آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

مولوسکوم عفونی چیست؟

مولوسکوم عفونی (Molluscum contagiosum) (مولوسکوم کنتاژیوزوم) یک بیماری پوستی ویروسی است و به شکل دانه‌های ریز نرم و محکم به رنگ‌های سفید یا صورتی و بصورت تکی یا گروهی ممکن است روی پوست ظاهر گردد. این عارضه معمولاً حالث ثانویه دارد و بعد از آلوده شدن به یک‌سری از باکتری‌ها ویروس مولوسکوم  نیز وارد بدن شده و فعالیت می‌کند. یکی از تظاهرات شایع این بیماری دانه های سفید روی اندام تناسلی است که بعضا بسیار باعث نگرانی و کاهش اعتماد به نفش در بیماران می شود.

گاهی مواقع جوش سر سفید در ناحیه تناسلی زنان ممکن است با آکنه ژنیتال شباهت زیادی داشته باشد.

این بیماری فقط بر پوست بیرونی اثرگذار بوده و در انسان‌های سالم به بقیه نقاط پوست گسترش نمی‌یابد و در حالت معمول خود به خود طی چند هفته یا ۶ ماه تا یکسال ظاهر شده و ناپدید می‌شود هرچند ممکن است در برخی افراد به مدت بالای ۴ سال هم در پوست آن‌ها باقی بماند.

این ویروس از طریق تماس مستقیم منتشر می شود و در کودکان شایع‌تر است. اما این ویروس با تماس جنسی هم می‌تواند گسترش یابد و می‌تواند در افراد با سیستم های ایمنی در معرض خطر هم رخ دهد. مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می‌تواند از طریق خاراندن یا مالش ضایعات نیز منتقل شود.

مولوسکوم در صورت

مولوسکوم در صورت

راه های انتقال بیماری مولوسکوم

این بیماری پوستی بواسطه‌ لمس کردن و در تماس بودن با پوست آلوده منتقل می‌شود و قدرت سرایت یافتن آن بسیار بالاست بطوری‌که حتی اگر فرد سالم با حوله، لباس‌ها و حتی اسباب بازی‌های شخص مبتلا در ارتباط باشد، امکان ظاهر شدن دانه‌های مولوسکوم  بر بدن وی نیز وجود دارد.

هم‌چنین خود شخص آلوده هم نباید چندان به آن دست بزند و اکیداً توصیه می‌گردد که از خراشیدن آن جلوگیری شود؛ چرا که دیده شده با این کار به قسمت‌های دیگر بدن فرد هم سرایت کرده است.

استفاده کردن از تتو و خالکوبی هم می‌تواند از دیگر عوامل انتقال شناخته شود. نکته‌ی دیگر آن‌که انتقال مولوسکوم  توسط نشستن روی توالت فرنگی نیز تاکنون به اثبات نرسیده است.

در بزرگسالان ممکن است از طرق جنسی منتقل شود و محل رایج بروز مولوسکوم، آلت تناسلی در مردان است. در واقع رابطه‌ی جنسی یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال است که در بزرگسالان معمولاً از این طریق مولوسکوم  منتقل می‌شود چرا که یکی از قسمت‌هایی که دانه‌های مولوسکوم  در آن دیده می‌شود اندام تناسلی است که می‌تواند شامل اطراف یا روی آلت مردانگی، مهبل، معقد و اطراف آن باشد، و نیز محققان این احتمال را می‌دهند که این عارضه‌  پوستی از طریق حمام، سونا و استخر عمومی نیز منتقل می‌شود که البته این نظریه تاکنون به اثبات علمی نرسیده است.

 

نشانه های مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ چیست؟ 

در این بیماری چند برجستگی کوچک گنبدی شکل ظاهر میشوند و با فشردن ترشحات شیر بسته مانند خارج میشود . ممکن است به مدت دو هفته تا چند سال باقی بمانند. مولوسکوم  معمولا به شکل برجستگی های مروارید شکلی به اندازه یک خال بر روی ران، کفل، اندام تناسلی و گاهی صورت ظاهر می شود. این بیماری از طریق تماس با اشیا آلوده، مقاربت و یا تماس پوستی منتقل می شود. این عارضه ممکن است بدون درمان ناپدید می شوند.

مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم در زنان

اندازه مولوسکوم در زنان ممکن است به اندازه سر سوزن یا بزرگتر (درحدود ۲تا ۵ میلی‌متر) باشد، رشد و وجود این دانه‌ها معمولاً بدون هرگونه سوزش و خارشی است اما در بعضی اوقات همراه با این علایم نیز ممکن است ظاهر شود. این دانه‌ها ممکن است در هر قسمتی از بدن دیده شوند اما بطور معمول در گردن، بازوها، شکم، صورت، زانو و اندام‌های تناسلی بیشتر رشد می‌کنند و البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نخواهد بود که به ندرت در کف دست و کف پا هم ظاهر گشته است.

درمان مولوسکوم تناسلی

ضایعات پوستی کنتاژیوزوم‌ معمولا خود به خود از بین میروند اما این روند ممکن است چند ماه طول بکشد. درمان ضایعات باعث کوتاه تر شدن این مدت میشود. اگر فردی دارای ضایعات تناسلی در واژن، فرج، باسن و یا کشاله ران باشد و هم چنین از نظر جنسی فعال باشد، بهتر است برای درمان، اقدام مناسب را انجام دهد تا از انتقال ویروس به شریک جنسی او جلوگیری شود. البته درمان این ضایعات ممکن است عوارضی مانند قرمزی، درد و یا اسکار داشته باشد.

گزینه های درمان این بیماری:

 • درمان با فریز کردن ضایعه (کرایو تراپی) و یا درمان با لیزر
 • اسکراپ و یا بریدن ضایعه توسط پزشک
 • تجویز کرم و یا پماد های مخصوص توسط پزشک برای از بین بردن ضایعه

مکان های شایع برای ضایعات مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌روی صورت، تنه و دست ها و پاهای کودکان و آلت تناسلی، شکم و بخش داخلی ران های بزرگسالان هستند. عارضه معمولا به ایجاد کورک هایی منتهی می‌شود که:

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

-معمولا درد نمی‌کنند اما می‌توانند خارش داشته باشند.

-کوچک هستند (با قطر 2 تا 5 میلی‌متر)

-در مرکز گودی دارند.

-در ابتدا سفت، گنبدی شکل و به رنگ گوشت هستند.

-با گذر زمان نرم‌تر می شوند.

-ممکن است با گذر زمان سرخ شده و مایع داخل آنها خالی شود.

-هسته مرکزی آنها یک ماده سفید و مومی شکل دارد.

در افرادی که سیستم ایمنی طبیعی دارند، مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ معمولا پس از یک دوره چند ماهه تا چند ساله خودبخود ناپدید می شود. در افرادی که ایدز یا عوارض دیگری دارند که بر سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد، زخم های مرتبط با مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می توانند گسترده و بطور خاص مزمن باشند.

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

تشخیص مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌بر اساس ظاهر متمایز زخم آن است. اگر تشخیص مورد تردید باشد، پزشک می‌تواند با نمونه ‌برداری از ضایعه و بررسی سیتوپاتولوژیک تشخیص را قطعی کند. اگر هر گونه نگرانی در مورد مشکلات سلامت مرتبط دارید، پزشک می‌تواند وجود اختلال های نهفته را بررسی کند.

بهتر است بخوانید   ضایعات زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟

بهترین روش درمان مولوسکوم

مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ در زنان و مردان معمولا خودبخود برطرف می‌شود و نیاز به درمان ندارد، بنابراین درمان همیشه ضروری نیست. اما در مواردی که ضایعه طی 2 تا 4 ماه خود به خود بهبود نیابد یا در صورتی که شک به مشکلات ثانویه مطرح باشد ممکن است پزشک با روش های مختلفی اقدام به درمان نماید

استفاده از کرایوتراپی و داروی موضعی در این بیماری کاربرد دارد. پس از درمان با روش انجماد (کرایوتراپی) ممکن است برای مدت نسبتا طولانی جای زخم روی پوست باقی بماند ولی در نهایت بهبود خواهد یافت.  اما در صورتی که ضایعات متعدد باشند لیزر کاربرد دارد. لیزر یکی از بهترین و سریعترین روش های درمانی است و معمولا عوارض بسیار کمی دارد

تشخیص و درمان جوش دستگاه تناسلی زنان معمولا باید سریعتر انجام شود زیرا ممکن است با برخی از بیماری های دیگر نظیر زگیل تناسلی شباهت داشته باشد در 10 درصد موارد ویروس زگیل تناسلی پرخطر بوده و می تواند باعث بروز عوارض جدی شود. لذا درمان جوش دستگاه تناسلی زنان نسبت به مردان اولویت بالاتری دارد

بهتر است بخوانید   ریشه کن شدن و درمان قطعی زگیل تناسلی مردان

آیا مولوسکوم خطرناک است؟

مولوسکوم کنتاژیوزوم‌ خطرناک نیست، اما ظاهر ناخوشایندی بر پوست ایجاد می کند. مولوسکوم شامل ضایعات پوستی بدون درد، سفید، کوچک و دکمه ای شکل میباشد که میتواند در شکم، ناحیه تناسلی، صورت و یا باسن رشد کند. این بیماری در کودکان شایع تر است اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد‌.

پیشگیری از بیماری مولوسکوم کانتوژیوزوم

برای جلوگیری از مبتلا شدن به این عارضه پوستی تنها کافی‌ است توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید و از تماس داشتن با قسمت‌های آلوده شده خودداری کنید، شستن دست‌ها با آب و صابون یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از انتقال مولوسکوم  است.

همچنین در رابطه‌ی جنسی برای جلوگیری از انتقال می‌بایست از کاندوم استفاده شود، البته نباید از کاندوم بعنوان ابزار پیشگیری‌کننده قطعی انتظار داشته باشیم زیرا کاندوم فقط میتواند آلت تناسلی را محفوظ بدارد در حالی‌که در معاشقه و ارتباط بدن، احتمال انتقال کم نیست به همین جهت رابطه جنسی افراد بهتر است به یک شریک جنسی محدود گردد

برای پیش‌گیری از مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌از راهنمایی های زیر پیروی کنید:

-از تماس مستقیم با فردی که ممکن است این عارضه را داشته باشد، اجتناب کنید

-اگزمای (eczema) نهفته را در کودکان درمان کنید.

-از نظر روابط جنسی خویشتن‌دار باشید یا تنها با یک فرد غیرآلوده رابطه جنسی داشته باشید (کاندوم های مردانه و زنانه نمی‌توانند حفاظت کامل را تضمین کنند. زیرا ویروس می‌تواند در نواحی یافت شود که با کاندوم پوشیده نمی‌شوند)

-از وسایل بهداشتی نظیر تیغ، حوله و نظائر آن به صورت مشترک به هیچ عنوان استفاده نکنید

-در استخرهای عمومی مواظب تماس با افراد آلوده باشید و از سالم بودن آب اطمینان حاصل کنید و از استفاده مشترک از وسایل شخصی مثل حوله اکیداً خودداری نمایید.

بهتر است بخوانید   آمپول گارداسیل و زمان های تزریق واکسن

در صورتی که خود یا همسرتان مبتلا به ضایعات برجسته یا جوش های چرکی روی آلت یا جوش زیر پوستی در ناحیه تناسلی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2. به هیچ عنوان جوش ها یا ضایعات را فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد  
 3. از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کنید
 4. شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است
 5. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید 
 6. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید
 7. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید 
 8. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید
 9. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی دوشنبه ۹ بهمن ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام وخسته نباشید.مدتیه. متوجه چند برجستگیه ریز روی التم شده ام .نگرانم نکنه زگیل تناسلی باشه .البته هیچ گونه سوزش یاخارش یا تورم و قرمزی نداره.فقط چند برجستگی ریز اطراف ختنه گاه.ممنون میشم راهنمایی کنین ک. احتیاج به درمان داره یا ن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۹ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمالا درماتوفیبروم یا لیکن نیتیدوس و به ندرت زگیل تناسلی مطرح باشد
   چنانچه دو مورد اول مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد
   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.
   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.
   در مورد زگیل تناسلی باید درمان هر چه سریعتر انجام شود
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۱ بهمن ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  بر روی قسمت زیرین آلت تناسلی چند دانه قهوه ای رنگ کوچک پدیدار شده است. میخواستم بدانم اولا این دانه ها چیست؟ ثانیا درمان آنها به چه صورت می باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱ بهمن ۹۶( 2 سال پیش)
   علیکم السلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه فیبرواپیتلیوما یا بونویید پاپولوزیس یا زگیل تناسلی مطرح باشه.
   مورد اول نیازی به درمان ندارد ولی دو مورد دوم باید کنترل و درمان
   مقاله زیر را در مورد زگیل تناسلی و بونویید پاپولوزیس با دقت مطالعه کن
   http://goo.gl/FfdKMh
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند
   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر روزبه شنبه ۳۰ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام آقای دکتر حدود 2 ماه است که روی بدنه آلت چند عدد برجستگی به وجود آمده که رنگ پوست است یه حالت کیست مانند داره ولی نه خارش داره نه سوزش نه درد رنگ هم عادیه طی چند روز اخیر ابتدا کوچک بودند ولی بزرگ تر شدند و تعدادش هم کم بود ولی الان چندتا ریز اضافه شده نظر شما چی میتونه باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳۰ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه مولوسکوم یا کیست اپیدرمال مطرح باشه.
   مقاله زیر را در مورد کیست اپیدرمال با دقت مطالعه کن
   http://goo.gl/u7ddcQ
   همچنین مقاله زیر را در مورد مولوسکوم مطالعه کن
   http://goo.gl/mMwkno
   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر قاسمی یکشنبه ۱۷ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام وروز بخیر ، اقای دکتر همسر من دو هفته پیش یک جوش روی آلت تناسلیش (پایین تر از محل ختنه ) دیده و دچار سوزش ادرار هم شده است با توجه به نگرانی هما و استرسی که داره با یکی از دوستانشون که پزشک هست مشورت کرده و ایشون گفتند که مشکوک به hpv هستید و باید آزمایش بدید متاسفانه جواب آزمایش ایشون هم تقریبا دو هفته طول میکشه تا حاضر بشه میخواستم ببینم با این توضیحات ممکنه زگیل تناسلی باشه یا تبخال تناسلی است ؟ این که من اصلا علائمی ندارم ، ممکنه من هم دچار این بیماری شده باشم .
  ممنون میشم تا روشن شدن نتیجه آزمایش نظر خودتون رو بفرمایید تا کمی از نگرانی در بیاییم با تشکر و روزخوش
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۷ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نظر دقیقی داد ولی معمولا زگیل تناسلی و HPV علائمی به شکل سوزش یا خارش ندارد
   مقاله زیر را با دقت در مورد زگیل تناسلی مطالعه کن
   https://goo.gl/FfdKMh
   همچنین مقاله زیر را که در مورد تبخال تناسلی است با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/kHUvV9
   نگران نباش و تا حصول نتیجه آزمایشات صبور باش
   موفق
 • تصویر کاربر شيوا شنبه ۹ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشيد ، آقاي دكتر همسر من زگيل تناسلي گرفته منم رفتم اين آزمايشات و دادم ميخواستم بدونم الان منم زگيل دارم يا نه ، چون هيچي نميبينم و زگيلي ندارم ... البته پاپ اسمير هم دادم دكتر زنان رفتم گفتن مشكلي ندارم ولي با اين آزمايشي كه دادم دقيقا متوجه نشدم كه زگيل تناسلي دارم يا نه ... من جواب آزمايش و براتون ميفرستم .. ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۹ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی آزمایش ارسالی از نظر موارد پرخطر منفی است
   معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است
   واکسن گارداسیل کمک کننده باشد
   مقاله زیر را در مورد واکسن گارداسیل با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/KbNdf1
   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر منصوره سه شنبه ۵ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من یه بچه ی 4 ساله دارم و تازه هم خودم و همسرم ب زگیل مبتلا شدیم،آیا امکانه اینکه ب بچه مون سرایت کنه هست؟چه چیزایی رو باید رعایت کنیم ک بچه مون مبتلا نشه!!!من خیلی نگرانم بابت این قضیه و وسواس شدید گرفتم،لطفا راهنماییم کنید
  ممنونم آیا اگه دهان یا زبان با واژن یا الت تناسلی تماس نداشته باشه امکان داره ک زگیلی روی آن ب وجود بیاد؟یا اگه دست با واژن تماس داشته باشه با شستن با اب و صابون از بین میره یا باید با محلولِ خاصی دست را شستشو داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   اصلا نگران نباش
   شستن دست ها با آب و صابون کافی است
   موفق
 • تصویر کاربر مسعود شنبه ۲ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  از دیشب من متوجه یک مورد زخم حدود نیم سانتی برروی آلت خود شده ام که با دست کشیدن روی آن و سوزش خفیف بلند میشود
  خواستم سوال کنم دلیل آن چیست ؟ و راه درمانش چگونه است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   علیک سلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی به نظر می رسد هرپس یا تبخال تناسلی مطرح باشد
   مقاله زیر را در خصوص علل بیماری با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/kHUvV9
   ممکن است برخی داروهای ضد ویروس نظیر آسیکلوویر کمک کننده باشد
   البته ممکن است بیماری های دیگری نظیر اگزما و حتی حساسیت نیز مطرح باشد
   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   علی الحساب با بتادین ضد عفونی کن و ناحیه را خشک نگه دار - روزانه 3 بار پماد آسیکلوویر بزن
 • تصویر کاربر منا جمعه ۱ دی ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من یه دختر مجردم که تقریبا دوماهه متوجه شدم ضایعاتی شبیه گوشت اضافه روی دستگاه تناسلیم ظاهر شده از اونجا که مطالعه کردم فهمیدم تماس از طریق پوست ایجاد میشه منم نتونستم اینو ثابت کنم که ازتباط نداشتم واسه همین پنهون کردم و دکتر نرفتم تا اینکه مرتب داره تکثیر میشه الانم قراره ده روز دیگه ازدواج کنم به شدت از لحاظ روحی تحت فشارم طوری که خواستم اقدام به خودکشی کنم لطفا راهنماییم کنید چکار کنم آیا میتونم ازدواج کنم من واقعا نمیتونم این مشکل و با نامزدم در میون بذارم چون راه انتقال این بیماری یه راه غیر اخلاقیه و من نمیتونم اینو ثابت کنم بعلاوه از لحاظ ظاهری خیلی زشت هست محلی که دچار این مشکل شده تو رو خدا کمکم کنین من واقعا قبل از هر چیز نیاز به مشاوره دارم که از لحاظ روحی بتونم خودمو کنترل کنم بعدهم واسه حل این مشکل زمان کمی دارم متاسفانه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱ دی ۹۶( 2 سال پیش)
   علیک سلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ضایعات دیگری نیز ممکن است از نظر ظاهری شبیه زگیل تناسلی باشد
   سبوریک کراتوزیس هیچونه خطری نداشته و کاملا شبیه زگیل تناسلی است و فقط با نمونه برداری می توان این دو را از هم تشخیص داد
   در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد باید هرچه سریعتر درمان شود
   مقاله زیر را که در مورد زگیل تناسلی است با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/xyizua
   ممکنه به راحتی بتوان این ضایعات را با لیزر درمان نمود
   واکسن گارداسیل نیز بسیار کمک کننده است لذا نکران نباش
   توصیه می کنم از اقدامات عجولانه یا غیر پزشکی پرهیز کنی و در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی
   موفق
 • تصویر کاربر درمان سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  درمان جوش های زیر پوستی الت تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   علیک سلام
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/9UojXt
 • تصویر کاربر شکوه دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  من شدیدا نیاز ب راهنماییتون دارم دچار hpv 16شدم و شاید ده تا دکتر مختلف رفتم چون دارم دیوانه میشم و همینطور ازمایش و چکاب میدم پر از استرسم 27سالمه و گفتن دیگه واکسن فایده نداره ی دکتر پوست ب ی ضایعه روی واژنم و یکی روی مقعدم مشکوک بود ک همونم فریز کرد و الان ب شدت مقعدم دچار مشکل شده زخم شده ب دلیل تاولی ک زده بود دیگه هیچ امیدی ندارم ازمایش ایدز و هپاتیت دادم اما باز نگرانم و همش ب فکر اینم ک ممکنه سرطان بگیرم فقط ب یه نحوی کمکم کنید چون دیدم مطالب زیادی ازین مورد همیشه گذاشتید دکترهای اصفهان یا متوجه نیستن یا خیلی بد رفتار میکنن همش موجب ناامیدی بدترن و انگار ک دیگه کارم تمومه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   علیک سلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است
   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد
   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی، از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن، میوه و سبزیجات تازه مصرف کن
   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است
   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/tkdfbt
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر