علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

فهرست مطالب

در هنگام تحریک جنسی، آلت تناسلی مرد می تواند به دلیل افزایش جریان خون در عروق و غدد، رنگی مایل به قرمز، تقریباً بنفش به خود بگیرد. اما دلایل جدی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است سبب تغیر رنگ آلت تناسلی گردد.

تغییر رنگ آلت تناسلی مردان به چه علت است؟

دلایل تغییر رنگ آلت تناسلی می تواند از کبودی ناشی از برخورد با زیپ تا سرطان آلت تناسلی، یک بیماری نادر که نشان دهنده کمتر از 1 درصد سرطان ها در مردان ایالات متحده است، متغیر باشد. در برخی موارد، تغییر در رنگ آلت تناسلی مردان نشانه ای از بیماری مقاربتی (STD) یا بیماری پوستی غیر مسری و بی خطر است.

تغییر رنگ آلت تناسلی مرد تقریباً همیشه نیاز به معاینه پزشکی دارد. ممکن است در نهایت موقتی و نسبتاً خوش خیم باشد، اما نباید خودتان سعی کنید آن را تشخیص دهید.

در ادامه با دلایل احتمالی و گزینه های درمان تغییر رنگ آلت تناسلی مردانه آشنا می شوید.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

کبودی در هر نقطه از بدن بخاطر پارگی مویرگ های خونی ریزی که دقیقاً در زیر سطح پوست قرار دارند، رخ می دهد. در اثر برخورد با زیپ، مقاربت شدید یا استمنا، یا در اثر نیشگون (فشار) و ضرب دیدگی، ممکن است آلت تناسلی مرد کبود شود.

یک کبودی ملایم در هنگام بهبودی رنگ تیره تری پیدا می کند و سپس از بین می رود و ممکن است به هیچگونه مراقبت پزشکی نیاز نداشته باشد.

کبودی های شدیدتر و کبودی هایی که به خودی خود بهبود نیابد، باید توسط پزشک معاینه شوند.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی آلت تناسلی مرد، حتما هنگام ورزش از تجهیزات محافظ استفاده کنید و هنگام بستن زیپ شلوار مراقب باشد.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

ملانوز آلت تناسلی مرد

ملانوز آلت تناسلی، که  یک بیماری بی ضرر پوستی ست، باعث می شود تکه های کوچکی از پوست تیره روی شفت یا سر آلت تناسلی شما ظاهر شود که اصطلاحاً به آن گلنس نیز گفته می شود. این حالت وقتی اتفاق می افتد که ملانین به صورت رسوبات غلیظ روی سطح پوست شما تجمع یابد.

ملانوز آلت تناسلی یک بیماری STD و مسری نیست.

معمولاً برای این عارضه نیازی به درمان نیست، اگرچه برداشتن تکه ها از طریق جراحی در برخی موارد ممکن است. این روش ممکن است جای زخم های قابل توجهی ایجاد کند

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

درماتیت تماسی نوعی واکنش پوستی در تماس با یک ماده محرک است. برخی از صابون ها یا شوینده ها می توانند این واکنش را در هر نقطه از بدن ایجاد کنند.

درماتیت تماسی در آلت تناسلی مردان، اغلب توسط کاندوم لاتکس ایجاد می شود. تا زمانی که دچار واکنش آلرژیک نشوید ممکن است ندانید که به لاتکس آلرژی دارید. در این حالت پوست می تواند قرمز و خارش دار شود. بروز یک واکنش جدی همچنین می تواند باعث پارگی پوست و ایجاد خونابه شود.

موارد خفیف را اغلب می توان با کرم کورتیکواستروئید و بدون نسخه درمان کرد. اگر پوست دچار پارگی شد، برای جلوگیری از ایجاد عفونت به پزشک مراجعه کنید. اگر به لاتکس آلرژی دارید، کاندوم های Nonlatex (بدون لاتکس) در دسترس هستند.

از سایر علل احتمالی درماتیت تماسی، می توان حساسیت به صابون ها یا مواد شوینده را نام برد.

اگزمای دستگاه تناسلی در مردان

بیماری لیکن اسکلروز و بروز آن در تغییر رنگ آلت تناسلی

تکه های سفید رنگی که روی آلت تناسلی ایجاد می شود می تواند نشانه لیکن اسکلروز باشد. این یک بیماری پوستی است که در کسانی که ختنه نمی شوند بیشتر دیده می شود.

علاوه بر لکه های سفید که با پیشرفت بیماری بزرگتر می شوند، پوست آلت تناسلی نیز می تواند خارش دار و نازک شود. علائم دیگر شامل نعوظ دردناک و کاهش جریان ادرار است.

درمان معمولاً شامل یک پماد استروئیدی قوی است که مستقیماً روی پوست آسیب دیده قرار می گیرد. اگر فقط پوست ختنه گاه تحت تأثیر قرار گرفته باشد، ممکن است ختنه کردن توصیه شود.

لیکن اسکلروز یک بیماری دائمی است که می تواند دوره های بهبودی و عود مکرر داشته باشد.

اگر شما به لیکن اسکلروز مبتلا هستید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سایر اختلالات خود ایمنی مانند بیماری تیروئید یا ویتیلیگو قرار داشته باشید.

بیماری لیکن اسکلروز

ویتیلیگو یا بیماری پیسی در ناحیه تناسلی

بیماری ویتیلیگو هنگامی ایجاد می شود که سلول های پوست دیگر ملانین، رنگدانه ای که رنگ طبیعی پوست را ایجاد می کند، تولید نکنند. ویتیلیگو به طور معمول مناطقی مانند آرنج و زانو را تحت تأثیر قرار می دهد، اما ممکن است در هر نقطه از بدن، از جمله آلت تناسلی، ایجاد گردد. این بیماری دردناک یا مسری نیست. و معمولا بافت پوست را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

ویتیلیگو ممکن است به صورت یک لکه کوچک مایل به سفید ظاهر شود یا ممکن است ناحیه بسیار بزرگتری را پوشش دهد. برخی از درمان های استروئیدی، و برخی از داروها که روی سیستم ایمنی بدن اثر می گذارند، ممکن است به بازیابی رنگ در مناطق کوچک یا خفیف آسیب دیده کمک کنند.

سفلیس یک بیماری مقاربتی است

سفلیس یک بیماری مقاربتی است که در صورت عدم درمان به موقع و موثر در نهایت می تواند بر مغز، قلب و سایر اندام ها تأثیر بگذارد.

اولین علامت آن معمولاً زخمی سفید یا قرمز در آلت تناسلی مردانه است که در ابتدا معمولاً دردناک نیست. اگر این بیماری درمان نشود، بثورات خارش دار می تواند در نقاط بیشتری از آلت تناسلی و بدن مرد ظاهر شوند. علائم دیگر آن می تواند شامل سردرد، تب و خستگی باشد.

سایر بیماری های مقاربتی، مانند زگیل تناسلی در مردان ، می توانند باعث ایجاد برجستگی، ضایعه و سایر تغییرات ظاهری شوند.

انجام تست منظم STD به تشخیص و درمان به موقع این بیماری در صورت ابتلای مجدد، کمک می کند. همچنین جلوگیری از شیوع بیماری نیز مهم است. برقراری رابطه جنسی محافظت شده نیز به شما کمک می کند تا شانس خود را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی افزایش دهید.

بیماری های مقاربتی (آمیزشی) کدامند؟

سرطان آلت تناسلی در مردان

اگرچه سرطان آلت تناسلی در مردان نادر است، اما شناختن علائم آن برای انجام سریعتر اقدامات لازم، مهم است.

یکی از اولین علائم سرطان آلت تناسلی مردانه که در مراحل اولیه بیماری رخ می دهد، تغییر رنگ است. در این حالت ناحیه شفت یا گلنس ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. در این حالت آلت تناسلی ممکن است رنگی مایل به قرمز یا لکه های قهوه ای تخت داشته باشد. پوست آلت تناسلی نیز ممکن است ضخیم شده و دردناک گردد.

گزینه های درمانی شامل پرتودرمانی یا جراحی برای از بین بردن بخشهای کوچکی از بافت سرطانی از سطح پوست است. ماهیت سرطان و میزان شیوع آن، به تعیین بهترین روش درمانی کمک خواهد کرد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۱۱ مرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من از بچگی ابروهایم زبر است و حابت سیخ سیخ است دختری 26ساله هستم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۱ مرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام لیلا جان
   این پدیده معمولا چیز نگران کننده ای نیست و نیاز به درمان ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر میلاد شنبه ۱۴ تیر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  سلام من روز 5 شنبه بعد از کار اومدم خونه دیدم درد در قسمت بیزم دارو نگا گردم دیدم کمی پوست روی بیزه ملتحب بعد فکردم عرق سوز شده کرم فلوئوسینولون 0.025 زدم و لی تغیری نکرد و رنگش بدت شده
  نمیدونم چی درد هو میکنه چرب هم که میکنم سری خوش میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۴ تیر ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام میلاد جان
   به هیچ عنوان از فلوسینولون استفاده نکن
   بهتره هرچه سریعتر معاینه بشی
   در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر نازنین سه شنبه ۳ تیر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 210 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من 4 سال هست با مشکل لک پیشانی مواجهم . آن طور که آگاهی دارم این لکها بر اثر تغییرات هورمونی ایجاد میشود - ازدواج نکردم و از قرصهای بارداری هم استفاده نکردم- هرکاری کردم انواع کرمهای ضد لک استفاده کردم ولی فایده نداشت پوستم طوری هست که بعد از مدتی نسبت به هر چیزی مقاوم میشود - پوستم مختلط و کمی خشک و روشن است حتی متخصص پوست هم رفتم و یک کرم قوی تجویز کرد ولی فایده نداشت به خاطر هزینه زیاد لیزر دیگه دکتر نرفتم - چون جزو اتباع هستم از بیمه برخوردار نیستم . از شما راهنمایی میخوام ...
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳ تیر ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام نازنین جان
   بهترین اقدام برای پیشگیری از اکثر لک های پوستی استفاده منظم از ضد آفتاب است
   گر چه بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکن است ملاسما برای تو مطرح باشد که نیازمند درمان طولانی مدت است و معمولا لیزر کاربرد زیادی در این حالت ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر نگار دوشنبه ۲ تیر ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 192 مشاهده پرسش
  سلام عذر میخوام اقای دکتر ...چه کرمی استفاده کنم؟لیزر هزینش برای این مورد چقد؟و اینکه من دخترم مشکلی نداره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲ تیر ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام نگار جان
   بهتره معاینه بشی
   هزینه ها در هر جلسه از حداقل 150 تا حداکثر 500 هزار تومان در نوسان است
   لیزر معمولا مشکلی ایجاد نمی کند
   موفق
 • تصویر کاربر یاسمین چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 183 مشاهده پرسش
  salam man az oromiye hastam baraye jooshe sooratam be pezeshki moraje kardam ke micro andermi bem tajviz kard mikhasam bedoonm nazare shoma dar morede micro andermi chiye lotfan rahnemayim konid
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ خرداد ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام
   گرچه بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد امایکی از درمان های جوش صورت استفاده از میکرودرم ابریژن است
   البته معمولا اقدامات دیگری نظیر کرم موضعی، صابون و حتی لیزر نیز ممکن است نیاز باشد
   موفق
 • تصویر کاربر لیلا سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من از ماه رمضان 2سال پیش وزنم از 56 به 50 رسید و توی این مدت نتونسم وزنم رو اضافه کنم با وجود اینکه خوراکم تغییری نکرده، ازمایشی دادم که دکتر بهم گفت همه چیز نرماله و هیچ دلیل علمی در مورد کاهش وزن من و اضافه نشدن اون وجود نداره.
  همین کاهش وزن باعث لاغری شدید صورتم شده.
  برای تپل شدن صورتم چه راهی جلو پام میذارید؟
  ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام لیلا جان
   راستش بدون بررسی شرایط و معاینه دقیق نمی توان نظر داد
   معمولا مشکلات غددی نظیر پرکاری تیروئید می تواند چنین علائمی ایجاد کند
   موفق
 • تصویر کاربر مرجان سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.خوشحالم که در دنیای پزشکی با یه دکتر دلسوز آشنا شدم. مامانم آذر ماه داروی کورتون دار مصرف کرد با تجویز پزشکش.بعد از اون دو بار به فاصله یک ماه رنگ مو گذاشت.حالا بعد از آخرین رنگ مو یعنی بهمن ماه ریزش موی شدید پیدا کرده.البته فشار عصبی زیادی هم داره و آرام بخش هم می خوره.به نظر شما چاره چیست؟ با تشکرفراوان:مرجان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۹ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام مرجان جان
   مهمترین اقدام در مادر عزیزت شناسایی عوامل زمینه ساز ریزش مو است. کورتون و بعضی از رنگ موها معمولا می توانند باعث ریزش مو شوند اما ممکن است موارد مهمتری نیز مطرح باشند نظیر اختلالات هورمونی، استرس و ....
   توصیه می کنم در اولین فرصت جهت بررسی دقیق به یک پزشک مراجعه کنی
   علی الحساب از شامپوی حاوی آلوورا استفاده کنند
   موفق
 • تصویر کاربر محسن دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، بنده مدت 50 روز است که کاشت FIT مو انجام دادم، از خدمتتون میخواستم بپرسم که عمل PRP برای رویش بهتر و مجدد مو مفید است یا خیر؟ وکلآ نظر حضرتعالی در مورد PRP چیست؟ در صورت وجود تاثیرات جانبی و سوء نیز توضیح بفرمایید لطفآ؟ ممنون از حسن نظر شما.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ اردیبهشت ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   پلاسماتراپی یک روش کمک کننده برای تسریع رشد است و به هیچ عنوان اولین درمان نیست
   در صورت صلاحدید پزشک شما می توان از این روش نیز استفاده کرد
   حتما با پزشک خودت مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر سیما جمعه ۲۹ فروردین ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 195 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر.من چند ماه پیش روی گونه هام جوش زد که با مصرف دارو تتراساکلین خشک شد.الان دکتر بهم کرم های ان سی ژل اکسفونیاک و دیفرین دادن.میخواستم بپرسم که با استفاده از این دو پماد جای جوش ها از بین میره یا نیاز به لیزر هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۹ فروردین ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام سیما جان
   راستش بدون معاینه و بررسی شدت ضایعه اصلا نمی توان نظر دقیقی داد
   ممکن است با کرم ها اوضاع بهبود یابد ولی در موارد شدید ممکن است نیاز به چندین جلسه لیزر نیز باشد
   موفق
 • تصویر کاربر ساره یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۳( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 211 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خسته نباشین
  میخواستم نظرتن رو راجع به این دو پماد بدونم ممنون میشم راهنماییم کنید:
  پماد Differin
  پمادExfoliac
  ایا برای جوش و جای جوش مناسب هستند و عوارضی ندارن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ فروردین ۹۳( 7 سال پیش)
   سلام ساره جان
   داروهایی که اشاره می کنی در درمان جوش های صورت تجویز می شود
   البته با توجه به شدت ضایعه و نوع آن درمان ممکن است از کرم های موضعی؛ صابون ، داروی خوراکی و حتی لیزر استفاده گردد
   مهمترین اقدام نیز شناسایی عامل زمینه ساز است. در غیر اینصورت اکثر درمان ها نتایج موقتی خواهند داشت
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر