منو

Search
Close this search box.

آمپول گارداسیل و زمان های تزریق واکسن

آمپول گارداسیل و زمان های تزریق واکسن

فهرست مطالب

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل زگیل تناسلی در مردان و زنان است. سازمان جهانی بهداشت تزریق آمپول گارداسیل را برای افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، توصیه کرده است.

امپول گارداسیل چیست؟

تقریبا بیش از نیمی از مردان و زنان فعال از لحاظ جنسی در دورهای از زندگی خود به ویروس HPV آلوده میشوند. واکسن گارداسیل می تواند تا حدود زیادی از ابتلای فرد به زگیل تناسلی و سرطان های متعاقب آن پیشگیری کند. در حال حاضر حدود 20 میلیون آمریکایی آلوده بوده و هر ساله حدود 6 میلیون نفر دیگر نیز مبتلا  میشوند. HPV معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل  میشود.

در اغلب موارد عفونت HPV هیچ علامتی ایجاد  نمیکند و به خودی خود از بین میرود. اما بعضی از انواع HPV  میتواند باعث سرطان دهانه رحم در زنان شود. سرطان دهانه رحم دومین علت اصلی مرگ ناشی از سرطان در میان زنان در سراسر جهان است. در ایالات متحده، هر ساله در حدود 12000 زن به سرطان گردن رحم مبتلا میشوند و حدود  4000 نفر آنها در اثر این بیماری فوت کنند.

HPV همچنین با چندین سرطان با شیوع کمتر از جمله سرطان واژن و مهبل در زنان و سرطان مقعد و حلق پشت گلو از جمله قاعده زبان و  لوزه ها در مردان و زنان در ارتباط است. HPV همچنین  میتواند باعث زگیل ناحیه تناسلی و زگیل در گلو شود. متاسفانه هنوز هیچ درمانی برای عفونت HPV وجود ندارد، اما برخی از مشکلات ناشی از آن را  میتواند درمان کرد.

عکس واکسن گارداسیل

عکس واکسن گارداسیل

آمپول گارداسیل برای چیست؟

گارداسیل یکی از دو واکسنی است که میتواند برای پیشگیری  از انتقال ویروس زگیل تناسلی در زنان و مردان استفاده گردد که سوش های شایع عامل زگیل تناسلی و عوامل سرطانزا را پوشش می دهد و میتوان هم برای زنان و هم مردان تجویز کرد. گارداسیل میتواند از بیشتر موارد سرطان گردن رحم در زنان جلوگیری کند، البته به شرطی که قبل از قرار گرفتن فرد در معرض ویروس داده شده باشد. علاوه بر این، میتواند مانع از بروز سرطان واژن و مهبل در زنان و زگیل تناسلی و سرطان مقعد هم در زنان و هم در مردان شود.

انتظار  میرود حفاظت حاصل از گارداسیل طولانی مدت باشد. اما واکسیناسیون هیچگاه جایگزین غربالگری سرطان گردن رحم نیست. زنان همچنان باید تست پاپ اسمیر را  به طور منظم انجام دهند.

زمان های تزریق واکسن گارداسیل

زگیل تناسلی مردان - زگیل بسیار بزرگ و مزمن
زگیل تناسلی مردان زگیل بسیار بزرگ و مزمن

واکسن HPV به صورت سری 3 دوزی تجوبز میشود:

 1.  اولین دوز           همین الان
 2. دومین دوز           1تا 2 ماه پس از دوز اول
 3. سومین  دوز         6 ماه پس از دوز اول

دوز اضافی (تقویت کننده) توصیه  نمیشود.

واکسیناسیون متداول

 • گارداسیل برای دختران و پسران با سن 11 یا 12 سال توصیه میشود. میتوان آن را در سن 9 سالگی به بعد تجویز کرد.

چرا واکسن HPV در سنین 11 یا 12 سالگی توصیه  میشود؟ ابتلا به عفونت زگیل تناسلی به راحتی و حتی در صورت داشتن تنها یک شریک جنسی صورت  می پذیرد. به همین دلیل مهم است که واکسن زگیل تناسلی قبل از هر گونه تماس جنسی دریافت گردد. همچنین، پاسخ به واکسن در این سنین بهتر از سنین بالاتر است.

واکسیناسیون جبرانی

واکسیناسیون برای افراد زیر که سری 3 دوزی را دریافت  نکرده اند، توصیه  نمیشود:

زگیل های تناسلی و سرطان مقعد
زگیل مقعدی
 • زنان 13 تا 26 سال.
 • مردان 13 تا 21 سال.

-گارداسیل را  میتوان برای مردان 22 تا 26 سال که سری 3 دوزی را دریافت  نکرده اند، تجویز کرد. همچنین توصیه میشود برای مردان تا حداکثر 26 سال که با مردان رابطه جنسی  داشته اند یا مردانی که سیستم ایمنی بدن آنها  به دلیل عفونت HIV، یا سایر بیماری ها یا داروها تضعیف شده است، تجویز گردد.

-واکسن زگیل تناسلی  میتواند همزمان با  واکسن های دیگر نیز داده شود.

چه کسانی نباید واکسن زگیل تناسلی (گارداسیل) را  بزنند یا باید صبر کنند؟

هرکسی که تا به حال واکنش آلرژیک تهدید کننده حیات به هر یک از اجزای واکسن گارداسیل، یا به دوز قبلی واکسن HPV داشته است، نباید این واکسن را دریافت کند. اگر شخصی که قرار است واکسن بزند هرگونه آلرژی شدید از جمله به مخمر دارد، موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

گارداسیل برای زنان باردار توصیه  نمیشود. با این حال، دریافت واکسن HPV هنگامی که فرد باردار است دلیلی برای خاتمه دادن به بارداری محسوب  نمیشود.

زنانی که در حال شیر دادن به نوزاد هستند می توانند گارداسیل را دریافت کنند.

افرادی که در هنگام دریافت واکسن زگیل تناسلی، یک بیماری خفیف نظیر سرماخوردگی دارند، باز هم  میتوانند آن را دریافت کنند. افراد مبتلا به بیماری متوسط یا شدید باید صبر کنند تا حالشان بهتر شود.

شاید دوست داشته باشید بدانید:

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

عوارض واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن HPV در ایالات متحده و در سراسر جهان حدود شش سال مورد استفاده قرار گرفته و ایمنی آن بسیار زیاد است. با این حال، واکسن نیز مانند هر داروی دیگری احتمالا می تواند باعث مشکلات جدی مانند: واکنش های آلرژیک شدید شود. اما خطر اینکه واکسن باعث آ سیب جدی و یا مرگ شود،بینهایت کم است.

واکنشهای آلرژیک تهدید کننده حیات ناشی از  واکسن ها بسیار نادر است. اگر قرار باشد چنین اتفاقی رخ دهد، در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از واکسیناسیون صورت میگیرد.

چندین مورد از مشکلات خفیف تا متوسط همراه با این واکسن HPV رخ  میدهد. این موارد چندان طول  نمیکشد و  به خودی خود از بین  میروند از جمله:

 • واکنشهای رخ داده در بازو و در محل تزریق به شکل درد و قرمزی در محل تزریق در بازو می باشد که نیاز به اقدام خاصی ندارد.
 • تب خفیف تا متوسط ممکن است ایجاد گردد که می توان از یک تب بر نظیر استامینوفن استفاده نمود.
 • سردرد خفیف و گذرا
 • ممکن است غش مختصر و علائم مربوط (مانند تکان خوردنهای شدید) پس از هر روش درمانی از جمله واکسیناسیون اتفاق بیفتد. نشستن یا دراز کشیدن حدود 15 دقیقه بعد از واکسیناسیون میتواند به جلوگیری از غش کردن و صدمات ناشی از افتادن کمک کند. اگر بیمار احساس سرگیجه یا دوران سر، تغییرات بینایی و یا زنگ زدن در گوش دارد، به پزشک بگویید.
ویروس اچ پی وی و بسیاری از سرطان ها قابل پیشگیری هستند
ویروس اچ پی وی و بسیاری از سرطان ها قابل پیشگیری هستند

نشانه های واکنش آلرژیک شدید میتواند شامل کهیر، تورم صورت و گلو، اشکال در تنفس، ضربان قلب سریع، سرگیجه و ضعف باشد. این وضعیت از چند دقیقه تا چند ساعت پس از واکسیناسیون شروع میشود. در مواردی که عارضه به شکل واکنش آلرژییک ایجاد می گردد، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر عباس انتظاری دکتر متخصص زگیل تناسلی در تهران

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ایوب چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. من دوز اول و دوم واکسن گارداسیل 4ظرفیتی را به صورت صحیح تزریق کردم اما دوز سوم را به اشتباه 2 ماه بعد از دوز دوم یعنی دو ماه زودتر تزریق کردم ...ایا باید مجددا تزریق کنم ؟ مجددا چه زمانی باید بزنم واکسن رو؟یا اینکه ایمن سازی برای من کامل شده یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   یک سال بعد یک دوز یادآور تکرار شود

   موفق

 • تصویر کاربر sepehr شنبه ۷ بهمن ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین
  من دوز اولو زدم دوز دوم هم بین 1 تا 2 ماه زدم اما دوز سوم را 6 ماه پس از دوز دوم زدم نه 6 ماه پس از دوز اول میخواستم ببینم مشکلی پیش میاد
  ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۷ بهمن ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   اشکالی ندارد

    

 • تصویر کاربر آراز جمعه ۲۹ دی ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین ؛ بنده ۳۴ سالم هس اما الان نزدیک ۶ ساله اصلا رابطه جنسی ندارم ولی قبل اون دو روز یک بار
  دور آلتم ریز ریز انگار جوش زده تا اینکه به تصاویر نگاه کردم دیدم زگیل تناسلی هس میخواستم ببینم با آمپول بخرم میشه درمان شد یا باید حتما به دکتر مراجعه کنم
  ممنون میشم زود جواب بدین باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۹ دی ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۵ دی ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام من خانم ۳۰ ساله هشتم ودرگیر زگیل تناسلی الان ۸روزه فریز کردم و خوب نشدم عادی هست؟امکانش هست الان ک خوب نشدم واکسن بزنم؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۵ دی ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا فریز نیاز به تکرار دارد

   مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام شود

   معمولا واکسن کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر سولین دوشنبه ۲۵ دی ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام من درگیر نوع 16اچ پی وی شدم ایا در قدم اول لیزر یا واکسن تاثیر گزار
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۵ دی ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر حسن یکشنبه ۲۴ دی ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ببخشید یکی ازاعضای خانواده زگیل اطراف مقعدداشتن ۴بارتاالان فریزکردن دراین دوره یه دوزواکسن هم زدن براب دوز بعدی مشکلی نیست بعد۲ماه بزنه؟چون یه دکترگفت بایدفریزکلاتموم شه ضایعه ای نباشه بعدشروبه واکسن زدن کرد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ دی ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام شود

   موفق

 • تصویر کاربر رفیق چهارشنبه ۱۳ دی ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  خانمی ۴۹ساله هستم.ازمایش دادم متوجه شدم تیپ ۳۱ اچ پی وی هستم و مثبت شدم.ایا واکسن گارداسیل برای سن من توصیه میشود؟امکان دارد با اینکه علائمی از ویروس ندارم و ازمایشم مثبت شد گلو و دهانم درگیر بشه؟ایا از نظر جانی برام خطرناکه؟؟؟ممنون میشم جواب بدین .الهی زنده باشین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۳ دی ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی معاینات دوره ای فراموش نشو

   واکسن گارداسیل در این سن خیلی توصیه نمی شود

   موفق

 • تصویر کاربر محبوبه یکشنبه ۱۰ دی ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر من ۴۴ ساله هستم همسرم تیپ ۶ و۱۶ زگیل تناسلی رو داره برایه آلوده نشدنم متخصص زنان واکسن رو رد کردن گفتن بی فایده هست آیا کاندوم از آلوده نشدنم جلوگیری میکنه؟آیا در علم ثابت شده که نوع پر خطر ۱۶ حتما از راه جنسی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۰ دی ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی واکسن کمک کننده است اما کاندوم از ابتلا به صورت کامل پیشگیری نمی کند. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر کامران سه شنبه ۱۲ دی ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  قبلا پیش شما ویزیت شدم و خوب شدم ولی الان ناحیه زیر آلتم جوش سرسفید و اینکه آبکی نیست سفت هستش عکسشو براتون فرستادم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ دی ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر زینب یکشنبه ۱۹ آذر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر. عذر میخوام من درگیر زگیل نشدم اما واکسن رو تزریق کردم و دکترم بهم گفت دو دوز کافیه. منم دوز دوم رو تقریبا دوهفته پیش تزریق کردم.حالا شنیدم که میگن بعد از گارداسیل ۳تا۴ ماه نباید اقدام به بارداری کرد. این صحیحه از نظر شما؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۹ آذر ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بله بهتره تا چند ماه بعد از واکسن از بارداری پرهیز شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر