عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

فهرست مطالب

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی به یکی از پر طرفدارترین روش های رفع موهای زائد ناحیه تناسلی تبدیل شده است. تا کنون برای موهای ناحیه اندام تناسلی و آلت تناسلی در زنان و مردان نقش فیزیولوژیک خاصی شناسایی نشده است

حتی موهای زائد اندام تناسلی می تواند در کیفیت روابط جنسی ، سوزش و خارش،  تیرگی ناحیه تناسلی ، جوش در ناحیه تناسلی ، افزایش شانس عفونت های قارچی و انگلی نظیر شپشک عانه و افزایش شانس تکثیر زگیل تناسلی ، زخم و خراش و خونریزی ناشی از تراشیدن با تیغ گردد.

لذا لیزر به عنوان بهترین روش از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی می تواند علاوه بر رفع موهای زائد ناحیه تناسلی سایر مزایا نظیر کاهش یا رفع تیرگی ناحیه تناسلی زنانه، جلوگیری از زخم و خونریزی، بهبود کیفیت روابط جنسی گردد. 

اقدامات متعددی نظیر اپیلاسیون، وکس، تراشیدن با تیغ، برداشتن موها با قیچی، استفاده از کرم یا داروهای موضعی برای از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی در خانم ها و اقایان استفاده شده است اما هیچکدام از این روش ها برای طولانی مدت فرد را راضی نکرده است.

لیزر موهای زائد

اما لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از بهترین روش هاست معمولا بسیار کم عارضه و بدون درد است طی حداقل 4 جلسه موهای زائد تا حدود 85 درصد از بین رفته و بقیه نازک میشود.

با توجه به اینکه پوست این ناحیه بسیار حساس می باشد و نقش بسیار مهمی در روابط جنسی سالم در فرد دارد از طرفی در معرض انواع عفونت ها و آسیب هایی بافتی است لذا اقداماتی که آسیب کمتری به پوست این نواحی می زند ارجح تر است.

مطالعات در آمریکا نشان داده است که نزدیک 50 درصد زنان و دختران 20 تا 45 سال برای از بین بردن موهای زائد  این ناحیه از روش تراشیدن با تیغ استفاده می کنند. این روش به دلیل آسیب های پوستی عوارضی به شکل قرمزی، زخم، پارگی پوست، تشدید عفونت های پوستی، توسعه تبخال تناسلی، گسترش زگیل تناسلی ایجاد می کند. همچنین بسیاری از افراد از ایجاد جوش های چرکی یا موهای زیر پوستی نیز شکایت دارند.

ممنوعیت استفاده از لیزر بیکینی

 اصولا در مواردی که فرد مبتلا به عفونت هایی نظیر زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی است نباید از تیغ استفاده کند

متاسفانه به دلیل هزینه های بالا ‏مروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی توسط مراکز غیر استاندارد انجام می گردد و این موضوع سبب بروز عوارض متعددی روی بیماران گردیده است

این عوارض که بیشتر به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی لیزر پزشکی در مراکز غیر استاندارد دیده می شود عبارتند از انتقال بیماری زگیل تناسلی زنان 

در مواردی که فرد آلوده به ویروس HPV تحت لیزر موهای زائد اندام تناسلی قرار گیرد علاوه بر احتمال گسترش بیماری در خود فرد شانس آلوده کردن دستگاه لیزر را خواهد داشت و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و ضد عفونی نکردن مناسب دستگاه احتمال انتقال بیماری به نفر بعدی را خواهد داشت

همچنین در صورت عدم رعایت نکات ایمنی شانس سوختگی و بروز لک های دائمی روی اندام تناسلی وجود دارد

روش های دیگری نظیر موم، وکس یا اپیلاسیون موهای زائد نیز در گروه زیادی از افراد استفاده می گردد اما این روش ها نیز باعث ایجاد عوارضی نظیر زخم یا تشدید عفونت های پوستی ناحیه اندام تناسلی می گردد.

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از محبوبترین روش ها است و روند رو به توسعه ای دارد. در این روش عوارض بسیار کم است و طی 25 سال گذشته روز به روز بر روند استفاده از آن اضافه شده است.

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

اکثر دخترانی که از لیزر بیکینی استفاده می کنند، دریافته‌اند که لیزر موهای زائد ایمن است و درد چندانی ندارد. به نظر نمی رسد خطرات و یا آسیب‌های بلندمدتی در رابطه با این روند وجود داشته باشد. با این حال، برخی از افراد ممکن است بعد از لیزر موهای زائد ، عوارض جانبی جزئی را تجربه کنند.

۱. سوزش پوست

ناراحتی موقتی، قرمزی و تورم بعد از لیزر موهای زائد امکان پذیر است. اما به طور کلی هرگونه علائم و نشانه به طور معمول طی چند ساعت از بین می رود. این تغییرات ممکن است موقت یا دائمی باشد.

۲. تغییر رنگدانه

لیزر موهای زائد ممکن است پوست آسیب دیده را تیره‌تر یا روشن‌تر کند. روشن‌تر شدن پوست در درجه اول بر کسانی که قبل یا بعد از لیزر در معرض نور خورشید زیاد قرار می‌گیرند و در درجه دومو افرادی که پوست تیره ای دارند ، تأثیر می گذارد.

به ندرت، لیزر موهای زائد می تواند باعث ایجاد تاول، پوسته پوسته شدن، جای زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر عوارض جانبی نادر شامل خاکستری شدن موهای لیزر شده یا رشد بیش از حد مو در اطراف مناطق تحت لیزر، به خصوص در پوستهای تیره می‌باشد.

آیا لیزر موهای زائد اندام تناسلی باعث نازائی یا سرطان است؟

اصولا لیزر با توجه به ماهیت نوری خود هیچگونه عارضه دراز مدت نظیر نازائی، سرطان، کاهش باروری و نظائر آن ندارد

آیا لیزر موهای زائد  دردناک است؟

خوشبختانه با توسعه تکنولوژی، امروزه اکثر سیستم های نوری برای لیزر موهای زائد اندام تناسلی بدون درد است و فرد فقط ممکن است کمی احساس سوزش یا گزگز شدن را تجربه کند. در افرادی که آستانه احساس درد پائین دارند می توان از یک بی حس کننده موضعی نیز استفاده نمود

آیا لیزر باعث تغییر رنگ یا ایجاد لک می شود؟

لیزر  در صورتی که به صورت استاندارد انجام شود به هیچ عنوان باعث ایجاد لک یا تغییر رنگ تیره روی پوست ناحیه نخواهد شد حتی تا حدودی باعث روشن تر شدن پوست این ناحیه نیز می شود.

اما در صورت عدم رعایت دوز استاندراد می تواند باعث سوختگی پوست و ایجاد لک دائمی روی پوست این ناحیه گردد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

ممکن است چند ساعت اول بعد از لیزر موهای زائد ، قرمزی و تورم را تجربه کنید. برای کاهش هرگونه ناراحتی ، یخ را در ناحیه تحت لیزر قرار دهید. اگر بلافاصله بعد از لیزر موهای زائد، واکنش پوستی داشته باشید، پزشک ممکن است کرم استروئیدی را در ناحیه آسیب دیده اعمال کند.

بعد از لیزر موهای زائد و بین درمان های برنامه ریزی شده ، از تابش آفتاب خودداری کنید و شش هفته یا طبق دستور پزشک از تخت برنزه استفاده نکنید. روزانه از ضد آفتاب SPF30 با طیف گسترده استفاده کنید.

 • لباس پنبه ای گشاد بپوشید.
 • از تماس پوست در ناحیه لیزر شده خودداری کنید.
 • از رفتن به سالن ورزشی، اتاق بخار، سونا، جکوزی و استخر خودداری کنید.
 • هنگام دوش گرفتن یا استحمام آب را ولرم نگه دارید.
 • از انجام هرگونه فعالیت ورزشی و بدنی خودداری کنید.
 • SPF50 + را در تمام قسمتهای لیزر شده که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند، اعمال کنید و یا در صورت امکان نواحی لیزر شده را بپوشانید.

در صورتی که مبتلا به موهای زائد بدن و هیرسوتیسم می باشید و مایل به انجام لیزر موهای زائد هستید:

 1. حتما قبل از آغاز درمان یک تست شات لیزر انجام دهید.
 2. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 3. ممکن است نیاز به ارزیابی های آزمایشگاهی به منظور شناسایی عامل زمینه ساز موهای زائد بدن باشد.
 4. حتما برای انجام لیزر موهای زائد به کلینیک های معتبر مراجعه کنید و از مراجعه به محل های ناشناس پرهیز کنید.
 5. امکان انجام لیزر موهای زائد در مطب دکتر انتظاری وجود ندارد.

 

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمیدرصا شنبه ۲۹ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام و درود.من چند سال پیش خدمت شما رسیدم جهت لیز زگیل تناسلی خوشبختانه موفقیت آمیز بود.ولی الان یدونه خال دارم نمیدونم زگیل هست یا خال طبیعی هست،چون قبلا نداشتم و یکی دوسالی هست فکر کنم دارمش بهمین خاطر مشکوکم بهش.ممنون میشم راهنمایم کنین.من بندرعباسم امکان ویزیت حضوری فعلا ندارم دکتر جان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۹ بهمن ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشهود نیست

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام خداقوت. دکتر من ۶ ماه پیش تبخال تناسلی گرفتم و در عرض یک هفته با مصرف دارو خوب شدم . لیزر بیکینی میتونم انجام بدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره 24 ساعت قبل از لیزر از قرص آسیکلوویر استفاده شود و 2 روز ادامه یابد

   موفق

 • تصویر کاربر ثمین یکشنبه ۲۹ آبان ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام وعرض ادب خدمت شما دکتر گرامی .بنده یکسال پیشتر برای رفع موهای زائد به کلینک مراجعه کردم 4جلسه .وبعد الان یکساله که دچار تکرر ادرار ونشتی ادرار هستم .آیا علت این بیماری ممکنه از اشعه لیزر باشه ؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۹ آبان ۱( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   لیزر موهای زائد این عارضه را ایجاد نمی کند

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهرانه دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  برای از بین بردن جای جوش صورت که قرمزرنگ و کمی فرو رفته است چه باید کرد و
  اینکه چرا جوش های چرکی میزنه صورتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر سما دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام بعد از جلسه پنجم لیزر مو زاید روی آلت تناسلی خال ریز۱میلیمتر شاید کوچکتر دیدم فکر کردم زگیل دکتر پوست زنان رفتم گفتند نه دکتر پوست کرایو کرد باز نرفت
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر درین یکشنبه ۸ آبان ۱( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  ببخشید به تازگی متوجه یه سری ضایعات که در تصویر دورش علامت کشیدم روی آلت نامزدم شدم ،
  آیا زگیل هست؟؟؟
  من خیلی نگرانم از این موضوع لطفا راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۸ آبان ۱( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل تناسلی مطرح نیست چنانچه درماتوفیبروما آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر نارنار پنجشنبه ۲۸ مهر ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من پنج سال پیش رابطه دهانی داشتم .از پارسال دو تا برآمدگی روی لب بالا و پایین در اومد رفتم دکتر گفت این زگیل نیست و برام جراحیش کرد وقتی خارجش کرد داخلش شبیه ی تیکه گوشت نرم بود .دکتر گفت این کیست هست .آقای دکتر توروخدا نگاش کنید این زگیل نیست؟آقای دکتر فکرم درگیره ممکنه ب خاطر اون رابطه دهانی بوده باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۸ مهر ۱( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس ارسال شود ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر نگین چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام، ایا کسی که تبخال تناسلی در قسمت مقعد داشته و خفیف بوده یعنی بیماریش زیاد عود نمیکنه و فقط در سال ممکنه ۱بار اونم در حد ۱دانه عود کنه یااصلا سالی ۱بار هم عود نکنه میتواند لیزر موهای زائد انجام دهد؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   با رعایت احتیاط اشکالی ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر رویا چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام. من 24 سالمه و یک ساله که متوجه شدم HPV16 دارم
  در حال حاضر هیچ گونه ضایعه و زیگیلی ندارم... ایا لیزر ناحیه بیکینی انجام بدم باعث تحریک این ویروس در بدنم و ایجاد زیگیل در بیکینی میشه یا خیر!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ مهر ۱( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره از اینکار اجتناب شود

   موفق

 • تصویر کاربر . شنبه ۱۹ شهریور ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر،من ۳روزه دچار تبخال تناسلی شدم کنار لبه های ناحیه تناسلیم زخم هایی هست شبیه آفت دهان هستن خیلی سوزش دارن،هنگام ادرارهم سوزش غیرقابل تحمله،رفتم‌دکتر قرص آسیکلوویر دادن نیاز هست دوباره به دکتر دیگه ای مراجعه کنم برای قرص و کرم دیگه یا همون قرص رو فقط ادامه بدم؟
  و اینکه من تو همین وضعیت عادت ماهانه هم شدم مشکلی ایجاد میکنه یا تشدید میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۹ شهریور ۱( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   در فاز حاد بیماری تبخال تناسلی درمان دارویی با قرص و کرم اسیکلوویر لازم است

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر