عفونت و التهاب لگن در زنان و درمان ها

عفونت و التهاب لگن در زنان و درمان ها

فهرست مطالب

بیماری‌های التهابی لگن (PID) عفونت سیستم تولید مثلی در زنان است. این وضعیت معمولاً در اثر عفونت قابل انتقال از طریق تماس جنسی ایجاد می‌شود. در صورت داشتن چنین عفونت‎‌هایی، معمولاً پزشک برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند، با این حال در برخی موارد نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد.

بیماری­‌های التهابی لگن (PID) بخش‌های مختلفی از سیستم تولیدمثل شامل رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها را درگیر می‌کند. در صورت عدم درمان مناسب و صحیح، با عفونت‌های مکرر همراه خواهد بود و از طرف دیگر منجر به ایجاد مشکل در بارداری می‌شود.

درمان بیماری‌های التهابی لگن چیست؟

انواع مختلفی از عفونت‌های باکتریایی می­‌تواند منجر به PID شود که از آن جمله می‌توان به گونورآ (سوزاک)، کلامیدیا و مایکوپلاسما ژنیتالوم اشاره کرد. تخمین زده می‌شود که هر ساله حدود 770 هزار زن به چنین عفونت‌های مبتلا می‌شوند.

چه قرصی برای عفونت لگن خوبه؟

انواع مختلفی از آنتی‌بیوتیک­ها بر روی این عفونت موثر هستند و شما می‌توانید انواع مختلفی از این داروها را به صورت همزمان مصرف کنید.

در اکثر موارد نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک­‌ها به مدت 2 هفته وجود دارد. حتی در صورت بهبود علایم نیز باید، روند و مسیر درمان را به طور کامل به اتمام برسانید.

علایم شما در عرض 3 روز بهبود پیدا می‌کند. در صورت عدم بهبود علایم، باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا اقدامات جایگزین را برای شما در نظر بگیرد.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

بستری شدن در بیمارستان برای عفونت لگن

در موارد شدید بیماری، درمان شما می‌تواند شامل بستری شدن در بیمارستان باشد. چند دلیل برای این امر وجود دارد:

نیاز به دریافت آنتی‌بیوتیک داخل وریدی داشته باشید. به عنوان مثال در صورتی که قادر به مصرف قرص نباشید، پزشک شما تجویز آنتی‌بیوتیک داخل وریدی را توصیه می‌کند.

وضعیت تحت عنوان «آبسه‌های لوله‌ای-تخمدانی» در شما ایجاد شود. این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که بخشی از تخمدان یا لوله‌های فالوپ با مایعات عفونی که نیاز به درناژ و خارج شدن دارند، پر شود. در اولین مرحله درمانی، آنتی‌بیوتیک‌های داخل وریدی برای پاکسازی عفونت به فرد تجویز می‌شود.

وضعیت بیماری در معده داشته باشید و یا دچار استفراغ یا تب بالا شوید. پزشک قادر به رد سایر مشکلات شکمی نظیر التهاب و عفونت آپاندیس نیست.

درمان بیماری التهابی لگن حاد

رژیم درمانی در PID باید مبتنی بر تجربه بوده و طیف وسیعی از عوامل بیماری‌زای ‌احتمالی را پوشش دهد. انواع مختلفی از درمان‌های آنتی‌بیوتیکی خوراکی و غیرخوراکی موثر در دستیابی به درمان بالینی و میکروبیولوژیکی در کارآزمایی‌های بالینی تصادفی همراه با دوره پیگیری کوتاه مدت ارائه شده است.

با این حال، بررسی‌های محدودی به ارزیابی و مقایسه این الگوهای درمانی از نظر حذف عفونت در اندومتر و لوله‌های فالوپ و یا تعیین شیوع عوارض طولانی مدت (نظیر ناباروری لوله‌ای و بارداری نابجا) پس از درمانی ضدمیکروبی پرداخته­‌اند.

الگوی درمانی بهینه و پیامدهای طولانی مدت درمان اولیه زنان با PID تحت بالینی نامشخص است.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

تمامی داروهای مورد استفاده برای درمان PID باید بر علیه نایسریا گونوره‌آ و کلامیدیا تراکوماتیس نیز موثر باشد، چرا که غربالگری منفی قسمت داخلی گردن رحم از نظیر این ارگانیسم‌ها به معنی نبود عفونت‌های قسمت‌های فوقانی دستگاه تولیدمثل نیست. نیاز به حذف و ریشه کن کردن ارگانیسم‌های بی‌هوازی از زنان با PID به صورت قطعی مشخص نشده است. باکتری‌های بی‌هوازی از قسمت‌های فوقانی دستگاه تولید مثل زنان با PID جداسازی شده است.

در زمان انتخاب الگوی درمان، کادر درمانی باید در دسترس بودن، قیمت و پذیرش درمان توسط بیمار را در نظر بگیرند.

در زنان با PID با شدت بالینی ملایم تا متوسط، روش‌های درمانی تزریقی و خوراکی اثربخشی یکسانی دارند.

تصمیم‌گیری در مورد نیاز به بستری شدن در بیمارستان باید بر اساس قضاوت پزشک و نیز دارا بودن یکی از معیارهای زیر توسط بیمار گرفته شود:

درمان تزریقی برای عفونت التهاب لگنی

کارآزمایی‌های تصادفی مختلف اثربخی الگوهای درمانی تزریقی را نشان داده‌اند.

تجربیات بالینی می­تواند به تصمیم‌گیری در رابطه با تغییر به درمان خوراکی کمک کند.

این تغییر روش درمان می­‌تواند 48-24 ساعت پس از بهبودی علایم بالینی آغاز شود. در زنان آبسه‌های لوله‌ای-تخمدانی، بستری شدن بیمار حداقل به مدت 24 ساعت توصیه می‌شود.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

بهبودی علایم بالینی در زنان (نظیر کاهش میزان تب، کاهش در میزان سفتی شکم و کاهش در میزان حرکات رحم، آدنکس و گردن رحم) 3 روز پس از شروع درمان مشاهده می­شود.

در صورت عدم بهبود علایم بالینی 72 ساعت پس از درمان داخل عضلانی/خوراکی، بستری شدن در بیمارستان، ارزیابی الگوی درمان آنتی‌بیوتیکی و روش‌های تشخیصی اضافی (نظیر در نظر گرفتن لاپاراسکوپی مستقیم برای تشخیص‌های جایگزین) توصیه می‌شود. تمامی زنان با تشخیص PID کلامیدیایی یا گونوره‌آیی باید 3 ماه پس از درمان، صرف نظر از درمان یا عدم درمان شریک جنسی، استراحت کنند در صورتی که استراحت به مدت 3 ماه امکان‌پذیر نباشد، زنان باید دوره‌های بعدی مراجعه برای پیگیری درمان مورد آزمایش مجدد قرار بگیرند.

تاثیر شریک جنسی بر عفونت لگن

مردانی که تماس جنسی با زنان با عفونت PID را در بازه زمانی 60 روز پیش از شروع علایم را داشته باشند، باید مورد ارزیابی، آزمایش و درمان احتمالی برای کلامیدیا یا گونوره‌آ صرف نظر از اتیولوژی PID و یا ارگانیسم جداسازی شده از بیمار قرار بگیرند.

در صورتی که آخرین تماس جنسی زن بیش از 60 روز از شروع علایم یا تشخیص باشد، آخرین شریک جنسی فرد باید تحت درمان قرار بگیرد. مردان شریک جنسی زنان با PID ایجاد شده توسط نایسریا گونوره‌آ و/یا کلامیدیا تراکوماتیس معمولاً بدون علامت هستند.

اقدامات لازم باید برای درمان این افراد در نظر گرفته شود. در صورتی که این ارتباط با تاخیر همراه باشد و یا امکان پذیر نباشد، EPT و ارجاع فرد روش‌های جایگزین برای درمان مردان با تماس جنسی با زنان دارای عفونت‌های کلامیدیایی یا گونوره‌آ می‌باشد.

به افراد باید توصیه شود تا زمان درمان کامل و مناسب شریک جنسی (زمان درمان کامل و رفع علایم بیماری)، از تماس جنسی خودداری کنند.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر آبی شنبه ۲۸ خرداد ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام دو روز هست که بیضه های من قرمز شده و مقداری سوزش دارد. سوزش زیاد نیست و قابل تحمل هست اما احساس میشود. مقداری هم کنار کشاله هم سوزش و قرمزی دیده میشود. از آلت هم چیز عفونی ندیدم که خارج شود. سوزش ادرار ندارم. چند روز قبل برای اولین باری که با پارتنرم رابطه جنسی بدون کاندوم داشتم بعد از اون این مورد ایجاد شده است. لظفا راهنمایی بفرمایید. تصاویر ارسال شده است.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ خرداد ۱( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر HRZ شنبه ۲۸ خرداد ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر همانطور که در تصویر مشاهده می کنید این خشکی های قرمز رنگ مدت هفت ماه است که در الت تناسلی ایجاد شده اند و به دکتر ارولوژی مراجعه شد و پمادهای هیدروکورتیزون و کلوتریمازول هم به مدت بیست روز استفاده کردم اما به نتیجه نرسید به نظرتان یک بیماری جدی است و به دکتر پوست مراجعه کنم
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ خرداد ۱( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا بزن

   به نزدیکترین پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر بهار پنجشنبه ۵ خرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام دكتر.
  من دختر ٢٩ ساله هستم كه به مدت يه هفته دارم از قرص ضد بارداري كه تحويز پزشك بوده براي قاعدگي نامنظم مصرف ميكنم.چند روزيه متوجه شدم چندتا جوش بصورت تاول قرمز رنگ در ناحيه تناسلي هست كه خيلي نگرانم.لطفا راهنماييم كنيد.
  ايا خطرناك هست يا قابل درمان؟؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۵ خرداد ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس ارسال شود

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی شود

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فرهاد پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر انتظاری. زائده‌هایی روی کلاهک آلت تناسلیم بوجود اومده که حس میکنم داره بیشتر هم میشه. دردی در این زائده‌ها نیست. تا کنون رابطه جنسی هم نداشتم. ممنون میشم از تصویر پیوست راهنمایی کنید که این زائده‌ها چی هستن و چطور میشه از بینشون برد.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ اردیبهشت ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر نرگس دوشنبه ۸ فروردین ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام خسته‌ نباشید. من بخاطر مشکل هورمونی دچار جوش‌ زیر پوستی سياه و سفید شدم. ازتون خواهش میکنم که کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ فروردین ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار صابون کلیندا بزن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک شود

   موفق

 • تصویر کاربر سمیرا دوشنبه ۸ فروردین ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر اقای دکتر من پلی کستیک هستم الان نزدیک یک ساله قرص اسپیرولاکتون ۱۰۰ میخورم برای جوش صورتم بند که میندازم صورتم پرجوش میشه الان ۲ هفته قرص اسپیرولاکتون قطع کردم میخواموبارداربشم صورتم وبندانداختم پرجوش شده لطفا بگین چه قرصی بخورم جوشم بره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ فروردین ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار صابون کلیندا بزن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک شود

   موفق

 • تصویر کاربر مانی چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشین آقای دکتر چن مدته احساس میکنم چیز سفت کمی شبیه سفید تورم داسته توبیضم احتمال میدم کیست اپیدرموئید باشه میشه نظرتون بگین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر نخجوانی یکشنبه ۲۴ بهمن ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  سلام
  نوبت اینتر نتی که میخوام بگیرم به مرحله پرداخت که میرسم تاریخ رزرو شده رو نا معتبر اعلام میکنه ، میترسم پرداخت رو انجام بدم اما تاریخ رزرو تعثایید نشه ، لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ بهمن ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   از لینک زیر اقدام شود پس از پرداخت نهایی ، نوبت تائید شده و نیازی به تماس با مطب نیست

   تا زمانی که پرداخت آنلاین انجام نشود نوبت نهایی نخواهد شد نامعتبر می باشد

   تمامی روز ها و ساعاتی که در وب سایت درج شده است صحیح و به روز می باشند

   http://nobat.drentezari.com

    

 • تصویر کاربر مهتاب یکشنبه ۲۴ بهمن ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 44 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید، آقای دکتر چند روزیه که دو تا دونه مشکوک در مقعدم دیدم میخواستم ببینم hpv هست یا نه؟ ممکنه مو زیر پوستی باشه؟ عکسش رو ارسال کردم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ بهمن ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   در صورت عدم بهبودی طی 2 هفته آینده جهت ارزیابی از نظر HPV PCR بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۱۷ بهمن ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام من ١٨ سالمه رابطه كامل نداشتم باكره هستم رابطه سطحي داشتم ميخواستم ببنيم اين ها زيگيل هستند داخل الت تناسليم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۷ بهمن ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل تناسلی مطرح نیست چنانچه وستیبولار پاپولوزیس مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر