آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

تفاوت مولوسکوم با زگیل تناسلی چیست؟

مولوسکوم عفونی (Molluscum contagiosum) (مولوسکوم کنتاژیوزوم) یک بیماری پوستی ویروسی است و به شکل دانه‌های ریز نرم و محکم به رنگ‌های سفید یا صورتی و بصورت تکی یا گروهی ممکن است روی پوست ظاهر گردد. این عارضه معمولاً حالث ثانویه دارد و بعد از آلوده شدن به یک‌سری از باکتری‌ها ویروس مولوسکوم  نیز وارد بدن شده و فعالیت می‌کند. یکی از تظاهرات شایع این بیماری دانه های سفید روی اندام تناسلی است که بعضا بسیار باعث نگرانی و کاهش اعتماد به نفش در بیماران می شود.

گاهی مواقع جوش سر سفید در ناحیه تناسلی زنان ممکن است با آکنه ژنیتال شباهت زیادی داشته باشد.

این بیماری فقط بر پوست بیرونی اثرگذار بوده و در انسان‌های سالم به بقیه نقاط پوست گسترش نمی‌یابد و در حالت معمول خود به خود طی چند هفته یا ۶ ماه تا یکسال ظاهر شده و ناپدید می‌شود هرچند ممکن است در برخی افراد به مدت بالای ۴ سال هم در پوست آن‌ها باقی بماند.

این ویروس از طریق تماس مستقیم منتشر می شود و در کودکان شایع‌تر است. اما این ویروس با تماس جنسی هم می‌تواند گسترش یابد و می‌تواند در افراد با سیستم های ایمنی در معرض خطر هم رخ دهد. مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می‌تواند از طریق خاراندن یا مالش ضایعات نیز منتقل شود.

تفاوت مولوسکوم و زگیل تناسلی

مولوسکوم در صورت

مولوسکوم در صورت

راه های انتقال بیماری مولوسکوم

این بیماری پوستی بواسطه‌ لمس کردن و در تماس بودن با پوست آلوده منتقل می‌شود و قدرت سرایت یافتن آن بسیار بالاست بطوری‌که حتی اگر فرد سالم با حوله، لباس‌ها و حتی اسباب بازی‌های شخص مبتلا در ارتباط باشد، امکان ظاهر شدن دانه‌های مولوسکوم  بر بدن وی نیز وجود دارد.

هم‌چنین خود شخص آلوده هم نباید چندان به آن دست بزند و اکیداً توصیه می‌گردد که از خراشیدن آن جلوگیری شود؛ چرا که دیده شده با این کار به قسمت‌های دیگر بدن فرد هم سرایت کرده است.

استفاده کردن از تتو و خالکوبی هم می‌تواند از دیگر عوامل انتقال شناخته شود. نکته‌ی دیگر آن‌که انتقال مولوسکوم  توسط نشستن روی توالت فرنگی نیز تاکنون به اثبات نرسیده است.

در بزرگسالان ممکن است از طرق جنسی منتقل شود و محل رایج بروز مولوسکوم، آلت تناسلی در مردان است. در واقع رابطه‌ی جنسی یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال است که در بزرگسالان معمولاً از این طریق مولوسکوم  منتقل می‌شود چرا که یکی از قسمت‌هایی که دانه‌های مولوسکوم  در آن دیده می‌شود اندام تناسلی است که می‌تواند شامل اطراف یا روی آلت مردانگی، مهبل، معقد و اطراف آن باشد، و نیز محققان این احتمال را می‌دهند که این عارضه‌  پوستی از طریق حمام، سونا و استخر عمومی نیز منتقل می‌شود که البته این نظریه تاکنون به اثبات علمی نرسیده است.

 

نشانه های مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ چیست؟

در این بیماری چند برجستگی کوچک گنبدی شکل ظاهر میشوند و با فشردن ترشحات شیر بسته مانند خارج میشود . ممکن است به مدت دو هفته تا چند سال باقی بمانند. مولوسکوم  معمولا به شکل برجستگی های مروارید شکلی به اندازه یک خال بر روی ران، کفل، اندام تناسلی و گاهی صورت ظاهر می شود. این بیماری از طریق تماس با اشیا آلوده، مقاربت و یا تماس پوستی منتقل می شود. این عارضه ممکن است بدون درمان ناپدید می شوند.

مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم در زنان

اندازه مولوسکوم در زنان ممکن است به اندازه سر سوزن یا بزرگتر (درحدود ۲تا ۵ میلی‌متر) باشد، رشد و وجود این دانه‌ها معمولاً بدون هرگونه سوزش و خارشی است اما در بعضی اوقات همراه با این علایم نیز ممکن است ظاهر شود. این دانه‌ها ممکن است در هر قسمتی از بدن دیده شوند اما بطور معمول در گردن، بازوها، شکم، صورت، زانو و اندام‌های تناسلی بیشتر رشد می‌کنند و البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نخواهد بود که به ندرت در کف دست و کف پا هم ظاهر گشته است.

درمان مولوسکوم تناسلی

ضایعات پوستی کنتاژیوزوم‌ معمولا خود به خود از بین میروند اما این روند ممکن است چند ماه طول بکشد. درمان ضایعات باعث کوتاه تر شدن این مدت میشود. اگر فردی دارای ضایعات تناسلی در واژن، فرج، باسن و یا کشاله ران باشد و هم چنین از نظر جنسی فعال باشد، بهتر است برای درمان، اقدام مناسب را انجام دهد تا از انتقال ویروس به شریک جنسی او جلوگیری شود. البته درمان این ضایعات ممکن است عوارضی مانند قرمزی، درد و یا اسکار داشته باشد.

گزینه های درمان این بیماری:

 • درمان با فریز کردن ضایعه (کرایو تراپی) و یا درمان با لیزر
 • اسکراپ و یا بریدن ضایعه توسط پزشک
 • تجویز کرم و یا پماد های مخصوص توسط پزشک برای از بین بردن ضایعه

مکان های شایع برای ضایعات مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌روی صورت، تنه و دست ها و پاهای کودکان و آلت تناسلی، شکم و بخش داخلی ران های بزرگسالان هستند. عارضه معمولا به ایجاد کورک هایی منتهی می‌شود که:

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

-معمولا درد نمی‌کنند اما می‌توانند خارش داشته باشند.

-کوچک هستند (با قطر 2 تا 5 میلی‌متر)

-در مرکز گودی دارند.

-در ابتدا سفت، گنبدی شکل و به رنگ گوشت هستند.

-با گذر زمان نرم‌تر می شوند.

-ممکن است با گذر زمان سرخ شده و مایع داخل آنها خالی شود.

-هسته مرکزی آنها یک ماده سفید و مومی شکل دارد.

در افرادی که سیستم ایمنی طبیعی دارند، مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ معمولا پس از یک دوره چند ماهه تا چند ساله خودبخود ناپدید می شود. در افرادی که ایدز یا عوارض دیگری دارند که بر سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد، زخم های مرتبط با مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می توانند گسترده و بطور خاص مزمن باشند.

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

تشخیص مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌بر اساس ظاهر متمایز زخم آن است. اگر تشخیص مورد تردید باشد، پزشک می‌تواند با نمونه ‌برداری از ضایعه و بررسی سیتوپاتولوژیک تشخیص را قطعی کند. اگر هر گونه نگرانی در مورد مشکلات سلامت مرتبط دارید، پزشک می‌تواند وجود اختلال های نهفته را بررسی کند.

بهترین روش درمان مولوسکوم

مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ در زنان و مردان معمولا خودبخود برطرف می‌شود و نیاز به درمان ندارد، بنابراین درمان همیشه ضروری نیست. اما در مواردی که ضایعه طی 2 تا 4 ماه خود به خود بهبود نیابد یا در صورتی که شک به مشکلات ثانویه مطرح باشد ممکن است پزشک با روش های مختلفی اقدام به درمان نماید

استفاده از کرایوتراپی و داروی موضعی در این بیماری کاربرد دارد. پس از درمان با روش انجماد (کرایوتراپی) ممکن است برای مدت نسبتا طولانی جای زخم روی پوست باقی بماند ولی در نهایت بهبود خواهد یافت.  اما در صورتی که ضایعات متعدد باشند لیزر کاربرد دارد. لیزر یکی از بهترین و سریعترین روش های درمانی است و معمولا عوارض بسیار کمی دارد

تشخیص و درمان جوش دستگاه تناسلی زنان معمولا باید سریعتر انجام شود زیرا ممکن است با برخی از بیماری های دیگر نظیر زگیل تناسلی شباهت داشته باشد در 10 درصد موارد ویروس زگیل تناسلی پرخطر بوده و می تواند باعث بروز عوارض جدی شود. لذا درمان جوش دستگاه تناسلی زنان نسبت به مردان اولویت بالاتری دارد

بهتر است بخوانید   درمان قطعی زگیل تناسلی مردان در تهران

آیا مولوسکوم خطرناک است؟

مولوسکوم کنتاژیوزوم‌ خطرناک نیست، اما ظاهر ناخوشایندی بر پوست ایجاد می کند. مولوسکوم شامل ضایعات پوستی بدون درد، سفید، کوچک و دکمه ای شکل میباشد که میتواند در شکم، ناحیه تناسلی، صورت و یا باسن رشد کند. این بیماری در کودکان شایع تر است اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد‌.

پیشگیری از بیماری مولوسکوم کانتوژیوزوم

برای جلوگیری از مبتلا شدن به این عارضه پوستی تنها کافی‌ است توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید و از تماس داشتن با قسمت‌های آلوده شده خودداری کنید، شستن دست‌ها با آب و صابون یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از انتقال مولوسکوم  است.

همچنین در رابطه‌ی جنسی برای جلوگیری از انتقال می‌بایست از کاندوم استفاده شود، البته نباید از کاندوم بعنوان ابزار پیشگیری‌کننده قطعی انتظار داشته باشیم زیرا کاندوم فقط میتواند آلت تناسلی را محفوظ بدارد در حالی‌که در معاشقه و ارتباط بدن، احتمال انتقال کم نیست به همین جهت رابطه جنسی افراد بهتر است به یک شریک جنسی محدود گردد

برای پیش‌گیری از مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌از راهنمایی های زیر پیروی کنید:

-از تماس مستقیم با فردی که ممکن است این عارضه را داشته باشد، اجتناب کنید

-اگزمای (eczema) نهفته را در کودکان درمان کنید.

-از نظر روابط جنسی خویشتن‌دار باشید یا تنها با یک فرد غیرآلوده رابطه جنسی داشته باشید (کاندوم های مردانه و زنانه نمی‌توانند حفاظت کامل را تضمین کنند. زیرا ویروس می‌تواند در نواحی یافت شود که با کاندوم پوشیده نمی‌شوند)

-از وسایل بهداشتی نظیر تیغ، حوله و نظائر آن به صورت مشترک به هیچ عنوان استفاده نکنید

-در استخرهای عمومی مواظب تماس با افراد آلوده باشید و از سالم بودن آب اطمینان حاصل کنید و از استفاده مشترک از وسایل شخصی مثل حوله اکیداً خودداری نمایید.

بهتر است بخوانید   آمپول گارداسیل و زمان های تزریق واکسن

در صورتی که خود یا همسرتان مبتلا به ضایعات برجسته یا جوش های چرکی روی آلت یا جوش زیر پوستی در ناحیه تناسلی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2. به هیچ عنوان جوش ها یا ضایعات را فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد  
 3. از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کنید
 4. شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است
 5. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید 
 6. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید
 7. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید 
 8. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید
 9. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید.
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عسل جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 3 روز پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.اگر مقعد مشکوک به زگیل تناسلی بود ممکنه اون زگیل به واژن هم برسه؟
  واینکه اگر واژن آلوده شد برای دختران باکره چجوری نمونه برداری میکنن که پرده آسیب نبینه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۳ تیر ۹۹( 3 روز پیش)

   سلام جانم

   احتمال انتقال به سایر نواحی منجمله واژن نیز وجود دارد

   برای نمونه برداری از سواب استفاده می شود

   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر هادی شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام شرمنده دارویی برای رفع نازکی پوست الت تناسلی معرفی کنیدباتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام

   تقریبا هیج دارویی تاثیر کامل ندارد

   بهتره الگوی رابطه جنسی اصلاح شود

   فعلا پماد کالندولا بزن

 • تصویر کاربر علی شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  با سلام واحترام، بنده از بهمن ماه درگیر تبخال تناسلی شدم تا الان سه بار ویزیت اینترنتی شدم، بار ۶ ماه پیش اولین تبخال زد در یک ناحیه مشخص ، بار دوم دو ماه بد دقیقا همونجا قبلی زد یه دونه، بار سو‌م دو‌ماه بعد بسیار شدید بود حدود ۲۰ تا تبخال کوچک
  من بعد از بار سوم که اول اردیبهشت امسال زد بعد از خوردن ۱۰ روز آسیکلوویر هر ۶ ساعت یک عدد، برای پیشگیری از عود مجدد هر ۱۲ ساعت یک عدد اسیکلوویر ۴۰۰ میخوردم تا امروز که دو ماه از بهبودی دفعه اخر زده که دو‌باره تبخال زدم ، این دفعه بسیار بسیار کوچک و در ناحیه دیگر از موارد مشابه قبلی
  من چهارتا عکس میفرستم براتون هر کدوم مربوط به یک دوره میشود، عکس آخر مربوط به این دوره است.
  در نهایت اینکه مصرف مداوم اسیکلوویر کمکی به عدم عود مجدد یا ضعیف شدن عود مجدد میکنه ، ادامه بدم یا قطع کنم هر موقع زد استفاده کنم
  ممنون از لطف شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۷ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به شرح حالی که ذکر کردی و عکس ارسالی شواهدی از تبخال تناسلی در این دوره مشاهده نمی شود

   مصرف مداوم آسیکلوویر توصیه نمی شود و فقط در فاز علامتدار توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر پویا چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 1 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،دکتر الان که کرونا هست به نظرتون برم واس تزریق واکسن گارداسیل ۹یا صبر کنم پاندمی تموم شه؟واینکه یه مرکز مطمئن واس خرید و تزریق لطفا معرفی کنید بهم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۴ تیر ۹۹( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   واکسن گارداسیل 9 در حال حاضر به صورت رسمی در ایران توزیع نشده است

   واکسن گارداسیل 4 در برخی مراکز نظیر انستیتو پاستور در دسترس است

   موفق

 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  چند وقت است یک حلقه زیر کلاهک آلت تناسلی ایجاد شده در حالت عادی مشخص نمی باشد اما در حالت نعوظ ظاهرش مشخص است، هیچ گونه دردی ندارد و فقط سمت راست آلت می باشد.هنگام لمس حالت سفت و غضروف مانند دارد. رشد نکرده و اندازه اش ثابت است چند تصویر هم ازش ضمیمه کردم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس شرح حالی که ذکر کردی و عکس ارسالی بیماری خاصی مطرح نیست

   چنانچه از نظر ظاهری آزار دهنده باشد ممکن است بتوان با اقدامات جراحی ترمیمی آنرا اصلاح نمود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر المیرا شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین من چن تا ضایعه مولوسکوم ناحیه تناسلی دارم ایا بعد فریز ضایعه هاو بهبودی جای زخمش میتونم از لیزر یا اپیلاسیون برای رفع موهای زاید ناحیه تناسلی استفاده کنم؟ ؟چون نمیتونم از تیغ استفاده کنم. بعد از کرایو میتونم با پارتنرم رابطه داشته باشم؟:( یا باید کلا بیخیال این قضیه بشم تا چند ماه تا کامل برطرف شده باشه؟ :( یا با کاندوم ایرادی نداره؟ ایا این ویروس میتونه توی پوست باشه و قابلیت انتقال هم داشته باشه ولی بدون نشانه روی پوست؟ینی پوستم ضایعه نداشته باشه بازم احتمال انتقال بیماری دارم؟ ممنون از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در صورتیکه ضایعه حضور نداشته باشد استفاده از لیزر ممنوع است ولی استفاده از کرم موبر اشکالی ندارد

   در صورتیکهاز نظر ظاهری ضایعه وجود نداشته باشد رابطه جنسی اشکالی ندارد

   کاندوم اشکالی ندارد

   امکان انتقال بیماری در صورتیکه ضایعه وجود نداشته باشد بسیار کم است

   موفق

    

 • تصویر کاربر ایمان شنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام
  من دیروز متوجه شدم در زیر کلاهک و روی خط ختنه آلتم یک زائده گوشتی بوجود اومده، میخواستم ببینم زگیل تناسلی هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نم یتوان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی بسیار کم است بیشتر یک فیبروم مطرح است که مهمولا خطری نداشته و نیازی به درمان ندارد

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر حسین دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با درود مجدد
  فرموده شما ۷۰ درصد زگیل تناسلی و ۳۰ درصد مورد دیگه بود که فرمود علی الحساب با بتادین روزانه شستشو بدم
  سوال:
  بتادین خالص؟ اینکه چند دقیقه و حالت مالشی یا توی تشتی بنشینم.
  ۲- هزینه لیزر چه مقدار هست؟
  ۳- آیا احتمال خطر و در آینده انتخاب همسر و سرایت آن هست؟

  خیلی خوشحال میشم از نزدیک معاینه صورت بگیره لذا بنا به دلایلی که فرمودید چه نوع پمادهایی پیشنهاد میکنید برای استفاده ؟

  بی نهایت از حس انسان دوستی و شرافت شما ممنونم و آرزو دارم همیشه سالم و تندرست باشید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ فروردین ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   استفاده از بتادین : فقط با پنبه بتادین را به مدت 10 ثانیه روی ناحیه بزن و بعد از 10 ثانیه شسته شود. بعد از بتادین  کرم اوره 10 درصد ثمین بزن. اینکار روزانه یک بار کافی است

   راستش هزینه ها قابل پیش بینی نیست و پس از معاینه بالینی می توان اظهار نظر بهتری نمود

   یکی از گزینه های درمانی نیز استفاده از پدوفیلین موضعی است که روشی بسیار ارزان ولی چون عوارض متعددی دارد و باعث درد و سوزش فراوان هم خواهد شد خیلی برات توصیه نمی کنم 

   این روش ممکنه حدود 4 تا 6 هفته زمان لازم داشته باشد و سرپایی در منزل قابل انجام است.

   در صورت تمایل می توان از محلول پدوفیلین 5 درصد (باید در برخی داروخانه ها ساخته شود) هر 3 روز یک بار استفاده نمود

   در صورتیکه زگیل مطرح باشد و درمان نشود یا درمان ناقص انجام شود احتمال انتقال در اینده به همسر زیاد است

   از ابراز لطفت ممنونم

    

 • تصویر کاربر یاسی دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر،
  من دو ماه پیش در قسمت ران پا چند عدد و در قسمت ژنیتال دوتا ضایعه پاپول مانند زده بودم، دکتر رفتم گفتند که مولوسکوم هست و کرایو کردند ولی یکی از ضایعات در ناحیه ژنیتال را میس کردند و به علت شرایط کنونی نتوانستم برای چک اپ دکتر بروم و الان به خاطر ژلت زدن برای مو های زاید در ان ناحیه تعدادش چهار عدد شده، البته بسیار کوچک هستند، با توجه به اینکه الان نمیتونم برای کرایو مراجعه کنم، با توجه به امکان سرایت ان به نقاط دسگر توسط ژلت برای درمان انها چکار باید بکنم؟ ایا میتوان درمان دارویی انجام داد؟
  ایا مولوسکوم خطرناک است ؟
  و اینکه ایا زدن سرکه سیب رقیق شده بر روی ضایعات برای از بین بردن انها کار صحیحی است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۴ فروردین ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم 

   مولوسکوم خطر ناک نیست 

   می توان از محلول هیدروکسید پتاسیم موضعی نیز در موارد خفیف استفاده نمود 

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالجت اقدام کن 

 • تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر بزرگوار ، شاد و پر انرژی باشین ، جناب دکتر من چند وقت هست دو تا ضایعه دور آلت تناسلی که عکس را خدمت شما پیوست کردم مشاهده کردم ، این عکس را بعد از حمام خدمت شما از ضایعه ارسال کردم ، خیلی حساس شدم و تا به اونا دست میزنم تو حموم باید چندین بار دستمو بشورم و دست به هیج جام نمیزنم خیلی وسواس شدم ، ممنون میشم کمکم کنید و بفرماید درمانش چیه‌ و اینا چی هستن و ممنون میشم که راهنمایم کنید که وسواسم هم کم بشه و ایا دست زدن اشکالی داره و منتقل میشه ، یه روز یکیشونو فشار دادم که فک کنم چرک داخل شه ، یه دوستم میگفت جوش چرکیه ممنون میشم کمکم کنید و راهنمایی بفرماید ارادت و یا اگر ژل یا پمادی یا دارویی پیشنهاد میکنید ممنون میشم بفرمایید
  1. تصویر کاربر مهدی پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)
   کلا سه تا بودن یکیشون هم دقیقا زیر کش شورتم بود پاین شکمم از بس فشار و این ورو اور کرده بو کش شورتم ، خودش یه روز خالی شده بود یه کم هم خون یه کم اومده بود که بعش ناپدید شد جاش هم نمونده ممنون میشم راهنمایی بفرمایید و اگر ژل یا پماد یا داروی از بیرون یا خانگی بفرمایید استفاده کنم اگه نیاز باشه و ایا با دست فشار بدم خالی کنم مشکل پیش میاد ارادت
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۹ اسفند ۹۸( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   از ابراز لطفت خیلی ممنونم . منم امیدوارم همیشه شاد و سلامت باشی. سال نو را هم تبریک عرض می کنم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی و شرح حالی که ذکر کردی ممکنه ژنیتال آکنه یا زگیل تناسلی مطرح باشه.

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد.

   همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   از تیغ زدن ناحیه پرهیز کن

   از هر گونه دستکاری و فشار دادن ضایعه پرهیز کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول 0.75 درصد بزن

   لباس گشاد نخی بپوش

   بهتره بعد از عادی شدن شرایط بحرانی کشور از نظر کرونا برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی.

   ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر