علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

فهرست مطالب

در هنگام تحریک جنسی، آلت تناسلی مرد می تواند به دلیل افزایش جریان خون در عروق و غدد، رنگی مایل به قرمز، تقریباً بنفش به خود بگیرد. اما دلایل جدی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است سبب تغیر رنگ آلت تناسلی گردد.

تغییر رنگ آلت تناسلی مردان به چه علت است؟

دلایل تغییر رنگ آلت تناسلی می تواند از کبودی ناشی از برخورد با زیپ تا سرطان آلت تناسلی، یک بیماری نادر که نشان دهنده کمتر از 1 درصد سرطان ها در مردان ایالات متحده است، متغیر باشد. در برخی موارد، تغییر در رنگ آلت تناسلی مردان نشانه ای از بیماری مقاربتی (STD) یا بیماری پوستی غیر مسری و بی خطر است.

تغییر رنگ آلت تناسلی مرد تقریباً همیشه نیاز به معاینه پزشکی دارد. ممکن است در نهایت موقتی و نسبتاً خوش خیم باشد، اما نباید خودتان سعی کنید آن را تشخیص دهید.

در ادامه با دلایل احتمالی و گزینه های درمان تغییر رنگ آلت تناسلی مردانه آشنا می شوید.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

کبودی در هر نقطه از بدن بخاطر پارگی مویرگ های خونی ریزی که دقیقاً در زیر سطح پوست قرار دارند، رخ می دهد. در اثر برخورد با زیپ، مقاربت شدید یا استمنا، یا در اثر نیشگون (فشار) و ضرب دیدگی، ممکن است آلت تناسلی مرد کبود شود.

یک کبودی ملایم در هنگام بهبودی رنگ تیره تری پیدا می کند و سپس از بین می رود و ممکن است به هیچگونه مراقبت پزشکی نیاز نداشته باشد.

کبودی های شدیدتر و کبودی هایی که به خودی خود بهبود نیابد، باید توسط پزشک معاینه شوند.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی آلت تناسلی مرد، حتما هنگام ورزش از تجهیزات محافظ استفاده کنید و هنگام بستن زیپ شلوار مراقب باشد.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

ملانوز آلت تناسلی مرد

ملانوز آلت تناسلی، که  یک بیماری بی ضرر پوستی ست، باعث می شود تکه های کوچکی از پوست تیره روی شفت یا سر آلت تناسلی شما ظاهر شود که اصطلاحاً به آن گلنس نیز گفته می شود. این حالت وقتی اتفاق می افتد که ملانین به صورت رسوبات غلیظ روی سطح پوست شما تجمع یابد.

ملانوز آلت تناسلی یک بیماری STD و مسری نیست.

معمولاً برای این عارضه نیازی به درمان نیست، اگرچه برداشتن تکه ها از طریق جراحی در برخی موارد ممکن است. این روش ممکن است جای زخم های قابل توجهی ایجاد کند

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

درماتیت تماسی نوعی واکنش پوستی در تماس با یک ماده محرک است. برخی از صابون ها یا شوینده ها می توانند این واکنش را در هر نقطه از بدن ایجاد کنند.

درماتیت تماسی در آلت تناسلی مردان، اغلب توسط کاندوم لاتکس ایجاد می شود. تا زمانی که دچار واکنش آلرژیک نشوید ممکن است ندانید که به لاتکس آلرژی دارید. در این حالت پوست می تواند قرمز و خارش دار شود. بروز یک واکنش جدی همچنین می تواند باعث پارگی پوست و ایجاد خونابه شود.

موارد خفیف را اغلب می توان با کرم کورتیکواستروئید و بدون نسخه درمان کرد. اگر پوست دچار پارگی شد، برای جلوگیری از ایجاد عفونت به پزشک مراجعه کنید. اگر به لاتکس آلرژی دارید، کاندوم های Nonlatex (بدون لاتکس) در دسترس هستند.

از سایر علل احتمالی درماتیت تماسی، می توان حساسیت به صابون ها یا مواد شوینده را نام برد.

اگزمای دستگاه تناسلی در مردان

بیماری لیکن اسکلروز و بروز آن در تغییر رنگ آلت تناسلی

تکه های سفید رنگی که روی آلت تناسلی ایجاد می شود می تواند نشانه لیکن اسکلروز باشد. این یک بیماری پوستی است که در کسانی که ختنه نمی شوند بیشتر دیده می شود.

علاوه بر لکه های سفید که با پیشرفت بیماری بزرگتر می شوند، پوست آلت تناسلی نیز می تواند خارش دار و نازک شود. علائم دیگر شامل نعوظ دردناک و کاهش جریان ادرار است.

درمان معمولاً شامل یک پماد استروئیدی قوی است که مستقیماً روی پوست آسیب دیده قرار می گیرد. اگر فقط پوست ختنه گاه تحت تأثیر قرار گرفته باشد، ممکن است ختنه کردن توصیه شود.

لیکن اسکلروز یک بیماری دائمی است که می تواند دوره های بهبودی و عود مکرر داشته باشد.

اگر شما به لیکن اسکلروز مبتلا هستید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سایر اختلالات خود ایمنی مانند بیماری تیروئید یا ویتیلیگو قرار داشته باشید.

بیماری لیکن اسکلروز

ویتیلیگو یا بیماری پیسی در ناحیه تناسلی

بیماری ویتیلیگو هنگامی ایجاد می شود که سلول های پوست دیگر ملانین، رنگدانه ای که رنگ طبیعی پوست را ایجاد می کند، تولید نکنند. ویتیلیگو به طور معمول مناطقی مانند آرنج و زانو را تحت تأثیر قرار می دهد، اما ممکن است در هر نقطه از بدن، از جمله آلت تناسلی، ایجاد گردد. این بیماری دردناک یا مسری نیست. و معمولا بافت پوست را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

ویتیلیگو ممکن است به صورت یک لکه کوچک مایل به سفید ظاهر شود یا ممکن است ناحیه بسیار بزرگتری را پوشش دهد. برخی از درمان های استروئیدی، و برخی از داروها که روی سیستم ایمنی بدن اثر می گذارند، ممکن است به بازیابی رنگ در مناطق کوچک یا خفیف آسیب دیده کمک کنند.

سفلیس یک بیماری مقاربتی است

سفلیس یک بیماری مقاربتی است که در صورت عدم درمان به موقع و موثر در نهایت می تواند بر مغز، قلب و سایر اندام ها تأثیر بگذارد.

اولین علامت آن معمولاً زخمی سفید یا قرمز در آلت تناسلی مردانه است که در ابتدا معمولاً دردناک نیست. اگر این بیماری درمان نشود، بثورات خارش دار می تواند در نقاط بیشتری از آلت تناسلی و بدن مرد ظاهر شوند. علائم دیگر آن می تواند شامل سردرد، تب و خستگی باشد.

سایر بیماری های مقاربتی، مانند زگیل تناسلی در مردان ، می توانند باعث ایجاد برجستگی، ضایعه و سایر تغییرات ظاهری شوند.

انجام تست منظم STD به تشخیص و درمان به موقع این بیماری در صورت ابتلای مجدد، کمک می کند. همچنین جلوگیری از شیوع بیماری نیز مهم است. برقراری رابطه جنسی محافظت شده نیز به شما کمک می کند تا شانس خود را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی افزایش دهید.

بیماری های مقاربتی (آمیزشی) کدامند؟

سرطان آلت تناسلی در مردان

اگرچه سرطان آلت تناسلی در مردان نادر است، اما شناختن علائم آن برای انجام سریعتر اقدامات لازم، مهم است.

یکی از اولین علائم سرطان آلت تناسلی مردانه که در مراحل اولیه بیماری رخ می دهد، تغییر رنگ است. در این حالت ناحیه شفت یا گلنس ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. در این حالت آلت تناسلی ممکن است رنگی مایل به قرمز یا لکه های قهوه ای تخت داشته باشد. پوست آلت تناسلی نیز ممکن است ضخیم شده و دردناک گردد.

گزینه های درمانی شامل پرتودرمانی یا جراحی برای از بین بردن بخشهای کوچکی از بافت سرطانی از سطح پوست است. ماهیت سرطان و میزان شیوع آن، به تعیین بهترین روش درمانی کمک خواهد کرد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Donya شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما.
  دقیقا یک سال پیش به مدت هفت روز قرص لاغری اسلیمینگ قرمز مصرف کردم و بعد از روز چهارم متوجه تپش قلب ضعیف شدم و روز آخر به شدت بدحال شدم در طول این چند روز فشار خونم خیلی نامنظم بود
  روز هفتم به شششششدت بدحال شدم طوری که دیگه امیدی به زنده موندن نداشتم و با حال وحشتناکی با تپش قلب خیلی خیلی شدید و درد قفسه ی سینه و پشت کمر و بدن کااااملا خیس عرق طوری که انگار زیر دوش بودم و یه حالت بغض و خفگی که نمیذاشت نفس بکشم منو به بیمارستان رسوندن اونموقع طوری که مطالعه کردم تمام علائم سکته ی قلبی رو داشتم اما بخاطر اینکه خانوادم متوجه نشن درمورد مصرف قرصم حرفی نزدم آزمایش خاصی ازم نگرفتن فقط نوار قلب و بعد از چند روز اکو که مشکلی مشاهده نشد. بعد از اون تا یک ماه تپش قلب و احساس خفگی و بغض شدید همراهم بود تا بعد که رفته رفته کمتر شد. اما هنوز بعد از یک سال شبها احساس بغض و خفگی دارم و بعضی اوقات تپش قلب.هنوزم نگران اینم که اون روز سکته ی قلبی خفیف داشتم ممنون میشم اگر راهنماییم کنید. آیا سکته قلبی توی نوار قلب و اکو مشخص میشه؟ و اینکه الان باید چکار کنم. ممنون از پاسخگویی شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در این مورد حتما با پزشکان قلب بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر یگانه جمعه ۱۲ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام من دوتا سوال داشتم.
  ۱_روی صورتم تعداد خیلی زیادی زگیل وجود داره دکتر بهم گفته که روش سوزاندن کوتر رو انجام بدم.میخواستم بدونم لکه های ناشی از کوتر میرن سریع یا خیر
  ۲_میخواستم بدونم چه مدت بعد از کوتر کردن میتونم بینیمو جراحی کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۲ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بعد از کوتر ممکنه تا چند ماه لک باقی بماند ولی در نهایت حذف می شود
   تا 6 ماه برای جراحی صبور باش
   موفق
 • تصویر کاربر Milad سه شنبه ۹ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  با سلام من در کانادا زندگی می کنم طبق اخرین ام ارای که دادم دکترا پیغام زیر و دادن و گفتن سرطان تیموس است از انجاییکه پزشکی در کانادا بسیار مضخرف می باشد من می خوام بدونم اگه سرطان خطرناکیه وقت و از دست ندم و برای درمان بیام ایران اگرم خطرناک نیست همینجا بمونم لطفا نظرتون هم راجع به ام ار ای بدین

  This examination confirms the presence of a solid lesion in the anterior mediastinum in thyme compartment suggesting otherwise provided for up to neoplasia as thymoma.
  In the differential diagnosis of a germ cell, tumor and lymphoma are to consider.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره با یکی از همکاران جراح سرطان مشورت کنی
   ممکنه نیاز به نمونه برداری از تیموس باشد
   موفق
 • تصویر کاربر م یکشنبه ۷ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  چنانچه برای درمان زگیل تناسلی در مرد از کرایو استفاده شود، چه مدت بعد از ازبین رفتن زگیل رابطه ی جنسی مجاز است. آیا توصیه خاصی وجود دارد؟
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۷ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   حداقل تا یک ماه پس از درمان کامل باید از رابطه جنسی پرهیز گردد
   موفق
 • تصویر کاربر علیرضا سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 71 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  ضمن تشکر بابت امکان ارتباط، ضایعاتی که در تصویر میبینید، نگران کننده بنظر میان،ممنون میشم نظرتون رو بدونم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل تناسلی یا اسکین تگ مطرح باشد
   اولی کمی نگران کننده است ولی دومی اصلا چیز مهمی نیست
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و نمونه برداری به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر ستاره چهارشنبه ۲۷ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  در ناحیه بیکینی به علت لیزر سوختگی وجود داره برای از بین بردن و سریع خوب شدنش چیکار میشه کرد ؟سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۷ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش
   کرم زینک اکساید کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر روشا سه شنبه ۲۶ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 197 مشاهده پرسش
  سلام. من یه ماه خال زیر لبمو جراحی کردم، اما هنوز زیر پوستی قرمز و کمی متورمه. میخواستم ببینم باید پماد خاصی بزنم. فعلا از آلفا روزی یه بار استفاده می کنم. 3 تا خال دیگمو با لیزر برداشتم که جای یکی از اونها هنوز قرمز و کمی متورمه. برای اونها از پماد مدیلن تا 10 روز استفاده کردم. برای برطرف شدنشان چه کار باید بکنم. مرسی از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۶ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   صبور باش
   این حالت طبیعی است
   حتما با پزشک معالجت هم مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر سمیرا سه شنبه ۱۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام من مدتی است که موهای رائدم را اپیلاسیون میکنم و از همون موقع هم در قسمت دستگاه تناسلی جوش های زیرپوستی چرکی ایجاد می شوند که خیلی متورم و دردناک بوده. این می تونه خطرناک باشه؟ اصلا اپیلاسیون کردن این قسمت درست هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته این حالت خطرناک نیست
   لیزر بهترین روش برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه است
   موفق
 • تصویر کاربر بابک سه شنبه ۱۲ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 59 مشاهده پرسش
  باعرض سلام خدمت جناب دکتر انتظاری.درمان زگیل برروی زبان ازچه طریقی و توسط چه پزشکی امکان پذیر است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   امکان درمان زگیل روی زبان توسط پزشک عمومی یا گوش و حلق و بینی یا پوست وجود دارد
   بهترین روش درمانی لیزر است
   موفق
 • تصویر کاربر Mc جمعه ۸ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 89 مشاهده پرسش
  سلام.برای یک پسر که به طور ارثی ابروی کم پشت و کمرنگ داره و نمیتونه تتو و ارایش کنه راهی بجز کاشت ابرو برای اینکه یکم پرتر و پررنگتر بشه هست؟اگه هست لطفا بگین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۸ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   از نظر پزشکی توصیه خاصی وجود ندارد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر