منو

Search
Close this search box.

درمان خانگی بیماری مقاربتی شانکروئید

درمان خانگی بیماری مقاربتی شانکروئید

فهرست مطالب

شانکروئید نوعی عفونت/بیماری مقاربتی ( STD/SDI) می باشد که ناشی از عفونت باکتریایی است و تا حد زیادی قابل سرایت می باشد. شانکروئید، هم در زنان و هم در مردان ، باعث ایجاد زخم های دردناک بر روی دستگاه تناسلی و یا در اطراف آن می شود.

برخلاف دیگر بیماری های مقاربتی معمول مانند سوزاک، تریکومانیازیس، کلامیدیا، سفلیس و تبخال، موارد ابتلا به شانکروئید در سطح جهانی رو به کاهش است. با این وجود، این بیماری بسیار عفونی است، و فقط لمس کردن زخم شانکروئید برای ابتلا به این بیماری کافی است.

اگر آنتی بیوتیک ها در دسترس نباشند، یک روش درمانی خانگی برای شانکروئید وجود دارد که شما می توانید آن ار امتحان کنید. اگر می خواهید شانکروئید را درمان کنید، ما همیشه مشورت با پزشک را پیشنهاد می دهیم، اما علاوه بر آن، چرا درمان طبیعی آن را امتحان نکنیم.

شانکروئید چیست؟

شانکروئید یک عفونت باکتریایی است که باعث بروز زخم های باز بزرگ دردناک بر روی دستگاه تناسلی یا در اطراف آن در زنان و مردان می شود. این یک بیماری مقاربتی است که در ایالات متحده به ندرت دیده می شود و اکثرا در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد.

باکتری Haemophilus ducreyi مسئول این عفونت می باشد. این باکتری بافت ناحیه ی تناسلی را آلوده می کند و یک زخم باز بزرگ به نام شانکروئید در آنجا ایجاد می کند. پس از تقریبا 11-3 روز، به دلیل حرکت عفونت اولیه، افراد مبتلا به شانکروئید ، برجستگی های دردناکی در اطراف دستگاه تناسلی خود مشاهده می کنند. زمانی که برجستگی ظاهر شد، به سرعت تبدیل به یک زخم می شود.

زخم از طریق اندازه و رنگ خود شناسایی می شود.

علائم شانکروئید

زخم شانکروئید ، بسیار بزرگ خواهد شد و عرض آن از یک هشتم اینچ به دو اینچ خواهد رسید. رنگ مرکز زخم شانکروئید خاکستری یا زرد خواهد بود و ممکن است چرک از آن ترشح شود.

شانکروئید معمولاً با درد در غدد لنفاوی همراه خواهد بود.

اگر زخم با دست لمس شود، نه تنها بسیار دردناک خواهد بود بلکه ممکن است خونریزی کند. در واقع، زخم هایی که مستعد خونریزی زیاد هستند، فرد مبتلا را با خطر بیماری مقاربتی بدخیم تری به نام  HIV تهدید می کنند. بنابراین ضروری است که در صورت ابتلای خود یا شریک زندگی تان به شانکروئید ، فوراً از فعالیت جنسی خودداری کنید.

تفاوت شانکروئید با تبخال

علائم شانکروئید اغلب با علائم تبخال تناسلی اشتباه گرفته می شوند. هر دو این بیماری ها زخم های مشابهی بر روی دستگاه تناسلی ایجاد می کنند اما تفاوت هایی نیز وجود دارد.

زخم های تبخال، برخلاف ایجاد یک زخم بزرگ، درابتدا تاول های کوچکی بر روی دستگاه تناسلی ایجاد کنند. زخم های تبخال با آنتی بیوتیک ها درمان نمی شوند ، چرا که توسط ویروسی ایجاد شده اند که هیچ درمان شناخته شده ای ندارد.

تاول های تبخال به صورت موجی می آیند ، به طوری که هر کدام از تاول ها نسبت به قبلی ، از شدت کمتری برخوردار می باشد و این تاول ها ممکن است به مدت یک سال یا بیشتر ادامه داشته باشند.

علائم شانکروئید در زنان

متأسفانه ، زخم های شانکروئید برای زنان در چند جا در اطراف دستگاه تناسلی به طور همزمان ایجاد می شوند. آنها اغلب در اطراف لب های واژن و نیز بین مقعد و واژن ظاهر می شوند.
غیر معمول نیست که زخم ها در هر جای دیگری از بدن مانند داخل ران ها، انگشتان و قفسه سینه نیز ظاهر شوند. برخی  از زنان ممکن است علائم آنفلوانزا و همچنین ترشحات واژن را تجربه کنند. گرفتگی شکم مشابه با بیماری التهابی لگن نیز همراه با گره های لنفاوی متورم گزارش شده است.

علائم شانکروئید در زنان

علائم شانکروئید در مردان

علائم شانکروئید در مردان بیشتر در یک محل خاص می باشد. مردان نیز مانند زنان دچار زخم هایی دردناک و باز می شوند که ناگهان بر روی دستگاه تناسلی آنها ایجاد می شود ، اما معمولاً، فقط یک زخم بزرگ دردناک وجود دارد.

ادرار دردناک نیز یک علامت شایع می باشد و درد آشکار در حین فعالیت جنسی نیز از علائم مرتبط شانکروئید می باشد. زخم ها به هنگام لمس کردن نرم هستند، که اغلب با لمس کردن، دچار خونریزی یا چرک می شوند و اندازه ی آنها به سرعت تغییر می کند. زخم های شانکروئید در مردان معمولا، در پوست ختنه گاه ، در سر ، تنه یا در کیسه بیضه ی آلت تناسلی مشاهده می شوند.

با توجه به این حقیقت که زخم ها اغلب روی پوست ختنه گاه ظاهر می شوند، یک علامت طولانی مدت شایع در رابطه با شانکروئید، فیموزیس می باشد، به طوری که زخم پوست ختنه گاه منجر به سفت شدن پوست ختنه گاه در اطراف سر آلت تناسلی می شود.

قارچ آلت تناسلی مردان

درمان خانگی برای شانکروئید

بهترین راه برای درمان شانکروئید درمان آن در مراحل اولیه می باشد. در این زمان، درمان های خانگی شانکروئید به بهترین شکل عمل می کنند. اصل نهفته در درمان های خانگی این می باشد که آنها ضد باکتری یا ضد التهاب هستند که هر دو آنها به درمان شما کمک خواهند کرد.

خواص سیر برای شانکروئید

سیر به عنوان یک درمان خانگی برای شانکروئید ، حتی برای کسانی که از سیر برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کنند، تعجب آور نیست. بله، این جادوی سیر است که دارای خاصیت ضد باکتریایی می باشد که به مبارزه با شانکروئید کمک می کند. سیر ، ضد ویروس و ضد التهاب نیز می باشد. سیر خام را با معده خالی بجوید. سیر را در رژیم غذایی منظم خود جای دهید. مقداری سیر را به آرامی سرخ کنید و با پنبه ی آغشته شده به روغن سیر ، زخم را پاک کنید.

زردچوبه درمان شانکروئید

زردچوبه یک ماده عالی در آشپزخانه برای درمان بیماری ها می باشد. همچنین این یک درمان خانگی خارق  العاده برای شانکروئید و دیگر بیماری های مقاربتی است. خواص ضد التهابی زردچوبه از التهاب جلوگیری می کند.

زردچوبه ، به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی از آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و فرایند بهبودی را سرعت می بخشد. کورکومین موجود در زردچوبه، دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی می باشد که در درمان  HIV و نیز درمان شانکروئید تا حد زیادی بسیار مفید است.

زردچوبه را می توان به صورت خوراکی و یا استعمالی استفاده کرد. یک دوم قاشق چای خوری زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کنید. پس از به جوش آمدن، حدود 10 دقیقه آن را بپزید. سپس شیر زردچوبه را گرم بنوشید.

 مقداری آب به زردچوبه اضافه کنید و آن را خوب مخلوط کنید تا تبدیل به خمیر شود. آن را بر روی نقاط آسیب دیده بمالید و پس از خشک شدن خمیر آن را بشویید.

خواص-زردچوبه
خواص سیر برای شانکروئید

برگ های چریش و آلوئه ورا

برگ های چریش از دوران باستان برای درمان بیماری های پوستی مختلف استفاده می شده اند. برگ های چریش ضد باکتریایی، ضد قارچ و ضدویروسی هستند و از این رو در مبارزه با عفونت های باکتریایی موفق هستند.

برگ های چریش ، درمانی خارق العاده برای شانکروئید می باشند. یک دسته برگ چریش را به آب اضافه کنید و آن را به مدت 15 دقیقه بجوشانید. بعد از گرم شدن آب، در آن حمام کنید. برگ های چریش را می توان شب به وان حمام پر از آب اضافه کرد تا صبح در آن حمام کنید. چند برگ چریش را می توانید صبح با معده خالی بخورید.

خواص ضد باکتریایی آلوئه ورا، آن را به درمانی عالی برای شانکروئید تبدیل می کند. این ماده در درمان زخم ها بسیار مؤثر است و برای شانکروئید بسیار توصیه می شود. ژل آلوئه ورا را در محل مبتلا شده قراردهید و بگذارید خشک شود.

برگ های چریش
آلوئه ورا و شانکروئید

روغن درخت چای اثری عالی بر شانکروئید

درخت چای دارای خواص آنتی باکتریال قوی می باشد و از این رو برای درمان شانکروئید توصیه می شود. این ماده برای تسکین درد مرتبط با این بیماری کمک می کند. روغن درخت چای را بر روی قسمت های مبتلا شده بمالید.

روغن پونه کوهی (اورگانو)

روغن پونه کوهی ضد ویروسی، ضدعفونی کننده و ضد قارچ می باشد. این روغن نه تنها باکتری را از بین می برد، بلکه یک تقویت کننده ایمنی عالی نیز می باشد.

شما می توانید از این روغن برای درمان شانکروئید استفاده کنید، چرا که با عفونت و زخم مقابله می کند و التهاب را کاهش می دهد. چند قطره روغن زیتون به روغن پونه کوهی اضافه کنید. آن را با هم مخلوط کنید و در نقاط مبتلا شده قرار دهید.

تا زمانی که تسکین پیدا می کنید ، می توانید این مخلوط را سه بار در روز استفاده کنید.

روغن پونه کوهی (اورگانو)
شانکروئید و روغن درخت چای

معجزه عصاره برگ زیتون در درمان شانکروئید

نقش عصاره برگ زیتون را در درمان شانکروئید اثبات کرده است. عصاره برگ زیتون، با خاصیت ضد میکروبی خود در درمان شانکروئید مؤثر است. این عصاره، ایمنی را افزایش می دهد که برای مبارزه با عفونت ها ضروری است. اولئوروپین موجود در روغن زیتون با رشد باکتری ها مقابله می کند.

ماست درمانی

پروبیوتیک های موجود در ماست باعث افزایش ایمنی می شود و به مبارزه با عفونت های باکتریایی کمک می کند.

ماست ، تعادل  ph را در زنان حفظ می کند که این امر به کاهش علائم شانکروئید کمک می کند.

ماست را به صورت روزانه برای سرعت بخشیدن به فرایند بهبودی میل کنید.

معجزه عصاره برگ زیتون در درمان شانکروئید
ماست برای درمان شانکرویید

اکیناسه (گیاه سرخارگل)

گیاه اکیناسه یکی از گیاهان دارویی قدرتمند برای افزایش ایمنی بدن می باشد. این ماده از ترشح هورمون پشتیبانی می کند و در نتیجه به بهبود سلامتی بدن کمک می کند. اکیناسه درد و خارش را تسکین می بخشد. از این رو، این دارو به طور گسترده در درمان شانکروئید و دیگر بیماری های مقاربتی استفاده می شود.

اثر مهم چای کیسه ای بر شانکرویید

تانن موجود در چای موجب کاهش علائم بیماری های مقاربتی همچون شانکروئید می شود. چای همچنین سرشار از آنتی اکسیدان ها می باشد که برای بهبود ایمنی بدن و جلوگیری از عفونت حیاتی هستند.

یک کیسه چای را در آب جوش دم کنید. آن را بردارید و اجازه دهید خنک شود . سپس کیسه را بر روی زخم ها قرار دهید.

اثر مهم چای کیسه ای بر شانکرویید
اکیناسه (گیاه سرخارگل)

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۲۵ تیر ۳( 3 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام حدود ۳ ساله روی آلت تناسلیم خشکی و ترک ایجاد شده بعد از هر رابطه جنسی زخم میشه با پماد تتراسکلین خوب میشه ولی پوستش نازک شده لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۵ تیر ۳( 3 روز پیش)

   سلام جانم البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر maya پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  چن وقتیه یه دونه قرمز رنگ بین کشاله ران و واژنم دیده میشه که وقتی فشارش دادم ازش خون خارج شد وقتی دست کاریشکردم با سوزن ازش یه مو خارج شد وحالا که خونش بند اومده کمی سوزش و ورم جوشش کلا داره میخوابه بنظدتون زگیل هست یا؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۳ اردیبهشت ۳( 2 ماه پیش)

   سلام جانم علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود موفق

 • تصویر کاربر سارا پنجشنبه ۳۰ فروردین ۳( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من مجردم و هیچ گونه ارتباط جنسی تا الان نداشتم، اما مدتیه خارش و سوزش در ناحیه تناسلی دارم ک پزشک تشخیص دادن عفونت باکتریایی هست، اما روی زبونم توده های برجسته ای دیدم و نگرانم که زگیل تناسلی باشه، و بین انگشت پام یه زائده کوچک زگیل مانند هست. احتمال داره ب بیماری زگیل دهانی مبتلا شده باشم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۳۰ فروردین ۳( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Srena پنجشنبه ۱۷ اسفند ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام آیا زگیلن یا خیر ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۷ اسفند ۲( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر امیری یکشنبه ۲۹ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  دکتر جان راهنمایی میفرمایید این دانه های ریز چی هستن
  طبیعی هستن آقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۹ بهمن ۲( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر لیلا یکشنبه ۲۹ بهمن ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من به تازگی متوجه یه چیزی شبیه به خال گوشتی روی کشاله ران شدم که باریک و درازه و به رنگ پوستمه آیا جای نگرانی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۹ بهمن ۲( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رحیم چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام زخم الت تناسلی که عکسشو فرستادم نمیدونم چیه ۱۰روز پماد میزنم خوب نمیشه میشه مشاوره بدین بهم چی کار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی ممکنه نوعی واکنش ثابت دارویی مطرح باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر امیر چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من حدود دو ماهه مبتلا به مولوسکوم هستم، معاینه شدم و دکتر هیدروکورتیژون تحویز کرد ک باعث بدتر شدن بیماری شد، از وقتی این دارو رو قطع کردم هرزارچند گاهی جوش سر سفید ظاهر مبشه در ناحیه تناسلی ک بعد از چند روز خود به خود بهبود پیدا میکنه، اوایل بیماری تقریبا به مدت یک یا دو هفته زخم دهانی به شکل آفت داشتم، خواسنم ببینم آیا بیماری من نگران کننده هست یا باید صبر کنم تا بهبود پیدا کنه. راجع به جوش ها باید نگران باشم یانه
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۸ بهمن ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر امین جمعه ۲۹ دی ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید آقای دکتر بنده مبتلا به ویروس اچ پی وی ازنوع ۶و۱۶و۱۸هستم و همسرم هم مبتلا به نوع۳۶و۵۴ هستش وهر دو ما از برج۶کپسول پاور فیت میخوریم و تواین مدت رابطه جنسی خودمونه به هفته ی یک بار رسوندیم که متاسفانه چهار بار بدون کاندوم نزدیکی کردیم
  وشما به ما گفتین که ۱۰/۳۰مراجعه کنیم مطب میخواستم بدونم با این وضعیتی که پیش اومده همون تاریخ مراجعه کنیم یا نه و امکان این هستش که ما نوع دیگه ی از بیماری رو از هم بگیریم ممنون از وقتی که میزارید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۹ دی ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر محمد چهارشنبه ۱۳ دی ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من چند وقتیه دو، سه تا زگیل تناسلی در ساقه آلت تناسلی میبینم علتش چیست و چجوری باید درمان کرد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۳ دی ۲( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه کیست اپیدرمال آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی موفق

درحال دریافت اطلاعات

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر