درمان خانگی بیماری مقاربتی شانکروئید

درمان خانگی بیماری مقاربتی شانکروئید

فهرست مطالب

شانکروئید نوعی عفونت/بیماری مقاربتی ( STD/SDI) می باشد که ناشی از عفونت باکتریایی است و تا حد زیادی قابل سرایت می باشد. شانکروئید، هم در زنان و هم در مردان ، باعث ایجاد زخم های دردناک بر روی دستگاه تناسلی و یا در اطراف آن می شود.

برخلاف دیگر بیماری های مقاربتی معمول مانند سوزاک، تریکومانیازیس، کلامیدیا، سفلیس و تبخال، موارد ابتلا به شانکروئید در سطح جهانی رو به کاهش است. با این وجود، این بیماری بسیار عفونی است، و فقط لمس کردن زخم شانکروئید برای ابتلا به این بیماری کافی است.

اگر آنتی بیوتیک ها در دسترس نباشند، یک روش درمانی خانگی برای شانکروئید وجود دارد که شما می توانید آن ار امتحان کنید. اگر می خواهید شانکروئید را درمان کنید، ما همیشه مشورت با پزشک را پیشنهاد می دهیم، اما علاوه بر آن، چرا درمان طبیعی آن را امتحان نکنیم.

شانکروئید چیست؟

شانکروئید یک عفونت باکتریایی است که باعث بروز زخم های باز بزرگ دردناک بر روی دستگاه تناسلی یا در اطراف آن در زنان و مردان می شود. این یک بیماری مقاربتی است که در ایالات متحده به ندرت دیده می شود و اکثرا در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد.

باکتری Haemophilus ducreyi مسئول این عفونت می باشد. این باکتری بافت ناحیه ی تناسلی را آلوده می کند و یک زخم باز بزرگ به نام شانکروئید در آنجا ایجاد می کند. پس از تقریبا 11-3 روز، به دلیل حرکت عفونت اولیه، افراد مبتلا به شانکروئید ، برجستگی های دردناکی در اطراف دستگاه تناسلی خود مشاهده می کنند. زمانی که برجستگی ظاهر شد، به سرعت تبدیل به یک زخم می شود.

زخم از طریق اندازه و رنگ خود شناسایی می شود.

علائم شانکروئید

زخم شانکروئید ، بسیار بزرگ خواهد شد و عرض آن از یک هشتم اینچ به دو اینچ خواهد رسید. رنگ مرکز زخم شانکروئید خاکستری یا زرد خواهد بود و ممکن است چرک از آن ترشح شود.

شانکروئید معمولاً با درد در غدد لنفاوی همراه خواهد بود.

اگر زخم با دست لمس شود، نه تنها بسیار دردناک خواهد بود بلکه ممکن است خونریزی کند. در واقع، زخم هایی که مستعد خونریزی زیاد هستند، فرد مبتلا را با خطر بیماری مقاربتی بدخیم تری به نام  HIV تهدید می کنند. بنابراین ضروری است که در صورت ابتلای خود یا شریک زندگی تان به شانکروئید ، فوراً از فعالیت جنسی خودداری کنید.

تفاوت شانکروئید با تبخال

علائم شانکروئید اغلب با علائم تبخال تناسلی اشتباه گرفته می شوند. هر دو این بیماری ها زخم های مشابهی بر روی دستگاه تناسلی ایجاد می کنند اما تفاوت هایی نیز وجود دارد.

زخم های تبخال، برخلاف ایجاد یک زخم بزرگ، درابتدا تاول های کوچکی بر روی دستگاه تناسلی ایجاد کنند. زخم های تبخال با آنتی بیوتیک ها درمان نمی شوند ، چرا که توسط ویروسی ایجاد شده اند که هیچ درمان شناخته شده ای ندارد.

تاول های تبخال به صورت موجی می آیند ، به طوری که هر کدام از تاول ها نسبت به قبلی ، از شدت کمتری برخوردار می باشد و این تاول ها ممکن است به مدت یک سال یا بیشتر ادامه داشته باشند.

علائم شانکروئید در زنان

متأسفانه ، زخم های شانکروئید برای زنان در چند جا در اطراف دستگاه تناسلی به طور همزمان ایجاد می شوند. آنها اغلب در اطراف لب های واژن و نیز بین مقعد و واژن ظاهر می شوند.
غیر معمول نیست که زخم ها در هر جای دیگری از بدن مانند داخل ران ها، انگشتان و قفسه سینه نیز ظاهر شوند. برخی  از زنان ممکن است علائم آنفلوانزا و همچنین ترشحات واژن را تجربه کنند. گرفتگی شکم مشابه با بیماری التهابی لگن نیز همراه با گره های لنفاوی متورم گزارش شده است.

علائم شانکروئید در زنان

علائم شانکروئید در مردان

علائم شانکروئید در مردان بیشتر در یک محل خاص می باشد. مردان نیز مانند زنان دچار زخم هایی دردناک و باز می شوند که ناگهان بر روی دستگاه تناسلی آنها ایجاد می شود ، اما معمولاً، فقط یک زخم بزرگ دردناک وجود دارد.

ادرار دردناک نیز یک علامت شایع می باشد و درد آشکار در حین فعالیت جنسی نیز از علائم مرتبط شانکروئید می باشد. زخم ها به هنگام لمس کردن نرم هستند، که اغلب با لمس کردن، دچار خونریزی یا چرک می شوند و اندازه ی آنها به سرعت تغییر می کند. زخم های شانکروئید در مردان معمولا، در پوست ختنه گاه ، در سر ، تنه یا در کیسه بیضه ی آلت تناسلی مشاهده می شوند.

با توجه به این حقیقت که زخم ها اغلب روی پوست ختنه گاه ظاهر می شوند، یک علامت طولانی مدت شایع در رابطه با شانکروئید، فیموزیس می باشد، به طوری که زخم پوست ختنه گاه منجر به سفت شدن پوست ختنه گاه در اطراف سر آلت تناسلی می شود.

قارچ آلت تناسلی مردان

درمان خانگی برای شانکروئید

بهترین راه برای درمان شانکروئید درمان آن در مراحل اولیه می باشد. در این زمان، درمان های خانگی شانکروئید به بهترین شکل عمل می کنند. اصل نهفته در درمان های خانگی این می باشد که آنها ضد باکتری یا ضد التهاب هستند که هر دو آنها به درمان شما کمک خواهند کرد.

خواص سیر برای شانکروئید

سیر به عنوان یک درمان خانگی برای شانکروئید ، حتی برای کسانی که از سیر برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کنند، تعجب آور نیست. بله، این جادوی سیر است که دارای خاصیت ضد باکتریایی می باشد که به مبارزه با شانکروئید کمک می کند. سیر ، ضد ویروس و ضد التهاب نیز می باشد. سیر خام را با معده خالی بجوید. سیر را در رژیم غذایی منظم خود جای دهید. مقداری سیر را به آرامی سرخ کنید و با پنبه ی آغشته شده به روغن سیر ، زخم را پاک کنید.

زردچوبه درمان شانکروئید

زردچوبه یک ماده عالی در آشپزخانه برای درمان بیماری ها می باشد. همچنین این یک درمان خانگی خارق  العاده برای شانکروئید و دیگر بیماری های مقاربتی است. خواص ضد التهابی زردچوبه از التهاب جلوگیری می کند.

زردچوبه ، به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی از آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و فرایند بهبودی را سرعت می بخشد. کورکومین موجود در زردچوبه، دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی می باشد که در درمان  HIV و نیز درمان شانکروئید تا حد زیادی بسیار مفید است.

زردچوبه را می توان به صورت خوراکی و یا استعمالی استفاده کرد. یک دوم قاشق چای خوری زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کنید. پس از به جوش آمدن، حدود 10 دقیقه آن را بپزید. سپس شیر زردچوبه را گرم بنوشید.

 مقداری آب به زردچوبه اضافه کنید و آن را خوب مخلوط کنید تا تبدیل به خمیر شود. آن را بر روی نقاط آسیب دیده بمالید و پس از خشک شدن خمیر آن را بشویید.

خواص-زردچوبه
خواص سیر برای شانکروئید

برگ های چریش و آلوئه ورا

برگ های چریش از دوران باستان برای درمان بیماری های پوستی مختلف استفاده می شده اند. برگ های چریش ضد باکتریایی، ضد قارچ و ضدویروسی هستند و از این رو در مبارزه با عفونت های باکتریایی موفق هستند.

برگ های چریش ، درمانی خارق العاده برای شانکروئید می باشند. یک دسته برگ چریش را به آب اضافه کنید و آن را به مدت 15 دقیقه بجوشانید. بعد از گرم شدن آب، در آن حمام کنید. برگ های چریش را می توان شب به وان حمام پر از آب اضافه کرد تا صبح در آن حمام کنید. چند برگ چریش را می توانید صبح با معده خالی بخورید.

خواص ضد باکتریایی آلوئه ورا، آن را به درمانی عالی برای شانکروئید تبدیل می کند. این ماده در درمان زخم ها بسیار مؤثر است و برای شانکروئید بسیار توصیه می شود. ژل آلوئه ورا را در محل مبتلا شده قراردهید و بگذارید خشک شود.

برگ های چریش
آلوئه ورا و شانکروئید

روغن درخت چای اثری عالی بر شانکروئید

درخت چای دارای خواص آنتی باکتریال قوی می باشد و از این رو برای درمان شانکروئید توصیه می شود. این ماده برای تسکین درد مرتبط با این بیماری کمک می کند. روغن درخت چای را بر روی قسمت های مبتلا شده بمالید.

روغن پونه کوهی (اورگانو)

روغن پونه کوهی ضد ویروسی، ضدعفونی کننده و ضد قارچ می باشد. این روغن نه تنها باکتری را از بین می برد، بلکه یک تقویت کننده ایمنی عالی نیز می باشد.

شما می توانید از این روغن برای درمان شانکروئید استفاده کنید، چرا که با عفونت و زخم مقابله می کند و التهاب را کاهش می دهد. چند قطره روغن زیتون به روغن پونه کوهی اضافه کنید. آن را با هم مخلوط کنید و در نقاط مبتلا شده قرار دهید.

تا زمانی که تسکین پیدا می کنید ، می توانید این مخلوط را سه بار در روز استفاده کنید.

روغن پونه کوهی (اورگانو)
شانکروئید و روغن درخت چای

معجزه عصاره برگ زیتون در درمان شانکروئید

نقش عصاره برگ زیتون را در درمان شانکروئید اثبات کرده است. عصاره برگ زیتون، با خاصیت ضد میکروبی خود در درمان شانکروئید مؤثر است. این عصاره، ایمنی را افزایش می دهد که برای مبارزه با عفونت ها ضروری است. اولئوروپین موجود در روغن زیتون با رشد باکتری ها مقابله می کند.

ماست درمانی

پروبیوتیک های موجود در ماست باعث افزایش ایمنی می شود و به مبارزه با عفونت های باکتریایی کمک می کند.

ماست ، تعادل  ph را در زنان حفظ می کند که این امر به کاهش علائم شانکروئید کمک می کند.

ماست را به صورت روزانه برای سرعت بخشیدن به فرایند بهبودی میل کنید.

معجزه عصاره برگ زیتون در درمان شانکروئید
ماست برای درمان شانکرویید

اکیناسه (گیاه سرخارگل)

گیاه اکیناسه یکی از گیاهان دارویی قدرتمند برای افزایش ایمنی بدن می باشد. این ماده از ترشح هورمون پشتیبانی می کند و در نتیجه به بهبود سلامتی بدن کمک می کند. اکیناسه درد و خارش را تسکین می بخشد. از این رو، این دارو به طور گسترده در درمان شانکروئید و دیگر بیماری های مقاربتی استفاده می شود.

اثر مهم چای کیسه ای بر شانکرویید

تانن موجود در چای موجب کاهش علائم بیماری های مقاربتی همچون شانکروئید می شود. چای همچنین سرشار از آنتی اکسیدان ها می باشد که برای بهبود ایمنی بدن و جلوگیری از عفونت حیاتی هستند.

یک کیسه چای را در آب جوش دم کنید. آن را بردارید و اجازه دهید خنک شود . سپس کیسه را بر روی زخم ها قرار دهید.

اثر مهم چای کیسه ای بر شانکرویید
اکیناسه (گیاه سرخارگل)

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Pf چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  چند روزه در ناحیه تناسلی دچار ناراحتی شدم انگار ی چیزی مثل همیشه نیست اول فکر کردم چون آب با فشار بهم خورده اذیت شدم ولی امروز تو عکس ی چیزی دیدم که فکر میکنم قبلاً نبود ی برجستگی های ریز پوستی رو دو طرف
  ممکنه زیگیل تناسلی باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی ناچیز است

   در موارد مشکوک تست HPV PCR توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهسا پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید.ببخشیدمن حدود۱ماه پیش زایمان طبیعی داشتم ویک هفتس که توناحیه واژن یه چیزی مثل جوشه که وقتی دستشویی میرم وآب میخوره خون میادویکمم دردناکه.میخوام بدونم زگیل تناسلیه یاجوشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۴ تیر ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رامین جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 84 مشاهده پرسش
  سلام. عرض ادب. آقای دکتر چندی پیش پیام خدمتتون دادم. الان حدود 3 جلسه کرایو کردم که تقریبا نتایج خوبی داد. با توجه به اینکه نقاط خیلی ریزی الان مشاهده کردم روی آلت، یه مقدار سخته به محض مشاهده هر یک زگیل، کرایوی مجدد کنم. گرچه قیمت کرمهای موجود هم واقعا زیاده. بنظر جنابعالی از چه کرمی برای زگیلهای خیلی ریز استفاده کنم؟ پودوفولین وآلدارا را شنیدم. کدام را پیشنهاد میفرمایید؟ اگر هم مفید نمی دونید لطفا بگید که من با همون کرایو ادامه بدم. با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   کرایوتراپی معمولا باید طی جلسات متعدد انجام شود

   موفق

  2. تصویر کاربر رامین پنجشنبه ۳۰ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)
   ممنون از شما. والا ایشون گفت روند درمان تا الان خوب بوده. 3 بار تا بحال برای کرایو مراجعه کردم. همچنین گفتند آلدارا هم میتونید استفاده کنید، هر هفته 3بار. اما بهم گفتند آنچنان تاثرگذار نیست، یا نسخه های اصل این کرم پیدا نمیشه! بهرحال آقای دکتر در شهرستان نسبت به تهران شاید دسترسی به بعضی داروها سختتر باشه. از طرفی دونه های بسیار ریز با کرم احتمالا قابل رفع باشه. بنابراین شما هم آلدارا را پیشنهاد میفرمایید؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۳۱ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)

   بله 

   الدرا مناسب است

   نگران نباش

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من زائده ای روی واژنم پیداشد مراجعه کردم متخصص زنان . گفتن زگیل نیست و ژائده هست تست پاپ و اچ پی وی دادم منفی بود.به جواب تست ها اطمینان کنم؟اچ پی وی pcrدادم.ممنونم.در ضمن همسرم زائده ای روی کشاله ران داشتن مراجعه کردن متخصص پوست و تشخیص اسکین تگ بود و با زائده های روی پلک لیزر کردن.ممنونم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۸ اردیبهشت ۰( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش و معاینات ادواری را پیگیری کن

   موفق

 • تصویر کاربر الهام شنبه ۲ اسفند ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 100 مشاهده پرسش
  سلام وقت شما بخیر
  من داخل دهانه ی واژنم بعضی قسمت هاش رنگش عوض شده اما برجسته نیست و اینکه مدتیه روی باسنم یه جوش های به صورت لک سیاه میزنه که دردناکه، یکی دوبار هم چرک خونی ازش اومد. میخواستم ببینم میشه احتمال داد زگیل تناسلی باشه؟
  عکس هم فرستادم با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲ اسفند ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشاهده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مانيا یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  با سلام. حدود يك سال و نيم هست كه يه تعدادي دانه هاي قهوه اي خيلي تيره يا مشكي در لبه هاي داخل دستگاه تناسلي من بوجود آمده و جديدا متوجه شدم تعدادشان بيشتر شده. حتي وقتي كه يكي از دانه ها را فشار دادم فقط خون خارج شد. ولي اولش خون خيلي تيره و بعد رنگ معمولي و خونريزي خيلي زيادي داشت. اما مجددا بعد از يكي دو روز دوباره همونطوري سياه شد مثل قبل. حالا ميخوام بدونم كه اين دونه ها ممكنه زگيل باشه يا چيز ديگه اي هست و براي درمانش چيكار كنم؟ ممنون ميشم راهنمايي كنيذ.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۸ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بر اساس شرح حالی که ذکر کردی احتمالا آنژیوکراتوم آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد و مسری نیز نیست

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر امیر سه شنبه ۲ دی ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  خال کوچک سیاه که هیچ گونه برجستگی ندارد سر الت نیاز به مراجعه به پزشک دارد ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ دی ۹۹( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر کفاش یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 103 مشاهده پرسش
  روی آلت زخم هایی ایجاد میشود مقطعی، بعد مدتی خوب میشود ولی دوباره بعد چند وقت ایجاد میشود که موقع طهارت ک دست روی آن کشیده میشود احساس باز شدن زخم میشود. قبلا فقط در یک طرف بود الان در طرف دیگر و به صورت ریز مشاهده میشود.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۶ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   علیکم السلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر علیرضا دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  آیا بدون داشتن رابطه امکان وجود زگیل هست؟
  در ناحیه ختنه گاه زیر الت 3-4 ضائده هم رنگ هست
  و برای معاینه به چه پزشکی باید مراجعه کرد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲ بهمن ۹۶( 4 سال پیش)
   علیکم السلام
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه درماتوفیبروم یا فیبرواپیتلیوما یا به ندرت زگیل تناسلی مطرح باشه.
   البته احتمال انتقال زگیل تناسلی بدون رابطه جنسی بسیار ضعیف است
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند
   بهتره برای معاینه دقیقتر به نزدیکترین پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر وحید دوشنبه ۱۸ دی ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان من مولسکوم عفونی داشتم حدود ۳ ماه پیش ک برا آخرین بار اومدم پیشتون علائم رفته بود و هنوزم برنگشته.از مرکز خون مدام پیام میاد ک ب گروه خونی من نیاز دارن آیا میتونم برم خون بدم آزمایش hiv و hbs هم‌منفی بودن.متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ دی ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   اهدا خون هیچ منعی ندارد
   مطابق پروتوکل های سازمان انتقال خون اقدام کن
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر