کیست اپیدرمال بیضه در چه مواردی خطرناک است؟

کیست اپیدرمال بیضه در چه مواردی خطرناک است؟

فهرست مطالب

کیست اپیدرمال بیضه

کیست اپیدرمال پوستی یکی از شایعترین انواع کیست ها در انسان است و تقریبا در همه نقاط بدن مثل سر، صورت، بدن، اندام ها ممکن است دیده شود. کیست اپیدرمال با نام های دیگری نظیر کیست فولیکولار انفاندیبولار یا کیست اپیدرموئید نیز شناخته می شود.

علت به وجود امدن کیست اپیدرمال

کیست اپیدرمال خفیف
ضایعه شبیه خال سفید و سفت روی کیسه بیضه

این کیست از نظر ماهیت با کیست سباسه متفاوت است ولی از نظر ظاهری ممکن است شبیه آن باشد. در مواردی که کیست اپیدرمال  بسیار کوچک باشد آنرا با عنوان میلیا نامگذاری می کنند ولی از نظر ماهیت کاملا شبیه کیست اپدرمال است.

علت به وجود امدن کیست اپیدرموئید  معمولا ژنتیکی است و قابل پیشگیری نیست

آیا کیست اپیدرمال واگیر دار است ؟

بر اساس آخرین مطالعات کیست اپیدرموئید  واگیر دار نیست و در اکثر موارد باعث بروز مشکل مشابه در همسر نخواهد شد

کیست اپیدرمال کیسه بیضه (نیاز به درمان ندارد)
کیست اپیدرمال کیسه بیضه

معمولا کیست اپیدرموئید بیضه کاملا خوش خیم بوده و تا کنون موارد تغییرات بدخیمی بسیار کمی گزارش شده است.

کیست اپیدرمال بیضه در واقع تکثیر بیش از حد و پرولیفراسیون سلول های اپیدرم در فضای بسته در ناحیه درم پوست است و به شبیه کیست چربی روی پوست بیضه به نظر می رسد.

درون کیست اپیدرموئید تناسلی موادی به نام سایتوکاین (انواع 1 و 10) آزاد شده که باعث ایجاد التهاب موضعی می شود و این التهاب به مرور زمان باعث رسوب مواد شاخی و بسیار سفت در درون کیست می شود .

گاهی مواد درون کیست اپیدرمال تناسلی کاملا شبیه سنگ و بسیار سخت هستند.

کیست اپیدرمال متوسط
ضایعاتی شبیه چربی سفت شده روی کیسه بیضه

علت دقیق این پدیده هنوز شناسایی نشده است اما برخی از مطالعات نقش آلودگی به HPV  و در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفتن را به عنوان عوامل احتمالی مطرح می کنند.

تحریک های مزمن کیست باعث ایجاد التهاب یا خونریزی داخل کیست می گردد.

این بیماری در تمامی نژادها دیده می شود اما در نژاد های سیاهپوست شانس تغییر رنگ و پیگمانتاسیون ضایعات به رنگ سیاه بیشتر خواهد بود

کیست اپیدرمال بیضه در مردان به مراتب بیشتر از زنان دیده می شود. معمولا این بیماری در دهه سوم و چهارم زندگی ایجاد می گردد البته میلیا های کوچک ممکن است در سنین بسیار پایین تر نیز دیده می شود.

زگیل تناسلی و کیست اپی درمال به صورت توام
زگیل تناسلی و کیست اپی درمال به صورت توام

پیش آگهی

کیست اپیدرموئید  در اکثر موارد بدون علامت است فقط ممکن است به دنبال ضربه دچار التهاب شدید، خونریزی داخلی و درد شدید گردد. معمولا تغییر ماهیت بدخیمی نخواهد داشت ولی موارد اندکی از همراهی با برخی از تومور ها نظیر ملانوما یا مایکوزیس فونگوئیدس یا BCC  یا SCC  در سطح جهان گزارش شده است.

علائم کیست اپیدرموئید تناسلی

در اکثر موارد کیست اپیدرموئید تناسلی بدون علامت است ولی گاهی مواقع ممکن است کیست پاره شده و ماده ای شبیه کیک پنیری و بدون بو از آن خارج شود. گاهی مواقع به دنبال ضربه ممکن است دچار تورم شدید، درد یا خونریزی داخلی گردد.

کیست اپیدرموئید تناسلی کیسه بیضه و کیست اپیدرمال در ناحیه تناسلی زنان معمولا خیلی شایع نیست و ممکن است به صورت منفرد یا متعدد دیده شود.

گاهی مواقع ممکن است این پدیده در همراهی با سایر سندرم های سیستمیک نظیر پولیپوز فامیلیال، یا سندرم گاردنر دیده شود که البته این حالت بسیار نادر است.

کیست اپیدرمال در ناحیه تناسلی زنان

کیست اپیدرمال در ناحیه تناسلی زنان نیز دیده می شود و همانند کیست چربی روی بیضه یا کیست سباسه ناحیه تناسلی تظاهر می کند و معمولا هیچگونه خطری ندارد

کیست اپیدرمال در زنان در مواردی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد بهتر است درمان گردد

کیست اپیدرمال در زنان با دارو قابل پیشگیری یا درمان نیستند

معمولا لیزر بهترین و سریعترین روش درمان کیست اپیدرمال در ناحیه تناسلی زنان است  که اسکاری به جای نمی گذارد و نیاز به بستری یا بیهوشی نیز ندارد

کیست اپیدرمال در ناحیه تناسلی زنان
کیست اپیدرمال در ناحیه تناسلی زنان و کیست اپیدرمال در زنان

برای تشخیص معمولا نیازی به ارزیابی های آزمایشگاهی خاصی نیست و پس از معاینه توسط پزشک تشخیص اولیه مطرح خواهد شد ولی در شرایط خاصی ممکن است در صورت صلاح دید پزشک نیاز به اقدامات تصویر برداری نظیر سونوگرافی یا سی تی اسکن یا MRI  باشد حتی در موارد بسیار نادری ممکن است نیاز به نمونه برداری از ضایعات باشد.

کیست اپیدرمال
ضایعاتی شبیه خال و گوشت اضافی روی بیضه

در مطالعات بافت شناختی معمولا یک کپسول در اطراف کیست دیده می شود و گاهی مواقع به دلیل التهاب مزمن تجمع کلسیم نیز در آن دیده می شود.

درمان کیست اپیدرمال بیضه

کیست اپیدرموئید تناسلی بدون علامت (درد یا خونریزی و التهاب) معمولا نیازی به درمان ندارد اما به لحاظ مسائل ظاهری و زیبایی می توان آنها را درمان نمود. 

برای درمان کیست اپیدرمال بیضه می توان از روش جراحی یا لیزر استفاده نمود. در مواردی که ضایعه منفرد است می توان برای درمان درمان کیست اپیدرمال بیضه با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی از روش جراحی استفاده نمود

اما در برخی موارد ممکن است برای درمان کیست اپیدرموئید پس از بستری و با بیهوشی عمومی نسبت به ترمیم ضایعات اقدام نمود

در برخی موارد می توان برای درمان کیست اپیدرموئید تناسلی بدون نیاز به بستری از روش لیزر استفاده نمود

لیزر کیست اپیدرمال

یکی از روش های جدید درمانی برای کیست اپیدرموئید بیضه استفاده از لیزر کیست اپیدرمال است که معمولا با بی حسی موضعی و بدون نیاز به اتاق عمل انجام می گردد. در درمان با روش لیزر معمولا دوره نقاهت بسیار کوتاه است و در اکثر موارد هیچگونه اختلالی در روند عادی زندگی ایجاد نمی گردد.

خوشبختانه لیزر کیست اپیدرمال هیچگونه عارضه ای روی باروری ندارد. برای انجام لیزر کیست اپیدرمال نیاز به بررسی های مقدماتی توسط پزشک است و انتخاب کاندید مناسب نقش بسزایی در موفقیت لیزر کیست اپیدرمال دارد

در برخی از بیماران ممکن است لیزر کیست اپیدرمال قابل انجام نبوده و ممنوع باشد

لیزر کیست اپیدرمال در چه افرادی نباید انجام شود؟

 • افراد با سن بالای 50 سال
 • افرادی با ضایعات شدید
 • افرادی که دارای بیماری های زمینه ای نظیر فشارخون یا دیابت هستند
 • افرادی با بیماری های عفونی نظیر هپاتیت یا HIV

لیزر کیست اپیدرمال در چه افرادی نتایج بهتری دارد؟

افراد جوان

افرادی با ضایعات پراکنده ( حتی با سایز خیلی بزرگ)

قبل از لیزر کیست اپیدرمال چه اقداماتی لازم است ؟

قبل از لیزر کیست اپیدرمال پزشک معاینات اولیه و بررسی های آزمایشگاهی را انجام خواهد داد و در صورتیکه از نظر عملی ممنوعیت وجود نداشته باشد اقدامات لازم برای لیزر کیست اپیدرمال انجام خواهد شد

بعد از لیزر کیست اپیدرمال چه می شود؟

معمولا لیزر کیست اپیدرمال عارضه جدی یا نگران کننده ای ندارد. معمولا خونریزی یا عفونت دیده نخواهد شد. برای حداقل 5 روز داروی آنتی بیوتیک خوراکی و حداکثر 2 هفته باید آنتی بیوتیک موضعی مصرف شود. دوره نقاعت بسیار کوتاه است و چند ساعت از پس از لیزر کیست اپیدرمال بیمار می تواند به فعالیت های عادی روزانه بازگردد

هزینه درمان کیست اپیدرموئید بیضه

هزینه درمان کیست اپیدرموئید روی بیضه با توجه به شرایط بیمار ، تعداد و اندازه ضایعات و روش درمانی متغغیر خواهد بود و به هیچ عنوان قابل پیش بینی نیست

هیچگونه درمان دارویی برای کیست اپیدرموئید روی بیضه روی بیضه شناسایی نشده است اما گاهی مواقع تزریق داخل ضایعه کورتیکواستروئید ها ممکن است  برای درمان کیست اپیدرمال تناسلی کمک کننده باشد ولی این روش بسیار پرعارضه بوده و خیلی توصیه نمی شود.

تخلیه کیست اپیدرموئید بیضه با روش های سنتی یا دستکاری آن معمولا باعث تشدید ضایعات می شود و به هیچ عنوان توصیه نمی شود

همانگونه که اشاره شد این پدیده نیاز به درمان ندارد هر چند برخی از مردان و زنان به لحاظ زیبایی ترجیح میدهند تا آنها را بوسیله جراحی یا لیزر بردارند در اینگونه از افراد بهترین اقدام درمانیی استفاده از لیزر است که معمولا با یک یا دو جلسه لیزر و با بی حسی موضعی ضایعات به خوبی درمان می گردند.

کیست اپیدرمال همراه با زگیل تناسلی
کیست اپیدرمال همراه با زگیل تناسلی

 

درمان خانگی کیست اپیدرمال

در برخی از موارد افرد به دلیل خجالتی بودن اقدام به تخلیه کیست با روش های غیر بهداشتی می کنند که در اکثر موارد به دلیل باقی ماندن جدار کیست، ضایعه طی چند روز تا چند هفته با اندازه به مراتب بزرگتر مجددا ایجاد می گردد در برخی موارد ممکن است ضایعات اقماری نیز ایجاد گردد. بنابراین تقریبا در اکثر موارد اقدامات و درمان خانگی کیست اپیدرمال بی تاثیر است و حتی باعث بدتر شدن ضایعات می گردد

بیماری های مشابه با کیست اپیدرموئید بیضه

گاهی مواقع در معاینه مشخص می شود که همزمان با کیست اپیدرمال ضایعه زگیل تناسلی نیز وجود دارد که عموما توسط افراد کم اهمیت تلقی می شود . این درحالی است که زگیل تناسلی به صورت بالقوه می تواند خطرناک باشد و باید هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد.

در گروهی از بیماران کیست اپیدرموئید روی بیضه به شکل جوش سر سفید و سفت روی پوست بیضه تظاهر می کنند و ممکن است تا سالها بدون تغغیر باقی بمانند ( تصویر زیر نمونه ای کیست اپیدرمال به این شکل است)

کیست اپیدرمال
ضایعات سفید رنگ و شبیه سنگ روی کیسه بیضه

 

عمل کیست اپیدرموئید بیضه

در برخی از موارد که ضایعات متعدد و چسبیده به هم بوده یا بیماری مزمن و شدید باشد نیاز به عمل کیست اپیدرموئید بیضه است. در اینگونه موارد باید از حدود یک سال قبل از جراحی اصلی اقدام به نصب دستگاه مخصوص تیشو اکساندر در زیر پوست شکم نموده و با این روش حدود 25 سانتیمتر مربع پوست اضافی تولید می گردد و سپس زیر بیهوشی عمومی اقدام با پیوند پوست جدید به ناحیه اسکروتوم خواهد شد. این روش آخرین روش درمانی در موارد شدیدخواهد بود 

گاهی ممکن است دانه ها و برجستگی صورتی مایل به قهوه ای یا به رنگ پوست و شبیه خال گوشتی روی آلت یا کیسه بیضه دیده شود و با کیست اپیدرمال اشتباه گرفته شود.

زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی
زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی

یکی از ضایعات پوستی آلت تناسلی که به خصوص در مردان دیده می شود بروز ناگهانی ضایعاتی شبیه خال گوشتی و گاهی مواقع شبیه گل کلم روی آلت تناسلی است. این حالت عموما در بیماری زگیل تناسلی دیده می شود البته برخی از بیماری های دیگر نیز نظیر کراتوز سبورئیک آلت ممکن است به این شکل تظاهر کند.

ایجاد ناگهانی خال های گوشتی به رنگ قهوه ای یا صورتی یا کاملا شبیه پوست بر روی اندام تناسلی مرد، ران، ناحیه شرمگاه (منطقه بالای پایه آلت تناسلی) و یا قسمت تحتانی شکم یا روی لب بزرگ آلت تناسلی زن ، کشاله ران، اطراف مقعد و حتی زیر ناف نیاز به ارزیابی دقیقتر و حتی نمونه برداری دارد. باید هر چه سریعتر درمان آغاز گردد.

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است
شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

خال های گوشتی ناشی از زگیل ناحیه تناسلی شایع ترین بیماری آمیزشی است. معمولا این خال های گوشتی روی آلت باید هر چه سریعتر تحت درمان قرار گیرند البته خوشبختانه در اکثر موارد ریسک سرطان زائی پائین بوده ولی در 10 درصد از موارد می تواند به سرطان های آلت تناسلی در مردان و زنان تبدیل شود.

گاهی لکه های کوچک ضخیم قرمز یا بنفش رنگ با سطح زگیل مانند روی کیسه بیضه یا آلت دیده می شوند و ممکن است با کیست اپیدرمال اشتباه گرفته شوند. این نوع از ضایعات پوستی آلت تناسلی احتمالا انجیوکراتوما (angiokeratoma) هستند.

 

ضایعات پوستی آلت تناسلی - آنژیوکراتوم
ضایعات پوستی آلت تناسلی – آنژیوکراتوم

آنها در محور سر آلت و یا کیسه بیضه ظاهر می شوند. اغلب اوقات آنها بر روی کیسه بیضه مردان سالمند ظاهر میگردند، هر چند که ممکن است به شکل انفرادی در مردان جوان نیز ظاهر شوند.

این نقاط عفونی نیستند و نیاز به هیچ درمانی ندارند.

کیست اپیدرمال
ضایعات کیستیک متعدد و شدید روی کیسه بیضه

این عارضه معمولا با بزرگ شدن احتمال خونریزی دارند. این ضایعه قابل درمان با روش های مختلف بوده ولی احتمال عود بیماری نیز حتی پس از درمان بالا است. در گروهی از افراد استفاده از لیزر کمک کننده است

در صورتی که خود یا شریک جنسی شما دارای کیست اپیدرمال یا ضایعه مشکوک روی آلت تناسلی هستید:

 1. حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است برخی از بیماری ها  از  نظر ظاهری کاملا شبیه هم باشند
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان نکنید زیرا بسیاری از بیماری ها ممکن است کاملا شبیه هم باشند ولی درمان های کاملا متفاوتی داشته باشند
 3. از دستکاری و فشار دادن یا ترکاندن ضایعات اکیدا خودداری فرمائید زیرا این اقدام باعث تشدید ضایعات خواهد گردید
 4. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 5. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید
 6. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک سرطان زائی بیماری به پزشک مراجعه کنید
 7. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 8. در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ارامیس شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید روالت تناسلی مثل کیست اپیدرمال زده آیا نزدیک باهاش مشکل ندارد و چگونه باید درمان شود وچکارکنیم که زودتر برند درمانی جز لیز دیگه نداره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ناشناس شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر چند وقتیه که این لکه های قهوه‌ای روی آلتم هستن و در حالت نعوظ کناره های این لکه ها سفید میشه و عکسشو براتون گذاشتم
  ممنون میشم جواب بدید بگید باید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ شهریور ۲( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ع جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر باشه،
  من روی پوسته بیضه ام یعنی داخلشه در واقع (کیسه بیضه) که از رو پیداست و زده بالا مثل بر آمدگی، یک دونه زرد رنگ اندازه یک عدس در اومده و اصلا حالت جوش مانند هم نیست، مثل اینه که یک عدس داخلش هست و سفت هستش.‌‌.. اول یدونه ریز بود الان بزرگ تر شده و دوتای دیگه هم در اومده اون طرفش
  عکس اش رو خدمت تون ارسال کردم
  خواستم بدونم اینا چی هستن، ایا خطری دارن ، چکار باید بکنم و درمانش چیه ؟!
  متشکرم از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۴ شهریور ۲( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر دوسه ماهی هست نه گلوم از این ضایعه های. گوشتی زده من دستکاریش کردم خون اومد الان اون طرف حلق منم زده زگیل راه درمانش چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهرداد دوشنبه ۱۳ شهریور ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام بنده یک دونه سیاه رنگ ریز روی کلاهک الت تناسلیم به وجود اومده که بدون درد و خارش هست و انگار زیر پوستیست احتمال دارد انزیوکراتوم باشه یا خطرناک و مسری باشه
  عکس هم فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۳ شهریور ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   آنژیوکراتوم خطر ندارد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر شهرام دوشنبه ۱۳ شهریور ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یک حدود ماه قبل لیزر co2 زگیل تناسلی کردم زگیل نوع ۶ و ۱۱ . الان زخم ها التیام پیدا کرده ولی در قسمت آلت تناسلی احساس خارش زیاد دارد [کناره های آلت خارش داره ولی خود قسمت هایی که لیزر کردم خارش نداره] کرم کالاندولا استفاده می کنم همراه قرص پاورفیت . لطفا برای رفع خارش راهنمایی بفرمایید با تشکر و درود
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۳ شهریور ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   پماد زینک اکساید کمک کننده است

   بهتره مطابق فرمایش پزشک معالج برای بررسی مجدد اقدام شود

   موفق

 • تصویر کاربر عای دوشنبه ۶ شهریور ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید معمولا هزینه لیزر چقدر هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۶ شهریور ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   هزینه ها قابل پیش بینی نیست

   موفق

 • تصویر کاربر لیلا چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ، دکتر من یک سال وخورده ای میشه ی توده در پاین پهلو احساس میکنم ک بین پا و پهلوی سمت راستم احساسسش میکنم و وقتی دستکاریش میکنم خیلی درد میکنه درد میکشه داخل پام حتی و سایزش هیچ تغییری نکرده فقط درد میکنه و خیلی میترسم دکتر برم آیا خطرناک است و اگر ب دکتر مراجعه نکنم ممکن بدتر بشه اصلا دوستندارم این یکسال ک در اومده برم دکتر خیلی میترسم نکنه چیزی بد باشه لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر لینا چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و احترام خدمت شما دوکتور محترم ...من لینا خانم اهل افغانستانم دختر م۸ سالش بود که در وسط شانه هاش لکه های سفیدکوچکی از اثر خاریدن توسط خودش پیدا شد بعد همون جا افغانستان مراجعه کردم به دوکتور جلدی که خیلی معروف بود .اون دکتور گفت از ثر کمبود کلسیم اس این لکه ها ..دارو داد استفاده کردم روبه بهبود شدن شد اما از اثر جنک های داخلی نتونستم دوباره مراجعه کنم به اون دوکتور .بعد به یه دوکتور دیکری در یک ولایت دیکری مراجعه کردیم اون دوکتور هم گفت از اثر کمبود کلسیم اس..بعد اون مهاجر شدیم ایران .مدت دوسال میشود که ایران استیم در شهر قزوین زندگی میکنیم و این جا هم مراجعه نمودم به دوکتور .دوکتور اینجه عرض کردن که درمان قطی ندار ند امامن باورم نشد چون این لکه هابه اون لکه هایکه درما ن ندارن فرق میکند گفت این لکه ها توسط دارو کنترول میشود چند تا پموت داد که اصلا فایده نکرد .الان ارینج ها و پاها و نوک انکشت هاش وپشت چشماش و حتی جاهای قسمت قرمز لب هاشو هم گرفته اون لکه ها ....ونبال یک دوکتور خوب و با تجربه استم از شما میخام یک مشوره برام بدهید که باید چکارکنم...من یک تصویرشو هم براتو ن میفرستم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   پیشنهاد می کنم برای ارزیابی دقیقتر به بیمارستان فوق تخصصی پوست رازی در تهران مراجعه کنی

   ممکنه دوره درمان طولانی باشد 

   نگران نباش

 • تصویر کاربر Ali یکشنبه ۲۹ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  کیست اپیدرمان دارم آیا نیاز به درمان داره درد ندارد مشکلی هم ندارم بهاش
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۹ مرداد ۲( 1 ماه پیش)

   علیک سلام

   چنانچه کیست اپیدرمال آلت مطرح باشد معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر