درمان واژینیت کاندیدایی

درمان واژینیت کاندیدایی

فهرست مطالب

واژینیت کاندیدایی به عنوان برفک واژن، عفونت مخمر واژن و کاندیدیازیس واژن شناخته می شود، که یکی عفونت های شایع در واژن محسوب می شود.این شرایط زمانی اتفاق می افتد که کاندیدا، قارچی طبیعی، بیش از حد رشد کرده و علائمی مانند خارش واژن، سوزش، درد در حین رابطه جنسی و ترشحات واژن ایجاد می کند.

 

برآورد می شود که 75 درصد از زنان در طول زندگی خود برفک واژن را تجربه می کنند، در 40-45 درصد دیگر نیز دوره های مکرر را تجربه می کنند. اغلب اوقات، این بیماری به دلیل تغییر در محیط واژن و دستگاه گوارش ایجاد می شود، که ممکن است در اثر عواملی مانند استفاده از برخی داروها یا وسایل پیشگیری از بارداری، بارداری و شرایطی از جمله دیابت و HIV ایجاد شود.

واژینیت کاندیدایی می تواند ناخوشایند باشد و پریشانی قابل توجهی ایجاد کند، اما اغلب می تواند با درمان به طور موثر کنترل شود که معمولاً شامل استفاده از داروهای ضد قارچ یا کرم های پوستی است.

نام های دیگر واژینیت کاندیدایی

 1. برفک واژن
 2. کاندیدا ولووواژینیت
 3. عفونت قارچی واژن
 4. عفونت مخمر ولوواژینال
 5. برفک زدن
 6. کاندیدیازیس وولو

علائم واژینیت کاندیدایی

شایع ترین علائم ولووواژینیت کاندیدا یا برفک واژن شامل موارد زیر است:

زنانی که این بیماری را تجربه می کنند ممکن است همه این علائم را نداشته باشند و ممکن است شدت آن در هر فرد متفاوت باشد.

علائم واژینیت کاندیدایی

علل ایجاد ولووواژینیت کاندیدا

کاندیدا یک گروه از قارچ های طبیعی است که در دستگاه گوارش و کمتر در واژن، دهان و روی پوست یافت می شود. به طور معمول، کاندیدا به مقدار کم وجود دارد و هیچ علائمی ایجاد نمی کند.برفک زمانی اتفاق می افتد که تعادل میکروارگانیسم ها و در نتیجه  سطح pH در واژن به هم بخورد و کاندیدا تکثیر شود و باعث ایجاد علائمی شود که در بالا توضیح داده شد.این رشد بیش از حد کاندیدا معمولاً با تغییر در محیط دستگاه گوارش و واژن ایجاد می شود.

تغییرات در محیط دستگاه گوارش و واژن می تواند در نتیجه عوامل مختلفی رخ دهد، از جمله:

#مصرف بی رویه آنتی بیوتیک ها:

به طور معمول آنتی بیوتیک ها با از بین بردن باکتری ها، از جمله آنهایی که در واژن هستند، کار می کنند که این اتفاق می تواند تعادل باکتری ها را در واژن به هم بزند و باعث رشد بیش از حد کاندیدا شود.

#پیشگیری از بارداری

 استفاده از داروهای ضد بارداری هورمونی حاوی استروژن، از جمله قرص ضد بارداری، می تواند واژینیت کاندیدایی را بیشتر کند. این امر در مورد وسایل پیشگیری از بارداری مانند اسفنج های واژن، دیافراگم ها و IUD نیز صدق می کند.

#بارداری:

باردار بودن احتمال ابتلا به واژینیت کاندیدایی را بیشتر می کند. درمان این بیماری در افراد باردار نیاز به رویکرد متفاوتی نسبت به موارد معمول دارد اما خطر کمی برای کودک به دنبال دارد.

#سیستم ایمنی ضعیف:

افرادی که دارای سیستم ایمنی ضعیف هستند بیشتر در معرض خطر ولووواژینیت کاندیدا قرار دارند. سیستم ایمنی ضعیف می تواند در نتیجه ی  شرایطی مانند HIV و همچنین استفاده از داروهایی از جمله داروهای مرتبط با شیمی درمانی، استروئیدها و آنهایی که اغلب به دنبال پیوند اعضا تجویز می شوند، رخ دهد.

 

#دیابت:

افراد دیابتی شانس بیشتری برای ابتلا به واژینیت کاندیدایی را دارند، خصوصاً اگر از نظر ضعف کنترل نشوند.

#فعالیت جنسی:

کاندیدا ولووواژینیت بیشتر در زنانی که از نظر جنسی فعال هستند بیشتر است. این بیماری عفونت مقاربتی (STI) محسوب نمی شود، اما در بعضی موارد می تواند به شرکای جنسی هر دو جنس منتقل شود.

#سن

کاندیدا ولووواژینیت بیشتر در زنان پس از بلوغ و یائسگی دیده می شود.

تشخیص

زنانی که علائم احتمالی برفک واژن را تجربه می کنند برای ارزیابی باید با پزشک مشورت کنند. علائم این بیماری همانند بسیاری از موارد دیگر است، از جمله واژینوز باکتریایی، درماتیت و تریکوموناس ولووواژینیت، که تشخیص صحیح این موارد گامی مهم در جهت دریافت درمان موثر می باشد.

تشخیص معمولاً پس از معاینه توسط پزشک تأیید می شود. همچنین ممکن است از فرد مبتلا در مورد سابقه پزشکی خود و اینکه آیا قبلاً به این بیماری مبتلا شده است، سوال شود.

برفک واژن در صورت تجربه، چهار بار یا بیشتر در سال، قابل بازگشت است. تقریباً پنج تا هشت درصد زنان به طور مکرر به این بیماری مبتلا می شوند.زنانی که قبلاً به این بیماری مبتلا شده اند، همانند زنانی که برای اولین بار این علائم را تجربه می کنند، به جای اقدام به خود درمانی باید به هنگام بروز علائم با پزشک خود مشورت کنند.

علاوه بر معاینه و بحث در مورد سابقه پزشکی فرد مبتلا، افرادی که دوره های مکرر ولووواژینیت را تجربه می کنند احتمالاً یک نمونه سواب از واژن خود گرفته اند. دوره های مکرر ممکن است به دلیل وجود نوع کمتری از قارچ کاندیدا که در برابر انواع داروهایی که به طور معمول تجویز شده، مقاوم شده اند. با بررسی ترشحات واژن در آزمایشگاه، پزشکان قادر به تشخیص این موضوع هستند.

درمان واژینیت کاندیدایی

درمان معمولاً شامل استفاده از داروی ضد قارچ است که معمولاً به شکل قرص خوراکی و یا کرم موضعی پوست صورت می گیرد. پس از درمان، بیشتر موارد برفک در طی چند روز برطرف می شود. اگر علائم در این بازه زمانی از بین نرفت، باید با پزشک مشورت شود.

✔️ درمان با قرص

دو قرص ضد قارچ معمولاً تجویز می شوند که عبارتند از:

فلوکونازول ها معمولاً بدون نسخه در دسترس هستند. عوارض جانبی غیرمعمول آن می تواند شامل سردرد، اسهال و پوسته پوسته شدن پوست باشد.

ایتراکونازول ها به طور معمول برای موارد شدید اختصاص دارد و به طور کلی فقط با تجویز پزشک در دسترس است. عوارض جانبی احتمالی آن ها اسهال و سر درد می باشد.

✔️کرم های موضعی پوست

اگرچه داروهای خوراکی می توانند راحت تر باشند، اما زنان مبتلا به درد و خارش اطراف واژن ممکن است دریابند که کرم های ضد قارچ پوست، اثربخشی بیشتری دارند.

انواع بدون نسخه ی پزشک این کرم ها در دسترس است که اکثر آنها برای تسکین علائم فقط به یک دوز واحد نیاز دارند. این کار معمولاً با استفاده از اپلیکاتور انجام می شود تا کرم بتواند به داخل واژن برسد، اگرچه برخی ممکن است بخواهند مقدار کمی را به پوست اطراف واژن بمالند. این پماد آن ها عوارض جانبی خاصی ندارند و به ندرت شاید دچار سوزش و التهاب شوید.

✔️درمان در دوران بارداری

زنان باردار همیشه باید قبل از شروع درمان برفک واژن در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنند. داروهای رایج مورد استفاده برای درمان این بیماری، از جمله فلوکونازول، برای استفاده در دوران بارداری مناسب نیستند. در عوض، پزشک یک داروی ضد قارچ مناسب بارداری تجویز می کند.برفک واژن در زنان باردار به دلیل تحریکات حرکتی بارداری شایع است. نباید دلیل ایجاد نگرانی جدی در نظر گرفته شود

✔️درمان شرکای جنسی

این بیماری عفونت مقاربتی محسوب نمی شود، اگرچه احتمال کمی برای انتقال واژینیت کاندیدایی به یک شریک جنسی وجود دارد، و معمولاً نیازی به درمان شرکای جنسی افراد مبتلا نیست.

درمان واژینیت کاندیدایی

پیشگیری

تعدادی از اعمال و عادات وجود دارد که تصور می شود به جلوگیری از برفک واژن کمک می کند. البته باید توجه داشت که این اقدامات از نظر پزشکی اثبات نشده اند و فقط در برخی موارد ممکن است مفید باشند.

روش های پیشگیری عبارتند از:

⛔رعایت بهداشت:

شستن واژن با صابون های معطر، اسپرم کش و سایر محصولات مشابه ممکن است به تغییر شرایط محیطی واژن کمک کند و در نتیجه به کاندیدا کمک کند تا رشد کند. برای برخی از زنان ممکن است شستن فقط با آب و صابون های بدون بو مفید باشد.

⛔پوشیدن لباس گشاد:

برخی از خانمها به این باور رسیدند که پوشیدن لباسهای گشاد قسمت پایین بدن برای کمک به جلوگیری از واژینیت کاندیدایی مفید است. تصور می شود که شرایط گرم و مرطوب حاصل از لباس های تنگ می تواند به رشد کاندیدا کمک کند.

⛔جلوگیری از اصطکاک در حین فعالیت جنسی:

گرچه کاندیدا ولووواژینیت یک عفونت مقاربتی محسوب نمی شود، ولی تصور می شود که اصطکاک در حین رابطه جنسی می تواند آن را بیشتر کند. در نتیجه، اطمینان از خشک نبودن و مخاطی بودن  واژن می تواند به جلوگیری از بیماری کمک کند.

سؤالات رایج در مورد واژینیت

1-آیا کاندیدا ولووواژینیت مسری است؟

در اکثر موارد، کاندیدا ولووواژینیت مسری نیست. با این حال، در موارد نادر، عفونت می تواند بین شرکای جنسی، اعم از زن و مرد منتقل شود.

2-آیا واژینیت کاندیدایی عفونت مقاربتی (STI) است؟

خیر، کاندیدا ولووواژینیت در زمره عفونت های مقاربتی طبقه بندی نمی شود. این در حالی است که، در موارد نادر، می توان عفونت را بین شرکای جنسی منتقل کرد. به طور کلی لازم نیست که شرکای جنسی افرادی که به این بیماری مبتلا هستند، خودشان تحت درمان قرار بگیرند.

3-آیا مردان می توانند به بیماری ولووواژینیت کاندیدا مبتلا شوند؟

پاسخ: بله، مردان می توانند به عفونت واژینیت کاندیدایی مبتلا شوند، اگرچه در مواردی از این قبیل، این بیماری در مردان به عنوان برفک یا کاندیدیازیس مردان ذکر می شود که به ندرت دیده می شود، و معمولاً نتیجه رابطه جنسی محافظت نشده با شخصی است که از قبل تحت تأثیر این بیماری قرار گرفته است.

علائم برفک در مردان

 • احساس سوزش، قرمزی و حس ناراحنی در اطراف سر آلت تناسلی مرد و پشت پوست ختنه گاه
 • ترشح مایعی از آلت تناسلی مرد که معمولاً سفید با بافتی ضخیم یا چسبناک است .
 • بوی بد آلت تناسلی مرد

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۲ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.روی الت تناسلی یه حالت های خشکی مانند مشاهده میشه وخارش زیاد داره،بعضی جاهاش مثل سوختگی شده.چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۲ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر A یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير دكتر من زگيل داخل مقعدم دارم بايد جراحي بشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر درسا شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من زگیل واژن و پرینه دارم.و تو این۳ سالی که بچه دار شدم همیشه مراقش بودم.اما امروز چون دست چپم زخم عمیق داشت تو دستشویی از دست راستم استفاده کردم.و به زگیلام برخورد کرد.اب گرم نداشتیم با اب سرد و مایع دستشویی۳۰ ثانیه دستمو شستم.دو ساعت بعدش بچم دستشویی کرد و من حواسم نبود با همون دست راست شستمش.متاسفانه پوست مقعد بچم چند روزه ملتهب و قرمزه و کمی پوستش نازک شده.از شانس بد امروز همه این چیزا پشت هم پیش اومد.الان فکرشو میکنم یعنی بچمم زگیل میزنه حالا؟چون جای یک دقیقه کامل فقط چند ثانیه دستمو شسته بودم.و پوست بچمم کاملا سالم نبود اون ناحیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران کودک دلبندت نباش

   ولی علی الحساب روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  با سلام. من یکیار در خواب ارضا شدم و مایع منی برای حدود ۱۰ ساعت روی آلت‌تناسلی و لباس زیر من باقی ماند. این‌مورد قبلا ۱-۲ بار پیش امده. اخرین بار قبل از استحمام روی پوست زیر آلت تناسلی برجستگی های ریزی شامل ۴-۵ برجستگی ریز به صورت متمرکز و ۲-۳ برحستگی به صورت تکی در کنار آلت تناسلی مشاهده کردم. کمی از رنگ پوست روشن تر هستند. رابطه پرخطر و نعدد شرکای جنسی هیچ وقت نداشتم. ایا ممکن هست علت‌برجستگی ها چیزی شبیه سوختگی با‌مایع منی باشه؟ طی یک‌هفته هیچ تغییر سایزی نداشتند. خارش و‌درد ‌ سوزش هم ندارند. ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری به پزشک مراجعه شود

   موفق

  2. تصویر کاربر علی دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 10 ماه پیش)
   سلام. ممنونم.
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر عزیز چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر، من 24 سالمه و اقا هستم،حدود 7 سال پیش روابط جنسی زیادی داشتم با افراد مختلف و ازاون سال تا الان هیج نزدیکی نداشتم، الان ک وارد رابطه شدم قبل رابطه جنسیم با همسرم متوجه شدم یسری برامدگی روی التم هست،نگرانم و نزاشتم نزدیکی اتفاق بیوفته لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ بهمن ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس های ارسالی شواهدی به نفع زگیل تناسلی مشاهده نمی شود

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی موفق

 • تصویر کاربر لیا چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام، من برای جوش های صورتم راکوتان وقرص ازیترومایسین250 تجویز شده، و از وقتی مصرف راکوتان رو شروع کردم به شدت خارش ناحیه تناسلی گرفتم، و ملتهب هست، اما ترشحاتم عادیه ایا میتونه واژینیت کاندیدا باشه یا از عوارض راکوتان هست؟ و اینکه فلوکونازول با راکوتان تداخل نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   فلوکونازول با راکوتان تداخل دارویی داشته و نیاز به اصلاح دوز دارد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سید جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 149 مشاهده پرسش
  سلام دکتر با عرض معذرت
  بنده تقربیا 10 ماهه که یه جوش البته که زیاد به جوش هم شبیه نیست بیشتر شبیه چربی اضافی رو آلتم به وجود آمده گاهی کوچیک میشه ولی دوباره متورم میشه برای درمان این مشکل چه راهکاری وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر لاله سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 158 مشاهده پرسش
  باسلام
  آقای دکتر اگر کسی زگیل تناسلی داشته باشد و دستش شسته باشد و ناحیه تناسلی بچه اش راباید به بچه منتقل می‌شود یعتی زیر پوست دست ویروس هست؟
  1. تصویر کاربر لاله سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 سال پیش)
   بشویدبچه را اشتباه تایپی
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ شهریور ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   نگران بچه نباش

   شانس انتقال به بچه در این شرایط مطرح نیست

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر قاضی دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  میخوام ببینم این مواردی ک روی آلت تناسلی همسرم (آقا)هست زگیل هست یا نه کجا باید برویم چه دکتری باید برویم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

   ولی بهتره به نزدیکترین پزشک مراجعه شود

    

 • تصویر کاربر حسین جمعه ۱۸ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 185 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید .من ۲ هفته از اخرین رابطه جنسی میگذره. و‌البته من جوش های زیادی در بدنم وجود داشته اما این جوش دارای سوزش بیشتر و‌شکل التهابی تری میباشد .ایا این یک جوش ساده هست یا باید ازمایش ایدز و ازمایش های دیگری رو بدیم؟ مکان این جوش زیر بیضه ها - روی باشن سمت راست بیشتر وسط پا میباشد در سه روزی گذشته.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به شرایطی که ذکر کردی بهتره یک ارزیابی از نظر بیماری های مقاربتی برات انجام شود

   موفق

  2. تصویر کاربر حسین جمعه ۱۸ تیر ۰( 1 سال پیش)
   دکتر . ایدز نیست؟یا hiv ویزیت انلاین به چه صورت هست ؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ تیر ۰( 1 سال پیش)

   https://drentezari.com/visitonline

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر