آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

مولوسکوم عفونی چیست؟

مولوسکوم عفونی (Molluscum contagiosum) (مولوسکوم کنتاژیوزوم) یک بیماری پوستی ویروسی است و به شکل دانه‌های ریز نرم و محکم به رنگ‌های سفید یا صورتی و بصورت تکی یا گروهی ممکن است روی پوست ظاهر گردد. این عارضه معمولاً حالث ثانویه دارد و بعد از آلوده شدن به یک‌سری از باکتری‌ها ویروس مولوسکوم  نیز وارد بدن شده و فعالیت می‌کند. یکی از تظاهرات شایع این بیماری دانه های سفید روی اندام تناسلی است که بعضا بسیار باعث نگرانی و کاهش اعتماد به نفش در بیماران می شود.

گاهی مواقع جوش سر سفید در ناحیه تناسلی زنان ممکن است با آکنه ژنیتال شباهت زیادی داشته باشد.

این بیماری فقط بر پوست بیرونی اثرگذار بوده و در انسان‌های سالم به بقیه نقاط پوست گسترش نمی‌یابد و در حالت معمول خود به خود طی چند هفته یا ۶ ماه تا یکسال ظاهر شده و ناپدید می‌شود هرچند ممکن است در برخی افراد به مدت بالای ۴ سال هم در پوست آن‌ها باقی بماند.

این ویروس از طریق تماس مستقیم منتشر می شود و در کودکان شایع‌تر است. اما این ویروس با تماس جنسی هم می‌تواند گسترش یابد و می‌تواند در افراد با سیستم های ایمنی در معرض خطر هم رخ دهد. مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می‌تواند از طریق خاراندن یا مالش ضایعات نیز منتقل شود.

مولوسکوم در صورت

مولوسکوم در صورت

راه های انتقال بیماری مولوسکوم

این بیماری پوستی بواسطه‌ لمس کردن و در تماس بودن با پوست آلوده منتقل می‌شود و قدرت سرایت یافتن آن بسیار بالاست بطوری‌که حتی اگر فرد سالم با حوله، لباس‌ها و حتی اسباب بازی‌های شخص مبتلا در ارتباط باشد، امکان ظاهر شدن دانه‌های مولوسکوم  بر بدن وی نیز وجود دارد.

هم‌چنین خود شخص آلوده هم نباید چندان به آن دست بزند و اکیداً توصیه می‌گردد که از خراشیدن آن جلوگیری شود؛ چرا که دیده شده با این کار به قسمت‌های دیگر بدن فرد هم سرایت کرده است.

استفاده کردن از تتو و خالکوبی هم می‌تواند از دیگر عوامل انتقال شناخته شود. نکته‌ی دیگر آن‌که انتقال مولوسکوم  توسط نشستن روی توالت فرنگی نیز تاکنون به اثبات نرسیده است.

در بزرگسالان ممکن است از طرق جنسی منتقل شود و محل رایج بروز مولوسکوم، آلت تناسلی در مردان است. در واقع رابطه‌ی جنسی یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال است که در بزرگسالان معمولاً از این طریق مولوسکوم  منتقل می‌شود چرا که یکی از قسمت‌هایی که دانه‌های مولوسکوم  در آن دیده می‌شود اندام تناسلی است که می‌تواند شامل اطراف یا روی آلت مردانگی، مهبل، معقد و اطراف آن باشد، و نیز محققان این احتمال را می‌دهند که این عارضه‌  پوستی از طریق حمام، سونا و استخر عمومی نیز منتقل می‌شود که البته این نظریه تاکنون به اثبات علمی نرسیده است.

 

نشانه های مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ چیست؟ 

در این بیماری چند برجستگی کوچک گنبدی شکل ظاهر میشوند و با فشردن ترشحات شیر بسته مانند خارج میشود . ممکن است به مدت دو هفته تا چند سال باقی بمانند. مولوسکوم  معمولا به شکل برجستگی های مروارید شکلی به اندازه یک خال بر روی ران، کفل، اندام تناسلی و گاهی صورت ظاهر می شود. این بیماری از طریق تماس با اشیا آلوده، مقاربت و یا تماس پوستی منتقل می شود. این عارضه ممکن است بدون درمان ناپدید می شوند.

مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم در زنان

اندازه مولوسکوم در زنان ممکن است به اندازه سر سوزن یا بزرگتر (درحدود ۲تا ۵ میلی‌متر) باشد، رشد و وجود این دانه‌ها معمولاً بدون هرگونه سوزش و خارشی است اما در بعضی اوقات همراه با این علایم نیز ممکن است ظاهر شود. این دانه‌ها ممکن است در هر قسمتی از بدن دیده شوند اما بطور معمول در گردن، بازوها، شکم، صورت، زانو و اندام‌های تناسلی بیشتر رشد می‌کنند و البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نخواهد بود که به ندرت در کف دست و کف پا هم ظاهر گشته است.

درمان مولوسکوم تناسلی

ضایعات پوستی کنتاژیوزوم‌ معمولا خود به خود از بین میروند اما این روند ممکن است چند ماه طول بکشد. درمان ضایعات باعث کوتاه تر شدن این مدت میشود. اگر فردی دارای ضایعات تناسلی در واژن، فرج، باسن و یا کشاله ران باشد و هم چنین از نظر جنسی فعال باشد، بهتر است برای درمان، اقدام مناسب را انجام دهد تا از انتقال ویروس به شریک جنسی او جلوگیری شود. البته درمان این ضایعات ممکن است عوارضی مانند قرمزی، درد و یا اسکار داشته باشد.

گزینه های درمان این بیماری:

 • درمان با فریز کردن ضایعه (کرایو تراپی) و یا درمان با لیزر
 • اسکراپ و یا بریدن ضایعه توسط پزشک
 • تجویز کرم و یا پماد های مخصوص توسط پزشک برای از بین بردن ضایعه

مکان های شایع برای ضایعات مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌روی صورت، تنه و دست ها و پاهای کودکان و آلت تناسلی، شکم و بخش داخلی ران های بزرگسالان هستند. عارضه معمولا به ایجاد کورک هایی منتهی می‌شود که:

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

-معمولا درد نمی‌کنند اما می‌توانند خارش داشته باشند.

-کوچک هستند (با قطر 2 تا 5 میلی‌متر)

-در مرکز گودی دارند.

-در ابتدا سفت، گنبدی شکل و به رنگ گوشت هستند.

-با گذر زمان نرم‌تر می شوند.

-ممکن است با گذر زمان سرخ شده و مایع داخل آنها خالی شود.

-هسته مرکزی آنها یک ماده سفید و مومی شکل دارد.

در افرادی که سیستم ایمنی طبیعی دارند، مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ معمولا پس از یک دوره چند ماهه تا چند ساله خودبخود ناپدید می شود. در افرادی که ایدز یا عوارض دیگری دارند که بر سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد، زخم های مرتبط با مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می توانند گسترده و بطور خاص مزمن باشند.

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

تشخیص مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌بر اساس ظاهر متمایز زخم آن است. اگر تشخیص مورد تردید باشد، پزشک می‌تواند با نمونه ‌برداری از ضایعه و بررسی سیتوپاتولوژیک تشخیص را قطعی کند. اگر هر گونه نگرانی در مورد مشکلات سلامت مرتبط دارید، پزشک می‌تواند وجود اختلال های نهفته را بررسی کند.

بهتر است بخوانید   ضایعات زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟

بهترین روش درمان مولوسکوم

مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ در زنان و مردان معمولا خودبخود برطرف می‌شود و نیاز به درمان ندارد، بنابراین درمان همیشه ضروری نیست. اما در مواردی که ضایعه طی 2 تا 4 ماه خود به خود بهبود نیابد یا در صورتی که شک به مشکلات ثانویه مطرح باشد ممکن است پزشک با روش های مختلفی اقدام به درمان نماید

استفاده از کرایوتراپی و داروی موضعی در این بیماری کاربرد دارد. پس از درمان با روش انجماد (کرایوتراپی) ممکن است برای مدت نسبتا طولانی جای زخم روی پوست باقی بماند ولی در نهایت بهبود خواهد یافت.  اما در صورتی که ضایعات متعدد باشند لیزر کاربرد دارد. لیزر یکی از بهترین و سریعترین روش های درمانی است و معمولا عوارض بسیار کمی دارد

تشخیص و درمان جوش دستگاه تناسلی زنان معمولا باید سریعتر انجام شود زیرا ممکن است با برخی از بیماری های دیگر نظیر زگیل تناسلی شباهت داشته باشد در 10 درصد موارد ویروس زگیل تناسلی پرخطر بوده و می تواند باعث بروز عوارض جدی شود. لذا درمان جوش دستگاه تناسلی زنان نسبت به مردان اولویت بالاتری دارد

بهتر است بخوانید   ریشه کن شدن و درمان قطعی زگیل تناسلی مردان

آیا مولوسکوم خطرناک است؟

مولوسکوم کنتاژیوزوم‌ خطرناک نیست، اما ظاهر ناخوشایندی بر پوست ایجاد می کند. مولوسکوم شامل ضایعات پوستی بدون درد، سفید، کوچک و دکمه ای شکل میباشد که میتواند در شکم، ناحیه تناسلی، صورت و یا باسن رشد کند. این بیماری در کودکان شایع تر است اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد‌.

پیشگیری از بیماری مولوسکوم کانتوژیوزوم

برای جلوگیری از مبتلا شدن به این عارضه پوستی تنها کافی‌ است توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید و از تماس داشتن با قسمت‌های آلوده شده خودداری کنید، شستن دست‌ها با آب و صابون یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از انتقال مولوسکوم  است.

همچنین در رابطه‌ی جنسی برای جلوگیری از انتقال می‌بایست از کاندوم استفاده شود، البته نباید از کاندوم بعنوان ابزار پیشگیری‌کننده قطعی انتظار داشته باشیم زیرا کاندوم فقط میتواند آلت تناسلی را محفوظ بدارد در حالی‌که در معاشقه و ارتباط بدن، احتمال انتقال کم نیست به همین جهت رابطه جنسی افراد بهتر است به یک شریک جنسی محدود گردد

برای پیش‌گیری از مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌از راهنمایی های زیر پیروی کنید:

-از تماس مستقیم با فردی که ممکن است این عارضه را داشته باشد، اجتناب کنید

-اگزمای (eczema) نهفته را در کودکان درمان کنید.

-از نظر روابط جنسی خویشتن‌دار باشید یا تنها با یک فرد غیرآلوده رابطه جنسی داشته باشید (کاندوم های مردانه و زنانه نمی‌توانند حفاظت کامل را تضمین کنند. زیرا ویروس می‌تواند در نواحی یافت شود که با کاندوم پوشیده نمی‌شوند)

-از وسایل بهداشتی نظیر تیغ، حوله و نظائر آن به صورت مشترک به هیچ عنوان استفاده نکنید

-در استخرهای عمومی مواظب تماس با افراد آلوده باشید و از سالم بودن آب اطمینان حاصل کنید و از استفاده مشترک از وسایل شخصی مثل حوله اکیداً خودداری نمایید.

بهتر است بخوانید   آمپول گارداسیل و زمان های تزریق واکسن

در صورتی که خود یا همسرتان مبتلا به ضایعات برجسته یا جوش های چرکی روی آلت یا جوش زیر پوستی در ناحیه تناسلی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2. به هیچ عنوان جوش ها یا ضایعات را فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد  
 3. از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کنید
 4. شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است
 5. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید 
 6. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید
 7. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید 
 8. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید
 9. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر
  بنده 3 ماه پیش ی رابطه جنسی داشتم که پس از رابطه مشکوک به hiv شدم
  4 با تا حالا آزمایش دادم
  آزمایش اول 1 هفته بعد از رابطه که منفی
  دوم 1 ماه بعد از رابطه منفی
  سوم 2 ماه بعد از رابطه منفی
  چهارم 3 ماه بعد از رابهط و منفی
  می خواستم ببینم آیا احتیاج هست بازم آزمایش بدم
  مورد بعدی اینکه یک ماه بعد از اون رابطه روی بیضه های من شروع کرد ه جوش زدن اول کم بود و خیلی ریز که فشارشون میدادی از بعضی ها ماده سفت سفید رنگ مثل رشته خارج میشد ابعضی ها مایع مثل آب
  اما الان مدتی زیاده شده و شدیدا خارش داره و اندازه اونها بزرگ تر شده و جوش ها هر چقدر به سمت زیر بیضه میره تعدادشون بیشتره و هم جوش های ریز نزدیک به هم هست هم بزرگتر با فاصله که رنگ بعضی هاشون سفید رنگ
  2 بار هم بعد از ادرار یه مایعی مثل منی از آۀتم خارج شد تقریبا زرد رنگ
  خودم به بیماری سوزاک ، کلامیدیا یا سفلیس حساس شدم مراجعه کردم به پزشک و برام آزمایش ادرار و خون نوشت بعد از انجام آزمایش و اعلام نتیجه پزک گفت چیزیت نیست
  اما این جوش ها داره اذیتم میکنه
  عکس از جوش ها و نتیجه آزمایش ادرار و خون هم ضمیمه میکنم برای مشاهده شما
  همچنین چند تا دارو هم دادکه مصرفشون نتیجه ای نداد
  قرص تدازین 10
  پماد کتوکونازول 2درصد
  پماد کلوتریمازول 1 درصد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۵ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه نورودرماتیت (نوعی مشکل ناشی از تحریک عصبی) مطرح باشد
   با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر ایمان پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید جناب من روی التم یه جوش حاات زیگیل مانند میبینم عکسش هم در پایین هست ایا نیاز به درمان داره؟ به چه دکتری باید مراجعه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی به نظر می رسد درماتوفیبروم مطرح باشد که معمولا نیازی به درمان ندارد
   ولی برای اطمینان بیشتر به نزدیکترین پزشک (پزشک عمومی، پزشک خانواده، پوست، طب پیشگیری، ارولوژی یا جراح عمومی یا عفونی) مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر صدف سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  ايجاد جوش هاي چركين وهمراه با خون كه در ناحيه تناسلي و كشاله ران م به وجود ميان كه همراه با خارش هستن كه مدتي پاك ميشوند مدتي به وجود مي ايند
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   علیک سلام
   جوش های چرکی در نواحی تناسلی بیشتر در اثر آکنه ژنیتال است
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/9UojXt
   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ناحیه را ضد عفونی کن
   از رطوبت پرهیز کن و لباس گشاد نخی بپوش
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
 • تصویر کاربر محسن شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر انتظاری
  من جوانی28ساله هستم مدت ده سال روی کیسه بیضه ام توده هایی ب شکل جوش در میاد با رفتن پیش متخصص و آزمایشات متخصص مورد نظر ایشون تشخیص بر این دادن که نوع بیماری اپیدرمال است . چکار کنیم این توده ها روی ناحیه بیضه زیاد نشوند .
  همچنین در ناحیه بیضه در بیشتر مواقع خارش دارم برای این کار چه نظری دارین با تشکر
  آیا اپیدرمال راه درمانی وجود دارد و آیا این بیماری مجددا اوت نمی کند
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   چنانچه کیست اپیدرمال کیسه بیضه مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد و هیچونه خطری نیز متوجه بیمار نخواهد بود
   علت دقیق بیماری شناخته شده نیست ولی بیشتر تاثیرات ژنتیکی را مسئول می دانند
   متاسفانه قابل پیشگیری نیست و همواره و حتی پس از درمان احتمال دارد ضایعات جدید ایجاد گردد
   در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. هزینه آن قابل پیش بینی نیست
   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد و قابل پیشگیری نیز نمی باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/pYQnHj
   موفق
 • تصویر کاربر د شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام
  مرحله دوم فریززگیل تناسلی انجام دادم ولی متاسفانه بعد از10روز جای آن خارش شدید گرفته آیااحتمال برگشت است
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   این حالت به دنبال درمان زگیل تناسلی با کرایو (فریز) شایع است
   معمولا شانس عود ضایعه پس از کرایوتراپی بالا است
   نگران نباش ولی طی چند روز آینده برای ارزیابی دقیقتر به پزشک معالجت مراجعه کن
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن امیدوارم کمک کننده باشد
   https://goo.gl/mTRrXN
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا چهارشنبه ۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام.همسر من قبلا زگیل تناسلی داشتن الان برطرف شده ودرمان کردن.بعد از مرحله دوم واکسن رابطه بدون کاندم داشتم الان لبه واژن زایده در اومده که نگرانم کرده لطفا راهنمایی کنید..ی سوال دیگه داخل ورودی واژنم مثل پرزهای زبان شده ممکنه زگیل باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی به نظر می رسد که دو نوع ضایعه دیده می شود
   ضایعاتی که جدیدا ایجاد شده بیشتر مطرح کننده زگیل تناسلی است و باید هر چه سریعتر تحت درمان مناسب قرار گیرد
   سایر ضایعات پرزی شکل دهانه واژن مطرح کننده وستیبولار پاپولوزیس است که معمولا نیازی به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است
   توصیه می کنم در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر و درمان به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۱۱ آبان ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر قبلا از شما در مورد زگیل تناسلی پرسش کردم میخواستم بدونم من که با دختری که متوجه شدم زگیل تناسلی داشته رابطه داشتم امکان داره که مبتلا نشده باشم؟ و اگر این اتفاق افتاده باشه برای ارتباط جنسی برای بعد باید چه کنم ایا باعث انتقال بیماری میشم اگه بعد از مراجعه به دکتر و زدن امپول و معاینه سالانه دکتر تشخیص نداد که من این بیماری رو دارم دیگه مشکلی نیست یا دیگه نمیتونم ارتباط داشته باشم لطفا کامل برام توضیح بدین دارم دیوانه میشم وخیلی ترسیدم و اون دختر چه میتونه ازدواج کنه و یا ارتباط جنسی داشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۱ آبان ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود
   واکسن کمک کننده است
   در صورت عدم بروز ضایعات و HPV PCR منفی آلودگی وجود ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر مینا چهارشنبه ۴ مرداد ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ماه پیش با یک نفر نزدیکی بدون دخول داشتم در حدی که آلتش فقط با اطراف مقعد و خط بیکینی من تماس داشت. حدود "یک هفته" بعدش حدود شش هفت تا جوش قرمز رنگ نزدیک به هم مثلا با فاصله ی دو تا سه سانتی متر از هم روی لب های باسن من زد که خیلی نگران شدم زگیل تناسلی باشند. حالا الان بعد از یک ماه جوش ها رفته ولی ردشون باقی مونده. من تا حالا رو بدنم زگیل نداشتم ولی دیروز روی انگشت شست دستم ضایعه ای رو شبیه به زگیل دیدم. میخواستم بدونم ممکنه جوش های روی باسنم زگیل تناسلی بوده باشن که حالا به دستم منتقل شدن و روی انگشتم زدن؟ میتونم با آزمایش خون متوجه وجود ویروس hvp تو بدنم بشم؟ من خیلی نگرانم نمیدونم چطوری میتونم متوجه بشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۴ مرداد ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   عکس های ارسالی به هیچ عنوان نشان دهنده آلودگی به HPV نیست
   ممکنه سبوریک کراتوزیس یا فولیکولیت مطرح باشد
   اصلا نگران نباش ولی برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر بدون جمعه ۳۰ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز درمورد سوال قبلی که گفتید ممکنه اگرمای پوستی یا لیکن پلان باشه من علایم اون دو رو خوندم وعلائمم این نبود فقط احساس کردم چیزی ولکه ای خیلی قرمز کوچک وجود داره که امروز رنگ کوچک قرمز از روی آلتم محو شد و خیلی کم رنگ شد ممکنه به خاطر حساسیت به کاندوم باشه؟ چون همون بعد رابطه هم کمی قرمزی مثل آفتاب سوختگی بود روی ختنه گاهم که اون بعد از چند ساعت رفع شد چیزی مثل التهاب فرم بود که الان دیگه نیست بنظر شما نیاز هست به پزشک مراجعه کنم یا نمیخواد چون چیزی شبیه دانه کوچک سفید روی آلتم هست که بسیار کوچک هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۳۰ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   همانگونه که قبلا هم گفتم بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد
   معمولا این علائم در بیماری های مختلفی دیده می شود
   بعضی موارد کاملا بی خطر و خود محدود شونده است و برخی دیگر ممکن است با عوارضی همراه باشد
   به هر حال معاینه بالینی و احتمالا نمونه برداری بسیار کمک کننده خواهد بود و توصیه من نیز همین است
   در نهایت تصمیم گیری برای مراجعه به پزشک با خودت است هر جور که صلاح می دانی اقدام کن
   موفق
 • تصویر کاربر علي یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت اقاي دكتر ميخواستم بدوونم ويروس hpv از راه بوسيدن لب مبتلا هم انتقال پيدا ميكنه، روي لب اثراتي از جوش و زگيل نيست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۸ تیر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   شانس انتقال بیماری از طریق بوسیدن بسیار کم است ولی صفر نیست
   موفق
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر