آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

کیست اپیدرمال در چه مواردی خطرناک است؟

کیست اپیدرمال پوستی یکی از شایعترین انواع کیست ها در انسان است و تقریبا در همه نقاط بدن مثل سر، صورت، بدن، اندام ها ممکن است دیده شود. کیست اپیدرمال با نام های دیگری نظیر کیست فولیکولار انفاندیبولار یا کیست اپیدرموئید نیز شناخته می شود. این کیست از نظر ماهیت با کیست سباسه متفاوت است ولی از نظر ظاهری ممکن است شبیه آن باشد. در مواردی که کیست اپیدرمال  بسیار کوچک باشد آنرا با عنوان میلیا نامگذاری می کنند ولی از نظر ماهیت کاملا شبیه کیست اپدرمال است.

کیست اپیدرمال کیسه بیضه (نیاز به درمان ندارد)

کیست اپیدرمال کیسه بیضه

معمولا کیست اپیدرمال  کاملا خوش خیم بوده و تا کنون موارد تغییرات بدخیمی بسیار کمی گزارش شده است.

کیست اپیدرمال در واقع تکثیر بیش از حد و پرولیفراسیون سلول های اپیدرم در فضای بسته در ناحیه درم پوست است. درون این کیست ها موادی به نام سایتوکاین (انواع 1 و 10) آزاد شده که باعث ایجاد التهاب موضعی می شود و این التهاب به مرور زمان باعث رسوب مواد شاخی و بسیار سفت در درون کیست می شود . گاهی مواد درون این کیست ها کاملا شبیه سنگ و بسیار سخت هستند.

علت دقیق این پدیده هنوز شناسایی نشده است اما برخی از مطالعات نقش آلودگی به HPV  و در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفتن را به عنوان عوامل احتمالی مطرح می کنند.

تحریک های مزمن کیست باعث ایجاد التهاب یا خونریزی داخل کیست می گردد.

این بیماری در تمامی نژادها دیده می شود اما در نژاد های سیاهپوست شانس تغییر رنگ و پیگمانتاسیون ضایعات به رنگ سیاه بیشتر خواهد بود

کیست اپیدرمال در مردان به مراتب بیشتر از زنان دیده می شود. معمولا این بیماری در دهه سوم و چهارم زندگی ایجاد می گردد البته میلیا های کوچک ممکن است در سنین بسیار پایین تر نیز دیده می شود.

زگیل تناسلی و کیست اپی درمال به صورت توام

زگیل تناسلی و کیست اپی درمال به صورت توام

پیش آگهی

کیست اپیدرمال در اکثر موارد بدون علامت است فقط ممکن است به دنبال ضربه دچار التهاب شدید، خونریزی داخلی و درد شدید گردد. معمولا تغییر ماهیت بدخیمی نخواهد داشت ولی موارد اندکی از همراهی با برخی از تومور ها نظیر ملانوما یا مایکوزیس فونگوئیدس یا BCC  یا SCC  در سطح جهان گزارش شده است.

علائم کیست اپیدرمال

در اکثر موارد کیست اپیدرمال بدون علامت است ولی گاهی مواقع ممکن است کیست پاره شده و ماده ای شبیه کیک پنیری و بدون بو از آن خارج شود. گاهی مواقع به دنبال ضربه ممکن است دچار تورم شدید، درد یا خونریزی داخلی گردد.

کیست اپیدرمال کیسه بیضه و آلت تناسلی زنان معمولا خیلی شایع نیست و ممکن است به صورت منفرد یا متعدد دیده شود.

گاهی مواقع ممکن است این پدیده در همراهی با سایر سندرم های سیستمیک نظیر پولیپوز فامیلیال، یا سندرم گاردنر دیده شود که البته این حالت بسیار نادر است.

برای تشخیص معمولا نیازی به ارزیابی های آزمایشگاهی خاصی نیست و پس از معاینه توسط پزشک تشخیص اولیه مطرح خواهد شد ولی در شرایط خاصی ممکن است در صورت صلاحدید پزشک نیاز به اقدامات تصویر برداری نظیر سونوگرافی یا سی تی اسکن یا MRI  باشد حتی در موارد بسیار نادری ممکن است نیاز به نمونه برداری از ضایعات باشد.

در مطالعات بافت شناختی معمولا یک کپسول در اطراف کیست دیده می شود و گاهی مواقع به دلیل التهاب مزمن تجمع کلسیم نیز در آن دیده می شود.

درمان کیست اپیدرمال بیضه

کیست اپیدرمال بدون علامت (درد یا خونریزی و التهاب) معمولا نیازی به درمان ندارد اما به لحاظ مسائل ظاهری و زیبایی می توان آنها را درمان نمود. برای درمان می توان از روش جراحی یا لیزر استفاده نمود. در مواردی که ضایعه منفرد است می توان با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی از روش جراحی استفاده نمود اما در موارد متعدد بهتر است پس از بستری و با بیهوشی عمومی نسبت به ترمیم ضایعات اقدام نمود

یکی از روش های جدید درمانی استفاده از لیزر است که معمولا با بی حسی موضعی و بدون نیاز به اتاق عمل انجام می گردد. در درمان با روش لیزر معمولا دوره نقاه بسیار کوتاه است و در اکثر موارد هیچگونه اختلالی در روند عادی زندگی ایجاد نمی گردد.

هیچگونه درمان دارویی برای بیماری شناسایی نشده است اما گاهی مواقع تزریق داخل ضایعه کورتیکواستروئید ها ممکن است کمک کننده باشد ولی این روش بسیار پرعارضه بوده و خیلی توصیه نمی شود.

همانگونه که اشاره شد این پدیده نیاز به درمان ندارد هر چند برخی از مردان و زنان به لحاظ زیبایی ترجیح میدهند تا آنها را بوسیله جراحی یا لیزر بردارند در اینگونه از افراد بهترین اقدام درمانیی استفاده از لیزر است که معمولا با یک یا دو جلسه لیزر و با بی حسی موضعی ضایعات به خوبی درمان می گردند.

کیست اپیدرمال همراه با زگیل تناسلی

کیست اپیدرمال همراه با زگیل تناسلی

بیماری های مشابه با کیست اپیدرمال

گاهی مواقع در معاینه مشخص می شود که همزمان با کیست اپیدرمال ضایعه زگیل تناسلی نیز وجود دارد که عموما توسط افراد کم اهمیت تلقی می شود . این درحالی است که زگیل تناسلی به صورت بالقوه می تواند خطرناک باشد و باید هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد.

گاهی ممکن است دانه ها و برجستگی صورتی مایل به قهوه ای یا به رنگ پوست و شبیه خال گوشتی روی آلت یا کیسه بیضه دیده شود و با کیست اپیدرمال اشتباه گرفته شود.

زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی

زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی

یکی از ضایعات پوستی آلت تناسلی که به خصوص در مردان دیده می شود بروز ناگهانی ضایعاتی شبیه خال گوشتی و گاهی مواقع شبیه گل کلم روی آلت تناسلی است. این حالت عموما در بیماری زگیل تناسلی دیده می شود البته برخی از بیماری های دیگر نیز نظیر کراتوز سبورئیک آلت ممکن است به این شکل تظاهر کند.

ایجاد ناگهانی خال های گوشتی به رنگ قهوه ای یا صورتی یا کاملا شبیه پوست بر روی اندام تناسلی مرد، ران، ناحیه شرمگاه (منطقه بالای پایه آلت تناسلی) و یا قسمت تحتانی شکم یا روی لب بزرگ آلت تناسلی زن ، کشاله ران، اطراف مقعد و حتی زیر ناف نیاز به ارزیابی دقیقتر و حتی نمونه برداری دارد. باید هر چه سریعتر درمان آغاز گردد.

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

خال های گوشتی ناشی از زگیل ناحیه تناسلی شایع ترین بیماری آمیزشی است. معمولا این خال های گوشتی روی آلت باید هر چه سریعتر تحت درمان قرار گیرند البته خوشبختانه در اکثر موارد ریسک سرطان زائی پائین بوده ولی در 10 درصد از موارد می تواند به سرطان های آلت تناسلی در مردان و زنان تبدیل شود.

گاهی لکه های کوچک ضخیم قرمز یا بنفش رنگ با سطح زگیل مانند روی کیسه بیضه یا آلت دیده می شوند و ممکن است با کیست اپیدرمال اشتباه گرفته شوند. این نوع از ضایعات پوستی آلت تناسلی احتمالا انجیوکراتوما (angiokeratoma) هستند.

 

ضایعات پوستی آلت تناسلی - آنژیوکراتوم

ضایعات پوستی آلت تناسلی – آنژیوکراتوم

آنها در محور سر آلت و یا کیسه بیضه ظاهر می شوند. اغلب اوقات آنها بر روی کیسه بیضه مردان سالمند ظاهرمیگردند، هر چند که ممکن است به شکل انفرادی در مردان جوان نیز ظاهر شوند.

این نقاط عفونی نیستند و نیاز به هیچ درمانی ندارند.

این عارضه معمولا با بزرگ شدن احتمال خونریزی دارند. این ضایعه قابل درمان با روش های مختلف بوده ولی احتمال عود بیماری نیز حتی پس از درمان بالا است. در گروهی از افراد استفاده از لیزر کمک کننده است

در صورتی که خود یا شریک جنسی شما دارای کیست اپیدرمال یا ضایعه مشکوک روی آلت تناسلی هستید:

 1. حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است برخی از بیماری ها  از  نظر ظاهری کاملا شبیه هم باشند
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان نکنید زیرا بسیاری از بیماری ها ممکن است کاملا شبیه هم باشند ولی درمان های کاملا متفاوتی داشته باشند
 3. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 4. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید
 5. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک سرطان زائی بیماری به پزشک مراجعه کنید
 6. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 7. در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری 

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 4 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.در پوست بیضه من کیستهایی هست.ده سال قبل یک نمونه بردم ازمایشگاه جوابش کیست اپیدرمال با ندول کلسیفیه بود.الان چندتا شون بزرگتر شده است.خواستم بدونم چطور میشه اینها رو برداشت.در مشهد من به کدوم دکتر مراجعه کنم.ضمنا من عمل جراحی بیهوشی نمخوام.اگر بشه موضعی برداشت انجام میدم.ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 4 روز پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است که نیازی به بیهوشی یا بستری ندارد

   . امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   راستش از بین همکاران مشهد نمی دانم کدام امکان انجام این اقدام را دارند

   موفق

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۵ مهر ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  دکتر لطفا نگا به این عکس کنید بگید چیه خطرناکه چجور درمان کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۵ مهر ۹۹( 5 روز پیش)

   علیک سلام

   بر اساس عکس ارسالی کیست اپیدرمال مطرح است که خطرناک نیست

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی 

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۵ مهر ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید طبق عکس اولی در بیضه چپم سه تا دیدم تقریبا ۵ ۶ ماهی هست شاید بیشتر تازه فهمیدم این چیه باید چکار‌کنم ایا خطرناکه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۵ مهر ۹۹( 5 روز پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی کیست اپیدرمال مطرح است که خطرناک نیست

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی 

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  یلام
  نوع بیماری اسکین تگ چیست؟
  بیماری خطرناکی هست؟
  راه درمان داره؟
  فرقش با زگیل تناسلی چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۰ شهریور ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   اسکین تگ یک پدیده با زمینه ژنتیکی است و در افراد با افزایش وزن دیده می شود در حالیکه زگیل تناسلی یک بیماری ویروسی و واگیر دار است

   هر دو بیماری قابل کنترل هستند اسکین تگ خطرناک نیست ولی زگیل تناسلی در برخی موارد می تواند سرطان زا باشد

   اسکین تگ به راحتی با لیزر یا رادیوسرجری قابل کنترل است

   موفق

 • تصویر کاربر yas سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  آیا دانه ی چرکی در کنار واژن زگیل تناسلی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۵ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   علیک سلام

   معمولا زگیل تناسلی حالت چرکی ندارد

 • تصویر کاربر ناصر یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درمانیوجود داره برای همون دونه ایی که میزنه تو پوست بیزه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی 

 • تصویر کاربر بانوی شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر. دقیقا یک روز بعد از اخرین رابطه جنسی م احساس درد شدید داشتم در اطراف واژنم. و بعد از دوروز متوجه وجود یه سری ضایعات صورتی شدم در اطراف دهانه واژن و روی مقعد. فکرکردم جوش چرکیه چون دوسال پیش یک دونه جوش زدم و خودم جوش رو تخلیه کردم خوب شدم. اما اینا تخلیه نمیشه. فقط ازش خون اومد. ولی چرک نبود توش. خیلیییی درد داره و هرروز داره تعدادش زیاد میشه خیلی میترسم. اگه پارتنرم بفهمه منو میکشه. چجوری باید درمان کنم؟ آیا زگیل تناسلیه؟ آیا درمانش طول می کشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به توصیفی که از ضایعه می کنی احتمالا تبخال تناسلی یا شانرکروئید مطرح باشد

   احتمال زگیل تناسلی وجود ندارد. به هر حال بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   همچنین می توانی از طریق لینک زیر اقدام به ویزیت از راه دور کنی

   https://drentezari.com/visitonline

   موفق

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  کیست ؟واگیرداره؟
  درمان؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   علیک سلام

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد و واگیر دار نیست

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی 

 • تصویر کاربر پیمان چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ببخشید یه سوال داشتم من چند روزی هست که یه چیزی جوش مانند رو یه پوست کیسه بیضه ام بوجود اومده درد نداره خارش نداره و میشه گفت تغریبا سفت احساس میکنم اون روزای اول یکم بزرگ تر بود ولی الان یکم کوچیک تر شده فکر میکنم، خیلی نگرانم کرده نمیدونم چیه و جای نگرانی داره یا نه امیدوارم که عکس واضح باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   چیز خطرناکی نیست

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   موفق

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  آلت بنده هر از چندی دچار ترک شده که همراه با درد می‌باشد نمیتونم از چیه میشه راهنمائی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   ممکنه نوعی اگزما مطرح باشد

   فعلا پماد کالندولا بزن

   موفق

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر