علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

فهرست مطالب

در هنگام تحریک جنسی، آلت تناسلی مرد می تواند به دلیل افزایش جریان خون در عروق و غدد، رنگی مایل به قرمز، تقریباً بنفش به خود بگیرد. اما دلایل جدی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است سبب تغیر رنگ آلت تناسلی گردد.

تغییر رنگ آلت تناسلی مردان به چه علت است؟

دلایل تغییر رنگ آلت تناسلی می تواند از کبودی ناشی از برخورد با زیپ تا سرطان آلت تناسلی، یک بیماری نادر که نشان دهنده کمتر از 1 درصد سرطان ها در مردان ایالات متحده است، متغیر باشد. در برخی موارد، تغییر در رنگ آلت تناسلی مردان نشانه ای از بیماری مقاربتی (STD) یا بیماری پوستی غیر مسری و بی خطر است.

تغییر رنگ آلت تناسلی مرد تقریباً همیشه نیاز به معاینه پزشکی دارد. ممکن است در نهایت موقتی و نسبتاً خوش خیم باشد، اما نباید خودتان سعی کنید آن را تشخیص دهید.

در ادامه با دلایل احتمالی و گزینه های درمان تغییر رنگ آلت تناسلی مردانه آشنا می شوید.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

کبودی در هر نقطه از بدن بخاطر پارگی مویرگ های خونی ریزی که دقیقاً در زیر سطح پوست قرار دارند، رخ می دهد. در اثر برخورد با زیپ، مقاربت شدید یا استمنا، یا در اثر نیشگون (فشار) و ضرب دیدگی، ممکن است آلت تناسلی مرد کبود شود.

یک کبودی ملایم در هنگام بهبودی رنگ تیره تری پیدا می کند و سپس از بین می رود و ممکن است به هیچگونه مراقبت پزشکی نیاز نداشته باشد.

کبودی های شدیدتر و کبودی هایی که به خودی خود بهبود نیابد، باید توسط پزشک معاینه شوند.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی آلت تناسلی مرد، حتما هنگام ورزش از تجهیزات محافظ استفاده کنید و هنگام بستن زیپ شلوار مراقب باشد.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

ملانوز آلت تناسلی مرد

ملانوز آلت تناسلی، که  یک بیماری بی ضرر پوستی ست، باعث می شود تکه های کوچکی از پوست تیره روی شفت یا سر آلت تناسلی شما ظاهر شود که اصطلاحاً به آن گلنس نیز گفته می شود. این حالت وقتی اتفاق می افتد که ملانین به صورت رسوبات غلیظ روی سطح پوست شما تجمع یابد.

ملانوز آلت تناسلی یک بیماری STD و مسری نیست.

معمولاً برای این عارضه نیازی به درمان نیست، اگرچه برداشتن تکه ها از طریق جراحی در برخی موارد ممکن است. این روش ممکن است جای زخم های قابل توجهی ایجاد کند

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

درماتیت تماسی نوعی واکنش پوستی در تماس با یک ماده محرک است. برخی از صابون ها یا شوینده ها می توانند این واکنش را در هر نقطه از بدن ایجاد کنند.

درماتیت تماسی در آلت تناسلی مردان، اغلب توسط کاندوم لاتکس ایجاد می شود. تا زمانی که دچار واکنش آلرژیک نشوید ممکن است ندانید که به لاتکس آلرژی دارید. در این حالت پوست می تواند قرمز و خارش دار شود. بروز یک واکنش جدی همچنین می تواند باعث پارگی پوست و ایجاد خونابه شود.

موارد خفیف را اغلب می توان با کرم کورتیکواستروئید و بدون نسخه درمان کرد. اگر پوست دچار پارگی شد، برای جلوگیری از ایجاد عفونت به پزشک مراجعه کنید. اگر به لاتکس آلرژی دارید، کاندوم های Nonlatex (بدون لاتکس) در دسترس هستند.

از سایر علل احتمالی درماتیت تماسی، می توان حساسیت به صابون ها یا مواد شوینده را نام برد.

اگزمای دستگاه تناسلی در مردان

بیماری لیکن اسکلروز و بروز آن در تغییر رنگ آلت تناسلی

تکه های سفید رنگی که روی آلت تناسلی ایجاد می شود می تواند نشانه لیکن اسکلروز باشد. این یک بیماری پوستی است که در کسانی که ختنه نمی شوند بیشتر دیده می شود.

علاوه بر لکه های سفید که با پیشرفت بیماری بزرگتر می شوند، پوست آلت تناسلی نیز می تواند خارش دار و نازک شود. علائم دیگر شامل نعوظ دردناک و کاهش جریان ادرار است.

درمان معمولاً شامل یک پماد استروئیدی قوی است که مستقیماً روی پوست آسیب دیده قرار می گیرد. اگر فقط پوست ختنه گاه تحت تأثیر قرار گرفته باشد، ممکن است ختنه کردن توصیه شود.

لیکن اسکلروز یک بیماری دائمی است که می تواند دوره های بهبودی و عود مکرر داشته باشد.

اگر شما به لیکن اسکلروز مبتلا هستید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سایر اختلالات خود ایمنی مانند بیماری تیروئید یا ویتیلیگو قرار داشته باشید.

بیماری لیکن اسکلروز

ویتیلیگو یا بیماری پیسی در ناحیه تناسلی

بیماری ویتیلیگو هنگامی ایجاد می شود که سلول های پوست دیگر ملانین، رنگدانه ای که رنگ طبیعی پوست را ایجاد می کند، تولید نکنند. ویتیلیگو به طور معمول مناطقی مانند آرنج و زانو را تحت تأثیر قرار می دهد، اما ممکن است در هر نقطه از بدن، از جمله آلت تناسلی، ایجاد گردد. این بیماری دردناک یا مسری نیست. و معمولا بافت پوست را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

ویتیلیگو ممکن است به صورت یک لکه کوچک مایل به سفید ظاهر شود یا ممکن است ناحیه بسیار بزرگتری را پوشش دهد. برخی از درمان های استروئیدی، و برخی از داروها که روی سیستم ایمنی بدن اثر می گذارند، ممکن است به بازیابی رنگ در مناطق کوچک یا خفیف آسیب دیده کمک کنند.

سفلیس یک بیماری مقاربتی است

سفلیس یک بیماری مقاربتی است که در صورت عدم درمان به موقع و موثر در نهایت می تواند بر مغز، قلب و سایر اندام ها تأثیر بگذارد.

اولین علامت آن معمولاً زخمی سفید یا قرمز در آلت تناسلی مردانه است که در ابتدا معمولاً دردناک نیست. اگر این بیماری درمان نشود، بثورات خارش دار می تواند در نقاط بیشتری از آلت تناسلی و بدن مرد ظاهر شوند. علائم دیگر آن می تواند شامل سردرد، تب و خستگی باشد.

سایر بیماری های مقاربتی، مانند زگیل تناسلی در مردان ، می توانند باعث ایجاد برجستگی، ضایعه و سایر تغییرات ظاهری شوند.

انجام تست منظم STD به تشخیص و درمان به موقع این بیماری در صورت ابتلای مجدد، کمک می کند. همچنین جلوگیری از شیوع بیماری نیز مهم است. برقراری رابطه جنسی محافظت شده نیز به شما کمک می کند تا شانس خود را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی افزایش دهید.

بیماری های مقاربتی (آمیزشی) کدامند؟

سرطان آلت تناسلی در مردان

اگرچه سرطان آلت تناسلی در مردان نادر است، اما شناختن علائم آن برای انجام سریعتر اقدامات لازم، مهم است.

یکی از اولین علائم سرطان آلت تناسلی مردانه که در مراحل اولیه بیماری رخ می دهد، تغییر رنگ است. در این حالت ناحیه شفت یا گلنس ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. در این حالت آلت تناسلی ممکن است رنگی مایل به قرمز یا لکه های قهوه ای تخت داشته باشد. پوست آلت تناسلی نیز ممکن است ضخیم شده و دردناک گردد.

گزینه های درمانی شامل پرتودرمانی یا جراحی برای از بین بردن بخشهای کوچکی از بافت سرطانی از سطح پوست است. ماهیت سرطان و میزان شیوع آن، به تعیین بهترین روش درمانی کمک خواهد کرد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم جمعه ۲۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  با سلام، ممنون می شوم که به سوالم پاسخ بدهید، من دیروز برای اولین بار برای لیزر موهای زائد به یک کلینیک مراجعه کردم که دستگاهشان الکساندرایت بود، همین مدلی که دارای خنک کننده هست و لیزر آن سوزنی بود، علی رغم اینکه از بی حسی موضعی استفاده کردم (زایلاپی)، زانو به پایین، ولی در هنگام لیزر فوق العاده درد داشتم و امروز هم از صبح در هر دو استخوان ساق پایم درد احساس میکنم. می خواستم ببینم این حالت طبیعی است یا نباید لیزر را ادامه بدم؟ از پاسخگوییتون بسیار ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   این حالت طبیعی است
   جای نگرانی نیست ولی بهتره با پزشک معالجت مشورت کنی
   موفق
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۷ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 189 مشاهده پرسش
  سلام ، چند وقتی میشه که در ناحیه ی آلت تناسلی ، دو سه عدد زگیل یا همون گوشت اضافه بسیار کوچک ظاهر شده و درد و سوزش هم نداره ، من23 سالمه و رابطه ی جنسی هم ندارم با کسی ، خواستم ببینم باید چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۷ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد که نیاز به درمان ندارد
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی اگر زگیل تناسلی مطرح باشد باید سریعا تحت درمان قرار گیرد
   لیزر بهترین روش درمانی است
   امکان از بین بردن پاپول مرواریدی آلت با دارو وجود ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۰ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید حدود یه سالی هست متوجه دونه های سفید ریزی دور الت تناسلیم و چند تا هم زیرش شدم،با عکسایی ک تو سایت ها و اینترنت دیدم مطمينم جوش پاپولیه.میخواستم ببینم1) توی تهران جایی برای درمان این بیماری هست؟2)هزینه این درمان چقدره3)چن وقت بعد عمل طرف وضیتش نرمال میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   پاپول مرواریدی یک بیماری نیست و معمولا نیازی به درمان ندارد
   در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر تنها روش از بین بردن آن است
   معمولا عوارضی ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر رسول سه شنبه ۱۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام . من به دکتر مراجعه کردم ایشون گفت زیگیل تناسلی هست وتنها راه انتقالش سکس هست . من بهشون گفتم که قبل از اولین سکس من این دانه ها وجود داشته ولی باور نکرد آیا میتواند چیزی غیر از زیگیل باشد با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی زگیل تناسلی، اسکین تگ، مولوسکوم، سبوریک کراتوزیس ممکن است شبیه هم باشند
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر مالک دوشنبه ۱۰ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 242 مشاهده پرسش
  تازه دیروز اینطوری شده....دلیلشو نمیدونم....لطفا سریع تر جواب بدید تا اقدامات رو انجام بدم.ممنون دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۰ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   در اولین فرصت برای بررسی و نمونه برداری به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر جواد جمعه ۷ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشيد به اقاي دكتر در حدود ٦ماهي هست دوتا جوش قرمز كوچيك زير كلاهك الت تناسلي من پيدا شده روي پوست جاي ختينه و بعضي موقعها خونرويزي داره ممنون ميشم راهنماييم كنيد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۷ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه آنژیوکراتوم مطرح باشد که جای نگرانی ندارد
   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر عسل چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  با سلام و ادب.پسری دارم ۱۴ساله که چند روزی است استریاهایی روی زانو و آرنجش ایجاد شده.استریاها به رنگ صورتی روشن هستند.در ضمن باشگاه رزمی می رود.تازگی تغییر وزن هم نداشته.لطفا" راهنمایی کنید.با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا استریا های قرمز با استفاده از کرم های موضعی یا لیزر قابل کنترل هستند
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه گردد
   موفق
 • تصویر کاربر آذین چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  با سلام ..من دوهفته پیش خال برجسته ام رو با لیزر برداشتم..ولی دورش برجسته شد..الان برجستگی یه طرفش خوابید..ولی برجستگی یه قسمتش مونده..حالا نمیدونم گوشت اضافس یا عود مجدده..خیلی اعصابم خورده ..خواهش میکنم راهنماییم کنید و اینکه چن ماهه جوشای ریزی میزنم که با مصرف ازیترومایسین و اریتومایسین و کلیندامایسین موضعی هم جواب نمیده ..همه ی صورتم هس هس..
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا این حالت گذرا بوده و به مرور زمان برطرف می شود
   نگران نباش و حتما با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر نیکنام دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر
  اقای دکتر بنده مشهد هستم. تبلیغ کلینیکی را دیدم که با توجه به قیمت مناسب خدمات آن ،تصمیم به انجام لیزر گرفتم.حال دو تا سوال دارم از حضرتعالی:
  دستگاه مورد استفاده آنها shr 2015 است.این دستگاه لیرز است یا مانند IPL است؟ قابل اعتماد است؟
  دوم اینکه به من گفتن فردی که لیزر را انجام میدهد، از کشور ی که دستگاه را خریده اند، دوره دیده؟
  ایا قابل اعتماد است؟
  سوم اینکه این دستگاه بهتر است یا دایود؟
  بی صبرانه منتظر پاسخ جنابعالی هستم
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۷ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام
   سیستمی که اشاره می کنی در واقع نوعی IPL بسیار جدید است
   اثربخشی مناسبی دارد
   بهتره یک تست برات انجام بشه
   موفق
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من یه پسر شانزده ساله هستم میخام پوستمو برنز کنم میخاستم بدون با کرم های که خودشون بدون نیاز به افتاب برنزه میکنم استفاده کنم یا اون روغن هایی که با افتاب برنزه میکنن میزان ماندگاری کدام بیشتره؟؟؟؟ و در اخر یه نمونه بهم معرفی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   برنزه کردن از نظر پزشکی توصیه نمی شود
   کرم های اتوبرنز ایمن تر هستند
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر