سیفلیس چیست؟

سیفلیس چیست؟

فهرست مطالب

سیفلیس یا سفلیس Syphilis نوعی بیماری آمیزشی است که از باکتری ترپونما پالیدوم ناشی می‌شود. راه اصلی انتقال سیفلیس تماس جنسی است؛ همچنین می‌تواند در دوران بارداری یا هنگام زایمان از مادر به جنین منتقل شود و منجر به سیفلیس مادرزادی گردد. در زبان فارسی این بیماری کوفت نیر نامده می‌شود. نگرانی روز افزون در این مورد است که سفلیس احتمال انتقال ( ایدز ) را 5-3 برابر افزایش می دهد.

سیفلیس معمولاً با زخم‌های بدون درد روی اندام تناسلی یا در دهان یا مقعد شروع می‌شود. به این فاز عفونت اولیه گفته می‌شود. پس از این مرحله باکتری‌ها می‌توانند تا سال‌ها در بدن به صورت نهفته و غیرفعال باقی بمانند و سال‌ها بعد دوباره فعال شده و موجب بیماری‌زایی شوند. تشخیص بیماری معمولاً از طریق آزمایش خون انجام می‌شود؛ البته باکتری‌ها را نیز می‌توان با میکروسکوپ مشاهده کرد. سیفلیس را می‌توان به طور موثری با آنتی‌بیوتیک‌ها به خصوص با تزریق عضلانی پنی‌سیلین جی (که برای سیفلیس عصبی به صورت داخل وریدی تجویز می‌شود) یا باسفتریاکسون درمان کرد و در مورد کسانی که حساسیت شدید به پنی‌سیلین دارند، می‌توان از داکسی سایکلین دهانی یا آزیترومایسین استفاده کرد.

پرهیز از تماس فیزیکی با شخص مبتلا و همچنین استفاده صحیح از کاندوم در کاهش خطر انتقال سیفلیس موثر است. همچنین پرهیز از استفاده موادی از قبیل نوشیدنی‌های الکلی و سایر موادی که موجب افزایش رفتارهای جنسی پرخطر می‌شوند، جهت پیشگیری از بیماری توصیه می‌شود. اگرچه در دهه ۱۹۴۰ به دنبال استفاده گسترده از پنی‌سیلین میزان ابتلا به سیفلیس کاهش چشم‌گیری داشت، اما پس از آغاز هزاره سوم در بسیاری از کشورها میزان ابتلا افزایش یافته است. در مبتلایان به سیفلیس، به دلیل وجود زخم‌هایی روی آلت تناسلی و یا لب و زبان احتمال آلودگی با ویروس HIV  در طی تماس جنسی افزایش می‌یابد.

 علائم و نشانه های بیماری در مرد و زن یکسان است و به سـختی قابـلتشخیص است و 3 ماه پـس از مقاربـت جنسـی بـا افـراد آلـوده ظـاهرمی شود. سیفلیس مراحل متعـددی  دارد. مراحـل اولیـه و ثانویـه بسـیارعفونی و واگیر است .

سیفلیس می‌تواند در یکی از این چهار مرحله ظاهر شود: اولیه، ثانویه، نهفته، و سوم و همچنین می‌تواند به صورت مادرزادی باشد  به  خاطر علایم متنوع این بیماری آن را «مقلد بزرگ» نامید.

علائم سفلیس چیست؟

1- علائم سیفلیس در مرحله اول

یک یـا چنـد زخـم بـدون درد در محـل ورود بـاکتری بـه بـدن ظـاهرمی شود. به طور متوسط این زخم هـا پـس از 21 روز ظـاهر مـی شـود.

سفلیس مرحله 1 ( زخم گرد بدون درد روی آلت)
سفلیس مرحله 1 ( زخم گرد بدون درد روی آلت)

ممکن است اصلاً به زخم  ها توجه نکنید. این زخم ها در هر جای بـدنممکن است ظاهرمی شوند اما عمدتاً در:

 • فرج ( لب های مهبلی کلیتوریس و اطراف منفذ پیشابراه)
 • سرویکس ( گردن رحم ) در زنان و روی آلت تناسلی  مردان
 • اطراف مخرج و دهان در هر دو جنس

این زخم ها بسیار واگیر و مسری بوده در حتی بدون درمان نیز طی 6 – 2 هفتـه خود به خود بهبود می یابند اما بیماری در صورت عدم درمان بهبود نیافته و وارد فاز دوم می شود. بنابراین بسیار مهم است که هر چه سریعتر درمان انجام شود.

سیفلیس اولیه نوعاً از طریق ارتباط مستقیم جنسی با زخم‌های عفونی شخص دیگر عارض می‌شود.تقریباً ۳ تا ۹۰ روز بعد از اولین ارتباط (به طور متوسط ۲۱ روز) یک زخم پوستی که آن را شانکر می‌نامند در قسمت تماس ظاهر می‌شود این زخم معمولاً (در ۴۰٪ موارد) از نوع زخم سفت، بدون درد و خارشی بر روی پوست و دارای ظاهری تمیز و حاشیه‌هایی برجسته در اندازه‌ای بین ۰٫۳ تا ۳٫۰ سانتی‌متر است البته این زخم ممکن است هر شکلی به خود بگیرد.

در حالت معمول، این زخم از یک لکه به یک سفت‌ دانه و در نهایت به یک زخم تبدیل می‌شود. گاهی اوقات ممکن است چندین زخم در محل ظاهر شوند زمانی که این بیماری با ایدز همراه باشد ظهور چند زخم در محل رایج است. ممکن است زخم‌ها دردناک یا حساس باشند (در ۳۰٪ موارد)، و یا ممکن است در محلی خارج از اندام تناسلی ظاهر شوند (بین ۲ تا ۷٪ موارد).

عکس زخم سیفلیس
عکس زخم سیفلیس

رایج ترین محل زخم در زنان گردن رحم ، در مردان دگر جنس‌گرا آلت تناسلی (۹۹٪ موارد) و در مردانی که با مردان دیگر آمیزش می‌کنند معمولاً مقعد و راست‌روده (۳۴٪ موارد) است معمولاً غدد لنفاوی (در ۸۰٪ موارد) در اطراف محل عفونت بزرگ می‌شوند. این اتفاق هفت تا ۱۰ روز بعد از شکل‌گیری شانکر رخ می‌دهد. اگر این زخم درمان نشود ممکن است سه تا شش هفته در محل باقی بماند.

2- علائم سفلیس در مرحله دوم

 یک لکه پوستی با زخم قهوه ای به اندازه یک سکه کوچک نشانه مرحله مزمن سفلیس می باشد. این لکه پوستی 6-3 هفته بعد از ظهور شانکر در هر قسمتی از بدن ظاهر می شود. اگر چه این لکه ممکن است کل بدن را درگیر نماید، اغلب در کف دست و پا ظاهر می شود. به علت حضور باکتری فعال در زخم ها هرگونه تماس جنسی یا غیرجنسی منجر به انتشار عفونت می شود. لکه پوستی در طی چندین هفته یا ماه بهبود می یابد.

سیفلیس ثانویه تقریباً چهار تا ده هفته بعد از عفونت اولیه ظاهر می‌شود این در حالیست که بیماری ثانویه به شیوه‌های مختلفی ظاهر می‌شود و علایم آن غالباً پوست، غشاء مخاطی و غدد لنفاوی را درگیر می‌کند. ممکن است دانه‌هایی متقارن، مایل به قرمز–صورتی، بدون خارش بر روی بدن و انتهای اندام‌ها، از قبیل کف دست و پا ظاهر شوند. زخم ممکن است ماکولوپاپولار یا دانه چرکی باشد.

اگر عفونت درمان نشود مرحله ثانویه معمولاً 3 –2 هفته پس از ظهور زخم ها  اتفاق می افتد.

علائم بیماری در این فاز به اشکال زیر بروز می کند.

ضایعات منتشر حتی کف دست و پا در فاز دوم سفلیس
ضایعات منتشر حتی کف دست و پا در فاز دوم سفلیس
 • ظهور جوش های سفلیس بدون خارش یا لکه هایی سراسر بدن
 • ایجاد زخم های زگیلی در مهبل ( واژن ) و اطـراف مقعـد درهر دو جنس
 • بیماری شبیه آنفولانزا احساس خسـتگی کـوفتگی و از دسـتدادن اشتها بـه همـراه تـورم غـدد ( تـورم غـدد ممکـن اسـتهفته ها یا ماه ها طول بکشد )
 • لکههای سفید در سطح زبان یا کام
 • از دست دادن مو به صورت لکه لکه (ریزش موی سکه ای منتشر)
•از دست دادن مو به صورت لکه لکه
• از دست دادن مو به صورت لکه لکه

هنگامی که این علائم ظاهر می شـود سـیفلیس بسـیار واگیـر و مسـریاست . به شریک جنسی منتقل می شود. درمان در هر زمان در حین این دو مرحله اولیه سیفلیس، عفونت را درمان می کند. در غیر اینصورت بیماری وارد فاز بعدی شده که معمولا ممکن است تا سالها بدون علامت باقی بماند.

فاز نهفته و بدون علامت سیفلیس

در صورت عدم درمان ، فرد وارد مرحله نهفته بیماری می شود که در این مرحله مسری نیست و علائمی نیز ندارد.

در این مرحله هیچ علامت یا نشانه ای از عفونت ندارید. این مرحلـه بـه وسیله آزمایشات خونی تشـخیص داده مـی شـود، اگـر درمـان نشـوید،ممکن است تا مرحله پایانی سیفلیس علائمی نشان ندهیـد ودر مرحلـه آخر علایم تظاهر نماید. این مرحله 10 تا 15 سال ممکن است به طول انجامد.

سیفلیس نهفته به عنوان بیماری‌ای مربوط به سرم شناسی تعریف می‌شود که عفونت بدون هیچ علائمی در آن مشاهده می‌شود. این بیماری همچنین در آمریکا یا به صورت زودرس (کمتر از ۱ سال بعد از سیفلیس ثانویه) یا دیررس (بیش از ۱ سال بعد از سیفلیس ثانویه) تعریف می‌شود انگلستان از یک دوره زمانی دو ساله برای زودرس بودن و دیررس بودن سیفلیس نهفته استفاده می‌کند. در سیفلیس زودرس ممکن است شاهد بازگشت علایم باشیم. سیفلیس نهفته دیررس بدون علائم است، و به اندازه سیفلیس نهفته زودرس واگیردار نیست.

3- علائم سفلیس در فاز سوم و مزمن بیماری

حدود یک سوم از افرادی که در مرحله ثانویه بیماری قرار دارند وارد مرحله پر عارضه ثالثیه می شوند. در این مرحله باکتری به ارگان هایی نظیر قلب، چشم ها، سیستم عصبی، استخوان ها، مفاصل و سایر نقاط بدن صدمه می رسانند. ممکن است این مرحله چندین سال و حتی برای دهه ها به طول بیانجامد. این مرحله از بیماری ممکن است منجر به بیماریهای مغزی، کوری و دیگر مشکلات عصبی، مشکلات قلبی و مرگ منتهی گردد.

تشخیص و درمان سیفلیس

نمونه ها باید زیر میکروسکوپ از نظر وجود باکتری بررسی شودو باید به آزمایشگاه برای بررسی فرستاده شوند. نتایج آزمایش طرف معمولاً یک هفته آماده می شود. در صورتی که آزمایشات مثبـت باشـند و بـه سیفلیس مبتلا باشید، پزشک بیماری را  برای شما تشـریح میکنـد و بـهسؤالات شما در زمینه بیماری سیفیلیس پاسـخ خواهـد داد.همچنـین از  شما درباره شریک یا شرکای جنسی سؤال خواهد نمود، تا در صورت نیاز آنها نیزتحت درمان قرار گیرند.

اگر در مراحل اولیه ی عفونت سیفیلیس باشید، باید از  هرگونه مقاربت اعم از دهانی، مهبلی یا مقعدی بپرهیزید. همچنـین بایـد از مقاربـت بـاشریک جنسی تان و هر نوع زخم و جوش های پوسـتی تـا کامـل شـدن درمان جلوگیری کنید.

درمان سیفیلیس معمولاً با تزریـق پنـی سـیلین دوهفتـه طـول مـی کشـد.علاوه بر آن مصرف قرص یا کپسول آنتی بیوتیک در برخـی بیمـاران ضروری است. اگر نسبت به هر نوع آنتی بیوتیک آلرژی داریـد یـا درصورت اینکه احتمال می دهیدکه باردار هستید، بایـد حتمـاً پزشـک را آگاه کنید. به پایان رسانیدن دوره درمان بسیار مهم است.  در صـورت قطع درمان باید درمان را از اول شروع کنید. پس از پایان درمان بـرای آزمایشات خونی در فواصل معینی باید به پزشک مراجعه گردد.

پیشگیری از سیفلیس

تا سال ۲۰۱۰ هیچ نوع واکسن موثری برای پیشگیری از این بیماری وجود نداشته است پرهیز از تماس فیزیکی با شخص مبتلا و همچنین استفاده صحیح از کاندوم در کاهش خطر انتقال سیفلیس موثر است. البته استفاده از کاندوم به طور کامل خطر ابتلا را از بین نمی‌برد بنابراین مراکز کنترل و پیشگیری بیماری روابط تک‌ همسری درازمدت و دوطرفه با فرد سالم و پرهیز از استفاده موادی از قبیل نوشیدنی ‌های الکلی و سایر موادی که موجب افزایش رفتارهای جنسی پرخطر می‌شوند را توصیه می‌کنند.

می‌توان از طریق غربالگری مادران در طول دوران بارداری و درمان کسانی که مبتلا هستند از ابتلای نوزادان به سیفلیس مادرزادی پیشگیری کرد. کارگروه طب پیشگیری آمریکا USPSTF بر غربالگری جهانی همه زنان باردار به شدت تاکید دارد، این در حالیست که سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که باید همه زنان در اولین بررسی‌های پیش از زایمان و نیز مجدداً سه ماه بعد مورد آزمایش قرار گیرند اگر جواب آزمایش مثبت بود، آنها باید به همسران خود توصیه کنند که تحت درمان قرار گیرند البته، سیفلیس مادرزادی همچنان در کشورهای در حال توسعه شیوع دارد، چرا که در این کشورها بسیاری از زنان اصلاً از مراقبت قبل از تولد بهره‌مند نیستند، و کسانی هم که از مراقبت‌های قبل از تولد برخوردار هستند مورد غربالگری قرار نمی‌گیرند.

این مسئله هنوز به ندرت در کشورهای توسعه یافته اتفاق می‌افتد، چراکه در این کشورها کسانی که مستعد ابتلا به سیفلیس (از راه استعمال دارو، غیره) هستند دست کم در دوران بارداری تحت مراقبت قرار می‌گیرند. به نظر می‌رسد در کشورهایی با درآمد کم یا متوسط، اقداماتی در جهت افزایش دسترسی مردم به آزمایش‌های در کاهش نرخ ابتلا به سیفلیس مادرزادی موثر بوده است.

توصیه های من: 

در صورتی که خود یا همسرتان مبتلا بهضایعات مشکوک و جوش های چرکی روی آلت یا جوش زیر پوستی در ناحیه تناسلی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 2. به هیچ عنوان جوش ها یا ضایعات را فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد.  
 3. از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کنید.
 4. شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است.
 5. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید. 
 6. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید.
 7. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید. 
 8. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
 9. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد .

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سهيل پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 87 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر عزيز چند سوال داشتم كه ممنون ميشم جواب بديد اقاي دكتر من مبتلا به زكيل تناسلي هستم و اقا هم هستم مدتي پيش ضايعات رو كرايو كردم ميخواستم بدونم

  1- ايا زگيل تناسلي حتما به سرطان ختم ميشه؟
  2-خطر زگيل تناسلي براي خانم هاست يا براي اقايون هم خطر سرطان داره چون من توي اينترنت تحقيق كردم همش در مورد سرطان دهانه رحم خانم ها صحبت شده

  3-اقاي دكتر همون طور كه ميدونيد داروي براي اين ويروس وجود نداره چه داروهايي پيشنهاد ميديد مصرف كنم براي تقويت سيستم ايمني در مقابل اين ويروس؟

  4- ايا خود ضايعات سرطاني ميشن يا ممكنه در محلي كه هيچ ضايعه اي وجود نداره سرطان به وجود بياره؟

  5-و چطور ميتونم بفهمم به كدوم نوع از اين ويروس مبتلا شدم خدمت شما برسم ميتونيد نوع ويروس رو تشخيص بديد ممنونم از لطفتون اقاي دكتر عزيز
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۴ آذر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش
   خود زگیل تناسلی اصلا سرطان نیست
   حتما با پزشک معالجت مشورت کن تا در صورت لزوم HPV PCR انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام من چهارساله که با یک آقا عقد کردم و چند بار که باهاش رابطه داشتم چند باری یه سری زاییده های گوشتی که روی ران پاهاش موازی با بیضه هاش هست دیدم تقریبا شبیه خال گوشتی به رنگ پوستش هستن. چند ماه دیگه قراره ازدواج کنیم تورو خدا این مسئله نگران کننده ای هست؟ و درضمن اینم بگم که اصلا اعتقاد به پزشک مراجعه کردن نداره حتی برای یک سرما خوردگی هم دکتر نمیره . اون زایده ها نه روی آلتش هست نه روی بیضه هاش روی ران پا به موازات بیضه هاش هستن . توی این مدت هم که باهاش رابطه داشتم خودم زگیل یا خال گوشتی و چیز خاصی نداشتم خونریزی و خارش هم ندارم. فقط الان خیلی ذهنم درگیر شده و من ترسیدم بابت این قضیه و اینم بگم که ایشون سی ساله هستن و رابطه جنسی مشکوکی نداشتن و حدود چهار سال هستش که حداقل با من عقد هستش با کسی نزدیکی نداشته . ممنون میشم از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد در اکثر موارد ناشی از ویروس کم خطر است
   بهتره برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه شود
   در ضمن برای خودت هم بهتره واکسن گارداسیل تزریق بشه
   موفق
 • تصویر کاربر ام جمعه ۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1037 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر
  بنده پسر 21 ساله هستم که از زمانی که به خاطر دارم سر آلت تناسلیم دارای چروک ها و یک سری دون دون هایی بود که خیلی بنده رو نگران میکرد و بخاطر مسائلی که داشتم با کسی حتی هیچ دکتری مطرح نکردم لازم به ذکره که این چرک و دون دون ها هیچ گونه درد یا مشکلی تا به حال برای من نداشته اند و تنها مسئله من وضع ظاهر آلت تناسلیم است میخواستم بدونم راهی برای درمان این مشکل هست که ظاهر آلتم رو به حالت معمولی برگردونم؟؟؟(منظورم درمان با لیزر یا هر چیز دیگری است)
  یک عکس هم آپلود میکنم که شما راحت تر نظر بدهید.
  با تشکر فراوان لطفا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۷ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   پاپول مرواریدی آلت نیاز به درمان ندارد
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد
   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است
   امکان از بین بردن پاپول مرواریدی آلت با دارو وجود ندارد
   موفق
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   مقاله زیر را در مورد پاپول مرواریدی آلت تناسلی با دقت مطالعه کن
   http://yon.ir/IPh1S
   موفق
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر حامد جمعه ۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 1392 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  برای رفع فوردایس آیاه راه درمانی هست با پماد یا دارویی ؟؟
  برای رفع تیرگی آلت چه راهی هست ؟
  آیا آلتی که فوردایس داره میشه از کرم لایه بردار استفاده کرد برای رفع تیرگی؟
  برای رفع تیرگی از چه دارویی استفاده کنیم .
  من تا حالا مشکل حساسیت پوستی و قند خون نداشتم.
  البته بنده پوست بدنم سبزه میباشد ولی آلت تناسلی خیلی تیره تر از پوست بدنم هست
  اگه پماد یا صابونی یا دارویی برای رفع تیرگی آلت و فوردایس هست ممنونم میشم راهنماییم کنید .
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۷ خرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   فوردایس آلت نیاز به درمان ندارد
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد
   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است
   امکان از بین بردن فوردایس آلت با دارو وجود ندارد
   موفق
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۴ خرداد ۹۷( 3 سال پیش)
   مقاله زیر را در مورد پاپول مرواریدی و فوردایس آلت با دقت مطالعه کن
   http://yon.ir/IPh1S
   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.
   اصلا نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر رهام چهارشنبه ۴ آذر ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 199 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید یه عکس میفرستم براتون مشکوکم به خود زگیل آخه تقریبا تو زمانی ظاهر شد که موهای ته آلتو تراشیدم و دقیقن زمانی که یکسالی میشد با کسی رابطه نداشتم.
  یه عکس واظح گرفتم ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۴ آذر ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام رهام جان
   البته بدون معاینه نمیتوان نظر دقیقی داد ولی عکس ارسالی نشان دهنده بیماری زگیل تناسلی است
   توصیه می کنم در اولین فرصت برای معاینه دقیقتر و ارزیابی آزمایشگاهی به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۱۲ آبان ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  مرسی دکتر ببخشید دکتر من ته زبانم از این برامدگی هاست اصلا نمیدونم قبلا هم داشتم یا نه بصورت تقریبا مساوی در دو طرف ته زبانم هست امکان داره ادم اصلا از طرفش نگیره یعنی احتمال اینکه بدن خودش مبارزه کنه با این بیماری چقدره و اینکه ممکنه اگه دچار شده باشه زبان میشه درمان نکرد خود به خود میره اگه دیگه رابطه نداشت ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۲ آبان ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام بهار جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه چیزهایی که می بینی پرزهای چشایی طبیعی باشد
   بهتره به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۵ آبان ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 86 مشاهده پرسش
  سلام مدتی پیش موقع حموم متوجه چند لک کوچیک قرمز روی التم شدم ولی بعد حموم مشخص نشدن ولی مواقعی ک حموم میکنم نمایان میشن ن درد دارن ن خارش میشه راهنمایی کنید با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ آبان ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام حمید جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی به نظر می رسد این حالت چیز نگران کننده ای نباشد
   سعی کن لباس زیر نخی بپوشی. از رطوبت زیاد نیز پرهیز کن
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر