کیست اپیدرمال بیضه در چه مواردی خطرناک است؟

کیست اپیدرمال بیضه در چه مواردی خطرناک است؟

فهرست مطالب

کیست اپیدرمال پوستی یکی از شایعترین انواع کیست ها در انسان است و تقریبا در همه نقاط بدن مثل سر، صورت، بدن، اندام ها ممکن است دیده شود. کیست اپیدرمال با نام های دیگری نظیر کیست فولیکولار انفاندیبولار یا کیست اپیدرموئید نیز شناخته می شود. این کیست از نظر ماهیت با کیست سباسه متفاوت است ولی از نظر ظاهری ممکن است شبیه آن باشد. در مواردی که کیست اپیدرمال  بسیار کوچک باشد آنرا با عنوان میلیا نامگذاری می کنند ولی از نظر ماهیت کاملا شبیه کیست اپدرمال است.

کیست اپیدرمال کیسه بیضه (نیاز به درمان ندارد)
کیست اپیدرمال کیسه بیضه

معمولا کیست اپیدرمال بیضه کاملا خوش خیم بوده و تا کنون موارد تغییرات بدخیمی بسیار کمی گزارش شده است.

کیست اپیدرمال بیضه در واقع تکثیر بیش از حد و پرولیفراسیون سلول های اپیدرم در فضای بسته در ناحیه درم پوست است. درون این کیست ها موادی به نام سایتوکاین (انواع 1 و 10) آزاد شده که باعث ایجاد التهاب موضعی می شود و این التهاب به مرور زمان باعث رسوب مواد شاخی و بسیار سفت در درون کیست می شود . گاهی مواد درون این کیست ها کاملا شبیه سنگ و بسیار سخت هستند.

علت دقیق این پدیده هنوز شناسایی نشده است اما برخی از مطالعات نقش آلودگی به HPV  و در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفتن را به عنوان عوامل احتمالی مطرح می کنند.

تحریک های مزمن کیست باعث ایجاد التهاب یا خونریزی داخل کیست می گردد.

این بیماری در تمامی نژادها دیده می شود اما در نژاد های سیاهپوست شانس تغییر رنگ و پیگمانتاسیون ضایعات به رنگ سیاه بیشتر خواهد بود

کیست اپیدرمال بیضه در مردان به مراتب بیشتر از زنان دیده می شود. معمولا این بیماری در دهه سوم و چهارم زندگی ایجاد می گردد البته میلیا های کوچک ممکن است در سنین بسیار پایین تر نیز دیده می شود.

زگیل تناسلی و کیست اپی درمال به صورت توام
زگیل تناسلی و کیست اپی درمال به صورت توام

پیش آگهی

کیست اپیدرمال در اکثر موارد بدون علامت است فقط ممکن است به دنبال ضربه دچار التهاب شدید، خونریزی داخلی و درد شدید گردد. معمولا تغییر ماهیت بدخیمی نخواهد داشت ولی موارد اندکی از همراهی با برخی از تومور ها نظیر ملانوما یا مایکوزیس فونگوئیدس یا BCC  یا SCC  در سطح جهان گزارش شده است.

علائم کیست اپیدرمال

در اکثر موارد کیست اپیدرمال بدون علامت است ولی گاهی مواقع ممکن است کیست پاره شده و ماده ای شبیه کیک پنیری و بدون بو از آن خارج شود. گاهی مواقع به دنبال ضربه ممکن است دچار تورم شدید، درد یا خونریزی داخلی گردد.

کیست اپیدرمال کیسه بیضه و آلت تناسلی زنان معمولا خیلی شایع نیست و ممکن است به صورت منفرد یا متعدد دیده شود.

گاهی مواقع ممکن است این پدیده در همراهی با سایر سندرم های سیستمیک نظیر پولیپوز فامیلیال، یا سندرم گاردنر دیده شود که البته این حالت بسیار نادر است.

برای تشخیص معمولا نیازی به ارزیابی های آزمایشگاهی خاصی نیست و پس از معاینه توسط پزشک تشخیص اولیه مطرح خواهد شد ولی در شرایط خاصی ممکن است در صورت صلاح دید پزشک نیاز به اقدامات تصویر برداری نظیر سونوگرافی یا سی تی اسکن یا MRI  باشد حتی در موارد بسیار نادری ممکن است نیاز به نمونه برداری از ضایعات باشد.

در مطالعات بافت شناختی معمولا یک کپسول در اطراف کیست دیده می شود و گاهی مواقع به دلیل التهاب مزمن تجمع کلسیم نیز در آن دیده می شود.

درمان کیست اپیدرمال بیضه

کیست اپیدرمال بدون علامت (درد یا خونریزی و التهاب) معمولا نیازی به درمان ندارد اما به لحاظ مسائل ظاهری و زیبایی می توان آنها را درمان نمود. برای درمان می توان از روش جراحی یا لیزر استفاده نمود. در مواردی که ضایعه منفرد است می توان با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی از روش جراحی استفاده نمود اما در موارد متعدد بهتر است پس از بستری و با بیهوشی عمومی نسبت به ترمیم ضایعات اقدام نمود

یکی از روش های جدید درمانی استفاده از لیزر است که معمولا با بی حسی موضعی و بدون نیاز به اتاق عمل انجام می گردد. در درمان با روش لیزر معمولا دوره نقاه بسیار کوتاه است و در اکثر موارد هیچگونه اختلالی در روند عادی زندگی ایجاد نمی گردد.

هیچگونه درمان دارویی برای بیماری شناسایی نشده است اما گاهی مواقع تزریق داخل ضایعه کورتیکواستروئید ها ممکن است کمک کننده باشد ولی این روش بسیار پرعارضه بوده و خیلی توصیه نمی شود.

همانگونه که اشاره شد این پدیده نیاز به درمان ندارد هر چند برخی از مردان و زنان به لحاظ زیبایی ترجیح میدهند تا آنها را بوسیله جراحی یا لیزر بردارند در اینگونه از افراد بهترین اقدام درمانیی استفاده از لیزر است که معمولا با یک یا دو جلسه لیزر و با بی حسی موضعی ضایعات به خوبی درمان می گردند.

کیست اپیدرمال همراه با زگیل تناسلی
کیست اپیدرمال همراه با زگیل تناسلی

بیماری های مشابه با کیست اپیدرمال بیضه

گاهی مواقع در معاینه مشخص می شود که همزمان با کیست اپیدرمال ضایعه زگیل تناسلی نیز وجود دارد که عموما توسط افراد کم اهمیت تلقی می شود . این درحالی است که زگیل تناسلی به صورت بالقوه می تواند خطرناک باشد و باید هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد.

گاهی ممکن است دانه ها و برجستگی صورتی مایل به قهوه ای یا به رنگ پوست و شبیه خال گوشتی روی آلت یا کیسه بیضه دیده شود و با کیست اپیدرمال اشتباه گرفته شود.

زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی
زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی

یکی از ضایعات پوستی آلت تناسلی که به خصوص در مردان دیده می شود بروز ناگهانی ضایعاتی شبیه خال گوشتی و گاهی مواقع شبیه گل کلم روی آلت تناسلی است. این حالت عموما در بیماری زگیل تناسلی دیده می شود البته برخی از بیماری های دیگر نیز نظیر کراتوز سبورئیک آلت ممکن است به این شکل تظاهر کند.

[alert-warning]ایجاد ناگهانی خال های گوشتی به رنگ قهوه ای یا صورتی یا کاملا شبیه پوست بر روی اندام تناسلی مرد، ران، ناحیه شرمگاه (منطقه بالای پایه آلت تناسلی) و یا قسمت تحتانی شکم یا روی لب بزرگ آلت تناسلی زن ، کشاله ران، اطراف مقعد و حتی زیر ناف نیاز به ارزیابی دقیقتر و حتی نمونه برداری دارد. باید هر چه سریعتر درمان آغاز گردد.[/alert-warning]

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است
شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

خال های گوشتی ناشی از زگیل ناحیه تناسلی شایع ترین بیماری آمیزشی است. معمولا این خال های گوشتی روی آلت باید هر چه سریعتر تحت درمان قرار گیرند البته خوشبختانه در اکثر موارد ریسک سرطان زائی پائین بوده ولی در 10 درصد از موارد می تواند به سرطان های آلت تناسلی در مردان و زنان تبدیل شود.

گاهی لکه های کوچک ضخیم قرمز یا بنفش رنگ با سطح زگیل مانند روی کیسه بیضه یا آلت دیده می شوند و ممکن است با کیست اپیدرمال اشتباه گرفته شوند. این نوع از ضایعات پوستی آلت تناسلی احتمالا انجیوکراتوما (angiokeratoma) هستند.

 

ضایعات پوستی آلت تناسلی - آنژیوکراتوم
ضایعات پوستی آلت تناسلی – آنژیوکراتوم

آنها در محور سر آلت و یا کیسه بیضه ظاهر می شوند. اغلب اوقات آنها بر روی کیسه بیضه مردان سالمند ظاهر میگردند، هر چند که ممکن است به شکل انفرادی در مردان جوان نیز ظاهر شوند.

این نقاط عفونی نیستند و نیاز به هیچ درمانی ندارند.

این عارضه معمولا با بزرگ شدن احتمال خونریزی دارند. این ضایعه قابل درمان با روش های مختلف بوده ولی احتمال عود بیماری نیز حتی پس از درمان بالا است. در گروهی از افراد استفاده از لیزر کمک کننده است

در صورتی که خود یا شریک جنسی شما دارای کیست اپیدرمال یا ضایعه مشکوک روی آلت تناسلی هستید:

 1. حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است برخی از بیماری ها  از  نظر ظاهری کاملا شبیه هم باشند
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان نکنید زیرا بسیاری از بیماری ها ممکن است کاملا شبیه هم باشند ولی درمان های کاملا متفاوتی داشته باشند
 3. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 4. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید
 5. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک سرطان زائی بیماری به پزشک مراجعه کنید
 6. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 7. در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

[button-yellow url=”https://drentezari.com/appointment/” target=”_self” position=”left”]درخواست نوبت[/button-yellow]

[button-red url=”https://drentezari.com/faq/” target=”_self” position=”left”]از دکتر بپرسید[/button-red]

[button-green url=”https://api.whatsapp.com/send?phone=982122704076″ target=”_self” position=”left”]درخواست نوبت با واتساپ[/button-green]

[button-blue url=”https://t.me/drentezariodr_bot” target=”_self” position=”left”]درخواست نوبت با تلگرام[/button-blue]

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام
  من روی باسنم اونجایی که مدفوع میکنم جوش دراومده ازکجابایدبدونم زیگیله یاجوشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 روز پیش)

   سلام جانم

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید،دکتر حدودا نزدیک ۵ یا ۶ سالی میشه که جوش های سفیدی مثل کیست اپیدرمال روی پوست بیضه هام به وجود اومدند اون اوایل فکر میکردم مثله جوش های چرکی صورت هست و فشارشون میدادم و دقیقا موادش مثله جوش های چرکی صورت بصورت ریزو پنیری شکل خارج میشد تعدادیشون از بین رفتن و تعدادیشون هم با فشار دادن بزرگ تر میشدن و در نهایت میترکیدن و بعده خارج شدن کلی چرک خون میومد و جاش خوب میشد . الان یه تعداد کمی باقی مونده که کوچک هستند ولی یکی از اون ها بزرگ شه و نترکیده و هر دفعه که فشارش دادم بزرگتر شده و مشخصه که قابل ترکیدن نیست اونقدر سفت نیست که بگم مثل سنگه ولی نرم هم نیست که بشه فشار داد . دقیقا شبیه کیست اپیدرمال هست وقتی تو عکسای اینترنت نگاه میکنم ولی بزرگتر شدنش نگرانم کرده واینگه یک درصد احتمال دگ باعث نگرانیم هست .[به طور خلاصه جوشی بزرگ سفید شبیه کیست اپیدرمال بر روی پوست بیرونی بیضه (نه داخلی) و تعدادی کوچیکتر هم وجود داره ،میتونم علت رو بدونم .]ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی کیست اپیدرمال مطرح است که معمولا  خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد و مسری نیز نیست

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   همچنین احتمال افزایش تعداد یا افزایش سایز ضایعات وجود دارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما پزشک گرامی
  من یه پسر ۲۹ ساله هستم.
  موضوع سوالم درباره ی چیزی شبیه جوش روی کیسه ی بيضه ام هستش که دیروز داخل حمام نظرمو به خودش جلب کرد و حساس شدم،التهاب خیلی کمی داره و خارش‌ و درد و سوزش وقتی لمس میشه.
  من ازدواج نکردم و تابحال رابطه‌ ای هم نداشتم خیلی برام عجیبه که این مورد چیه و چجوری باید درمانش کرد!ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   در صورت عدم یهبودی طی 5 روز آینده بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر saweid جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ..بنده شک دارم ک زگیل تناسلی دارم یا ن...میخواستم بدونم این زگیل تناسلیه یا ن....
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر سايه جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام پسر من ١٦ سالشه و در ناحيه زير تناسلي دچار جوش سفيد شده بطور متوسط و پراكنده
  آيا بايد به دكتر پوست مراجعه كنم يا اورولوژي؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   به نزدیکترین پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من بیضم کیست امیدرمال داره
  همره با خارش فراوان
  چرا اینطوره چکارش کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   پماد کلوتریمالزول شاید در کاهش خارش موثر باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  ببخشید بین مثانه و آلت تناسلیم یک برامدگی ایجاد شده که رنگی نداره فقط بزرگه و زیر پوسته.
  آیا نیاز به معالجه داره یا نه؟!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   معمولا درمان لازم است

   موفق

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام بنده دچار کیست اپیدرمال شدم ولی خیلی خارش دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. ولی خارش ناحیه با خشک نگه داشتن و ضد عفونی مناسب، کاهش خواهد یافت

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر احمدرضا یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  باسلام موقت بخیر.
  می‌بخشیدمن چندتاجوش روی بیضه هام دارم که بعضی اوقات وقتی تازه میزنه فشار میدم یه چیزسفیدی میزنم بیرون.نمیدنم چیه واگه لطفاراهنمایی کنین ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی کیست اپیدرمال مطرح است که هیچ خطری نداشته و معمولا نیاز به درمان ندارد

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام من مدتی است که درون واژنم خارش و سوزش دارم ولی باز هم از روی عکس متوجه نمیشوم که زگیل هست یا نه۔۔
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی بهتره برای اطمینان بیشتر تست HPV PCR انجام شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر