آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

آمپول گارداسیل و زمان های تزریق واکسن

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل زگیل تناسلی در مردان و زنان است. سازمان جهانی بهداشت تزریق آمپول گارداسیل را برای افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، توصیه کرده است.

امپول گارداسیل چیست؟

تقریبا بیش از نیمی از مردان و زنان فعال از لحاظ جنسی در دورهای از زندگی خود به ویروس HPV آلوده میشوند. واکسن گارداسیل می تواند تا حدود زیادی از ابتلای فرد به زگیل تناسلی و سرطان های متعاقب آن پیشگیری کند. در حال حاضر حدود 20 میلیون آمریکایی آلوده بوده و هر ساله حدود 6 میلیون نفر دیگر نیز مبتلا  میشوند. HPV معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل  میشود.

در اغلب موارد عفونت HPV هیچ علامتی ایجاد  نمیکند و به خودی خود از بین میرود. اما بعضی از انواع HPV  میتواند باعث سرطان دهانه رحم در زنان شود. سرطان دهانه رحم دومین علت اصلی مرگ ناشی از سرطان در میان زنان در سراسر جهان است. در ایالات متحده، هر ساله در حدود 12000 زن به سرطان گردن رحم مبتلا میشوند و حدود  4000 نفر آنها در اثر این بیماری فوت کنند.

HPV همچنین با چندین سرطان با شیوع کمتر از جمله سرطان واژن و مهبل در زنان و سرطان مقعد و حلق پشت گلو از جمله قاعده زبان و  لوزه ها در مردان و زنان در ارتباط است. HPV همچنین  میتواند باعث زگیل ناحیه تناسلی و زگیل در گلو شود. متاسفانه هنوز هیچ درمانی برای عفونت HPV وجود ندارد، اما برخی از مشکلات ناشی از آن را  میتواند درمان کرد.

عکس واکسن گارداسیل

عکس واکسن گارداسیل

امپول گارداسیل برای چیست؟

گارداسیل یکی از دو واکسنی است که میتواند برای پیشگیری  از انتقال ویروس زگیل تناسلی در زنان و مردان استفاده گردد که سوش های شایع عامل زگیل تناسلی و عوامل سرطانزا را پوشش می دهد و میتوان هم برای زنان و هم مردان تجویز کرد. گارداسیل میتواند از بیشتر موارد سرطان گردن رحم در زنان جلوگیری کند، البته به شرطی که قبل از قرار گرفتن فرد در معرض ویروس داده شده باشد. علاوه بر این، میتواند مانع از بروز سرطان واژن و مهبل در زنان و زگیل تناسلی و سرطان مقعد هم در زنان و هم در مردان شود.

انتظار  میرود حفاظت حاصل از گارداسیل طولانی مدت باشد. اما واکسیناسیون هیچگاه جایگزین غربالگری سرطان گردن رحم نیست. زنان همچنان باید تست پاپ اسمیر را  به طور منظم انجام دهند.

زمان های تزریق واکسن گارداسیل

زگیل تناسلی مردان - زگیل بسیار بزرگ و مزمن

زگیل تناسلی مردان زگیل بسیار بزرگ و مزمن

واکسن HPV به صورت سری 3 دوزی تجوبز میشود:

 1.  اولین دوز           همین الان
 2. دومین دوز           1تا 2 ماه پس از دوز اول
 3. سومین  دوز         6 ماه پس از دوز اول

دوز اضافی (تقویت کننده) توصیه  نمیشود.

واکسیناسیون متداول

 • گارداسیل برای دختران و پسران با سن 11 یا 12 سال توصیه میشود. میتوان آن را در سن 9 سالگی به بعد تجویز کرد.

چرا واکسن HPV در سنین 11 یا 12 سالگی توصیه  میشود؟ ابتلا به عفونت زگیل تناسلی به راحتی و حتی در صورت داشتن تنها یک شریک جنسی صورت  می پذیرد. به همین دلیل مهم است که واکسن زگیل تناسلی قبل از هر گونه تماس جنسی دریافت گردد. همچنین، پاسخ به واکسن در این سنین بهتر از سنین بالاتر است.

واکسیناسیون جبرانی

واکسیناسیون برای افراد زیر که سری 3 دوزی را دریافت  نکرده اند، توصیه  نمیشود:

 • زنان 13 تا 26 سال.
 • مردان 13 تا 21 سال.

-گارداسیل را  میتوان برای مردان 22 تا 26 سال که سری 3 دوزی را دریافت  نکرده اند، تجویز کرد. همچنین توصیه میشود برای مردان تا حداکثر 26 سال که با مردان رابطه جنسی  داشته اند یا مردانی که سیستم ایمنی بدن آنها  به دلیل عفونت HIV، یا سایر بیماری ها یا داروها تضعیف شده است، تجویز گردد.

-واکسن زگیل تناسلی  میتواند همزمان با  واکسن های دیگر نیز داده شود.

چه کسانی نباید واکسن زگیل تناسلی (گارداسیل) را  بزنند یا باید صبر کنند؟

هرکسی که تا به حال واکنش آلرژیک تهدید کننده حیات به هر یک از اجزای واکسن گارداسیل، یا به دوز قبلی واکسن HPV داشته است، نباید این واکسن را دریافت کند. اگر شخصی که قرار است واکسن بزند هرگونه آلرژی شدید از جمله به مخمر دارد، موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

گارداسیل برای زنان باردار توصیه  نمیشود. با این حال، دریافت واکسن HPV هنگامی که فرد باردار است دلیلی برای خاتمه دادن به بارداری محسوب  نمیشود.

زنانی که در حال شیر دادن به نوزاد هستند می توانند گارداسیل را دریافت کنند.

افرادی که در هنگام دریافت واکسن زگیل تناسلی، یک بیماری خفیف نظیر سرماخوردگی دارند، باز هم  میتوانند آن را دریافت کنند. افراد مبتلا به بیماری متوسط یا شدید باید صبر کنند تا حالشان بهتر شود.

شاید دوست داشته باشید بدانید:

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

عوارض واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن HPV در ایالات متحده و در سراسر جهان حدود شش سال مورد استفاده قرار گرفته و ایمنی آن بسیار زیاد است. با این حال، واکسن نیز مانند هر داروی دیگری احتمالا می تواند باعث مشکلات جدی مانند: واکنش های آلرژیک شدید شود. اما خطر اینکه واکسن باعث آ سیب جدی و یا مرگ شود،بینهایت کم است.

واکنشهای آلرژیک تهدید کننده حیات ناشی از  واکسن ها بسیار نادر است. اگر قرار باشد چنین اتفاقی رخ دهد، در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از واکسیناسیون صورت میگیرد.

چندین مورد از مشکلات خفیف تا متوسط همراه با این واکسن HPV رخ  میدهد. این موارد چندان طول  نمیکشد و  به خودی خود از بین  میروند از جمله:

 • واکنشهای رخ داده در بازو و در محل تزریق به شکل درد و قرمزی در محل تزریق در بازو می باشد که نیاز به اقدام خاصی ندارد.
 • تب خفیف تا متوسط ممکن است ایجاد گردد که می توان از یک تب بر نظیر استامینوفن استفاده نمود.
 • سردرد خفیف و گذرا
 • ممکن است غش مختصر و علائم مربوط (مانند تکان خوردنهای شدید) پس از هر روش درمانی از جمله واکسیناسیون اتفاق بیفتد. نشستن یا دراز کشیدن حدود 15 دقیقه بعد از واکسیناسیون میتواند به جلوگیری از غش کردن و صدمات ناشی از افتادن کمک کند. اگر بیمار احساس سرگیجه یا دوران سر، تغییرات بینایی و یا زنگ زدن در گوش دارد، به پزشک بگویید.
ویروس اچ پی وی و بسیاری از سرطان ها قابل پیشگیری هستند

ویروس اچ پی وی و بسیاری از سرطان ها قابل پیشگیری هستند

نشانه های واکنش آلرژیک شدید میتواند شامل کهیر، تورم صورت و گلو، اشکال در تنفس، ضربان قلب سریع، سرگیجه و ضعف باشد. این وضعیت از چند دقیقه تا چند ساعت پس از واکسیناسیون شروع میشود. در مواردی که عارضه به شکل واکنش آلرژییک ایجاد می گردد، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر عباس انتظاری دکتر متخصص زگیل تناسلی در تهران

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید:

برای درخواست نوبت فوری با تلگرام : 

برای دریافت نوبت فوری، نام خود را ارسال کنیدشماره 09039789682 را به نام مطب دکتر انتظاری در گوشی خود ذخیره نمائید یا اینجا را کلیک کنید سپس نام خود را از طریق تلگرام  ارسال کنید تا اولین نوبت آزاد توسط منشی مطب برای شما اختصاص یابد 

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهسامحبی شنبه ۳۰ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام..من 3روزپیش رابطه پرخطربافردی داشتم که زگیل تناسلی داشته و از کاندوم استفاده نکردن و روز بعدش به دستور پزشک متخصص زنان واکسن گارداسیل تزریق کردم ولی متاسفانه موقع تزریق بجای تزریق عضلانی زیر جلدی تزریق کردن برام بعداز2روز بعدتزریق محل تزریق متورم شده و تمام مواد واکسن جمع شده بنظرتون دوباره تزریق کنم و بااین نوع تزریق اصلا تاثیرداره واکسن؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳۰ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   تزریق واکسن گارداسیل باید در عضله دلتوئید بازو باشد
   تزریق زیر جلدی خیلی کمک کننده نیست
   صبور باش تا این حالت برطرف شود و مجددا تزریق عضلانی واکسن را تکرار کن
   موفق
 • تصویر کاربر م یکشنبه ۳ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام،خانم 28 ساله هستم که دچار زگیل تناسلی شده ام و کرایو انجام دادم که دکتر گفتن دو هفته دیگه مجدد برم اما الان سوزش و خارش دارم0ایا طبیعی است؟؟؟؟ و اینکه در دورهی درمان لیزر موهای بیکینی برم امکان تشدید ویروس هست؟؟؟؟ از کجا بفهم که این ویروس از من بوده یا همسرم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا کرایوتراپی زگیل تناسلی باعث ایجاد سوزش و خارش و حتی درد نیز می شود
   معمولا کرایوتراپی باید در جلسات متعدد انجام شود
   مقاله زیر را در مورد مقایسه روش های درمانی زگیل تناسلی با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/mTRrXN
   در دوره درمان زگیل تناسلی به هیچ عنوان نباید لیزر موهای زائد انجام شود
   امکان شناسایی منشاء ویروس از نظر علمی وجود ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر خانم یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام لطفا جواب سوالنو سریع بدید قلبم داره وایمیسته، من به تازگی تبخال تناسلی گرفتم وبرای اولین بار و بدون هیچ تبخالی در هیچ شرایطی، سه ساله که ازدواج کردمو یه سالم هست با شوهرم توی اقدام بارداری هستیم لطفا بهن بگید وقای نباید رابطه جنسی داشت پس چطور باردار بشم؟ بعد بچه امم که به دنیا بیاد مبتلا میشه؟ یعنی کلا برم بمیرم بهتره؟؟؟ تو رو خدا راهنماییم کتید خیلی اعصابم داغونه حتی تصمیم گرفتم طلاق بگیرم که شوهرم که عاشقشم مبتلا نشه و بتونه بایه انسان سالم زندگی خوبی داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   تبخال تناسلی هیچونه خطر دراز مدتی ندارد فقط در شرایطی که ضایعه حضور دارد (بین 5 تا 7 روز) نباید رابطه جنسی داشته باشد
   در سایر مواقع رابطه جنسی هیچگونه ممنوعیتی ندارد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنید
   موفق
 • تصویر کاربر زیبااحمدی پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.میشه کمکم کنید؟موهای سرم خیلی زودبوی بدی میگیره مجبورم روزی2باربرم حمام.پیش همسرم که میخوابم از بوی سرم رنج میبره.چند تاشامپوهم عوض کردم ولی احتمالاباشامپو درست نمیشه.توشهرمون هم متاسفانه متخصص پوست وموی خوبی نداریم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکن است برخی آلودگی های قارچی یا اختلالات متابولیک مطرح باشد
   همچنین ممکن است مواد حالت دهنده مو مسبب این حالت باشه
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه
   موفق
 • تصویر کاربر مهرو چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  باسلام همسر من به ویروس اچ پی وی بر روی آلت تناسلی دچار است بعد سه جلسه فیریز میزان ضایعات خیلی بیشتر شده ایشان خیلی هم سیگار میکشند میزان ضایعات زیاد است قبل از فریز نزد چند دکتر که رفتیم روش لیزر طی چند جلسه را پیشنهاد دادند. دکتر خودشان در خارج کشور لیزر در یک جلسه با بیهوشی را پیشنهاد دادند. باتوجه به اینکه ایشان ایران نیستند بنده باید بررسیهای لازم رو انجام بدم و در صورت انجام لیزر در یک جلسه ایشان برای درمان ایران بیایند.آیا جنابعالی لیزر در یک جلسه با بیهوشی کامل را انجام میدهید؟ باتشکر از لطفتان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا برای درمان زگیل تناسلی مردان باید اقدامات متعددی انجام شود
   از بین روش های های درمانی تهاجمی، فریز و لیزر PDL باید در جلسات متعدد انجام شود و متاسفانه امکان عود نیز بالا است
   توصیه می کنم حتما مقاله زیر را در خصوص مقایسه روش های درمانی زگیل تناسلی مطالعه کن
   https://goo.gl/mTRrXN
   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر CO2 را هم برات گذاشتم تا ببینی و معمولا در یک جلسه و زیر بی هوشی یا بی حسی موضعی انجام می شود
   در صورت تمایل برای مراجعه کلیه سوابق آزمایشگاهی و دارویی را همراه داشته باشید
   از طریق وب سایت (بخش نوبت دهی) روز و ساعت مورد نظر مراجعه را انتخاب و پس از تائید نوبت ، با کلیه سوابق بیا مطب تا ببینمش
   ممکنه نیاز به نمونه برداری و آزمایش HPV PCR برای همسرت و همچنین پاپ اسمیر برای خود باشه
   مقاله زیر را در خصوص عواقب زگیل تناسلی در زنان با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/xyizua
   موفق
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  خانمی و آقایی مهمان ما بودند و خانم دچار بیماری زگیل تناسلی بود و hpv مثبت است. ... اطلاع ندارم همسرشان هم حامل ویروس بودند یا خیر .... میخواستم بپرسم آیا این ویروس با دست دادن و روبوسی کردن منتقل میشود ؟ آیا رختخواب هایی که ایشون استفاده کردند آلوده است ؟ آیا با شستشو از بین میرود ؟ برای پیشگیری شما چه توصیه هایی دارید مثلا دستشویی توالت رو با چه مایعی ضدعفونی کنم ؟ با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۲ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   احتمال انتقال ویروس HPV از طریق دست دادن و بوسیدن وجود ندارد
   رختخواب ها آلوده نیستند و با شستشوی ملحفه ها و حفظ بهداشت عمومی کافی است
   بهتره توالت فرنگی نیز با دتول ضد عفونی شود
   اصلا نگران نباش
   به عنوان یک توصیه عمومی : در صورتی که تا کنون سابقه ابتلا نداشتید و سن زیر 26 سال دارید بهتره به اتفاق همسرت از واکسن گارداسیل تزریق شود
   مقاله زیر را در مورد اثرات واکسن با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/KbNdf1
   موفق
 • تصویر کاربر سیدمهدی جمعه ۱۰ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  علت جوش بزرگ زدن وسوزش حالت تاول شدن به وجود اومده پس ازمصرف دارو حالت تاول زدن به وجود آمده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۰ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   علیک سلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی دارد ولی احتمالا حساسیت دارویی یا اگزما مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود
 • تصویر کاربر فرناز جمعه ۳ شهریور ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من در هفته 6ام بارداری هستم. از هفته قبل زایده های گرد کوچک صافی در اطراف ناحیه تناسلی و یکی روی لب بزرگ ایجاد شده است. چطور میتوانم مطمئن شوم که زگیل است یا خیر؟ دکتر پوست اعلام کردند که مطمئن نیستند زگیل باشد یا خیر. روی بعضی مو هم وجود دارد. خیلی ممنون ازتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۳ شهریور ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمالا زگیل تناسلی مطرح نیست و بیشتر وستیبولار پاپولوزیس مطرح باشد که معمولا نیازی به درمان ندارد
   در صورت گسترش ضایعات بهتره یا ارزیابی دقیقتر و HPV PCR به عمل اید
   موفق
 • تصویر کاربر هما چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من حدودا هشت ماه پيش مبتلا به زگيل تناسلي شدم كه اصلاح با تيغ شديدترش كرد. بعد از چند جلسه كرايو الان ٤ ماهه خداروشكر ديگه پزشكم زايده اي تشخيص نداده گارداسيل هم زدم
  سوالم اينه كه الان ميتونم ليزر موهاي زايد رو انجام بدم؟؟ ايا اصلاح با تيغ براي من احتمال انتشار دوباره رو زياد نميكنه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۸ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   هنور نباید از لیزر یا تیع استفاده کنی
   حداقل تا یک سال فقط از پودر یا کرم برای از بین بردن موها باید استفاده شود
 • تصویر کاربر بهروز جمعه ۲۳ تیر ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام من به داروی مترونیدازول حساسیت دارم و کهیر میدهم.دستگاه گوارشم مشگل دارد و فقط مترونیدازول رو دو سه تا خوردم خیلی جواب گرفتم میخام بدونم آیا داروی دیگری مشابه مترونیدازول هست که دقیقا همین اثر رو داشته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۳ تیر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   مترونیدازول روی باکتری های بی هوازی موثر است اکثر آنتی بیوتیک های مشابه ممکن است با عوارض شدیدتری همراه باشد
   اکیدا توصیه می کنم برای ارزیابی و تست آنتی بیوگرام (بررسی حساسیت به آنتی بیوتیک) به پزشک گوارش مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر