عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

عوارض لیزر موهای زائد اندام تناسلی

فهرست مطالب

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی به یکی از پر طرفدارترین روش های رفع موهای زائد ناحیه تناسلی تبدیل شده است. تا کنون برای موهای ناحیه اندام تناسلی و آلت تناسلی در زنان و مردان نقش فیزیولوژیک خاصی شناسایی نشده است

حتی موهای زائد اندام تناسلی می تواند در کیفیت روابط جنسی ، سوزش و خارش،  تیرگی ناحیه تناسلی ، جوش در ناحیه تناسلی ، افزایش شانس عفونت های قارچی و انگلی نظیر شپشک عانه و افزایش شانس تکثیر زگیل تناسلی ، زخم و خراش و خونریزی ناشی از تراشیدن با تیغ گردد.

لذا لیزر به عنوان بهترین روش از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی می تواند علاوه بر رفع موهای زائد ناحیه تناسلی سایر مزایا نظیر کاهش یا رفع تیرگی ناحیه تناسلی زنانه، جلوگیری از زخم و خونریزی، بهبود کیفیت روابط جنسی گردد. 

اقدامات متعددی نظیر اپیلاسیون، وکس، تراشیدن با تیغ، برداشتن موها با قیچی، استفاده از کرم یا داروهای موضعی برای از بین بردن موهای زائد اندام تناسلی در خانم ها و اقایان استفاده شده است اما هیچکدام از این روش ها برای طولانی مدت فرد را راضی نکرده است.

لیزر موهای زائد

اما لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از بهترین روش هاست معمولا بسیار کم عارضه و بدون درد است طی حداقل 4 جلسه موهای زائد تا حدود 85 درصد از بین رفته و بقیه نازک میشود.

با توجه به اینکه پوست این ناحیه بسیار حساس می باشد و نقش بسیار مهمی در روابط جنسی سالم در فرد دارد از طرفی در معرض انواع عفونت ها و آسیب هایی بافتی است لذا اقداماتی که آسیب کمتری به پوست این نواحی می زند ارجح تر است.

مطالعات در آمریکا نشان داده است که نزدیک 50 درصد زنان و دختران 20 تا 45 سال برای از بین بردن موهای زائد  این ناحیه از روش تراشیدن با تیغ استفاده می کنند. این روش به دلیل آسیب های پوستی عوارضی به شکل قرمزی، زخم، پارگی پوست، تشدید عفونت های پوستی، توسعه تبخال تناسلی، گسترش زگیل تناسلی ایجاد می کند. همچنین بسیاری از افراد از ایجاد جوش های چرکی یا موهای زیر پوستی نیز شکایت دارند.

ممنوعیت استفاده از لیزر بیکینی

 اصولا در مواردی که فرد مبتلا به عفونت هایی نظیر زگیل تناسلی یا تبخال تناسلی است نباید از تیغ استفاده کند

متاسفانه به دلیل هزینه های بالا ‏مروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی توسط مراکز غیر استاندارد انجام می گردد و این موضوع سبب بروز عوارض متعددی روی بیماران گردیده است

این عوارض که بیشتر به دلیل عدم رعایت نکات ایمنی لیزر پزشکی در مراکز غیر استاندارد دیده می شود عبارتند از انتقال بیماری زگیل تناسلی زنان 

در مواردی که فرد آلوده به ویروس HPV تحت لیزر موهای زائد اندام تناسلی قرار گیرد علاوه بر احتمال گسترش بیماری در خود فرد شانس آلوده کردن دستگاه لیزر را خواهد داشت و در صورت عدم رعایت نکات ایمنی و ضد عفونی نکردن مناسب دستگاه احتمال انتقال بیماری به نفر بعدی را خواهد داشت

همچنین در صورت عدم رعایت نکات ایمنی شانس سوختگی و بروز لک های دائمی روی اندام تناسلی وجود دارد

روش های دیگری نظیر موم، وکس یا اپیلاسیون موهای زائد نیز در گروه زیادی از افراد استفاده می گردد اما این روش ها نیز باعث ایجاد عوارضی نظیر زخم یا تشدید عفونت های پوستی ناحیه اندام تناسلی می گردد.

امروزه لیزر موهای زائد اندام تناسلی یکی از محبوبترین روش ها است و روند رو به توسعه ای دارد. در این روش عوارض بسیار کم است و طی 25 سال گذشته روز به روز بر روند استفاده از آن اضافه شده است.

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

عوارض لیزر بیکینی برای دختر

اکثر دخترانی که از لیزر بیکینی استفاده می کنند، دریافته‌اند که لیزر موهای زائد ایمن است و درد چندانی ندارد. به نظر نمی رسد خطرات و یا آسیب‌های بلندمدتی در رابطه با این روند وجود داشته باشد. با این حال، برخی از افراد ممکن است بعد از لیزر موهای زائد ، عوارض جانبی جزئی را تجربه کنند.

۱. سوزش پوست

ناراحتی موقتی، قرمزی و تورم بعد از لیزر موهای زائد امکان پذیر است. اما به طور کلی هرگونه علائم و نشانه به طور معمول طی چند ساعت از بین می رود. این تغییرات ممکن است موقت یا دائمی باشد.

۲. تغییر رنگدانه

لیزر موهای زائد ممکن است پوست آسیب دیده را تیره‌تر یا روشن‌تر کند. روشن‌تر شدن پوست در درجه اول بر کسانی که قبل یا بعد از لیزر در معرض نور خورشید زیاد قرار می‌گیرند و در درجه دومو افرادی که پوست تیره ای دارند ، تأثیر می گذارد.

به ندرت، لیزر موهای زائد می تواند باعث ایجاد تاول، پوسته پوسته شدن، جای زخم یا سایر تغییرات در بافت پوست شود. سایر عوارض جانبی نادر شامل خاکستری شدن موهای لیزر شده یا رشد بیش از حد مو در اطراف مناطق تحت لیزر، به خصوص در پوستهای تیره می‌باشد.

آیا لیزر موهای زائد اندام تناسلی باعث نازائی یا سرطان است؟

اصولا لیزر با توجه به ماهیت نوری خود هیچگونه عارضه دراز مدت نظیر نازائی، سرطان، کاهش باروری و نظائر آن ندارد

آیا لیزر موهای زائد  دردناک است؟

خوشبختانه با توسعه تکنولوژی، امروزه اکثر سیستم های نوری برای لیزر موهای زائد اندام تناسلی بدون درد است و فرد فقط ممکن است کمی احساس سوزش یا گزگز شدن را تجربه کند. در افرادی که آستانه احساس درد پائین دارند می توان از یک بی حس کننده موضعی نیز استفاده نمود

آیا لیزر باعث تغییر رنگ یا ایجاد لک می شود؟

لیزر  در صورتی که به صورت استاندارد انجام شود به هیچ عنوان باعث ایجاد لک یا تغییر رنگ تیره روی پوست ناحیه نخواهد شد حتی تا حدودی باعث روشن تر شدن پوست این ناحیه نیز می شود.

اما در صورت عدم رعایت دوز استاندراد می تواند باعث سوختگی پوست و ایجاد لک دائمی روی پوست این ناحیه گردد.

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

مراقبت های بعد از لیزر موهای زائد ناحیه تناسلی

ممکن است چند ساعت اول بعد از لیزر موهای زائد ، قرمزی و تورم را تجربه کنید. برای کاهش هرگونه ناراحتی ، یخ را در ناحیه تحت لیزر قرار دهید. اگر بلافاصله بعد از لیزر موهای زائد، واکنش پوستی داشته باشید، پزشک ممکن است کرم استروئیدی را در ناحیه آسیب دیده اعمال کند.

بعد از لیزر موهای زائد و بین درمان های برنامه ریزی شده ، از تابش آفتاب خودداری کنید و شش هفته یا طبق دستور پزشک از تخت برنزه استفاده نکنید. روزانه از ضد آفتاب SPF30 با طیف گسترده استفاده کنید.

 • لباس پنبه ای گشاد بپوشید.
 • از تماس پوست در ناحیه لیزر شده خودداری کنید.
 • از رفتن به سالن ورزشی، اتاق بخار، سونا، جکوزی و استخر خودداری کنید.
 • هنگام دوش گرفتن یا استحمام آب را ولرم نگه دارید.
 • از انجام هرگونه فعالیت ورزشی و بدنی خودداری کنید.
 • SPF50 + را در تمام قسمتهای لیزر شده که در معرض اشعه ماوراء بنفش قرار دارند، اعمال کنید و یا در صورت امکان نواحی لیزر شده را بپوشانید.

در صورتی که مبتلا به موهای زائد بدن و هیرسوتیسم می باشید و مایل به انجام لیزر موهای زائد هستید:

 1. حتما قبل از آغاز درمان یک تست شات لیزر انجام دهید.
 2. از حمام آفتاب یا برنزه شدن پرهیز کنید.
 3. ممکن است نیاز به ارزیابی های آزمایشگاهی به منظور شناسایی عامل زمینه ساز موهای زائد بدن باشد.
 4. حتما برای انجام لیزر موهای زائد به کلینیک های معتبر مراجعه کنید و از مراجعه به محل های ناشناس پرهیز کنید.
 5. امکان انجام لیزر موهای زائد در مطب دکتر انتظاری وجود ندارد.

 

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یاسمن یکشنبه ۲ مهر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام من ۲۰ سالمه و رفتم دکتر پوست و آزمایش خون دادم برای مصرف قرص راکوتان ، روزی دو عدد قرص مصرف میکنم که الان ۱۰ روزه مصرف کردم و علاوه بر خشکی پوست و دهان و لب باعث شده که من در قفسه سینه ام درد احساس کنم و باعث قلب درد من شده من باید چیکار کنم حتی گاهی اوقات که فعالیت زیاد دارم و چیزی سنگین برمیدارم باعث گرفتگی تنفس من می‌شود من باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ مهر ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   راکوتان عوارض متعددی دارد و باید با احتیاط فراوان مصرف شود

   بهتره در خصوص تغییر دارو با پزشک معالج مشورت شود

   موفق

 • تصویر کاربر عاطفه شنبه ۱ مهر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  بعد از اولین جلسه لیزر موهای زاید ناحیه ساق پا ،روی ساق پا نزدیک مچ پا یک ضایعه قرمز خیلی کم رنگ سکه ای شکل ایجاد شده که خارش و سوزش نداشته و بعد از گذشت ۲۰ روز به نظرم کمی بزرگتر شده و همرنگ پوستم شده دیگه قرمز نیست و یکم حالت چروکیده داره وقتی پوست اون ناحیه رو میکشم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ مهر ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Aliiiii شنبه ۱ مهر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  بنده 2_3 هفته پیش خارش مقعد گرفتم و کم کم خارش به سمت بالای شیار باسنم و همچنین پوست بیضه و کشاله رانم کشیده شد، الان چندروزیه متوجه این زاعده ها شدم زیر پوست بیضم و کشاله رونم، قسمتی از پوست بیضم تا چندروز پیش خشک و دردناک و قرمز بود و سوزش و خارش داشت، زاعده های کوچک قرمز خیلی زیادی همون ناحیه هستن و یسری زاعده سفید رنگ ک پوست روش کنده میشه با دست روی کشاله رونم وجود داره،، اینا زگیل هستن یا قارچ؟؟؟ پماد کلوتریمازول استفاده کردم از دیروز و حس میکنم خارش مقعدم بهتر شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ مهر ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سپی پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر آقای دکتر آیا اینا زگیل تناسلیه که تو سقف دهنم در اومده درد نداره و حدود ۳ ماه در اومده ن زیاد میشه ن کم
  برجستگیه خیلی کمی داره و با لمس زبونم بیشتر حسش میکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲ شهریور ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر عطیه چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  من چندین سال پیش ی سری زبری رو صورتم داشتم مثل خال زیر پوستی که دکتر پوست گفتن زگیل و لیزر کردن و خوب شدن
  امکان داره بخاطر اونها زگیل تناسلی بگیرم؟
  تا الان پاپ اسمیرم خوب بوده هربار دادم ولی تست hpv ندادم
  الانم میخوام اقدام به بارداری کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخير،من ليزر بيكني انجام دادم بعد از گذشت چند هفته ي دفعه ديدم دودون هاي سفيد رنگي اطراف واژنم هست ب پزشك مراجعه كردم گفتن ب احتمال ٩٠درصد حساسيت ب ژل ليزر داري برام امپول بتامتازون نوشتن و قرص سيريزين و پماد ترياميسون ان ان يك هفته استفاده كردم اما همچنان هستن ميخواستم نظر شمارم بدونم با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱ شهریور ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سحر چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،درصورت وجود ویروسhpvولی بدون ضایعه زگیل ،میخوام زایمان طبیعی کنم،خطری برای بچم داره؟؟وبعد از زایمان چطور میشه فهمید بچه مبتلا شده؟
  خدایی نکرده اگه مبتلا بشه از بدنش پاک میشه بعد از چندوقت یا تابزرگسالیش هست؟
  لطفا جواب همه سوالام بدید خیلی استرس دارم،سزارین کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر نگار پنجشنبه ۱ تیر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  دکتر برای کسی که hpv مثبت هست لیزر موی زاید موردی دارد؟ اگر بله جواب هست چرا؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱ تیر ۲( 3 ماه پیش)

   علیک سلام

   معمولا لیزر موهای زائد باعث گسترش آلودگی زگیل تناسلی می گردد

 • تصویر کاربر atosa یکشنبه ۲۸ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من لیزر رفته بودم و متوجه شدم که یکی از مشتری ها زگیل داشته و درمان نشده و میاد برا لیزر نمیدونم حساس شدم یا واقعا دستگاه رو خوب تمیز نمیکردن از فردای لیزر خارش بد داشتم تا یک ماه رفتم دکتر درمان نشدم بعدش برام پاپسمی نوشتن و تو پاپسمی زده قارچ و بعدش از درمان هم پاپسمی تکرار شود الان سه ماه درگیرم احتمال زدن زگیل منم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۸ خرداد ۲( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۸ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر من الان دو هفتس ک دچار تبخال تناسلی شدم دقیقا دو روز بعد از رابطه با پارتنرم ایشون هیچ علائمی نداشتن و طی این مدت ک با همیم برای بار پنجم این اتفاق برام افتاد چطوری میتونم بدونم ایشون کی این ویروسو داشتن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۸ خرداد ۲( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   امکان تشخیص دقیق این موضوع از نظر علمی وجود ندارد

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر