آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

مولوسکوم عفونی چیست؟

مولوسکوم عفونی (Molluscum contagiosum) (مولوسکوم کنتاژیوزوم) یک بیماری پوستی ویروسی است و به شکل دانه‌های ریز نرم و محکم به رنگ‌های سفید یا صورتی و بصورت تکی یا گروهی ممکن است روی پوست ظاهر گردد. این عارضه معمولاً حالث ثانویه دارد و بعد از آلوده شدن به یک‌سری از باکتری‌ها ویروس مولوسکوم  نیز وارد بدن شده و فعالیت می‌کند. یکی از تظاهرات شایع این بیماری دانه های سفید روی اندام تناسلی است که بعضا بسیار باعث نگرانی و کاهش اعتماد به نفش در بیماران می شود.

گاهی مواقع جوش سر سفید در ناحیه تناسلی زنان ممکن است با آکنه ژنیتال شباهت زیادی داشته باشد.

این بیماری فقط بر پوست بیرونی اثرگذار بوده و در انسان‌های سالم به بقیه نقاط پوست گسترش نمی‌یابد و در حالت معمول خود به خود طی چند هفته یا ۶ ماه تا یکسال ظاهر شده و ناپدید می‌شود هرچند ممکن است در برخی افراد به مدت بالای ۴ سال هم در پوست آن‌ها باقی بماند.

این ویروس از طریق تماس مستقیم منتشر می شود و در کودکان شایع‌تر است. اما این ویروس با تماس جنسی هم می‌تواند گسترش یابد و می‌تواند در افراد با سیستم های ایمنی در معرض خطر هم رخ دهد. مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می‌تواند از طریق خاراندن یا مالش ضایعات نیز منتقل شود.

مولوسکوم در صورت

مولوسکوم در صورت

راه های انتقال بیماری مولوسکوم

این بیماری پوستی بواسطه‌ لمس کردن و در تماس بودن با پوست آلوده منتقل می‌شود و قدرت سرایت یافتن آن بسیار بالاست بطوری‌که حتی اگر فرد سالم با حوله، لباس‌ها و حتی اسباب بازی‌های شخص مبتلا در ارتباط باشد، امکان ظاهر شدن دانه‌های مولوسکوم  بر بدن وی نیز وجود دارد.

هم‌چنین خود شخص آلوده هم نباید چندان به آن دست بزند و اکیداً توصیه می‌گردد که از خراشیدن آن جلوگیری شود؛ چرا که دیده شده با این کار به قسمت‌های دیگر بدن فرد هم سرایت کرده است.

استفاده کردن از تتو و خالکوبی هم می‌تواند از دیگر عوامل انتقال شناخته شود. نکته‌ی دیگر آن‌که انتقال مولوسکوم  توسط نشستن روی توالت فرنگی نیز تاکنون به اثبات نرسیده است.

در بزرگسالان ممکن است از طرق جنسی منتقل شود و محل رایج بروز مولوسکوم، آلت تناسلی در مردان است. در واقع رابطه‌ی جنسی یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال است که در بزرگسالان معمولاً از این طریق مولوسکوم  منتقل می‌شود چرا که یکی از قسمت‌هایی که دانه‌های مولوسکوم  در آن دیده می‌شود اندام تناسلی است که می‌تواند شامل اطراف یا روی آلت مردانگی، مهبل، معقد و اطراف آن باشد، و نیز محققان این احتمال را می‌دهند که این عارضه‌  پوستی از طریق حمام، سونا و استخر عمومی نیز منتقل می‌شود که البته این نظریه تاکنون به اثبات علمی نرسیده است.

 

نشانه های مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ چیست؟ 

در این بیماری چند برجستگی کوچک گنبدی شکل ظاهر میشوند و با فشردن ترشحات شیر بسته مانند خارج میشود . ممکن است به مدت دو هفته تا چند سال باقی بمانند. مولوسکوم  معمولا به شکل برجستگی های مروارید شکلی به اندازه یک خال بر روی ران، کفل، اندام تناسلی و گاهی صورت ظاهر می شود. این بیماری از طریق تماس با اشیا آلوده، مقاربت و یا تماس پوستی منتقل می شود. این عارضه ممکن است بدون درمان ناپدید می شوند.

مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم در زنان

اندازه مولوسکوم در زنان ممکن است به اندازه سر سوزن یا بزرگتر (درحدود ۲تا ۵ میلی‌متر) باشد، رشد و وجود این دانه‌ها معمولاً بدون هرگونه سوزش و خارشی است اما در بعضی اوقات همراه با این علایم نیز ممکن است ظاهر شود. این دانه‌ها ممکن است در هر قسمتی از بدن دیده شوند اما بطور معمول در گردن، بازوها، شکم، صورت، زانو و اندام‌های تناسلی بیشتر رشد می‌کنند و البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نخواهد بود که به ندرت در کف دست و کف پا هم ظاهر گشته است.

درمان مولوسکوم تناسلی

ضایعات پوستی کنتاژیوزوم‌ معمولا خود به خود از بین میروند اما این روند ممکن است چند ماه طول بکشد. درمان ضایعات باعث کوتاه تر شدن این مدت میشود. اگر فردی دارای ضایعات تناسلی در واژن، فرج، باسن و یا کشاله ران باشد و هم چنین از نظر جنسی فعال باشد، بهتر است برای درمان، اقدام مناسب را انجام دهد تا از انتقال ویروس به شریک جنسی او جلوگیری شود. البته درمان این ضایعات ممکن است عوارضی مانند قرمزی، درد و یا اسکار داشته باشد.

گزینه های درمان این بیماری:

 • درمان با فریز کردن ضایعه (کرایو تراپی) و یا درمان با لیزر
 • اسکراپ و یا بریدن ضایعه توسط پزشک
 • تجویز کرم و یا پماد های مخصوص توسط پزشک برای از بین بردن ضایعه

مکان های شایع برای ضایعات مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌روی صورت، تنه و دست ها و پاهای کودکان و آلت تناسلی، شکم و بخش داخلی ران های بزرگسالان هستند. عارضه معمولا به ایجاد کورک هایی منتهی می‌شود که:

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

-معمولا درد نمی‌کنند اما می‌توانند خارش داشته باشند.

-کوچک هستند (با قطر 2 تا 5 میلی‌متر)

-در مرکز گودی دارند.

-در ابتدا سفت، گنبدی شکل و به رنگ گوشت هستند.

-با گذر زمان نرم‌تر می شوند.

-ممکن است با گذر زمان سرخ شده و مایع داخل آنها خالی شود.

-هسته مرکزی آنها یک ماده سفید و مومی شکل دارد.

در افرادی که سیستم ایمنی طبیعی دارند، مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ معمولا پس از یک دوره چند ماهه تا چند ساله خودبخود ناپدید می شود. در افرادی که ایدز یا عوارض دیگری دارند که بر سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد، زخم های مرتبط با مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می توانند گسترده و بطور خاص مزمن باشند.

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

تشخیص مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌بر اساس ظاهر متمایز زخم آن است. اگر تشخیص مورد تردید باشد، پزشک می‌تواند با نمونه ‌برداری از ضایعه و بررسی سیتوپاتولوژیک تشخیص را قطعی کند. اگر هر گونه نگرانی در مورد مشکلات سلامت مرتبط دارید، پزشک می‌تواند وجود اختلال های نهفته را بررسی کند.

بهتر است بخوانید   ضایعات زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟

بهترین روش درمان مولوسکوم

مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ در زنان و مردان معمولا خودبخود برطرف می‌شود و نیاز به درمان ندارد، بنابراین درمان همیشه ضروری نیست. اما در مواردی که ضایعه طی 2 تا 4 ماه خود به خود بهبود نیابد یا در صورتی که شک به مشکلات ثانویه مطرح باشد ممکن است پزشک با روش های مختلفی اقدام به درمان نماید

استفاده از کرایوتراپی و داروی موضعی در این بیماری کاربرد دارد. پس از درمان با روش انجماد (کرایوتراپی) ممکن است برای مدت نسبتا طولانی جای زخم روی پوست باقی بماند ولی در نهایت بهبود خواهد یافت.  اما در صورتی که ضایعات متعدد باشند لیزر کاربرد دارد. لیزر یکی از بهترین و سریعترین روش های درمانی است و معمولا عوارض بسیار کمی دارد

تشخیص و درمان جوش دستگاه تناسلی زنان معمولا باید سریعتر انجام شود زیرا ممکن است با برخی از بیماری های دیگر نظیر زگیل تناسلی شباهت داشته باشد در 10 درصد موارد ویروس زگیل تناسلی پرخطر بوده و می تواند باعث بروز عوارض جدی شود. لذا درمان جوش دستگاه تناسلی زنان نسبت به مردان اولویت بالاتری دارد

بهتر است بخوانید   ریشه کن شدن و درمان قطعی زگیل تناسلی مردان

آیا مولوسکوم خطرناک است؟

مولوسکوم کنتاژیوزوم‌ خطرناک نیست، اما ظاهر ناخوشایندی بر پوست ایجاد می کند. مولوسکوم شامل ضایعات پوستی بدون درد، سفید، کوچک و دکمه ای شکل میباشد که میتواند در شکم، ناحیه تناسلی، صورت و یا باسن رشد کند. این بیماری در کودکان شایع تر است اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد‌.

پیشگیری از بیماری مولوسکوم کانتوژیوزوم

برای جلوگیری از مبتلا شدن به این عارضه پوستی تنها کافی‌ است توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید و از تماس داشتن با قسمت‌های آلوده شده خودداری کنید، شستن دست‌ها با آب و صابون یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از انتقال مولوسکوم  است.

همچنین در رابطه‌ی جنسی برای جلوگیری از انتقال می‌بایست از کاندوم استفاده شود، البته نباید از کاندوم بعنوان ابزار پیشگیری‌کننده قطعی انتظار داشته باشیم زیرا کاندوم فقط میتواند آلت تناسلی را محفوظ بدارد در حالی‌که در معاشقه و ارتباط بدن، احتمال انتقال کم نیست به همین جهت رابطه جنسی افراد بهتر است به یک شریک جنسی محدود گردد

برای پیش‌گیری از مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌از راهنمایی های زیر پیروی کنید:

-از تماس مستقیم با فردی که ممکن است این عارضه را داشته باشد، اجتناب کنید

-اگزمای (eczema) نهفته را در کودکان درمان کنید.

-از نظر روابط جنسی خویشتن‌دار باشید یا تنها با یک فرد غیرآلوده رابطه جنسی داشته باشید (کاندوم های مردانه و زنانه نمی‌توانند حفاظت کامل را تضمین کنند. زیرا ویروس می‌تواند در نواحی یافت شود که با کاندوم پوشیده نمی‌شوند)

-از وسایل بهداشتی نظیر تیغ، حوله و نظائر آن به صورت مشترک به هیچ عنوان استفاده نکنید

-در استخرهای عمومی مواظب تماس با افراد آلوده باشید و از سالم بودن آب اطمینان حاصل کنید و از استفاده مشترک از وسایل شخصی مثل حوله اکیداً خودداری نمایید.

بهتر است بخوانید   آمپول گارداسیل و زمان های تزریق واکسن

در صورتی که خود یا همسرتان مبتلا به ضایعات برجسته یا جوش های چرکی روی آلت یا جوش زیر پوستی در ناحیه تناسلی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2. به هیچ عنوان جوش ها یا ضایعات را فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد  
 3. از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کنید
 4. شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است
 5. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید 
 6. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید
 7. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید 
 8. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید
 9. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسن شنبه ۵ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  آیا دانه های ریز روی سر آلت زگیل هست؟یک سری خال سیاه تخت و خطوط سیاه رنگ پایین کلاهک آلت وجود دارد آیا نشانه ی بیماری ست؟ علائم سیفلیس چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۵ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   علیک سلام
   عکس ارسالی زگیل تناسلی نیست و پاپول مرواریدی الت است
   لینک زیر را با دقت بخوان
   https://drentezari.com/%D9%BE%D8%A7%D9%BE%D9%88%D9%84-%D9%85%D8%B1%D9%88%D8%A7%D8%B1%DB%8C%D8%AF-%D9%85%D8%B1%D8%AF%D8%A7%D9%86%D9%87/
 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۲۵ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  من دچار زگیل تناسلی شدم که بعد از جلسات متعدد لیزر درمانی و نتیجه نگرفتن با پدوفیلین در منزل مشغول درمانم،که بهتر شده ام بر اساس شنیده ها از امریکا برایم‌ ۶۰عدد پاپیلکس فرستادن سوالم اینه نقش پاپیلکس در درمان من چیه و نحوه و تعداد مصرف ان در روز چطوریه.با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۵ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
   علیک سلام
   papillex نام تجاری یک نوع مکمل خوراکی است که حاوی چندین ویتامین و ریز مغذی است
   هنوز تائیر ثابت شده ای برای درمان ندارد ولی به عنوان داروی تقویتی کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر نسرین شنبه ۲۱ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  مقاربت جنسی از طریق مقعد داشتم البته نمیدوم ناقل بوده و تبخال داشته یا نه ولی دو روز بعد از رابطه تبخال در ناحیه مقعد زدم دکتر زنان رفتم قرص و پماد آسیکلوویر 200 داده الان سه روز دارم میزنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۱ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
   علیک سلام
   در موارد تبخال تناسلی استفاده از داروی خوراکی و کرم موضعی ممکن است کمک کننده باشد
   نگران نباش طی ۳ تا ۷ روز درمان دارویی مشکل برطرف خواهد شد
 • تصویر کاربر صدف جمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام. من هفته پيش به شدت در ناحيه تناسلي خارش و سوزش داشتم. سه روز بعد دكتر رفتم و تشخيص ايشون تبخال تناسلي بود و گفتن از همسرم گرفتم. معاينه داخلي نكردن و گفتن تبخال معاينه داخلي نداره چون به داخل هم سرايت ميكنه.من فردا مسافر هستم و نگران عود مشكلم. تاولها تركيدن و جاشون رو به بهبوده. پماد اسيكلووير رو مرتب ميزنم و اكسيدوزنگ روي جاي تاولها. قرص بيسيكلووير هم هر ٦ ساعت ميخورم. ديروز رفتم بيمارستان صارم سوال بپرسم در مورد وضعيتم. دكتر معاينه داخلي كرد و از ديشب من دوباره كمي در ناحيه بيروني احساس خارش دارم. ايا احتمال انتقال ويروس به داخل هست يا عود مجدد مشكل؟ ممنون ميشم كمك كنيد. من فردا مسافر هستم و واقعا نگران اين مسئله
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   خوشبختانه تبخال تناسلی هیچگونه خطری نداشته و مشکلات داخلی ایجاد نمی کند و طی ۳ تا ۷ روز با دارو بهبود می یابد
   سعی کن از استرس پرهیز کنی. در این صورت امکان عود بیماری خیلی کم است
   نگران نباش ولی برای اطمینان در ایام مسافرت قرص آسیکلویر همراه داشته باش
   موفق
 • تصویر کاربر میلاد جمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام . دکتر من امروز صب موقع ادرار کردن متوجه چیزی شبیه جوش در نوک آلتم دقیقا زیر مجرای دفع ادرارم شدم . الان خیلی نگران شدم چون نه دردی داره نه هیچی. میخاستم بدونم مشکلم چیه چرا اینجوری شدم . خطرناکه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۰ اسفند ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی به نظر می‌رسد آنژیوکراتوم مطرح باشد
   اصلا جای هیچ نگرانی نیست و درمان لازم نیست
   ولی برای اطمینان بیشتر و ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر ک سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر خسته نباشی
  یه پسر 24ساله هستم دچار زگیل تناسلی شدم
  الان 3ماه درمان کرایو میکنم فقط
  باز زگیل رشد میکنه
  خواستم بدونم فقط کرایوتراپی کافیه؟
  داروی چیزی نمیخولد دیگه؟
  تا کی کامل خوب میشه؟
  دچار ناامیدی شدم به خاطر این موضوع
  خیلی ممنون از کمک شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا برای درمان زگیل تناسلی اقدامات متعددی لازم است
   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   علاوه بر درمان فیزیکی و حذف ضایعه با روش های دارویی، کرایوتراپی، کوتر و یا لیزر باید اقدامات زیادی برای تقویت سیستم ایمنی بدن نیز انجام شود
   مقاله زیر را در خصوص مقایسه روش های درمانی با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/mTRrXN
   بهترین و موثر ترین روش درمانی استفاده از لیزر است که معمولا عود بسیار کمی دارد
   فیلم آنرا برات گذاشتم تا ببینی
   موفق
 • تصویر کاربر نیکی چهارشنبه ۶ بهمن ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌وقتتون بخیر، من دوماهی هست دچار زگیل تناسلی شدم از سمت مقعد الان خیلی پیشروی کرده و تا سمت جولو اومده گوشتی شکل شده و خونریزی داره به شدت نگرانم میخواستم بدونم که خطرناکه؟و این ک روش درمان این حد از زگیل های من چه روشیه؟اگر زگیل ها داخل مقعد و رحم رفته باشن باید جراحی شه؟ و این که روش فریز کردن خیلی دردناکه؟؟ بی حس نمیکنن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۶ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که زگیل مقعدی مطرح باشد باید هرچه سریعتر اقدامات کنترلی انجام شود
   معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است
   همواره احتمال عود بیماری وجود دارد
   سریعترین و موثرترین روش درمانی استفاده از لیزر است که معمولا با با حسی موضعی قابل انجام است
   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد
   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی
   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن
   میوه و سبزیجات تازه مصرف کن
   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   موفق
 • تصویر کاربر فريبا شنبه ۲۵ دی ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  باتوجه به اين عكسي كه فرستادم جوش هاي ريزي كه دركشاله ران و ناحيه تناسلي دارم چي ميتونه باشه؟لطفا عكسي كه فرستادم رامشاهده كنيد
  اگراگر مولوسكوم باشه ميتونم از داروي ايمي كيمود(aldara)يا رتينوييد استفاده كنم؟آيا تاثيري داره كه برجستگي ها كمتر بشه؟
  ممنون از اطلاع رسانيتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ دی ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی ممکنه مولوسکوم یا فولیکولیت مطرح باشد
   خوشبختانه هیچکدام از این دو بیماری خطرناک نیستند
   داروهایی که اشاره کردی معمولا کاربردی ندارد ولی هیدروکسید پتاسیم ممکنه کمک کننده باشد
   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر خانم 35 ساله هستم مبتلا به ویروس اچ پی وی .واکسن گارداسیل رو بعد از بیوپسی و گلپوسکپی داره شدزخم دهانه رحم دارم تا سه ماه دیگه باید فریز کنم.بعد از تزریق اولین دوز دارد تمام صورتم جوش زده ونزدیک 15 روز که ادامه داره.این از عوارض میباشد.ایا امکان داره دختر 4 ساله ام این ویروس رو بگیره.چطور خونه رو ضدعفونی کنم.ایا امکان داره سرطان رحم بگیرم. باسپاس از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که ویروس اچ پی وی از نوع پرخطر در آزمایشات دیده شود شانس بروز بدخیمی وجود دارد
   توصیه می کنم مقاله زیر را با دقت مطالعه کنی
   https://goo.gl/tkdfbt
   عارضه ای که در خصوص واکسن گارداسیل اشاره کردی گذرا می باشد
   نگران نباش و مطابق فرمایشات پزشک معالج اقدام کن
   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر مهدی چهارشنبه ۶ بهمن ۹۵( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقای دکتر
  بنده دو سال پیش تب شدید داشتم که رفتم ازمایش دادم دکتر گفت هرپس تناسلی دارید.دقیقا همزمان با بیماری هرپس تیروئید پرکارم فعال شد.من معمولا هر دو ماه بیماری هرپسم عود میکنه و زیاد شدید نیست دقیقا دو تا سه جوش اطراف ختنه گاه میزنه و دردی هم نداره ولی قبل از زدن جوش خارش داره.بنده ازدواج کردم میخوام بدونم درمان داره و این بیماری اگه بچه دار شم به نوزاد میرسه؟همین.ممنون میشم جواب بنده را بدید....با تشکر خدمت دکتر انتظاری
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۶ بهمن ۹۵( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره به منظور پیشگیری از ابتلای جنین در مواقعی که ضایعات حضور دارند از روابط جنسی پرهیز گردد
   بهترین اقدام نیز تقویت سیستم ایمنی بدن است
   نگران نباش و با پزشک معالجت هم مشورت کن
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر