درمان خانگی بیماری مقاربتی شانکروئید

درمان خانگی بیماری مقاربتی شانکروئید

فهرست مطالب

شانکروئید نوعی عفونت/بیماری مقاربتی ( STD/SDI) می باشد که ناشی از عفونت باکتریایی است و تا حد زیادی قابل سرایت می باشد. شانکروئید، هم در زنان و هم در مردان ، باعث ایجاد زخم های دردناک بر روی دستگاه تناسلی و یا در اطراف آن می شود.

برخلاف دیگر بیماری های مقاربتی معمول مانند سوزاک، تریکومانیازیس، کلامیدیا، سفلیس و تبخال، موارد ابتلا به شانکروئید در سطح جهانی رو به کاهش است. با این وجود، این بیماری بسیار عفونی است، و فقط لمس کردن زخم شانکروئید برای ابتلا به این بیماری کافی است.

اگر آنتی بیوتیک ها در دسترس نباشند، یک روش درمانی خانگی برای شانکروئید وجود دارد که شما می توانید آن ار امتحان کنید. اگر می خواهید شانکروئید را درمان کنید، ما همیشه مشورت با پزشک را پیشنهاد می دهیم، اما علاوه بر آن، چرا درمان طبیعی آن را امتحان نکنیم.

شانکروئید چیست؟

شانکروئید یک عفونت باکتریایی است که باعث بروز زخم های باز بزرگ دردناک بر روی دستگاه تناسلی یا در اطراف آن در زنان و مردان می شود. این یک بیماری مقاربتی است که در ایالات متحده به ندرت دیده می شود و اکثرا در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد.

باکتری Haemophilus ducreyi مسئول این عفونت می باشد. این باکتری بافت ناحیه ی تناسلی را آلوده می کند و یک زخم باز بزرگ به نام شانکروئید در آنجا ایجاد می کند. پس از تقریبا 11-3 روز، به دلیل حرکت عفونت اولیه، افراد مبتلا به شانکروئید ، برجستگی های دردناکی در اطراف دستگاه تناسلی خود مشاهده می کنند. زمانی که برجستگی ظاهر شد، به سرعت تبدیل به یک زخم می شود.

زخم از طریق اندازه و رنگ خود شناسایی می شود.

علائم شانکروئید

زخم شانکروئید ، بسیار بزرگ خواهد شد و عرض آن از یک هشتم اینچ به دو اینچ خواهد رسید. رنگ مرکز زخم شانکروئید خاکستری یا زرد خواهد بود و ممکن است چرک از آن ترشح شود.

شانکروئید معمولاً با درد در غدد لنفاوی همراه خواهد بود.

اگر زخم با دست لمس شود، نه تنها بسیار دردناک خواهد بود بلکه ممکن است خونریزی کند. در واقع، زخم هایی که مستعد خونریزی زیاد هستند، فرد مبتلا را با خطر بیماری مقاربتی بدخیم تری به نام  HIV تهدید می کنند. بنابراین ضروری است که در صورت ابتلای خود یا شریک زندگی تان به شانکروئید ، فوراً از فعالیت جنسی خودداری کنید.

تفاوت شانکروئید با تبخال

علائم شانکروئید اغلب با علائم تبخال تناسلی اشتباه گرفته می شوند. هر دو این بیماری ها زخم های مشابهی بر روی دستگاه تناسلی ایجاد می کنند اما تفاوت هایی نیز وجود دارد.

زخم های تبخال، برخلاف ایجاد یک زخم بزرگ، درابتدا تاول های کوچکی بر روی دستگاه تناسلی ایجاد کنند. زخم های تبخال با آنتی بیوتیک ها درمان نمی شوند ، چرا که توسط ویروسی ایجاد شده اند که هیچ درمان شناخته شده ای ندارد.

تاول های تبخال به صورت موجی می آیند ، به طوری که هر کدام از تاول ها نسبت به قبلی ، از شدت کمتری برخوردار می باشد و این تاول ها ممکن است به مدت یک سال یا بیشتر ادامه داشته باشند.

علائم شانکروئید در زنان

متأسفانه ، زخم های شانکروئید برای زنان در چند جا در اطراف دستگاه تناسلی به طور همزمان ایجاد می شوند. آنها اغلب در اطراف لب های واژن و نیز بین مقعد و واژن ظاهر می شوند.
غیر معمول نیست که زخم ها در هر جای دیگری از بدن مانند داخل ران ها، انگشتان و قفسه سینه نیز ظاهر شوند. برخی  از زنان ممکن است علائم آنفلوانزا و همچنین ترشحات واژن را تجربه کنند. گرفتگی شکم مشابه با بیماری التهابی لگن نیز همراه با گره های لنفاوی متورم گزارش شده است.

علائم شانکروئید در زنان

علائم شانکروئید در مردان

علائم شانکروئید در مردان بیشتر در یک محل خاص می باشد. مردان نیز مانند زنان دچار زخم هایی دردناک و باز می شوند که ناگهان بر روی دستگاه تناسلی آنها ایجاد می شود ، اما معمولاً، فقط یک زخم بزرگ دردناک وجود دارد.

ادرار دردناک نیز یک علامت شایع می باشد و درد آشکار در حین فعالیت جنسی نیز از علائم مرتبط شانکروئید می باشد. زخم ها به هنگام لمس کردن نرم هستند، که اغلب با لمس کردن، دچار خونریزی یا چرک می شوند و اندازه ی آنها به سرعت تغییر می کند. زخم های شانکروئید در مردان معمولا، در پوست ختنه گاه ، در سر ، تنه یا در کیسه بیضه ی آلت تناسلی مشاهده می شوند.

با توجه به این حقیقت که زخم ها اغلب روی پوست ختنه گاه ظاهر می شوند، یک علامت طولانی مدت شایع در رابطه با شانکروئید، فیموزیس می باشد، به طوری که زخم پوست ختنه گاه منجر به سفت شدن پوست ختنه گاه در اطراف سر آلت تناسلی می شود.

قارچ آلت تناسلی مردان

درمان خانگی برای شانکروئید

بهترین راه برای درمان شانکروئید درمان آن در مراحل اولیه می باشد. در این زمان، درمان های خانگی شانکروئید به بهترین شکل عمل می کنند. اصل نهفته در درمان های خانگی این می باشد که آنها ضد باکتری یا ضد التهاب هستند که هر دو آنها به درمان شما کمک خواهند کرد.

خواص سیر برای شانکروئید

سیر به عنوان یک درمان خانگی برای شانکروئید ، حتی برای کسانی که از سیر برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کنند، تعجب آور نیست. بله، این جادوی سیر است که دارای خاصیت ضد باکتریایی می باشد که به مبارزه با شانکروئید کمک می کند. سیر ، ضد ویروس و ضد التهاب نیز می باشد. سیر خام را با معده خالی بجوید. سیر را در رژیم غذایی منظم خود جای دهید. مقداری سیر را به آرامی سرخ کنید و با پنبه ی آغشته شده به روغن سیر ، زخم را پاک کنید.

زردچوبه درمان شانکروئید

زردچوبه یک ماده عالی در آشپزخانه برای درمان بیماری ها می باشد. همچنین این یک درمان خانگی خارق  العاده برای شانکروئید و دیگر بیماری های مقاربتی است. خواص ضد التهابی زردچوبه از التهاب جلوگیری می کند.

زردچوبه ، به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی از آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و فرایند بهبودی را سرعت می بخشد. کورکومین موجود در زردچوبه، دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی می باشد که در درمان  HIV و نیز درمان شانکروئید تا حد زیادی بسیار مفید است.

زردچوبه را می توان به صورت خوراکی و یا استعمالی استفاده کرد. یک دوم قاشق چای خوری زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کنید. پس از به جوش آمدن، حدود 10 دقیقه آن را بپزید. سپس شیر زردچوبه را گرم بنوشید.

 مقداری آب به زردچوبه اضافه کنید و آن را خوب مخلوط کنید تا تبدیل به خمیر شود. آن را بر روی نقاط آسیب دیده بمالید و پس از خشک شدن خمیر آن را بشویید.

خواص-زردچوبه
خواص سیر برای شانکروئید

برگ های چریش و آلوئه ورا

برگ های چریش از دوران باستان برای درمان بیماری های پوستی مختلف استفاده می شده اند. برگ های چریش ضد باکتریایی، ضد قارچ و ضدویروسی هستند و از این رو در مبارزه با عفونت های باکتریایی موفق هستند.

برگ های چریش ، درمانی خارق العاده برای شانکروئید می باشند. یک دسته برگ چریش را به آب اضافه کنید و آن را به مدت 15 دقیقه بجوشانید. بعد از گرم شدن آب، در آن حمام کنید. برگ های چریش را می توان شب به وان حمام پر از آب اضافه کرد تا صبح در آن حمام کنید. چند برگ چریش را می توانید صبح با معده خالی بخورید.

خواص ضد باکتریایی آلوئه ورا، آن را به درمانی عالی برای شانکروئید تبدیل می کند. این ماده در درمان زخم ها بسیار مؤثر است و برای شانکروئید بسیار توصیه می شود. ژل آلوئه ورا را در محل مبتلا شده قراردهید و بگذارید خشک شود.

برگ های چریش
آلوئه ورا و شانکروئید

روغن درخت چای اثری عالی بر شانکروئید

درخت چای دارای خواص آنتی باکتریال قوی می باشد و از این رو برای درمان شانکروئید توصیه می شود. این ماده برای تسکین درد مرتبط با این بیماری کمک می کند. روغن درخت چای را بر روی قسمت های مبتلا شده بمالید.

روغن پونه کوهی (اورگانو)

روغن پونه کوهی ضد ویروسی، ضدعفونی کننده و ضد قارچ می باشد. این روغن نه تنها باکتری را از بین می برد، بلکه یک تقویت کننده ایمنی عالی نیز می باشد.

شما می توانید از این روغن برای درمان شانکروئید استفاده کنید، چرا که با عفونت و زخم مقابله می کند و التهاب را کاهش می دهد. چند قطره روغن زیتون به روغن پونه کوهی اضافه کنید. آن را با هم مخلوط کنید و در نقاط مبتلا شده قرار دهید.

تا زمانی که تسکین پیدا می کنید ، می توانید این مخلوط را سه بار در روز استفاده کنید.

روغن پونه کوهی (اورگانو)
شانکروئید و روغن درخت چای

معجزه عصاره برگ زیتون در درمان شانکروئید

نقش عصاره برگ زیتون را در درمان شانکروئید اثبات کرده است. عصاره برگ زیتون، با خاصیت ضد میکروبی خود در درمان شانکروئید مؤثر است. این عصاره، ایمنی را افزایش می دهد که برای مبارزه با عفونت ها ضروری است. اولئوروپین موجود در روغن زیتون با رشد باکتری ها مقابله می کند.

ماست درمانی

پروبیوتیک های موجود در ماست باعث افزایش ایمنی می شود و به مبارزه با عفونت های باکتریایی کمک می کند.

ماست ، تعادل  ph را در زنان حفظ می کند که این امر به کاهش علائم شانکروئید کمک می کند.

ماست را به صورت روزانه برای سرعت بخشیدن به فرایند بهبودی میل کنید.

معجزه عصاره برگ زیتون در درمان شانکروئید
ماست برای درمان شانکرویید

اکیناسه (گیاه سرخارگل)

گیاه اکیناسه یکی از گیاهان دارویی قدرتمند برای افزایش ایمنی بدن می باشد. این ماده از ترشح هورمون پشتیبانی می کند و در نتیجه به بهبود سلامتی بدن کمک می کند. اکیناسه درد و خارش را تسکین می بخشد. از این رو، این دارو به طور گسترده در درمان شانکروئید و دیگر بیماری های مقاربتی استفاده می شود.

اثر مهم چای کیسه ای بر شانکرویید

تانن موجود در چای موجب کاهش علائم بیماری های مقاربتی همچون شانکروئید می شود. چای همچنین سرشار از آنتی اکسیدان ها می باشد که برای بهبود ایمنی بدن و جلوگیری از عفونت حیاتی هستند.

یک کیسه چای را در آب جوش دم کنید. آن را بردارید و اجازه دهید خنک شود . سپس کیسه را بر روی زخم ها قرار دهید.

اثر مهم چای کیسه ای بر شانکرویید
اکیناسه (گیاه سرخارگل)

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سارا یکشنبه ۲ مهر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما اقای دکتر عزیز، عذرمیخوام در این تصویر زگیل تناسلی مشاهده میفرمایید؟ رابطه جنسی نداشتم ۲۲ سالمه خیلی استرس دارم میشه لطف کنید جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ مهر ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر حسن شنبه ۱ مهر ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،حدود یک ماهه بعد از نزدیکی دو قسمت از پوست زیر سر آلتم دقیقا زیر کلاهک ملتهب میشه و قرمز میشه و کمی ورم میکنه درد آنچنانی نداره خونریزی نداره و بعد از یکی دو ساعت از بین میره
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ مهر ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است 

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۲۹ مرداد ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید دکتر من مدتیه ک ی چندتا ضایعه روی التم مشاهده میکنم که در حالت عادی به شکل عکس اند ولی وقتی پوست رو میکشم یا در حالت نعوظ از بین میرن تقریبا و حالت پوسته پوسته میشه اون ناحیه در اون حین و ن دردی و ن خارشی دارم در اون ناحیه و تا حالا هم هیچ رابطه جنسی نداشتم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۹ مرداد ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر شیما چهارشنبه ۷ تیر ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید زگیل دهانی از طریق قاشق و لیوان و ظروف و غذای دهنی قابل انتقال است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ تیر ۲( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   این شانس وجود دارد ولی بسیار کم است

   موفق

 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۱۸ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام
  من خانم ۴۵ساله هستم، بیست سال قبل ازدواج کردم و فقط با همسرم تا کنون رابطه جنسی داشته ام، همسرم بعلت داشتن زگیل در ناحیه بالای آلت تناسلی به دکتر مراجعه کرد و تشخیص زگیل تناسلی دادن و درمان با محلول شروع کردن، این علایم از پنج شش ماه قبل شروع شده بوده و من متوجه این زگیل ها در همسرم نشده بودم در این مدت سکس داشتیم نگران هستم که مبتلا شده باشم، چکاب کلی و اسمیر اخیرا انجام دادم همه نتایج خوب بود، پزشک متخصص عفونی تست HPV pcrنوشتن که هنوز جوابش نیامده و نگرانم
  همسرم داشتن رابطه جنسی دیگر را انکار می کند و مدعی است بخاطر سیستم ایمنی ضعیفی که داره مبتلا شده
  آیا راه انتقال زگیل تناسلی فقط از راه سکس آلوده هست؟
  من بعنوان همسر فرد مبتلا باید چکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۸ خرداد ۲( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر حامد شنبه ۱۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  من چند روزی هست حساس شدم نسبت به بیماری hpv
  و خودم و بررسی میکنم یه سری ضایعات زیر الت محل ختنه گاه هم هست تا جایی که یادم هست ولی خیلی مطمین نیستم از قبل بودن میشه نظرتون رو بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ خرداد ۲( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی زگیل دیده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر عریض شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام عرض ادب.
  اقای دکتر من نزدیک ب ۴ ماهه دچار مشکل جنسی شدم روی التم حالت جوش های سفید درومدن باید چکار کنم ادرس لطف میکنید من بیام خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از سه راه زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12

   تلفن 22704076

   حتما نوبت را از طریق وب سایت بگیر و راس ساعت انتخاب شده مطب باش

   http://nobat.drentezari.com

   موفق

 • تصویر کاربر معصومه شنبه ۲۶ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 61 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب خدمت شما.
  من رابطه جنسی داشتم‌ حدودا شهریور ماه جناب دکتر.
  و تمام ازمایشات رو برای بیماری مقاربتی انجام دادم.hpvاز طریق ادرار و منفی.بقیه از طریق ترشحات و منفی.
  دچار عفونت شدید باکتریایی و قارچی شدم.
  دکتر برام پماد و.. تجویز کردن و من هم به نظافت‌ و.. اهمیت میدم و بدنم‌رو با ژل شست و شوی دئودراگ روزی چند بار میشورم‌هنوز به شدت وسواس پیدا کردم.
  الانم متاسفانه هنوز ترشح دارم.
  دیروز متوجه اینا روی بدنم شدم میشه شما هم ببینید ممنون میشم واقعا شب و روز برام نمونده از ترس.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۶ فروردین ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل دیده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۱ فروردین ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام شوهرم زگیل تناسلی داره رفته دکتر دکتر بهش گفته خانمت هم باید بره آزمایش منم رفتم آزمایش اچ پپی وی وپاپ اسمیر گرفتن آزمایش من مثبت شده گرید ۱۱ دکتر میگه کم خطر آیا به کلی درمان میشه یانه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ فروردین ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر سینا شنبه ۲۲ بهمن ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  با سلام
  موضوع اینه ۴تا۵ ماهه من وقتی باهمسرم نزدیکی میکنم بعد از همبستری روز بعدش روی سر الت تناسلیم سوزش و خارش بعد زیر پوست ورم کرده و پر از اب و چرک میشود ک با پاره شدن پوست اب و چرک بیرون و بعد یه زخم دایره مانندی بوجود میاد ک مدتی طول میکشد ک خوب شود. بیماری من چیست و راه درمان چی هست؟ ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۲ بهمن ۱( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر