تفاوت مولوسکوم با زگیل تناسلی چیست؟

تفاوت مولوسکوم با زگیل تناسلی چیست؟

فهرست مطالب

مولوسکوم عفونی (Molluscum contagiosum) (مولوسکوم کنتاژیوزوم) یک بیماری پوستی ویروسی است و به شکل دانه‌های ریز نرم و محکم به رنگ‌های سفید یا صورتی و بصورت تکی یا گروهی ممکن است روی پوست ظاهر گردد. این عارضه معمولاً حالث ثانویه دارد و بعد از آلوده شدن به یک‌سری از باکتری‌ها ویروس مولوسکوم  نیز وارد بدن شده و فعالیت می‌کند. یکی از تظاهرات شایع این بیماری دانه های سفید روی اندام تناسلی است که بعضا بسیار باعث نگرانی و کاهش اعتماد به نفش در بیماران می شود.

گاهی مواقع جوش سر سفید در ناحیه تناسلی زنان ممکن است با آکنه ژنیتال شباهت زیادی داشته باشد.

این بیماری فقط بر پوست بیرونی اثرگذار بوده و در انسان‌های سالم به بقیه نقاط پوست گسترش نمی‌یابد و در حالت معمول خود به خود طی چند هفته یا ۶ ماه تا یکسال ظاهر شده و ناپدید می‌شود هرچند ممکن است در برخی افراد به مدت بالای ۴ سال هم در پوست آن‌ها باقی بماند.

این ویروس از طریق تماس مستقیم منتشر می شود و در کودکان شایع‌تر است. اما این ویروس با تماس جنسی هم می‌تواند گسترش یابد و می‌تواند در افراد با سیستم های ایمنی در معرض خطر هم رخ دهد. مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می‌تواند از طریق خاراندن یا مالش ضایعات نیز منتقل شود.

تفاوت مولوسکوم و زگیل تناسلی

مولوسکوم در صورت
مولوسکوم در صورت

راه های انتقال بیماری مولوسکوم

این بیماری پوستی بواسطه‌ لمس کردن و در تماس بودن با پوست آلوده منتقل می‌شود و قدرت سرایت یافتن آن بسیار بالاست بطوری‌که حتی اگر فرد سالم با حوله، لباس‌ها و حتی اسباب بازی‌های شخص مبتلا در ارتباط باشد، امکان ظاهر شدن دانه‌های مولوسکوم  بر بدن وی نیز وجود دارد.

هم‌چنین خود شخص آلوده هم نباید چندان به آن دست بزند و اکیداً توصیه می‌گردد که از خراشیدن آن جلوگیری شود؛ چرا که دیده شده با این کار به قسمت‌های دیگر بدن فرد هم سرایت کرده است.

استفاده کردن از تتو و خالکوبی هم می‌تواند از دیگر عوامل انتقال شناخته شود. نکته‌ی دیگر آن‌که انتقال مولوسکوم  توسط نشستن روی توالت فرنگی نیز تاکنون به اثبات نرسیده است.

در بزرگسالان ممکن است از طرق جنسی منتقل شود و محل رایج بروز مولوسکوم، آلت تناسلی در مردان است. در واقع رابطه‌ی جنسی یکی از اصلی‌ترین راه‌های انتقال است که در بزرگسالان معمولاً از این طریق مولوسکوم  منتقل می‌شود چرا که یکی از قسمت‌هایی که دانه‌های مولوسکوم  در آن دیده می‌شود اندام تناسلی است که می‌تواند شامل اطراف یا روی آلت مردانگی، مهبل، معقد و اطراف آن باشد، و نیز محققان این احتمال را می‌دهند که این عارضه‌  پوستی از طریق حمام، سونا و استخر عمومی نیز منتقل می‌شود که البته این نظریه تاکنون به اثبات علمی نرسیده است.

 

نشانه های مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ چیست؟

در این بیماری چند برجستگی کوچک گنبدی شکل ظاهر میشوند و با فشردن ترشحات شیر بسته مانند خارج میشود . ممکن است به مدت دو هفته تا چند سال باقی بمانند. مولوسکوم  معمولا به شکل برجستگی های مروارید شکلی به اندازه یک خال بر روی ران، کفل، اندام تناسلی و گاهی صورت ظاهر می شود. این بیماری از طریق تماس با اشیا آلوده، مقاربت و یا تماس پوستی منتقل می شود. این عارضه ممکن است بدون درمان ناپدید می شوند.

مولوسکوم روی آلت تناسلی
مولوسکوم روی آلت تناسلی

مولوسکوم در زنان

اندازه مولوسکوم در زنان ممکن است به اندازه سر سوزن یا بزرگتر (درحدود ۲تا ۵ میلی‌متر) باشد، رشد و وجود این دانه‌ها معمولاً بدون هرگونه سوزش و خارشی است اما در بعضی اوقات همراه با این علایم نیز ممکن است ظاهر شود. این دانه‌ها ممکن است در هر قسمتی از بدن دیده شوند اما بطور معمول در گردن، بازوها، شکم، صورت، زانو و اندام‌های تناسلی بیشتر رشد می‌کنند و البته ذکر این نکته هم خالی از لطف نخواهد بود که به ندرت در کف دست و کف پا هم ظاهر گشته است.

درمان مولوسکوم تناسلی

ضایعات پوستی کنتاژیوزوم‌ معمولا خود به خود از بین میروند اما این روند ممکن است چند ماه طول بکشد. درمان ضایعات باعث کوتاه تر شدن این مدت میشود. اگر فردی دارای ضایعات تناسلی در واژن، فرج، باسن و یا کشاله ران باشد و هم چنین از نظر جنسی فعال باشد، بهتر است برای درمان، اقدام مناسب را انجام دهد تا از انتقال ویروس به شریک جنسی او جلوگیری شود. البته درمان این ضایعات ممکن است عوارضی مانند قرمزی، درد و یا اسکار داشته باشد.

گزینه های درمان این بیماری:

 • درمان با فریز کردن ضایعه (کرایو تراپی) و یا درمان با لیزر
 • اسکراپ و یا بریدن ضایعه توسط پزشک
 • تجویز کرم و یا پماد های مخصوص توسط پزشک برای از بین بردن ضایعه

مکان های شایع برای ضایعات مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌روی صورت، تنه و دست ها و پاهای کودکان و آلت تناسلی، شکم و بخش داخلی ران های بزرگسالان هستند. عارضه معمولا به ایجاد کورک هایی منتهی می‌شود که:

ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار
ضایعات برجسته گنبدی شکل ناف دار

-معمولا درد نمی‌کنند اما می‌توانند خارش داشته باشند.

-کوچک هستند (با قطر 2 تا 5 میلی‌متر)

-در مرکز گودی دارند.

-در ابتدا سفت، گنبدی شکل و به رنگ گوشت هستند.

-با گذر زمان نرم‌تر می شوند.

-ممکن است با گذر زمان سرخ شده و مایع داخل آنها خالی شود.

-هسته مرکزی آنها یک ماده سفید و مومی شکل دارد.

در افرادی که سیستم ایمنی طبیعی دارند، مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ معمولا پس از یک دوره چند ماهه تا چند ساله خودبخود ناپدید می شود. در افرادی که ایدز یا عوارض دیگری دارند که بر سیستم ایمنی تاثیر می‌گذارد، زخم های مرتبط با مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ می توانند گسترده و بطور خاص مزمن باشند.

بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد
بیوپسی از ضایعات ممکن است لازم باشد

تشخیص مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌بر اساس ظاهر متمایز زخم آن است. اگر تشخیص مورد تردید باشد، پزشک می‌تواند با نمونه ‌برداری از ضایعه و بررسی سیتوپاتولوژیک تشخیص را قطعی کند. اگر هر گونه نگرانی در مورد مشکلات سلامت مرتبط دارید، پزشک می‌تواند وجود اختلال های نهفته را بررسی کند.

[irp posts=”3818″ name=”زگیل تناسلی زنان (تشخیص و درمان)”]

بهترین روش درمان مولوسکوم

مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم‌ در زنان و مردان معمولا خودبخود برطرف می‌شود و نیاز به درمان ندارد، بنابراین درمان همیشه ضروری نیست. اما در مواردی که ضایعه طی 2 تا 4 ماه خود به خود بهبود نیابد یا در صورتی که شک به مشکلات ثانویه مطرح باشد ممکن است پزشک با روش های مختلفی اقدام به درمان نماید

استفاده از کرایوتراپی و داروی موضعی در این بیماری کاربرد دارد. پس از درمان با روش انجماد (کرایوتراپی) ممکن است برای مدت نسبتا طولانی جای زخم روی پوست باقی بماند ولی در نهایت بهبود خواهد یافت.  اما در صورتی که ضایعات متعدد باشند لیزر کاربرد دارد. لیزر یکی از بهترین و سریعترین روش های درمانی است و معمولا عوارض بسیار کمی دارد

تشخیص و درمان جوش دستگاه تناسلی زنان معمولا باید سریعتر انجام شود زیرا ممکن است با برخی از بیماری های دیگر نظیر زگیل تناسلی شباهت داشته باشد در 10 درصد موارد ویروس زگیل تناسلی پرخطر بوده و می تواند باعث بروز عوارض جدی شود. لذا درمان جوش دستگاه تناسلی زنان نسبت به مردان اولویت بالاتری دارد

[irp posts=”3788″ name=”زگیل تناسلی مردان چه ارتباطی با سرطان ها و ایدز دارد”]

آیا مولوسکوم خطرناک است؟

مولوسکوم کنتاژیوزوم‌ خطرناک نیست، اما ظاهر ناخوشایندی بر پوست ایجاد می کند. مولوسکوم شامل ضایعات پوستی بدون درد، سفید، کوچک و دکمه ای شکل میباشد که میتواند در شکم، ناحیه تناسلی، صورت و یا باسن رشد کند. این بیماری در کودکان شایع تر است اما در هر سنی ممکن است اتفاق بیفتد‌.

پیشگیری از بیماری مولوسکوم کانتوژیوزوم

برای جلوگیری از مبتلا شدن به این عارضه پوستی تنها کافی‌ است توصیه‌های بهداشتی را رعایت کنید و از تماس داشتن با قسمت‌های آلوده شده خودداری کنید، شستن دست‌ها با آب و صابون یکی از راه‌های مفید برای جلوگیری از انتقال مولوسکوم  است.

همچنین در رابطه‌ی جنسی برای جلوگیری از انتقال می‌بایست از کاندوم استفاده شود، البته نباید از کاندوم بعنوان ابزار پیشگیری‌کننده قطعی انتظار داشته باشیم زیرا کاندوم فقط میتواند آلت تناسلی را محفوظ بدارد در حالی‌که در معاشقه و ارتباط بدن، احتمال انتقال کم نیست به همین جهت رابطه جنسی افراد بهتر است به یک شریک جنسی محدود گردد

برای پیش‌گیری از مولوسکوم‌ کنتاژیوزوم ‌از راهنمایی های زیر پیروی کنید:

-از تماس مستقیم با فردی که ممکن است این عارضه را داشته باشد، اجتناب کنید

-اگزمای (eczema) نهفته را در کودکان درمان کنید.

-از نظر روابط جنسی خویشتن‌دار باشید یا تنها با یک فرد غیرآلوده رابطه جنسی داشته باشید (کاندوم های مردانه و زنانه نمی‌توانند حفاظت کامل را تضمین کنند. زیرا ویروس می‌تواند در نواحی یافت شود که با کاندوم پوشیده نمی‌شوند)

-از وسایل بهداشتی نظیر تیغ، حوله و نظائر آن به صورت مشترک به هیچ عنوان استفاده نکنید

-در استخرهای عمومی مواظب تماس با افراد آلوده باشید و از سالم بودن آب اطمینان حاصل کنید و از استفاده مشترک از وسایل شخصی مثل حوله اکیداً خودداری نمایید.

[irp posts=”2406″ name=”گارداسیل و نقش آن در پیشگیری از سرطان”]

در صورتی که خود یا همسرتان مبتلا به ضایعات برجسته یا جوش های چرکی روی آلت یا جوش زیر پوستی در ناحیه تناسلی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 2. به هیچ عنوان جوش ها یا ضایعات را فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد  
 3. از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کنید
 4. شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است
 5. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید 
 6. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید
 7. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید 
 8. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید
 9. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  با دیدن عکس های مولوسکوم مطمعن شدم که جوشی ک روی ران پام هست مولوسکومه اما چون فکر میکردم یه جوش ساده باشه یک یا 2 بار ترکوندمش چند ماه پیش البته
  چند روزی میشه که تعدادی مولوسکوم تقریبا قرمز رنگ در ناحیه تناسلی بین مقعد و واژن و تعدادی کوچکتر و سفید رنگ بالای فرج دیدم
  میخواستم ببینم این عکس ها هم مولوسکوم هستند یا تبخال تناسلی؟ضمنا رابطه جنسی پر خطر هم داشته ام
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 1 هفته پیش)

   علیک سلام

   عکس ارسالی نشان دهنده مولوسکوم است

   بهتره برای درمان به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر مالک یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  من رو بیضه هام دون ریز زده یکساله هست میخواستم بپرسم زگیل تناسلی ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۴ دی ۹۹( 2 هفته پیش)

   علیک سلام

   با توجه به عکس ارسالی چنانچه آنژیوکراتوم  مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی 

 • تصویر کاربر zahra سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سوال آقای دکتر من امروز متوجه چیزی مثل جوش‌ شدم میخواستم بدونم‌ زگیل‌تناسلیه یا جوش
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ دی ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسالی نشان دهنده زگیل تناسلی نیست

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر امید شنبه ۶ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  من ۲۰ سالمه و به دکتر مراجعه کردم و گفتن احتمال زیاد این مورد مولوسکوم باشه و این بیماری حدود ۵ ماه با من هست
  و بنده چند روز هست دارم سیستم ایمنی بدنم رو میبرم بالا که بیماری دفع بشه
  یک جلسه کرایوتراپی هم انجام داده بودم و متوجه شدم دکتری که انتخاب کرده بودم ظاهرا انچنان وارد نیست تصمیم گرفتم ادامه ندم ، حالا خواستم بدونم ، با اورال س ک س هم ممکنه به شریک جنسیم انتقالش بدم؟ ممنون میشم جوابمو بدید و اگه امکان انتقالش هست خواستم بدونم چه اقدامی باید صورت بگیره برای مسائل جنسی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ دی ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   شانس انتقال از طریق رابطه جنسی نیز وجود دارد

   کاندوم این شانس را کاهش خواهد داد

   بهترین روش درمانی لیزر است

   موفق

 • تصویر کاربر حسناخانم سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشین.ما دوقلو داریم۱۶ماهشونه و من چون همسرم زگیل داشتن مال منم کرایو کردم یه مقدار هنوز مونده.بچه هام از اول شیرخشک خوردن بخاطر وسواس ترسیدم شیر خودمو بدم.که مبادا لباسم الوده باشه یا هرچیزی مربوط به این ویروسhpv;اما الان که بزرگ تر شدن خیلی شیطون و کنجکاون دوتا هستن و کنترلشون سخته.باز ما خیلی مراقبشونیم.دوتا سوال دارم.کی میتونیم واکسن گارداسیل بزنیم براشون؟دوم اینکه من قبل از دستشویی لباس زیرمو در میارم خیس نشه عفونت بگیرم.اومدم دیدم یکیشون لباس زیرم رو از همون قسمت داخلی که میپوشم گذاشته رو میز بازی داداشش.و تا منو دید برداشت و فرار کرد اما داداشش که پشت میز نشسته بود تا اومدم بغلش کنم لبشو چسپند همون قسمت جلوی میز که شورت روش بود.من۳دقیقه دستشویی بودم و تو این۳ دقیقه ویروس منتقل شد به میز و بعد دهن طفل معصوم؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   در این شرایط احتمال درگیری عملا وجود ندارد ولی اصولا باید اقدامات محافظتی بیشتری انجام شود

   برای درمان زگیل تناسلی لیزر به مراتب سریعتر از کرایو جواب خواهد داد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر
  برای مولوسکم از مترونیدازول چند درصد باید استفاده کرد
  آیا در صورت طولانی شدن ماندگاری این ضایعت پوستی آنتی بیوتیک دیگری هم نیاز هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ دی ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   مترونیدازول روی مولوسکوم هیچگونه تاثیری ندارد ولی از آنجایی که فولیکولیت و مولوسکوم از نظر ظاهری شبیه هم هستند و مترونیدازول روی فولیکولیت موثر است

   بهتره از اقدامات خودسرانه و بر اساس جستجو در اینترنت یا سوال و جواب از دکتر پرهیز شود و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  2. تصویر کاربر حمید چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 3 هفته پیش)
   ممنونم آقای دکتر
   چشم حتما
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سعید دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  باسلام حدودا یک ماه است چند ضایعه پوستی و گوشتی کوچک زیر شکم و بالای الت مردانه ایجاد شده که با تیغ زدن معلوم میشوند یکی از انها بزرگتر است لطفا راهنمایی کنید عکس ارسال کردم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ دی ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی وجود دارد

   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   پس از درمان ضایعات و به منظور کنترل بار ویروسی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است

   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

   موفق

 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر برا مولوسکوم چه داروئی تجویز میکنین اثربخشی خوبی داشته باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در موارد خفیف معمولا ترکیبات رقیق هیدروکسید پتاسیم کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  با سلام . ببخشید می خواستم بپرسم که اگر در بدن ما ویروس اچ پی وی وجود داشته باشد و در دوره ی کمون آن باشد و ما ندانیم اگر ما واکسن اچ پی وی را در آن زمان بزنیم اشکالی دارد یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در سنین زیر 26 سال هیچ اشکالی ایجاد نمی شود

   موفق

 • تصویر کاربر حمید جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشین ناحیه تناسلی ۳تا جوش سر سفید و یکم بالاتر یدونه جوش آبکی دراومده آیا زیگل تناسلی هستش یا مولوسکوم ممنون میشم جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به شرایطی که ذکر کردی احتمال مولوسکوم به مرتب بیشتر است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر