درمان واژینیت کاندیدایی

درمان واژینیت کاندیدایی

فهرست مطالب

واژینیت کاندیدایی به عنوان برفک واژن، عفونت مخمر واژن و کاندیدیازیس واژن شناخته می شود، که یکی عفونت های شایع در واژن محسوب می شود.این شرایط زمانی اتفاق می افتد که کاندیدا، قارچی طبیعی، بیش از حد رشد کرده و علائمی مانند خارش واژن، سوزش، درد در حین رابطه جنسی و ترشحات واژن ایجاد می کند.

 

برآورد می شود که 75 درصد از زنان در طول زندگی خود برفک واژن را تجربه می کنند، در 40-45 درصد دیگر نیز دوره های مکرر را تجربه می کنند. اغلب اوقات، این بیماری به دلیل تغییر در محیط واژن و دستگاه گوارش ایجاد می شود، که ممکن است در اثر عواملی مانند استفاده از برخی داروها یا وسایل پیشگیری از بارداری، بارداری و شرایطی از جمله دیابت و HIV ایجاد شود.

واژینیت کاندیدایی می تواند ناخوشایند باشد و پریشانی قابل توجهی ایجاد کند، اما اغلب می تواند با درمان به طور موثر کنترل شود که معمولاً شامل استفاده از داروهای ضد قارچ یا کرم های پوستی است.

نام های دیگر واژینیت کاندیدایی

 1. برفک واژن
 2. کاندیدا ولووواژینیت
 3. عفونت قارچی واژن
 4. عفونت مخمر ولوواژینال
 5. برفک زدن
 6. کاندیدیازیس وولو

علائم واژینیت کاندیدایی

شایع ترین علائم ولووواژینیت کاندیدا یا برفک واژن شامل موارد زیر است:

زنانی که این بیماری را تجربه می کنند ممکن است همه این علائم را نداشته باشند و ممکن است شدت آن در هر فرد متفاوت باشد.

علائم واژینیت کاندیدایی

علل ایجاد ولووواژینیت کاندیدا

کاندیدا یک گروه از قارچ های طبیعی است که در دستگاه گوارش و کمتر در واژن، دهان و روی پوست یافت می شود. به طور معمول، کاندیدا به مقدار کم وجود دارد و هیچ علائمی ایجاد نمی کند.برفک زمانی اتفاق می افتد که تعادل میکروارگانیسم ها و در نتیجه  سطح pH در واژن به هم بخورد و کاندیدا تکثیر شود و باعث ایجاد علائمی شود که در بالا توضیح داده شد.این رشد بیش از حد کاندیدا معمولاً با تغییر در محیط دستگاه گوارش و واژن ایجاد می شود.

تغییرات در محیط دستگاه گوارش و واژن می تواند در نتیجه عوامل مختلفی رخ دهد، از جمله:

#مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها:

به طور معمول آنتی بیوتیک ها با از بین بردن باکتری ها، از جمله آنهایی که در واژن هستند، کار می کنند که این اتفاق می تواند تعادل باکتری ها را در واژن به هم بزند و باعث رشد بیش از حد کاندیدا شود.

#پیشگیری از بارداری

 استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی حاوی استروژن، از جمله قرص ضد بارداری، می تواند واژینیت کاندیدایی را بیشتر کند. این امر در مورد وسایل پیشگیری از بارداری مانند اسفنج های واژن، دیافراگم ها و IUD نیز صدق می کند.

#بارداری:

باردار بودن احتمال ابتلا به واژینیت کاندیدایی را بیشتر می کند. درمان این بیماری در افراد باردار نیاز به رویکرد متفاوتی نسبت به موارد معمول دارد اما خطر کمی برای کودک به دنبال دارد.

#سیستم ایمنی ضعیف:

افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند بیشتر در معرض خطر ولووواژینیت کاندیدا قرار دارند. سیستم ایمنی ضعیف می تواند در نتیجه ی  شرایطی مانند HIV و همچنین استفاده از داروهایی از جمله داروهای مرتبط با شیمی درمانی، استروئیدها و آنهایی که اغلب به دنبال پیوند اعضا تجویز می شوند، رخ دهد.

 

#دیابت:

افراد دیابتی شانس بیشتری برای ابتلا به واژینیت کاندیدایی را دارند، خصوصاً اگر از نظر ضعف کنترل نشوند.

#فعالیت جنسی:

کاندیدا ولووواژینیت بیشتر در زنانی که از نظر جنسی فعال هستند بیشتر است. این بیماری عفونت مقاربتی (STI) محسوب نمی شود، اما در بعضی موارد می تواند به شرکای جنسی هر دو جنس منتقل شود.

#سن

کاندیدا ولووواژینیت بیشتر در زنان پس از بلوغ و یائسگی دیده می شود.

تشخیص

زنانی که علائم احتمالی برفک واژن را تجربه می کنند برای ارزیابی باید با پزشک مشورت کنند. علائم این بیماری همانند بسیاری از موارد دیگر است، از جمله واژینوز باکتریایی، درماتیت و تریکوموناس ولووواژینیت، که تشخیص صحیح این موارد گامی مهم در جهت دریافت درمان موثر می باشد.

تشخیص معمولاً پس از معاینه توسط پزشک تأیید می شود. همچنین ممکن است از فرد مبتلا در مورد سابقه پزشکی خود و اینکه آیا قبلاً به این بیماری مبتلا شده است، سوال شود.

برفک واژن در صورت تجربه، چهار بار یا بیشتر در سال، قابل بازگشت است. تقریباً پنج تا هشت درصد زنان به طور مکرر به این بیماری مبتلا می شوند.زنانی که قبلاً به این بیماری مبتلا شده اند، همانند زنانی که برای اولین بار این علائم را تجربه می کنند، به جای اقدام به خود درمانی باید به هنگام بروز علائم با پزشک خود مشورت کنند.

علاوه بر معاینه و بحث در مورد سابقه پزشکی فرد مبتلا، افرادی که دوره های مکرر ولووواژینیت را تجربه می کنند احتمالاً یک نمونه سواب از واژن خود گرفته اند. دوره های مکرر ممکن است به دلیل وجود نوع کمتری از قارچ کاندیدا که در برابر انواع داروهایی که به طور معمول تجویز شده، مقاوم شده اند. با بررسی ترشحات واژن در آزمایشگاه، پزشکان قادر به تشخیص این موضوع هستند.

درمان واژینیت کاندیدایی

درمان معمولاً شامل استفاده از داروی ضد قارچ است که معمولاً به شکل قرص خوراکی و یا کرم موضعی پوست صورت می گیرد. پس از درمان، بیشتر موارد برفک در طی چند روز برطرف می شود. اگر علائم در این بازه زمانی از بین نرفت، باید با پزشک مشورت شود.

✔️ درمان با قرص

دو قرص ضد قارچ معمولاً تجویز می شوند که عبارتند از:

فلوکونازول ها معمولاً بدون نسخه در دسترس هستند. عوارض جانبی غیرمعمول آن می تواند شامل سردرد، اسهال و پوسته پوسته شدن پوست باشد.

ایتراکونازول ها به طور معمول برای موارد شدید اختصاص دارد و به طور کلی فقط با تجویز پزشک در دسترس است. عوارض جانبی احتمالی آن ها اسهال و سر درد می باشد.

✔️کرم های موضعی پوست

اگرچه داروهای خوراکی می توانند راحت تر باشند، اما زنان مبتلا به درد و خارش اطراف واژن ممکن است دریابند که کرم های ضد قارچ پوست، اثربخشی بیشتری دارند.

انواع بدون نسخه ی پزشک این کرم ها در دسترس است که اکثر آنها برای تسکین علائم فقط به یک دوز واحد نیاز دارند. این کار معمولاً با استفاده از اپلیکاتور انجام می شود تا کرم بتواند به داخل واژن برسد، اگرچه برخی ممکن است بخواهند مقدار کمی را به پوست اطراف واژن بمالند. این پماد آن ها عوارض جانبی خاصی ندارند و به ندرت شاید دچار سوزش و التهاب شوید.

✔️درمان در دوران بارداری

زنان باردار همیشه باید قبل از شروع درمان برفک واژن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنند. داروهای رایج مورد استفاده برای درمان این بیماری، از جمله فلوکونازول، برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیستند. در عوض، پزشک یک داروی ضد قارچ مناسب بارداری تجویز می کند.برفک واژن در زنان باردار به دلیل تحریکات حرکتی بارداری شایع است. نباید دلیل ایجاد نگرانی جدی در نظر گرفته شود

✔️درمان شرکای جنسی

این بیماری عفونت مقاربتی محسوب نمی شود، اگرچه احتمال کمی برای انتقال واژینیت کاندیدایی به یک شریک جنسی وجود دارد، و معمولاً نیازی به درمان شرکای جنسی افراد مبتلا نیست.

درمان واژینیت کاندیدایی

پیشگیری

تعدادی از اعمال و عادات وجود دارد که تصور می شود به جلوگیری از برفک واژن کمک می کند. البته باید توجه داشت که این اقدامات از نظر پزشکی اثبات نشده اند و فقط در برخی موارد ممکن است مفید باشند.

روش های پیشگیری عبارتند از:

⛔رعایت بهداشت:

شستن واژن با صابون های معطر، اسپرم کش و سایر محصولات مشابه ممکن است به تغییر شرایط محیطی واژن کمک کند و در نتیجه به کاندیدا کمک کند تا رشد کند. برای برخی از زنان ممکن است شستن فقط با آب و صابون های بدون بو مفید باشد.

⛔پوشیدن لباس گشاد:

برخی از خانمها به این باور رسیدند که پوشیدن لباسهای گشاد قسمت پایین بدن برای کمک به جلوگیری از واژینیت کاندیدایی مفید است. تصور می شود که شرایط گرم و مرطوب حاصل از لباس های تنگ می تواند به رشد کاندیدا کمک کند.

⛔جلوگیری از اصطکاک در حین فعالیت جنسی:

گرچه کاندیدا ولووواژینیت یک عفونت مقاربتی محسوب نمی شود، ولی تصور می شود که اصطکاک در حین رابطه جنسی می تواند آن را بیشتر کند. در نتیجه، اطمینان از خشک نبودن و مخاطی بودن  واژن می تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند.

سؤالات رایج در مورد واژینیت

1-آیا کاندیدا ولووواژینیت مسری است؟

در اکثر موارد، کاندیدا ولووواژینیت مسری نیست. با این حال، در موارد نادر، عفونت می تواند بین شرکای جنسی، اعم از زن و مرد منتقل شود.

2-آیا واژینیت کاندیدایی عفونت مقاربتی (STI) است؟

خیر، کاندیدا ولووواژینیت در زمره عفونت های مقاربتی طبقه بندی نمی شود. این در حالی است که، در موارد نادر، می توان عفونت را بین شرکای جنسی منتقل کرد. به طور کلی لازم نیست که شرکای جنسی افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، خودشان تحت درمان قرار بگیرند.

3-آیا مردان می توانند به بیماری ولووواژینیت کاندیدا مبتلا شوند؟

پاسخ: بله، مردان می توانند به عفونت واژینیت کاندیدایی مبتلا شوند، اگرچه در مواردی از این قبیل، این بیماری در مردان به عنوان برفک یا کاندیدیازیس مردان ذکر می شود که به ندرت دیده می شود، و معمولاً نتیجه رابطه جنسی محافظت نشده با شخصی است که از قبل تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته است.

علائم برفک در مردان

 • احساس سوزش، قرمزی و حس ناراحنی در اطراف سر آلت تناسلی مرد و پشت پوست ختنه گاه
 • ترشح مایعی از آلت تناسلی مرد که معمولاً سفید با بافتی ضخیم یا چسبناک است .
 • بوی بد آلت تناسلی مرد

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی سه شنبه ۲ آذر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 217 مشاهده پرسش
  قیمت برداشتن خال با لیزر.حدود 9تا هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ آذر ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   با توجه به نوع و محل ضایعه و روش درمانی هزینه ها متفاوت است
 • تصویر کاربر حسین چهارشنبه ۲۶ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام.ببخشید من امروز متوجه ی نوع زگیل روی ناحیه شرمگاهی شدم‌البته مطمعن نیستم زگیل پوستی باشه.تقریبا کوچک است و وقتی فشارش میدم درد میگیره .رنگش مشکی است و مواد داخلش هم ظاهرا به صورت نیمه جامد و روان هستند‌.لطفا خیلی سریع جواب بدید.در ضمن فقط همین یکی هست و چیز دیگری اطرافش نیس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره در اولین فرصت برای نمونه برداری به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر سيذه یکشنبه ۱ خرداد ۱ تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  دكتر عزيز ممنونم از طرف همسرم و خودم
 • تصویر کاربر ابوافضل یکشنبه ۹ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام من 20 سالمه مجردم بدون هیچ رابطه جنسی حدود دو ساله زگیل تناسلی دارم تعدادشون زیاد شده و احساس میکنم بزرگ تر میشن و توی اصلاح اذیت میشم تا حالا دکتر نرفتم از خجالت به کسی هم نگفتم خطرناکه؟ چیکار باید بکنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورتی که رابطه جنسی نداشتی احتمالا زگیل تناسلی مطرح نیست
   ولی بهتره در اولین فرصت برای معاینه و درمان به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر FM یکشنبه ۲ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 136 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشيد
  من ايران زندگي نميكنم و در كشوري كه هستم از چند مركز ليزر در مورد دستگاه هاي مورد استفاده سوال كردم. سوال من اين هست كه
  بين دستگاه هاي jenoptik diode و Soprano ice كدامشان براي ليزر تايپ پوستي ٣ و ٤ مناسبتر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بهتره برات تست انجام بشه ولی احتمالا دستگاه دوم بهتر جواب بده
   موفق
 • تصویر کاربر حامد پنجشنبه ۲۲ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 140 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما
  من ی مرد 42 ساله هستم . ی دوهفته ی هست از خارش در ناحیه کشاله ران مشکل دارم
  محلی که خارش دارد به رنگ سفید مایل به خاکستری تغییر رنگ داده است
  لطفا راهنمایی بفرمایید . باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه آلودگی قارچی مطرح باشد
   موفق
 • تصویر کاربر amir سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدود سه هفتس چندین جوش زدم و مراجعه ب دکتر کردم گفت اینا تبخال تناسلی هستن و قرص آسیکلوویر گرفتن فقط و گفت با اب و صابون بشورید هروز اما الان بازم عود کردن و خوب نشدن خیلی نگرانم میشه راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   همواره احتمال عود تبخال تناسلی وجود دارد
   ممکنه نیاز به مصرف طولانی مدت داروی خوراکی و موضعی باشد
   با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر سید یکشنبه ۴ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  دو روزه این دونه ها دراومده و خارش داره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۴ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به بیمارستان رازی تهران مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  ایا زائده شکل فرستاده شده زگیل اندام تناسلی است؟ این زائده پس از اصلاح اندام تناسلی به وجود امده است....ایا برای همسرم خطرناک است؟
  چگونه تشخیص و درمان می شود؟ 2 تا زائده شبیه به این در طرف دیگر بود که بر طرف شد.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   عکس ارسالی زگیل تناسلی نیست
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود
   موفق
 • تصویر کاربر پیمان چهارشنبه ۳۱ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 121 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید - جناب دکتر بنده پیشانی ام کوتاه است و این امر باعث آزار روحی بنده هست - میخواستم بدونم با عمل لیزر می تونم پیشانی بلندتری داشته باشم و حالت رویش جلوی سر م را عوض کنم ؟ 33 ساله و مرد هستم- در ضمن موههای کل بدن بنده دارای حالت موخوره و شکستگی است آیا می تونه مربوط به کم کاری تیروئیدم باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳۱ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   می توانی با لیزر موهای پیشانی را از بین ببری
   در ضمن برای مشکلی که ذکر نمودی بهتره یک ارزیابی دقیقتر انجام گردد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر