درمان واژینیت کاندیدایی

درمان واژینیت کاندیدایی

فهرست مطالب

واژینیت کاندیدایی به عنوان برفک واژن، عفونت مخمر واژن و کاندیدیازیس واژن شناخته می شود، که یکی عفونت های شایع در واژن محسوب می شود.این شرایط زمانی اتفاق می افتد که کاندیدا، قارچی طبیعی، بیش از حد رشد کرده و علائمی مانند خارش واژن، سوزش، درد در حین رابطه جنسی و ترشحات واژن ایجاد می کند.

 

برآورد می شود که 75 درصد از زنان در طول زندگی خود برفک واژن را تجربه می کنند، در 40-45 درصد دیگر نیز دوره های مکرر را تجربه می کنند. اغلب اوقات، این بیماری به دلیل تغییر در محیط واژن و دستگاه گوارش ایجاد می شود، که ممکن است در اثر عواملی مانند استفاده از برخی داروها یا وسایل پیشگیری از بارداری، بارداری و شرایطی از جمله دیابت و HIV ایجاد شود.

واژینیت کاندیدایی می تواند ناخوشایند باشد و پریشانی قابل توجهی ایجاد کند، اما اغلب می تواند با درمان به طور موثر کنترل شود که معمولاً شامل استفاده از داروهای ضد قارچ یا کرم های پوستی است.

نام های دیگر واژینیت کاندیدایی

 1. برفک واژن
 2. کاندیدا ولووواژینیت
 3. عفونت قارچی واژن
 4. عفونت مخمر ولوواژینال
 5. برفک زدن
 6. کاندیدیازیس وولو

علائم واژینیت کاندیدایی

شایع ترین علائم ولووواژینیت کاندیدا یا برفک واژن شامل موارد زیر است:

زنانی که این بیماری را تجربه می کنند ممکن است همه این علائم را نداشته باشند و ممکن است شدت آن در هر فرد متفاوت باشد.

علائم واژینیت کاندیدایی

علل ایجاد ولووواژینیت کاندیدا

کاندیدا یک گروه از قارچ های طبیعی است که در دستگاه گوارش و کمتر در واژن، دهان و روی پوست یافت می شود. به طور معمول، کاندیدا به مقدار کم وجود دارد و هیچ علائمی ایجاد نمی کند.برفک زمانی اتفاق می افتد که تعادل میکروارگانیسم ها و در نتیجه  سطح pH در واژن به هم بخورد و کاندیدا تکثیر شود و باعث ایجاد علائمی شود که در بالا توضیح داده شد.این رشد بیش از حد کاندیدا معمولاً با تغییر در محیط دستگاه گوارش و واژن ایجاد می شود.

تغییرات در محیط دستگاه گوارش و واژن می تواند در نتیجه عوامل مختلفی رخ دهد، از جمله:

#مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها:

به طور معمول آنتی بیوتیک ها با از بین بردن باکتری ها، از جمله آنهایی که در واژن هستند، کار می کنند که این اتفاق می تواند تعادل باکتری ها را در واژن به هم بزند و باعث رشد بیش از حد کاندیدا شود.

#پیشگیری از بارداری

 استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی حاوی استروژن، از جمله قرص ضد بارداری، می تواند واژینیت کاندیدایی را بیشتر کند. این امر در مورد وسایل پیشگیری از بارداری مانند اسفنج های واژن، دیافراگم ها و IUD نیز صدق می کند.

#بارداری:

باردار بودن احتمال ابتلا به واژینیت کاندیدایی را بیشتر می کند. درمان این بیماری در افراد باردار نیاز به رویکرد متفاوتی نسبت به موارد معمول دارد اما خطر کمی برای کودک به دنبال دارد.

#سیستم ایمنی ضعیف:

افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند بیشتر در معرض خطر ولووواژینیت کاندیدا قرار دارند. سیستم ایمنی ضعیف می تواند در نتیجه ی  شرایطی مانند HIV و همچنین استفاده از داروهایی از جمله داروهای مرتبط با شیمی درمانی، استروئیدها و آنهایی که اغلب به دنبال پیوند اعضا تجویز می شوند، رخ دهد.

 

#دیابت:

افراد دیابتی شانس بیشتری برای ابتلا به واژینیت کاندیدایی را دارند، خصوصاً اگر از نظر ضعف کنترل نشوند.

#فعالیت جنسی:

کاندیدا ولووواژینیت بیشتر در زنانی که از نظر جنسی فعال هستند بیشتر است. این بیماری عفونت مقاربتی (STI) محسوب نمی شود، اما در بعضی موارد می تواند به شرکای جنسی هر دو جنس منتقل شود.

#سن

کاندیدا ولووواژینیت بیشتر در زنان پس از بلوغ و یائسگی دیده می شود.

تشخیص

زنانی که علائم احتمالی برفک واژن را تجربه می کنند برای ارزیابی باید با پزشک مشورت کنند. علائم این بیماری همانند بسیاری از موارد دیگر است، از جمله واژینوز باکتریایی، درماتیت و تریکوموناس ولووواژینیت، که تشخیص صحیح این موارد گامی مهم در جهت دریافت درمان موثر می باشد.

تشخیص معمولاً پس از معاینه توسط پزشک تأیید می شود. همچنین ممکن است از فرد مبتلا در مورد سابقه پزشکی خود و اینکه آیا قبلاً به این بیماری مبتلا شده است، سوال شود.

برفک واژن در صورت تجربه، چهار بار یا بیشتر در سال، قابل بازگشت است. تقریباً پنج تا هشت درصد زنان به طور مکرر به این بیماری مبتلا می شوند.زنانی که قبلاً به این بیماری مبتلا شده اند، همانند زنانی که برای اولین بار این علائم را تجربه می کنند، به جای اقدام به خود درمانی باید به هنگام بروز علائم با پزشک خود مشورت کنند.

علاوه بر معاینه و بحث در مورد سابقه پزشکی فرد مبتلا، افرادی که دوره های مکرر ولووواژینیت را تجربه می کنند احتمالاً یک نمونه سواب از واژن خود گرفته اند. دوره های مکرر ممکن است به دلیل وجود نوع کمتری از قارچ کاندیدا که در برابر انواع داروهایی که به طور معمول تجویز شده، مقاوم شده اند. با بررسی ترشحات واژن در آزمایشگاه، پزشکان قادر به تشخیص این موضوع هستند.

درمان واژینیت کاندیدایی

درمان معمولاً شامل استفاده از داروی ضد قارچ است که معمولاً به شکل قرص خوراکی و یا کرم موضعی پوست صورت می گیرد. پس از درمان، بیشتر موارد برفک در طی چند روز برطرف می شود. اگر علائم در این بازه زمانی از بین نرفت، باید با پزشک مشورت شود.

✔️ درمان با قرص

دو قرص ضد قارچ معمولاً تجویز می شوند که عبارتند از:

فلوکونازول ها معمولاً بدون نسخه در دسترس هستند. عوارض جانبی غیرمعمول آن می تواند شامل سردرد، اسهال و پوسته پوسته شدن پوست باشد.

ایتراکونازول ها به طور معمول برای موارد شدید اختصاص دارد و به طور کلی فقط با تجویز پزشک در دسترس است. عوارض جانبی احتمالی آن ها اسهال و سر درد می باشد.

✔️کرم های موضعی پوست

اگرچه داروهای خوراکی می توانند راحت تر باشند، اما زنان مبتلا به درد و خارش اطراف واژن ممکن است دریابند که کرم های ضد قارچ پوست، اثربخشی بیشتری دارند.

انواع بدون نسخه ی پزشک این کرم ها در دسترس است که اکثر آنها برای تسکین علائم فقط به یک دوز واحد نیاز دارند. این کار معمولاً با استفاده از اپلیکاتور انجام می شود تا کرم بتواند به داخل واژن برسد، اگرچه برخی ممکن است بخواهند مقدار کمی را به پوست اطراف واژن بمالند. این پماد آن ها عوارض جانبی خاصی ندارند و به ندرت شاید دچار سوزش و التهاب شوید.

✔️درمان در دوران بارداری

زنان باردار همیشه باید قبل از شروع درمان برفک واژن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنند. داروهای رایج مورد استفاده برای درمان این بیماری، از جمله فلوکونازول، برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیستند. در عوض، پزشک یک داروی ضد قارچ مناسب بارداری تجویز می کند.برفک واژن در زنان باردار به دلیل تحریکات حرکتی بارداری شایع است. نباید دلیل ایجاد نگرانی جدی در نظر گرفته شود

✔️درمان شرکای جنسی

این بیماری عفونت مقاربتی محسوب نمی شود، اگرچه احتمال کمی برای انتقال واژینیت کاندیدایی به یک شریک جنسی وجود دارد، و معمولاً نیازی به درمان شرکای جنسی افراد مبتلا نیست.

درمان واژینیت کاندیدایی

پیشگیری

تعدادی از اعمال و عادات وجود دارد که تصور می شود به جلوگیری از برفک واژن کمک می کند. البته باید توجه داشت که این اقدامات از نظر پزشکی اثبات نشده اند و فقط در برخی موارد ممکن است مفید باشند.

روش های پیشگیری عبارتند از:

⛔رعایت بهداشت:

شستن واژن با صابون های معطر، اسپرم کش و سایر محصولات مشابه ممکن است به تغییر شرایط محیطی واژن کمک کند و در نتیجه به کاندیدا کمک کند تا رشد کند. برای برخی از زنان ممکن است شستن فقط با آب و صابون های بدون بو مفید باشد.

⛔پوشیدن لباس گشاد:

برخی از خانمها به این باور رسیدند که پوشیدن لباسهای گشاد قسمت پایین بدن برای کمک به جلوگیری از واژینیت کاندیدایی مفید است. تصور می شود که شرایط گرم و مرطوب حاصل از لباس های تنگ می تواند به رشد کاندیدا کمک کند.

⛔جلوگیری از اصطکاک در حین فعالیت جنسی:

گرچه کاندیدا ولووواژینیت یک عفونت مقاربتی محسوب نمی شود، ولی تصور می شود که اصطکاک در حین رابطه جنسی می تواند آن را بیشتر کند. در نتیجه، اطمینان از خشک نبودن و مخاطی بودن  واژن می تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند.

سؤالات رایج در مورد واژینیت

1-آیا کاندیدا ولووواژینیت مسری است؟

در اکثر موارد، کاندیدا ولووواژینیت مسری نیست. با این حال، در موارد نادر، عفونت می تواند بین شرکای جنسی، اعم از زن و مرد منتقل شود.

2-آیا واژینیت کاندیدایی عفونت مقاربتی (STI) است؟

خیر، کاندیدا ولووواژینیت در زمره عفونت های مقاربتی طبقه بندی نمی شود. این در حالی است که، در موارد نادر، می توان عفونت را بین شرکای جنسی منتقل کرد. به طور کلی لازم نیست که شرکای جنسی افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، خودشان تحت درمان قرار بگیرند.

3-آیا مردان می توانند به بیماری ولووواژینیت کاندیدا مبتلا شوند؟

پاسخ: بله، مردان می توانند به عفونت واژینیت کاندیدایی مبتلا شوند، اگرچه در مواردی از این قبیل، این بیماری در مردان به عنوان برفک یا کاندیدیازیس مردان ذکر می شود که به ندرت دیده می شود، و معمولاً نتیجه رابطه جنسی محافظت نشده با شخصی است که از قبل تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته است.

علائم برفک در مردان

 • احساس سوزش، قرمزی و حس ناراحنی در اطراف سر آلت تناسلی مرد و پشت پوست ختنه گاه
 • ترشح مایعی از آلت تناسلی مرد که معمولاً سفید با بافتی ضخیم یا چسبناک است .
 • بوی بد آلت تناسلی مرد

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهتاب پنجشنبه ۲۷ خرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  با سلام
  دختری مجرد و 32 ساله هستم که به تازگی یک خال گوشتی در ناحیه بیرون از واژن در آوردم که خارش داره
  میخواستم بدونم چون خارش داره مشکلی هست؟ و باید عمل بشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۷ خرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   هرگونه ضایعه جدید در ماحیه تناسلی باید سریعا مورد ارزیابی و درمان قرار گیرد
   ممکنه لیزر کمک کننده باشد. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   موفق
 • تصویر کاربر سارینا پنجشنبه ۲۷ خرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 693 مشاهده پرسش
  سلام.29 سالمه،مجردم، باکره هستم ،تو ناحیه ی تناسلیم قسمت کلیتوریس دچار یک زائده ی پوستی سفید رنگ شدم ابتدا که متوجه شدم بخاطر زبری اون ناحیه بود نمیدونم از چه زمانی بروز کرده، ولی از وقتی فهمیدم بیشتر از یکسال گذشته،اول فکر کردم شاید خودش از بین بره اما وقتی زمان گذشت و یکم تغییر شکل داد به دکتر زنان مراجعه کردم، ایشون گفتن چیز مهمی نیست و به دکتر پوست مراجعه کن، دکتر پوست گفت این ناحیه در تخصص من نیست، و به ناچار باز به متخصص زنان مراجعه کردم که فقط نگاه کردن و سوال پرسیدن و برای شروع آزمایش ایدز و هپاتیت تجویز کردن، از اون روز حال من خیلی خرابه و از نگرانی دارم میمیرم ، به نظر شما آیا انجام این آزمایشات لازمه ؟با توجه به اینکه زائده در حالت عادی درد ، ترشح و یا خارش نداره و فقط با دستکاری یه کم درد حس میشه میخوام کمکم کنید و حداقل حدس خودتون رو بگید خیلی ناراحتم، لطفا منو راهنمایی کنید!اگه امکان داره خصوصی جواب بدید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۷ خرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش . راستش بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه برخی آلودگی های قارچی یا اگزما مطرح باشد
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر سمانه چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 302 مشاهده پرسش
  سلام اقاسی دکگتر دختر 22 ساله مجردیم که نوروفیبروما که دارای عارضه های پوستی است هستم در نواحی کتف و کمر و ....با عرض شرمندگی چون تابستون به احتمال زیاد مراسم عقدمه خیلی نگران به خاطر اعتقاداتمم هیچ وقت تا الان مقاربت یا نزدیکی نداشتم که بگم ضایعه ای که بالا لابیا ماژورم قسمت داخلش ایجاد شده زگیل تناسلی اصلا راهی بجز مقاربت برای انتقال زگیل تناسلی هست ممکنه ضایعات نوروفیبروما باشه ؟؟ به این خاطر عکس ضمیمه کردم مطالب که خوندم ترس زیادی انداخت به جونم موقع امتحانامه دارم دیوونه میشم ممنون میشم جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   گرچه بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ضایعه ای که در عکس قابل مشاهده است یک اسکین تگ بوده و هیچگونه خطری ندارد
   ولی بهتره برداشته شود. اصلا نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۰ خرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 284 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید . جوان 34 ساله هستم و متاهل و فکر کنم از سن 6 سالگی بعد از عمل ختنه مقداری از پوست یا گوشت ختنه بر سر آلت تناسلی باقیمانده است . ظاهر قضیه مشکلی ندارد . فقط به نوعی در نزدیکی و یا نوع زیبایی آلت دچار مشکل هستم . خواستم راهنمایی کنید خدمت برسم . آیا راه حلی وجود دارد ؟
  آیا با عمل زیبایی پوست مشکل حل میشود ؟
  از لطف جنابعالی ممنون و سپاسگذارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ خرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که بتوان آنرا با لیزر اصلاح نمود نتایج رضایتبخش تر است
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه
   موفق
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۶ خرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 146 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  آیا این عکس زگیل آلت تناسلی است؟آیا خظرناک است یا خیر
  لطفا یک تشخیصی دهید که نخواهید بگویید به پزشک مراجعه گردد چون واقعا روم نمیشه به پزشک مراجعه کنم.یکبار مراجعه کردم خیلی بد باهام برخود شد.
  سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۶ خرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه اسکین تگ یا زگیل تناسلی یا کیست اپیدرمال برات مطرح باشه.
   ممکنه نیاز به نمونه برداری هم باشه. معمولا طی یک جلسه با لیزر قابل درمان خواهد بود
   اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و آزمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   نگران نباش به نظر نمی رسد خطر جدی مطرح باشد
   موفق
 • تصویر کاربر پیمان جمعه ۱۴ خرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 201 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  ببخشید می خواستم بدونم درمان پل پوستی آلت به چه شکل انجام میشه؟و بعد از درمان چه مدت دوران نقاهت و مراقبت خواهد داشت؟و مراقبت بعد عمل ان به چه گونه است؟و آیا پل پوستی به شکل نرمال و بدون نشانه های عمل قابل انجام هست یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ خرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه نیاز به جراحی باشد
   در صورتی که امکان انجام لیزر باشد نتایج خیلی بهتر و دوره نقاهت نیز کوتاهتر خواهد بود
   موفق
 • تصویر کاربر مجيد شنبه ۸ خرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 132 مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد.
  چند وقتي هست كه چند لكه قهواه اي روي بيضم مشاهده كردم بدون درد هستند .
  ممنون ميشم راهنماييي كيند
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ خرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   هرگونه ضایعات جدید شبیه خال یا رنگی باید مورد ارزیابی دقیقتر قرار گیرند
   موفق
 • تصویر کاربر آرش چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 221 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید.
  جسارتاً روی آلت تناسلی من، موادی مانند جوش زیر پوستی، زیر پوست آلت جمع میشوند که شبیه خال می باشد وهر چند، دو سه بار با فشار دو انگشت اونا رو تخلیه کرده ام ولی باز هم روی آلت دیده میشوند. علت چیه؟؟ ممنون و متشکر
  عکسها رو پیوست کرده ام
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد باید هرچه سریعتر تحت درمان قرار گیرد
   هرچه سریعتر برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر نورا سه شنبه ۴ خرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام خواهر من به علت میگرن شدیدی که داره چند وقته تحت نظر پزشک های متعددی بود هرکدوم دارو های مختلفی تجویز میکردند که تاثیرات بدی روی بدنش گذاشت مثلا ناراحتی معده یا یک لکه بزرگ روی صورتش برای همین خودش چند وقته استامینفن کدیین میخوره در حدی که اعتیاد شدید پیدا کرده حالا این کهیر ها مصادف شده با این قضیه و خوردن زیاد دستنبو دکتر هم کهیر تشخیص داد سه تا امپول هیدروکرتال 100 نسبتا بهتر هست ایا راهی هستبفهمیم که کبد مشکل پیدا کرده از چه راهی میتونیم بفهمیم ؟دکتر هم گفت احتمالا از خوردن دستنبو نظر شما چیه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۴ خرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   کهیر علل مختلفی دارد
   حتما در این مورد با پزشک معالج بیشتر مشورت کن
   ممکنه آزمایشات خونی کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  با سلام
  همسر بنده دچار زگیل تناسلی شده و دکتر بعد از برداشتن آن با لیزر بدون آزمایش گفته نوع ویروس 16 و 18 بوده میخواستم بدونم بدو آزمایش می توان نوع ویروس را تشخیص داد؟
  حالا زدن واکسن فایده ای دارد یا نه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا برای تشخیص نوع ویروس نیاز به آزمایش HPV PCR می باشد
   واکسن بهتره قبل از ابتلا تزریق گردد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر