عفونت و التهاب لگن در زنان و درمان ها

عفونت و التهاب لگن در زنان و درمان ها

فهرست مطالب

بیماری‌های التهابی لگن (PID) عفونت سیستم تولید مثلی در زنان است. این وضعیت معمولاً در اثر عفونت قابل انتقال از طریق تماس جنسی ایجاد می‌شود. در صورت داشتن چنین عفونت‎‌هایی، معمولاً پزشک برای شما آنتی‌بیوتیک تجویز می‌کند، با این حال در برخی موارد نیاز به بستری شدن در بیمارستان وجود دارد.

بیماری­‌های التهابی لگن (PID) بخش‌های مختلفی از سیستم تولیدمثل شامل رحم، لوله‌های فالوپ و تخمدان‌ها را درگیر می‌کند. در صورت عدم درمان مناسب و صحیح، با عفونت‌های مکرر همراه خواهد بود و از طرف دیگر منجر به ایجاد مشکل در بارداری می‌شود.

درمان بیماری‌های التهابی لگن چیست؟

انواع مختلفی از عفونت‌های باکتریایی می­‌تواند منجر به PID شود که از آن جمله می‌توان به گونورآ (سوزاک)، کلامیدیا و مایکوپلاسما ژنیتالوم اشاره کرد. تخمین زده می‌شود که هر ساله حدود 770 هزار زن به چنین عفونت‌های مبتلا می‌شوند.

چه قرصی برای عفونت لگن خوبه؟

انواع مختلفی از آنتی‌بیوتیک­ها بر روی این عفونت موثر هستند و شما می‌توانید انواع مختلفی از این داروها را به صورت همزمان مصرف کنید.

در اکثر موارد نیاز به مصرف آنتی‌بیوتیک­‌ها به مدت 2 هفته وجود دارد. حتی در صورت بهبود علایم نیز باید، روند و مسیر درمان را به طور کامل به اتمام برسانید.

علایم شما در عرض 3 روز بهبود پیدا می‌کند. در صورت عدم بهبود علایم، باید به پزشک معالج خود مراجعه کنید تا اقدامات جایگزین را برای شما در نظر بگیرد.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

بستری شدن در بیمارستان برای عفونت لگن

در موارد شدید بیماری، درمان شما می‌تواند شامل بستری شدن در بیمارستان باشد. چند دلیل برای این امر وجود دارد:

نیاز به دریافت آنتی‌بیوتیک داخل وریدی داشته باشید. به عنوان مثال در صورتی که قادر به مصرف قرص نباشید، پزشک شما تجویز آنتی‌بیوتیک داخل وریدی را توصیه می‌کند.

وضعیت تحت عنوان «آبسه‌های لوله‌ای-تخمدانی» در شما ایجاد شود. این وضعیت زمانی ایجاد می‌شود که بخشی از تخمدان یا لوله‌های فالوپ با مایعات عفونی که نیاز به درناژ و خارج شدن دارند، پر شود. در اولین مرحله درمانی، آنتی‌بیوتیک‌های داخل وریدی برای پاکسازی عفونت به فرد تجویز می‌شود.

وضعیت بیماری در معده داشته باشید و یا دچار استفراغ یا تب بالا شوید. پزشک قادر به رد سایر مشکلات شکمی نظیر التهاب و عفونت آپاندیس نیست.

درمان بیماری التهابی لگن حاد

رژیم درمانی در PID باید مبتنی بر تجربه بوده و طیف وسیعی از عوامل بیماری‌زای ‌احتمالی را پوشش دهد. انواع مختلفی از درمان‌های آنتی‌بیوتیکی خوراکی و غیرخوراکی موثر در دستیابی به درمان بالینی و میکروبیولوژیکی در کارآزمایی‌های بالینی تصادفی همراه با دوره پیگیری کوتاه مدت ارائه شده است.

با این حال، بررسی‌های محدودی به ارزیابی و مقایسه این الگوهای درمانی از نظر حذف عفونت در اندومتر و لوله‌های فالوپ و یا تعیین شیوع عوارض طولانی مدت (نظیر ناباروری لوله‌ای و بارداری نابجا) پس از درمانی ضدمیکروبی پرداخته­‌اند.

الگوی درمانی بهینه و پیامدهای طولانی مدت درمان اولیه زنان با PID تحت بالینی نامشخص است.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

تمامی داروهای مورد استفاده برای درمان PID باید بر علیه نایسریا گونوره‌آ و کلامیدیا تراکوماتیس نیز موثر باشد، چرا که غربالگری منفی قسمت داخلی گردن رحم از نظیر این ارگانیسم‌ها به معنی نبود عفونت‌های قسمت‌های فوقانی دستگاه تولیدمثل نیست. نیاز به حذف و ریشه کن کردن ارگانیسم‌های بی‌هوازی از زنان با PID به صورت قطعی مشخص نشده است. باکتری‌های بی‌هوازی از قسمت‌های فوقانی دستگاه تولید مثل زنان با PID جداسازی شده است.

در زمان انتخاب الگوی درمان، کادر درمانی باید در دسترس بودن، قیمت و پذیرش درمان توسط بیمار را در نظر بگیرند.

در زنان با PID با شدت بالینی ملایم تا متوسط، روش‌های درمانی تزریقی و خوراکی اثربخشی یکسانی دارند.

تصمیم‌گیری در مورد نیاز به بستری شدن در بیمارستان باید بر اساس قضاوت پزشک و نیز دارا بودن یکی از معیارهای زیر توسط بیمار گرفته شود:

درمان تزریقی برای عفونت التهاب لگنی

کارآزمایی‌های تصادفی مختلف اثربخی الگوهای درمانی تزریقی را نشان داده‌اند.

تجربیات بالینی می­تواند به تصمیم‌گیری در رابطه با تغییر به درمان خوراکی کمک کند.

این تغییر روش درمان می­‌تواند 48-24 ساعت پس از بهبودی علایم بالینی آغاز شود. در زنان آبسه‌های لوله‌ای-تخمدانی، بستری شدن بیمار حداقل به مدت 24 ساعت توصیه می‌شود.

درمان بیماری‌های التهابی لگن

بهبودی علایم بالینی در زنان (نظیر کاهش میزان تب، کاهش در میزان سفتی شکم و کاهش در میزان حرکات رحم، آدنکس و گردن رحم) 3 روز پس از شروع درمان مشاهده می­شود.

در صورت عدم بهبود علایم بالینی 72 ساعت پس از درمان داخل عضلانی/خوراکی، بستری شدن در بیمارستان، ارزیابی الگوی درمان آنتی‌بیوتیکی و روش‌های تشخیصی اضافی (نظیر در نظر گرفتن لاپاراسکوپی مستقیم برای تشخیص‌های جایگزین) توصیه می‌شود. تمامی زنان با تشخیص PID کلامیدیایی یا گونوره‌آیی باید 3 ماه پس از درمان، صرف نظر از درمان یا عدم درمان شریک جنسی، استراحت کنند در صورتی که استراحت به مدت 3 ماه امکان‌پذیر نباشد، زنان باید دوره‌های بعدی مراجعه برای پیگیری درمان مورد آزمایش مجدد قرار بگیرند.

تاثیر شریک جنسی بر عفونت لگن

مردانی که تماس جنسی با زنان با عفونت PID را در بازه زمانی 60 روز پیش از شروع علایم را داشته باشند، باید مورد ارزیابی، آزمایش و درمان احتمالی برای کلامیدیا یا گونوره‌آ صرف نظر از اتیولوژی PID و یا ارگانیسم جداسازی شده از بیمار قرار بگیرند.

در صورتی که آخرین تماس جنسی زن بیش از 60 روز از شروع علایم یا تشخیص باشد، آخرین شریک جنسی فرد باید تحت درمان قرار بگیرد. مردان شریک جنسی زنان با PID ایجاد شده توسط نایسریا گونوره‌آ و/یا کلامیدیا تراکوماتیس معمولاً بدون علامت هستند.

اقدامات لازم باید برای درمان این افراد در نظر گرفته شود. در صورتی که این ارتباط با تاخیر همراه باشد و یا امکان پذیر نباشد، EPT و ارجاع فرد روش‌های جایگزین برای درمان مردان با تماس جنسی با زنان دارای عفونت‌های کلامیدیایی یا گونوره‌آ می‌باشد.

به افراد باید توصیه شود تا زمان درمان کامل و مناسب شریک جنسی (زمان درمان کامل و رفع علایم بیماری)، از تماس جنسی خودداری کنند.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Sepehr دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنده قبلا روی صورتم یه جوشی در اومد و ترکوندمش و خونریزی کرد (تقریبا همه جوش هام بعد ترکوندن خونریزی میکنن) ولی این یکی خون یه مقدار کوچیکی همونجا موند و بعد هر بار خشک شدن کندم و دوباره کندم تا اینکه تقریبا تبدیل به یه اضافه گوشتی شد با این حال که اگه میخواستم یه کاریش کنم خون ریزی میکرد.بعد یکمیش رو با نخ بستم و جدا کردم ولی بازم هم مقداری از روی صورتم مونده که خیلی ازار دهنده اس.میخوام بدونم چطوری میشه این رو ورداشت و اثری از باقی نمونه.بنده 17 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال گردد 

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رضوان دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من چندروزه دچار خارش شدید مقعدی بودم و دفع با فشار و سوزش بود یه نحوی که یکبار مقدار کمی خون قرمز روشم رقیق دیدم و یعدش دتخل مقعد زخم دیدم یکبار ترشح زرد رنگی کمی از مقهد دیدم و حس کردم خیلی بوی بدی گرفتم مخصوصا توی ناحیه مقعد چندساعت بعدش دو سه تا لکه های گرد قهوه ایی کمرنگ روی باسن دیدم که اصلا برآمده نیستن خارش و سوزش ندارن حالت آکنه های روی پوست دست اما خیلی کمرنگ تر و خارش و سوزش و حتی دفع برطرف شده ممکنه زگیل باشه یا از عفونته؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادیم ضد عفونی کن

   پماد کلیندامایسین موضعی کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  ایا hpv درمان قطعی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی  ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است 

 • تصویر کاربر بهار دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  سلام
  بنده دختر باکره و 39 ساله هستم تنها رابطه جنسی بنده دوبار بوده مربوط به 6 سال پیش با نامزدم اونهم نه کامل،
  اما مدتی هست که متوجه ضایعاتی در لب داخلی واژن شدم، نمیدونم زگیل هست یا وسپیلاتور، علائم خاصی ندارم،
  قصد ازدواج دارم و میخام مطمئن بشم که این ضایعات چی هستن؟ ، آیا آزمایشی وجود داره که بنده با توجه به باکره بودنم، انجام بدم یا نمونه برداری از ضایعات برای بنده امکان‌پذیر هست یا نه، اگر هست لطفا بنده را راهنمایی بفرمایید. با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ستاره شنبه ۲ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  دختر مجردی هستم که سابقه روابط جنسی نداشتم ولی درگیر بیماری نوروفیبروماتوز همراه لکه ها شیری و و ندول و خال های موستی نوروفیبروما رو نواحی جناع سینه و کتف تا بالا باسن هستم
  چند وقتی یک سر برجستگی روی لابیا ماژورم بروز کرده
  نگرانم کرده ولی ن سوزش داره نه درد
  نگرانیم از این چون خوابگاه دانشجویی بودم به خاطر سرویس های بهداشتی مشترک و یا استخر رفتن دچار زگیل تناسلی شده باشم ممنون میشم راهنمایی کنیم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل مطرح نیست

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فرهاد شنبه ۲ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب آقای دکتر
  عرضم به حضورتون ، نزدیک یک ماهه جوش زده برای پاک ، اویل فکر میکردم عرق جوش شدم ، از پماد nnو پودر بچه استفاده کردم ، ولی درمان نشد ، آخر کاری ها دیدم جوشه.حتی یه عکس واضح گرفتم از دونه ها تنها که نظرتون رو بگید.ممنونم آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲ اردیبهشت ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر آیلار شنبه ۵ فروردین ۲( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من چندتا از این دونه های سیاه داخل واژنم زدم،همین چندروزه
  متاهلم هستم و چندروز پیش هم لیزر موهای زاید انجام دادم
  زگیل تناسلی هستش؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۵ فروردین ۲( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر بهاران دوشنبه ۲۲ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام دکتر،بعد از سردرد های پی در پی دخترم متوجه شدیم که فشار مغز دخترم بالا است و وضعیت جوش صورت دخترم شدید،جوش های برذگ و کوچک قرمز انگار تمام صورتش ملتهب،و دکتر با وجود فسار مغزش که ایتلارولامید روزی ۳ تا مصرف میکنه،اصرار داره فقط راکوتان بخوره،بعنی درمان دیگه ای نیست؟و اینکه دخترم تمام روتین پوستیش و به طور صحیح انجام میده ولی تاثیری نداره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ اسفند ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۵ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید. آیا HPV تیپ 54 می‌تونه باعث مشکلات جدی برای آقایان بشه؟ و آیا جواب آزمایش می‌تونه دقیقن تیپ 54 رو مشخص کنه؟ این جواب قابل استناد هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ اسفند ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   تقویت سیستم ایمنی ضروری است

   واکسن گارداسیل کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر مریم چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر عزیز وقتتون بخیر ، من تو کشاله رانم یه جیزی مثل قارچ هست ، چون hpv مثبت بوده نگرانم ، عکس براتون ارسال میکنم بیزحمت میفرمایید که چی هست
  بهش محلول آب دالیبور زدم روش خشک شده ولی یکم بالاتر هم قرمز شده ، ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر مریم سه شنبه ۹ اسفند ۱( 2 ماه پیش)
   و در ادامه بگم این عکس خشک شده اش نیست ، الان خشک شده
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر