آمپول گارداسیل و زمان های تزریق واکسن

آمپول گارداسیل و زمان های تزریق واکسن

فهرست مطالب

ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) عامل زگیل تناسلی در مردان و زنان است. سازمان جهانی بهداشت تزریق آمپول گارداسیل را برای افرادی که از نظر جنسی فعال هستند، توصیه کرده است.

امپول گارداسیل چیست؟

تقریبا بیش از نیمی از مردان و زنان فعال از لحاظ جنسی در دورهای از زندگی خود به ویروس HPV آلوده میشوند. واکسن گارداسیل می تواند تا حدود زیادی از ابتلای فرد به زگیل تناسلی و سرطان های متعاقب آن پیشگیری کند. در حال حاضر حدود 20 میلیون آمریکایی آلوده بوده و هر ساله حدود 6 میلیون نفر دیگر نیز مبتلا  میشوند. HPV معمولاً از طریق تماس جنسی منتقل  میشود.

در اغلب موارد عفونت HPV هیچ علامتی ایجاد  نمیکند و به خودی خود از بین میرود. اما بعضی از انواع HPV  میتواند باعث سرطان دهانه رحم در زنان شود. سرطان دهانه رحم دومین علت اصلی مرگ ناشی از سرطان در میان زنان در سراسر جهان است. در ایالات متحده، هر ساله در حدود 12000 زن به سرطان گردن رحم مبتلا میشوند و حدود  4000 نفر آنها در اثر این بیماری فوت کنند.

HPV همچنین با چندین سرطان با شیوع کمتر از جمله سرطان واژن و مهبل در زنان و سرطان مقعد و حلق پشت گلو از جمله قاعده زبان و  لوزه ها در مردان و زنان در ارتباط است. HPV همچنین  میتواند باعث زگیل ناحیه تناسلی و زگیل در گلو شود. متاسفانه هنوز هیچ درمانی برای عفونت HPV وجود ندارد، اما برخی از مشکلات ناشی از آن را  میتواند درمان کرد.

عکس واکسن گارداسیل

عکس واکسن گارداسیل

آمپول گارداسیل برای چیست؟

گارداسیل یکی از دو واکسنی است که میتواند برای پیشگیری  از انتقال ویروس زگیل تناسلی در زنان و مردان استفاده گردد که سوش های شایع عامل زگیل تناسلی و عوامل سرطانزا را پوشش می دهد و میتوان هم برای زنان و هم مردان تجویز کرد. گارداسیل میتواند از بیشتر موارد سرطان گردن رحم در زنان جلوگیری کند، البته به شرطی که قبل از قرار گرفتن فرد در معرض ویروس داده شده باشد. علاوه بر این، میتواند مانع از بروز سرطان واژن و مهبل در زنان و زگیل تناسلی و سرطان مقعد هم در زنان و هم در مردان شود.

انتظار  میرود حفاظت حاصل از گارداسیل طولانی مدت باشد. اما واکسیناسیون هیچگاه جایگزین غربالگری سرطان گردن رحم نیست. زنان همچنان باید تست پاپ اسمیر را  به طور منظم انجام دهند.

زمان های تزریق واکسن گارداسیل

زگیل تناسلی مردان - زگیل بسیار بزرگ و مزمن
زگیل تناسلی مردان زگیل بسیار بزرگ و مزمن

واکسن HPV به صورت سری 3 دوزی تجوبز میشود:

 1.  اولین دوز           همین الان
 2. دومین دوز           1تا 2 ماه پس از دوز اول
 3. سومین  دوز         6 ماه پس از دوز اول

دوز اضافی (تقویت کننده) توصیه  نمیشود.

واکسیناسیون متداول

 • گارداسیل برای دختران و پسران با سن 11 یا 12 سال توصیه میشود. میتوان آن را در سن 9 سالگی به بعد تجویز کرد.

چرا واکسن HPV در سنین 11 یا 12 سالگی توصیه  میشود؟ ابتلا به عفونت زگیل تناسلی به راحتی و حتی در صورت داشتن تنها یک شریک جنسی صورت  می پذیرد. به همین دلیل مهم است که واکسن زگیل تناسلی قبل از هر گونه تماس جنسی دریافت گردد. همچنین، پاسخ به واکسن در این سنین بهتر از سنین بالاتر است.

واکسیناسیون جبرانی

واکسیناسیون برای افراد زیر که سری 3 دوزی را دریافت  نکرده اند، توصیه  نمیشود:

زگیل های تناسلی و سرطان مقعد
زگیل مقعدی
 • زنان 13 تا 26 سال.
 • مردان 13 تا 21 سال.

-گارداسیل را  میتوان برای مردان 22 تا 26 سال که سری 3 دوزی را دریافت  نکرده اند، تجویز کرد. همچنین توصیه میشود برای مردان تا حداکثر 26 سال که با مردان رابطه جنسی  داشته اند یا مردانی که سیستم ایمنی بدن آنها  به دلیل عفونت HIV، یا سایر بیماری ها یا داروها تضعیف شده است، تجویز گردد.

-واکسن زگیل تناسلی  میتواند همزمان با  واکسن های دیگر نیز داده شود.

چه کسانی نباید واکسن زگیل تناسلی (گارداسیل) را  بزنند یا باید صبر کنند؟

هرکسی که تا به حال واکنش آلرژیک تهدید کننده حیات به هر یک از اجزای واکسن گارداسیل، یا به دوز قبلی واکسن HPV داشته است، نباید این واکسن را دریافت کند. اگر شخصی که قرار است واکسن بزند هرگونه آلرژی شدید از جمله به مخمر دارد، موضوع را به پزشک اطلاع دهید.

گارداسیل برای زنان باردار توصیه  نمیشود. با این حال، دریافت واکسن HPV هنگامی که فرد باردار است دلیلی برای خاتمه دادن به بارداری محسوب  نمیشود.

زنانی که در حال شیر دادن به نوزاد هستند می توانند گارداسیل را دریافت کنند.

افرادی که در هنگام دریافت واکسن زگیل تناسلی، یک بیماری خفیف نظیر سرماخوردگی دارند، باز هم  میتوانند آن را دریافت کنند. افراد مبتلا به بیماری متوسط یا شدید باید صبر کنند تا حالشان بهتر شود.

شاید دوست داشته باشید بدانید:

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

عوارض واکسن گارداسیل چیست؟

واکسن HPV در ایالات متحده و در سراسر جهان حدود شش سال مورد استفاده قرار گرفته و ایمنی آن بسیار زیاد است. با این حال، واکسن نیز مانند هر داروی دیگری احتمالا می تواند باعث مشکلات جدی مانند: واکنش های آلرژیک شدید شود. اما خطر اینکه واکسن باعث آ سیب جدی و یا مرگ شود،بینهایت کم است.

واکنشهای آلرژیک تهدید کننده حیات ناشی از  واکسن ها بسیار نادر است. اگر قرار باشد چنین اتفاقی رخ دهد، در عرض چند دقیقه تا چند ساعت پس از واکسیناسیون صورت میگیرد.

چندین مورد از مشکلات خفیف تا متوسط همراه با این واکسن HPV رخ  میدهد. این موارد چندان طول  نمیکشد و  به خودی خود از بین  میروند از جمله:

 • واکنشهای رخ داده در بازو و در محل تزریق به شکل درد و قرمزی در محل تزریق در بازو می باشد که نیاز به اقدام خاصی ندارد.
 • تب خفیف تا متوسط ممکن است ایجاد گردد که می توان از یک تب بر نظیر استامینوفن استفاده نمود.
 • سردرد خفیف و گذرا
 • ممکن است غش مختصر و علائم مربوط (مانند تکان خوردنهای شدید) پس از هر روش درمانی از جمله واکسیناسیون اتفاق بیفتد. نشستن یا دراز کشیدن حدود 15 دقیقه بعد از واکسیناسیون میتواند به جلوگیری از غش کردن و صدمات ناشی از افتادن کمک کند. اگر بیمار احساس سرگیجه یا دوران سر، تغییرات بینایی و یا زنگ زدن در گوش دارد، به پزشک بگویید.
ویروس اچ پی وی و بسیاری از سرطان ها قابل پیشگیری هستند
ویروس اچ پی وی و بسیاری از سرطان ها قابل پیشگیری هستند

نشانه های واکنش آلرژیک شدید میتواند شامل کهیر، تورم صورت و گلو، اشکال در تنفس، ضربان قلب سریع، سرگیجه و ضعف باشد. این وضعیت از چند دقیقه تا چند ساعت پس از واکسیناسیون شروع میشود. در مواردی که عارضه به شکل واکنش آلرژییک ایجاد می گردد، سریعا با پزشک خود تماس بگیرید.

دکتر عباس انتظاری دکتر متخصص زگیل تناسلی در تهران

 

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سام دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 1 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین من ۳۱ سالمه رابطه داشتم باکسی بعد متوجه شدم طرف زیگیل تناسلی داشته ب دکتر که مراجعه کرده بهش گفته نوع خوش خیم هست و گفته اگه میخواین پاتنرتون الوده نشه باید واکسن بزنه میخواستم ببینم این واحب هست یانه لازم نی واکسن زده بشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ بهمن ۱( 2 روز پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

    

   موفق

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۵ بهمن ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر من 32 سالمه و یه دوز واکسن گارداسیل روسی زدم و به مت سه هفته علایمی چون سردی بدن و خارش داشتم و الان که میخوام دوز دوم را بزنم واکسن گارداسیل پیدا نمیکنم میخوام دیگه نزنم و یا ایرتنی بزنم. به نظر شما یه دوز تاثیر داره من برای پیشگیری زدم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ بهمن ۱( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش ولی پیگیر تزریق دوز سوم آن نیز حتما باش

   موفق

 • تصویر کاربر سیما سه شنبه ۲۷ دی ۱( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  ضمن عرض سلام و تشکر از زمانی که بی منت در اختیار قرار میدید، دوتا سوال داشتم اول میخواستم بدونم تزریق واکسن گارداسیل بعد از ابتلا به ویروس HPV نوع ۵۶ و البته در سن ۳۶ سالگی آیا فایده ایی داره و توصیه میکنید؟
  و سوال دوم اینکه آیا بعد از تزریق دوز آخر واکسن گارداسیل برای باردارشدن محدودیت هست ؟ اگر هست چه مدت؟
  بینهایت سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ دی ۱( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   بهترین سن تزریق واکسن قبل از ابتلا و قبل از سن 26 سالگی است

   اما بر اساس توصیه های سازمان جهانی بهداشت تزریق واکسن تا سن 45 سالگی در خانم ها و حتی بعد از ابتلا نیز کمک کننده است

   بارداری 3 ماه بعد از آخرین دوز واکسن مجاز است

   موفق

 • تصویر کاربر گلی پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقتتون بخیر . من مبتلا به تنبلی تخمدان هستم و دوفاستون مصرف میکنم . این ماه واکسن گارداسیل تزریق کردم و پریود نشدم . میخواستم بدونم ممکنه بخاطر واکسن بوده باشه
  چون با مصرف قرص هر ماه پریود میشدم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۵ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا ارتباطی ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۱۱ دی ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  ببخشید واکسن رو باید حتما دکتر تجویز کنه یا میشه همینطوری خودمون تزریق کنیم؟
  اگه همینطوری میشه از کجا میشه خرید واکسن رو؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۱ دی ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   واکسن با نسخه پزشک و در داروخانه های خاص قابل تهیه می باشد

   موفق

 • تصویر کاربر ندا دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام وهمیشه سلامت باشید،دخترم، باکره ۲۸ ساله ،که بعد از ابتلاء ،گارداسیل ۹ فعلا یک دوز رو تزریق کرد.یک زگیل گوچک در ناحیه تناسلی بوجود اومد که بعد از معاینات ‌وآزمایش متوجه شدیم که رگیل هم از بین رفت.
  وداروی پاور فیت وسلینیوم مصرف میکند،چه اقدامی باید انجام بدیم تا انشاالله همیشه در سلامت کامل بمانند،از شما خیلی سپاسگزارم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۸ آذر ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر شیرین دوشنبه ۲۱ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.
  نامزد من مبتلا به اچ پی وی تایپ ۱۶هست. میخواستم بدونم در صورتی که من واکسن گارداسیل بزنم میتونم باهاش رابطه جنسی داشته باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ آذر ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

 • تصویر کاربر کریمی دوشنبه ۲۱ آذر ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر من زگیل تناسلی بانوان داشتم ۴۶ سالم هس دوبار هم لیزر کردم ولی دکترم آزمایش برای اینکه نوع چندم دارم ننوشتن وانجام ندادم گفتن باید واکسن بزنم ولی پاپسمیر ساده انجام دادم گفتن کمی زخم ولتهاب رحم دارم نگران هستم که از نوع ۱۶ یا ۱۸ باشه لطفا راهنمای ام کنید چکار کنم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ آذر ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   حتما تست پاپ اسمیر و HPV PCR انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من دوز اول واکسنمو ایرانی تزریق کردم میتونم دوزای دوم و سومو خارجی تزریق کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   اشکالی نداره

 • تصویر کاربر روزیتا سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  با سلام .....۱۸ مهر واکسن گارداسیل زدم باید ۱۸ اذر دوز دوم بزنم الان پیدا نمیشه ....ایا باید سر تایم بزنم؟ اینکه ۱۸ اذرواکسن گیر نیاد چند روز بعد ۱۸ اذروقت دارم پیداکنم بزنم ؟ اگر کلا تو بازار نباشه باید چکار کنم بعدش......لطف بزرگی میکنید اگه جواب بدید...اومیدولرم همیشه سالم باشید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۵ آذر ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره چند روز دیر تر اشکالی نداره 

   معمولا واکسن کمی با دشواری پیدا می شود

   نگران نباش

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر