تفاوت مولوسکوم با زگیل تناسلی چیست؟

تفاوت مولوسکوم با زگیل تناسلی چیست؟

فهرست مطالب

مولوسکوم عفونی (Molluscum contagiosum) (مولوسکوم کنتاژیوزوم) یک بیماری پوستی ویروسی است و به شکل دانه‌های ریز نرم و محکم به رنگ‌های سفید یا صورتی و بصورت تکی یا گروهی ممکن است روی پوست ظاهر گردد. این عارضه معمولاً حالث ثانویه دارد و بعد از آلوده شدن به یک‌سری از باکتری‌ها ویروس مولوسکوم  نیز وارد بدن شده و فعالیت می‌کند. یکی از تظاهرات شایع این بیماری دانه های سفید روی اندام تناسلی است که بعضا بسیار باعث نگرانی و کاهش اعتماد به نفش در بیماران می شود.

گاهی مواقع جوش سر سفید در ناحیه تناسلی زنان ممکن است با آکنه ژنیتال شباهت زیادی داشته باشد.

این بیماری فقط بر پوست بیرونی اثرگذار بوده و در انسان‌های سالم به بقیه نقاط پوست گسترش نمی‌یابد و در حالت معمول خود به خود طی چند هفته یا ۶ ماه تا یکسال ظاهر شده و ناپدید می‌شود هرچند ممکن است در برخی افراد به مدت بالای ۴ سال هم در پوست آن‌ها باقی بماند.

این ویروس از طریق تماس مستقیم منتشر می شود و در کودکان شایع‌تر است. اما این ویروس با تماس جنسی هم می‌تواند گسترش یابد و می‌تواند در افراد با سیستم های ایمنی در معرض خطر هم رخ دهد. مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می‌تواند از طریق خاراندن یا مالش ضایعات نیز منتقل شود.

تفاوت مولوسکوم و زگیل تناسلی چیست؟

مولوسکوم در صورت
مولوسکوم در صورت

راه های انتقال بیماری مولوسکوم

این بیماری پوستی بواسطه‌ لمس کردن و در تماس بودن با پوست آلوده منتقل می‌شود و قدرت سرایت یافتن آن بسیار بالاست بطوری‌که حتی اگر فرد سالم با حوله، لباس‌ها و حتی اسباب بازی‌های شخص مبتلا در ارتباط باشد، امکان ظاهر شدن دانه‌های مولوسکوم  بر بدن وی نیز وجود دارد.

هم‌چنین خود شخص آلوده هم نباید چندان به آن دست بزند و اکیداً توصیه می‌گردد که از خراشیدن آن جلوگیری شود؛ چرا که دیده شده با این کار به قسمت‌های دیگر بدن فرد هم سرایت کرده است.

استفاده کردن از تتو و خالکوبی هم می‌تواند از دیگر عوامل انتقال شناخته شود. نکته‌ی دیگر آن‌که انتقال مولوسکوم  توسط نشستن روی توالت فرنگی نیز تاکنون به اثبات نرسیده است.

در بزرگسالان ممکن است از طرق جنسی منتقل شود و محل رایج بروز مولوسکوم، آلت تناسلی در مردان است. در واقع رابطه‌ی جنسی یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال است که در بزرگسالان معمولاً از این طریق مولوسکوم  منتقل می‌شود چرا که یکی از قسمت‌هایی که دانه‌های مولوسکوم  در آن دیده می‌شود اندام تناسلی است که می‌تواند شامل اطراف یا روی آلت مردانگی، مهبل، معقد و اطراف آن باشد، و نیز محققان این احتمال را می‌دهند که این عارضه‌  پوستی از طریق حمام، سونا و استخر عمومی نیز منتقل می‌شود که البته این نظریه تاکنون به اثبات علمی نرسیده است.

 

نشانه های مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ چیست؟

در این بیماری چند برجستگی کوچک گنبدی شکل ظاهر میشوند و با فشردن ترشحات شیر بسته مانند خارج میشود . ممکن است به مدت دو هفته تا چند سال باقی بمانند. مولوسکوم  معمولا به شکل برجستگی های مروارید شکلی به اندازه یک خال بر روی ران، کفل، اندام تناسلی و گاهی صورت ظاهر می شود. این بیماری از طریق تماس با اشیا آلوده، مقاربت و یا تماس پوستی منتقل می شود. این عارضه ممکن است بدون درمان ناپدید می شوند.

مولوسکوم روی آلت تناسلی
مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم در زنان

اندازه مولوسکوم در زنان ممکن است به اندازه سر سوزن یا بزرگتر (درحدود ۲تا ۵ میلی‌متر) باشد، رشد و وجود این دانه‌ها معمولاً بدون هرگونه سوزش و خارشی است اما در بعضی اوقات همراه با این علایم نیز ممکن است ظاهر شود. این دانه‌ها ممکن است در هر قسمتی از بدن دیده شوند اما بطور معمول در گردن، بازوها، شکم، صورت، زانو و اندام‌های تناسلی بیشتر رشد می‌کنند و البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نخواهد بود که به ندرت در کف دست و کف پا هم ظاهر گشته است.

درمان مولوسکوم تناسلی

ضایعات پوستی کنتاژیوزوم‌ معمولا خود به خود از بین میروند اما این روند ممکن است چند ماه طول بکشد. درمان ضایعات باعث کوتاه تر شدن این مدت میشود. اگر فردی دارای ضایعات تناسلی در واژن، فرج، باسن و یا کشاله ران باشد و هم چنین از نظر جنسی فعال باشد، بهتر است برای درمان، اقدام مناسب را انجام دهد تا از انتقال ویروس به شریک جنسی او جلوگیری شود. البته درمان این ضایعات ممکن است عوارضی مانند قرمزی، درد و یا اسکار داشته باشد.

گزینه های درمان این بیماری:

 • درمان با فریز کردن ضایعه (کرایو تراپی) و یا درمان با لیزر
 • اسکراپ و یا بریدن ضایعه توسط پزشک
 • تجویز کرم و یا پماد های مخصوص توسط پزشک برای از بین بردن ضایعه

مکان های شایع برای ضایعات مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌روی صورت، تنه و دست ها و پاهای کودکان و آلت تناسلی، شکم و بخش داخلی ران های بزرگسالان هستند. عارضه معمولا به ایجاد کورک هایی منتهی می‌شود که:

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار
ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

-معمولا درد نمی‌کنند اما می‌توانند خارش داشته باشند.

-کوچک هستند (با قطر 2 تا 5 میلی‌متر)

-در مرکز گودی دارند.

-در ابتدا سفت، گنبدی شکل و به رنگ گوشت هستند.

-با گذر زمان نرم‌تر می شوند.

-ممکن است با گذر زمان سرخ شده و مایع داخل آنها خالی شود.

-هسته مرکزی آنها یک ماده سفید و مومی شکل دارد.

در افرادی که سیستم ایمنی طبیعی دارند، مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ معمولا پس از یک دوره چند ماهه تا چند ساله خودبخود ناپدید می شود. در افرادی که ایدز یا عوارض دیگری دارند که بر سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد، زخم های مرتبط با مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می توانند گسترده و بطور خاص مزمن باشند.

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد
بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

تشخیص مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌بر اساس ظاهر متمایز زخم آن است. اگر تشخیص مورد تردید باشد، پزشک می‌تواند با نمونه ‌برداری از ضایعه و بررسی سیتوپاتولوژیک تشخیص را قطعی کند. اگر هر گونه نگرانی در مورد مشکلات سلامت مرتبط دارید، پزشک می‌تواند وجود اختلال های نهفته را بررسی کند.

بهترین روش درمان مولوسکوم

مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ در زنان و مردان معمولا خودبخود برطرف می‌شود و نیاز به درمان ندارد، بنابراین درمان همیشه ضروری نیست. اما در مواردی که ضایعه طی 2 تا 4 ماه خود به خود بهبود نیابد یا در صورتی که شک به مشکلات ثانویه مطرح باشد ممکن است پزشک با روش های مختلفی اقدام به درمان نماید

استفاده از کرایوتراپی و داروی موضعی در این بیماری کاربرد دارد. پس از درمان با روش انجماد (کرایوتراپی) ممکن است برای مدت نسبتا طولانی جای زخم روی پوست باقی بماند ولی در نهایت بهبود خواهد یافت.  اما در صورتی که ضایعات متعدد باشند لیزر کاربرد دارد. لیزر یکی از بهترین و سریعترین روش های درمانی است و معمولا عوارض بسیار کمی دارد

تشخیص و درمان جوش دستگاه تناسلی زنان معمولا باید سریعتر انجام شود زیرا ممکن است با برخی از بیماری های دیگر نظیر زگیل تناسلی شباهت داشته باشد در 10 درصد موارد ویروس زگیل تناسلی پرخطر بوده و می تواند باعث بروز عوارض جدی شود. لذا درمان جوش دستگاه تناسلی زنان نسبت به مردان اولویت بالاتری دارد

آیا مولوسکوم خطرناک است؟

مولوسکوم کنتاژیوزوم‌ خطرناک نیست، اما ظاهر ناخوشایندی بر پوست ایجاد می کند. مولوسکوم شامل ضایعات پوستی بدون درد، سفید، کوچک و دکمه ای شکل میباشد که میتواند در شکم، ناحیه تناسلی، صورت و یا باسن رشد کند. این بیماری در کودکان شایع تر است اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد‌.

پیشگیری از بیماری مولوسکوم کانتوژیوزوم

برای جلوگیری از مبتلا شدن به این عارضه پوستی تنها کافی‌ است توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید و از تماس داشتن با قسمت‌های آلوده شده خودداری کنید، شستن دست‌ها با آب و صابون یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از انتقال مولوسکوم  است.

همچنین در رابطه‌ی جنسی برای جلوگیری از انتقال می‌بایست از کاندوم استفاده شود، البته نباید از کاندوم بعنوان ابزار پیشگیری‌کننده قطعی انتظار داشته باشیم زیرا کاندوم فقط میتواند آلت تناسلی را محفوظ بدارد در حالی‌که در معاشقه و ارتباط بدن، احتمال انتقال کم نیست به همین جهت رابطه جنسی افراد بهتر است به یک شریک جنسی محدود گردد

برای پیش‌گیری از مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌از راهنمایی های زیر پیروی کنید:

-از تماس مستقیم با فردی که ممکن است این عارضه را داشته باشد، اجتناب کنید

-اگزمای (eczema) نهفته را در کودکان درمان کنید.

-از نظر روابط جنسی خویشتن‌دار باشید یا تنها با یک فرد غیرآلوده رابطه جنسی داشته باشید (کاندوم های مردانه و زنانه نمی‌توانند حفاظت کامل را تضمین کنند. زیرا ویروس می‌تواند در نواحی یافت شود که با کاندوم پوشیده نمی‌شوند)

-از وسایل بهداشتی نظیر تیغ، حوله و نظائر آن به صورت مشترک به هیچ عنوان استفاده نکنید

-در استخرهای عمومی مواظب تماس با افراد آلوده باشید و از سالم بودن آب اطمینان حاصل کنید و از استفاده مشترک از وسایل شخصی مثل حوله اکیداً خودداری نمایید.

در صورتی که خود یا همسرتان مبتلا به ضایعات برجسته یا جوش های چرکی روی آلت یا جوش زیر پوستی در ناحیه تناسلی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2. به هیچ عنوان جوش ها یا ضایعات را فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد  
 3. از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کنید
 4. شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است
 5. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید 
 6. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید
 7. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید 
 8. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید
 9. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید:

درخواست نوبت

از دکتر بپرسید درخواست نوبت با واتساپ

درخواست نوبت با تلگرام

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر m دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام واحترام
  یه مدتی در قسمت کشاله ران م سطوح قرمز همراه خارش که کلافه کننده ست جدیدا سطوح بزرگتر شده و در قمست های دیگر کشاله ران هست عکس و بپیوست خدمتتون ارسال می کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۹ فروردین ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا برخی آلودگی های قارچی یا اگزما مطرح باشه که هیچکدام خطرناک نیست ولی معمولا کلافه کننده است.

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   علی الحساب روزانه 2 بار پماد کلوتریمازول بزن

   موهای ناحیه را با روشی غیر از تیغ از بین ببر و همیشه کوتاه نگه دار

   لباس گشاد نخی بپوش 

   روزانه یک بار با بتادین ناحیه را ضد عفونی کن

   نگران نباش ولی بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی.

   ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۷ فروردین ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.دوماهه چند تا زائده جوش مانند بالای قسمت تناسلی در امده خارش و درد هم ندارند .پیش پزشک رفتم یکیشون گفتند ویروس هست نگفت چه ویروسی پماد الوویر تجویز کرد .ازمایش هم دادم نتیجه ش سالم بود .لطف کنید نظرتون در مورد تصاویر بفرمائید .سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۷ فروردین ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم 

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس شرح حالی که ذکر کردی و عکس ارسالی احتمالا مولوسکوم مطرح باشد 

   مولوسکوم یک بیماری ویروسی واگیر دار است ولی خوشبختانه خطری ندارد 

   پماد آلویر اثری در درمان ضایعات ندارد 

   برای درمان از ترکیب دارویی با محلول موضعی یا کرایوتراپی یا لیزر باید استفاده نمود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود 

   موفق

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  من در حدود یک ماه پیش به دکتر مراجعه کردم و دکتر تشخیص مولوسکوم رو دادن.
  به من سه تا پماد دادن که یکیش به اسم پانژل که با زدنش پوست من به شدت کهیر زد.
  الان به نظر شما مجددا پماد رو مصرف کنم؟؟
  تا الان دو تا پماد دیگه که استفاده کردم تاثیر زیادی نداشتن و بثورات بهتر نشدن
  در جلسه ی دوم هم به من آنتی بیوتیک دادن که مصرف کردم و تموم شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۷ اسفند ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در صورتیکه مولوسکوم مطرح باشد بهتره از ترکیبات هیدروکسید پتاسیم به صورت محدود استفاده شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر پدرام جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من برای مشکلی که داشتم بعد از مراجعه به متخصص پوست،تشخیص مولوسکوم دادن،ایشون برای از بین بردن جوش ها گفتن از خلال دندون آغشته به بتادین استفاده کن و روی جوشها بزارو فشار بده،قرص اریتومایسین هم تجویز کردن که خوردم و دورش تموم شد،ولی کاری وه گفتن رو نکردم هنوز.خواستم نظر شما رو هم بدونم؟!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   گرچه ممکنه برای درمان اختصاصی مولوسکوم اقدامات دیگری لازم باشد

   موفق

 • تصویر کاربر بردبار پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر، من دختر ۲۳ ساله هستم ، دو سال پیش روی باسنم چندتا دونه داشتم که بعد از چندین دکتر که فکر میکنم به غلط گفتن که زگیل تناسلی هست یکی از دکتر ها تشخیص دادن که این مولوسکوم هست چون اطراف ناحیه ی تناسلی هم نبود و روی باسن بود ، فریز کردن ۶ تا به صورت تک تک ، الان در همون ناحیه بسیار ریز تر و کمتر بوجود اومده میخواستم بدونم که نیاز هست دوباره فریز بشن یا صبر کنم خودشون از بین برن یا دارویی هست که مصرف کنم؟ ممنون از وقتی که میگذارید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در موارد خفیف مولوسکوم ممکنه ترکیبات رقیق هیدروکسید پتاسیم  پنج درصد نیز کمک کننده باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر sami پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام من دختر ٣٨ ساله زگيل تناسلي روي ناحيه پوبيس كه پودوفيلين زدم و به شدت سوخته ودرد داره و يك بافت ضخيم ايجاد شده چكار بايد بكنم با سوختگي وتا چه وقت پودوفيلينو ادامه بدم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   پدوفیلین عوارض زیادی دارد. در این شرایط بهتره به صورت موقت دارو قطع شود

   موفق

 • تصویر کاربر نگارینا دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام.اقای دکتر اگه لباس زیر الوده کسی که زگیل داره کف اتاق بیوفته چند دقیقه بعد برداریمش.بعد بچه کوچیک در حالیکه جوراب پاش هس بیاد همون قسمت راه بره و بعد با همون جوراب بره رو قسمت داخلی پوشکی که قرار بود به پاش ببندیم ایا ازین طریق باعث زگیل میشه؟البته پوشک فقط۱۰ دقیقه پاش بود از بس وسواس گرفتیم سریع درش اوردیم یکی دیگه زدیم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۶ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   شانس انتقال وجود ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر سیامک شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام دکتر محلول ترکیبی برای رفع مولوسکوم چی میتونه باشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   هیدروکسید پتاسیم در برخی موارد کمک کننده است

   استفاده از این محلول بسیار با احتیاط باید باشد

   موفق

 • تصویر کاربر سارا شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام در قسمت داخلی کشاله رانم ابتدا چند جوش به ظاهر چرکی زد ولی بعد چند ماه هنوز خوب نشده و حالت نرم‌پیدا کرده لطفا عکس رو ببینید طبق توضیحات شما شبیه مولوسکوم هست آیا درسته؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۴ بهمن ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسالی نشان دهنده بیماری مولوسکوم است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  با دیدن عکس های مولوسکوم مطمعن شدم که جوشی ک روی ران پام هست مولوسکومه اما چون فکر میکردم یه جوش ساده باشه یک یا 2 بار ترکوندمش چند ماه پیش البته
  چند روزی میشه که تعدادی مولوسکوم تقریبا قرمز رنگ در ناحیه تناسلی بین مقعد و واژن و تعدادی کوچکتر و سفید رنگ بالای فرج دیدم
  میخواستم ببینم این عکس ها هم مولوسکوم هستند یا تبخال تناسلی؟ضمنا رابطه جنسی پر خطر هم داشته ام
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 3 ماه پیش)

   علیک سلام

   عکس ارسالی نشان دهنده مولوسکوم است

   بهتره برای درمان به پزشک مراجعه شود

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر