عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

فهرست مطالب

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی به یکی از پر طرفدارترین روش های رفع موهای زائد ناحیه تناسلی تبدیل شده است. تا کنون برای موهای ناحیه اندام تناسلی و آلت تناسلی در زنان و مردان نقش فیزیولوژیک خاصی شناسایی نشده است

حتی موهای زائد اندام تناسلی می تواند در کیفیت روابط جنسی ، سوزش و خارش،  تیرگی ناحیه تناسلی ، جوش در ناحیه تناسلی ، افزایش شانس عفونت های قارچی و انگلی نظیر شپشک عانه و افزایش شانس تکثیر زگیل تناسلی ، زخم و خراش و خونریزی ناشی از تراشیدن با تیغ گردد.

لذا لیزر به عنوان بهترین روش از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی می تواند علاوه بر رفع موهای زائد ناحیه تناسلی سایر مزایا نظیر کاهش یا رفع تیرگی ناحیه تناسلی زنانه، جلوگیری از زخم و خونریزی، بهبود کیفیت روابط جنسی گردد. 

اقدامات متعددی نظیر اپیلاسیون، وکس، تراشیدن با تیغ، برداشتن موها با قیچی، استفاده از کرم یا داروهای موضعی برای از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی در خانم ها و اقایان استفاده شده است اما هیچکدام از این روش ها برای طولانی مدت فرد را راضی نکرده است.

لیزر موهای زائد

اما لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از بهترین روش هاست معمولا بسیار کم عارضه و بدون درد است طی حداقل 4 جلسه موهای زائد تا حدود 85 درصد از بین رفته و بقیه نازک میشود.

با توجه به اینکه پوست این ناحیه بسیار حساس می باشد و نقش بسیار مهمی در روابط جنسی سالم در فرد دارد از طرفی در معرض انواع عفونت ها و آسیب هایی بافتی است لذا اقداماتی که آسیب کمتری به پوست این نواحی می زند ارجح تر است.

مطالعات در آمریکا نشان داده است که نزدیک 50 درصد زنان و دختران 20 تا 45 سال برای از بین بردن موهای زائد  این ناحیه از روش تراشیدن با تیغ استفاده می کنند. این روش به دلیل آسیب های پوستی عوارضی به شکل قرمزی، زخم، پارگی پوست، تشدید عفونت های پوستی، توسعه تبخال تناسلی، گسترش زگیل تناسلی ایجاد می کند. همچنین بسیاری از افراد از ایجاد جوش های چرکی یا موهای زیر پوستی نیز شکایت دارند.

ممنوعیت استفاده از لیزر بیکینی

 اصولا در مواردی که فرد مبتلا به عفونت هایی نظیر زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی است نباید از تیغ استفاده کند

متاسفانه به دلیل هزینه های بالا ‏مروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی توسط مراکز غیر استاندارد انجام می گردد و این موضوع سبب بروز عوارض متعددی روی بیماران گردیده است

این عوارض که بیشتر به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی لیزر پزشکی در مراکز غیر استاندارد دیده می شود عبارتند از انتقال بیماری زگیل تناسلی زنان 

در مواردی که فرد آلوده به ویروس HPV تحت لیزر موهای زائد اندام تناسلی قرار گیرد علاوه بر احتمال گسترش بیماری در خود فرد شانس آلوده کردن دستگاه لیزر را خواهد داشت و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و ضد عفونی نکردن مناسب دستگاه احتمال انتقال بیماری به نفر بعدی را خواهد داشت

همچنین در صورت عدم رعایت نکات ایمنی شانس سوختگی و بروز لک های دائمی روی اندام تناسلی وجود دارد

روش های دیگری نظیر موم، وکس یا اپیلاسیون موهای زائد نیز در گروه زیادی از افراد استفاده می گردد اما این روش ها نیز باعث ایجاد عوارضی نظیر زخم یا تشدید عفونت های پوستی ناحیه اندام تناسلی می گردد.

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از محبوبترین روش ها است و روند رو به توسعه ای دارد. در این روش عوارض بسیار کم است و طی 25 سال گذشته روز به روز بر روند استفاده از آن اضافه شده است.

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

اکثر دخترانی که از لیزر بیکینی استفاده می کنند، دریافته‌اند که لیزر موهای زائد ایمن است و درد چندانی ندارد. به نظر نمی رسد خطرات و یا آسیب‌های بلندمدتی در رابطه با این روند وجود داشته باشد. با این حال، برخی از افراد ممکن است بعد از لیزر موهای زائد ، عوارض جانبی جزئی را تجربه کنند.

۱. سوزش پوست

ناراحتی موقتی، قرمزی و تورم بعد از لیزر موهای زائد امکان پذیر است. اما به طور کلی هرگونه علائم و نشانه به طور معمول طی چند ساعت از بین می رود. این تغییرات ممکن است موقت یا دائمی باشد.

۲. تغییر رنگدانه

لیزر موهای زائد ممکن است پوست آسیب دیده را تیره‌تر یا روشن‌تر کند. روشن‌تر شدن پوست در درجه اول بر کسانی که قبل یا بعد از لیزر در معرض نور خورشید زیاد قرار می‌گیرند و در درجه دومو افرادی که پوست تیره ای دارند ، تأثیر می گذارد.

به ندرت، لیزر موهای زائد می تواند باعث ایجاد تاول، پوسته پوسته شدن، جای زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر عوارض جانبی نادر شامل خاکستری شدن موهای لیزر شده یا رشد بیش از حد مو در اطراف مناطق تحت لیزر، به خصوص در پوستهای تیره می‌باشد.

آیا لیزر موهای زائد اندام تناسلی باعث نازائی یا سرطان است؟

اصولا لیزر با توجه به ماهیت نوری خود هیچگونه عارضه دراز مدت نظیر نازائی، سرطان، کاهش باروری و نظائر آن ندارد

آیا لیزر موهای زائد  دردناک است؟

خوشبختانه با توسعه تکنولوژی، امروزه اکثر سیستم های نوری برای لیزر موهای زائد اندام تناسلی بدون درد است و فرد فقط ممکن است کمی احساس سوزش یا گزگز شدن را تجربه کند. در افرادی که آستانه احساس درد پائین دارند می توان از یک بی حس کننده موضعی نیز استفاده نمود

آیا لیزر باعث تغییر رنگ یا ایجاد لک می شود؟

لیزر  در صورتی که به صورت استاندارد انجام شود به هیچ عنوان باعث ایجاد لک یا تغییر رنگ تیره روی پوست ناحیه نخواهد شد حتی تا حدودی باعث روشن تر شدن پوست این ناحیه نیز می شود.

اما در صورت عدم رعایت دوز استاندراد می تواند باعث سوختگی پوست و ایجاد لک دائمی روی پوست این ناحیه گردد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

ممکن است چند ساعت اول بعد از لیزر موهای زائد ، قرمزی و تورم را تجربه کنید. برای کاهش هرگونه ناراحتی ، یخ را در ناحیه تحت لیزر قرار دهید. اگر بلافاصله بعد از لیزر موهای زائد، واکنش پوستی داشته باشید، پزشک ممکن است کرم استروئیدی را در ناحیه آسیب دیده اعمال کند.

بعد از لیزر موهای زائد و بین درمان های برنامه ریزی شده ، از تابش آفتاب خودداری کنید و شش هفته یا طبق دستور پزشک از تخت برنزه استفاده نکنید. روزانه از ضد آفتاب SPF30 با طیف گسترده استفاده کنید.

 • لباس پنبه ای گشاد بپوشید.
 • از تماس پوست در ناحیه لیزر شده خودداری کنید.
 • از رفتن به سالن ورزشی، اتاق بخار، سونا، جکوزی و استخر خودداری کنید.
 • هنگام دوش گرفتن یا استحمام آب را ولرم نگه دارید.
 • از انجام هرگونه فعالیت ورزشی و بدنی خودداری کنید.
 • SPF50 + را در تمام قسمتهای لیزر شده که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند، اعمال کنید و یا در صورت امکان نواحی لیزر شده را بپوشانید.

در صورتی که مبتلا به موهای زائد بدن و هیرسوتیسم می باشید و مایل به انجام لیزر موهای زائد هستید:

 1. حتما قبل از آغاز درمان یک تست شات لیزر انجام دهید.
 2. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 3. ممکن است نیاز به ارزیابی های آزمایشگاهی به منظور شناسایی عامل زمینه ساز موهای زائد بدن باشد.
 4. حتما برای انجام لیزر موهای زائد به کلینیک های معتبر مراجعه کنید و از مراجعه به محل های ناشناس پرهیز کنید.
 5. امکان انجام لیزر موهای زائد در مطب دکتر انتظاری وجود ندارد.

 

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۱۸ دی ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام
  من لیزر مو زائد بیکنی انحام دادم و بعدش پوستم تحریک شد،تبخال تناسلی زدم،برای دفعه بعدی میتونم انجام بدم?و قبل و بعدش آسیکلوویر بخورم?یا کلا باید برای بیکینی انحام ندم?!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۸ دی ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   آسیکلوویر کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر آروین شنبه ۱۸ دی ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام عرض شد آیا لیزر کردن بیضه ها و قسمت پایین آلت برای باروری خطرناک است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۸ دی ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   لیزر موهای زائد در ناحیه کیسه بیضه ممنوع است

   موفق

 • تصویر کاربر یه سه شنبه ۷ دی ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر خسته نباشید ممنون میشم به سوالم جواب بدید. من خانم هستم چن روزی هست که به تبخال تناسلی دچار شدم میشه از،لیزر که میرم از اونجا گرفته باشم اخه همش تو فکرم که از گجا گرفتم نمیدونم از شوهرم یا لیزر توروخدا کمکم کنید ممنونم با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۷ دی ۰( 4 هفته پیش)

   سلام جانم

   شانس انتقال تبخال تناسلی از روش هایی که ذکر کردی بسیار ناچیز است

   شایعترین راه انتقال تماس مستقیم پوستی است

   موفق

 • تصویر کاربر سپیده چهارشنبه ۱ دی ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن۲۸سالمه،ازسن۱۸سالگی صورتم خیلی جوش وآکنه میزنه،خیلی دکتر،طب سنتی رفتم،داروهای گیاهی استفاده کردم اصلا تاثیری نداشته،خیلی خسته شدم ازجوشهای صورتم پوستما داغون شده،خواهش میکنم ی راهنمایم کنید،ب نظرشما آزمایش هورمون لازم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱ دی ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر ساناز شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام ، بنده خانم ۳۷ ساله هستم که حدود ۲ سال پیش روی بیکینیم یه خال گوشتی در اومد رفتم دکتر زنان آزمایشhpv دادم منفی بود و بعد دو سال ۳ تا در قسمت خط بیکینی و کمی پایینتر از اولین خال گوشتی پدیدار شد که به دکتر زنان مراجعه کردم پاپ اسمیر دادم منفی بود و مشکلی نداشتم میخوام نظر دکتر انتظاری رو در این مورد بدونم که ممکنه زگیل باشه ، ضمن اینکه قبل بوجود اومدن خال گوشتی ،یه خال تیره همسطح پوست تشکیل میشه و به مرور برجسته میشه که هیچ درد و...نداره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهسا دوشنبه ۸ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام-من تبخال تناسلی داشتم و درمان کردم بعد اون دو بار لیزر انجام دادم ماه سوم مجدد تبخال زدنم شروع شد این ماه مراجعه نکردم برای لیزرم و دکتر رفتم برای درمان.سوال اینکه بعد درمان این دوره برای تکمیل لیزرم میتونم اقدام کنم یا باعث ایجاد تبخال میشه دوباره؟ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   برای کاهش شانس عود تبخال از روز قبل از لیزر تا 2 روز بعد باید هر 6 ساعت قرص اسیکلوویر مصرف شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام.دکتر جان این نقاط علامت رنگی گذاشتم تو عکس بنظر شما زگیل هست؟؟
  از یک ناحیه از چند طرف عکس گرفتم بهتر ببینید
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۲ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس های ارسالی شواهدی به نفع زگیل تناسلی واضح دیده نمی شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر آرام چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 53 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.آقای دکتر من متوجه یه ضایعاتی پایین واژنم شدم که به پزشک مراجعه کردم و گفتن زگیل تناسلی هست.و با لیزر زگیل ها رو سوزوندن.من از کجا بفهمم که ویروس hpvداخل بدنم هست یا نه؟و اینکه لیزر کردم زگیل ها از بین رفتند باز برمیگردن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر mn سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  من ۵ ساله که این ضایعات رو روی پوستم دارم
  تازه به دکتر مراجعه کردم دکتر ارولوژی گفتن که چون سطحی است تشخیص به خال بودن دادن
  امادکتر پوست گفتن که زگیله تناسلیه من نمیدونم که کدوم تشخیص درسته!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در موارد مشکوک تست HPV PCR توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر Shakiba چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  ببخشید من بعداز جلسه اول لیزر موهای زائد متوجه شدم قسمت مقعدم زگیل دارد بااین حال آیا مشکلی هست لیزر کردن بااینکه اول کرایو کنم و بعد لیزر؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   علیک سلام

   بهتره تا یک سال پس از درمان زگیل مقعدی، لیزر مو انجام نشود

    

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر