علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

فهرست مطالب

در هنگام تحریک جنسی، آلت تناسلی مرد می تواند به دلیل افزایش جریان خون در عروق و غدد، رنگی مایل به قرمز، تقریباً بنفش به خود بگیرد. اما دلایل جدی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است سبب تغیر رنگ آلت تناسلی گردد.

تغییر رنگ آلت تناسلی مردان به چه علت است؟

دلایل تغییر رنگ آلت تناسلی می تواند از کبودی ناشی از برخورد با زیپ تا سرطان آلت تناسلی، یک بیماری نادر که نشان دهنده کمتر از 1 درصد سرطان ها در مردان ایالات متحده است، متغیر باشد. در برخی موارد، تغییر در رنگ آلت تناسلی مردان نشانه ای از بیماری مقاربتی (STD) یا بیماری پوستی غیر مسری و بی خطر است.

تغییر رنگ آلت تناسلی مرد تقریباً همیشه نیاز به معاینه پزشکی دارد. ممکن است در نهایت موقتی و نسبتاً خوش خیم باشد، اما نباید خودتان سعی کنید آن را تشخیص دهید.

در ادامه با دلایل احتمالی و گزینه های درمان تغییر رنگ آلت تناسلی مردانه آشنا می شوید.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

کبودی در هر نقطه از بدن بخاطر پارگی مویرگ های خونی ریزی که دقیقاً در زیر سطح پوست قرار دارند، رخ می دهد. در اثر برخورد با زیپ، مقاربت شدید یا استمنا، یا در اثر نیشگون (فشار) و ضرب دیدگی، ممکن است آلت تناسلی مرد کبود شود.

یک کبودی ملایم در هنگام بهبودی رنگ تیره تری پیدا می کند و سپس از بین می رود و ممکن است به هیچگونه مراقبت پزشکی نیاز نداشته باشد.

کبودی های شدیدتر و کبودی هایی که به خودی خود بهبود نیابد، باید توسط پزشک معاینه شوند.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی آلت تناسلی مرد، حتما هنگام ورزش از تجهیزات محافظ استفاده کنید و هنگام بستن زیپ شلوار مراقب باشد.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

ملانوز آلت تناسلی مرد

ملانوز آلت تناسلی، که  یک بیماری بی ضرر پوستی ست، باعث می شود تکه های کوچکی از پوست تیره روی شفت یا سر آلت تناسلی شما ظاهر شود که اصطلاحاً به آن گلنس نیز گفته می شود. این حالت وقتی اتفاق می افتد که ملانین به صورت رسوبات غلیظ روی سطح پوست شما تجمع یابد.

ملانوز آلت تناسلی یک بیماری STD و مسری نیست.

معمولاً برای این عارضه نیازی به درمان نیست، اگرچه برداشتن تکه ها از طریق جراحی در برخی موارد ممکن است. این روش ممکن است جای زخم های قابل توجهی ایجاد کند

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

درماتیت تماسی نوعی واکنش پوستی در تماس با یک ماده محرک است. برخی از صابون ها یا شوینده ها می توانند این واکنش را در هر نقطه از بدن ایجاد کنند.

درماتیت تماسی در آلت تناسلی مردان، اغلب توسط کاندوم لاتکس ایجاد می شود. تا زمانی که دچار واکنش آلرژیک نشوید ممکن است ندانید که به لاتکس آلرژی دارید. در این حالت پوست می تواند قرمز و خارش دار شود. بروز یک واکنش جدی همچنین می تواند باعث پارگی پوست و ایجاد خونابه شود.

موارد خفیف را اغلب می توان با کرم کورتیکواستروئید و بدون نسخه درمان کرد. اگر پوست دچار پارگی شد، برای جلوگیری از ایجاد عفونت به پزشک مراجعه کنید. اگر به لاتکس آلرژی دارید، کاندوم های Nonlatex (بدون لاتکس) در دسترس هستند.

از سایر علل احتمالی درماتیت تماسی، می توان حساسیت به صابون ها یا مواد شوینده را نام برد.

اگزمای دستگاه تناسلی در مردان

بیماری لیکن اسکلروز و بروز آن در تغییر رنگ آلت تناسلی

تکه های سفید رنگی که روی آلت تناسلی ایجاد می شود می تواند نشانه لیکن اسکلروز باشد. این یک بیماری پوستی است که در کسانی که ختنه نمی شوند بیشتر دیده می شود.

علاوه بر لکه های سفید که با پیشرفت بیماری بزرگتر می شوند، پوست آلت تناسلی نیز می تواند خارش دار و نازک شود. علائم دیگر شامل نعوظ دردناک و کاهش جریان ادرار است.

درمان معمولاً شامل یک پماد استروئیدی قوی است که مستقیماً روی پوست آسیب دیده قرار می گیرد. اگر فقط پوست ختنه گاه تحت تأثیر قرار گرفته باشد، ممکن است ختنه کردن توصیه شود.

لیکن اسکلروز یک بیماری دائمی است که می تواند دوره های بهبودی و عود مکرر داشته باشد.

اگر شما به لیکن اسکلروز مبتلا هستید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سایر اختلالات خود ایمنی مانند بیماری تیروئید یا ویتیلیگو قرار داشته باشید.

بیماری لیکن اسکلروز

ویتیلیگو یا بیماری پیسی در ناحیه تناسلی

بیماری ویتیلیگو هنگامی ایجاد می شود که سلول های پوست دیگر ملانین، رنگدانه ای که رنگ طبیعی پوست را ایجاد می کند، تولید نکنند. ویتیلیگو به طور معمول مناطقی مانند آرنج و زانو را تحت تأثیر قرار می دهد، اما ممکن است در هر نقطه از بدن، از جمله آلت تناسلی، ایجاد گردد. این بیماری دردناک یا مسری نیست. و معمولا بافت پوست را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

ویتیلیگو ممکن است به صورت یک لکه کوچک مایل به سفید ظاهر شود یا ممکن است ناحیه بسیار بزرگتری را پوشش دهد. برخی از درمان های استروئیدی، و برخی از داروها که روی سیستم ایمنی بدن اثر می گذارند، ممکن است به بازیابی رنگ در مناطق کوچک یا خفیف آسیب دیده کمک کنند.

سفلیس یک بیماری مقاربتی است

سفلیس یک بیماری مقاربتی است که در صورت عدم درمان به موقع و موثر در نهایت می تواند بر مغز، قلب و سایر اندام ها تأثیر بگذارد.

اولین علامت آن معمولاً زخمی سفید یا قرمز در آلت تناسلی مردانه است که در ابتدا معمولاً دردناک نیست. اگر این بیماری درمان نشود، بثورات خارش دار می تواند در نقاط بیشتری از آلت تناسلی و بدن مرد ظاهر شوند. علائم دیگر آن می تواند شامل سردرد، تب و خستگی باشد.

سایر بیماری های مقاربتی، مانند زگیل تناسلی در مردان ، می توانند باعث ایجاد برجستگی، ضایعه و سایر تغییرات ظاهری شوند.

انجام تست منظم STD به تشخیص و درمان به موقع این بیماری در صورت ابتلای مجدد، کمک می کند. همچنین جلوگیری از شیوع بیماری نیز مهم است. برقراری رابطه جنسی محافظت شده نیز به شما کمک می کند تا شانس خود را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی افزایش دهید.

بیماری های مقاربتی (آمیزشی) کدامند؟

سرطان آلت تناسلی در مردان

اگرچه سرطان آلت تناسلی در مردان نادر است، اما شناختن علائم آن برای انجام سریعتر اقدامات لازم، مهم است.

یکی از اولین علائم سرطان آلت تناسلی مردانه که در مراحل اولیه بیماری رخ می دهد، تغییر رنگ است. در این حالت ناحیه شفت یا گلنس ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. در این حالت آلت تناسلی ممکن است رنگی مایل به قرمز یا لکه های قهوه ای تخت داشته باشد. پوست آلت تناسلی نیز ممکن است ضخیم شده و دردناک گردد.

گزینه های درمانی شامل پرتودرمانی یا جراحی برای از بین بردن بخشهای کوچکی از بافت سرطانی از سطح پوست است. ماهیت سرطان و میزان شیوع آن، به تعیین بهترین روش درمانی کمک خواهد کرد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام برای درمان کبودی الت تناسلی چ به باید کرد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۸ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر رقیه سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام
  من ۱۴ سالمه و جوش های زیادی روی صورت و بدم دارم و جوش های سر سیاه روی بینیم و اصراف بینیم دارم باید چیکار کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۳ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   صابون کلیندا بزن

   ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهرزاد شنبه ۲۰ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید

  علت تیرگی پوست آلت تناسلی از ختنه‌گاه به پایین و بیضه‌ها چیست؟ من فکر می‌کنم پوست این ناحیه نسبت به قبل تیره‌تر شده است. البته هیچ‌گونه عارضه و مشکلی ندارم صرفا تیرگی رنگ پوست این ناحیه ذهنم را مشغول کرده است. چطور می‌شود این تیرگی را برطرف کرد و پوست را شفاف‌تر کرد؟ آیا کرم یا محلول معتبری توصیه می‌شود؟

  با تشکر از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا این حالت طبیعی است و نیاز به درمان ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر
  من مدتیه پوست الت تناسلیم داره تیکه تیکه تغییر رنگ میده و سفید میشه
  میخواستم راه درمانش بدون و مشکل از چیه
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر صابر جمعه ۱۲ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر
  دکتر جان من تاریخ این اتفاق رو یادم نیست فکر میکنم حدود یک سال پیش بود یه روزی آلت تناسلی در حالت نعوظ بود از ریشه آلت را محکم نگه داشتم خونی که تجمع شده بود مثل اینکه بیش از اندازه موند یا فشار اومد طوری شد که یه لکه قرمز رنگ کوچیک ایجاد شد که تو عکس با فلش خدمتتون نشون دادم بعد از چند روز که میگذشت مثل اینکه توسط یه مویرگ پیشروی میکرد اوایل اون مویرگه قرمز بود بعد دو شاخه شد که بعد با مرور زمان بنفش شد فکر میکنم مدتی هست استاپ کرده حالا نمیدونم نیاز به پیگیری های جدی هست؟خطرناکه؟ اگر احساس کردم پیشروی ادامه دار میشه مراجعه به متخصص کنم یا نه راهنمایی بفرمایید این هم عرض کنم درد یا مشکلی نیست و این مویرگ خیلی کوچیکه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۲ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   این حالت طبیعی است و خطری ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام چند وقتی بود که لکه های قهوه ایی روی الت تناسلی داشتم که افودکس زدم و سوزوند الان روی کلاهک چند تا لکه قهوه ایی دارم میبینم این عکس همراه با پماد هستش که که برای سوختگی افودکس زدم نگرانم خطرناک نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۰ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   افودکس به هیچ عنوان در این شرایط مناسب نیست

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر احمد یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام دکتر.دیروز متوجه کله ای کبودی کنار آلت تناسلی ام شدم .آیا احتیاج به درمان دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۱ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   کمپرس سرد کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر M.h سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر از حدود دوسال پیش ناحیه بیضه ام دو سه عدد جوش سرسفید به وجود اومد که چندمدت پیش به پزشک مراجعه کردم و گفتند غدد چربی هست و خطری نداره ، خواستم بدونم امکانشهست تا با لیزر این دانه ها کامل از بین برود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال آلت مطرح باشد معمولا خطری نداشته و  نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   مقاله زیر را با دقت مطالعه کن

   https://drentezari.com/%DA%A9%DB%8C%D8%B3%D8%AA-%D8%A7%D9%BE%DB%8C%D8%AF%D8%B1%D9%85%D8%A7%D9%84/

   موفق

  2. تصویر کاربر M.h سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 5 ماه پیش)
   خیلی ممنون بابت پاسخ دکتر جان ،فقط اینکه خود شما معاینه و کار لیزر رو هم انجام میدین یا خیر؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   اگر تهران هستی بیا مطب تا ببینمت

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر شایان شنبه ۲۳ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 43 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر
  من حس میکنم رنگ آلت تناسلیم داره تیره میشه. چندتا لکه ی قهوه ای داره آلتم. حتی کلاهک هم تیره تر سده.
  خواستم نظر شما رو بدونم. در ضمن اصلا برجستگی وجود نداره. فقط تغییر رنگ. عکسشو ارسال کردم. ممنون میشم نظرتون رو بدونم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسالی طبیعی است

   موفق

 • تصویر کاربر ایمان دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  باسلام جناب دکتر چندروزی متوجه شدم دورآلت تناسلی تغییررنگ مایل به بنفش وسفید رنگ شده همرابا هرزگاهی خارش داره لطفا علت چیست لازم هست عکس بفرستم
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را براتون بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر