کلامیدیا چیست و درمان قطعی آن

کلامیدیا چیست و درمان قطعی آن

فهرست مطالب

کلامیدیا، نوعی عفونت مقاربتی (STI) است که به طور معمول از طریق رابطه جنسی بدون کاندوم یا به اشتراک گذاشتن اسباب بازی های جنسی با شخصی که به این عفونت مبتلاست، منتقل می شود.

استفاده از کاندوم های زنانه و مردانه و سدهای دندانی در حین رابطه جنسی به محافظت در برابر ابتلا به کلامیدیا کمک می کند.

کلامیدیا، اغلب بدون علامت است؛ اما در صورت عدم درمان می تواند منجر به بروز مشکلات سلامتی طولانی مدت شود.

کلامیدیا، به راحتی با آنتی بیوتیک درمان می شود.

کلامیدیا، می تواند در دوران بارداری از مادر به کودک منتقل شود، بنابراین انجام آزمایش برای زنان باردار مهم است.

کلامیدیا چیست؟

کلامیدیا، نوعی عفونت مقاربتی (STI) است که توسط یک باکتری به نام کلامیدیا تراکوماتیس ایجاد می شود.

معمولاً هیچ علائمی ایجاد نمی کند و به راحتی با آنتی بیوتیک قابل درمان است. با این حال، اگر زود درمان نشود، می تواند به سایر قسمت های بدن سرایت کند و منجر به بروز مشکلات سلامتی طولانی مدت گردد.

راههای انتقال کلامیدیا

کلامیدیا معمولاً با رابطه جنسی محافظت نشده از طریق واژن، مقعد یا دهان منتقل می شود.

کلامیدیا از طریق تماس دستگاه تناسلی قابل انتقال است. این بدان معنی است که با لمس اندام تناسلی، می توان از کسی که به این عفونت مبتلا شده، آن را دریافت کرد، حتی اگر رابطه جنسی یا انزال انجام نشود.

در صورت تماس با مایع منی یا مایع واژن، و یا ورود این مایعات به چشم نیز می توان به کلامیدیا مبتلا شد.

کلامیدیا از طریق بوسیدن، در آغوش کشیدن، استفاده از حوله مشترک یا استفاده از توالت مشترک منتقل نمی شود.

راههای انتقال کلامیدیا

چگونه می توان از کلامیدیا پیشگیری کرد؟

استفاده از کاندوم جدید زنانه یا مردانه یا سد دندانی در هنگام رابطه جنسی، بهترین راه برای محافظت در برابر کلامیدیا است.

کلامیدیا، با به اشتراک گذاشتن اسباب بازی های جنسی قابل انتقال است. همیشه اسباب بازی های جنسی را با کاندوم نو بپوشانید و بعد از استفاده، آنها را بشویید تا خطر ابتلا به کلامیدیا و سایر بیماری های مقاربتی کاهش یابد.

مهم است که به طور منظم، حتی اگر هیچ علائمی ندارید، و به خصوص اگر چندین شریک جنسی داشته اید، از نظر ابتلا به کلامیدیا آزمایش بدهید.

قرص ضد بارداری و انواع دیگر پیشگیری از بارداری (به غیر از کاندوم)، مانع از ابتلا به کلامیدیا نمی شود و همچنین PrEP نیز مانع از این اتفاق نخواهد شد.

علائم کلامیدیا چیست؟

بسیاری از افراد مبتلا به کلامیدیا، هیچ علائمی ندارند. درصورت بروز علائم، ممکن است تا چند هفته پس از ابتلا به عفونت، متوجه بروز آن ها نشوید. برخی دیگر از افراد، ممکن است تا چندین ماه هیچ علائمی نداشته باشند.

علائم کلامیدیا در زنان

 • افزایش ترشحات واژن
 • درد یا سوزش هنگام دفع ادرار
 • درد در حین رابطه جنسی و  یا خونریزی بعد از رابطه جنسی
 • درد در قسمت پایین معده  به خصوص هنگام رابطه جنسی
 • خونریزی بین دو پریودی و  یا دوره های سخت تر.

علائم کلامیدیا در مردان 

 • ترشحات سفید ، ابری یا آبکی از آلت تناسلی
 • درد یا سوزش هنگام ادرار کردن
 • درد و/ یا تورم در بیضه ها.
علائم کلامیدیا چیست؟

تست کلامیدیا

حتی اگر علائمی نداشته باشید، می توانید تست ابتلا به کلامیدیا را انجام دهید.

آزمایش کلامیدیا آسان است و ضرری ندارد. پزشک متخصص از شما یک نمونه ادرار می خواهد و یا از ناحیه ای که احتمال آلودگی در آن وجود دارد، مانند قسمت تحتانی رحم (دهانه رحم) یا واژن در خانم ها و سر آلت تناسلی (مجرای ادرار) در آقایان، سواب می گیرد.

اگر رابطه جنسی مقعدی یا دهانی داشته اید، ممکن است از مقعد یا گلو سواب گرفته شود.

اگر نتیجه تست کلامیدیا شما مثبت بود، مهم است که به هر یک از شریک های جنسی اخیر اطلاع دهید تا آن ها هم بتوانند آزمایش دهند و در صورت لزوم تحت درمان قرار گیرند. اگر در مورد چگونگی انجام این کار به مشاوره نیاز دارید، با پزشک خود صحبت کنید. همچنین باید برای سایر بیماری های STI نیز آزمایش دهید.

تصاویر و عکس کلامیدیا

تصاویر و عکس کلامیدیا
تصاویر و عکس کلامیدیا
تصاویر و عکس کلامیدیا
تصاویر و عکس کلامیدیا

چه زمانی باید آزمایش کلامیدیا بدهم؟

اگر بدون کاندوم رابطه جنسی برقرار کرده اید، یا نگران ابتلا به کلامیدیا یا سایر بیماری های STI هستید، در اسرع وقت آزمایش دهید. اما اگر در طی دو هفته پس از رابطه جنسی، آزمایش داده باشید، ممکن است لازم باشد که بعداً آزمایش را تکرار کنید زیرا عفونت در مراحل اولیه، همیشه قابل تشخیص نیست.

آنتی بیوتیک برای درمان کلامیدیا (بهترین دارو)

کلامیدیا با مصرف یک دوره کوتاه آنتی بیوتیک به راحتی قابل درمان است. بسته به نوع درمانی که برای شما تجویز می شود، ممکن است بتوانید همه آنتی بیوتیک ها را در یک روز یا بیش از یک هفته مصرف کنید.

تا زمانی که خود و شریک جنسی فعلی تان، درمان نشده اید، نباید رابطه جنسی برقرار کنید. اگر دوره درمان یک روزه را گذرانده اید، باید تا هفت روز بعد، از برقراری رابطه جنسی خودداری نمایید. از پزشک خود درمورد زمان مناسب برای برقراری مجدد رابطه جنسی، بپرسید.

تست کلامیدیا

اثرات طولانی مدت کلامیدیا درمان نشده

در صورت عدم درمان، کلامیدیا می تواند منجر به سایر مشکلات سلامتی شود، که گاهی اوقات جدی ست.

کلامیدیا درمان نشده در زنان، باعث بیماری التهاب لگن (PID) می گردد. PID می تواند باعث درد در لگن و عفونت لگن ، ناباروری (عدم توانایی در باردار شدن) و حاملگی خارج رحمی شود که تهدید کننده حیات است. PID با آنتی بیوتیک قابل درمان است.

در مردان، کلامیدیا درمان نشده سبب تورم و درد بیضه ها، درد هنگام ادرار یا حین رابطه جنسی و بندرت باعث ناباروری می شود.

کلامیدیا همچنین می تواند باعث ایجاد آرتروز واکنشی (التهاب مفاصل و در برخی افراد مجرای ادرار و چشم)، در زنان و مردان گردد.

تاثیر شریک جنسی بر عفونت لگن

ارتباط کلامیدیا با ایدز

اگر مبتلا به کلامیدیا هستید، باید از نظر ابتلا به HIV نیز آزمایش شوید. داشتن کلامیدیا خطر ابتلا به ایدز را افزایش می دهد، زیرا باعث ایجاد التهاب و زخم هایی می گردد که ورود HIV به بدن را آسان می کند.

اگر به HIV مبتلا هستید و تحت درمان قرار نگرفته اید، ابتلا به کلامیدیا، در صورت داشتن رابطه جنسی بدون کاندوم، احتمال انتقال HIV را به شریک جنسی بیشتر می کند. با این حال، اگر تحت درمان هستید و بار ویروسی غیرقابل تشخیصی دارید، دیگر نمی توانید HIV را منتقل کنید . داشتن کلامیدیا تاثیری در این امر نخواهد داشت.

اگر از داروهای ضد ویروس استفاده می کنید، مهم است که با پزشک خود در مورد چگونگی تداخل درمان کلامیدیا با داروهای HIV صحبت نمایید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مهران شنبه ۲۸ خرداد ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  این جواب آزمایش تبخال منه
  باتوجه به این آزمایش من مبتلا به تبخال تناسلی هستم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ خرداد ۱( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   بله 

   مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام گردد

 • تصویر کاربر امیر یکشنبه ۲۲ خرداد ۱( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقت بخیر
  من دو سال پیش به ۵ اورولوژیست متخصص در مورد تصاویر ارسالی مبنی بر زگیل تناسلی بودن دور آلت مراجعه کردم.
  همه آنها گفتند که زگیل تناسلی نیست.
  و تصمیم بر این شد با لیزر به درخواست بنده سوزانده بشود. بعد از تقریبا ۶ ماه از دوباره پدیدار شد و در جایی دیگر باز تصمیم بر استفاده از لیز و خلاصه بر اون بعد از چند ماه باز پدیدار شد . میخواستم نظر شما بدونم .
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۲ خرداد ۱( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی چنانچه پاپول مرواریدی آلت یا درماتوفیبروما مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر سعید جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  با سلام ، من چندتا لکه قهوه ای رنگ نزدیک آلت تناسلیم بوجود آمده و برآمدگی ندارن و غیر قابل لمس هستن . ممنون میشم نظرتون رو بفرمایید .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۳۰ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی احتمال زگیل تناسلی مطرح است. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر معین شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  چند سال پیش اومدم خدمتون و بعد از انجام آزمایش گفتید تبخال تناسلی دارم
  سالی دو بار جاش عود میکنه و هیچ دردی نداره و دقیقا روی کلاهک آلتم ک بار اول زخم شد همیشه همون نقطه عود میکنه به اندازه یه نخود هم هست حتی بدون اینکه کاری کنم ( نهایتا از پماد ملیسان استفاده میکنم ) خودش یکی دو هفته ای خوب میشد و اثری ازش نمیموند
  ایندفه الان سه ماه میشه جاش مونده و بزرگتر شد متاسفانه . درد نداره و زخمشم همیشه آبکی نیست ک اذیت بشم اما انگار گوشت اضافه ک رنگش قرمزتره نسبت ب پوست اطرافش هست
  خیلی خیلی نگرانم کرده میترسم جاش همینجوری برای همیشه نمونه؟
  چندین بار در این دو سه ماه پوست روش خشک‌ میشه میرم حموم خودش میفته ولی باز دوباره انگار پوست جدید و همچنان جاش هست 😔
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما یا واکنش دارویی مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

  2. تصویر کاربر معین پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)
   سلام دکتر
   پیرو سوال قبلیم نگرانی و سوالم راجب پوسته پوسته شدن نبود بلکه جای تبخال تناسلیم اینسری الان سه ماهه ک هنوز مونده با اینکه کامل خوب شده اما جاش مونده و دفعات قبل خودبخود نهایتا دوهفته ای خوب میشد و اثری ازش بر جای نمیموند اما اینسری نگرانم کرده شبیه یه گوشت اضافه که رنگش با رنگ پوست طبیعی اطرافش متفاوته موندگار شده میترسم تا ابد جاش نمونه ، آیا امکان بر جای ماندن اثر تبخال تناسلی بر روی پوست تا ابد وجود داره ؟ الان در این شرایط از چه پمادی استفاده کنم که اثر و جاش پاک بشه و با پوسن اطرافش یکرنگ و یکدست بشه ؟؟ تصویر رو میفرستم مشاهده بفرمایید
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر امبر دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من قبلا خدمتون مراجعه کرده بودم و شما مشکل من رو پاپول تناسلی تشخیص داده بودین . می خواستم بدونم شما در مطبتون عمل لیزر رو برای رفع پاپاپول انجام می دهید تا به شما مراجعه کنم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بله بهتره برای ارزیابی دقیقتر به مطب مراجعه شود

 • تصویر کاربر زیگیل جمعه ۱۹ فروردین ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین
  من یه مدته خیلی رو مسئله اچ پی وی حساس شدم رابطه دهانی هم نداشتم تا حالا امروز با چراغ قوه داخل دهانم و چک کردم ته حلقم پرزای قرمز بود روی زبونم و کناره هاشم همینطور ک معمولت وقتی زبونم میسوزه اینجوری میشه و این دوتا ضایعه ک با دست بلند میشن رو هم زیر خط زبونم دیدم عکسشو براتون میزارم
  اینا زگیل هستن؟
  1. تصویر کاربر زیگیل شنبه ۱۳ فروردین ۱( 2 ماه پیش)
   یسری عکسا جا نشد
   منتظر پاسختون هستم
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۹ فروردین ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   عکس های ارسالی طبیعی است

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر MM چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من از بچگی که به دنیا اومدم از سوراخ واژنم یه گوشت کوچیک اومده بیرون البته تاکید میکنم از زمانی که به دنیا اومدم هیچ عارضه ای نداره ولی موقعه ای که میشینم اذیت میشم ولی نه زیاد می خواستم ببینم درمانش چی هست ؟ آیا در رابطه جنسی مشکل ایجاد میکنه ؟ یا در زایمان طبیعی مشکل ایجاد میکنه ؟ خارش و سوزش و درد اصلا نداره فقط یه گوشت کوچیک هست از واژنم زده بیرون باکره هم هستم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۱ اسفند ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  دکتر سلام من ۴۲ ساله مجرد حدود ۳/۵ سال پیش با خانمی نزدیکی کردم و در حین نزدیکی خانم پرسود شد و خون روی التم نشست بعد از ۱۰ روز من جوش‌های ریز روی هر دو شفیقه زد و تا ۱ ماه شبها در خواب تعریق زیادی میکردم که‌بعد از آن راه معده بسته شد و من تا ۲ ماه اصلا غذا از گلوم پایین نمیرفت بعد از ۲ ماه خوب شدمدر ضمن این هم بگم که من ابریزش بینیم از ان‌موقع شروع شد و همچنان ادامه داره البته گاهگداری من الان در ناحیه دید مشکل دارم گاهی اوقات ابریزش بینی دارم از نظر ذهنی خیلی کند شدم درد در گلو حدود ۱۲ روز پیدا کردم لطفا بفرمایید که ارتباطی به اون نزدیکیم داره یا نه ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱ اسفند ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر امین چهارشنبه ۶ بهمن ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 58 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر عذر میخوام یه مدتیه روی انتهای انتهای الت تناسلیم یه لکه افتاده که رفته رفته بزرگتر میشه و رنگ اون قسمت شفاف تر میشه و احساس میکنم اون قسمت که لکه افتاده نازک تر و نرم تر از بقیه شده و خشک ک میمونه شوره میده و ترک های ریزه برمیداره لطف میکنید یه راهنمایی کنید خجالت میکشم برم پیش دکتر.عکسم براتون فرستادم.خیلی ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۶ بهمن ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهراد سه شنبه ۳۰ آذر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام خسته نباشید خدمت دکتر گرامی
  بنده هفته پیش خدمت شما مراجعه کردم‌بابت آلرژی سر آلت تناسلی
  دو کرم کلوتریمازول و پسوریامنت تجویز کردید برام الان که حدود یک هفته میشه استفاده کردم پوست نوک آلت تناسلیم قرمز رنگ و ملتهب شده و احساس سوزش نوک آلت تناسلیم میکنم بنده قبلا تریماسینول مصرف میکردم که با تجویز شما مصرفشو قطع کردم و این دو کرم رو مصرف میکنم ممنون میشم راهنماییم کنید اگه لازمه نسخه دیگه ای تجویز بشه وقت بگیرم یا اگه لازمه مصرف نسخه که تجویز کردید و قطع کنم و باز حضوری مراجعه کنم
  با تشکر از زحمات شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۰ آذر ۰( 6 ماه پیش)

   سلام

   داروها قطع شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر