عفونت و التهاب لگن در زنان و درمان ها

عفونت و التهاب لگن در زنان و درمان ها

فهرست مطالب

بیماری‌های التهابی لگن (PID) عفونت سیستم تولید مثلی در زنان است. این وضعیت معمولاً در اثر عفونت قابل انتقال از طریق تماس جنسی ایجاد می‌شود. در صورت داشتن چنین عفونت‎‌هایی، معمولاً پزشک برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند، با این حال در برخی موارد نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد.

بیماری­‌های التهابی لگن (PID) بخش‌های مختلفی از سیستم تولیدمثل شامل رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها را درگیر می‌کند. در صورت عدم درمان مناسب و صحیح، با عفونت‌های مکرر همراه خواهد بود و از طرف دیگر منجر به ایجاد مشکل در بارداری می‌شود.

درمان بیماری‌های التهابی لگن چیست؟

انواع مختلفی از عفونت‌های باکتریایی می­‌تواند منجر به PID شود که از آن جمله می‌توان به گونورآ (سوزاک)، کلامیدیا و مایکوپلاسما ژنیتالوم اشاره کرد. تخمین زده می‌شود که هر ساله حدود 770 هزار زن به چنین عفونت‌های مبتلا می‌شوند.

چه قرصی برای عفونت لگن خوبه؟

انواع مختلفی از آنتی‌بیوتیک­ها بر روی این عفونت موثر هستند و شما می‌توانید انواع مختلفی از این داروها را به صورت همزمان مصرف کنید.

در اکثر موارد نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک­‌ها به مدت 2 هفته وجود دارد. حتی در صورت بهبود علایم نیز باید، روند و مسیر درمان را به طور کامل به اتمام برسانید.

علایم شما در عرض 3 روز بهبود پیدا می‌کند. در صورت عدم بهبود علایم، باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا اقدامات جایگزین را برای شما در نظر بگیرد.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

بستری شدن در بیمارستان برای عفونت لگن

در موارد شدید بیماری، درمان شما می‌تواند شامل بستری شدن در بیمارستان باشد. چند دلیل برای این امر وجود دارد:

نیاز به دریافت آنتی‌بیوتیک داخل وریدی داشته باشید. به عنوان مثال در صورتی که قادر به مصرف قرص نباشید، پزشک شما تجویز آنتی‌بیوتیک داخل وریدی را توصیه می‌کند.

وضعیت تحت عنوان «آبسه‌های لوله‌ای-تخمدانی» در شما ایجاد شود. این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که بخشی از تخمدان یا لوله‌های فالوپ با مایعات عفونی که نیاز به درناژ و خارج شدن دارند، پر شود. در اولین مرحله درمانی، آنتی‌بیوتیک‌های داخل وریدی برای پاکسازی عفونت به فرد تجویز می‌شود.

وضعیت بیماری در معده داشته باشید و یا دچار استفراغ یا تب بالا شوید. پزشک قادر به رد سایر مشکلات شکمی نظیر التهاب و عفونت آپاندیس نیست.

درمان بیماری التهابی لگن حاد

رژیم درمانی در PID باید مبتنی بر تجربه بوده و طیف وسیعی از عوامل بیماری‌زای ‌احتمالی را پوشش دهد. انواع مختلفی از درمان‌های آنتی‌بیوتیکی خوراکی و غیرخوراکی موثر در دستیابی به درمان بالینی و میکروبیولوژیکی در کارآزمایی‌های بالینی تصادفی همراه با دوره پیگیری کوتاه مدت ارائه شده است.

با این حال، بررسی‌های محدودی به ارزیابی و مقایسه این الگوهای درمانی از نظر حذف عفونت در اندومتر و لوله‌های فالوپ و یا تعیین شیوع عوارض طولانی مدت (نظیر ناباروری لوله‌ای و بارداری نابجا) پس از درمانی ضدمیکروبی پرداخته­‌اند.

الگوی درمانی بهینه و پیامدهای طولانی مدت درمان اولیه زنان با PID تحت بالینی نامشخص است.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

تمامی داروهای مورد استفاده برای درمان PID باید بر علیه نایسریا گونوره‌آ و کلامیدیا تراکوماتیس نیز موثر باشد، چرا که غربالگری منفی قسمت داخلی گردن رحم از نظیر این ارگانیسم‌ها به معنی نبود عفونت‌های قسمت‌های فوقانی دستگاه تولیدمثل نیست. نیاز به حذف و ریشه کن کردن ارگانیسم‌های بی‌هوازی از زنان با PID به صورت قطعی مشخص نشده است. باکتری‌های بی‌هوازی از قسمت‌های فوقانی دستگاه تولید مثل زنان با PID جداسازی شده است.

در زمان انتخاب الگوی درمان، کادر درمانی باید در دسترس بودن، قیمت و پذیرش درمان توسط بیمار را در نظر بگیرند.

در زنان با PID با شدت بالینی ملایم تا متوسط، روش‌های درمانی تزریقی و خوراکی اثربخشی یکسانی دارند.

تصمیم‌گیری در مورد نیاز به بستری شدن در بیمارستان باید بر اساس قضاوت پزشک و نیز دارا بودن یکی از معیارهای زیر توسط بیمار گرفته شود:

درمان تزریقی برای عفونت التهاب لگنی

کارآزمایی‌های تصادفی مختلف اثربخی الگوهای درمانی تزریقی را نشان داده‌اند.

تجربیات بالینی می­تواند به تصمیم‌گیری در رابطه با تغییر به درمان خوراکی کمک کند.

این تغییر روش درمان می­‌تواند 48-24 ساعت پس از بهبودی علایم بالینی آغاز شود. در زنان آبسه‌های لوله‌ای-تخمدانی، بستری شدن بیمار حداقل به مدت 24 ساعت توصیه می‌شود.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

بهبودی علایم بالینی در زنان (نظیر کاهش میزان تب، کاهش در میزان سفتی شکم و کاهش در میزان حرکات رحم، آدنکس و گردن رحم) 3 روز پس از شروع درمان مشاهده می­شود.

در صورت عدم بهبود علایم بالینی 72 ساعت پس از درمان داخل عضلانی/خوراکی، بستری شدن در بیمارستان، ارزیابی الگوی درمان آنتی‌بیوتیکی و روش‌های تشخیصی اضافی (نظیر در نظر گرفتن لاپاراسکوپی مستقیم برای تشخیص‌های جایگزین) توصیه می‌شود. تمامی زنان با تشخیص PID کلامیدیایی یا گونوره‌آیی باید 3 ماه پس از درمان، صرف نظر از درمان یا عدم درمان شریک جنسی، استراحت کنند در صورتی که استراحت به مدت 3 ماه امکان‌پذیر نباشد، زنان باید دوره‌های بعدی مراجعه برای پیگیری درمان مورد آزمایش مجدد قرار بگیرند.

تاثیر شریک جنسی بر عفونت لگن

مردانی که تماس جنسی با زنان با عفونت PID را در بازه زمانی 60 روز پیش از شروع علایم را داشته باشند، باید مورد ارزیابی، آزمایش و درمان احتمالی برای کلامیدیا یا گونوره‌آ صرف نظر از اتیولوژی PID و یا ارگانیسم جداسازی شده از بیمار قرار بگیرند.

در صورتی که آخرین تماس جنسی زن بیش از 60 روز از شروع علایم یا تشخیص باشد، آخرین شریک جنسی فرد باید تحت درمان قرار بگیرد. مردان شریک جنسی زنان با PID ایجاد شده توسط نایسریا گونوره‌آ و/یا کلامیدیا تراکوماتیس معمولاً بدون علامت هستند.

اقدامات لازم باید برای درمان این افراد در نظر گرفته شود. در صورتی که این ارتباط با تاخیر همراه باشد و یا امکان پذیر نباشد، EPT و ارجاع فرد روش‌های جایگزین برای درمان مردان با تماس جنسی با زنان دارای عفونت‌های کلامیدیایی یا گونوره‌آ می‌باشد.

به افراد باید توصیه شود تا زمان درمان کامل و مناسب شریک جنسی (زمان درمان کامل و رفع علایم بیماری)، از تماس جنسی خودداری کنند.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مرتضی جمعه ۱ مرداد ۰( 4 روز پیش) تعداد بازدید: 4 مشاهده پرسش
  با سلام ووقت بخیر
  خانومم صورت خانومم لکه های سیاه وقهوهای ریز وزیادی داره هر دوره هم که کرم گیاهی وشیمیایی استفاده کرده دوباره برگشت داشته
  وهمچنین جای جوش هم روی صورتش زیاده
  میخواستم ببینم راهی برای درمان قطعی وجود داره مثل لیزر و...یا نه یا بهترین راه که بهتر جواب بگیریم چیه
  ممنون از پاسخگوییتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱ مرداد ۰( 4 روز پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام. من مجرد هستم. و ۲۶ سالم هست. هیچ گونه رابطه جنسی نداشته ام. اما یکی دو روز میشه که روی آلت تناسلیم یه لکه قهوه ای رنگ پیدا شد حالا به اندازه دو سانت بزرگ شده و درد هم داره و برامدگی هم داره. بعضی وقت ها خارش هم داره.
  چی میتونه باشه و چطور درمان میشه.
  عکسش رو براتون فرستادم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۵ تیر ۰( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۶ تیر ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر مدتی هست دور بدنه آلت تناسلی ام خط سیاه رنگی پیدا شده که نه درد دارد و نه خارش میخواستم علتشو ازتون بپرسم
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۶ تیر ۰( 4 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه سبوریک کراتوزیس یا زگیل یا اگزما مطرح باشه. ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر سپیده‌دم یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر ، حدود یک سال هست که این برجستگی بدون هیچ درد و خارشی در ناحیه تناسلیم ایجاد شده. در چهار سال اخیر فقط یکبار رابطه‌ی جنسی داشتم. میخام آزمایش پاپ‌اسمیر بدم و خیلی نگرانم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ خرداد ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی به نفع زگیل تناسلی واضح دیده نمی شود

   نگران نباش و تست HPV PCR را پیگیری کن

   موفق

 • تصویر کاربر علی سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من عذر میخوام بابت ارسال عکس دکتر توو این عکس براتون مشخص کردم بنظرتون اون قسمتی که خط کشیدم میتونه مورد نگران کننده ایی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۴ خرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی هیچگونه علائم نگران کننده ای مشاهده نمی شود

   موفق

 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام لیزر برای موهای زیر پوستی که باعث جوش میشوند در مطب شما انجام میشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   خیر

 • تصویر کاربر حامد شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام
  ضمن تشکر بعرض می رساند ؛ در حدود کمتر از ۵ دقیقه پس از رابطه ؛ حدود ۱۲ عدد برجستگی شبیه تاول گوشتی باندازه نخود و کوچکتر به همراه سوزش و خارش روی پوست بیضه ام ایجاد گردید که پس از ۲۴ ساعت بدون درد و خارش می باشند و حجم برجستگی ها کمی کوچکتر شده اند.
  ممنون از اظهار نظر جنابعالی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمالا نوعی واکنش آلرژیک مطرح باشد

   نگران نباش

 • تصویر کاربر محمد۲۰ یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر سوالم اینه زیر پوست ختنه گاه توده ای سفت به اندازه عدس و گرد هست خیلی سال هست و تقریبا تغییر نکرده اندازش و از روی پوست ختنه گاه اصلا معلوم نیست هیچی فقط با لمس مشخص میشه و به صورتی انگار به رگ متصل و با دست کمی جابجا میشه هیچ درد و سوزش و خارش هیچ علامتی نیست جز اینکه وسواس گرفتم بهش دست میزنم بهش احساس ناخوشایندی این چی هست و نیاز به درمان داره یا بزرگ میشه راهنمایی فرمایید تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۷ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت یا کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  2. تصویر کاربر محمد۲۰ جمعه ۲۷ فروردین ۰( 3 ماه پیش)
   سلام جناب دکتر خسته نباشید ممنون از پاسخگویی پاپول مرواریدی نیست دکتر چون دکتر زیر پوست هست و اصلا معلوم نیست فقط با لمس حس میشه چندین سال هست تغییر به نظرم نکرده فقط از نظر اینکه بهش حساس شدم دست که میزنم حسش میکنم ناخوشایند پس جای نگرانی نیست ؟ اندازش بزرگتر که نمیشه ؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۹ فروردین ۰( 3 ماه پیش)

   ممکنه کیست اپیدرمال مطرح باشد

   به هر حال بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر رسول چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  ضمن تشکر خواستار موفقیت روز افزون دکتر عزیز هستم
  در پناه حق
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   سپاس

 • تصویر کاربر مریم یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام دکتر .خسته نباشید.من در قسمت بکینی دچار تیرگی پوست شدم...بعد از زایمان شدیدتر هم شد..به نظر شما چه راه درمانی موثری برای رفع تیرگی وجود داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۰ اسفند ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد نیاز به اقدام خاصی نیست ولی در برخی موارد ممکنه لیزر موثر باشد

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر