درمان واژینیت کاندیدایی

درمان واژینیت کاندیدایی

فهرست مطالب

واژینیت کاندیدایی به عنوان برفک واژن، عفونت مخمر واژن و کاندیدیازیس واژن شناخته می شود، که یکی عفونت های شایع در واژن محسوب می شود.این شرایط زمانی اتفاق می افتد که کاندیدا، قارچی طبیعی، بیش از حد رشد کرده و علائمی مانند خارش واژن، سوزش، درد در حین رابطه جنسی و ترشحات واژن ایجاد می کند.

 

برآورد می شود که 75 درصد از زنان در طول زندگی خود برفک واژن را تجربه می کنند، در 40-45 درصد دیگر نیز دوره های مکرر را تجربه می کنند. اغلب اوقات، این بیماری به دلیل تغییر در محیط واژن و دستگاه گوارش ایجاد می شود، که ممکن است در اثر عواملی مانند استفاده از برخی داروها یا وسایل پیشگیری از بارداری، بارداری و شرایطی از جمله دیابت و HIV ایجاد شود.

واژینیت کاندیدایی می تواند ناخوشایند باشد و پریشانی قابل توجهی ایجاد کند، اما اغلب می تواند با درمان به طور موثر کنترل شود که معمولاً شامل استفاده از داروهای ضد قارچ یا کرم های پوستی است.

نام های دیگر واژینیت کاندیدایی

 1. برفک واژن
 2. کاندیدا ولووواژینیت
 3. عفونت قارچی واژن
 4. عفونت مخمر ولوواژینال
 5. برفک زدن
 6. کاندیدیازیس وولو

علائم واژینیت کاندیدایی

شایع ترین علائم ولووواژینیت کاندیدا یا برفک واژن شامل موارد زیر است:

زنانی که این بیماری را تجربه می کنند ممکن است همه این علائم را نداشته باشند و ممکن است شدت آن در هر فرد متفاوت باشد.

علائم واژینیت کاندیدایی

علل ایجاد ولووواژینیت کاندیدا

کاندیدا یک گروه از قارچ های طبیعی است که در دستگاه گوارش و کمتر در واژن، دهان و روی پوست یافت می شود. به طور معمول، کاندیدا به مقدار کم وجود دارد و هیچ علائمی ایجاد نمی کند.برفک زمانی اتفاق می افتد که تعادل میکروارگانیسم ها و در نتیجه  سطح pH در واژن به هم بخورد و کاندیدا تکثیر شود و باعث ایجاد علائمی شود که در بالا توضیح داده شد.این رشد بیش از حد کاندیدا معمولاً با تغییر در محیط دستگاه گوارش و واژن ایجاد می شود.

تغییرات در محیط دستگاه گوارش و واژن می تواند در نتیجه عوامل مختلفی رخ دهد، از جمله:

#مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها:

به طور معمول آنتی بیوتیک ها با از بین بردن باکتری ها، از جمله آنهایی که در واژن هستند، کار می کنند که این اتفاق می تواند تعادل باکتری ها را در واژن به هم بزند و باعث رشد بیش از حد کاندیدا شود.

#پیشگیری از بارداری

 استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی حاوی استروژن، از جمله قرص ضد بارداری، می تواند واژینیت کاندیدایی را بیشتر کند. این امر در مورد وسایل پیشگیری از بارداری مانند اسفنج های واژن، دیافراگم ها و IUD نیز صدق می کند.

#بارداری:

باردار بودن احتمال ابتلا به واژینیت کاندیدایی را بیشتر می کند. درمان این بیماری در افراد باردار نیاز به رویکرد متفاوتی نسبت به موارد معمول دارد اما خطر کمی برای کودک به دنبال دارد.

#سیستم ایمنی ضعیف:

افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند بیشتر در معرض خطر ولووواژینیت کاندیدا قرار دارند. سیستم ایمنی ضعیف می تواند در نتیجه ی  شرایطی مانند HIV و همچنین استفاده از داروهایی از جمله داروهای مرتبط با شیمی درمانی، استروئیدها و آنهایی که اغلب به دنبال پیوند اعضا تجویز می شوند، رخ دهد.

 

#دیابت:

افراد دیابتی شانس بیشتری برای ابتلا به واژینیت کاندیدایی را دارند، خصوصاً اگر از نظر ضعف کنترل نشوند.

#فعالیت جنسی:

کاندیدا ولووواژینیت بیشتر در زنانی که از نظر جنسی فعال هستند بیشتر است. این بیماری عفونت مقاربتی (STI) محسوب نمی شود، اما در بعضی موارد می تواند به شرکای جنسی هر دو جنس منتقل شود.

#سن

کاندیدا ولووواژینیت بیشتر در زنان پس از بلوغ و یائسگی دیده می شود.

تشخیص

زنانی که علائم احتمالی برفک واژن را تجربه می کنند برای ارزیابی باید با پزشک مشورت کنند. علائم این بیماری همانند بسیاری از موارد دیگر است، از جمله واژینوز باکتریایی، درماتیت و تریکوموناس ولووواژینیت، که تشخیص صحیح این موارد گامی مهم در جهت دریافت درمان موثر می باشد.

تشخیص معمولاً پس از معاینه توسط پزشک تأیید می شود. همچنین ممکن است از فرد مبتلا در مورد سابقه پزشکی خود و اینکه آیا قبلاً به این بیماری مبتلا شده است، سوال شود.

برفک واژن در صورت تجربه، چهار بار یا بیشتر در سال، قابل بازگشت است. تقریباً پنج تا هشت درصد زنان به طور مکرر به این بیماری مبتلا می شوند.زنانی که قبلاً به این بیماری مبتلا شده اند، همانند زنانی که برای اولین بار این علائم را تجربه می کنند، به جای اقدام به خود درمانی باید به هنگام بروز علائم با پزشک خود مشورت کنند.

علاوه بر معاینه و بحث در مورد سابقه پزشکی فرد مبتلا، افرادی که دوره های مکرر ولووواژینیت را تجربه می کنند احتمالاً یک نمونه سواب از واژن خود گرفته اند. دوره های مکرر ممکن است به دلیل وجود نوع کمتری از قارچ کاندیدا که در برابر انواع داروهایی که به طور معمول تجویز شده، مقاوم شده اند. با بررسی ترشحات واژن در آزمایشگاه، پزشکان قادر به تشخیص این موضوع هستند.

درمان واژینیت کاندیدایی

درمان معمولاً شامل استفاده از داروی ضد قارچ است که معمولاً به شکل قرص خوراکی و یا کرم موضعی پوست صورت می گیرد. پس از درمان، بیشتر موارد برفک در طی چند روز برطرف می شود. اگر علائم در این بازه زمانی از بین نرفت، باید با پزشک مشورت شود.

✔️ درمان با قرص

دو قرص ضد قارچ معمولاً تجویز می شوند که عبارتند از:

فلوکونازول ها معمولاً بدون نسخه در دسترس هستند. عوارض جانبی غیرمعمول آن می تواند شامل سردرد، اسهال و پوسته پوسته شدن پوست باشد.

ایتراکونازول ها به طور معمول برای موارد شدید اختصاص دارد و به طور کلی فقط با تجویز پزشک در دسترس است. عوارض جانبی احتمالی آن ها اسهال و سر درد می باشد.

✔️کرم های موضعی پوست

اگرچه داروهای خوراکی می توانند راحت تر باشند، اما زنان مبتلا به درد و خارش اطراف واژن ممکن است دریابند که کرم های ضد قارچ پوست، اثربخشی بیشتری دارند.

انواع بدون نسخه ی پزشک این کرم ها در دسترس است که اکثر آنها برای تسکین علائم فقط به یک دوز واحد نیاز دارند. این کار معمولاً با استفاده از اپلیکاتور انجام می شود تا کرم بتواند به داخل واژن برسد، اگرچه برخی ممکن است بخواهند مقدار کمی را به پوست اطراف واژن بمالند. این پماد آن ها عوارض جانبی خاصی ندارند و به ندرت شاید دچار سوزش و التهاب شوید.

✔️درمان در دوران بارداری

زنان باردار همیشه باید قبل از شروع درمان برفک واژن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنند. داروهای رایج مورد استفاده برای درمان این بیماری، از جمله فلوکونازول، برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیستند. در عوض، پزشک یک داروی ضد قارچ مناسب بارداری تجویز می کند.برفک واژن در زنان باردار به دلیل تحریکات حرکتی بارداری شایع است. نباید دلیل ایجاد نگرانی جدی در نظر گرفته شود

✔️درمان شرکای جنسی

این بیماری عفونت مقاربتی محسوب نمی شود، اگرچه احتمال کمی برای انتقال واژینیت کاندیدایی به یک شریک جنسی وجود دارد، و معمولاً نیازی به درمان شرکای جنسی افراد مبتلا نیست.

درمان واژینیت کاندیدایی

پیشگیری

تعدادی از اعمال و عادات وجود دارد که تصور می شود به جلوگیری از برفک واژن کمک می کند. البته باید توجه داشت که این اقدامات از نظر پزشکی اثبات نشده اند و فقط در برخی موارد ممکن است مفید باشند.

روش های پیشگیری عبارتند از:

⛔رعایت بهداشت:

شستن واژن با صابون های معطر، اسپرم کش و سایر محصولات مشابه ممکن است به تغییر شرایط محیطی واژن کمک کند و در نتیجه به کاندیدا کمک کند تا رشد کند. برای برخی از زنان ممکن است شستن فقط با آب و صابون های بدون بو مفید باشد.

⛔پوشیدن لباس گشاد:

برخی از خانمها به این باور رسیدند که پوشیدن لباسهای گشاد قسمت پایین بدن برای کمک به جلوگیری از واژینیت کاندیدایی مفید است. تصور می شود که شرایط گرم و مرطوب حاصل از لباس های تنگ می تواند به رشد کاندیدا کمک کند.

⛔جلوگیری از اصطکاک در حین فعالیت جنسی:

گرچه کاندیدا ولووواژینیت یک عفونت مقاربتی محسوب نمی شود، ولی تصور می شود که اصطکاک در حین رابطه جنسی می تواند آن را بیشتر کند. در نتیجه، اطمینان از خشک نبودن و مخاطی بودن  واژن می تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند.

سؤالات رایج در مورد واژینیت

1-آیا کاندیدا ولووواژینیت مسری است؟

در اکثر موارد، کاندیدا ولووواژینیت مسری نیست. با این حال، در موارد نادر، عفونت می تواند بین شرکای جنسی، اعم از زن و مرد منتقل شود.

2-آیا واژینیت کاندیدایی عفونت مقاربتی (STI) است؟

خیر، کاندیدا ولووواژینیت در زمره عفونت های مقاربتی طبقه بندی نمی شود. این در حالی است که، در موارد نادر، می توان عفونت را بین شرکای جنسی منتقل کرد. به طور کلی لازم نیست که شرکای جنسی افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، خودشان تحت درمان قرار بگیرند.

3-آیا مردان می توانند به بیماری ولووواژینیت کاندیدا مبتلا شوند؟

پاسخ: بله، مردان می توانند به عفونت واژینیت کاندیدایی مبتلا شوند، اگرچه در مواردی از این قبیل، این بیماری در مردان به عنوان برفک یا کاندیدیازیس مردان ذکر می شود که به ندرت دیده می شود، و معمولاً نتیجه رابطه جنسی محافظت نشده با شخصی است که از قبل تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته است.

علائم برفک در مردان

 • احساس سوزش، قرمزی و حس ناراحنی در اطراف سر آلت تناسلی مرد و پشت پوست ختنه گاه
 • ترشح مایعی از آلت تناسلی مرد که معمولاً سفید با بافتی ضخیم یا چسبناک است .
 • بوی بد آلت تناسلی مرد

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۲۳ مرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 178 مشاهده پرسش
  چند نقطه دور آلت تناسلی سفید شد و از کرم Elidel استفاده کردم با نظر دکتر متخصص ولی جواب نداده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ مرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   علیک سلام
   در صورتی که ویتیلیگو یا لک و پیس مطرح باشد معمولا درمان طولانی مدت لازم است
   موفق
 • تصویر کاربر سپیده جمعه ۸ مرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 198 مشاهده پرسش
  با سلام
  من به دلیل داشتن هورمون مردانه دارای موی زاید در صورتم هستم و نمیتونم داروی شیمایی مصرف کنم ایا لیزر تنها مشکل من رو حل میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۸ مرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   لیزر برای از بین بردن موهای زائد بسیار کمک کننده است
   اما همزمان کنترل هورمونی نیز باید انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر مجیدمحمودی پنجشنبه ۷ مرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 568 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقتتون بخیر،مبتلا به هرپس تناسلی نوع 1،2 بودم با تجویز دکترم قرص اسیکلوییر و پماد رو مصرف کردم، بعد ازمصرف بسته اول و بسته دوم قرص که روزی دوتا فرموده بودند اثار و علایم بیماری به کلی از بین رفت، من هم دیگه قرص رو مصرف نکردم تا اینکه بعد از گذشت حدود 2 ماه چندروز پیش در سفر دوباه دهنم دوتا افت زد و من ترسیدم و بلافاصله افتین ژل زدم و یک بسته ام اسیکلوییر خریدم و مصرف کردم، البته فقط به همون دوتا افت ختم شد ولی جهت محکم کاری این کارو کردم، اقای دکتر الان سوال بنده اینه که تا کی باید قرص هارو ادامه میدادم و ایا اون زمان که قطع کردم بعداز بسته دوم کارم درست بوده؟ اینکه الان دوباره مصرف کردم چی؟ اقای دکتر الان که مشگلی از لحاظ ظاهری ندارم میتونم رابطه جنسی داشته باشم؟ برای طرف مقابلم خطری نداره؟ متاسفانه همسرم هم از بنده گرفتند این ویروس رو (فقط دهانی ) الان که ویروس فعال نیست ایا من همچنان ناقل هستم؟همسر بنده به دلیل استرس های زیاد و عوامل دیگری مثل دوره ماهیانه که باعث میشه دوباره بیماریشون عود کنه(افت دهان و تب و لرز) میتونن ایشون هم اسیکلوییر رو ادامه بدهند ؟ روزی 2 بار؟ عذر میخوام بابت اینکه وقتتون رو گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۷ مرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   در موارد عود مکرر تبخال تناسلی ممکن است نیاز به مصرف دورهای طولانی مدت آسیکلوویر باشد
   همسرت نیز با نظر پزشک باید مورد ارزیابی قرار گیرد و احتمالا آسیکلوویر برای او نیز موثر باشد
   بهتره درمان هم زمان برای هر دو نفر پیگیری گردد
   همواره احتمال عود بیماری وجود دارد
   موفق
 • تصویر کاربر شیما.س پنجشنبه ۲۴ تیر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 226 مشاهده پرسش
  سلام . من دیروز با نامزدم رابطه داشتم. اما حین رابطه متوجه شدم که ردی پوستش خالهای قهوه ای هست حدودا ده تا بود. بعد از رابطه فورا با صابون و الکل ناحیه ی تناسلی و مقعدم رو شستم. به نظر شما با وجود شیت و شو امکان انتقال وجود داره؟ در ضمن دخولی صورت نگرفت توی رابطه.لطفا ایمیل و شماره ام نشان داده نشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۴ تیر ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش
   حتما همسرت را برای درمان به پزشک معرفی کن
   واکسن گارداسیل (سه نوبت ) برای پیشگیری از زگیل تناسلی بسیار کمک کننده است
   در اولین فرصت به اتفاق همسرت به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر رضا دوشنبه ۲۱ تیر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  آقای دکتر، 8 ماهی میشود که موی های صورتم به شکل سکه های خیلی کوچک ریزش میکنند و متاسفانه این سکه های خیلی کوچک که در مجاورت هم شروع به ریزش میکنند وسعت بیشتری از صورت من را در برمیگیرد.در اوایل ریزش موی صورتم 2 بار به پزشک مراجعه کردم و چون که هیچ عکس العملی مشاهده نکردم کلا بی خیال درمان شدم.
  از جنابعالی خواهشمندم که بفرمایید با توضیحات بالا آیا موهای صورتم دوباره رشد میکنند یا درمانی برای این مورد بنده وجود دارد ؟ چون که این مورد متاسفانه خود بار استرس روحی دارد.
  با تشکر از جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ تیر ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   ریزش موی سکه ای در صورت معمولا بدون درمان نیز بهبود خواهد یافت. حتما باید علت زمینه ساز آن شناسایی و کنترل گردد.
   عفونت های قارچی دهان و دندان یکی از عوامل زمینه ساز است
   بهتره یک ارزیابی دندانپزشکی برات انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر میلاد پنجشنبه ۱۷ تیر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  میخواستم بپرسم این اپیدرمال کیست روی بیضه من مشکلی ایجاد نمیکنه ، نمیشه یه کاری کرد بره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۷ تیر ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   کیست اپیدرمال معمولا نیاز به درمان ندارد
   در مواردی که از نظر ظاهری مشکل ساز باشد لیزر کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر سجاد شنبه ۱۲ تیر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  تقریبا 7 الی 8 روزی میشه که تمام نشانه های بیماری گال رو دارم
  خارش واقعا من رو اذیت میکنه
  لطفا دارویی معرفی کنید برای درمانش ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۲ تیر ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه شامپو لیندان کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۹ تیر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 214 مشاهده پرسش
  چند تا جوش ریز رو الت تناسلیم هست که بسیار نگران شده ام سطحی صاف دارن شبیه جوش چرکی میباشن سوال داشتم ایا ممکن است زگیل تناسلی باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۹ تیر ۹۵( 6 سال پیش)
   علیک سلام
   البته معمولا زگیل تناسلی ترشحات چرکی ندارد ولی برای ارزیابی دقیقتر بهتره به پزشک مراجعه گردد
   موفق
 • تصویر کاربر سارا شنبه ۵ تیر ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 374 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشد
  میشه در مورد مقدار و چگونگی مصرف اسپری لیدوکائین 10 درصد برای بی حس کردن پوست راهنماییم کنید
  خیلی ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۵ تیر ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   اسپری اثربخشی بسیار کمی روی پوست دارد
   موفق
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۳۱ خرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  با سلام.طاعات و عباداتتون قبول درگاه حق.احتراما خواهری دارم 24 ساله حدود سه سال پیش موهایش به دلیل پرولاکتین بالا و مشکل هرمونی شروع به ریزش شدید کرد.که پس از مراجعه به دکتر غدد و تجویز قرص داستینکس و مقداری قرص دیگر مشکل ریزش برطرف شد و کمی وضعیت موهایش بهتر شد.ولیکن هنوز قسمتی از سرش زیاد خالی هست.فرق سرشان.حالا سوال اینجاست که با توجه به اینکه تعداد پیازهای سرشان کاهش یافته .امیدی برای بهبود ایشان هست در همان قسمت سر...نظر شما در خصوص کاشت و پیوند مو چیست اگر هست جدیدتری شیوه کاشت به چه شکل و کجاست.و در اخر راه پیشنهادی جنابعالی چیست...با تشکر به خاطر مشاوره های خیرخواهانه شما.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳۱ خرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بهتره مسائل هورمونی زمینه ای کنترل گردد
   در صورتی که فولیکوا های مو از بین نرفته باشند به مرور زمان اصلاح خواهند شد
   کاشت مو آخرین گام درمانی است
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر