عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

فهرست مطالب

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی به یکی از پر طرفدارترین روش های رفع موهای زائد ناحیه تناسلی تبدیل شده است. تا کنون برای موهای ناحیه اندام تناسلی و آلت تناسلی در زنان و مردان نقش فیزیولوژیک خاصی شناسایی نشده است

حتی موهای زائد اندام تناسلی می تواند در کیفیت روابط جنسی ، سوزش و خارش،  تیرگی ناحیه تناسلی ، جوش در ناحیه تناسلی ، افزایش شانس عفونت های قارچی و انگلی نظیر شپشک عانه و افزایش شانس تکثیر زگیل تناسلی ، زخم و خراش و خونریزی ناشی از تراشیدن با تیغ گردد.

لذا لیزر به عنوان بهترین روش از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی می تواند علاوه بر رفع موهای زائد ناحیه تناسلی سایر مزایا نظیر کاهش یا رفع تیرگی ناحیه تناسلی زنانه، جلوگیری از زخم و خونریزی، بهبود کیفیت روابط جنسی گردد. 

اقدامات متعددی نظیر اپیلاسیون، وکس، تراشیدن با تیغ، برداشتن موها با قیچی، استفاده از کرم یا داروهای موضعی برای از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی در خانم ها و اقایان استفاده شده است اما هیچکدام از این روش ها برای طولانی مدت فرد را راضی نکرده است.

لیزر موهای زائد

اما لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از بهترین روش هاست معمولا بسیار کم عارضه و بدون درد است طی حداقل 4 جلسه موهای زائد تا حدود 85 درصد از بین رفته و بقیه نازک میشود.

با توجه به اینکه پوست این ناحیه بسیار حساس می باشد و نقش بسیار مهمی در روابط جنسی سالم در فرد دارد از طرفی در معرض انواع عفونت ها و آسیب هایی بافتی است لذا اقداماتی که آسیب کمتری به پوست این نواحی می زند ارجح تر است.

مطالعات در آمریکا نشان داده است که نزدیک 50 درصد زنان و دختران 20 تا 45 سال برای از بین بردن موهای زائد  این ناحیه از روش تراشیدن با تیغ استفاده می کنند. این روش به دلیل آسیب های پوستی عوارضی به شکل قرمزی، زخم، پارگی پوست، تشدید عفونت های پوستی، توسعه تبخال تناسلی، گسترش زگیل تناسلی ایجاد می کند. همچنین بسیاری از افراد از ایجاد جوش های چرکی یا موهای زیر پوستی نیز شکایت دارند.

ممنوعیت استفاده از لیزر بیکینی

 اصولا در مواردی که فرد مبتلا به عفونت هایی نظیر زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی است نباید از تیغ استفاده کند

متاسفانه به دلیل هزینه های بالا ‏مروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی توسط مراکز غیر استاندارد انجام می گردد و این موضوع سبب بروز عوارض متعددی روی بیماران گردیده است

این عوارض که بیشتر به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی لیزر پزشکی در مراکز غیر استاندارد دیده می شود عبارتند از انتقال بیماری زگیل تناسلی زنان 

در مواردی که فرد آلوده به ویروس HPV تحت لیزر موهای زائد اندام تناسلی قرار گیرد علاوه بر احتمال گسترش بیماری در خود فرد شانس آلوده کردن دستگاه لیزر را خواهد داشت و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و ضد عفونی نکردن مناسب دستگاه احتمال انتقال بیماری به نفر بعدی را خواهد داشت

همچنین در صورت عدم رعایت نکات ایمنی شانس سوختگی و بروز لک های دائمی روی اندام تناسلی وجود دارد

روش های دیگری نظیر موم، وکس یا اپیلاسیون موهای زائد نیز در گروه زیادی از افراد استفاده می گردد اما این روش ها نیز باعث ایجاد عوارضی نظیر زخم یا تشدید عفونت های پوستی ناحیه اندام تناسلی می گردد.

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از محبوبترین روش ها است و روند رو به توسعه ای دارد. در این روش عوارض بسیار کم است و طی 25 سال گذشته روز به روز بر روند استفاده از آن اضافه شده است.

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

اکثر دخترانی که از لیزر بیکینی استفاده می کنند، دریافته‌اند که لیزر موهای زائد ایمن است و درد چندانی ندارد. به نظر نمی رسد خطرات و یا آسیب‌های بلندمدتی در رابطه با این روند وجود داشته باشد. با این حال، برخی از افراد ممکن است بعد از لیزر موهای زائد ، عوارض جانبی جزئی را تجربه کنند.

۱. سوزش پوست

ناراحتی موقتی، قرمزی و تورم بعد از لیزر موهای زائد امکان پذیر است. اما به طور کلی هرگونه علائم و نشانه به طور معمول طی چند ساعت از بین می رود. این تغییرات ممکن است موقت یا دائمی باشد.

۲. تغییر رنگدانه

لیزر موهای زائد ممکن است پوست آسیب دیده را تیره‌تر یا روشن‌تر کند. روشن‌تر شدن پوست در درجه اول بر کسانی که قبل یا بعد از لیزر در معرض نور خورشید زیاد قرار می‌گیرند و در درجه دومو افرادی که پوست تیره ای دارند ، تأثیر می گذارد.

به ندرت، لیزر موهای زائد می تواند باعث ایجاد تاول، پوسته پوسته شدن، جای زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر عوارض جانبی نادر شامل خاکستری شدن موهای لیزر شده یا رشد بیش از حد مو در اطراف مناطق تحت لیزر، به خصوص در پوستهای تیره می‌باشد.

آیا لیزر موهای زائد اندام تناسلی باعث نازائی یا سرطان است؟

اصولا لیزر با توجه به ماهیت نوری خود هیچگونه عارضه دراز مدت نظیر نازائی، سرطان، کاهش باروری و نظائر آن ندارد

آیا لیزر موهای زائد  دردناک است؟

خوشبختانه با توسعه تکنولوژی، امروزه اکثر سیستم های نوری برای لیزر موهای زائد اندام تناسلی بدون درد است و فرد فقط ممکن است کمی احساس سوزش یا گزگز شدن را تجربه کند. در افرادی که آستانه احساس درد پائین دارند می توان از یک بی حس کننده موضعی نیز استفاده نمود

آیا لیزر باعث تغییر رنگ یا ایجاد لک می شود؟

لیزر  در صورتی که به صورت استاندارد انجام شود به هیچ عنوان باعث ایجاد لک یا تغییر رنگ تیره روی پوست ناحیه نخواهد شد حتی تا حدودی باعث روشن تر شدن پوست این ناحیه نیز می شود.

اما در صورت عدم رعایت دوز استاندراد می تواند باعث سوختگی پوست و ایجاد لک دائمی روی پوست این ناحیه گردد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

ممکن است چند ساعت اول بعد از لیزر موهای زائد ، قرمزی و تورم را تجربه کنید. برای کاهش هرگونه ناراحتی ، یخ را در ناحیه تحت لیزر قرار دهید. اگر بلافاصله بعد از لیزر موهای زائد، واکنش پوستی داشته باشید، پزشک ممکن است کرم استروئیدی را در ناحیه آسیب دیده اعمال کند.

بعد از لیزر موهای زائد و بین درمان های برنامه ریزی شده ، از تابش آفتاب خودداری کنید و شش هفته یا طبق دستور پزشک از تخت برنزه استفاده نکنید. روزانه از ضد آفتاب SPF30 با طیف گسترده استفاده کنید.

 • لباس پنبه ای گشاد بپوشید.
 • از تماس پوست در ناحیه لیزر شده خودداری کنید.
 • از رفتن به سالن ورزشی، اتاق بخار، سونا، جکوزی و استخر خودداری کنید.
 • هنگام دوش گرفتن یا استحمام آب را ولرم نگه دارید.
 • از انجام هرگونه فعالیت ورزشی و بدنی خودداری کنید.
 • SPF50 + را در تمام قسمتهای لیزر شده که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند، اعمال کنید و یا در صورت امکان نواحی لیزر شده را بپوشانید.

در صورتی که مبتلا به موهای زائد بدن و هیرسوتیسم می باشید و مایل به انجام لیزر موهای زائد هستید:

 1. حتما قبل از آغاز درمان یک تست شات لیزر انجام دهید.
 2. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 3. ممکن است نیاز به ارزیابی های آزمایشگاهی به منظور شناسایی عامل زمینه ساز موهای زائد بدن باشد.
 4. حتما برای انجام لیزر موهای زائد به کلینیک های معتبر مراجعه کنید و از مراجعه به محل های ناشناس پرهیز کنید.
 5. امکان انجام لیزر موهای زائد در مطب دکتر انتظاری وجود ندارد.

 

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعيد چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  بنده سال 88 قرص رواكتان يا دكوتان زيرنظر پزشك دكتر انجام دادم و 4ماه استفاده كرد خوب شدم ولي يك سالي هست جوش روي صورت پيداكردم و الان كمي بيشتر شده است آيا امكان استفاده مجدد از اين قرص عا كه از خانواده ايزوترتينوئين هستند ميسر هست كه من استفاده كن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۶ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   حتما باید زیر نظر پزشک اقدام شود

 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۵ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما
  من ۴۱ سالمه واز زمان شروع بلوغ صورتم جوش میزد که در ابتدا خیلی زیاد بود که به دکتر مراجعه کردم ولادم هست که از پماد تتراسایکلین اسنفاده کردم ولی هیچ وقت به طور کامل خوب نشد یک مدت که برای تنظیم دوره ی قاعدگی از قرص ضد بارداری استفاده کردم متوجه شدم جوش های صورتم خیلی کم شد این قضیه مربوط به سالهای خیلی قبل هست الان در این سن هنوز هم قبل از پریود صورتم بیرون میریزه با وجود این که بهداشت صورتم رو خیلی رعایت میکنم.لطفا راهنمایی بفرمایین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   صابون کلیندا کمک کننده است

   ولی بهتره یک ارزیابی دقیقتر از نظر هورمونی برات انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر رضا جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 130 مشاهده پرسش
  سلام خدمت دکتر عزیز
  سوال بنده این هست:که آیا لیزر آلت تناسلی برای زیبایی پوست آلت وهمچنین برای سفیدشدن ولایه برداری پوست انجام میشود؟؟؟ممنون ازشما دکتر عزیز
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱ مرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   توصیه نمی شود

 • تصویر کاربر بتی چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 128 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر می خواستم بپرسم کسی که بیماری پسوریازیس خیلی خفیف داره (فقط در حد کمی خارش ) آیا می تونه لیزر موهای زائد رو انجام بده؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۳ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   معمولا مشکلی ایجاد نخواهد شد

   موفق

 • تصویر کاربر منا دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ببخشید میخواستم بدونم این تصاویر زگیل تناسلی هست یا خیر.اگر هست راه درمانش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشاهده نمی شود

   نگران نباش ولی این ضایعات با روش های مختلفی قابل درمان هستند

   موفق

 • تصویر کاربر حانیه دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 124 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من لیزر بیکینی انجام دادم به من گفتن بعد لیزر مو زائد تا چند درجه حتی ممکنه روشنتر شه این ناحیه
  اما برای من خیلی تیره شده با یه جلسه
  اصلا من تیره نبودم گندمی بودم
  همش پماد زینک اکسید و ریکاو میزنم
  اما درست نمیشه باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در گروهی از افراد ناحیه تیره تر خواهد شد ولی به مرور زمان اصلاح خواهد شد

   صبور باش

 • تصویر کاربر M یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  سلام من لیرز بیکینی سه ماهه شروع کردم قبل لیرز یه ضایعه مث گوشت اضافی داشت بعد تو جلسات لیزر دکتر خواستن که بررسی بشه رفتم برای بررسی تشخیص داده شد زگیل هست بعد ارجاع داده شدم پزشک پوست که فریز شده به مدت یه روز حالا من چند روز دیگه نوبت لیرز هم دارم با این وجود میتوان اون محدوده رو که فریز شده پوشاند و لیرز انجام داد یا خیر ؟چه زمان باید دست نگهدارم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۲ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در حال حاضر تا زمانیکه ضایعات از بین نرفته به هیچ عنوان نباید از لیزر موهای زائد استفاده نمود

   موفق

  2. تصویر کاربر M شنبه ۱۲ تیر ۰( 1 سال پیش)
   ببخشید درمان برا بیماری ویتیلیگو وجود دارد؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۳ تیر ۰( 1 سال پیش)

   خیر

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر براتی شنبه ۱۲ تیر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر
  طبق عکس ارسالی آیا زگیل تناسلی یا خال گوشتی ؟
  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۲ تیر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به عکس ارسالی زگیل تناسلی محتمل است

   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

 • تصویر کاربر یوسفیان دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام
  لیزر موهای زائد بیکینی برای فردی که زگیل تناسلی دارد سبب تشدید زگیل تناسلی می شود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در فاز علامت دار بیماری، لیزر موهای زائد باعث تشدید ضایعات می شود

   موفق

 • تصویر کاربر هدیه شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  سلام دکتر، من خانم ۳۰ ساله هستم حدود ۳ سال پیش موقع دوره پریودی نوع نوار بهداشتی همیشگی پیدا نکردم و یه معمولی استفاده کردم، دو سه روز آخر پریودی بود که رفتم دانشگاه و تا اومدم خونه و یادم رفت نوار بهداشتی رو تعویض کنم، بعدش ناحیه تناسلی شروع ب خارش کردم منم فک کردم از تعویض دیرهنگام نوار بهداشتی هست و حسابی زیر آب خاروندم و تمیز کردم، بعدش رویه لبه ها و اطراف واژن برجستگی های کوچیک اندازه جوش زد بیرون که مراجعه کردم ب پزشک متخصص زنان و از رویه ظاهر گفتن تبخال تناسلی و ب من قرص و پماد اسیکلوویر دادن، ک بعدش اون برآمدگی های جوش مانند ترکیدن و زخم شدن و بعدش کامل خوب شدن، من اون موقع مجرد بودم و موقع مجردی متاسفانه از بیماری های مقاربتی خبر نداشتم و یکبار از پشت رابطه داشتم، البته حدود دو سال از اون رابطه می گذشت که من دچار این عارضه شدم (چون تویه اینترنت زده بود که یک الی دو هفته بعد از رابطه آلوده، عوارض نشون داده میشه)من نجات غریق استخر هم هستم ک لبه های استخر زیاد مینشستیم، و الان دو سال هست ازدواج کردم، ب شدت نگرانم ک ایا واقعا تبخال گرفتم یا تشخیص درست نبوده و ب شددددت نگران همسرم هست که آیا از من گرفتن یا نه(موقع ازدواج این تبخال رو یادم رفته بود اگه یادم بود قطعا اول مطمئن میشدم بعدش ازدواج میکردم)، ب نظر تون تبخال گرفتم؟!چ آزمایشی انجام بدم تا مطمئن بشم که تبخال گرفتم یا نه؟؟ ؟؟بعد از اون یکبار حدود مساحت دو بند انگشت یه جوش های ریزی زد و سریع خوب شد ک اصلاا قابل قیاس با بار اول نبود، لطفا کمکم کنید چ بکنم؟ میخواستم برم لیزر ک گویا نرم بهتره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   برای اطمینان تست Anti HSV I - II  IgG, IgM توصیه می شود

   فعلا لیزر توصیه نمی شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر