درمان خانگی بیماری مقاربتی شانکروئید

درمان خانگی بیماری مقاربتی شانکروئید

فهرست مطالب

شانکروئید نوعی عفونت/بیماری مقاربتی ( STD/SDI) می باشد که ناشی از عفونت باکتریایی است و تا حد زیادی قابل سرایت می باشد. شانکروئید، هم در زنان و هم در مردان ، باعث ایجاد زخم های دردناک بر روی دستگاه تناسلی و یا در اطراف آن می شود.

برخلاف دیگر بیماری های مقاربتی معمول مانند سوزاک، تریکومانیازیس، کلامیدیا، سفلیس و تبخال، موارد ابتلا به شانکروئید در سطح جهانی رو به کاهش است. با این وجود، این بیماری بسیار عفونی است، و فقط لمس کردن زخم شانکروئید برای ابتلا به این بیماری کافی است.

اگر آنتی بیوتیک ها در دسترس نباشند، یک روش درمانی خانگی برای شانکروئید وجود دارد که شما می توانید آن ار امتحان کنید. اگر می خواهید شانکروئید را درمان کنید، ما همیشه مشورت با پزشک را پیشنهاد می دهیم، اما علاوه بر آن، چرا درمان طبیعی آن را امتحان نکنیم.

شانکروئید چیست؟

شانکروئید یک عفونت باکتریایی است که باعث بروز زخم های باز بزرگ دردناک بر روی دستگاه تناسلی یا در اطراف آن در زنان و مردان می شود. این یک بیماری مقاربتی است که در ایالات متحده به ندرت دیده می شود و اکثرا در کشورهای در حال توسعه رخ می دهد.

باکتری Haemophilus ducreyi مسئول این عفونت می باشد. این باکتری بافت ناحیه ی تناسلی را آلوده می کند و یک زخم باز بزرگ به نام شانکروئید در آنجا ایجاد می کند. پس از تقریبا 11-3 روز، به دلیل حرکت عفونت اولیه، افراد مبتلا به شانکروئید ، برجستگی های دردناکی در اطراف دستگاه تناسلی خود مشاهده می کنند. زمانی که برجستگی ظاهر شد، به سرعت تبدیل به یک زخم می شود.

زخم از طریق اندازه و رنگ خود شناسایی می شود.

علائم شانکروئید

زخم شانکروئید ، بسیار بزرگ خواهد شد و عرض آن از یک هشتم اینچ به دو اینچ خواهد رسید. رنگ مرکز زخم شانکروئید خاکستری یا زرد خواهد بود و ممکن است چرک از آن ترشح شود.

شانکروئید معمولاً با درد در غدد لنفاوی همراه خواهد بود.

اگر زخم با دست لمس شود، نه تنها بسیار دردناک خواهد بود بلکه ممکن است خونریزی کند. در واقع، زخم هایی که مستعد خونریزی زیاد هستند، فرد مبتلا را با خطر بیماری مقاربتی بدخیم تری به نام  HIV تهدید می کنند. بنابراین ضروری است که در صورت ابتلای خود یا شریک زندگی تان به شانکروئید ، فوراً از فعالیت جنسی خودداری کنید.

تفاوت شانکروئید با تبخال

علائم شانکروئید اغلب با علائم تبخال تناسلی اشتباه گرفته می شوند. هر دو این بیماری ها زخم های مشابهی بر روی دستگاه تناسلی ایجاد می کنند اما تفاوت هایی نیز وجود دارد.

زخم های تبخال، برخلاف ایجاد یک زخم بزرگ، درابتدا تاول های کوچکی بر روی دستگاه تناسلی ایجاد کنند. زخم های تبخال با آنتی بیوتیک ها درمان نمی شوند ، چرا که توسط ویروسی ایجاد شده اند که هیچ درمان شناخته شده ای ندارد.

تاول های تبخال به صورت موجی می آیند ، به طوری که هر کدام از تاول ها نسبت به قبلی ، از شدت کمتری برخوردار می باشد و این تاول ها ممکن است به مدت یک سال یا بیشتر ادامه داشته باشند.

علائم شانکروئید در زنان

متأسفانه ، زخم های شانکروئید برای زنان در چند جا در اطراف دستگاه تناسلی به طور همزمان ایجاد می شوند. آنها اغلب در اطراف لب های واژن و نیز بین مقعد و واژن ظاهر می شوند.
غیر معمول نیست که زخم ها در هر جای دیگری از بدن مانند داخل ران ها، انگشتان و قفسه سینه نیز ظاهر شوند. برخی  از زنان ممکن است علائم آنفلوانزا و همچنین ترشحات واژن را تجربه کنند. گرفتگی شکم مشابه با بیماری التهابی لگن نیز همراه با گره های لنفاوی متورم گزارش شده است.

علائم شانکروئید در زنان

علائم شانکروئید در مردان

علائم شانکروئید در مردان بیشتر در یک محل خاص می باشد. مردان نیز مانند زنان دچار زخم هایی دردناک و باز می شوند که ناگهان بر روی دستگاه تناسلی آنها ایجاد می شود ، اما معمولاً، فقط یک زخم بزرگ دردناک وجود دارد.

ادرار دردناک نیز یک علامت شایع می باشد و درد آشکار در حین فعالیت جنسی نیز از علائم مرتبط شانکروئید می باشد. زخم ها به هنگام لمس کردن نرم هستند، که اغلب با لمس کردن، دچار خونریزی یا چرک می شوند و اندازه ی آنها به سرعت تغییر می کند. زخم های شانکروئید در مردان معمولا، در پوست ختنه گاه ، در سر ، تنه یا در کیسه بیضه ی آلت تناسلی مشاهده می شوند.

با توجه به این حقیقت که زخم ها اغلب روی پوست ختنه گاه ظاهر می شوند، یک علامت طولانی مدت شایع در رابطه با شانکروئید، فیموزیس می باشد، به طوری که زخم پوست ختنه گاه منجر به سفت شدن پوست ختنه گاه در اطراف سر آلت تناسلی می شود.

قارچ آلت تناسلی مردان

درمان خانگی برای شانکروئید

بهترین راه برای درمان شانکروئید درمان آن در مراحل اولیه می باشد. در این زمان، درمان های خانگی شانکروئید به بهترین شکل عمل می کنند. اصل نهفته در درمان های خانگی این می باشد که آنها ضد باکتری یا ضد التهاب هستند که هر دو آنها به درمان شما کمک خواهند کرد.

خواص سیر برای شانکروئید

سیر به عنوان یک درمان خانگی برای شانکروئید ، حتی برای کسانی که از سیر برای درمان بیماری های مختلف استفاده می کنند، تعجب آور نیست. بله، این جادوی سیر است که دارای خاصیت ضد باکتریایی می باشد که به مبارزه با شانکروئید کمک می کند. سیر ، ضد ویروس و ضد التهاب نیز می باشد. سیر خام را با معده خالی بجوید. سیر را در رژیم غذایی منظم خود جای دهید. مقداری سیر را به آرامی سرخ کنید و با پنبه ی آغشته شده به روغن سیر ، زخم را پاک کنید.

زردچوبه درمان شانکروئید

زردچوبه یک ماده عالی در آشپزخانه برای درمان بیماری ها می باشد. همچنین این یک درمان خانگی خارق  العاده برای شانکروئید و دیگر بیماری های مقاربتی است. خواص ضد التهابی زردچوبه از التهاب جلوگیری می کند.

زردچوبه ، به عنوان یک آنتی اکسیدان قوی از آسیب رادیکال های آزاد جلوگیری کرده و فرایند بهبودی را سرعت می بخشد. کورکومین موجود در زردچوبه، دارای خواص ضد التهابی و ضد ویروسی می باشد که در درمان  HIV و نیز درمان شانکروئید تا حد زیادی بسیار مفید است.

زردچوبه را می توان به صورت خوراکی و یا استعمالی استفاده کرد. یک دوم قاشق چای خوری زردچوبه را به یک لیوان شیر اضافه کنید. پس از به جوش آمدن، حدود 10 دقیقه آن را بپزید. سپس شیر زردچوبه را گرم بنوشید.

 مقداری آب به زردچوبه اضافه کنید و آن را خوب مخلوط کنید تا تبدیل به خمیر شود. آن را بر روی نقاط آسیب دیده بمالید و پس از خشک شدن خمیر آن را بشویید.

خواص-زردچوبه
خواص سیر برای شانکروئید

برگ های چریش و آلوئه ورا

برگ های چریش از دوران باستان برای درمان بیماری های پوستی مختلف استفاده می شده اند. برگ های چریش ضد باکتریایی، ضد قارچ و ضدویروسی هستند و از این رو در مبارزه با عفونت های باکتریایی موفق هستند.

برگ های چریش ، درمانی خارق العاده برای شانکروئید می باشند. یک دسته برگ چریش را به آب اضافه کنید و آن را به مدت 15 دقیقه بجوشانید. بعد از گرم شدن آب، در آن حمام کنید. برگ های چریش را می توان شب به وان حمام پر از آب اضافه کرد تا صبح در آن حمام کنید. چند برگ چریش را می توانید صبح با معده خالی بخورید.

خواص ضد باکتریایی آلوئه ورا، آن را به درمانی عالی برای شانکروئید تبدیل می کند. این ماده در درمان زخم ها بسیار مؤثر است و برای شانکروئید بسیار توصیه می شود. ژل آلوئه ورا را در محل مبتلا شده قراردهید و بگذارید خشک شود.

برگ های چریش
آلوئه ورا و شانکروئید

روغن درخت چای اثری عالی بر شانکروئید

درخت چای دارای خواص آنتی باکتریال قوی می باشد و از این رو برای درمان شانکروئید توصیه می شود. این ماده برای تسکین درد مرتبط با این بیماری کمک می کند. روغن درخت چای را بر روی قسمت های مبتلا شده بمالید.

روغن پونه کوهی (اورگانو)

روغن پونه کوهی ضد ویروسی، ضدعفونی کننده و ضد قارچ می باشد. این روغن نه تنها باکتری را از بین می برد، بلکه یک تقویت کننده ایمنی عالی نیز می باشد.

شما می توانید از این روغن برای درمان شانکروئید استفاده کنید، چرا که با عفونت و زخم مقابله می کند و التهاب را کاهش می دهد. چند قطره روغن زیتون به روغن پونه کوهی اضافه کنید. آن را با هم مخلوط کنید و در نقاط مبتلا شده قرار دهید.

تا زمانی که تسکین پیدا می کنید ، می توانید این مخلوط را سه بار در روز استفاده کنید.

روغن پونه کوهی (اورگانو)
شانکروئید و روغن درخت چای

معجزه عصاره برگ زیتون در درمان شانکروئید

نقش عصاره برگ زیتون را در درمان شانکروئید اثبات کرده است. عصاره برگ زیتون، با خاصیت ضد میکروبی خود در درمان شانکروئید مؤثر است. این عصاره، ایمنی را افزایش می دهد که برای مبارزه با عفونت ها ضروری است. اولئوروپین موجود در روغن زیتون با رشد باکتری ها مقابله می کند.

ماست درمانی

پروبیوتیک های موجود در ماست باعث افزایش ایمنی می شود و به مبارزه با عفونت های باکتریایی کمک می کند.

ماست ، تعادل  ph را در زنان حفظ می کند که این امر به کاهش علائم شانکروئید کمک می کند.

ماست را به صورت روزانه برای سرعت بخشیدن به فرایند بهبودی میل کنید.

معجزه عصاره برگ زیتون در درمان شانکروئید
ماست برای درمان شانکرویید

اکیناسه (گیاه سرخارگل)

گیاه اکیناسه یکی از گیاهان دارویی قدرتمند برای افزایش ایمنی بدن می باشد. این ماده از ترشح هورمون پشتیبانی می کند و در نتیجه به بهبود سلامتی بدن کمک می کند. اکیناسه درد و خارش را تسکین می بخشد. از این رو، این دارو به طور گسترده در درمان شانکروئید و دیگر بیماری های مقاربتی استفاده می شود.

اثر مهم چای کیسه ای بر شانکرویید

تانن موجود در چای موجب کاهش علائم بیماری های مقاربتی همچون شانکروئید می شود. چای همچنین سرشار از آنتی اکسیدان ها می باشد که برای بهبود ایمنی بدن و جلوگیری از عفونت حیاتی هستند.

یک کیسه چای را در آب جوش دم کنید. آن را بردارید و اجازه دهید خنک شود . سپس کیسه را بر روی زخم ها قرار دهید.

اثر مهم چای کیسه ای بر شانکرویید
اکیناسه (گیاه سرخارگل)

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر یوسف سه شنبه ۱۸ بهمن ۱( 2 روز پیش) تعداد بازدید: 3 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر
  متاسفانه دیروز متوجه زائده خاصی روی کیسه بیضه شدم عکس گرفتم و میخوام نظر شما رو بدونم چی هست
  آیا این زائده زگیل ‌هست؟ و باید چکار کنم؟ درمانش چی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ بهمن ۱( 2 روز پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رجایی چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ایا این مورد زگیل تناسلی می باشد؟
  1. تصویر کاربر رجایی یکشنبه ۱۸ دی ۱( 1 ماه پیش)
   عکس بیشتر
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۱ دی ۱( 4 هفته پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی دیده نمی شود

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مهرنوش چهارشنبه ۱۶ آذر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 21 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر نوزاد من ۳ ماهشه از دو ماهگی یک لکه قرمز رنگ کنار ناحیه تناسایش بود که کوچکتر بود و گوشتی نبود الان قرمز و درشت و گوشتی شده خیلی میترسم من و شوهرم مطمئنم زگیل تناسلی نداریم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۶ آذر ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  سلام دکتر بنده این ضیعات بسیار ریز و تیره رنگ رو برو روی پوست آلت تناسلی ام مشاهده کردم
  بونوئید پاپولوزیس هستش یاخیر؟
  یا زگیل و هرچیزی دکتر خیلی استرس دارم لطفا زودتر جواب بدن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی از بیماری زگیل تناسلی یا بونوئید پاپولوزیس مطرح نیست

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  2. تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 3 ماه پیش)
   سلام دکتر مشخص نیست چیست؟
   ممنون میشم بگین باتشکر
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۶ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   ممکنه ملانوزیس یا حتی اگزما مطرح باشد

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر زندگی یکشنبه ۸ آبان ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من چند ماهی میشه لبه های واژنم خارش داشته ومیخاروندم الان ۲روزه که زخم شده و سفتم شده زخم های برجسته دایره ای شکل بوجود اومده.وبااین حال روی زخم ها خارش داره.وغدد لنفاوی کشاله رانم متورم شده.درد هم دارم و تب ولرز هم دارم چیکار باید بکنم .یه دنیا دعاتون میکنم اگه جوابمو بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۸ آبان ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مسعود جمعه ۲۸ مرداد ۱( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 48 مشاهده پرسش
  سلام حدود یک ماه پیش خارش شدید گرفت بعد دوروز پوست کنده شد و با درد شدید بود حدود دوهفته کشید تا خوب شد دوباره دوروز پیش همینجوری شد که هیچ رابطه نداشتم همراه باسوزش شدید درد و قرمزی هستش البته چند روز قبلش پوست بیضه هام مثل لاستیک صفت و کلفت شده بود درضمن هردوبار انگشت پاک و کف دستم نیز همین حالت داشت وتاول زد و همراه بادرود شدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ مرداد ۱( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر نازی یکشنبه ۲۲ خرداد ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  بنا به تصویر ارسال شده احتمال تشخیص hpv هست؟

  از این ضایعه که به نظر من مشکوکه فقط یک‌ عدد هست و هیچ کجای دیگر بدن چنین ضایعه ای قابل مشاهده نیست
  ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۲ خرداد ۱( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر امین یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ،من پس از هم بستری و ارضا شدن آلت درون واژن پس از حدودا 2,3روز خارش شدیدی گرفت آلتم ،و از 2روز پیش شاهد بوجود آمدن زخم های شبیه به جوش روی بدنه آلت و پوست بیضه ام شدم ، که پماد تتراساکلین زدم ،الان هم زخم ها بزرگ تر شده و خارش بشدت زیاد ،کمی هم درد در ناحیه اتصال زیر شکم و کشاله حس میکنم ،با مطالعه و مشاهده زخم ها به بیماری میکروبی شانکرویید احتمالا مبتلا شدم ،دکتر چیکار کنم برای بهبودی ،،،شدیدا هم استرس و ترس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۴ اردیبهشت ۱( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ali جمعه ۱۹ فروردین ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام و وقت بخیر آقای دکتر من 29 سالمه چن وقتی هست که متوجه چندتا زائده ریز در ناحیه زیر کلاهک آلت تناسلیم شدم نگرانم زگیل تناسلی باشه. طی دو سال گذشته 2بار رابطه جنسی داشتم.. در شرف ازدواج هستم و خیلی نگرانم. جسارتا عکساشونو می فرستم.ممنون میشم راهنمایی کنید.. خدا خیرتون بده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۹ فروردین ۱( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی موفق

 • تصویر کاربر AC شنبه ۱۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید
  من هیچ رابطه جنسی در دوماه اخیر نداشته ام ولی دیروز یک زخم مانند زخم های شانکروئید ولی خیلی کوچک برروی التم ظاهر شده ایا بدون مراجعه به پزشک دزمان میشه خودش؟
  چه پمادی پیشنهاد میکنید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۴ اسفند ۰( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   هرگونه زخم روی آلت باید ارزیابی شود

   در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر