سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

فهرست مطالب

سکسومنیا پاراسمونیای پیچیده، غیرمعمول و کم‌گزارش‌شده‌ای است که مشخصه آن بروز رفتار جنسی در هنگام خواب است. برخلاف پاراسمونیاهای دیگری مانند اختلال رفتار خواب حرکت سریع چشم (RBD) و فلج خواب (که در خواب REM هم پیش می‌آید)؛ سکسومنیا تنها در خواب آرام (حرکت‌های غیرسریع چشم) رخ می‌دهد.شخص پس از بیدار شدن، از آن‌چه اتفاق افتاده؛ هیچ چیز به خاطر نمی‌آورد.

سکسومنیا برای افراد مبتلا به این اختلال پیامدهای بالینی، میان‌فردی و حتی قانونی به بار آورده است. در ادامه با چگونگی تاثیر این بیماری بر افراد و روش تشخیص و درمان آن آشنا شوید.

پاراسومنیا چیست؟

پاراسومنیاها اختلال‌های خوابی هستند که مشخصه آن‌ها بروز رفتارهای غیرمعمول یا اتفاق‌های مختلفی است که در طول خواب رخ می‌دهند.

این رفتارها، هیجان‌ها، ادراک‌ها یا رویاها ناآگاهانه رخ می‌دهند اما ممکن است به صورت نیمه‌هدفمند و هدف‌گرا نیز اتفاق بیفتد یا این که امکان دارد برای فردی که این موارد را تجربه می‌کند؛ معنا یا اهمیت داشته باشد.

پاراسومنیاها می‌توانند در هر مرحله‌ از خواب اتفاق بیفتند. اعمال و پرگویی‌های رخ‌داده در پاراسومنیاهایی که در طول خواب REM پیش می‌آیند؛ می‌توانند بر رویای فرد اثر بگذارند و در نهایت او را از خواب بیدار کنند. معمولا فرد می‌تواند رویا و رفتارها را به خاطر آورد اما سکسومنیا در طول خواب آرام (غیر REM) رخ می‌دهد.

معمولا در طول پاراسومنیاهای خواب آرام و پس از پیشامد یک رویداد، فردی که خواب است دوباره می‌خوابد و هیچ کدام از این رویدادها را به خاطر نمی‌آورد. از دیگر پاراسومنیاهای خواب آرام می‌توان به راه رفتن در خواب، رانندگی در خواب و اختلال‌های خوردن مرتبط با خواب اشاره کرد.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

علائم و نشانه‌های سکسومنیا

سکسومنیا برای افراد مختلف، نشانه‌های متفاوتی دارد. رفتارهای شایع این اختلال شامل موارد زیر است:

پس از بروز یک رویداد، فرد دوباره به خواب می‌رود و پس از بیدار شدن رویداد پیش‌آمده را به طور کلی از یاد می‌برد.

رویدادهای پیش‌آمده در سکسومنیا می‌تواند منجر به پیشامد پیامدهای فیزیکی مختلفی مانند کبودی ناحیه تناسلی یا ایجاد زخم در این ناحیه شود (چه برای خود شخص و چه برای همسر یا شریک جنسی او). البته سکسومنیا عواقب روانی-اجتماعی دیگری هم دارد؛ مواردی مانند احساس شرم، احساس گناه و افسردگی. برخی از موارد این اختلال منجر به جدایی یا فاصله گرفتن دو نفر درگیر در رابطه شده است.

دلیل رابطه جنسی در خواب (سکسومنیا)

هنوز دلایل دقیق ابتلا به سکسومنیا شناسایی نشده است. احتمالا یکی از دلایل معما بودن این اختلال این است که موارد تشریح و گزارش زیادی در مورد این اختلال وجود ندارد. هم‌چنین ممکن است سکسومنیا نوعی پاراسومنیای ناشناخته باشد که خودبه‌خود و بدون هیچ گونه اختلال عصبی مشخصی ایجاد می‌شود.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

سکسومنیا در گزارش‌های منتشرشده با مشخصه‌های زیر همراه بوده است:

 • سابقه ابتلا به پاراسومنیا: تعدادی از افرادی که مبتلا به سکسومنیا هستند، گزارش کرده‌اند که سابقه ابتلا به پاراسومنیاهای دیگری هم داشته‌اند. رایج‌ترین پاراسومنیای گزارش‌شده، راه رفتن در خواب است.
 • خواب منقطع: برخی از بیماران مبتلا به سکسومنیا گفته‌‌اند که دچار اختلال‌های خواب دیگری مانند آپنه خواب انسدادی و سندرم پای بی‌قرار بوده‌اند. این اختلال‌ها می‌توانند منجر به تحریک جنسی فرد در خلال خواب آرام شوند و کاری کنند که شخص در برهه‌های مختلف از خواب بیدار شود و رفتارهای غیرارادی انجام دهد.
 • محرومیت خواب
 • سابقه سوء مصرف مواد
 • سابقه ضربه روحی یا تجاوز
 • سابقه افسردگی
 • مصرف قرص خواب: برخی افراد گزارش کرده‌اند که با مصرف قرص‌های خوابی مانند «اَمبیِن»؛ رفتارهای غیرمعمولی در حین خواب انجام داده‌اند که از جمله این رفتارها سکسومنیا بوده است.

تشخیص اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب چیست؟

در نهایت با بررسی خواب شبانه فرد در یک مرکز تحقیقات اختلالات خواب، روند تشخیص سکسومنیا تکمیل می‌شود. در روند بررسی، از الکتروانسفالوگرام (EEG) برای آزمایش فعالیت مغز و جلوگیری از پیشامد تشنج احتمالی استفاده می‌شود  و اقدامات باقی‌مانده پلی‌سومنوگرافی شبانه (PSG) بر تحریک‌های ناگهانی و غیر ارادی در هنگام خواب موج آهسته نظارت می‌کند و از پیشامد اختلالات صرع جلوگیری می‌کند. رفتار فرد با دقت مشاهده و ثبت می‌شود.

هم‌چنین توصیف‌های شفاف رفتارهای خواب همسر فرد هم می‌تواند به تشخیص بهتر کمک کند.

از آن‌جایی که سکسومنیا با سایر اختلالات خواب مرتبط است؛ پرداختن به علت اصلی ایجاد این اختلال می‌تواند منجر به بهبود قابل‌توجهی شود. برخی افراد گزارش کرده‌اند که نتایج مثبتی از استفاده از فشار جریان هوای همواره مثبت (CPAP) یا دستگاه داخل دهانی برای درمان آپنه انسدادی خواب گرفته‌اند.

مصرف داروهای ضدافسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (که باعث افزایش سطح سروتونین مغز می‌شوند) و کلونازپام نیز برای درمان سکسومنیا تجویز می‌شود. هم‌چنین مدیریت استرس برای افراد مبتلا به افسردگی، رعایت بهداشت بهتر خواب و کاهش مصرف مواد (الکل و داروها) نیز در کاهش بروز علائم مفید بوده است. این موارد می‌توانند منجر به بدتر شدن وضعیت افراد مبتلا به سکسومنیا شوند.

سکسومنیا ؛ رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

موارد خطر سکسومنیا

از آن‌جایی که سکسومنیا تنها خود فرد را درگیر نمی‌کند و منجر به درگیر شدن همسر، شریک جنسی یا فرد نزدیک به شخص مبتلا هم می‌شود؛ ممکن است ابتلا به این اختلال پیامدهای قانونی هم به همراه داشته باشد.

ممکن است لازم باشد پس از متهم شدن فرد به انجام رفتارهای وحشیانه؛ با ارزیابی خواب رسمی و انجام روش‌هایی مانند پلی‌سونوگرافی تشخیصی نقش اختلال خواب در این حادثه دقیق‌تر بررسی شود. مشاوره با متخصصان پزشکی قانونی که در شهادت در موارد پزشکی قانونی خواب مهارت دارند هم می‌تواند روشی مفید باشد. دفاع قانونی از سکسومنیا می‌تواند دشوار باشد.

شدیدا توصیه می‎کنیم اقدامات احتیاطی ایمنی را رعایت کنید؛ به‌خصوص اگر از قبل مستعد بروز رفتارهای مربوط به خواب بوده‌اید. اگر اطرافتان شخصی است که مشکلات جنسی حل‌نشده دارد؛ سعی کنید از او دوری کنید و در اتاقی دیگر یا با فاصله از او بخوابید.

توصیه می‌کنیم مانند هر پاراسومنیای دیگری؛ وسایل خطرناکی مانند اشیای تیز و سلاح‌های مختلف را از محیط خواب خود دور کنید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  سلام. یک هفته است که کنار لبم یک ضایعه مثل تک جوش چرکی ایجاد شده، اول کمی درد داشت اما بعد نه و کاملا شبیه یک جوش چرکی بزرگ هست اما دو سه بار تا حالا چرکش خالی شده و دوباره عین همون سر جاش درومده و به همون صورت باقیه. دکتر به من آنتب بیوتیک داده اما می خوام بدونم که این چی هست و آیا آنتی بیوتیک تجدیز درستیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   گرچه بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی به نظر می رسد یک فرونکل مطرح باشد
   تجویز آنتی بیوتیک ضروری است
   حتما با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر رضا چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  بر روی آلت تناسلی تقریبا چیزی شبیه به بیماری پسوریازیس آلت می باشد ک چندین بار به پزشک مراجعه کرده ام ولی متاسفانه داروهایی که دادهاند جواب نداد فقط داروی تریامیسنولون ان جواب میدهد که تقریبا ظرف دو سه روز بیماری خوب می شود ولی وقتی دارو را قطع می کنی دوباره همان حالت اولیه را پیدا می کند آیا بجز پماد داروی خوراکی هم باید استفاده شود ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   پسوریازیس یک بیماری مزمن است و معمولا درمان قطعی ندارد
   درمان معمولا باید به صورت طولانی مدت باشد
   حتما با پزشک معالجت مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر وحید یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 120 مشاهده پرسش
  با سلام
  می خواستم بدونم هزینه ی برداشتن یه میخچه ی نرم بین انگشتان پا نظیر آنچه شما تصویرش را در سایتتون گذاشتید چقدر می شود البته با لیزر؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   هزینه ها پس از معاینه مشخص می گردد
   موفق
 • تصویر کاربر طاهره یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  با سلام
  به علت اپیلاسیون جوشهای زیر پوستی بر روی آلت تناسی ام ایجاد شده است. آیا می توانم در حال حاضر با وجود جوش ها لیزر کنم؟ روش درمان و موزدایی تا پیش از لیزر در این شرایط چیست؟ برای بهبود باید چه اقداماتی انجام دهم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   لیزر یکی بهترین روشهای از بین بردن موهای زاید و موهای زیر پوستی است
   در اولین فرصت برای تست لیزر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۱۰ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 115 مشاهده پرسش
  هزینه لیزر چقدر است و عواقبی دارد و با ی جلسه بهبود بوجود میاد ....
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۰ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش)
   علیک سلام
   هزینه ها مشخص نیست
   عود نیز امکان دارد
 • تصویر کاربر محمد پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 259 مشاهده پرسش
  با عرض سلام آقاي دکتر من 19 سالمه و تراکم مو هاي سرم کاهش يافته من مو هاي خيلي چرب همراه با شوره چرب هست ايا علت ريزش مو ميتونه چربي و شوره سر باشه ؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۹ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا ریزش مو علل متعددی دارد ولی شایعترین علت آن در مردان الگوهای ژنتیکی است
   موفق
 • تصویر کاربر هادی چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 99 مشاهده پرسش
  با عرض سلام
  من حدود ۲ هفته پیش با خانمی سمس مقعدی داشتم،به علت سکس طولانی التم زخم شد.بعد از چند روز جوش ریزی روی التم زد و سپس تعدادش زیاد شد و به شکل تاول سوختگی میشد...به دکتر ارولژی مراجعه کردم ،پنیسلین ۱۲۰۰ بهم داد و برای ۱۰ روز مصرف اسیکلوویر و داکسی سایکلین...الان ۴ روزه که این ها رو مصرف میکنم..اما چند نقطه ریز دیگه همراه با خارش و ورم اضافه شده...ممنون میشم راهنمایی کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه هرپس مطرح باشه
   با یکی از همکاران عفونی مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر الینا چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر خسته نباشین من 18 سالمه و صورتم جوش وجای حوش داره قبلا ی چن تا دکتر رفتم اصلا تاثیر نداشت ولی ی بار دوسال رفتم فرق کرد بعد ی سال جوش در نیومد الان باز صورتم جوش داره این موضوع خیلی ازیت میشم میخوام صورتم صاف بشه لطف ی راه تاثیر گزار بهم بگین بخاطر ثبت نکرد کد رهگیر مجبور شدم دوباره سوال بپورسم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۸ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   ممکنه اقدامات متعددی مورد نیاز باشد
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه
   موفق
 • تصویر کاربر نیلوفر چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر...
  دختری 23 ساله هستم که حدود 3-4 سال است که پوست صورتم با محرک های مختلفی چون هوای گرم و سرد ، وزش باد ، تغییر آب و هوا، کمی عصبانیت و یا حمام آب گرم سریعا ملتهب شده و حس میکنم که از درون تب دار شده است. مدتی است که علاوه بر این التهاب، دو سمت صورتم نزدیک بینی با محرک های ذکر شده به خصوص بعد حمام دانه های قرمز رنگی میزند که با مصرف داروی کلوبتازول تا حدود یک هفته کاملا رفع شده و مجدادا بروز می کند... لطفا راهنمایی بفرمایید
  با تشکر بسیار فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱ اردیبهشت ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی چنانچه روزاسه مطرح باشد نیاز به درمانهای طولانی مدت است
   کلوبتازول نباید طولانی مدت مصرف شود
   موفق
 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳۰ فروردین ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 102 مشاهده پرسش
  ممنون از جوابتون. ايشالا هميشه سالم باشيد. يه سوال ديگه اينكه اگه رفتار پرخطر داشتيم و خواستيم چك كنيم كه ويروس به ما منتقل شده يا نه چكار كنيم.(هيچگونه علائمي در ناحيه تناسلي وجود نداشته باشه و از رابطه بيش از يك سال گذشته باشه) آزمايشي وجود داره كه درصد اطمينان بالايي داشته ي باشه؟
  با تشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳۰ فروردین ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   متاسفانه تا زمانی که ضایعه مشاهده نشود امکان نمونه برداری نیست
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر