درمان واژینیت کاندیدایی

درمان واژینیت کاندیدایی

فهرست مطالب

واژینیت کاندیدایی به عنوان برفک واژن، عفونت مخمر واژن و کاندیدیازیس واژن شناخته می شود، که یکی عفونت های شایع در واژن محسوب می شود.این شرایط زمانی اتفاق می افتد که کاندیدا، قارچی طبیعی، بیش از حد رشد کرده و علائمی مانند خارش واژن، سوزش، درد در حین رابطه جنسی و ترشحات واژن ایجاد می کند.

 

برآورد می شود که 75 درصد از زنان در طول زندگی خود برفک واژن را تجربه می کنند، در 40-45 درصد دیگر نیز دوره های مکرر را تجربه می کنند. اغلب اوقات، این بیماری به دلیل تغییر در محیط واژن و دستگاه گوارش ایجاد می شود، که ممکن است در اثر عواملی مانند استفاده از برخی داروها یا وسایل پیشگیری از بارداری، بارداری و شرایطی از جمله دیابت و HIV ایجاد شود.

واژینیت کاندیدایی می تواند ناخوشایند باشد و پریشانی قابل توجهی ایجاد کند، اما اغلب می تواند با درمان به طور موثر کنترل شود که معمولاً شامل استفاده از داروهای ضد قارچ یا کرم های پوستی است.

نام های دیگر واژینیت کاندیدایی

 1. برفک واژن
 2. کاندیدا ولووواژینیت
 3. عفونت قارچی واژن
 4. عفونت مخمر ولوواژینال
 5. برفک زدن
 6. کاندیدیازیس وولو

علائم واژینیت کاندیدایی

شایع ترین علائم ولووواژینیت کاندیدا یا برفک واژن شامل موارد زیر است:

زنانی که این بیماری را تجربه می کنند ممکن است همه این علائم را نداشته باشند و ممکن است شدت آن در هر فرد متفاوت باشد.

علائم واژینیت کاندیدایی

علل ایجاد ولووواژینیت کاندیدا

کاندیدا یک گروه از قارچ های طبیعی است که در دستگاه گوارش و کمتر در واژن، دهان و روی پوست یافت می شود. به طور معمول، کاندیدا به مقدار کم وجود دارد و هیچ علائمی ایجاد نمی کند.برفک زمانی اتفاق می افتد که تعادل میکروارگانیسم ها و در نتیجه  سطح pH در واژن به هم بخورد و کاندیدا تکثیر شود و باعث ایجاد علائمی شود که در بالا توضیح داده شد.این رشد بیش از حد کاندیدا معمولاً با تغییر در محیط دستگاه گوارش و واژن ایجاد می شود.

تغییرات در محیط دستگاه گوارش و واژن می تواند در نتیجه عوامل مختلفی رخ دهد، از جمله:

#مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها:

به طور معمول آنتی بیوتیک ها با از بین بردن باکتری ها، از جمله آنهایی که در واژن هستند، کار می کنند که این اتفاق می تواند تعادل باکتری ها را در واژن به هم بزند و باعث رشد بیش از حد کاندیدا شود.

#پیشگیری از بارداری

 استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی حاوی استروژن، از جمله قرص ضد بارداری، می تواند واژینیت کاندیدایی را بیشتر کند. این امر در مورد وسایل پیشگیری از بارداری مانند اسفنج های واژن، دیافراگم ها و IUD نیز صدق می کند.

#بارداری:

باردار بودن احتمال ابتلا به واژینیت کاندیدایی را بیشتر می کند. درمان این بیماری در افراد باردار نیاز به رویکرد متفاوتی نسبت به موارد معمول دارد اما خطر کمی برای کودک به دنبال دارد.

#سیستم ایمنی ضعیف:

افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند بیشتر در معرض خطر ولووواژینیت کاندیدا قرار دارند. سیستم ایمنی ضعیف می تواند در نتیجه ی  شرایطی مانند HIV و همچنین استفاده از داروهایی از جمله داروهای مرتبط با شیمی درمانی، استروئیدها و آنهایی که اغلب به دنبال پیوند اعضا تجویز می شوند، رخ دهد.

 

#دیابت:

افراد دیابتی شانس بیشتری برای ابتلا به واژینیت کاندیدایی را دارند، خصوصاً اگر از نظر ضعف کنترل نشوند.

#فعالیت جنسی:

کاندیدا ولووواژینیت بیشتر در زنانی که از نظر جنسی فعال هستند بیشتر است. این بیماری عفونت مقاربتی (STI) محسوب نمی شود، اما در بعضی موارد می تواند به شرکای جنسی هر دو جنس منتقل شود.

#سن

کاندیدا ولووواژینیت بیشتر در زنان پس از بلوغ و یائسگی دیده می شود.

تشخیص

زنانی که علائم احتمالی برفک واژن را تجربه می کنند برای ارزیابی باید با پزشک مشورت کنند. علائم این بیماری همانند بسیاری از موارد دیگر است، از جمله واژینوز باکتریایی، درماتیت و تریکوموناس ولووواژینیت، که تشخیص صحیح این موارد گامی مهم در جهت دریافت درمان موثر می باشد.

تشخیص معمولاً پس از معاینه توسط پزشک تأیید می شود. همچنین ممکن است از فرد مبتلا در مورد سابقه پزشکی خود و اینکه آیا قبلاً به این بیماری مبتلا شده است، سوال شود.

برفک واژن در صورت تجربه، چهار بار یا بیشتر در سال، قابل بازگشت است. تقریباً پنج تا هشت درصد زنان به طور مکرر به این بیماری مبتلا می شوند.زنانی که قبلاً به این بیماری مبتلا شده اند، همانند زنانی که برای اولین بار این علائم را تجربه می کنند، به جای اقدام به خود درمانی باید به هنگام بروز علائم با پزشک خود مشورت کنند.

علاوه بر معاینه و بحث در مورد سابقه پزشکی فرد مبتلا، افرادی که دوره های مکرر ولووواژینیت را تجربه می کنند احتمالاً یک نمونه سواب از واژن خود گرفته اند. دوره های مکرر ممکن است به دلیل وجود نوع کمتری از قارچ کاندیدا که در برابر انواع داروهایی که به طور معمول تجویز شده، مقاوم شده اند. با بررسی ترشحات واژن در آزمایشگاه، پزشکان قادر به تشخیص این موضوع هستند.

درمان واژینیت کاندیدایی

درمان معمولاً شامل استفاده از داروی ضد قارچ است که معمولاً به شکل قرص خوراکی و یا کرم موضعی پوست صورت می گیرد. پس از درمان، بیشتر موارد برفک در طی چند روز برطرف می شود. اگر علائم در این بازه زمانی از بین نرفت، باید با پزشک مشورت شود.

✔️ درمان با قرص

دو قرص ضد قارچ معمولاً تجویز می شوند که عبارتند از:

فلوکونازول ها معمولاً بدون نسخه در دسترس هستند. عوارض جانبی غیرمعمول آن می تواند شامل سردرد، اسهال و پوسته پوسته شدن پوست باشد.

ایتراکونازول ها به طور معمول برای موارد شدید اختصاص دارد و به طور کلی فقط با تجویز پزشک در دسترس است. عوارض جانبی احتمالی آن ها اسهال و سر درد می باشد.

✔️کرم های موضعی پوست

اگرچه داروهای خوراکی می توانند راحت تر باشند، اما زنان مبتلا به درد و خارش اطراف واژن ممکن است دریابند که کرم های ضد قارچ پوست، اثربخشی بیشتری دارند.

انواع بدون نسخه ی پزشک این کرم ها در دسترس است که اکثر آنها برای تسکین علائم فقط به یک دوز واحد نیاز دارند. این کار معمولاً با استفاده از اپلیکاتور انجام می شود تا کرم بتواند به داخل واژن برسد، اگرچه برخی ممکن است بخواهند مقدار کمی را به پوست اطراف واژن بمالند. این پماد آن ها عوارض جانبی خاصی ندارند و به ندرت شاید دچار سوزش و التهاب شوید.

✔️درمان در دوران بارداری

زنان باردار همیشه باید قبل از شروع درمان برفک واژن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنند. داروهای رایج مورد استفاده برای درمان این بیماری، از جمله فلوکونازول، برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیستند. در عوض، پزشک یک داروی ضد قارچ مناسب بارداری تجویز می کند.برفک واژن در زنان باردار به دلیل تحریکات حرکتی بارداری شایع است. نباید دلیل ایجاد نگرانی جدی در نظر گرفته شود

✔️درمان شرکای جنسی

این بیماری عفونت مقاربتی محسوب نمی شود، اگرچه احتمال کمی برای انتقال واژینیت کاندیدایی به یک شریک جنسی وجود دارد، و معمولاً نیازی به درمان شرکای جنسی افراد مبتلا نیست.

درمان واژینیت کاندیدایی

پیشگیری

تعدادی از اعمال و عادات وجود دارد که تصور می شود به جلوگیری از برفک واژن کمک می کند. البته باید توجه داشت که این اقدامات از نظر پزشکی اثبات نشده اند و فقط در برخی موارد ممکن است مفید باشند.

روش های پیشگیری عبارتند از:

⛔رعایت بهداشت:

شستن واژن با صابون های معطر، اسپرم کش و سایر محصولات مشابه ممکن است به تغییر شرایط محیطی واژن کمک کند و در نتیجه به کاندیدا کمک کند تا رشد کند. برای برخی از زنان ممکن است شستن فقط با آب و صابون های بدون بو مفید باشد.

⛔پوشیدن لباس گشاد:

برخی از خانمها به این باور رسیدند که پوشیدن لباسهای گشاد قسمت پایین بدن برای کمک به جلوگیری از واژینیت کاندیدایی مفید است. تصور می شود که شرایط گرم و مرطوب حاصل از لباس های تنگ می تواند به رشد کاندیدا کمک کند.

⛔جلوگیری از اصطکاک در حین فعالیت جنسی:

گرچه کاندیدا ولووواژینیت یک عفونت مقاربتی محسوب نمی شود، ولی تصور می شود که اصطکاک در حین رابطه جنسی می تواند آن را بیشتر کند. در نتیجه، اطمینان از خشک نبودن و مخاطی بودن  واژن می تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند.

سؤالات رایج در مورد واژینیت

1-آیا کاندیدا ولووواژینیت مسری است؟

در اکثر موارد، کاندیدا ولووواژینیت مسری نیست. با این حال، در موارد نادر، عفونت می تواند بین شرکای جنسی، اعم از زن و مرد منتقل شود.

2-آیا واژینیت کاندیدایی عفونت مقاربتی (STI) است؟

خیر، کاندیدا ولووواژینیت در زمره عفونت های مقاربتی طبقه بندی نمی شود. این در حالی است که، در موارد نادر، می توان عفونت را بین شرکای جنسی منتقل کرد. به طور کلی لازم نیست که شرکای جنسی افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، خودشان تحت درمان قرار بگیرند.

3-آیا مردان می توانند به بیماری ولووواژینیت کاندیدا مبتلا شوند؟

پاسخ: بله، مردان می توانند به عفونت واژینیت کاندیدایی مبتلا شوند، اگرچه در مواردی از این قبیل، این بیماری در مردان به عنوان برفک یا کاندیدیازیس مردان ذکر می شود که به ندرت دیده می شود، و معمولاً نتیجه رابطه جنسی محافظت نشده با شخصی است که از قبل تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته است.

علائم برفک در مردان

 • احساس سوزش، قرمزی و حس ناراحنی در اطراف سر آلت تناسلی مرد و پشت پوست ختنه گاه
 • ترشح مایعی از آلت تناسلی مرد که معمولاً سفید با بافتی ضخیم یا چسبناک است .
 • بوی بد آلت تناسلی مرد

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  کلیه سوالات بعد از 15 آذرماه پاسخ داده خواهند شد 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید کلیه سوالات بعد از 15 آذرماه پاسخ داده خواهند شد 
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۲۷ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 138 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  میخواستم بپرسم اگر داخل مقعد ( رکتوم ) زگیل مقعدی موجود باشه ، معمولا زمانی که طول می‌کشه تا تبدیل به ضایعه سرطانی بشه چقدر هست ؟
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۷ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد ویروس از نوع کم خطر است و شانس بروز سرطان کم خواهد بود

   از نظر زمانی نمی توان زمان دقیقی را مشخص نمود

   ولی به هر حال بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   نگران نباش

 • تصویر کاربر آفرودیت پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  باسلام، حدودا دوسه روز هست متوجه یک برجستگی صورتی رنگ روی لابیای داخلی و نزدیک به کلیتوریس شدم ، که خارش ،کمی سوزش و درصورت فشار درد هم داره. میخواستم بدونم زگیل تناسلی هست یا جوش؟ و چه اقدامی انجام بدم .ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۷ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی واضح دیده نمی شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر آیدا جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 193 مشاهده پرسش
  من زگیل تناسلی در باداری گرفتم نمیدونم دلیلش چی بود ولی توبیست وپنج هفته بچه ام تو شکمم مرد یعنی بر اثر این نبوده چهار تا دکتر رفتم یکی گفت گفت بر اثر یه ویروس که وارد بدن تو شده ورو تو اثر نکرده ولی رو جنین اثر کرده دیگری گفت مسمومیت حاملگی بوده نمیدنم والا چی شد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۶ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   احتمال مرگ جنین در این شرایط معمولا ناشی از ویروس HPV نیست

    

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 170 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جناب دکتر بنده نزدیک به پنج ماه زگیل کنار الت تناسلی گرفتم ولی وقت نکردم برم دکتر پوست یعنی روم نشده چه داروی باید مصرف کنم که این زگیلا از بین برن الان شده سه تا قبلا یکی بود ممنون میشم کمکم کنی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در موارد خفیف معمولا محلول پدوفیلین کمک کننده است

   بسیار با احتیاط باید مصرف شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر نرگس یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 174 مشاهده پرسش
  سلام دلیل جوش های که در تصویره چیه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   اینگونه راش ها معمولا در واکنش های دارویی یا برخی بیماری های ویروسی دیده می شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر حامد دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 171 مشاهده پرسش
  اقای‌ دکتراین عکس‌که ارسال میکنم ایازگیل است؟ونیازاست فریزکنم؟ناگفته نمونه نقاطی‌که سفیدترهستندقبلابه علت زگیل‌فریز‌شدن البته طبق گفته دکترپوست که میگفتن‌زگیل است مرسی ازلطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   علیکم السلام

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی واضح دیده نمی شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR توصیه می شود

 • تصویر کاربر حسنا یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دوتا سوال دارم اول اینکه میشه لباس زیر شخصی که زگیل تناسلی داره با شلوارای بچه کوچیک شست؟اگه بعدا بچه شلوار رو بدون لباس زیر بپوشه مشکلی براش پیش نمیاد؟و دوم اینکه بچه من تو این فصل که راحت سرماخوردگی پیش میاد مثل همه بچه ها براش قطره بینی بچگونه خریدیم شوهرم میخواس بریزه تو بینیش بچه گریه میکرد مجبورشد دستاشو بگیره و بچه قطره رو پرت کرد رو شلوار باباش که ده دقه قبلش شلواره افتاده بود رو زمین و لباس زیر استفاده شدش هم رو شلوار افتاده بود‌‌.بعد همونو پوشیده بود.من بش گفتم وای نچکونیا بده بشورم گفت هیچی نمیشه اگه بچه بلند شه دیگه نمیزاره بچکونم..من میخوام بدونم اون لباس زیره که دقیقا از قسمت داخلی افتاده بود رو همون قسمت شلواری که قطره افتاد مشکلی ایجاد نمیکنه؟حس میکنم سوالم پیچیده هست که واقعا ببخشید مادره و هزار نگرانی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   اشکالی برای بچه ایجاد نخواهد شد

   موفق

 • تصویر کاربر Ali جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر .
  بیماری های جنسی به صورت غیر مستقیم هم منتقل میشن؟
  یعنی اینکه کسی دست به اون ناحیه بزنه و با کسی دست بده اون فرد به قسمت شخصی دست بزنه مبتلا میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد انتقال از این طریق ناچیز است

   موفق

 • تصویر کاربر کیا جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 167 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر. مدتی ایست روی یکی از بیضه ها کمی سرخ شده و پوسته میدهد. آیا جای نگرانی است؟ خارش ندارد نمیسوزد. بیماری خاص ندارم داروی خاصی هم به جز ویتامین eو مولتی‌ویتامین مصرف نمیکنم. جدیدا هم چکاب کلی شدم مشکلی نبوده. قراره اقدام کنم برای بارداری. این موضوع باعث عفونت همسرم میشه یاخیر. به نظرتون اول درمان کنم بعد اقدام یا این دو مرتبط نیستن.ممنون میشم اگر پاسخ بدید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا اگزما مطرح باشه که هیچکدام خطری نداشته و واگیر دار نیست و مشکلی برای بارداری همسر نیز ایجاد نخواهد کرد

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر الهه شنبه ۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 145 مشاهده پرسش
  ببخشید استاد ببینین اینازگیل هست یانه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ آذر ۹۹( 2 سال پیش)

   علیک سلام

   بر اساس عکس ارسالی احتمال بیماری مولوسکوم یا زگیل تناسلی وجود دارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر