عفونت و التهاب لگن در زنان و درمان ها

عفونت و التهاب لگن در زنان و درمان ها

فهرست مطالب

بیماری‌های التهابی لگن (PID) عفونت سیستم تولید مثلی در زنان است. این وضعیت معمولاً در اثر عفونت قابل انتقال از طریق تماس جنسی ایجاد می‌شود. در صورت داشتن چنین عفونت‎‌هایی، معمولاً پزشک برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند، با این حال در برخی موارد نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد.

بیماری­‌های التهابی لگن (PID) بخش‌های مختلفی از سیستم تولیدمثل شامل رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها را درگیر می‌کند. در صورت عدم درمان مناسب و صحیح، با عفونت‌های مکرر همراه خواهد بود و از طرف دیگر منجر به ایجاد مشکل در بارداری می‌شود.

درمان بیماری‌های التهابی لگن چیست؟

انواع مختلفی از عفونت‌های باکتریایی می­‌تواند منجر به PID شود که از آن جمله می‌توان به گونورآ (سوزاک)، کلامیدیا و مایکوپلاسما ژنیتالوم اشاره کرد. تخمین زده می‌شود که هر ساله حدود 770 هزار زن به چنین عفونت‌های مبتلا می‌شوند.

چه قرصی برای عفونت لگن خوبه؟

انواع مختلفی از آنتی‌بیوتیک­ها بر روی این عفونت موثر هستند و شما می‌توانید انواع مختلفی از این داروها را به صورت همزمان مصرف کنید.

در اکثر موارد نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک­‌ها به مدت 2 هفته وجود دارد. حتی در صورت بهبود علایم نیز باید، روند و مسیر درمان را به طور کامل به اتمام برسانید.

علایم شما در عرض 3 روز بهبود پیدا می‌کند. در صورت عدم بهبود علایم، باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا اقدامات جایگزین را برای شما در نظر بگیرد.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

بستری شدن در بیمارستان برای عفونت لگن

در موارد شدید بیماری، درمان شما می‌تواند شامل بستری شدن در بیمارستان باشد. چند دلیل برای این امر وجود دارد:

نیاز به دریافت آنتی‌بیوتیک داخل وریدی داشته باشید. به عنوان مثال در صورتی که قادر به مصرف قرص نباشید، پزشک شما تجویز آنتی‌بیوتیک داخل وریدی را توصیه می‌کند.

وضعیت تحت عنوان «آبسه‌های لوله‌ای-تخمدانی» در شما ایجاد شود. این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که بخشی از تخمدان یا لوله‌های فالوپ با مایعات عفونی که نیاز به درناژ و خارج شدن دارند، پر شود. در اولین مرحله درمانی، آنتی‌بیوتیک‌های داخل وریدی برای پاکسازی عفونت به فرد تجویز می‌شود.

وضعیت بیماری در معده داشته باشید و یا دچار استفراغ یا تب بالا شوید. پزشک قادر به رد سایر مشکلات شکمی نظیر التهاب و عفونت آپاندیس نیست.

درمان بیماری التهابی لگن حاد

رژیم درمانی در PID باید مبتنی بر تجربه بوده و طیف وسیعی از عوامل بیماری‌زای ‌احتمالی را پوشش دهد. انواع مختلفی از درمان‌های آنتی‌بیوتیکی خوراکی و غیرخوراکی موثر در دستیابی به درمان بالینی و میکروبیولوژیکی در کارآزمایی‌های بالینی تصادفی همراه با دوره پیگیری کوتاه مدت ارائه شده است.

با این حال، بررسی‌های محدودی به ارزیابی و مقایسه این الگوهای درمانی از نظر حذف عفونت در اندومتر و لوله‌های فالوپ و یا تعیین شیوع عوارض طولانی مدت (نظیر ناباروری لوله‌ای و بارداری نابجا) پس از درمانی ضدمیکروبی پرداخته­‌اند.

الگوی درمانی بهینه و پیامدهای طولانی مدت درمان اولیه زنان با PID تحت بالینی نامشخص است.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

تمامی داروهای مورد استفاده برای درمان PID باید بر علیه نایسریا گونوره‌آ و کلامیدیا تراکوماتیس نیز موثر باشد، چرا که غربالگری منفی قسمت داخلی گردن رحم از نظیر این ارگانیسم‌ها به معنی نبود عفونت‌های قسمت‌های فوقانی دستگاه تولیدمثل نیست. نیاز به حذف و ریشه کن کردن ارگانیسم‌های بی‌هوازی از زنان با PID به صورت قطعی مشخص نشده است. باکتری‌های بی‌هوازی از قسمت‌های فوقانی دستگاه تولید مثل زنان با PID جداسازی شده است.

در زمان انتخاب الگوی درمان، کادر درمانی باید در دسترس بودن، قیمت و پذیرش درمان توسط بیمار را در نظر بگیرند.

در زنان با PID با شدت بالینی ملایم تا متوسط، روش‌های درمانی تزریقی و خوراکی اثربخشی یکسانی دارند.

تصمیم‌گیری در مورد نیاز به بستری شدن در بیمارستان باید بر اساس قضاوت پزشک و نیز دارا بودن یکی از معیارهای زیر توسط بیمار گرفته شود:

درمان تزریقی برای عفونت التهاب لگنی

کارآزمایی‌های تصادفی مختلف اثربخی الگوهای درمانی تزریقی را نشان داده‌اند.

تجربیات بالینی می­تواند به تصمیم‌گیری در رابطه با تغییر به درمان خوراکی کمک کند.

این تغییر روش درمان می­‌تواند 48-24 ساعت پس از بهبودی علایم بالینی آغاز شود. در زنان آبسه‌های لوله‌ای-تخمدانی، بستری شدن بیمار حداقل به مدت 24 ساعت توصیه می‌شود.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

بهبودی علایم بالینی در زنان (نظیر کاهش میزان تب، کاهش در میزان سفتی شکم و کاهش در میزان حرکات رحم، آدنکس و گردن رحم) 3 روز پس از شروع درمان مشاهده می­شود.

در صورت عدم بهبود علایم بالینی 72 ساعت پس از درمان داخل عضلانی/خوراکی، بستری شدن در بیمارستان، ارزیابی الگوی درمان آنتی‌بیوتیکی و روش‌های تشخیصی اضافی (نظیر در نظر گرفتن لاپاراسکوپی مستقیم برای تشخیص‌های جایگزین) توصیه می‌شود. تمامی زنان با تشخیص PID کلامیدیایی یا گونوره‌آیی باید 3 ماه پس از درمان، صرف نظر از درمان یا عدم درمان شریک جنسی، استراحت کنند در صورتی که استراحت به مدت 3 ماه امکان‌پذیر نباشد، زنان باید دوره‌های بعدی مراجعه برای پیگیری درمان مورد آزمایش مجدد قرار بگیرند.

تاثیر شریک جنسی بر عفونت لگن

مردانی که تماس جنسی با زنان با عفونت PID را در بازه زمانی 60 روز پیش از شروع علایم را داشته باشند، باید مورد ارزیابی، آزمایش و درمان احتمالی برای کلامیدیا یا گونوره‌آ صرف نظر از اتیولوژی PID و یا ارگانیسم جداسازی شده از بیمار قرار بگیرند.

در صورتی که آخرین تماس جنسی زن بیش از 60 روز از شروع علایم یا تشخیص باشد، آخرین شریک جنسی فرد باید تحت درمان قرار بگیرد. مردان شریک جنسی زنان با PID ایجاد شده توسط نایسریا گونوره‌آ و/یا کلامیدیا تراکوماتیس معمولاً بدون علامت هستند.

اقدامات لازم باید برای درمان این افراد در نظر گرفته شود. در صورتی که این ارتباط با تاخیر همراه باشد و یا امکان پذیر نباشد، EPT و ارجاع فرد روش‌های جایگزین برای درمان مردان با تماس جنسی با زنان دارای عفونت‌های کلامیدیایی یا گونوره‌آ می‌باشد.

به افراد باید توصیه شود تا زمان درمان کامل و مناسب شریک جنسی (زمان درمان کامل و رفع علایم بیماری)، از تماس جنسی خودداری کنند.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  کلیه سوالات بعد از 15 آذرماه پاسخ داده خواهند شد 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید کلیه سوالات بعد از 15 آذرماه پاسخ داده خواهند شد 
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سپیده‌دم یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، حدود یک سال هست که این برجستگی بدون هیچ درد و خارشی در ناحیه تناسلیم ایجاد شده. در چهار سال اخیر فقط یکبار رابطه‌ی جنسی داشتم. میخام آزمایش پاپ‌اسمیر بدم و خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی به نفع زگیل تناسلی واضح دیده نمی شود

   نگران نباش و تست HPV PCR را پیگیری کن

   موفق

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من عذر میخوام بابت ارسال عکس دکتر توو این عکس براتون مشخص کردم بنظرتون اون قسمتی که خط کشیدم میتونه مورد نگران کننده ایی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۴ خرداد ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی هیچگونه علائم نگران کننده ای مشاهده نمی شود

   موفق

 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام لیزر برای موهای زیر پوستی که باعث جوش میشوند در مطب شما انجام میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   خیر

 • تصویر کاربر حامد شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام
  ضمن تشکر بعرض می رساند ؛ در حدود کمتر از ۵ دقیقه پس از رابطه ؛ حدود ۱۲ عدد برجستگی شبیه تاول گوشتی باندازه نخود و کوچکتر به همراه سوزش و خارش روی پوست بیضه ام ایجاد گردید که پس از ۲۴ ساعت بدون درد و خارش می باشند و حجم برجستگی ها کمی کوچکتر شده اند.
  ممنون از اظهار نظر جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   احتمالا نوعی واکنش آلرژیک مطرح باشد

   نگران نباش

 • تصویر کاربر محمد۲۰ یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر سوالم اینه زیر پوست ختنه گاه توده ای سفت به اندازه عدس و گرد هست خیلی سال هست و تقریبا تغییر نکرده اندازش و از روی پوست ختنه گاه اصلا معلوم نیست هیچی فقط با لمس مشخص میشه و به صورتی انگار به رگ متصل و با دست کمی جابجا میشه هیچ درد و سوزش و خارش هیچ علامتی نیست جز اینکه وسواس گرفتم بهش دست میزنم بهش احساس ناخوشایندی این چی هست و نیاز به درمان داره یا بزرگ میشه راهنمایی فرمایید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۷ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت یا کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  2. تصویر کاربر محمد۲۰ جمعه ۲۷ فروردین ۰( 1 سال پیش)
   سلام جناب دکتر خسته نباشید ممنون از پاسخگویی پاپول مرواریدی نیست دکتر چون دکتر زیر پوست هست و اصلا معلوم نیست فقط با لمس حس میشه چندین سال هست تغییر به نظرم نکرده فقط از نظر اینکه بهش حساس شدم دست که میزنم حسش میکنم ناخوشایند پس جای نگرانی نیست ؟ اندازش بزرگتر که نمیشه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 1 سال پیش)

   ممکنه کیست اپیدرمال مطرح باشد

   به هر حال بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رسول چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  ضمن تشکر خواستار موفقیت روز افزون دکتر عزیز هستم
  در پناه حق
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   سپاس

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام دکتر .خسته نباشید.من در قسمت بکینی دچار تیرگی پوست شدم...بعد از زایمان شدیدتر هم شد..به نظر شما چه راه درمانی موثری برای رفع تیرگی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد نیاز به اقدام خاصی نیست ولی در برخی موارد ممکنه لیزر موثر باشد

   موفق

 • تصویر کاربر زهرا شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، من ریزش شدید مو داشتم که متخصص زنان برای من فیناستراید تجویز کردند، در حال حاضر ریزش موهام خیلى کم شده ولی به شدت کم پشت شدن موهام، میخواستم بپرسم این موهای ریخته شده مجددا رشد میکنن یا به همین صورت برای همیشه باقی میمونه؟
  با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲ اسفند ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   معمولا با اقدامات درمانی بخشی از مشکل بر طرف خواهد شد

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر مهرداد پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 147 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام اينجانب ٣٦ ساله مدت ٥ سال هست كه به اين بيماري كه در عكس مشاهده ميكنيد مبتلا هستم درد و خارش و سوزش و هيچ مورد ديگري ندارم فقط هنگامي كه اب ورم يا داغ بهش مي خورد شروع به خارش ميكند در صورت امكان بفرماييد چه كاري بايد انجام بدهم ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ بهمن ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر دنا دوشنبه ۱ آبان ۹۶( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 181 مشاهده پرسش
  salam khaste nabashid man pishe motekhases poost , laser muhaye zayed anjam dadm
  2 ruze aval dard o ghermezie shadid dashtam alan badaz 10 ruz tamame un ghermeziha be range ghahvei va be shekle zakhm hast tashakor chi estefade konam, va inke momkene in lak ha az bein naran? خسته نباشيد
  من ١٠ روز پيش ليزر موي زايد انجام دادم ، ٢ روز اول قرمزي و درد شديد داشتم بعد از اون تمام قسمتهاي سوخته شده به رنگ قهوه اي و به شكل زخم دراومدن، الان بهد از ١٠ روز همچنان قهوهاي و زخم هست
  چي كار كنم ؟ و ايا ممكن اي لك ها از بين نرند؟ مرسي
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ آبان ۹۶( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   این عارضه به دنبال لیزر موهای زائد، طبیعی بوده و به مرور زمان از بین خواهد رفت
   نگران نباش و پماد زینک اکساید استفاده کن
   در ضمن بهتره در دوره بعدی لیزر حتما این موضوع را با پزشک مرکز نیز مطرح کن
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر