آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

مولوسکوم عفونی چیست؟

مولوسکوم عفونی (Molluscum contagiosum) (مولوسکوم کنتاژیوزوم) یک بیماری پوستی ویروسی است و به شکل دانه‌های ریز نرم و محکم به رنگ‌های سفید یا صورتی و بصورت تکی یا گروهی ممکن است روی پوست ظاهر گردد. این عارضه معمولاً حالث ثانویه دارد و بعد از آلوده شدن به یک‌سری از باکتری‌ها ویروس مولوسکوم  نیز وارد بدن شده و فعالیت می‌کند. یکی از تظاهرات شایع این بیماری دانه های سفید روی اندام تناسلی است که بعضا بسیار باعث نگرانی و کاهش اعتماد به نفش در بیماران می شود.

گاهی مواقع جوش سر سفید در ناحیه تناسلی زنان ممکن است با آکنه ژنیتال شباهت زیادی داشته باشد.

این بیماری فقط بر پوست بیرونی اثرگذار بوده و در انسان‌های سالم به بقیه نقاط پوست گسترش نمی‌یابد و در حالت معمول خود به خود طی چند هفته یا ۶ ماه تا یکسال ظاهر شده و ناپدید می‌شود هرچند ممکن است در برخی افراد به مدت بالای ۴ سال هم در پوست آن‌ها باقی بماند.

این ویروس از طریق تماس مستقیم منتشر می شود و در کودکان شایع‌تر است. اما این ویروس با تماس جنسی هم می‌تواند گسترش یابد و می‌تواند در افراد با سیستم های ایمنی در معرض خطر هم رخ دهد. مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می‌تواند از طریق خاراندن یا مالش ضایعات نیز منتقل شود.

مولوسکوم در صورت

مولوسکوم در صورت

راه های انتقال بیماری مولوسکوم

این بیماری پوستی بواسطه‌ لمس کردن و در تماس بودن با پوست آلوده منتقل می‌شود و قدرت سرایت یافتن آن بسیار بالاست بطوری‌که حتی اگر فرد سالم با حوله، لباس‌ها و حتی اسباب بازی‌های شخص مبتلا در ارتباط باشد، امکان ظاهر شدن دانه‌های مولوسکوم  بر بدن وی نیز وجود دارد.

هم‌چنین خود شخص آلوده هم نباید چندان به آن دست بزند و اکیداً توصیه می‌گردد که از خراشیدن آن جلوگیری شود؛ چرا که دیده شده با این کار به قسمت‌های دیگر بدن فرد هم سرایت کرده است.

استفاده کردن از تتو و خالکوبی هم می‌تواند از دیگر عوامل انتقال شناخته شود. نکته‌ی دیگر آن‌که انتقال مولوسکوم  توسط نشستن روی توالت فرنگی نیز تاکنون به اثبات نرسیده است.

در بزرگسالان ممکن است از طرق جنسی منتقل شود و محل رایج بروز مولوسکوم، آلت تناسلی در مردان است. در واقع رابطه‌ی جنسی یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال است که در بزرگسالان معمولاً از این طریق مولوسکوم  منتقل می‌شود چرا که یکی از قسمت‌هایی که دانه‌های مولوسکوم  در آن دیده می‌شود اندام تناسلی است که می‌تواند شامل اطراف یا روی آلت مردانگی، مهبل، معقد و اطراف آن باشد، و نیز محققان این احتمال را می‌دهند که این عارضه‌  پوستی از طریق حمام، سونا و استخر عمومی نیز منتقل می‌شود که البته این نظریه تاکنون به اثبات علمی نرسیده است.

 

نشانه های مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ چیست؟ 

در این بیماری چند برجستگی کوچک گنبدی شکل ظاهر میشوند و با فشردن ترشحات شیر بسته مانند خارج میشود . ممکن است به مدت دو هفته تا چند سال باقی بمانند. مولوسکوم  معمولا به شکل برجستگی های مروارید شکلی به اندازه یک خال بر روی ران، کفل، اندام تناسلی و گاهی صورت ظاهر می شود. این بیماری از طریق تماس با اشیا آلوده، مقاربت و یا تماس پوستی منتقل می شود. این عارضه ممکن است بدون درمان ناپدید می شوند.

مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم در زنان

اندازه مولوسکوم در زنان ممکن است به اندازه سر سوزن یا بزرگتر (درحدود ۲تا ۵ میلی‌متر) باشد، رشد و وجود این دانه‌ها معمولاً بدون هرگونه سوزش و خارشی است اما در بعضی اوقات همراه با این علایم نیز ممکن است ظاهر شود. این دانه‌ها ممکن است در هر قسمتی از بدن دیده شوند اما بطور معمول در گردن، بازوها، شکم، صورت، زانو و اندام‌های تناسلی بیشتر رشد می‌کنند و البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نخواهد بود که به ندرت در کف دست و کف پا هم ظاهر گشته است.

درمان مولوسکوم تناسلی

ضایعات پوستی کنتاژیوزوم‌ معمولا خود به خود از بین میروند اما این روند ممکن است چند ماه طول بکشد. درمان ضایعات باعث کوتاه تر شدن این مدت میشود. اگر فردی دارای ضایعات تناسلی در واژن، فرج، باسن و یا کشاله ران باشد و هم چنین از نظر جنسی فعال باشد، بهتر است برای درمان، اقدام مناسب را انجام دهد تا از انتقال ویروس به شریک جنسی او جلوگیری شود. البته درمان این ضایعات ممکن است عوارضی مانند قرمزی، درد و یا اسکار داشته باشد.

گزینه های درمان این بیماری:

 • درمان با فریز کردن ضایعه (کرایو تراپی) و یا درمان با لیزر
 • اسکراپ و یا بریدن ضایعه توسط پزشک
 • تجویز کرم و یا پماد های مخصوص توسط پزشک برای از بین بردن ضایعه

مکان های شایع برای ضایعات مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌روی صورت، تنه و دست ها و پاهای کودکان و آلت تناسلی، شکم و بخش داخلی ران های بزرگسالان هستند. عارضه معمولا به ایجاد کورک هایی منتهی می‌شود که:

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

-معمولا درد نمی‌کنند اما می‌توانند خارش داشته باشند.

-کوچک هستند (با قطر 2 تا 5 میلی‌متر)

-در مرکز گودی دارند.

-در ابتدا سفت، گنبدی شکل و به رنگ گوشت هستند.

-با گذر زمان نرم‌تر می شوند.

-ممکن است با گذر زمان سرخ شده و مایع داخل آنها خالی شود.

-هسته مرکزی آنها یک ماده سفید و مومی شکل دارد.

در افرادی که سیستم ایمنی طبیعی دارند، مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ معمولا پس از یک دوره چند ماهه تا چند ساله خودبخود ناپدید می شود. در افرادی که ایدز یا عوارض دیگری دارند که بر سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد، زخم های مرتبط با مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می توانند گسترده و بطور خاص مزمن باشند.

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

تشخیص مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌بر اساس ظاهر متمایز زخم آن است. اگر تشخیص مورد تردید باشد، پزشک می‌تواند با نمونه ‌برداری از ضایعه و بررسی سیتوپاتولوژیک تشخیص را قطعی کند. اگر هر گونه نگرانی در مورد مشکلات سلامت مرتبط دارید، پزشک می‌تواند وجود اختلال های نهفته را بررسی کند.

بهتر است بخوانید   ضایعات زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟

بهترین روش درمان مولوسکوم

مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ در زنان و مردان معمولا خودبخود برطرف می‌شود و نیاز به درمان ندارد، بنابراین درمان همیشه ضروری نیست. اما در مواردی که ضایعه طی 2 تا 4 ماه خود به خود بهبود نیابد یا در صورتی که شک به مشکلات ثانویه مطرح باشد ممکن است پزشک با روش های مختلفی اقدام به درمان نماید

استفاده از کرایوتراپی و داروی موضعی در این بیماری کاربرد دارد. پس از درمان با روش انجماد (کرایوتراپی) ممکن است برای مدت نسبتا طولانی جای زخم روی پوست باقی بماند ولی در نهایت بهبود خواهد یافت.  اما در صورتی که ضایعات متعدد باشند لیزر کاربرد دارد. لیزر یکی از بهترین و سریعترین روش های درمانی است و معمولا عوارض بسیار کمی دارد

تشخیص و درمان جوش دستگاه تناسلی زنان معمولا باید سریعتر انجام شود زیرا ممکن است با برخی از بیماری های دیگر نظیر زگیل تناسلی شباهت داشته باشد در 10 درصد موارد ویروس زگیل تناسلی پرخطر بوده و می تواند باعث بروز عوارض جدی شود. لذا درمان جوش دستگاه تناسلی زنان نسبت به مردان اولویت بالاتری دارد

بهتر است بخوانید   ریشه کن شدن و درمان قطعی زگیل تناسلی مردان

آیا مولوسکوم خطرناک است؟

مولوسکوم کنتاژیوزوم‌ خطرناک نیست، اما ظاهر ناخوشایندی بر پوست ایجاد می کند. مولوسکوم شامل ضایعات پوستی بدون درد، سفید، کوچک و دکمه ای شکل میباشد که میتواند در شکم، ناحیه تناسلی، صورت و یا باسن رشد کند. این بیماری در کودکان شایع تر است اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد‌.

پیشگیری از بیماری مولوسکوم کانتوژیوزوم

برای جلوگیری از مبتلا شدن به این عارضه پوستی تنها کافی‌ است توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید و از تماس داشتن با قسمت‌های آلوده شده خودداری کنید، شستن دست‌ها با آب و صابون یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از انتقال مولوسکوم  است.

همچنین در رابطه‌ی جنسی برای جلوگیری از انتقال می‌بایست از کاندوم استفاده شود، البته نباید از کاندوم بعنوان ابزار پیشگیری‌کننده قطعی انتظار داشته باشیم زیرا کاندوم فقط میتواند آلت تناسلی را محفوظ بدارد در حالی‌که در معاشقه و ارتباط بدن، احتمال انتقال کم نیست به همین جهت رابطه جنسی افراد بهتر است به یک شریک جنسی محدود گردد

برای پیش‌گیری از مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌از راهنمایی های زیر پیروی کنید:

-از تماس مستقیم با فردی که ممکن است این عارضه را داشته باشد، اجتناب کنید

-اگزمای (eczema) نهفته را در کودکان درمان کنید.

-از نظر روابط جنسی خویشتن‌دار باشید یا تنها با یک فرد غیرآلوده رابطه جنسی داشته باشید (کاندوم های مردانه و زنانه نمی‌توانند حفاظت کامل را تضمین کنند. زیرا ویروس می‌تواند در نواحی یافت شود که با کاندوم پوشیده نمی‌شوند)

-از وسایل بهداشتی نظیر تیغ، حوله و نظائر آن به صورت مشترک به هیچ عنوان استفاده نکنید

-در استخرهای عمومی مواظب تماس با افراد آلوده باشید و از سالم بودن آب اطمینان حاصل کنید و از استفاده مشترک از وسایل شخصی مثل حوله اکیداً خودداری نمایید.

بهتر است بخوانید   آمپول گارداسیل و زمان های تزریق واکسن

در صورتی که خود یا همسرتان مبتلا به ضایعات برجسته یا جوش های چرکی روی آلت یا جوش زیر پوستی در ناحیه تناسلی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2. به هیچ عنوان جوش ها یا ضایعات را فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد  
 3. از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کنید
 4. شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است
 5. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید 
 6. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید
 7. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید 
 8. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید
 9. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر A یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  A L: A L: A L: ببخشید اقای دکتر من رو دستگاه تناسلیم اول زگیل زده بود بعد انتقال پیدا کرد تو مقعدم رو دستگاه تناسلیم سوزوندمش از بین رفت خودم با هوویه برقی دیگه هیچی نموند برا مقعدم چکار باید بکنم در مقعدم بود اونجا با هوویه سوزوندم رفت بدا داخل مقعدم چکار کنم از شیراز
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۸ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است
   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد
   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی
   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن
   میوه و سبزیجات تازه مصرف کن
   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی
   موفق
 • تصویر کاربر ن شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز امیدوارم خوب باشید. میخواستم بدونم این زگیل تناسلیه یا وستیبولار؟ با توجه به اینکه یه عکس مربوط به منه یه عکس خواهر دوقلوم. جفتمون یه جا لیزر میریم ولی هیچ وقت دستگاه لیزر با این قسمت برخورد نکرده!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمالا زگیل تناسلی بسیار کم است
   هر دو عکس ارسالی مطرح کننده وستیبولار پاپولوزیس است
   نگران نباش ولی بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر پرنیان پنجشنبه ۲۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ، من 3 ماه پیش آقایی رو بوسیدم .. ( دوست هستیم) بوسه هم از نوع عمیق بوده .. بعد از 3 روز من تبخال زدم ..هم رو لبم هم رو چونه ام ..اولا فکر کردم از استرس و هیجان و ترسه ...اما الان از اچ پی وی مطلع شدم ... خیلی ناراحتم ، آیا اچ پی وی شبیه تبخاله؟ دقیقا تاول های تبخالی زدم که پماد تبخال زدم خشک شد ...خوب شدم :( ایا باید ازمایش خاصی بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۵ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   ویروس تبخال کاملا با HPV تفاوت دارد
   نگران نباش ولی بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر انديشه سه شنبه ۹ خرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام، وقت بخير.
  آقاى دكتر، من حدوداً مدت يك سال ( شايد هم بيشتر ) هستش كه متوجه يه دونه شبيه جوش در انتهاى زبانم شدم، اول فكر نميكردم موضوع مهمى باشه، تا اينكه اخيراً متوجه شدم اين ضايعات ممكنه دلايل مختلفى باشه مثل غده هاى خوش خيم و بد خيم يا زگيل زبان... امروز به يه آسيب شناس فك و دهان مراجعه كردم كه گفتن نه چيز مهمى نيست ممكنه جوانه هاى چشايى شما باشن كه تحريك شدن و ملتهب و قرمز شدن، و شما بريد تا سه هفته آينده از دهان شويه هم استفاده نكنيد در اين مدت و فقط سطح اون رو دست كشيدن! ولى من خيلى نگران شدم و استرس دارم كه مشكل ديگه اى مثل زگيل باشه، توى اينترنت تحقيق زيادى كردم كه متأسفانه زگيل بيشترين راهش از طريق تماس جنسى بود، ولى من مجرد هستم و متأسفانه اين ديدگاه كه ممكنه من از طريق رابطه جنسى به اين ويروس مبتلا شده باشم بيشتر من رو آزار ميده.
  سوأل اول اينكه ممكنه اگه تشخيص دكتر اشتباه باشه در مورد جوانه هااى چشايى و من دچار زگيل شده باشم اين زگيل از طريق آلودگياى ديگه به من منتقل شده باشه؟! مثل استفاده از ظروف مشترك غذا؟ منظور از طريق همون بزاق دهان هستش؟
  سوأل دوم اينكه من اگه واسه اطمينان خاطر خودم مايل باشم تست يا آزمايش اوليه روى زبانم انجام بدم اون آزمايش چه جور آزمايشى هست و آيا مثل همون تست hpv هزينه بر هستش؟ هزينه اون به چه صورته؟
  و سوال آخر اينكه اگه لازم باشه خود شما ميتونيد اين آزمايش رو انجام بديد يا بايد به جاى ديگه مراجعه كنم؟
  خيلى استرس اين موضوع رو دارم با اينكه دكتر خيلى به من اطمينان خاطر داد كه مشكلى نيست! ممنون ميشم راهنمايى كنيد.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ خرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمالا زگیل تناسلی بسیار ضعیف است و بیشتر پرزهای چشایی مطرح است.
   برای اطمینان بیشتر می توان HPV PCR انجام داد که حدود ۵۰۰ هزار تومان هزینه دارد
   این آزمایش فقط در برخی آزمایشگاههای معتبر قابل انجام است .
   موفق
 • تصویر کاربر عاطفه دوشنبه ۱ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشی من تبخال میزنم هروقت بعدازنزدیکی باشوهرم الان سومین باره تبخال میزنم میخاستم بدونم دلیل اصلیش چیه وتاکی ادامه داره؟هروقت نزدیکی کنم تبخال میزنه؟راه درمان نداره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   متاسفانه درمان قطعی برای ویروس تبخال وجود ندارد و همواره احتمال عود وجود دارد
   معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است
   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی
   از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن
   میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   موفق
 • تصویر کاربر الهه دوشنبه ۱ خرداد ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.
  میخواستم بپرسم با اینکه جواب آزمایش پاپ اسمیر از نظر hpv من منفی شده ممکنه ضایعات گوشتی من زگیل باشه؟توروخدا راهنماییم کنید.من تو یه شهر کوچیک بدون پزشک مناسب هستم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ خرداد ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام
   نگران نباش
   معمولا زگیل تناسلی در این شرایط مطرح نیست
   موفق
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  اقای دکتر دختری 24 ساله و مجرد هستم.واقعیت من اطلاعی از زگیل تناسلی نداشتم میخاستم بدونم وقتی بخشی از یک سمت لب داخلی الت تناسلی حالت چروکیده پیدا میکنه جز زگیل تناسلی محسوب میشه ؟تقریبا چند سالی هس که متوجه این موضوع شدم ولی نمیشه عنوان کرد ممنون میشم پاسخ سوال ایمیل بفرمایید.
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی چنانچه تا کنون رابطه جنسی نداشتی اصلا نگران زگیل تناسلی نباش و در اولین فرصت برای تزریق واکسن گارداسیل به پزشک مراجعه کن
   این حالتی که ذکر می کنی ممکنه ناشی از اگزما یا وستیبولار پاپولوزیس باشه که اصلا نیازی به درمان ندارد.
   ولی برای اطمینان بیشتر بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر آ.احمدي چهارشنبه ۳۰ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام ممنوم آقاي دكتر بينهايت سپاسگزارم من فردا خودم دوز اول واكسن رو تزريق ميكنم سوال اصلي و آخرم اينه كه ما از چه طريق ميتونيم آزمايش كنيم و بدونيم فرد بيمار كه شوهرمه ويروس hpv يا نه؟ آزمايش خاصي داره؟ اسم آزمايشش چيه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳۰ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   آزمایش HPV PCR برای تعیین نوع ویروس در دسترس است ولی با توجه به پر هزینه بودن آن معمولا فقط در شرایط خاص و در برخی آزمایشگاه های مجهز انجام می شود
   موفق
 • تصویر کاربر على سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام مجدّد يه مواردى جا موند بگم خدمتتون و اينكه بى ادبى نباشه نتونستم عكساى بيشترى بفرستم براتون ميفرستم اگر نيازى هست راهنمايى بيشترى بكنيد يكى اينكه مدتى قبل بعد از باز هم مقاربت نه اين بيمارى ، ولى سوزش شديد در ادرار داشتم كه به پزشك مراجعه كردم و آزمايش دادم و وجود باكتريو در ادرارم مشاهده كردن و قرص فنازوپيريدين و تجويز كردن به همراه آنتى بيوتيك (الان يادم نمياد )كه بعد از مصرف چند روز خوب شدم الان دو تا نكته مطرحه يكى وجود جوشهاى ريز در روى تنه و نوك آلته و ديگرى سوزش ادرار مث دفعه قبل اگه ممكنه داروييو تجويز بفرماييد كه مشكل سوزش ادرارم هم خوب شه آيا همون فنازوپيريدينو مصرف كنم با يه آنتى بيوتيك؟ جسارتاً با عكس هاى بيشترى معضلِ دوّمو مطرح ميكنم و براى عرض اوّل بنده ممنون ميشم راه حل كاملتريو مرقوم بفرماييد سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۵ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   اطلاعات دقیقتر در مورد بیماری تبخال تناسلی را در لینک زیر مطالعه کن
   https://drentezari.com/%D8%AA%D8%A8%D8%AE%D8%A7%D9%84-%D8%AA%D9%86%D8%A7%D8%B3%D9%84%DB%8C-%DB%8C%D8%A7-%D9%87%D8%B1%D9%BE%D8%B3/
   در مورد سوزش ادرار به نظر من بهتره حتما یک کشت و آنتی بیوگرام برات انجام شود و از اقدامات خودسرانه اکیدا پرهیز شود چون اقدامات غیر اصولی ممکن است عوارض جدی ایجاد کند
   ممکن است نیاز به اقدامات تشخیصی و نمونه برداری یا تصویر برداری های مختلف باشد
   موفق
 • تصویر کاربر ندا چهارشنبه ۹ فروردین ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر، میخواستم سوال کنم اگه ویروس اچ پی وی ار نوع خطرناک تو بدنمون باشه ، زخم هم داشته باشیم ولی زخم سطحی باشه، بازم زدن واکسن تاثیر داره، ومیتونه تو اینده از بروز سرطان دهانه رحم پیشگیری کنه؟ 28سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۹ فروردین ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام حانم
   در اینگونه موارد حتما باید کلپوسکوپی و بیوپسی انجام شود
   ضایعه حتما باید درمان شود
   تزریق واکسن نیز کمک کننده خواهد بود
   در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر