عفونت و التهاب لگن در زنان و درمان ها

عفونت و التهاب لگن در زنان و درمان ها

فهرست مطالب

بیماری‌های التهابی لگن (PID) عفونت سیستم تولید مثلی در زنان است. این وضعیت معمولاً در اثر عفونت قابل انتقال از طریق تماس جنسی ایجاد می‌شود. در صورت داشتن چنین عفونت‎‌هایی، معمولاً پزشک برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند، با این حال در برخی موارد نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد.

بیماری­‌های التهابی لگن (PID) بخش‌های مختلفی از سیستم تولیدمثل شامل رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها را درگیر می‌کند. در صورت عدم درمان مناسب و صحیح، با عفونت‌های مکرر همراه خواهد بود و از طرف دیگر منجر به ایجاد مشکل در بارداری می‌شود.

درمان بیماری‌های التهابی لگن چیست؟

انواع مختلفی از عفونت‌های باکتریایی می­‌تواند منجر به PID شود که از آن جمله می‌توان به گونورآ (سوزاک)، کلامیدیا و مایکوپلاسما ژنیتالوم اشاره کرد. تخمین زده می‌شود که هر ساله حدود 770 هزار زن به چنین عفونت‌های مبتلا می‌شوند.

چه قرصی برای عفونت لگن خوبه؟

انواع مختلفی از آنتی‌بیوتیک­ها بر روی این عفونت موثر هستند و شما می‌توانید انواع مختلفی از این داروها را به صورت همزمان مصرف کنید.

در اکثر موارد نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک­‌ها به مدت 2 هفته وجود دارد. حتی در صورت بهبود علایم نیز باید، روند و مسیر درمان را به طور کامل به اتمام برسانید.

علایم شما در عرض 3 روز بهبود پیدا می‌کند. در صورت عدم بهبود علایم، باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا اقدامات جایگزین را برای شما در نظر بگیرد.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

بستری شدن در بیمارستان برای عفونت لگن

در موارد شدید بیماری، درمان شما می‌تواند شامل بستری شدن در بیمارستان باشد. چند دلیل برای این امر وجود دارد:

نیاز به دریافت آنتی‌بیوتیک داخل وریدی داشته باشید. به عنوان مثال در صورتی که قادر به مصرف قرص نباشید، پزشک شما تجویز آنتی‌بیوتیک داخل وریدی را توصیه می‌کند.

وضعیت تحت عنوان «آبسه‌های لوله‌ای-تخمدانی» در شما ایجاد شود. این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که بخشی از تخمدان یا لوله‌های فالوپ با مایعات عفونی که نیاز به درناژ و خارج شدن دارند، پر شود. در اولین مرحله درمانی، آنتی‌بیوتیک‌های داخل وریدی برای پاکسازی عفونت به فرد تجویز می‌شود.

وضعیت بیماری در معده داشته باشید و یا دچار استفراغ یا تب بالا شوید. پزشک قادر به رد سایر مشکلات شکمی نظیر التهاب و عفونت آپاندیس نیست.

درمان بیماری التهابی لگن حاد

رژیم درمانی در PID باید مبتنی بر تجربه بوده و طیف وسیعی از عوامل بیماری‌زای ‌احتمالی را پوشش دهد. انواع مختلفی از درمان‌های آنتی‌بیوتیکی خوراکی و غیرخوراکی موثر در دستیابی به درمان بالینی و میکروبیولوژیکی در کارآزمایی‌های بالینی تصادفی همراه با دوره پیگیری کوتاه مدت ارائه شده است.

با این حال، بررسی‌های محدودی به ارزیابی و مقایسه این الگوهای درمانی از نظر حذف عفونت در اندومتر و لوله‌های فالوپ و یا تعیین شیوع عوارض طولانی مدت (نظیر ناباروری لوله‌ای و بارداری نابجا) پس از درمانی ضدمیکروبی پرداخته­‌اند.

الگوی درمانی بهینه و پیامدهای طولانی مدت درمان اولیه زنان با PID تحت بالینی نامشخص است.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

تمامی داروهای مورد استفاده برای درمان PID باید بر علیه نایسریا گونوره‌آ و کلامیدیا تراکوماتیس نیز موثر باشد، چرا که غربالگری منفی قسمت داخلی گردن رحم از نظیر این ارگانیسم‌ها به معنی نبود عفونت‌های قسمت‌های فوقانی دستگاه تولیدمثل نیست. نیاز به حذف و ریشه کن کردن ارگانیسم‌های بی‌هوازی از زنان با PID به صورت قطعی مشخص نشده است. باکتری‌های بی‌هوازی از قسمت‌های فوقانی دستگاه تولید مثل زنان با PID جداسازی شده است.

در زمان انتخاب الگوی درمان، کادر درمانی باید در دسترس بودن، قیمت و پذیرش درمان توسط بیمار را در نظر بگیرند.

در زنان با PID با شدت بالینی ملایم تا متوسط، روش‌های درمانی تزریقی و خوراکی اثربخشی یکسانی دارند.

تصمیم‌گیری در مورد نیاز به بستری شدن در بیمارستان باید بر اساس قضاوت پزشک و نیز دارا بودن یکی از معیارهای زیر توسط بیمار گرفته شود:

درمان تزریقی برای عفونت التهاب لگنی

کارآزمایی‌های تصادفی مختلف اثربخی الگوهای درمانی تزریقی را نشان داده‌اند.

تجربیات بالینی می­تواند به تصمیم‌گیری در رابطه با تغییر به درمان خوراکی کمک کند.

این تغییر روش درمان می­‌تواند 48-24 ساعت پس از بهبودی علایم بالینی آغاز شود. در زنان آبسه‌های لوله‌ای-تخمدانی، بستری شدن بیمار حداقل به مدت 24 ساعت توصیه می‌شود.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

بهبودی علایم بالینی در زنان (نظیر کاهش میزان تب، کاهش در میزان سفتی شکم و کاهش در میزان حرکات رحم، آدنکس و گردن رحم) 3 روز پس از شروع درمان مشاهده می­شود.

در صورت عدم بهبود علایم بالینی 72 ساعت پس از درمان داخل عضلانی/خوراکی، بستری شدن در بیمارستان، ارزیابی الگوی درمان آنتی‌بیوتیکی و روش‌های تشخیصی اضافی (نظیر در نظر گرفتن لاپاراسکوپی مستقیم برای تشخیص‌های جایگزین) توصیه می‌شود. تمامی زنان با تشخیص PID کلامیدیایی یا گونوره‌آیی باید 3 ماه پس از درمان، صرف نظر از درمان یا عدم درمان شریک جنسی، استراحت کنند در صورتی که استراحت به مدت 3 ماه امکان‌پذیر نباشد، زنان باید دوره‌های بعدی مراجعه برای پیگیری درمان مورد آزمایش مجدد قرار بگیرند.

تاثیر شریک جنسی بر عفونت لگن

مردانی که تماس جنسی با زنان با عفونت PID را در بازه زمانی 60 روز پیش از شروع علایم را داشته باشند، باید مورد ارزیابی، آزمایش و درمان احتمالی برای کلامیدیا یا گونوره‌آ صرف نظر از اتیولوژی PID و یا ارگانیسم جداسازی شده از بیمار قرار بگیرند.

در صورتی که آخرین تماس جنسی زن بیش از 60 روز از شروع علایم یا تشخیص باشد، آخرین شریک جنسی فرد باید تحت درمان قرار بگیرد. مردان شریک جنسی زنان با PID ایجاد شده توسط نایسریا گونوره‌آ و/یا کلامیدیا تراکوماتیس معمولاً بدون علامت هستند.

اقدامات لازم باید برای درمان این افراد در نظر گرفته شود. در صورتی که این ارتباط با تاخیر همراه باشد و یا امکان پذیر نباشد، EPT و ارجاع فرد روش‌های جایگزین برای درمان مردان با تماس جنسی با زنان دارای عفونت‌های کلامیدیایی یا گونوره‌آ می‌باشد.

به افراد باید توصیه شود تا زمان درمان کامل و مناسب شریک جنسی (زمان درمان کامل و رفع علایم بیماری)، از تماس جنسی خودداری کنند.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  کلیه سوالات بعد از 15 آذرماه پاسخ داده خواهند شد 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید کلیه سوالات بعد از 15 آذرماه پاسخ داده خواهند شد 
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر خانم دوشنبه ۱۵ آذر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام وقت خوش.
  مدتي هست كه روي سرم همونطور كه ئر عكس مشاهده ميكنيد چيزي شبيه به شوره به وجود اومده كه موجود زنده يا شپش نميتونه باشه. يه لايه ايه كه مثل لوله دور موهامو پوشونده و ايندفعه خيلي بيشتر مشهوده. همونطور كه مشخصه موهاي اين قسمت هم ريخته و تقريبا خاليه. فقط هم در همين قسمت وجود داره . لطفا بگيد كه آيا بيماري خاصيه ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ آذر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال آلودگی با شپش مطرح است

   در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق 

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۴ آذر ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  چن ماهه این دونه ها رو پوست التم و اطرافش زده و مدام داره زیاد میشه و هیچ درد و خارش و سوزشی هم نداره
  دکتر ارولوژی رفتم گفت برو عفونی
  پیش بهترین دکتر عفونی شهرمونم رفتم رعیس بیمارستان کامکار در قم گفت چنتا قرص بهت میدم بوخور اگ‌خوب نشد بیا دباره
  قرص دالاکپ‌۱۵۰ و کرم ان ان ولی متاسفانه داره بد تر هم میشه خیلی نگرانم و ناراحتم راجع این موضوع لطفا راهنماییم کنید که چیکار کنم ممنون🙏🏻
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۴ آذر ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه مولوسکوم مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  من سربازم و فرصت دکتر ندارم ممنون میشم اگه جوابمو بدید
  یه برآمدگی زیر کلاهک دارم که فشارش دادم و چرک زد ازش بیرون هنوزم هست داخلش
  درد هم میکنه میشه کمکم کنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در اولین فرصت به پزشک پادگان یا بهداری مجموعه مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فرسته پنجشنبه ۴ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 352 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشیدمن یه زخم مثل دوتا ابرو پایین جایی که ادرار میکنم سمت چپ نزدیک مقعد دارم که هم سوزس وخارش دارم واب هم که میزنم مزسوزه دوسالی هست در گیرم اول پماد ساختنی میزدم اما تا قط میکردم باز اگ برمیگشت دلیل چیست لطفا راهنمایی کنید چکار کنم چه دکتری برم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۴ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر مینا دوشنبه ۱ آذر ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکترنزدیک دوماهه که لگن سمت چپم بشدت دردمیکنه وتانوک انگشتام تیرمیکشع به نظرشماعفونت لگن دارم وچی بایدمصرف کنم ممنون میشم راهنماییم بکنید؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ آذر ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ، من روی کشاله رانم چند تا دونه ی سفید رنگ دارم که دورشون قرمزه ، خارش و سوزش و درد نداره ، ترشح هم نداره ، اول فک کردم جوشه ولی بافت نرمی دادره و من شک کردم که زگیل تناسلی باشه ،
  اسم این دونه ها چیه ؟ آیا ممکنه زگیل تناسلی باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۹ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر نرگس دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام من یکی جوش روی ناحیع تنهاسلی پتیین تر از واژن زده نمیدونم از چیه
  و وقتی ک دست میذارم درد میاد اگه میسع بگید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر ابراهیم دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  با سلام و وقت بخیر احتراماً در قسمت فوقانی آلت تناسلی اینجانب یک لکه کوچک پوستی ایجاد شده و دو نقطه کوچک آن موضع خارش بوده و با خارش زیاد منجر به زخم میشود لطفاً راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

  2. تصویر کاربر ابراهیم یکشنبه ۱۶ آبان ۰( 1 سال پیش)
   از بزرگواریتان بینهایت سپاسگزارم
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 1 سال پیش)

   خواهش می کنم

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر اسما شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من کف دوتا پام میخچه در اومده آیا با چسپ میخچه ک بزنم در میاد یانه؟بعداینکه من سرکار هستم و زیاد راه میرم مشکلی نداره راه رفتنم برای اینکه میخچه داره پام یااینکه باید استراحت کنم؟؟ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بهتره در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال شود

   ممکنه زگیل کف پا مطرح باشد 

   موفق

 • تصویر کاربر علی چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 75 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر این عکسها زگیل هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   خیر

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر