قرص جوشان منیزیم چه موقع مصرف شود؟

قرص جوشان منیزیم چه موقع مصرف شود؟

فهرست مطالب

منیزیم ماده معدنی مهمی است، و در بیش از 300 واکنش آنزیمی در بدن انسان نقش دارد. از جمله کارکردهای متعدد آن عبارتند از: کمک به عملکرد عضله و عصب، تنظیم فشار خون، و پشتیبانی از سیستم ایمنی.

بدن یک فرد بزرگسال تقریباً شامل 25 گرم (g) منیزیم است که 50 تا 60 درصد آن توسط سیستم اسکلتی ذخیره می‌شود. مابقی در عضلات، بافت‌های نرم و مایعات بدن وجود دارد.

چرا به منیزیم نیاز داریم؟

بسیاری از افراد در ایالات متحده در رژیم غذایی خود منیزیم کافی دریافت نمی‌کنند، با این حال علائم کمبود آن را در افرادی که مشکلات سلامتی دیگری ندارند نمی‌توان مشاهده کرد.  

از نظر پزشکان کمبود منیزیم باعث عوارض سلامتی مختلف می‌شود، بنابراین افراد باید میزان منیزیم روزمره توصیه شده را مصرف کنند.

بادام، اسفناج، و بادام هندی برخی از مواد مغذی هستند که بالاترین سطح منیزیم را دارند. اگر فرد نتواند در طول رژیم غذایی خود منیزیم کافی دریافت کند، ممکن است پزشک مصرف مکمل‌ها را توصیه نماید.

در این مقاله به کارکرد و مزایای منیزیم می‌پردازیم و بررسی می‌کنیم که در بدن چه کاری انجام می‌دهد، منابع رژیمی آن چیست، و پزشکان درباره ریسک‌های سلامت احتمالی ناشی از مصرف زیاد منیزیم چه نظری دارند.

6 خاصیت قرص جوشان منیزیم

منیزیم یکی از مواد معدنی پرنیاز اساسی است. مواد معدنی پرنیاز عناصری هستند که افراد باید به مقادیر نسبتاً زیاد مصرف کنند .

حداقل 100 میلی‌گرم (mg) در روز. مواد معدنی کم‌نیاز مانند آهن و روی به همان اندازه مهم هستند، با این حال انسان به مقادیر کمتری از آنها احتیاج دارد.

منیزیم در بسیاری از عملکردهای بدن نقشی حیاتی دارد. در صورتی که به میزان کافی دریافت شود می‌تواند به پیشگیری یا درمان بیماری‌های مزمن از قبیل آلزایمر، دیابت نوع 2، بیماری قلبی و عروقی، و میگرن کمک کند.

بخش‌های پیش رو کارکرد منیزیم در بدن و تأثیرات آن روی سلامت شخص را مطرح خواهند کرد.

6 خاصیت قرص جوشان منیزیم

تاثیر قرص منیزیم بر سلامت استخوان

با این که بیشتر پژوهش‌ها روی نقش کلسیم در سلامت استخوان تمرکز کرده‌اند، منیزیم نیز برای شکل‌گیری سالم استخوان ضروری است.

منیزیم می‌تواند سلامت استخوان را هم به شکل مستقیم و هم به شکل غیرمستقیم بهبود دهد چون به تنظیم سطح کلسیم و ویتامین دی، دو ماده مغذی ضروری برای سلامت استخوان، کمک می‌کند.

منیزیوم و سلامت قلبی و عروقی

بدن برای حفظ سلامت ماهیچه‌ها از جمله قلب به منیزیم نیاز دارد. پژوهش‌ها به این نتیجه رسیده‌اند که منیزیم نقش مهمی در سلامت قلب دارد.

مطالعه انجام شده در سال 2018 گزارش داده است که کمبود منیزیم ریسک ابتلای فرد به مشکلات قلبی و عروقی را بیشتر می‌کند. بخشی از این به خاطر تأثیراتی است که در سطح سلولی دارد. نویسندگان مشاهده کرده‌اند کمبود منیزیم در افراد مبتلا به نارسایی احتقانی قلب شایع است و ممکن است باعث بدتر شدن نتایج بالینی آنها شود.

ریسک فوت در اشخاصی که پس از حمله قلبی خیلی زود منیزیم دریافت می‌کنند کمتر است. پزشکان گاهی در طی درمان نارسایی احتقانی قلب (CHF) از منیزیم استفاده می‌کنند تا ریسک آریتمی قلبی (بی‌نظمی در ضربان قلب)، یا ریتم غیرعادی قلب را کاهش دهند.

کمبود منیزیم و میگرن

منیزیم‌درمانی می‌تواند به جلوگیری از سردرد و تسکین آن کمک کند. علتش این است که کمبود منیزیم ممکن است روی انتقال‌دهنده‌های عصبی تأثیر گذاشته و انقباض رگ‌های خونی را محدود کند. اینها عواملی هستند که از نظر پزشکان به میگرن ارتباط دارند.

ممکن است افراد مبتلا به میگرن در مقایسه با دیگران سطوح پایین‌تری از منیزیم را در خون و بافت‌های بدن خود داشته باشند. احتمال دارد که سطح منیزیم در مغز انسان طی میگرن کاهش پیدا کند.

بررسی سیستماتیک انجام شده در سال 2017 نشان می‌دهد منیزیم‌درمانی می‌تواند برای جلوگیری از میگرن مفید باشد. به پیشنهاد نویسندگان مصرف 600 mg منزیم سیترات راهکار امن و مؤثری برای پیشگیری است.

بنیاد میگرن آمریکا گزارش می‌دهد افراد مکرر از دزهای 500-400 mg در روز برای پیشگیری از میگرن استفاده می‌کنند.

احتمالاً مقدار منیزیم برای تأثیرگذاری باید زیاد باشد و لازم است افراد تنها با مشورت پزشک از این درمان استفاده کنند.

کمبود منیزیم و میگرن

کاهش علائم سندرم پیش از قاعدگی PMS با قرص منیزیم

منیزیم همچنین می‌تواند در سندرم پیش از قاعدگی (PMS) نقش داشته باشد.

مطالعات انجام شده در مقیاس کوچک، از جمله مقاله‌ای در سال 2012، بیان می‌کنند که مصرف مکمل‌های منیزیم به همراه ویتامین B-6 قادر است علائم PMS را بهبود دهد. با این وجود بررسی اخیر که در 2019 انجام شده گزارش می‌دهد تحقیقات متناقض بوده و مطالعات بیشتری مورد نیاز است.

مصرف مکمل‌های منیزیم برای کاهش نفخ شکم، علائم مزاجی، و حساسیت غیرطبیعی سینه‌ها هنگام PMS مفید است.

کمبود منیزیم باعث اضطراب می شود!

سطح منیزیم روی اختلالات خلق و خو از قبیل افسردگی و اضطراب تأثیرگذار است.

با این حال پژوهش اشاره دارد که شواهد کیفیت ضعیفی دارند و پژوهشگران باید مطالعاتی با کیفیت بالا را انجام دهند تا بفهمند مکمل‌های منیزیم تا چه اندازه می‌توانند به کاهش اضطراب کمک کنند

نقش منیزیم در دیابت

پژوهش‌ها رژیم‌های حاوی منیزیم زیاد را با کاهش ریسک دیابت نوع 2 مرتبط دانسته‌اند. شاید علتش این باشد که منیزیم نقش مهمی در کنترل گلوکز و سوخت و ساز انسولین ایفا می‌کند.

بررسی انجام شده در سال 2015 مجله جهانی دیابت گزارش داد که بیشتر افراد مبتلا به دیابت  اما نه همه آنها منیزیم کمی دارند و ممکن است منیزیم در مدیریت دیابت مؤثر باشد.

امکان دارد کمبود منیزیم مقاومت به انسولین را بدتر کند، و این وضعیتی است که اغلب پیش از دیابت نوع 2 به وجود می‌آید. از سوی دیگر مقاومت به انسولین ممکن است باعث سطوح پایین منیزیم شود.

با این حال پیش از این که پزشکان بتوانند به طور روتین از منیزیم برای کنترل قند خون افراد مبتلا به دیابت استفاده کنند، پژوهشگران باید شواهد بیشتری جمع‌آوری کنند.

قرص جوشان منیزیم چه موقع مصرف شود؟

برای کمبود منیزیم چه باید کرد؟

هر چند بسیاری از افراد مقدار منیزیم توصیه شده را مصرف نمی‌کنند، علائم کمبود منیزیم در افرادی که از سایر لحاظ مشکل سلامتی ندارند نادر است.

کمبود منیزیم هیپومنیزیمی (کاهش منیزیم خون) نام دارد.

ناکافی بودن یا کمبود منیزیم می‌تواند باعث زیاده‌روی در مصرف الکل، تأثیر جانبی داروهای خاص، و برخی بیماری‌ها از قبیل اختلال گوارشی و دیابت شود. کمبود منیزیم در بزرگسالان با سن و سال بیشتر شایع‌تر است.

علائم کمبود منیزیم عبارتند از:

عوارض مصرف زیاد منیزیم

احتمالش کم است که منابع رژیم غذایی باعث مصرف بیش از حد منیزیم شوند زیرا بدن منیزیم اضافی غذا را از طریق ادرار دفع خواهد کرد.

با این حال مقدار زیاد منیزیم حاصل از مکمل‌ها ممکن است باعث مشکلات گوارشی از جمله اسهال، تهوع یا درد شکم شود.

دُزهای بسیار زیاد می‌تواند باعث مشکلات کلیه، فشار خون پایین، بند آمدن ادرار، تهوع و استفراغ، افسردگی، بی‌حالی، فقدان کنترل سلسله اعصاب مرکزی (CNS)، ایست قلبی و احتمالاً مرگ شود.

افرادی که اختلال کلیه دارند نباید مکمل‌های منیزیم مصرف کنند مگر این که پزشک‌شان توصیه کرده باشد.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رومينا سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام دكتر
  يه مدتى روي بدن خال مى زنه تعدادشون بيشتر ميشه بعضياشون حتى مثل لكه قهويي مى مونن ، دليلش چيه؟ مى تونه خطر ناك باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام و درود وقتتون بخیر. بنده چند روز پیش چندتا خال بسیار ریز با لیزر برداشتم ( متاسفانه دستگاه لیزری که دکتر متخصص داشتن رو نمیدونم چی بود ) و دکتر دو تا پماد بهم دادن یکیش، یک پماد کوچیک جنتکس چشمی هستش و دومی زینک اکساید. منشی دکتر فرمودند که وقتی توی خونه هستم فقط از جنتکس استفاده کنم و تنها زمانی که میرم بیرون از زینک اکساید استفاده کنم، خواستم بپرسم آیا این نحوه استفاده از دارویی که بهم گفتن درست هستش یا خیر. چون دسترسی به خود شخص دکتر ندارم که بپرسم و میترسم منشی ایشون اشتباه کرده باشن چون چند جایی مطلب در این باره خوندم که بعد از 48 ساعت استفاده از جنتکس از زینک اکساید استفاده بشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش همین روشی که تا حالا انجام دادی هم خوبه

   موفق

 • تصویر کاربر اسماعیل سه شنبه ۲۴ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  ببخشید دکتر امکان داره رو پوست صورتم هم لکه قهوه ای زده در اومده برای این باشه
  لازم ب ذکرم هس ک چندوقت پیش افتاب سوختگی هم داشتم کوهنوردی احتمال داره ب خاطر اون گرما زده باشه بعد خوب شه؟
  ممنونم ک وقت میزارید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۴ مرداد ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا در اینگونه موارد بهتره برای نمونه برداری از ضایعه اقدام شود

   موفق

 • تصویر کاربر بهاره شنبه ۲۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید، ۴ روز پیش جوشی روی لابیای واژن زدم که طی گذشت زمان بهتر و کوچک تر شده ولی کامل از بین نرفته متخصص زنان هم رفتم روز سوم به وجود امدنش گفتن جوش هست و زگیل نیست میخواستم نظر شمارو هم بدونم،عکس روز اول و امروز رو میزارم براتون لطفا با نور زیاد ببینین فقط که واضح باشه، به زگیل میخوره؟ ارتباط جنسی هم داشتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر نبکی شنبه ۲۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ایا عکسی که فرستادم پیسی؟ دکتر تشخیص پیسی دادند 1سال ایجاد شده. روی مچ پا. پدر بزرگم مبتلا بوده. و خانمی 42ساله هیتم. و اگر پیسی نباید باردار بشم نوزاد مبتلا میشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۱ مرداد ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ليلا یکشنبه ۱۵ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير اقاي دكتر من بيماري گال دارم خيلي دارو استفاده كردم هنوز ازبين نرفته ميشه بگيد جي استفاده كنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۵ مرداد ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بیماری گال طی 2 تا 3 هفته درمان با ترکیبات موضعی لیندان یا پرمترین قابل کنترل است

   رعایت نکات بهداشتی و ضد عفونی کردن وسایل ضروری است

   کلیه اعضای خانواده باید همزمان تحت درمان قرار گیرند

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر شیوا یکشنبه ۲۵ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام
  من نوک بینیم و کنار تیغه بینیم خال کوچیک کاملا مسطح دارم ولی بهم گفتم خالای روی بینی و اطرافش اگر برداشته بشه به هر صورت جاشون میمونه
  میخواستم بدونم واقعا همینطوره؟
  اگر نه چه روشی برای خال برداری کاملا مسطح پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ تیر ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهشید دوشنبه ۱۹ تیر ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز وقتتون بخیر. دو هفته پیش سوالی مطرح کرده بودم و پاسخ دادید. من ضایعه ی پوستی بین شکاف باسن و نزدیک مقعد داشتم و برای بررسی به دو دکتر مراجعه کردم و گفتن که خال گوشتیه. تقریبا یک هفته هست که زیر خال چیزی مثل جوش زده بوده که همراه با درد و خارش و التهاب بوده و به تازگی خود به خود انگار تخلیه شده.من عکس روندش رو برای شما میفرستم و میخوام بدونم چه اتفاقی داره میوفته…واقعا نگرانم و نمیدونم واقعا خاله یا چیز دیگه ایه.در ضمن من کیست پایلونیدال هم دارم و نمیدونم به اون مربوط میشه یا نه چون نزدیک بهش نیست. لطفا راهنماییم کنید ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۹ تیر ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   ممکنه پاپوژنیک گرانواوما مطرح باشد که خطر جدی ندارد ولی بهتره ضایعه برداشته شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱ تیر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من تقریبا دو روز پیش متوجه یه زائده تقریبا نزدیک ورودی واژنم شدم داخل لابیا میخواستم ببینم تشخیص شما چیه سوزش و خارشم ندارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱ تیر ۲( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱ تیر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من ۶ ماهی میشه ک روی آلت تناسلیم دونه های زرد رنگی در اومدن و بزرگ تر شدن و حالا زیاد دارن میشن و با خارش و سوزش شدید همراهه چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱ تیر ۲( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر