بواسیر (هموروئید) و واریس در بارداری

بواسیر (هموروئید) و واریس در بارداری

فهرست مطالب

به نظر می رسد که بواسیر و واریس دو بیماری متفاوت بوده و به یکدیگر ارتباطی ندارند، اما در واقع این دو، کاملاً شبیه هم اند. بسیاری از زنان، به خصوص در ماه سوم بارداری، آن ها را تجربه می کنند.

بواسیر و واریس چیست؟

بواسیر و واریس، هر دو، رگ های متورم و پیچ خورده ای هستند که بیشتر این رگ ها، در پاها وجود دارند، اما ممکن است گاهی اوقات در قسمت های دیگر بدن نیز ایجاد شوند.

وقتی این رگ های متورم و پیچ خوره، در مقعد تشکیل می شوند، به آن ها، بواسیر گفته می شود.

علت بواسیر و واریس در بارداری چیست؟

رگ ها، با داشتن دریچه های یک طرفه، به جریان خون به سمت قلب کمک می کنند. فشار به این دریچه ها، یا ضعیف شدن آن ها باعث می شود که خون به عقب برگردد و در رگ ها جمع شود. این موضوع، باعث بزرگ شدن و تورم آن ها می شود. زمانی که این اتفاق در مقعد بیفتد، بواسیر بوجود می آید، و زمانی که رگ های پاها متورم شوند، به آن ها واریس گفته می شود.

بسیاری از تغییرات در بارداری می تواند خطر ابتلا به بواسیر و واریس را افزایش دهند، مانند:

علت بواسیر و واریس در بارداری

بواسیر می تواند با فشار آوردن یا زور زدن، به خصوص وقتی شما یبوست دارید، بدتر شود. اگر شما قبل از بارداری، اضافه وزن و بواسیر داشته باشید، در هنگام بارداری می تواند تشدید شود. فشار وارد شده هنگام زایمان نیز باعث بدتر شدن بواسیر می شود.

واریس، ارثی است. نشستن یا ایستادن در یک وضعیت به مدت طولانی، باعث می شود که رگ ها برای انتقال خون به قلب، مجبور شوند بیشتر کار کنند و به آن ها فشار وارد شود. این موضوع باعث می شود که رگ ها متورم شده، و یا واریس یا بواسیر را تشدید کنند. واریس، همچنین می تواند در ناحیه ی اندام تناسلی خانم ها ایجاد شوند.

علائم بواسیر و واریس در بارداری چیست؟

بواسیر می تواند داخلی باشد، یعنی در داخل مقعد ایجاد شود، یا خارجی باشد، و در خارج، یا اطراف دهانه مقعد بروز پیدا کند. بواسیر داخلی گاهی اوقات می تواند از طریق دهانه مقعد خارج شود. از شایع ترین علائم بواسیر، خون قرمز روشن در هنگام دفع مدفوع است.

بواسیر خارجی می تواند با درد و خارش همراه باشد و در صورت تحریک در اثر زور زدن یا پاک کردن مقعد، ممکن است خونریزی کند.

واریس، اغلب به صورت رگ های بزرگ آبی یا بنفش پیچ خورده و برجسته روی پاها دیده می شوند .

اغلب در پشت ساق یا داخل پاها. آن ها ممکن است باعث تورم خفیف در مچ پا و پا، تیر کشیدن پا، سنگینی یا تپش قلب و گرفتگی پا شوند. اگر واریس در ناحیه تناسلی ایجاد شود، به صورت رگ های بزرگ، پیچ خورده و برجسته دیده می شوند.

درمان بواسیر (هموروئید) و واریس در بارداری

متخصص مراقبت های بهداشتی شما، پاها یا مقعد شما را بررسی می کند تا رگ های واریسی و بواسیر را تشخیص دهد. شما با انجام کارهایی که در پایین به آن اشاره شده است، می توانید مشکلات ناشی از این بیماری را کاهش دهید:

علت بواسیر و واریس در بارداری

در صورت بدتر شدن علائم و خونریزی شدید بواسیر، به پزشک مراجعه کنید. و همیشه به یاد داشته باشید که این مشکلات، معمولاً موقتی هستند و بعد از زایمان، با گذشت زمان و درمان، بهتر خواهند شد.

برای جلوگیری از ابتلا به بواسیر و واریس در بارداری چیکار کنم؟

بهترین راه برای جلوگیری از بواسیر در دوران بارداری، پیشگیری از یبوست است. اگر یبوست دارید، در حین مدفوع، به خودتان فشار وارد نکنید.

مراحل کمک به جلوگیری از واریس مانند مواردی است که برای کاهش علائم آن استفاده می شود:

 • برای مدت طولانی بی حرکت نایستید و ننشینید.
 • پاهای خود را تا جایی که ممکن است بالا بیاورید.
 • لباس تنگ نپوشید.

نکات کلیدی در مورد بواسیر و واریس در بارداری

??بواسیر و واریس، هر دو رگ های متورم و پیچ خورده ای هستند که اغلب در پاها ایجاد می شوند، اما وقتی این رگ ها در ناحیه مقعد ایجاد می شوند، بواسیر نامیده می شوند.

??بسیاری از تغییرات طبیعی بدن در دوران بارداری، می تواند خطر بواسیر و واریس را افزایش دهد.

??بواسیر و واریس بارداری، یک مشکل موقتی است و بعد از زایمان شما بهتر می شوند.

??شما می توانید کارهایی را انجام دهید تا مشکلات ناشی از آن ها را کاهش دهد. این کارها شامل نشستن در وان و لگن آب گرم، استفاده از یخ یا کمپرس سرد برای کاهش تورم و پماد ها یا سایر داروها، مانند شل های مدفوع است، که باید با توصیه پزشک شما استفاده شود.

??بهترین راه برای جلوگیری از بواسیر در دوران بارداری پیشگیری از یبوست است. اگر یبوست دارید، در حین مدفوع، به خود فشار وارد نکنید.

علت بواسیر و واریس در بارداری

نکاتی که به شما کمک می کند تا مفید ترین ملاقات را با پزشک خود داشته باشید شامل موارد زیر است:

 1. دلیل ویزیت و آنچه می خواهید در ویزیت خود انجام دهید را بدانید.
 2. قبل از ویزیت، سؤالاتی را که می خواهید به آن ها پاسخ داده شود را یادداشت کنید.
 3. با خود یک همراه بیاورید تا هم سؤالاتتان را به شما یادآوری کند و هم توصیه های پزشکتان به شما را به خاطر بسپارد.
 4. در هنگام ویزیت، نام مشکل جدیدی که برای شما ایجاد می شود و تشخیص جدیدی که پزشک می دهد و یا داروهای جدید، روش های درمانی یا آزمایشاتی که باید انجام دهید را بنویسید. همچنین دستورالعمل های جدیدی که پزشکتان به شما می دهد را یادداشت کنید.
 5. بدانید چرا یک دارو یا درمان جدید تجویز شده است و به شما چه کمکی می کند. همچنین از عوارض آن اطلاع کسب کنید.
 6. بپرسید آیا بیماری شما از راه های دیگری قابل درمان است یا خیر؟
 7. بدانید که این آزمایش یا روش درمانی ای که توصیه می شود، به چه علت است و معنی نتایج آن چیست؟
 8. بدانید که در صورت عدم استفاده از دارو یا انجام آزمایش یا روش درمانی ای که پزشک به شما توصیه کرده است، چه اتفاقی می افتد؟
 9. اگر قرار ویزیت بعدی دارید، تاریخ، زمان و هدف آن ویزیت را یادداشت کنید.
 10. بدانید که اگر سؤالی داشتید، چگونه می توانید با پزشک خود تماس بگیرید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر جلوه یکشنبه ۱۵ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 92 مشاهده پرسش
  عرض سلام و وقت بخیر خانوم دکتر ****** بنده رو راهنمایی کردن برای لیزر خدمت شما بیام ولی چون از شهرستان اومدم برای درمان میخواستم بدونم برای سه شنبه که وقت اینترنتی گرفتم لیزرم انجام میشه یا فقط معاینه میشم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۵ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   معمولا تصمیم گیری برای اغاز درمان باید پس از ارزیابی دقیقتر انجام شود امکان انجام لیزر بلافاصه پس از ویزیت وجود ندارد

   ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد

   موفق

 • تصویر کاربر رضا یکشنبه ۱ خرداد ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 105 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. وقت بخیر
  حدودا یک ماهی میشه که روی پوست آلتم خشکی حس میکنم و در ناحیه پوست ختنه شده زائده گوشتی ایجاد شد. از نمای خیلی نزدیک عکس گرفتم
  لطفا نظرتون رو بفرمایید که این چی میتونه باشه و به چه علت بوجود امد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱ خرداد ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب آقای دکتر بنده آقا ۲۷ساله هر از چندگاهی یکسری جوش روی صورتم میزنه که بعد از رفع جوش جای جوش بصورت قرمز کمرنگ مایل به قهوه ای میشه البته کمی هم دستکاری کردن جوش در این مورد فکر میکنم بی تاثیر نبود یک جلسه میکرونیدلینگ انجام دادم که اثری نکرد الان چند هفته از جای این جوش گذشته به نظرتون با جای این جوش چکار کنم.لیزر هم نگرانم بدترش کنه.همچنین تصویر خدمت شما ارسال میکنم.پیشاپیش ممنون و سپاسگزار
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر سنا یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر لطفا حواب بديد خيلي نگران هستم نزديك به ١سالو نيم هست داخل لبه هاي واژنم دانه هاي سفيد ديدم نميدونم از قبل بوده يا نه ٦ سال پيش هم رابطه جنسي داشتم به نظر شما اينا فوردايس هستن يا زيگيل تناسلي ؟ خواهشا جواب بديد نگرانم دكتر زنان رفتم گفتن چيز خاصي نيست. ولي ميترسم لطفا شما پاسخ بديد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی وستیبولار پاپولوزیس مطرح است که معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر Reza پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  چند وقته ک روی آلتم یه برآمدگی ک پایینش قرمزه
  میخواستم بپرسم این چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمال زگیل تناسلی ناچیز است. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر . شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 94 مشاهده پرسش
  من تا ۱۸ سالگی اصلا جوش نداشتم ، اما از وقتی که به باشگاه رفتم صورتم پر جوش شد ، جوشهای قرمز روی چپ و راست چونه ، روی گونه کناره های پیشانی روی پیشانی و انواع قسمت های دیگه ی صورتم متاسفانه جوشهام رو هم حین درس خوندن کندم که الان جای قرمزیش مونده ، اعتماد به نفسم فوق العاده کم شده چون تا قبل ۱۸ سالگی پوستم عین آینه بود ، دوره های قاعدگی ام درست سره وقتشونه ، طبق پزشک آکنومیس هم استفاده کردم که بدتر شد ، پوستم به قدری حساس شد که نگو ، ازتون خواهش میکنم کمکم کنید متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد 

 • تصویر کاربر مینا شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما من حدود بیست سال پیش دو تا زائده گوشتی در ناحیه تناسلی دارم که نمیدانم زگیل هست یا اسگین البته سال های قبل چند بار با ژیلت همین قسمت بریده شده بود و در قسمت چین خوردگی قرار دارند خواستم بپرسم زگیل تناسلی هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۰ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی بهتره یک ارزیابی دقیقتر از نظر زگیل تناسلی انجام شود

   برای اطمینان بیشتر و تست HPV PCR به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر خانم دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقت شما بخیر. من کارشناس مامایی هستم. با موردی در خانمی مواجه شدم که ضایعه ای پوستی شبیه قارچ به قطر حدود ۵ تا ۶ سانتی متر روی ناحیه مونس پوبیس و همینطور زگیل کوچکتری در حدود کشاله ران داشتند. برای ایشان تست HPV-PCR انجام شد که هنوز جواب آن آماده نشده. چه روش درمانی را برای برداشتن ضایعه در این ابعاد توصیه می فرمایید. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۵ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   چنانچه HPV PCR مثبت باشد معمولا LASER Vaporization توصیه می شود

   اقدامات دارویی یا Cryptherapy یا Electrocutery معمولا کمک کننده نیستند ولی ممکن است پس از درمان نیاز به یک دوره نسبتا طولانی دارو درمانی نگهدارنده نیز باشد

   موفق

 • تصویر کاربر کاوه یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام. حدود ۲ ماه هست جوش های تقریبا سفیدی در ناحیه اتصال آلت به بدن و بالای اون در اومده. گاهی به سمت قرمزی مدیره رنگشون. به نظرتون چی هستن و چکار کنن برای درمان؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  دکتر جان سلام وقت بخیر بنده ۲۱ سال سن دارم چند وقتی هست متوجه شدم زیر کلاهک الت تناسلی چندتا جوش ریز دارم درد وخارش نداره به دکتری مراجعه کردم ایشون گفتن زیگل تناسلی نیست میخاستم بدونم اگه زیگل نیست چی هست این جوش ها وآیا راه درمان داره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل تناسلی مطرح نیست چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر