آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

مولوسکوم عفونی چیست؟

مولوسکوم عفونی (Molluscum contagiosum) (مولوسکوم کنتاژیوزوم) یک بیماری پوستی ویروسی است و به شکل دانه‌های ریز نرم و محکم به رنگ‌های سفید یا صورتی و بصورت تکی یا گروهی ممکن است روی پوست ظاهر گردد. این عارضه معمولاً حالث ثانویه دارد و بعد از آلوده شدن به یک‌سری از باکتری‌ها ویروس مولوسکوم  نیز وارد بدن شده و فعالیت می‌کند. یکی از تظاهرات شایع این بیماری دانه های سفید روی اندام تناسلی است که بعضا بسیار باعث نگرانی و کاهش اعتماد به نفش در بیماران می شود.

گاهی مواقع جوش سر سفید در ناحیه تناسلی زنان ممکن است با آکنه ژنیتال شباهت زیادی داشته باشد.

این بیماری فقط بر پوست بیرونی اثرگذار بوده و در انسان‌های سالم به بقیه نقاط پوست گسترش نمی‌یابد و در حالت معمول خود به خود طی چند هفته یا ۶ ماه تا یکسال ظاهر شده و ناپدید می‌شود هرچند ممکن است در برخی افراد به مدت بالای ۴ سال هم در پوست آن‌ها باقی بماند.

این ویروس از طریق تماس مستقیم منتشر می شود و در کودکان شایع‌تر است. اما این ویروس با تماس جنسی هم می‌تواند گسترش یابد و می‌تواند در افراد با سیستم های ایمنی در معرض خطر هم رخ دهد. مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می‌تواند از طریق خاراندن یا مالش ضایعات نیز منتقل شود.

مولوسکوم در صورت

مولوسکوم در صورت

راه های انتقال بیماری مولوسکوم

این بیماری پوستی بواسطه‌ لمس کردن و در تماس بودن با پوست آلوده منتقل می‌شود و قدرت سرایت یافتن آن بسیار بالاست بطوری‌که حتی اگر فرد سالم با حوله، لباس‌ها و حتی اسباب بازی‌های شخص مبتلا در ارتباط باشد، امکان ظاهر شدن دانه‌های مولوسکوم  بر بدن وی نیز وجود دارد.

هم‌چنین خود شخص آلوده هم نباید چندان به آن دست بزند و اکیداً توصیه می‌گردد که از خراشیدن آن جلوگیری شود؛ چرا که دیده شده با این کار به قسمت‌های دیگر بدن فرد هم سرایت کرده است.

استفاده کردن از تتو و خالکوبی هم می‌تواند از دیگر عوامل انتقال شناخته شود. نکته‌ی دیگر آن‌که انتقال مولوسکوم  توسط نشستن روی توالت فرنگی نیز تاکنون به اثبات نرسیده است.

در بزرگسالان ممکن است از طرق جنسی منتقل شود و محل رایج بروز مولوسکوم، آلت تناسلی در مردان است. در واقع رابطه‌ی جنسی یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال است که در بزرگسالان معمولاً از این طریق مولوسکوم  منتقل می‌شود چرا که یکی از قسمت‌هایی که دانه‌های مولوسکوم  در آن دیده می‌شود اندام تناسلی است که می‌تواند شامل اطراف یا روی آلت مردانگی، مهبل، معقد و اطراف آن باشد، و نیز محققان این احتمال را می‌دهند که این عارضه‌  پوستی از طریق حمام، سونا و استخر عمومی نیز منتقل می‌شود که البته این نظریه تاکنون به اثبات علمی نرسیده است.

 

نشانه های مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ چیست؟ 

در این بیماری چند برجستگی کوچک گنبدی شکل ظاهر میشوند و با فشردن ترشحات شیر بسته مانند خارج میشود . ممکن است به مدت دو هفته تا چند سال باقی بمانند. مولوسکوم  معمولا به شکل برجستگی های مروارید شکلی به اندازه یک خال بر روی ران، کفل، اندام تناسلی و گاهی صورت ظاهر می شود. این بیماری از طریق تماس با اشیا آلوده، مقاربت و یا تماس پوستی منتقل می شود. این عارضه ممکن است بدون درمان ناپدید می شوند.

مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم در زنان

اندازه مولوسکوم در زنان ممکن است به اندازه سر سوزن یا بزرگتر (درحدود ۲تا ۵ میلی‌متر) باشد، رشد و وجود این دانه‌ها معمولاً بدون هرگونه سوزش و خارشی است اما در بعضی اوقات همراه با این علایم نیز ممکن است ظاهر شود. این دانه‌ها ممکن است در هر قسمتی از بدن دیده شوند اما بطور معمول در گردن، بازوها، شکم، صورت، زانو و اندام‌های تناسلی بیشتر رشد می‌کنند و البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نخواهد بود که به ندرت در کف دست و کف پا هم ظاهر گشته است.

درمان مولوسکوم تناسلی

ضایعات پوستی کنتاژیوزوم‌ معمولا خود به خود از بین میروند اما این روند ممکن است چند ماه طول بکشد. درمان ضایعات باعث کوتاه تر شدن این مدت میشود. اگر فردی دارای ضایعات تناسلی در واژن، فرج، باسن و یا کشاله ران باشد و هم چنین از نظر جنسی فعال باشد، بهتر است برای درمان، اقدام مناسب را انجام دهد تا از انتقال ویروس به شریک جنسی او جلوگیری شود. البته درمان این ضایعات ممکن است عوارضی مانند قرمزی، درد و یا اسکار داشته باشد.

گزینه های درمان این بیماری:

 • درمان با فریز کردن ضایعه (کرایو تراپی) و یا درمان با لیزر
 • اسکراپ و یا بریدن ضایعه توسط پزشک
 • تجویز کرم و یا پماد های مخصوص توسط پزشک برای از بین بردن ضایعه

مکان های شایع برای ضایعات مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌روی صورت، تنه و دست ها و پاهای کودکان و آلت تناسلی، شکم و بخش داخلی ران های بزرگسالان هستند. عارضه معمولا به ایجاد کورک هایی منتهی می‌شود که:

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

-معمولا درد نمی‌کنند اما می‌توانند خارش داشته باشند.

-کوچک هستند (با قطر 2 تا 5 میلی‌متر)

-در مرکز گودی دارند.

-در ابتدا سفت، گنبدی شکل و به رنگ گوشت هستند.

-با گذر زمان نرم‌تر می شوند.

-ممکن است با گذر زمان سرخ شده و مایع داخل آنها خالی شود.

-هسته مرکزی آنها یک ماده سفید و مومی شکل دارد.

در افرادی که سیستم ایمنی طبیعی دارند، مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ معمولا پس از یک دوره چند ماهه تا چند ساله خودبخود ناپدید می شود. در افرادی که ایدز یا عوارض دیگری دارند که بر سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد، زخم های مرتبط با مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می توانند گسترده و بطور خاص مزمن باشند.

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

تشخیص مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌بر اساس ظاهر متمایز زخم آن است. اگر تشخیص مورد تردید باشد، پزشک می‌تواند با نمونه ‌برداری از ضایعه و بررسی سیتوپاتولوژیک تشخیص را قطعی کند. اگر هر گونه نگرانی در مورد مشکلات سلامت مرتبط دارید، پزشک می‌تواند وجود اختلال های نهفته را بررسی کند.

بهتر است بخوانید   ضایعات زگیل تناسلی در زنان چه عوارضی دارد؟

بهترین روش درمان مولوسکوم

مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ در زنان و مردان معمولا خودبخود برطرف می‌شود و نیاز به درمان ندارد، بنابراین درمان همیشه ضروری نیست. اما در مواردی که ضایعه طی 2 تا 4 ماه خود به خود بهبود نیابد یا در صورتی که شک به مشکلات ثانویه مطرح باشد ممکن است پزشک با روش های مختلفی اقدام به درمان نماید

استفاده از کرایوتراپی و داروی موضعی در این بیماری کاربرد دارد. پس از درمان با روش انجماد (کرایوتراپی) ممکن است برای مدت نسبتا طولانی جای زخم روی پوست باقی بماند ولی در نهایت بهبود خواهد یافت.  اما در صورتی که ضایعات متعدد باشند لیزر کاربرد دارد. لیزر یکی از بهترین و سریعترین روش های درمانی است و معمولا عوارض بسیار کمی دارد

تشخیص و درمان جوش دستگاه تناسلی زنان معمولا باید سریعتر انجام شود زیرا ممکن است با برخی از بیماری های دیگر نظیر زگیل تناسلی شباهت داشته باشد در 10 درصد موارد ویروس زگیل تناسلی پرخطر بوده و می تواند باعث بروز عوارض جدی شود. لذا درمان جوش دستگاه تناسلی زنان نسبت به مردان اولویت بالاتری دارد

بهتر است بخوانید   ریشه کن شدن و درمان قطعی زگیل تناسلی مردان

آیا مولوسکوم خطرناک است؟

مولوسکوم کنتاژیوزوم‌ خطرناک نیست، اما ظاهر ناخوشایندی بر پوست ایجاد می کند. مولوسکوم شامل ضایعات پوستی بدون درد، سفید، کوچک و دکمه ای شکل میباشد که میتواند در شکم، ناحیه تناسلی، صورت و یا باسن رشد کند. این بیماری در کودکان شایع تر است اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد‌.

پیشگیری از بیماری مولوسکوم کانتوژیوزوم

برای جلوگیری از مبتلا شدن به این عارضه پوستی تنها کافی‌ است توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید و از تماس داشتن با قسمت‌های آلوده شده خودداری کنید، شستن دست‌ها با آب و صابون یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از انتقال مولوسکوم  است.

همچنین در رابطه‌ی جنسی برای جلوگیری از انتقال می‌بایست از کاندوم استفاده شود، البته نباید از کاندوم بعنوان ابزار پیشگیری‌کننده قطعی انتظار داشته باشیم زیرا کاندوم فقط میتواند آلت تناسلی را محفوظ بدارد در حالی‌که در معاشقه و ارتباط بدن، احتمال انتقال کم نیست به همین جهت رابطه جنسی افراد بهتر است به یک شریک جنسی محدود گردد

برای پیش‌گیری از مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌از راهنمایی های زیر پیروی کنید:

-از تماس مستقیم با فردی که ممکن است این عارضه را داشته باشد، اجتناب کنید

-اگزمای (eczema) نهفته را در کودکان درمان کنید.

-از نظر روابط جنسی خویشتن‌دار باشید یا تنها با یک فرد غیرآلوده رابطه جنسی داشته باشید (کاندوم های مردانه و زنانه نمی‌توانند حفاظت کامل را تضمین کنند. زیرا ویروس می‌تواند در نواحی یافت شود که با کاندوم پوشیده نمی‌شوند)

-از وسایل بهداشتی نظیر تیغ، حوله و نظائر آن به صورت مشترک به هیچ عنوان استفاده نکنید

-در استخرهای عمومی مواظب تماس با افراد آلوده باشید و از سالم بودن آب اطمینان حاصل کنید و از استفاده مشترک از وسایل شخصی مثل حوله اکیداً خودداری نمایید.

بهتر است بخوانید   آمپول گارداسیل و زمان های تزریق واکسن

در صورتی که خود یا همسرتان مبتلا به ضایعات برجسته یا جوش های چرکی روی آلت یا جوش زیر پوستی در ناحیه تناسلی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2. به هیچ عنوان جوش ها یا ضایعات را فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد  
 3. از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کنید
 4. شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است
 5. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید 
 6. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید
 7. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید 
 8. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید
 9. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. پاسخ شما حداکثر تا 24 ساعت آینده از طریق  ایمیل به شما اطلاع داده خواهد شد حتما ایمیل خود را با دقت وارد کنید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود که از طریق ای میل برای شما ارسال شده را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر ahmad پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر عزیز
  عرض شود که حدودا یک ماه میشود که تعدادی جوش سر سفید روی الت تناسلی در انتها ظاهر شده به پزشک پوست بیمارستان رازی مراجعه کردم بعد گرفتن ازمایش خون ومنفی بودن اچ ای وی و اچ وی سی ‌.دکتر تشخیص داد که جوشها مولوسکوم خوش خیم می باشد ودستور فریز دادن و گفتند اگه استرس زیاد داشته باشی ممکنه بیشتر بشه .این نکته رو بگم قبلا خارش زیادی در کشاله ران و زیر بیضه به سمت کشاله داشتم. اینقد خاروندم بعضی اوقات پوستش ضخم میشد تا اینکه ۲تا برامدگی روی پوست بیضه ایجاد شد احساس کردم قارچه با پماد مربوط به قارچ زدم بهبود یافت و برامدگی محو شد. ولی وقتی برامدگی بود با بی توجهی موقع اصلاح ژیلت روی برامدگی ودیگر جاهای الت میکشیدم ایا دلیلش این بوده؟ ایا مولوسکوم قارج محسوب میشه؟ ایا وقتی بعد فریز خوب شد باز ویروس تو بدن میمونه؟ امکان داره ویروس برای همیشه از بدن خارج بشه یا تا اخر عمر در بدن میماند؟ ایا وقتی که جوش ها بهبود یافته رابطه جنسی باعث انتقال میشه به فرد مقابل میشود؟
  دکتر جان ممنون میشم به این ابهامات ذهنی پاسخ بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   در صورت تقویت سیتم ایمنی و پرهیز از سیگار و مشورب و استرس معمولا حداکثر طی 2 سال ویروس کاملا توسط بدن مهار می شود 

   این ضایعات قارچ نیست بلکه ویروس است

   ویروس تا آخر عمر در بدن نمی ماند

   پس از حذف ضایعات امکان انتقال بیماری بسیار کاهش می یابد

   مطابق فرمایشات پزشک معالجت روند درمانی را پیگیری کن

   موفق

 • تصویر کاربر سورن پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر . خسته نباشید . چند ماهی هست که روی آلتم در ناحیه پوست ختنه گاه لکه های قرمزی مانند زخمهایی که در اثر ساییده شدن بوجود می آیند ایجاد میشه . درد ندارند ولی در بعضی اوقات بر اثر سایش سوزش کمی دارند . بعد از مدتی خوب میشن ولی یک جور لکه سفید مانندی ازشون میمونه . در حالت نعوظ کلا چیزی ازشون مشخص نمیشه . چیزی که به نظر خودم میاد بعد از نزدیکی بوجود میاد بیشتر و با برخورد با منی بیشتر میسوزه ولی در هنگام نزدیکی سوزش ندارم یا حس نمیکنم . همسرم عمل جراحی رحم داشت و ظاهرا لایه ای از روی رحمش رو که ضخیم بوده برداشتن و این نشانه ها رو من بعد از اون دیدم نمیدونم ارتباطی داره یا نه . در دوره ای داروی ضد التهاب و تنفسی مصرف کردم و قرص پردینوزلون رو چندین بار برام تجویز کردن . در میل جنسی و یا کیفیت نزدیکی کردن تغییری نداشتم . در شهر کوچکی زندگی میکنم و متاسفانه دسترسی به پزشک مناسب ندارم و حقیقتش روم نمیشه به پزشکی که منو میشناسه رجوع کنم و تا جایی که به عقلم میرسید سعی کردم اطلاعات بدم خدمتتون .
  آیا اینا خطرناک هستن و بیماری مقاربتی هستن ؟ فکرم رو خیلی مشغول کرده و خیلی نگران هستم . نشانه خاصی نه من و نه همسرم نداریم و همسرم هم مرتبا مشغول درمان نازایی هست و مطمئنم اگر مشکلی داشت فهمیده بود .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۷ تیر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه واکنش دارویی Fixed Drug Eruption یا اگزما مطرح باشه.

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد.

   همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   احتمالا داروهای تنفسی مسئول بروز چنین مشکلی باشد

   نگران نباش

   علی الحساب روزانه 3 بار کرم ترمیم کننده سیکافیت بزن

   از رطوبت پرهیز کن

   لباس گشاد نخی بپوش

   به هبچ عنوان از صابون استفاده نکن و فقط از شامپو بچه یا پن استفاده کن

   نگران نباش و با پزشک تنفس در خصوص امکان تعویض داروها مشورت کن

   به دکتر تنفس بگو دچار FDE شدی تا در صورت امکان داروهات عوض بشه

   در صورت عدم بهبودی بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی.

   ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر ص شنبه ۱ تیر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  در ادامه سوال قبلم ک پاسخ دادین
  یادم رفت بگم که این حالت الان تقریبا چهار ماه میشه که ناحیه تبخالم پوستش یکدست نیست با اطرافش ( توضیشو در سوال قبلم کامل دادم چجوریه )
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ تیر ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   این حالت ممکن است تا سالها باقی بماند

   صبور باش و مطابق فرمایش پزشک معالجت روند درمانی را پیگیری کن

   موفق

 • تصویر کاربر Asd سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر بنده چند ماهي هست حدودا ٦ ماه بعد رابطه جنسی دانه هاي سفيد روي بدنه آلت و هم چنين دانه هاي صورتي در نزديكي آلتم مشاهده ميكنم،ميخواستم بپرسم تشخيص شما چيست؟و راه درمانش چيه،البته دو تا عكس ميفرستم ملاحظه بفرماييد،ببخشيد وقتتونو گرفتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه مولوسکوم یا فولیکولیت یا زگیل تناسلی مطرح باشه.

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن و به هیچ عنوان از تیغ استفاده نکن

   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر Nafas پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید مدت دو ماهه ک مولوسکوم گرفتم بدون هیچ دلیلی تعدادی ضایعه اطراف ران رویت شد دو بار کرایو تراپی کردم اما خوب نشدم متاسفانه خیلی نگرانم واقعا احساس بدی دارم بعد از کرایوتراپی خارش شدید پیدا میکنم و خیلی شدید هم ورم میکنه و قرمز میشه خیلی هم مراقبت میکنم و رابطه جنسی به علت دوری از همسر فقط ماهی یک بار دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر ماهانه  بسیار کمک کننده است 

   کرایوتراپی معمولا باید طی چندین جلسه انجام شود ولی احتمالا لیزر طی یک جلسه مشکل را برطرف نمایند 

   نگران نباش و معاینات ادواری را پیگیری کن 

   موفق 

 • تصویر کاربر شیرین پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  اقای دکتر من همون دختر ۳۲ ساله ای هستم که پرسیدم یه جوش در حد فاصل بین لبهای کوچک و بزرگ ناحیه تناسلی زده. شما فرمودید احتمالات مختلف وجود داره. من عکسو براتون می فرستم. آقای دکتر همه این عکسها یکی هستن. من فقط از زوایای مختلف فرستادم که بهتر معلوم بشه. اگه ممکنه یک بار دقیق تر پاسخم رو بدید. خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام جانم 

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمالا یک کیست بارتولن مطرح باشد که معمولا نیازی به درمان ندارد 

   نگران نباش و معاینات ادواری را پیگیری کن 

   موفق

 • تصویر کاربر حامی یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  4 ماه است تعدادی جوش در ناحیه تناسلی ایجاد شده اما فقط یکیش که بزرگه رو میدیدم بقیه زیر موها پنهان بود از یک ماه و نیم قبل که شیو کردم متوجه تعدادش شدم احساس میکنم 4 ماه قبل بعد از تیغ زدن ایجاد شده (معمولا از تیغ استفاده نمیکنم)
  به پزشک مراجعه کردم با ذره بین تشخیص زگیل داد؛ به پزشک متخصص مراجعه کردم ایشون با ذره بینی که تصویر رو به مانیتور منتقل میکرد تشخیص مولوسکوم داد و ده عدد والاسیکلویر و قطره میترکس استفاده کردم بعد از یک ماه و نیم بهبودی حاصل نشده چند جوش بسیار کوچک هم پیدا شده
  با توجه به تصویر ارسالی تشخیص و پیشنهاد شما چیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی به نظر می رسد مولوسکوم مطرح باشد

   ده نمود

   مهمترین اقدام در درمان بیماری تقویت سیستم ایمنی است

   اکثر داروهای خوراکی بی تاثیر است

   برای از بین بردن ضایعات می توان از داروهای موضعی کرایوتراپی و لیرر استفاده نمود

   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن

   http://yon.ir/fa8xF

   موفق

 • تصویر کاربر نجمه یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام راه درمان ملوسکوم دستگاه تناسلی به غیر از فریز کردن و لیزر چیست؟
  لطفا اگه دارویی هست معرفی بفرمائید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۸ فروردین ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که مولوسکوم خفیف مطرح باشد معمولا نیازی به درمان ندارد و به مرور زمان با تقویت سیستم ایمنی کاملا از بین خواهد رفت

   در مورادی که ضایعات شدید باشد معمولا نیاز به درمان های تهاجمی خواهد بود که بهترین آنها لیزر و سپس کرایوتراپی است

   در این گروه ممکن است ترکیبات اسیدی نظیر TCA یا قلیایی نظیر KOH نیز کمک کننده باشد ولی حتما باید با احتیاط فروان و زیر نظر پزشک مصرف شود

   در بین روش های خانگی می توان از سرکه سیب رقیق شده در موارد خفیف استفاده نمود که این روش معمولا خیلی کارآمد نیست

   موفق

 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۷ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر. من در قسمت زیر شکم و کشاله ران خالهایی در اومدن ولی نمیدونم زگیل هستن یا مولوسکوم. اگ امکامش هست کمک کنیدو بفرمایید اینا چی هستن.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۷ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی زگیل تناسلی یا مولوسکوم مطرح نیست و بیشتر یک پایوژنیک گرانولوم مطرح است

   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری احتمالی به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سجاد جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  من سه شنبه خدمتتون رسیدم تشخیص مولوسکوم گذاشتین الان ۲ روزه ک خارش شدیدی روی پوست دستم(کمتر روی بقیه جاهای بدنم)دارم و دونه های ریزی روی ساعدم نمایان شده میخواستم ببینم مرتبط با مولوسکوم هستش؟یکم نگرانم کرده
  1. تصویر کاربر سجاد جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)
   عکس ها اومده؟
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۳ اسفند ۹۷( 1 سال پیش)

   سلام جانم 

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی این ضایعات ارتباطی با مولوسکوم ندارد 

   بیشتر یک آلرژی مطرح است 

   فعلا هر شب یک عدد آپوستریزین میل کن 

   در صورت عدم بهبودی طی یک هفته آینده بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه شود 

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر