سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

فهرست مطالب

سکسومنیا پاراسمونیای پیچیده، غیرمعمول و کم‌گزارش‌شده‌ای است که مشخصه آن بروز رفتار جنسی در هنگام خواب است. برخلاف پاراسمونیاهای دیگری مانند اختلال رفتار خواب حرکت سریع چشم (RBD) و فلج خواب (که در خواب REM هم پیش می‌آید)؛ سکسومنیا تنها در خواب آرام (حرکت‌های غیرسریع چشم) رخ می‌دهد.شخص پس از بیدار شدن، از آن‌چه اتفاق افتاده؛ هیچ چیز به خاطر نمی‌آورد.

سکسومنیا برای افراد مبتلا به این اختلال پیامدهای بالینی، میان‌فردی و حتی قانونی به بار آورده است. در ادامه با چگونگی تاثیر این بیماری بر افراد و روش تشخیص و درمان آن آشنا شوید.

پاراسومنیا چیست؟

پاراسومنیاها اختلال‌های خوابی هستند که مشخصه آن‌ها بروز رفتارهای غیرمعمول یا اتفاق‌های مختلفی است که در طول خواب رخ می‌دهند.

این رفتارها، هیجان‌ها، ادراک‌ها یا رویاها ناآگاهانه رخ می‌دهند اما ممکن است به صورت نیمه‌هدفمند و هدف‌گرا نیز اتفاق بیفتد یا این که امکان دارد برای فردی که این موارد را تجربه می‌کند؛ معنا یا اهمیت داشته باشد.

پاراسومنیاها می‌توانند در هر مرحله‌ از خواب اتفاق بیفتند. اعمال و پرگویی‌های رخ‌داده در پاراسومنیاهایی که در طول خواب REM پیش می‌آیند؛ می‌توانند بر رویای فرد اثر بگذارند و در نهایت او را از خواب بیدار کنند. معمولا فرد می‌تواند رویا و رفتارها را به خاطر آورد اما سکسومنیا در طول خواب آرام (غیر REM) رخ می‌دهد.

معمولا در طول پاراسومنیاهای خواب آرام و پس از پیشامد یک رویداد، فردی که خواب است دوباره می‌خوابد و هیچ کدام از این رویدادها را به خاطر نمی‌آورد. از دیگر پاراسومنیاهای خواب آرام می‌توان به راه رفتن در خواب، رانندگی در خواب و اختلال‌های خوردن مرتبط با خواب اشاره کرد.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

علائم و نشانه‌های سکسومنیا

سکسومنیا برای افراد مختلف، نشانه‌های متفاوتی دارد. رفتارهای شایع این اختلال شامل موارد زیر است:

پس از بروز یک رویداد، فرد دوباره به خواب می‌رود و پس از بیدار شدن رویداد پیش‌آمده را به طور کلی از یاد می‌برد.

رویدادهای پیش‌آمده در سکسومنیا می‌تواند منجر به پیشامد پیامدهای فیزیکی مختلفی مانند کبودی ناحیه تناسلی یا ایجاد زخم در این ناحیه شود (چه برای خود شخص و چه برای همسر یا شریک جنسی او). البته سکسومنیا عواقب روانی-اجتماعی دیگری هم دارد؛ مواردی مانند احساس شرم، احساس گناه و افسردگی. برخی از موارد این اختلال منجر به جدایی یا فاصله گرفتن دو نفر درگیر در رابطه شده است.

دلیل رابطه جنسی در خواب (سکسومنیا)

هنوز دلایل دقیق ابتلا به سکسومنیا شناسایی نشده است. احتمالا یکی از دلایل معما بودن این اختلال این است که موارد تشریح و گزارش زیادی در مورد این اختلال وجود ندارد. هم‌چنین ممکن است سکسومنیا نوعی پاراسومنیای ناشناخته باشد که خودبه‌خود و بدون هیچ گونه اختلال عصبی مشخصی ایجاد می‌شود.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

سکسومنیا در گزارش‌های منتشرشده با مشخصه‌های زیر همراه بوده است:

 • سابقه ابتلا به پاراسومنیا: تعدادی از افرادی که مبتلا به سکسومنیا هستند، گزارش کرده‌اند که سابقه ابتلا به پاراسومنیاهای دیگری هم داشته‌اند. رایج‌ترین پاراسومنیای گزارش‌شده، راه رفتن در خواب است.
 • خواب منقطع: برخی از بیماران مبتلا به سکسومنیا گفته‌‌اند که دچار اختلال‌های خواب دیگری مانند آپنه خواب انسدادی و سندرم پای بی‌قرار بوده‌اند. این اختلال‌ها می‌توانند منجر به تحریک جنسی فرد در خلال خواب آرام شوند و کاری کنند که شخص در برهه‌های مختلف از خواب بیدار شود و رفتارهای غیرارادی انجام دهد.
 • محرومیت خواب
 • سابقه سوء مصرف مواد
 • سابقه ضربه روحی یا تجاوز
 • سابقه افسردگی
 • مصرف قرص خواب: برخی افراد گزارش کرده‌اند که با مصرف قرص‌های خوابی مانند «اَمبیِن»؛ رفتارهای غیرمعمولی در حین خواب انجام داده‌اند که از جمله این رفتارها سکسومنیا بوده است.

تشخیص اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب چیست؟

در نهایت با بررسی خواب شبانه فرد در یک مرکز تحقیقات اختلالات خواب، روند تشخیص سکسومنیا تکمیل می‌شود. در روند بررسی، از الکتروانسفالوگرام (EEG) برای آزمایش فعالیت مغز و جلوگیری از پیشامد تشنج احتمالی استفاده می‌شود  و اقدامات باقی‌مانده پلی‌سومنوگرافی شبانه (PSG) بر تحریک‌های ناگهانی و غیر ارادی در هنگام خواب موج آهسته نظارت می‌کند و از پیشامد اختلالات صرع جلوگیری می‌کند. رفتار فرد با دقت مشاهده و ثبت می‌شود.

هم‌چنین توصیف‌های شفاف رفتارهای خواب همسر فرد هم می‌تواند به تشخیص بهتر کمک کند.

از آن‌جایی که سکسومنیا با سایر اختلالات خواب مرتبط است؛ پرداختن به علت اصلی ایجاد این اختلال می‌تواند منجر به بهبود قابل‌توجهی شود. برخی افراد گزارش کرده‌اند که نتایج مثبتی از استفاده از فشار جریان هوای همواره مثبت (CPAP) یا دستگاه داخل دهانی برای درمان آپنه انسدادی خواب گرفته‌اند.

مصرف داروهای ضدافسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (که باعث افزایش سطح سروتونین مغز می‌شوند) و کلونازپام نیز برای درمان سکسومنیا تجویز می‌شود. هم‌چنین مدیریت استرس برای افراد مبتلا به افسردگی، رعایت بهداشت بهتر خواب و کاهش مصرف مواد (الکل و داروها) نیز در کاهش بروز علائم مفید بوده است. این موارد می‌توانند منجر به بدتر شدن وضعیت افراد مبتلا به سکسومنیا شوند.

سکسومنیا ؛ رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

موارد خطر سکسومنیا

از آن‌جایی که سکسومنیا تنها خود فرد را درگیر نمی‌کند و منجر به درگیر شدن همسر، شریک جنسی یا فرد نزدیک به شخص مبتلا هم می‌شود؛ ممکن است ابتلا به این اختلال پیامدهای قانونی هم به همراه داشته باشد.

ممکن است لازم باشد پس از متهم شدن فرد به انجام رفتارهای وحشیانه؛ با ارزیابی خواب رسمی و انجام روش‌هایی مانند پلی‌سونوگرافی تشخیصی نقش اختلال خواب در این حادثه دقیق‌تر بررسی شود. مشاوره با متخصصان پزشکی قانونی که در شهادت در موارد پزشکی قانونی خواب مهارت دارند هم می‌تواند روشی مفید باشد. دفاع قانونی از سکسومنیا می‌تواند دشوار باشد.

شدیدا توصیه می‎کنیم اقدامات احتیاطی ایمنی را رعایت کنید؛ به‌خصوص اگر از قبل مستعد بروز رفتارهای مربوط به خواب بوده‌اید. اگر اطرافتان شخصی است که مشکلات جنسی حل‌نشده دارد؛ سعی کنید از او دوری کنید و در اتاقی دیگر یا با فاصله از او بخوابید.

توصیه می‌کنیم مانند هر پاراسومنیای دیگری؛ وسایل خطرناکی مانند اشیای تیز و سلاح‌های مختلف را از محیط خواب خود دور کنید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد شنبه ۲۸ فروردین ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت آقای دکتر عزیز و زحمت کش
  آقای دکتر شما درمانی برای اگزما دارید که برای درمان آن به شما مراجعه کنم ووقت بگیرم؟آیا اگزما درمانی دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ فروردین ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر داد ولی معمولا اگزما علل مختلفی دارد در بعضی از انواع ممکن است با یک دوره درمان دارویی اوضاع بهبود یابد ولی در برخی از انواع ممکن است نیاز به درمانهای طولانی مدت و پیگیری های مکرر باشد
   موفق
 • تصویر کاربر بابک شنبه ۲۸ فروردین ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من کریو تراپی کردم همون انجماد بعد احتمال داره از خود همون رد قبلی در بیاد اگر در بیاد این سری باید چکار کنم احساس میکنم از رد یک کدوم از زگیلها داره در میاد احساس میکنم ولی مطمئن نیستم بازم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ فروردین ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیق داد ولی احتمال عود مجدد به دنبال کرایوتراپی زگیل بالا است. نگران نباش و با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۲۶ فروردین ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر. من 15 ماه قبل یه رابطه خارج از خانواده اون هم فقط واسه یه بار بدون کاندوم داشتمم و دیگه اصلاً نداشتم. بعد از 15 ماه نوک آلتم به اندازه نصف عدس تغییر زنگ داد و نزد دو پزشک اورولوژی رفتم و گفتند چیزی نیست. خاستم بدونم امکان داره من حامل زگیل تناسلی باشم. و سوال دیگه اینکه آزمایش واسه تشخیص ویروس این بیماری از طریق خون انجام میشه.ینی آزمایش خون میگیرن.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۶ فروردین ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   تنها راه شناسایی ویروس HPV نمونه برداری از بافت می باشد. این ویروس در خون قابل شناسایی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۲۲ فروردین ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 113 مشاهده پرسش
  باسلام.
  آیابرداشتن خال گوشتی روی لب بالیزر عوارض داردوآیا امکان برداشتن خال بالیزروجودارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۲ فروردین ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا برداشت خال با لیزر عوارض جدی و دراز مدت ندارد
   ممکن است برای مدت کوتاهی ناحیه قرمز باقی بماند
   موفق
 • تصویر کاربر مهسا.ز پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام
  ممنون اقای دکتر از راهنماییتون
  آزمایش دوباره میرم.
  Ipl انجام بدم یا دستگاه بهتر دیگی هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۹ فروردین ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی IPL هم خوبه
   موفق
 • تصویر کاربر احسان دوشنبه ۱۶ فروردین ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  با عرض سلام خدمت دکتر
  الان ۲هفته هست که روی آلت تناسلی من جوش زده.هر روز حمام میرم و با آب و صابون میشورمش.ولی هر روز بزرگتر میشه و هر از گاه درد هم میگیره.خجالنی هستم شرم میکنم برم دکتر و مشکلمو بگم.
  ممنون.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۶ فروردین ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه آبسه زیر جلدی یا کورک مطرح باشد
   بهتره در اولین فرصت برای پیگیری و درمان به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۱۲ فروردین ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من روی صورت و گردنم خال های زیادی دارم و البته موهای صوتم هنوز کامل رشد نکرده
  حالا سوال من این است که من اگه خال های صورتم را با لیزر یا سوزاندن یا جراحی بردارم آیا باعث میشود که موهای صورتم دیگه رشد نکنند .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۲ فروردین ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام علی جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مشکلی بعد از لیزر پیش نخواهد آمد و موها به رشد طبیعی خود ادامه خواهند داد
   موفق
 • تصویر کاربر mehdi پنجشنبه ۵ فروردین ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 244 مشاهده پرسش
  salam .zegile alate tanasoli dashte am va do salle ghabl ba crive souzoundameshoun .hala az hamsaram joda shodim va agar bekham dobare ezdevaj konam aya hamsare ayandam mobtala khahd shod.mamnoun
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۵ فروردین ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   در زمانی که ضایعه زگیل وجود ندارد شانس انتقال بسیار پائین است
   موفق
 • تصویر کاربر محمد سه شنبه ۲۵ اسفند ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 122 مشاهده پرسش
  سلام. ی چن مدتی هست که دچار مولوکوسم شدم بعضی هاش خوب میشه از دوباره یکی دیگه میاد چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۵ اسفند ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام محمد جان
   مولوسکوم یک بیماری ویروسی است که معمولا خطری ندارد و درمان نیز لازم ندارد
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر پارسا شنبه ۲۲ اسفند ۹۴( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 106 مشاهده پرسش
  سلام
  ببخشید یه دو هفته ای هست از بیضه های من جوش در اومده انگار جوش نیس سیاه شده کمی درد و خارش داره مخصوصا شبا درمان ساده ای داره قبلا هم از همین جا یه جوش سر سفید پیدا شده بود چرکشو در اوردم حدود2 هفته ای درست شد بعد به این وضیعت افتاد تورو خدا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۲ اسفند ۹۴( 6 سال پیش)
   سلام پارسا جان
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی چنانچه خارش و ترشحات چرکی داشته باشد بهتره از نظر عفونت های انگلی و قارچی مورد ارزیابی قرار گیرد
   توصیه می کنم در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر