کیست اپیدرمال بیضه در چه مواردی خطرناک است؟

کیست اپیدرمال بیضه در چه مواردی خطرناک است؟

فهرست مطالب

کیست اپیدرمال پوستی یکی از شایعترین انواع کیست ها در انسان است و تقریبا در همه نقاط بدن مثل سر، صورت، بدن، اندام ها ممکن است دیده شود. کیست اپیدرمال با نام های دیگری نظیر کیست فولیکولار انفاندیبولار یا کیست اپیدرموئید نیز شناخته می شود. این کیست از نظر ماهیت با کیست سباسه متفاوت است ولی از نظر ظاهری ممکن است شبیه آن باشد. در مواردی که کیست اپیدرمال  بسیار کوچک باشد آنرا با عنوان میلیا نامگذاری می کنند ولی از نظر ماهیت کاملا شبیه کیست اپدرمال است.

کیست اپیدرمال کیسه بیضه (نیاز به درمان ندارد)
کیست اپیدرمال کیسه بیضه

معمولا کیست اپیدرمال بیضه کاملا خوش خیم بوده و تا کنون موارد تغییرات بدخیمی بسیار کمی گزارش شده است.

کیست اپیدرمال بیضه در واقع تکثیر بیش از حد و پرولیفراسیون سلول های اپیدرم در فضای بسته در ناحیه درم پوست است. درون این کیست ها موادی به نام سایتوکاین (انواع 1 و 10) آزاد شده که باعث ایجاد التهاب موضعی می شود و این التهاب به مرور زمان باعث رسوب مواد شاخی و بسیار سفت در درون کیست می شود . گاهی مواد درون این کیست ها کاملا شبیه سنگ و بسیار سخت هستند.

علت دقیق این پدیده هنوز شناسایی نشده است اما برخی از مطالعات نقش آلودگی به HPV  و در معرض اشعه فرابنفش قرار گرفتن را به عنوان عوامل احتمالی مطرح می کنند.

تحریک های مزمن کیست باعث ایجاد التهاب یا خونریزی داخل کیست می گردد.

این بیماری در تمامی نژادها دیده می شود اما در نژاد های سیاهپوست شانس تغییر رنگ و پیگمانتاسیون ضایعات به رنگ سیاه بیشتر خواهد بود

کیست اپیدرمال بیضه در مردان به مراتب بیشتر از زنان دیده می شود. معمولا این بیماری در دهه سوم و چهارم زندگی ایجاد می گردد البته میلیا های کوچک ممکن است در سنین بسیار پایین تر نیز دیده می شود.

زگیل تناسلی و کیست اپی درمال به صورت توام
زگیل تناسلی و کیست اپی درمال به صورت توام

پیش آگهی

کیست اپیدرمال در اکثر موارد بدون علامت است فقط ممکن است به دنبال ضربه دچار التهاب شدید، خونریزی داخلی و درد شدید گردد. معمولا تغییر ماهیت بدخیمی نخواهد داشت ولی موارد اندکی از همراهی با برخی از تومور ها نظیر ملانوما یا مایکوزیس فونگوئیدس یا BCC  یا SCC  در سطح جهان گزارش شده است.

علائم کیست اپیدرمال

در اکثر موارد کیست اپیدرمال بدون علامت است ولی گاهی مواقع ممکن است کیست پاره شده و ماده ای شبیه کیک پنیری و بدون بو از آن خارج شود. گاهی مواقع به دنبال ضربه ممکن است دچار تورم شدید، درد یا خونریزی داخلی گردد.

کیست اپیدرمال کیسه بیضه و آلت تناسلی زنان معمولا خیلی شایع نیست و ممکن است به صورت منفرد یا متعدد دیده شود.

گاهی مواقع ممکن است این پدیده در همراهی با سایر سندرم های سیستمیک نظیر پولیپوز فامیلیال، یا سندرم گاردنر دیده شود که البته این حالت بسیار نادر است.

برای تشخیص معمولا نیازی به ارزیابی های آزمایشگاهی خاصی نیست و پس از معاینه توسط پزشک تشخیص اولیه مطرح خواهد شد ولی در شرایط خاصی ممکن است در صورت صلاح دید پزشک نیاز به اقدامات تصویر برداری نظیر سونوگرافی یا سی تی اسکن یا MRI  باشد حتی در موارد بسیار نادری ممکن است نیاز به نمونه برداری از ضایعات باشد.

در مطالعات بافت شناختی معمولا یک کپسول در اطراف کیست دیده می شود و گاهی مواقع به دلیل التهاب مزمن تجمع کلسیم نیز در آن دیده می شود.

درمان کیست اپیدرمال بیضه

کیست اپیدرمال بدون علامت (درد یا خونریزی و التهاب) معمولا نیازی به درمان ندارد اما به لحاظ مسائل ظاهری و زیبایی می توان آنها را درمان نمود. برای درمان می توان از روش جراحی یا لیزر استفاده نمود. در مواردی که ضایعه منفرد است می توان با بی حسی موضعی و به صورت سرپایی از روش جراحی استفاده نمود اما در موارد متعدد بهتر است پس از بستری و با بیهوشی عمومی نسبت به ترمیم ضایعات اقدام نمود

یکی از روش های جدید درمانی استفاده از لیزر است که معمولا با بی حسی موضعی و بدون نیاز به اتاق عمل انجام می گردد. در درمان با روش لیزر معمولا دوره نقاه بسیار کوتاه است و در اکثر موارد هیچگونه اختلالی در روند عادی زندگی ایجاد نمی گردد.

هیچگونه درمان دارویی برای بیماری شناسایی نشده است اما گاهی مواقع تزریق داخل ضایعه کورتیکواستروئید ها ممکن است کمک کننده باشد ولی این روش بسیار پرعارضه بوده و خیلی توصیه نمی شود.

همانگونه که اشاره شد این پدیده نیاز به درمان ندارد هر چند برخی از مردان و زنان به لحاظ زیبایی ترجیح میدهند تا آنها را بوسیله جراحی یا لیزر بردارند در اینگونه از افراد بهترین اقدام درمانیی استفاده از لیزر است که معمولا با یک یا دو جلسه لیزر و با بی حسی موضعی ضایعات به خوبی درمان می گردند.

کیست اپیدرمال همراه با زگیل تناسلی
کیست اپیدرمال همراه با زگیل تناسلی

بیماری های مشابه با کیست اپیدرمال بیضه

گاهی مواقع در معاینه مشخص می شود که همزمان با کیست اپیدرمال ضایعه زگیل تناسلی نیز وجود دارد که عموما توسط افراد کم اهمیت تلقی می شود . این درحالی است که زگیل تناسلی به صورت بالقوه می تواند خطرناک باشد و باید هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد.

گاهی ممکن است دانه ها و برجستگی صورتی مایل به قهوه ای یا به رنگ پوست و شبیه خال گوشتی روی آلت یا کیسه بیضه دیده شود و با کیست اپیدرمال اشتباه گرفته شود.

زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی
زگیل تناسلی در مردان به شکل خال گوشتی

یکی از ضایعات پوستی آلت تناسلی که به خصوص در مردان دیده می شود بروز ناگهانی ضایعاتی شبیه خال گوشتی و گاهی مواقع شبیه گل کلم روی آلت تناسلی است. این حالت عموما در بیماری زگیل تناسلی دیده می شود البته برخی از بیماری های دیگر نیز نظیر کراتوز سبورئیک آلت ممکن است به این شکل تظاهر کند.

ایجاد ناگهانی خال های گوشتی به رنگ قهوه ای یا صورتی یا کاملا شبیه پوست بر روی اندام تناسلی مرد، ران، ناحیه شرمگاه (منطقه بالای پایه آلت تناسلی) و یا قسمت تحتانی شکم یا روی لب بزرگ آلت تناسلی زن ، کشاله ران، اطراف مقعد و حتی زیر ناف نیاز به ارزیابی دقیقتر و حتی نمونه برداری دارد. باید هر چه سریعتر درمان آغاز گردد.

شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است
شکل زگیل تناسلی در زنان متفاوت است

خال های گوشتی ناشی از زگیل ناحیه تناسلی شایع ترین بیماری آمیزشی است. معمولا این خال های گوشتی روی آلت باید هر چه سریعتر تحت درمان قرار گیرند البته خوشبختانه در اکثر موارد ریسک سرطان زائی پائین بوده ولی در 10 درصد از موارد می تواند به سرطان های آلت تناسلی در مردان و زنان تبدیل شود.

گاهی لکه های کوچک ضخیم قرمز یا بنفش رنگ با سطح زگیل مانند روی کیسه بیضه یا آلت دیده می شوند و ممکن است با کیست اپیدرمال اشتباه گرفته شوند. این نوع از ضایعات پوستی آلت تناسلی احتمالا انجیوکراتوما (angiokeratoma) هستند.

 

ضایعات پوستی آلت تناسلی - آنژیوکراتوم
ضایعات پوستی آلت تناسلی – آنژیوکراتوم

آنها در محور سر آلت و یا کیسه بیضه ظاهر می شوند. اغلب اوقات آنها بر روی کیسه بیضه مردان سالمند ظاهر میگردند، هر چند که ممکن است به شکل انفرادی در مردان جوان نیز ظاهر شوند.

این نقاط عفونی نیستند و نیاز به هیچ درمانی ندارند.

این عارضه معمولا با بزرگ شدن احتمال خونریزی دارند. این ضایعه قابل درمان با روش های مختلف بوده ولی احتمال عود بیماری نیز حتی پس از درمان بالا است. در گروهی از افراد استفاده از لیزر کمک کننده است

در صورتی که خود یا شریک جنسی شما دارای کیست اپیدرمال یا ضایعه مشکوک روی آلت تناسلی هستید:

 1. حتما برای معاینه به پزشک مراجعه کنید زیرا ممکن است برخی از بیماری ها  از  نظر ظاهری کاملا شبیه هم باشند
 2.  به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان نکنید زیرا بسیاری از بیماری ها ممکن است کاملا شبیه هم باشند ولی درمان های کاملا متفاوتی داشته باشند
 3. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 4. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید
 5. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک سرطان زائی بیماری به پزشک مراجعه کنید
 6. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 7. در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

درخواست نوبت

از دکتر بپرسید درخواست نوبت با واتساپ

درخواست نوبت با تلگرام

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر،خواهرم یک ساله پیش زگیله مقعدی داشت که با پماد آلدارا درمان کردیم،زگیلا هم در حد نه تا ده تا دونه بود که بیشتر روی پوست اطراف مقعدش بود دونه ها هم ریز بودن دو هفته بعد دوباره عود کردن همون زگیلا که باز با آلدارا از بین رفتن و تحته نظره طب سنتی بودن که چهار ماه داروهای گیاهی رو مصرف کردن که کرونا گرفت ولی اصلا دونه ها عود نکردن الان حدوده پنج ماه میگذره از کروناشون ولی عود نداشتن و در کل هشت ماه میشه که عود نداشته حالا اومدم چک کنم داخله مقعدش این چیزارو دیدم بنظرتون اینا زگیل هستن چون قبلا هم خیلی یبوست داشت و یه هموروییدم بیرون از مقعدش داره،ممنون میشم راهنمایی کنید🙏🏻خیلی نگرانم😔
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 2 روز پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی زگیل مقعدی مطرح نیست

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر پدی جمعه ۲۷ فروردین ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  سلام رو بیضم ی مدته ی چیزایی عین‌جوش زده الان تو عکسای سایت دیدم زده کیست اپیدرمال علتش چیه خطرداره یانه برا درمانش چ باید کرد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۷ فروردین ۰( 4 روز پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر شاهی یکشنبه ۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  باسلام.
  مردی ۳۲ ساله هستم. روی الت تناسلیم جوشهایی هست که سرش سیاهه و وقتی فشار میدم از داخلش یه نوع چربی با رنگ زرد خیلی روشن و بد بو خارج میشه. جوشها هم کوچیک داره و هم بزرگ. وقتی هم که فشارش میدم بعد از خارج شدن چربی یه زائده ی گوشتی قرمز رنگ از داخلش میزنه بیرون. تعداد این جوشها هم با سرعت کمی داره بیشتر میشه. درد و خارش هم نداره.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱ فروردین ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس شرح حالی که ذکر کردی ممکنه کیست اپیدرمال یا گرانولوم یا فیستول  مطرح باشه.

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   نگران نباش ولی بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر H___ شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام کیست اپیدرمال کدام متخصص تشخیص میدهد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   به نزدیکترین پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ناهید سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشین.اقای دکتر.مادر من عادت داره لباس زیرها رو با دست بشوره.من عقد کردم و از همسرم زگیل تناسلی گرفتم.این مدتی که مادرم لباس زیرهای من رو هم قاطی بقیه مینداخت توی تشت و میشست یا دستش که به ویروس های لباس زیر میخورد.و مثلا بعد ازینکار میرفت قاشق و لیوان هم میشست یا غذا تو دهن خواهرزاده هام میکرد.تکلیف این مدت که من از زگیلم بی خبر بودم و مادرم اینکارا رو میکرد.چی میشه؟یعنی به همه منتقل شد از طریق دست مادرم؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش

 • تصویر کاربر M سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر برای لیزر کردن کیست اپیدرمال روی بیضه ها باید به چه تخصصی مراجع کنم چون پیش کلی دکتر پوست رفتم همه شون گفتن کار ما نیست لطفا رهنمای کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در صورتیکه تهران هستی با کلیه سوابق آزمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت

   موفق

 • تصویر کاربر ارمان یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید م
  من یک عکس ارسال می کنم که یک جوش رویه بیزه بنده هست می تونید که بگید این چیه ایا خطر داره یا نه
  1. تصویر کاربر ارمان یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)
   لل
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد

   این پدیده قابل پیشگیری نیست و هر گونه دستکاری خودسرانه باعث افزایش تعداد و سایز ضایعات خواهد شد

   در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهراب یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید من 19 سالمه4 سال قبل چند تا جوش سفید سفت روی پوست بیضه ام پیدا شد نه درد دارن نه خارش اما به مرور بیشتر شدن الان بیشتر از 30 تا شدن دوسه تاش بزرگه بقیش کوچیک هستن خواستم بدونم کیست اپیدرماله یا نه و اینکه بعضیاش که بزرگ میشدن خودم میترکوندم ممکنه دلیل زیاد شدنشون این باشه؟ بهداشت فردی رو هم رعایت میکنم ولی باز بیشتر میشن توصیه شما برای جلوگیری از بیشتر شدن چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد

   این پدیده قابل پیشگیری نیست و هر گونه دستکاری خودسرانه باعث افزایش تعداد و سایز ضایعات خواهد شد

   در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر احمد جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  با سلام: چند سالی هست که روی بیضه یک کیست اپیدرمالی و یک بند زیر مقعد یک کیست دبگر شبیه اپیدرمال وجود دارد و چند روزی است مانند جوش درد میکند. در صورت امکان راهنماییم کنید چکار کنم. باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   با توجه به درد تازه ایجاد شده علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن و 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر احسان جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر اقای دکتر من 19 سالمه و یک چیزی شبیه جوش یا کیست زیر ناحیه آلت تناسلی رشد کرد و اندازه دوتا لوبیا هستش که قبل حمام کمی صفت تر از بعد حمام هست ممکنه راهنمایی کنید چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر