علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

علت تغییر رنگ ناحیه تناسلی در مردان

فهرست مطالب

در هنگام تحریک جنسی، آلت تناسلی مرد می تواند به دلیل افزایش جریان خون در عروق و غدد، رنگی مایل به قرمز، تقریباً بنفش به خود بگیرد. اما دلایل جدی دیگری نیز وجود دارد که ممکن است سبب تغیر رنگ آلت تناسلی گردد.

تغییر رنگ آلت تناسلی مردان به چه علت است؟

دلایل تغییر رنگ آلت تناسلی می تواند از کبودی ناشی از برخورد با زیپ تا سرطان آلت تناسلی، یک بیماری نادر که نشان دهنده کمتر از 1 درصد سرطان ها در مردان ایالات متحده است، متغیر باشد. در برخی موارد، تغییر در رنگ آلت تناسلی مردان نشانه ای از بیماری مقاربتی (STD) یا بیماری پوستی غیر مسری و بی خطر است.

تغییر رنگ آلت تناسلی مرد تقریباً همیشه نیاز به معاینه پزشکی دارد. ممکن است در نهایت موقتی و نسبتاً خوش خیم باشد، اما نباید خودتان سعی کنید آن را تشخیص دهید.

در ادامه با دلایل احتمالی و گزینه های درمان تغییر رنگ آلت تناسلی مردانه آشنا می شوید.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

کبودی در هر نقطه از بدن بخاطر پارگی مویرگ های خونی ریزی که دقیقاً در زیر سطح پوست قرار دارند، رخ می دهد. در اثر برخورد با زیپ، مقاربت شدید یا استمنا، یا در اثر نیشگون (فشار) و ضرب دیدگی، ممکن است آلت تناسلی مرد کبود شود.

یک کبودی ملایم در هنگام بهبودی رنگ تیره تری پیدا می کند و سپس از بین می رود و ممکن است به هیچگونه مراقبت پزشکی نیاز نداشته باشد.

کبودی های شدیدتر و کبودی هایی که به خودی خود بهبود نیابد، باید توسط پزشک معاینه شوند.

برای جلوگیری از آسیب دیدگی آلت تناسلی مرد، حتما هنگام ورزش از تجهیزات محافظ استفاده کنید و هنگام بستن زیپ شلوار مراقب باشد.

کبودی یا آسیب دیدگی آلت تناسلی در مردان

ملانوز آلت تناسلی مرد

ملانوز آلت تناسلی، که  یک بیماری بی ضرر پوستی ست، باعث می شود تکه های کوچکی از پوست تیره روی شفت یا سر آلت تناسلی شما ظاهر شود که اصطلاحاً به آن گلنس نیز گفته می شود. این حالت وقتی اتفاق می افتد که ملانین به صورت رسوبات غلیظ روی سطح پوست شما تجمع یابد.

ملانوز آلت تناسلی یک بیماری STD و مسری نیست.

معمولاً برای این عارضه نیازی به درمان نیست، اگرچه برداشتن تکه ها از طریق جراحی در برخی موارد ممکن است. این روش ممکن است جای زخم های قابل توجهی ایجاد کند

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

اگزما تماسی (درماتیت تماسی) آلت تناسلی

درماتیت تماسی نوعی واکنش پوستی در تماس با یک ماده محرک است. برخی از صابون ها یا شوینده ها می توانند این واکنش را در هر نقطه از بدن ایجاد کنند.

درماتیت تماسی در آلت تناسلی مردان، اغلب توسط کاندوم لاتکس ایجاد می شود. تا زمانی که دچار واکنش آلرژیک نشوید ممکن است ندانید که به لاتکس آلرژی دارید. در این حالت پوست می تواند قرمز و خارش دار شود. بروز یک واکنش جدی همچنین می تواند باعث پارگی پوست و ایجاد خونابه شود.

موارد خفیف را اغلب می توان با کرم کورتیکواستروئید و بدون نسخه درمان کرد. اگر پوست دچار پارگی شد، برای جلوگیری از ایجاد عفونت به پزشک مراجعه کنید. اگر به لاتکس آلرژی دارید، کاندوم های Nonlatex (بدون لاتکس) در دسترس هستند.

از سایر علل احتمالی درماتیت تماسی، می توان حساسیت به صابون ها یا مواد شوینده را نام برد.

اگزمای دستگاه تناسلی در مردان

بیماری لیکن اسکلروز و بروز آن در تغییر رنگ آلت تناسلی

تکه های سفید رنگی که روی آلت تناسلی ایجاد می شود می تواند نشانه لیکن اسکلروز باشد. این یک بیماری پوستی است که در کسانی که ختنه نمی شوند بیشتر دیده می شود.

علاوه بر لکه های سفید که با پیشرفت بیماری بزرگتر می شوند، پوست آلت تناسلی نیز می تواند خارش دار و نازک شود. علائم دیگر شامل نعوظ دردناک و کاهش جریان ادرار است.

درمان معمولاً شامل یک پماد استروئیدی قوی است که مستقیماً روی پوست آسیب دیده قرار می گیرد. اگر فقط پوست ختنه گاه تحت تأثیر قرار گرفته باشد، ممکن است ختنه کردن توصیه شود.

لیکن اسکلروز یک بیماری دائمی است که می تواند دوره های بهبودی و عود مکرر داشته باشد.

اگر شما به لیکن اسکلروز مبتلا هستید، ممکن است در معرض خطر بیشتری برای سایر اختلالات خود ایمنی مانند بیماری تیروئید یا ویتیلیگو قرار داشته باشید.

بیماری لیکن اسکلروز

ویتیلیگو یا بیماری پیسی در ناحیه تناسلی

بیماری ویتیلیگو هنگامی ایجاد می شود که سلول های پوست دیگر ملانین، رنگدانه ای که رنگ طبیعی پوست را ایجاد می کند، تولید نکنند. ویتیلیگو به طور معمول مناطقی مانند آرنج و زانو را تحت تأثیر قرار می دهد، اما ممکن است در هر نقطه از بدن، از جمله آلت تناسلی، ایجاد گردد. این بیماری دردناک یا مسری نیست. و معمولا بافت پوست را تحت تأثیر قرار نمی دهد.

ویتیلیگو ممکن است به صورت یک لکه کوچک مایل به سفید ظاهر شود یا ممکن است ناحیه بسیار بزرگتری را پوشش دهد. برخی از درمان های استروئیدی، و برخی از داروها که روی سیستم ایمنی بدن اثر می گذارند، ممکن است به بازیابی رنگ در مناطق کوچک یا خفیف آسیب دیده کمک کنند.

سفلیس یک بیماری مقاربتی است

سفلیس یک بیماری مقاربتی است که در صورت عدم درمان به موقع و موثر در نهایت می تواند بر مغز، قلب و سایر اندام ها تأثیر بگذارد.

اولین علامت آن معمولاً زخمی سفید یا قرمز در آلت تناسلی مردانه است که در ابتدا معمولاً دردناک نیست. اگر این بیماری درمان نشود، بثورات خارش دار می تواند در نقاط بیشتری از آلت تناسلی و بدن مرد ظاهر شوند. علائم دیگر آن می تواند شامل سردرد، تب و خستگی باشد.

سایر بیماری های مقاربتی، مانند زگیل تناسلی در مردان ، می توانند باعث ایجاد برجستگی، ضایعه و سایر تغییرات ظاهری شوند.

انجام تست منظم STD به تشخیص و درمان به موقع این بیماری در صورت ابتلای مجدد، کمک می کند. همچنین جلوگیری از شیوع بیماری نیز مهم است. برقراری رابطه جنسی محافظت شده نیز به شما کمک می کند تا شانس خود را برای جلوگیری از ابتلا به بیماری های مقاربتی افزایش دهید.

بیماری های مقاربتی (آمیزشی) کدامند؟

سرطان آلت تناسلی در مردان

اگرچه سرطان آلت تناسلی در مردان نادر است، اما شناختن علائم آن برای انجام سریعتر اقدامات لازم، مهم است.

یکی از اولین علائم سرطان آلت تناسلی مردانه که در مراحل اولیه بیماری رخ می دهد، تغییر رنگ است. در این حالت ناحیه شفت یا گلنس ممکن است تحت تأثیر قرار گیرد. در این حالت آلت تناسلی ممکن است رنگی مایل به قرمز یا لکه های قهوه ای تخت داشته باشد. پوست آلت تناسلی نیز ممکن است ضخیم شده و دردناک گردد.

گزینه های درمانی شامل پرتودرمانی یا جراحی برای از بین بردن بخشهای کوچکی از بافت سرطانی از سطح پوست است. ماهیت سرطان و میزان شیوع آن، به تعیین بهترین روش درمانی کمک خواهد کرد.

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم شنبه ۵ دی ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر. روی صورتم لک های قهوه ای ه ناشی از جای جوش خیلی زیاد شده. چند خال کوچیک سیاه هم روی صورتم هست که برجسته نیستند. میخوام تمام این ها رفع بشن. آیا لیزر راه مناسبیه و اینکه از چه دستگاهی استفاده میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۵ دی ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام مریم جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه با یک دوره کرم موضعی، میکرودرم یا لیزر ضایعات از بین بروند
   سعی کن ضد آفتاب را مرتب و منظم استفاده کنی
   موفق
 • تصویر کاربر ع. سه شنبه ۱ دی ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  کرم هایی شامل ترکیبات بیربری،پوست لیمو،آفتابگردان، برگ Walter Indian، فلفل چیلی، ویتامین c، پودر برنج، عصاره برگ شیرین بیان می تواند برای درمان لک ملاسما موثر باشد؟ و آیا چ نوع لک های درمان می شوند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱ دی ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   من در این محصولات را دقیقا نمی شناسم
   موفق
 • تصویر کاربر نوش جمعه ۲۰ آذر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما .آقای دکتر من 40سالمه و تازه عقدکردم اماباهمسرم هیچ رابطه ای نداشتم از یک سال پیش یک خال گوشتی درکنار دستگاه تناسلی نزدیک به ران داشتم که 8ماه پیش با لیزر برداشتمش الان دوهفته است که اطراف همون قسمت سه تا برجستگی ایجاد شده امکان داره زگیل باشه؟؟؟بایدچکار کنم باتوجه به اینکه بیست روزدیگه ازدواج می کنم خواهش میکنم. اهنماییم کنید.سپاسگزارم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۰ آذر ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام نوش آفرین جان
   چنانچه تا کنون رابطه جنسی نداشتی احتمال زگیل تناسلی بسیار کم است
   ممکنه کراتوز سبورئیک برات مطرح باشه
   نگران نباش و در اولین فرصت برای برداشتن ضایعه به پزشک مراجعه کن
   بهتره یک ارزیابی آزمایشگاهی نیز برات انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۱۹ آذر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود یک سال است که پوست پایین و زیر آلتم دچار خشکی و تغییر رنگ شده و به تازگی این پوست در حال کنده شدن می باشد.
  خواهشمند است در خصوص این عارضه و علت و روش درمان ،راهنمایی بفرمایید.
  تصویری از این قسمت پیوست می باشد.
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۹ آذر ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام محمد جان
   متاسفانه تصویر قابل مشاهده نیست. در ضمن بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد
   تغییر رنگ پوست ناحیه تناسلی علل متعددی همچون درگیری قارچی یا باکتریال و برخی التهاب های پوستی می باشد
   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۸ آذر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 60 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود 4 ماهی است که روی آلت تناسلی بنده لکه ای ظاهر شده است همانطور که در تصویر مشخص است این لکه در حالت عادی فقط رنگش متفاوت است اما در حالت نعوظ دچار ترک شده و گاها همراه با خونریزی بسیار کم است زمانی هم که پوستم خشک میشود نیز این اتفاق می افتد گاها پوسته پوسته میشود مخصوصا بعد از زمانی که از حالت نعوظ به حالت عادی برمیگردد در هنگام رابطه جنسی نیز به دلیل اصطکاک این ناحیه متورم شده و با سوزش شدید همراه است
  با تشکر لطفا جواب را به ایمیل بنده ارسال کنید شماره ی وارد شده صحیح نیست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۸ آذر ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام علی جان
   بهتره برای درمان به پزشک مراجعه کنی
   بیشتر به نظر می رسد پسوریازیس برات مطرح باشد
   موفق
 • تصویر کاربر آرش شنبه ۷ آذر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان. ارادتمند. یه لکه بزرگ قهوه ای رنگ بین ناف و آلت تناسلی یعنی درست جاییکه مو رشد میکنه ظاهر شده. خواستم بدونم راه درمان چیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۷ آذر ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام آرش جان
   راستش این علامتی که ذکر می کنی در بسیاری از حالات و بیماری ها دیده می شود
   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۵ آذر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن۳۸ساله هستم حدود۶ماه پیش متوجه شدم روی حلقه الت قسمت تحتانی چند دانه حالت چربی اندازه سر سوزنی پیداشده بود یکیش بزرگتر بود فکر کردم باسوزن بزنم تاچربی خارج بشه اما نشد وحالا کمی رشد کرده اندازه ته سوزن ته گرد شده درد نداره اما بیحس هم هست لطفا بفرمایید چاره چیه ممنون از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۵ آذر ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام محمد جان
   البته این حالت در چندین بیماری نظیر مولوسکوم، فولیکولیت و حتی فوردایس دیده می شود
   بهتره به پزشک مراجعه کنی. چنانچه فوردایس مطرح باشد نیازی به درمان ندارد اما برای سایر موارد باید حتما ارزیابی دقیقتر و درمان صورت گیرد
   لیز بهترین و سریعترین روش درمانی است
   موفق
 • تصویر کاربر Anna چهارشنبه ۴ آذر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر میخواستم بدونم تا چند وقت بعد از راکوتان نمیشه میکرودرمی کرد، اگر قبل از خوردن راکوتان میکرو درمی کنیم بهتر نیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۴ آذر ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام آنا جان
   البته مصرف راکوتان ممنوعیتی برای میکرودرم ایجاد نمی کند ولی راستش مهمترین کار برای درمان جوش ها شناسایی عامل زمینه ساز آنها است در غیر اینصورت نتایج موفقیت آمیز نخواهد بود
   موفق
 • تصویر کاربر ارمان دوشنبه ۲۵ آبان ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 385 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما آقای دکتر من در سایت های مختلف مطالبی رو در مورد لیزر خواندم که با هم تناقض داره و گیج شدم مثلا در یک جا گفتن هیچ دستگاهی به شکل دائم موی زائد را از بین نمیبره در جایی دیگر خواندم بیشتر دستگاه ها مشابه هم اند و اثر دائم دارند؟ خواهشا راهنمایی کنید که آیا بعد از یک دوره لیزر روی پوست سبزه با موی سیاه و ضخیم ، به صورت دائم رفع میشه یا موقت؟ همچنین من سابقه برص دارم دو سه لک کوچک سفید دارم که با مراجعه به پزشک پوست بیشتر نشد و کم کم داره رنگش بر میگرده آیا با وجود این سابقه میشه لیزر کنم یا خیر؟ ممنون میشم بفرمایید برای پوست سبزه با موی ضخیم و مشکی چه دستگاهی مناسبه خیلی ممنون و ببخشید که خیلی سوال پرسیدم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۵ آبان ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام آرمان جان
   لیزر موهای زائد به هیچ عنوان مادام العمر نیست و حداقل سالانه یک بار باید تکرار گردد
   نتایج دراز مدت اکثر سیستم ها شبیه هم است
   بهتره قبل از انجام یک تست و ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه
   موفق
 • تصویر کاربر `سها یکشنبه ۲۴ آبان ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 97 مشاهده پرسش
  با سلام .اقای دکتر مدتی هست که روی بازوهای من جوشهای ریزی هست که بعد از سرچ کردن متوجه شدم اسمش پوست مرغیه.
  خواستم ببینم ایا با لیزر قابل درمان هست.
  اقای دکتر این مورد شده بزرگترین دغدغه زندگی من لطفا راهنمایی کنید.
  عکس رو ضمیمه کردم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ آبان ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام سها جان
   راستش پدیده پوست مرغی چیز نگران کننده ای نیست و در اکثر موارد نیاز به درمان ندارد
   در صورتی که از نظر ظاهری برای فرد ناراحت کننده باشد ممکن است بتوان با جلسات متعدد لیزر آنها را اصلاح نمود
   اگر تهران هستی با کلیه سوابق دارویی و ازمایشگاهی بیا مطب تا ببینمت
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر