سیفلیس چیست؟

سیفلیس چیست؟

فهرست مطالب

سیفلیس یا سفلیس Syphilis نوعی بیماری آمیزشی است که از باکتری ترپونما پالیدوم ناشی می‌شود. راه اصلی انتقال سیفلیس تماس جنسی است؛ همچنین می‌تواند در دوران بارداری یا هنگام زایمان از مادر به جنین منتقل شود و منجر به سیفلیس مادرزادی گردد. در زبان فارسی این بیماری کوفت نیر نامده می‌شود. نگرانی روز افزون در این مورد است که سفلیس احتمال انتقال ( ایدز ) را 5-3 برابر افزایش می دهد.

سیفلیس معمولاً با زخم‌های بدون درد روی اندام تناسلی یا در دهان یا مقعد شروع می‌شود. به این فاز عفونت اولیه گفته می‌شود. پس از این مرحله باکتری‌ها می‌توانند تا سال‌ها در بدن به صورت نهفته و غیرفعال باقی بمانند و سال‌ها بعد دوباره فعال شده و موجب بیماری‌زایی شوند. تشخیص بیماری معمولاً از طریق آزمایش خون انجام می‌شود؛ البته باکتری‌ها را نیز می‌توان با میکروسکوپ مشاهده کرد. سیفلیس را می‌توان به طور موثری با آنتی‌بیوتیک‌ها به خصوص با تزریق عضلانی پنی‌سیلین جی (که برای سیفلیس عصبی به صورت داخل وریدی تجویز می‌شود) یا باسفتریاکسون درمان کرد و در مورد کسانی که حساسیت شدید به پنی‌سیلین دارند، می‌توان از داکسی سایکلین دهانی یا آزیترومایسین استفاده کرد.

پرهیز از تماس فیزیکی با شخص مبتلا و همچنین استفاده صحیح از کاندوم در کاهش خطر انتقال سیفلیس موثر است. همچنین پرهیز از استفاده موادی از قبیل نوشیدنی‌های الکلی و سایر موادی که موجب افزایش رفتارهای جنسی پرخطر می‌شوند، جهت پیشگیری از بیماری توصیه می‌شود. اگرچه در دهه ۱۹۴۰ به دنبال استفاده گسترده از پنی‌سیلین میزان ابتلا به سیفلیس کاهش چشم‌گیری داشت، اما پس از آغاز هزاره سوم در بسیاری از کشورها میزان ابتلا افزایش یافته است. در مبتلایان به سیفلیس، به دلیل وجود زخم‌هایی روی آلت تناسلی و یا لب و زبان احتمال آلودگی با ویروس HIV  در طی تماس جنسی افزایش می‌یابد.

 علائم و نشانه های بیماری در مرد و زن یکسان است و به سـختی قابـلتشخیص است و 3 ماه پـس از مقاربـت جنسـی بـا افـراد آلـوده ظـاهرمی شود. سیفلیس مراحل متعـددی  دارد. مراحـل اولیـه و ثانویـه بسـیارعفونی و واگیر است .

سیفلیس می‌تواند در یکی از این چهار مرحله ظاهر شود: اولیه، ثانویه، نهفته، و سوم و همچنین می‌تواند به صورت مادرزادی باشد  به  خاطر علایم متنوع این بیماری آن را «مقلد بزرگ» نامید.

علائم سفلیس چیست؟

1- علائم سیفلیس در مرحله اول

یک یـا چنـد زخـم بـدون درد در محـل ورود بـاکتری بـه بـدن ظـاهرمی شود. به طور متوسط این زخم هـا پـس از 21 روز ظـاهر مـی شـود.

سفلیس مرحله 1 ( زخم گرد بدون درد روی آلت)
سفلیس مرحله 1 ( زخم گرد بدون درد روی آلت)

ممکن است اصلاً به زخم  ها توجه نکنید. این زخم ها در هر جای بـدنممکن است ظاهرمی شوند اما عمدتاً در:

 • فرج ( لب های مهبلی کلیتوریس و اطراف منفذ پیشابراه)
 • سرویکس ( گردن رحم ) در زنان و روی آلت تناسلی  مردان
 • اطراف مخرج و دهان در هر دو جنس

این زخم ها بسیار واگیر و مسری بوده در حتی بدون درمان نیز طی 6 – 2 هفتـه خود به خود بهبود می یابند اما بیماری در صورت عدم درمان بهبود نیافته و وارد فاز دوم می شود. بنابراین بسیار مهم است که هر چه سریعتر درمان انجام شود.

سیفلیس اولیه نوعاً از طریق ارتباط مستقیم جنسی با زخم‌های عفونی شخص دیگر عارض می‌شود.تقریباً ۳ تا ۹۰ روز بعد از اولین ارتباط (به طور متوسط ۲۱ روز) یک زخم پوستی که آن را شانکر می‌نامند در قسمت تماس ظاهر می‌شود این زخم معمولاً (در ۴۰٪ موارد) از نوع زخم سفت، بدون درد و خارشی بر روی پوست و دارای ظاهری تمیز و حاشیه‌هایی برجسته در اندازه‌ای بین ۰٫۳ تا ۳٫۰ سانتی‌متر است البته این زخم ممکن است هر شکلی به خود بگیرد.

در حالت معمول، این زخم از یک لکه به یک سفت‌ دانه و در نهایت به یک زخم تبدیل می‌شود. گاهی اوقات ممکن است چندین زخم در محل ظاهر شوند زمانی که این بیماری با ایدز همراه باشد ظهور چند زخم در محل رایج است. ممکن است زخم‌ها دردناک یا حساس باشند (در ۳۰٪ موارد)، و یا ممکن است در محلی خارج از اندام تناسلی ظاهر شوند (بین ۲ تا ۷٪ موارد).

عکس زخم سیفلیس
عکس زخم سیفلیس

رایج ترین محل زخم در زنان گردن رحم ، در مردان دگر جنس‌گرا آلت تناسلی (۹۹٪ موارد) و در مردانی که با مردان دیگر آمیزش می‌کنند معمولاً مقعد و راست‌روده (۳۴٪ موارد) است معمولاً غدد لنفاوی (در ۸۰٪ موارد) در اطراف محل عفونت بزرگ می‌شوند. این اتفاق هفت تا ۱۰ روز بعد از شکل‌گیری شانکر رخ می‌دهد. اگر این زخم درمان نشود ممکن است سه تا شش هفته در محل باقی بماند.

2- علائم سفلیس در مرحله دوم

 یک لکه پوستی با زخم قهوه ای به اندازه یک سکه کوچک نشانه مرحله مزمن سفلیس می باشد. این لکه پوستی 6-3 هفته بعد از ظهور شانکر در هر قسمتی از بدن ظاهر می شود. اگر چه این لکه ممکن است کل بدن را درگیر نماید، اغلب در کف دست و پا ظاهر می شود. به علت حضور باکتری فعال در زخم ها هرگونه تماس جنسی یا غیرجنسی منجر به انتشار عفونت می شود. لکه پوستی در طی چندین هفته یا ماه بهبود می یابد.

سیفلیس ثانویه تقریباً چهار تا ده هفته بعد از عفونت اولیه ظاهر می‌شود این در حالیست که بیماری ثانویه به شیوه‌های مختلفی ظاهر می‌شود و علایم آن غالباً پوست، غشاء مخاطی و غدد لنفاوی را درگیر می‌کند. ممکن است دانه‌هایی متقارن، مایل به قرمز–صورتی، بدون خارش بر روی بدن و انتهای اندام‌ها، از قبیل کف دست و پا ظاهر شوند. زخم ممکن است ماکولوپاپولار یا دانه چرکی باشد.

اگر عفونت درمان نشود مرحله ثانویه معمولاً 3 –2 هفته پس از ظهور زخم ها  اتفاق می افتد.

علائم بیماری در این فاز به اشکال زیر بروز می کند.

ضایعات منتشر حتی کف دست و پا در فاز دوم سفلیس
ضایعات منتشر حتی کف دست و پا در فاز دوم سفلیس
 • ظهور جوش های سفلیس بدون خارش یا لکه هایی سراسر بدن
 • ایجاد زخم های زگیلی در مهبل ( واژن ) و اطـراف مقعـد درهر دو جنس
 • بیماری شبیه آنفولانزا احساس خسـتگی کـوفتگی و از دسـتدادن اشتها بـه همـراه تـورم غـدد ( تـورم غـدد ممکـن اسـتهفته ها یا ماه ها طول بکشد )
 • لکههای سفید در سطح زبان یا کام
 • از دست دادن مو به صورت لکه لکه (ریزش موی سکه ای منتشر)
•از دست دادن مو به صورت لکه لکه
• از دست دادن مو به صورت لکه لکه

هنگامی که این علائم ظاهر می شـود سـیفلیس بسـیار واگیـر و مسـریاست . به شریک جنسی منتقل می شود. درمان در هر زمان در حین این دو مرحله اولیه سیفلیس، عفونت را درمان می کند. در غیر اینصورت بیماری وارد فاز بعدی شده که معمولا ممکن است تا سالها بدون علامت باقی بماند.

فاز نهفته و بدون علامت سیفلیس

در صورت عدم درمان ، فرد وارد مرحله نهفته بیماری می شود که در این مرحله مسری نیست و علائمی نیز ندارد.

در این مرحله هیچ علامت یا نشانه ای از عفونت ندارید. این مرحلـه بـه وسیله آزمایشات خونی تشـخیص داده مـی شـود، اگـر درمـان نشـوید،ممکن است تا مرحله پایانی سیفلیس علائمی نشان ندهیـد ودر مرحلـه آخر علایم تظاهر نماید. این مرحله 10 تا 15 سال ممکن است به طول انجامد.

سیفلیس نهفته به عنوان بیماری‌ای مربوط به سرم شناسی تعریف می‌شود که عفونت بدون هیچ علائمی در آن مشاهده می‌شود. این بیماری همچنین در آمریکا یا به صورت زودرس (کمتر از ۱ سال بعد از سیفلیس ثانویه) یا دیررس (بیش از ۱ سال بعد از سیفلیس ثانویه) تعریف می‌شود انگلستان از یک دوره زمانی دو ساله برای زودرس بودن و دیررس بودن سیفلیس نهفته استفاده می‌کند. در سیفلیس زودرس ممکن است شاهد بازگشت علایم باشیم. سیفلیس نهفته دیررس بدون علائم است، و به اندازه سیفلیس نهفته زودرس واگیردار نیست.

3- علائم سفلیس در فاز سوم و مزمن بیماری

حدود یک سوم از افرادی که در مرحله ثانویه بیماری قرار دارند وارد مرحله پر عارضه ثالثیه می شوند. در این مرحله باکتری به ارگان هایی نظیر قلب، چشم ها، سیستم عصبی، استخوان ها، مفاصل و سایر نقاط بدن صدمه می رسانند. ممکن است این مرحله چندین سال و حتی برای دهه ها به طول بیانجامد. این مرحله از بیماری ممکن است منجر به بیماریهای مغزی، کوری و دیگر مشکلات عصبی، مشکلات قلبی و مرگ منتهی گردد.

تشخیص و درمان سیفلیس

نمونه ها باید زیر میکروسکوپ از نظر وجود باکتری بررسی شودو باید به آزمایشگاه برای بررسی فرستاده شوند. نتایج آزمایش طرف معمولاً یک هفته آماده می شود. در صورتی که آزمایشات مثبـت باشـند و بـه سیفلیس مبتلا باشید، پزشک بیماری را  برای شما تشـریح میکنـد و بـهسؤالات شما در زمینه بیماری سیفیلیس پاسـخ خواهـد داد.همچنـین از  شما درباره شریک یا شرکای جنسی سؤال خواهد نمود، تا در صورت نیاز آنها نیزتحت درمان قرار گیرند.

اگر در مراحل اولیه ی عفونت سیفیلیس باشید، باید از  هرگونه مقاربت اعم از دهانی، مهبلی یا مقعدی بپرهیزید. همچنـین بایـد از مقاربـت بـاشریک جنسی تان و هر نوع زخم و جوش های پوسـتی تـا کامـل شـدن درمان جلوگیری کنید.

درمان سیفیلیس معمولاً با تزریـق پنـی سـیلین دوهفتـه طـول مـی کشـد.علاوه بر آن مصرف قرص یا کپسول آنتی بیوتیک در برخـی بیمـاران ضروری است. اگر نسبت به هر نوع آنتی بیوتیک آلرژی داریـد یـا درصورت اینکه احتمال می دهیدکه باردار هستید، بایـد حتمـاً پزشـک را آگاه کنید. به پایان رسانیدن دوره درمان بسیار مهم است.  در صـورت قطع درمان باید درمان را از اول شروع کنید. پس از پایان درمان بـرای آزمایشات خونی در فواصل معینی باید به پزشک مراجعه گردد.

پیشگیری از سیفلیس

تا سال ۲۰۱۰ هیچ نوع واکسن موثری برای پیشگیری از این بیماری وجود نداشته است پرهیز از تماس فیزیکی با شخص مبتلا و همچنین استفاده صحیح از کاندوم در کاهش خطر انتقال سیفلیس موثر است. البته استفاده از کاندوم به طور کامل خطر ابتلا را از بین نمی‌برد بنابراین مراکز کنترل و پیشگیری بیماری روابط تک‌ همسری درازمدت و دوطرفه با فرد سالم و پرهیز از استفاده موادی از قبیل نوشیدنی ‌های الکلی و سایر موادی که موجب افزایش رفتارهای جنسی پرخطر می‌شوند را توصیه می‌کنند.

می‌توان از طریق غربالگری مادران در طول دوران بارداری و درمان کسانی که مبتلا هستند از ابتلای نوزادان به سیفلیس مادرزادی پیشگیری کرد. کارگروه طب پیشگیری آمریکا USPSTF بر غربالگری جهانی همه زنان باردار به شدت تاکید دارد، این در حالیست که سازمان بهداشت جهانی توصیه می‌کند که باید همه زنان در اولین بررسی‌های پیش از زایمان و نیز مجدداً سه ماه بعد مورد آزمایش قرار گیرند اگر جواب آزمایش مثبت بود، آنها باید به همسران خود توصیه کنند که تحت درمان قرار گیرند البته، سیفلیس مادرزادی همچنان در کشورهای در حال توسعه شیوع دارد، چرا که در این کشورها بسیاری از زنان اصلاً از مراقبت قبل از تولد بهره‌مند نیستند، و کسانی هم که از مراقبت‌های قبل از تولد برخوردار هستند مورد غربالگری قرار نمی‌گیرند.

این مسئله هنوز به ندرت در کشورهای توسعه یافته اتفاق می‌افتد، چراکه در این کشورها کسانی که مستعد ابتلا به سیفلیس (از راه استعمال دارو، غیره) هستند دست کم در دوران بارداری تحت مراقبت قرار می‌گیرند. به نظر می‌رسد در کشورهایی با درآمد کم یا متوسط، اقداماتی در جهت افزایش دسترسی مردم به آزمایش‌های در کاهش نرخ ابتلا به سیفلیس مادرزادی موثر بوده است.

توصیه های من: 

در صورتی که خود یا همسرتان مبتلا بهضایعات مشکوک و جوش های چرکی روی آلت یا جوش زیر پوستی در ناحیه تناسلی هستید:

 1. حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 2. به هیچ عنوان جوش ها یا ضایعات را فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد.  
 3. از لباس های زیر کشاد و نخی استفاده کنید.
 4. شستشوی مداوم و خشک کردن مناسب ناحیه آلت تناسلی و کشاله ران بسیار کمک کننده است.
 5. به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید. 
 6. به هیچ عنوان از تیغ برای از بین بردن موهای زائد این ناحیه استفاده نکنید.
 7. از تماس جنسی بدون محافظ اجتناب کنید. 
 8. حتما برای تشخیص نوع ضایعه و بررسی ریسک احتمالی به پزشک مراجعه کنید.
 9. ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد .

دکتر عباس انتظاری متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعیده یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام.دکتر من26 سال سن دارم ده ماه پیش با یک نفر رابطه جنسی اورال داشتم .چند ماهی میشه که روی زبانم سفید شده و دانه هایی ته زبانم ایجاد شده.قبلا گلو درد نداشتم ولی الان دارم اونم به صورت خفیف . البته من IBS هم دارم.ایا من به بیماری مقاربتی دچار شدم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۱ دی ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس های ارسالی شواهدی از بیماری مقاربتی در دهان دیده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید خدمت دکتر محترم من دارای یک زائده در ناحیه الت تناسلی می باشم که بین زگیل و جوش ناحیه تناسلی شک دارم لذا درخواست دارم با توجه به عکس های فرستاده شده منو راهنمایی کنید ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشاهده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Hani یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 127 مشاهده پرسش
  سلام من خیلی عفونت داشتم ک روی کشاله رانم میریخت وقرمز میشد الان سه روز میشه که ضایعه گوشتی مث زگیل کنارهم اونده باردارهم هستم چکارکنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آذر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   در صورتیکه زگیل مطرح باشد بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   می توانی از طریق لینک زیر یک ویزیت از راه دور داشته باشی

   https://drentezari.com/visitonline/

   علی الحساب روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   موفق

    

 • تصویر کاربر امیر پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 125 مشاهده پرسش
  آیا مشکلی میبنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 1 سال پیش)

   علیکم السلام

   خیر

 • تصویر کاربر همگناه پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 126 مشاهده پرسش
  خانوم هستم و قسمت داخلی ناحیه تناسلیم نقاط سفید رنگ هست آیا اینها میتونه زگیل باشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۲ آبان ۹۹( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   بهتره یک تست HPV PCR برات انجام بشه

 • تصویر کاربر سبحان یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 123 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض خسته نباشید
  جسارتا چند روز قبل متوجه چند برجستگی به حالت جوش با فاصله های تقریبا ۱ سانتی متری روی ناحیهی ختنه گاه و قسمت پشتی اون شدم که فکر کردم جوش هستش و فشار دادم ولی زخم شد به ۲ روز با دقت دیدم که کمی بالاتر یه برجستگی دیگه هم هست و نگران شدم که توی عکس میفرستم هم زخم و هم برجستگی معلوم هست ، ایا امکان زگیل تناسلی هست ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشاهده نمی شود

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر Ali یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 114 مشاهده پرسش
  این عکس زگیله
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۰ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   خیر

 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلامدکتر.وقتتون بخیر.من ۱سوال داشتم.من سابقه تبخال تناسلی دارم‌.۲هفته پیش ۱دونه کوچولو زدم شاید ۲.۳میل با دوربین گوشیم عکس گرفتم سرش سفیده.فهمیدم بازم تبخاله ولی خیلی ریز.سعی کردم سرشو باز کنم که زودتر خوب بشه که فرداش ۴.۵ تا تبخال ریز کنار هم زد.که وقتی خودمو شستشو دادم اون تبخالا سرش سریعا باز شد و ۳.۴ روز بعد خوب شد.ولی اون دونه هه که گفتم تبخاله اون هنوز هستش.احساس میکنم همون تبخاله هستش که غیرفعاله و بلافاصله که باهاش ور برم فعال میشه..میخواستم ببینم آیا ممکنه تبخال زیر پوست به صورت مایع سفید جمع بشه و موقع فعال شدن تاول بزنه.چون الان ۲هفته گذشته ولی خوب نشده.البته اینم بگم ۲۴ دستم آینه هستش هی باید پوستمو از هم باز کنم ببینم هنوز هستش یا نه.نمیدونم آیا این ور رفتنا باعث شده همینجور بمونه یا نه.آخه مثل تبخال تاولی نیست.مثل دونه سفیده که اگه با سوزن بازش کنم میشه تبخال.دقیقا باید با ۲انگشت پوستمو از هم باز کنم که بشه دیدش و عکس گرفت با زوم بالا.ممکنه تبخال نباشه یعنی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۷ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   تبخال تناسلی پس از حداقل 3 روز و حداکثر 10 روز بدون به جا گذاشتن هیچگونه اثری کاملا محو خواهد شد

   در صورتیکه ضایعه ای به شکل سفید در زیر پوست احساس می کنی ممکنه کیست اپیدرمال یا کیست زیر پوستی مطرح باشد که هیچگونه ارتباطی با تبخال ندارد و خود به خود نیز از بین نخواهد رفت و حتی نیازی به درمان نیز ندارد

   ولی به هر حال بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   نگران نباش

 • تصویر کاربر hp.mt یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقت بخیر باشه،مدتی پیش دچار زگیل تناسلی شدم حدود ۳ زگیل‌تناسلی در طول آلت و به دلیل کرونا درمان خانگی انجام دادم و با پدوفیلین زگیل تناسلی در عرض ۲-۳ روز از بین رفت به این صورت از پدوفیلین استفاده کردم ابتدا پوست اطراف زگیل را با وازلین کاملا چرب کردم سپس پدوفلین را بر روی زگیل با گوش پاکن استفاده کردم و بعد با چسم زخم روی زگیل ها را پوشاندم و تقریبا زگیل ها از بین رفتن و بعد از از بین رفتن متوجه یه زگیل کوچک شدم سپس همین کار را تکرار کردم آن هم از بین رفت ولی بعد از از بین رفتن ورم زیادی بر روی آلت تناسلی ایجاد شد و قرمز شد و خارش شدید گرفت البته لازم اینو خدمتتون عرض کنم که شست و شو با صابون انجام میدادم و مدت ۱-۲ هفته چسب زخم بر روی زگیل ها بود فقط هر روز تعویض میکردم و دقیقا همان قسمتی که چسم زخم بود ورم کرد و قرمز شد و پوست حالت خشک شد و خارش گرفت البته به دلیل خشکی روی همان قسمت پوست‌را کرم مرطوب کننده زدم تا خارش کم شود و این اتفاق تا حدی به کم شدن خارش کمک کرد نمیدونم از پدوفیلین این اتفاق افتاده یا حساسیت به چسب یا چیزی فراتر از این موارد خواستم از شما راهنمایی بگیرم،ممنون
  ( قسمت زرد رنگ محل زگیل ها بود که از بین رفته)
  ( ایا فلش قرمز هم زگیله؟ برامدگی نداره)
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۶ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   این حالت به دنبال مصرف پدوفیلین طبیعی است

   فقط از کرم زینک اکساید استفاده کن

   ضایعه جدیدی که فلش گذاشتی زگیل نیست

   موفق

 • تصویر کاربر Nazanin پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  حدود دو ماه که چنتا برجستگی کوچیک اطراف دستگاه تناسلیم به وجود اومده میخوام بدونم آیا واقعا زگیل تناسلی هست یانه،نه درد دارم و نه سوزش،فقط گاهی اوقات خارش دارم،حدود دو ماه که متوجه این برجستگیا شدم،رابطه جنسی پر خطر نداشتم فقط با نامزدم رابطه دارم و اینکه باکره هستم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۳ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی زیاد است

   بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   پس از درمان ضایعات معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است

   واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر