آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

کیست اپیدرمال در چه مواردی خطرناک است؟

کیست اپیدرمال پوستی یکی از شایعترین انواع کیست ها در انسان است و تقریبا در همه نقاط بدن مثل سر، صورت، بدن، اندام ها ممکن است دیده شود. کیست اپیدرمال با نام های دیگری نظیر کیست فولیکولار انفاندیبولار یا کیست اپیدرموئید نیز شناخته می شود. این کیست از نظر ماهیت با کیست سباسه متفاوت است ولی از نظر ظاهری ممکن است شبیه آن باشد. در مواردی که کیست اپیدرمال  بسیار کوچک باشد آنرا با عنوان میلیا نامگذاری می کنند ولی از نظر ماهیت کاملا شبیه کیست اپدرمال است.

کیست اپیدرمال کیسه بیضه (نیاز به درمان ندارد)

کیست اپیدرمال کیسه بیضه

معمولا کیست اپیدرمال  کاملا خوش خیم بوده و تا کنون موارد تغییرات بدخیمی بسیار کمی گزارش شده است.

کیست اپیدرمال در واقع تکثیر بیش از حد و پرولیفراسیون سلول های اپیدرم در فضای بسته در ناحیه درم پوست است. درون این کیست ها موادی به نام سایتوکاین (انواع 1 و 10) آزاد شده که باعث ایجاد التهاب موضعی می شود و این التهاب به مرور زمان باعث رسوب مواد شاخی و بسیار سفت در درون کیست می شود . گاهی مواد درون این کیست ها کاملا شبیه سنگ و بسیار سخت هستند.

علت دقیق این پدیده هنوز شناسایی نشده است اما برخی از مطالعات نقش آلودگی به HPV  و در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفتن را به عنوان عوامل احتمالی مطرح می کنند.

تحریک های مزمن کیست باعث ایجاد التهاب یا خونریزی داخل کیست می گردد.

این بیماری در تمامی نژادها دیده می شود اما در نژاد های سیاهپوست شانس تغییر رنگ و پیگمانتاسیون ضایعات به رنگ سیاه بیشتر خواهد بود

کیست اپیدرمال در مردان به مراتب بیشتر از زنان دیده می شود. معمولا این بیماری در دهه سوم و چهارم زندگی ایجاد می گردد البته میلیا های کوچک ممکن است در سنین بسیار پایین تر نیز دیده می شود.

زگیل تناسلی و کیست اپی درمال به صورت توام

زگیل تناسلی و کیست اپی درمال به صورت توام

پیش آگهی

کیست اپیدرمال در اکثر موارد بدون علامت است فقط ممکن است به دنبال ضربه دچار التهاب شدید، خونریزی داخلی و درد شدید گردد. معمولا تغییر ماهیت بدخیمی نخواهد داشت ولی موارد اندکی از همراهی با برخی از تومور ها نظیر ملانوما یا مایکوزیس فونگوئیدس یا BCC  یا SCC  در سطح جهان گزارش شده است.

علائم کیست اپیدرمال

در اکثر موارد کیست اپیدرمال بدون علامت است ولی گاهی مواقع ممکن است کیست پاره شده و ماده ای شبیه کیک پنیری و بدون بو از آن خارج شود. گاهی مواقع به دنبال ضربه ممکن است دچار تورم شدید، درد یا خونریزی داخلی گردد.

کیست اپیدرمال کیسه بیضه و آلت تناسلی زنان معمولا خیلی شایع نیست و ممکن است به صورت منفرد یا متعدد دیده شود.

گاهی مواقع ممکن است این پدیده در همراهی با سایر سندرم های سیستمیک نظیر پولیپوز فامیلیال، یا سندرم گاردنر دیده شود که البته این حالت بسیار نادر است.

برای تشخیص معمولا نیازی به ارزیابی های آزمایشگاهی خاصی نیست و پس از معاینه توسط پزشک تشخیص اولیه مطرح خواهد شد ولی در شرایط خاصی ممکن است در صورت صلاحدید پزشک نیاز به اقدامات تصویر برداری نظیر سونوگرافی یا سی تی اسکن یا MRI  باشد حتی در موارد بسیار نادری ممکن است نیاز به نمونه برداری از ضایعات باشد.

در مطالعات بافت شناختی معمولا یک کپسول در اطراف کیست دیده می شود و گاهی مواقع به دلیل التهاب مزمن تجمع کلسیم نیز در آن دیده می شود.

درمان کیست اپیدرمال بیضه

کیست اپیدرمال بدون علامت (درد یا خونریزی و التهاب) معمولا نیازی به درمان ندارد اما به لحاظ مسائل ظاهری و زیبایی می توان آنها را درمان نمود. برای درمان می توان از روش جراحی یا لیزر استفاده نمود. در مواردی که ضایعه منفرد است می توان با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی از روش جراحی استفاده نمود اما در موارد متعدد بهتر است پس از بستری و با بیهوشی عمومی نسبت به ترمیم ضایعات اقدام نمود

یکی از روش های جدید درمانی استفاده از لیزر است که معمولا با بی حسی موضعی و بدون نیاز به اتاق عمل انجام می گردد. در درمان با روش لیزر معمولا دوره نقاه بسیار کوتاه است و در اکثر موارد هیچگونه اختلالی در روند عادی زندگی ایجاد نمی گردد.

هیچگونه درمان دارویی برای بیماری شناسایی نشده است اما گاهی مواقع تزریق داخل ضایعه کورتیکواستروئید ها ممکن است کمک کننده باشد ولی این روش بسیار پرعارضه بوده و خیلی توصیه نمی شود.

همانگونه که اشاره شد این پدیده نیاز به درمان ندارد هر چند برخی از مردان و زنان به لحاظ زیبایی ترجیح میدهند تا آنها را بوسیله جراحی یا لیزر بردارند در اینگونه از افراد بهترین اقدام درمانیی استفاده از لیزر است که معمولا با یک یا دو جلسه لیزر و با بی حسی موضعی ضایعات به خوبی درمان می گردند.

کیست اپیدرمال همراه با زگیل تناسلی

کیست اپیدرمال همراه با زگیل تناسلی

بیماری های مشابه با کیست اپیدرمال

گاهی مواقع در معاینه مشخص می شود که همزمان با کیست اپیدرمال ضایعه زگیل تناسلی نیز وجود دارد که عموما توسط افراد کم اهمیت تلقی می شود . این درحالی است که زگیل تناسلی به صورت بالقوه می تواند خطرناک باشد و باید هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد.

گاهی ممکن است دانه ها و برجستگی صورتی مایل به قهوه ای یا به رنگ پوست و شبیه خال گوشتی روی آلت یا کیسه بیضه دیده شود و با کیست اپیدرمال اشتباه گرفته شود.

زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی

زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی

یکی از ضایعات پوستی آلت تناسلی که به خصوص در مردان دیده می شود بروز ناگهانی ضایعاتی شبیه خال گوشتی و گاهی مواقع شبیه گل کلم روی آلت تناسلی است. این حالت عموما در بیماری زگیل تناسلی دیده می شود البته برخی از بیماری های دیگر نیز نظیر کراتوز سبورئیک آلت ممکن است به این شکل تظاهر کند.

بهتر است بخوانید   خال روی بیضه نشانه چیست؟

ایجاد ناگهانی خال های گوشتی به رنگ قهوه ای یا صورتی یا کاملا شبیه پوست بر روی اندام تناسلی مرد، ران، ناحیه شرمگاه (منطقه بالای پایه آلت تناسلی) و یا قسمت تحتانی شکم یا روی لب بزرگ آلت تناسلی زن ، کشاله ران، اطراف مقعد و حتی زیر ناف نیاز به ارزیابی دقیقتر و حتی نمونه برداری دارد. باید هر چه سریعتر درمان آغاز گردد.

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

خال های گوشتی ناشی از زگیل ناحیه تناسلی شایع ترین بیماری آمیزشی است. معمولا این خال های گوشتی روی آلت باید هر چه سریعتر تحت درمان قرار گیرند البته خوشبختانه در اکثر موارد ریسک سرطان زائی پائین بوده ولی در 10 درصد از موارد می تواند به سرطان های آلت تناسلی در مردان و زنان تبدیل شود.

بهتر است بخوانید   درمان زگیل تناسلی با لیزر|عکس واضح از زگیل تناسلی مردان

گاهی لکه های کوچک ضخیم قرمز یا بنفش رنگ با سطح زگیل مانند روی کیسه بیضه یا آلت دیده می شوند و ممکن است با کیست اپیدرمال اشتباه گرفته شوند. این نوع از ضایعات پوستی آلت تناسلی احتمالا انجیوکراتوما (angiokeratoma) هستند.

 

ضایعات پوستی آلت تناسلی - آنژیوکراتوم

ضایعات پوستی آلت تناسلی – آنژیوکراتوم

آنها در محور سر آلت و یا کیسه بیضه ظاهر می شوند. اغلب اوقات آنها بر روی کیسه بیضه مردان سالمند ظاهرمیگردند، هر چند که ممکن است به شکل انفرادی در مردان جوان نیز ظاهر شوند.

این نقاط عفونی نیستند و نیاز به هیچ درمانی ندارند.

این عارضه معمولا با بزرگ شدن احتمال خونریزی دارند. این ضایعه قابل درمان با روش های مختلف بوده ولی احتمال عود بیماری نیز حتی پس از درمان بالا است. در گروهی از افراد استفاده از لیزر کمک کننده است

بهتر است بخوانید   هزینه لیزر زگیل تناسلی در مطب متخصص زگیل تناسلی در تهران

در صورتی که خود یا شریک جنسی شما دارای کیست اپیدرمال یا ضایعه مشکوک روی آلت تناسلی هستید:

 1. حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است برخی از بیماری ها  از  نظر ظاهری کاملا شبیه هم باشند
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان نکنید زیرا بسیاری از بیماری ها ممکن است کاملا شبیه هم باشند ولی درمان های کاملا متفاوتی داشته باشند
 3. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 4. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید
 5. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک سرطان زائی بیماری به پزشک مراجعه کنید
 6. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 7. در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری 

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر منصور سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 9 ساعت پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر پسرم ۶سالشه از ۲سالگی این ضایعه مشاهده شد اول کوچیک بود تا الان که بزرگ شد لطفا طبق تصویر ارسالی خواستیم بدونیم چی هست و چکار کنیم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ فروردین ۹۹( 9 ساعت پیش)

   سلام جانم

   تصویر به درستی ارسال نشده است

   لطفا در ادامه سوال تصویر را با دقت پیوست کن

 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر محترم. پرسشی داشتم در ارتباط با کیست اپیدرمال. من در دوران خدمت سربازی بدلیل شرایط نامناسب و محیط الوده دچار کیست اپیدرمال شدم به طوری که در بسیاری نواحی پخش شد و تعدادش به نزدیم 25 عدد رسید. تعداد هفت هشت تایی بزرگ و اندازه نخود هستند هستند و تعدادی هم جزیی و کوچک که به پیوست عکس ضمیمه شده. میخواستم بدونم بهترین راه درمان این مورد چیه و هزینه درمانش برای هر ضایعه چقدر است؟ ممنون میشم پاسختون رو بدونم که هر چه سریعتر برای درمان خدمتتون برسم.
  1. تصویر کاربر امین سه شنبه ۱۷ دی ۹۸( 2 ماه پیش)
   عکس به پیوست ضمیمه شد
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۸ دی ۹۸( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین و سریعترین  روش درمانی است.

   هزینه ها قابل پیش بینی نیست

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر حدود چهار ساله روی پوست کیسه بیضه یه کیست شبیه به کیست اپیدرمال مشاهده میکنم که از چهار سال پیش به الان بزرگتر شده امروز صبح شدم که پارگی کوچک روش ایجاد شده از اون ترشح پنیری خارج میشه نگرانیم اینه که مشکل خاصی ایجاد خواهد کرد یا نه ممنون میشم پاسخ بدید🙏
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۷ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من روی بیضه هام با تو جه به این عکس ها که هست جوش های شبیه کیست اپیدرمال وجود داره که خارش دارن ابتدا دوتا بودن الان تعدادشون زیاد شده رفتم دکتر معاینه کرد گف کیست چربیه باید حتما جراحی بشه خاستم بدونم نظر شما چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۵ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. البته جراحی نیز قابل استفاده است

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من تعدادی جوشهای سرسخت وووقتی بعضیا میزنم ماده سفید رنگی در میاد و همه جای پوست بیضه هام رو گرفته و هیچ دردی هم ندارن ولی فقط ازنظر روحی وقتی میبنیم ناراحت میشم میشه راهنماییم کنی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۹ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر حسین شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و خسته نباشید خدمت دکتر عزیز
  تصویری که در ضمیمه ارسال میکنم از سر الت میباشد که از زمانی که حتی نوجوان بودم بیاد دارم این توده و تورم بوده است و الان 22 سال سن دارم و رابطه جنسی ای تا کنون نداشته ام وجود این توده باعث نگرانی زیادمن شده است بسیار ممنون میشم تشخیص اولیه خود را ب من اعلام فرمایید تا در صورت لزوم نوبت مطب تهیه کنم و خدمت برسم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۶ آذر ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمالا همانژیوم یا کیست اپی درمال مطرح باشد که هیچ کدام نیازی به درمان اورژانسی ندارد

   در صورتی که از نظر ظاهری ازار دهنده باشد ممکن است بتوان آنرا با تکنیک های مختلفی درمان نمود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر Ai1313 یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  یه ماهی میشه یه جوش تقریبا سفید رنگ کوچک ، خیلیم سفته در ناحیه مقعد پیدا کردم اول فکر کردم که جوش زیر پوستیه به خاطر موی برگشتی چون قبلا هم داشتم این مدلی ، ولی مطمین نیستم چیه ، عکسشم میفرستم اگر لطف کنید کمکم کنید ، مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۵ آبان ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه فولیکولیت  یا آبسه زیر جلدی یا واکنش های آلرژیک مطرح باشه. ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن و ناحیه را خشک نگه دار و لباس گشاد نخی بپوش.  کمپرس گرم کمک کننده است 

   در صورت عدم بهبودی طی یک هفته آینده بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر پیمان یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  پسر 28 ساله هستم، مدت دو الی 3 هفته است که متوجه یک دانه روی آلت تناسلی خودم شدم، عکس رو براتون اپلود کردم، چون از قبل راجب زگیل تناسلی مطالعه کرده بودم به دکتر ارولوژی مراجه کردم و ایشون گفتند شباهتی به زگیل نداره و تشخیصش فعلا امکان پذیر نیست و هیچ درمانی به من معرفی نکردن.
  اما نگرانی من همچنان پا برجاست و خواستم از شما مشورت بگیرم.
  دانه شبیه جوش و آکنه است که کمی روشنتر از رنگ پوست هست. درد و خارشی هم تابحال حس نکردم. عکسش رو براتون اپلود کردم
  ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۱ مهر ۹۸( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی اولین احتمال همان زگیل تناسلی است سایر احتمالات عبارتند از مولوسکوم و کمترین احتمال نیز فولیکولیت است

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   معمولا درمان های موضعی در اینگونه موارد کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر ريحانه یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد درروزهاي اخرپريودي رولب دستگاه تناسلي دونه اي رواحساس كردم ك متورم وقرمزوهمراه بادردهست ميشه راهنماييم كنيدك اين چيه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۶ تیر ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمالا ژنیتال آکنه مطرح باشد

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   ناحیه را خشک نگه دار و از رطوبت پرهیز کن

   کمپرس گرم کمک کننده است

   در صورت عدم بهبودی یا تشدید ضایعه بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر النا سه شنبه ۲۱ خرداد ۹۸( 9 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام، متوجه این ضایعات روی الت همسرم شدم ایا اینا زگیل هستن؟ همسرم هیچ رابطه ی خارج از عرفی نداشتن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۱ خرداد ۹۸( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   متاسفانه هیچ عکسی ارسال نشده است

   مجددا از طریق ادامه سوال عکس را ارسال کن

    

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر