قرص جوشان منیزیم چه موقع مصرف شود؟

قرص جوشان منیزیم چه موقع مصرف شود؟

فهرست مطالب

منیزیم ماده معدنی مهمی است، و در بیش از 300 واکنش آنزیمی در بدن انسان نقش دارد. از جمله کارکردهای متعدد آن عبارتند از: کمک به عملکرد عضله و عصب، تنظیم فشار خون، و پشتیبانی از سیستم ایمنی.

بدن یک فرد بزرگسال تقریباً شامل 25 گرم (g) منیزیم است که 50 تا 60 درصد آن توسط سیستم اسکلتی ذخیره می‌شود. مابقی در عضلات، بافت‌های نرم و مایعات بدن وجود دارد.

چرا به منیزیم نیاز داریم؟

بسیاری از افراد در ایالات متحده در رژیم غذایی خود منیزیم کافی دریافت نمی‌کنند، با این حال علائم کمبود آن را در افرادی که مشکلات سلامتی دیگری ندارند نمی‌توان مشاهده کرد.  

از نظر پزشکان کمبود منیزیم باعث عوارض سلامتی مختلف می‌شود، بنابراین افراد باید میزان منیزیم روزمره توصیه شده را مصرف کنند.

بادام، اسفناج، و بادام هندی برخی از مواد مغذی هستند که بالاترین سطح منیزیم را دارند. اگر فرد نتواند در طول رژیم غذایی خود منیزیم کافی دریافت کند، ممکن است پزشک مصرف مکمل‌ها را توصیه نماید.

در این مقاله به کارکرد و مزایای منیزیم می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که در بدن چه کاری انجام می‌دهد، منابع رژیمی آن چیست، و پزشکان درباره ریسک‌های سلامت احتمالی ناشی از مصرف زیاد منیزیم چه نظری دارند.

6 خاصیت قرص جوشان منیزیم

منیزیم یکی از مواد معدنی پرنیاز اساسی است. مواد معدنی پرنیاز عناصری هستند که افراد باید به مقادیر نسبتاً زیاد مصرف کنند .

حداقل 100 میلی‌گرم (mg) در روز. مواد معدنی کم‌نیاز مانند آهن و روی به همان اندازه مهم هستند، با این حال انسان به مقادیر کمتری از آنها احتیاج دارد.

منیزیم در بسیاری از عملکردهای بدن نقشی حیاتی دارد. در صورتی که به میزان کافی دریافت شود می‌تواند به پیشگیری یا درمان بیماری‌های مزمن از قبیل آلزایمر، دیابت نوع 2، بیماری قلبی و عروقی، و میگرن کمک کند.

بخش‌های پیش رو کارکرد منیزیم در بدن و تأثیرات آن روی سلامت شخص را مطرح خواهند کرد.

6 خاصیت قرص جوشان منیزیم

تاثیر قرص منیزیم بر سلامت استخوان

با این که بیشتر پژوهش‌ها روی نقش کلسیم در سلامت استخوان تمرکز کرده‌اند، منیزیم نیز برای شکل‌گیری سالم استخوان ضروری است.

منیزیم می‌تواند سلامت استخوان را هم به شکل مستقیم و هم به شکل غیرمستقیم بهبود دهد چون به تنظیم سطح کلسیم و ویتامین دی، دو ماده مغذی ضروری برای سلامت استخوان، کمک می‌کند.

منیزیوم و سلامت قلبی و عروقی

بدن برای حفظ سلامت ماهیچه‌ها از جمله قلب به منیزیم نیاز دارد. پژوهش‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که منیزیم نقش مهمی در سلامت قلب دارد.

مطالعه انجام شده در سال 2018 گزارش داده است که کمبود منیزیم ریسک ابتلای فرد به مشکلات قلبی و عروقی را بیشتر می‌کند. بخشی از این به خاطر تأثیراتی است که در سطح سلولی دارد. نویسندگان مشاهده کرده‌اند کمبود منیزیم در افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب شایع است و ممکن است باعث بدتر شدن نتایج بالینی آنها شود.

ریسک فوت در اشخاصی که پس از حمله قلبی خیلی زود منیزیم دریافت می‌کنند کمتر است. پزشکان گاهی در طی درمان نارسایی احتقانی قلب (CHF) از منیزیم استفاده می‌کنند تا ریسک آریتمی قلبی (بی‌نظمی در ضربان قلب)، یا ریتم غیرعادی قلب را کاهش دهند.

کمبود منیزیم و میگرن

منیزیم‌درمانی می‌تواند به جلوگیری از سردرد و تسکین آن کمک کند. علتش این است که کمبود منیزیم ممکن است روی انتقال‌دهنده‌های عصبی تأثیر گذاشته و انقباض رگ‌های خونی را محدود کند. اینها عواملی هستند که از نظر پزشکان به میگرن ارتباط دارند.

ممکن است افراد مبتلا به میگرن در مقایسه با دیگران سطوح پایین‌تری از منیزیم را در خون و بافت‌های بدن خود داشته باشند. احتمال دارد که سطح منیزیم در مغز انسان طی میگرن کاهش پیدا کند.

بررسی سیستماتیک انجام شده در سال 2017 نشان می‌دهد منیزیم‌درمانی می‌تواند برای جلوگیری از میگرن مفید باشد. به پیشنهاد نویسندگان مصرف 600 mg منزیم سیترات راهکار امن و مؤثری برای پیشگیری است.

بنیاد میگرن آمریکا گزارش می‌دهد افراد مکرر از دزهای 500-400 mg در روز برای پیشگیری از میگرن استفاده می‌کنند.

احتمالاً مقدار منیزیم برای تأثیرگذاری باید زیاد باشد و لازم است افراد تنها با مشورت پزشک از این درمان استفاده کنند.

کمبود منیزیم و میگرن

کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی PMS با قرص منیزیم

منیزیم همچنین می‌تواند در سندرم پیش از قاعدگی (PMS) نقش داشته باشد.

مطالعات انجام شده در مقیاس کوچک، از جمله مقاله‌ای در سال 2012، بیان می‌کنند که مصرف مکمل‌های منیزیم به همراه ویتامین B-6 قادر است علائم PMS را بهبود دهد. با این وجود بررسی اخیر که در 2019 انجام شده گزارش می‌دهد تحقیقات متناقض بوده و مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

مصرف مکمل‌های منیزیم برای کاهش نفخ شکم، علائم مزاجی، و حساسیت غیرطبیعی سینه‌ها هنگام PMS مفید است.

کمبود منیزیم باعث اضطراب می شود!

سطح منیزیم روی اختلالات خلق و خو از قبیل افسردگی و اضطراب تأثیرگذار است.

با این حال پژوهش اشاره دارد که شواهد کیفیت ضعیفی دارند و پژوهشگران باید مطالعاتی با کیفیت بالا را انجام دهند تا بفهمند مکمل‌های منیزیم تا چه اندازه می‌توانند به کاهش اضطراب کمک کنند

نقش منیزیم در دیابت

پژوهش‌ها رژیم‌های حاوی منیزیم زیاد را با کاهش ریسک دیابت نوع 2 مرتبط دانسته‌اند. شاید علتش این باشد که منیزیم نقش مهمی در کنترل گلوکز و سوخت و ساز انسولین ایفا می‌کند.

بررسی انجام شده در سال 2015 مجله جهانی دیابت گزارش داد که بیشتر افراد مبتلا به دیابت  اما نه همه آنها منیزیم کمی دارند و ممکن است منیزیم در مدیریت دیابت مؤثر باشد.

امکان دارد کمبود منیزیم مقاومت به انسولین را بدتر کند، و این وضعیتی است که اغلب پیش از دیابت نوع 2 به وجود می‌آید. از سوی دیگر مقاومت به انسولین ممکن است باعث سطوح پایین منیزیم شود.

با این حال پیش از این که پزشکان بتوانند به طور روتین از منیزیم برای کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت استفاده کنند، پژوهشگران باید شواهد بیشتری جمع‌آوری کنند.

قرص جوشان منیزیم چه موقع مصرف شود؟

برای کمبود منیزیم چه باید کرد؟

هر چند بسیاری از افراد مقدار منیزیم توصیه شده را مصرف نمی‌کنند، علائم کمبود منیزیم در افرادی که از سایر لحاظ مشکل سلامتی ندارند نادر است.

کمبود منیزیم هیپومنیزیمی (کاهش منیزیم خون) نام دارد.

ناکافی بودن یا کمبود منیزیم می‌تواند باعث زیاده‌روی در مصرف الکل، تأثیر جانبی داروهای خاص، و برخی بیماری‌ها از قبیل اختلال گوارشی و دیابت شود. کمبود منیزیم در بزرگسالان با سن و سال بیشتر شایع‌تر است.

علائم کمبود منیزیم عبارتند از:

عوارض مصرف زیاد منیزیم

احتمالش کم است که منابع رژیم غذایی باعث مصرف بیش از حد منیزیم شوند زیرا بدن منیزیم اضافی غذا را از طریق ادرار دفع خواهد کرد.

با این حال مقدار زیاد منیزیم حاصل از مکمل‌ها ممکن است باعث مشکلات گوارشی از جمله اسهال، تهوع یا درد شکم شود.

دُزهای بسیار زیاد می‌تواند باعث مشکلات کلیه، فشار خون پایین، بند آمدن ادرار، تهوع و استفراغ، افسردگی، بی‌حالی، فقدان کنترل سلسله اعصاب مرکزی (CNS)، ایست قلبی و احتمالاً مرگ شود.

افرادی که اختلال کلیه دارند نباید مکمل‌های منیزیم مصرف کنند مگر این که پزشک‌شان توصیه کرده باشد.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۸ آذر ۰( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام
  آقای دکتر ۴۰ سال دارم و تقریبا ۲ ماه پیش احساس خارش در کشاله داشتم که متوجه عفونت قارچی شدم. با کرم کلوتریمازول درمان رو شروع کردم و بعد از یک ماه تقریبا برطرف شد از اواسط دوره درمان کشاله احساس خارش در ناحیه اطراف مقعد هم شروع شد که از همان کرم استفاده کردم ولی در ناحیه مقعد بعد از ۳ روز از قطع درمان دوباره خارش و التهاب شروع شد و دوباره درمان رو شروع کردم ولی احساس میکنم این کرم خیلی در این ناحیه مفید نیست. ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید. از لحاظ بهداشت و خشک بودن محل هم خیلی مراقب هستم ولی متاسفانه مشکل برطرف نمیشه.تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ آذر ۰( 3 روز پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر آرمان پنجشنبه ۲۰ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  خواستم بدونم واکسن ایرانی گارداسیل که فقط دو نوع ۱۶/ و ۱۸ ویروس رو پیشگری میکنه نیاز هست من بزن؟
  چون این دو نوع برای خانم ها هستش
  سنم هم ۲۸ هستش
  پارتنرم دوسال پیش گلوش درگیر شد که دکتر گفت خوب شده و جای نگرانی نیس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ آبان ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   واکسن پاپیلوگارد برای آقایان خیلی توصیه نمی شود

   موفق

 • تصویر کاربر رویا پنجشنبه ۲۰ آبان ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام. وقت بخیر
  یک دونه ی قرمز رنگ حبابی مانند زیر بغلم مشاهده کردم. به شدت خارش داشت و میسوخت. چسب میخچه روش زدم. تخلیه شد. تا یه مدتی هم روش چسب میزدم از ترسم که یه موقع زگیل نباشد. به دکتر مراجعه کردم. گفتند وسیله ای که اپیلاسیون میکردید رو جدیدن تغییر ندادید؛ گفتم بله. ایشون گفتند مو برگشت خورده داخل پوست اینجوری شده.بعد از 6 ماه دیشب کل بدنم احساس خارش داشتم طوری که نتونستم بخوابم.نمیدونم حساسیت به شیره انگور بوده یا دیابت دارم خبر ندارم چون شب تکرر ادرار هم داشتم. صبح متوجه شدم یک دونه ی دیگر هم اضافه شده و سر سفید هم میباشد و با عکس قبلی هم مقایسه کردم احساس کردم دونه ی اول هم بزرگتر شده..
  الان با توجه به عکسهای ارسالی از ابتدا تا الان تشخیص شما چیست ؟ چون واقعا نگران هستم. لطفا در این زمینه من را راهنمایی نمایید . ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ آبان ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   در صورت عدم بهبودی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Ali شنبه ۱۵ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من یه چربی پشت گردنم دارم الان رشد کرده خواستم بپرسم اگه جراحی کنم گردنم آسیب نمیبینه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آبان ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   معمولا مشکلی ایجاد نمی شود

   حتما با متخصص جراحی اعصاب نیز مشورت کن

   موفق

 • تصویر کاربر شهین جمعه ۳۰ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  باسلام آقای دکتر
  ۱۰ سال پیش درقسمت مقعد زگیل تناسلی ۶ و ۱۱ داشتم که با یه جلسه (یادم نیست کرایو بود یا لیزر ) دکتر پوست زگیل رو از بین برد و دیگه درنیومد ویروس تو این مدت ایا خودبخود از بدن خارج میشه یا میمونه در بدن و ممکنه دوباره زگیل دربیاد؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۳۰ مهر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در صورتیکه تست HPV PCR منفی بوده جای نگرانی نیست

   معاینات ادواری را پیگیری کن

   موفق

 • تصویر کاربر ال چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام دکتربرادرم 17سالشه تب مالت گرفت حدود یکسال پیش بعد از درمان این جوشهادراومد
  همچنان هم هست طبیعیه یا درمانی براش هست چه پماد یامحلولی؟؟واینکه ایاحجامت یازالو درمانی انجام بدیم؟؟تشخیص شماچی هست دوطرفه صورتشه
  1. تصویر کاربر ال دوشنبه ۲۶ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر نیاز به درمان یا آزمایش خاصی هست چون میگه گاهی خارش دارن
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۸ مهر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر یزدانی شنبه ۲۴ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  دخترم ۱۲ سالشه واز ۷ سالگی روی دماغش زگیل در میاره یک بار سوزونده دکتر بالیزر برداشتم باقطره زگیل هم چند بار درمان کردم هردفعه ک در میار بزرگ تر باید چکار کنم یکیم کنار ابرو در اورد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۴ مهر ۰( 1 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است 

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است 

 • تصویر کاربر Ali سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام. دکتر ببخشید مزاحم شدم .اسم این روش که‌ پیشنهاد دادین‌ چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا خطری نداشته و نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  2. تصویر کاربر Ali سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 1 ماه پیش)
   دکتر من خودتون ویزیتم کردین . فقط اسم اون روشی که بهم گفتین یادم نیست و میخوام بدونم
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۰ مهر ۰( 1 ماه پیش)

   Laser Vaporization

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر پریسا جمعه ۹ مهر ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام من یه ماه پبش دارو هایه درگیر ریه مثل دگزا و... استفاده کردن اما الان دوهفتس صورتم پر جوش شده میشه بگید باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۹ مهر ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزایابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام دکتر روی آلتم به جز کلاهک همش جوش زیر پوستی شده امکان داره زگیل باشه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی  در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

    

   بهتره در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر