سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

فهرست مطالب

سکسومنیا پاراسمونیای پیچیده، غیرمعمول و کم‌گزارش‌شده‌ای است که مشخصه آن بروز رفتار جنسی در هنگام خواب است. برخلاف پاراسمونیاهای دیگری مانند اختلال رفتار خواب حرکت سریع چشم (RBD) و فلج خواب (که در خواب REM هم پیش می‌آید)؛ سکسومنیا تنها در خواب آرام (حرکت‌های غیرسریع چشم) رخ می‌دهد.شخص پس از بیدار شدن، از آن‌چه اتفاق افتاده؛ هیچ چیز به خاطر نمی‌آورد.

سکسومنیا برای افراد مبتلا به این اختلال پیامدهای بالینی، میان‌فردی و حتی قانونی به بار آورده است. در ادامه با چگونگی تاثیر این بیماری بر افراد و روش تشخیص و درمان آن آشنا شوید.

پاراسومنیا چیست؟

پاراسومنیاها اختلال‌های خوابی هستند که مشخصه آن‌ها بروز رفتارهای غیرمعمول یا اتفاق‌های مختلفی است که در طول خواب رخ می‌دهند.

این رفتارها، هیجان‌ها، ادراک‌ها یا رویاها ناآگاهانه رخ می‌دهند اما ممکن است به صورت نیمه‌هدفمند و هدف‌گرا نیز اتفاق بیفتد یا این که امکان دارد برای فردی که این موارد را تجربه می‌کند؛ معنا یا اهمیت داشته باشد.

پاراسومنیاها می‌توانند در هر مرحله‌ از خواب اتفاق بیفتند. اعمال و پرگویی‌های رخ‌داده در پاراسومنیاهایی که در طول خواب REM پیش می‌آیند؛ می‌توانند بر رویای فرد اثر بگذارند و در نهایت او را از خواب بیدار کنند. معمولا فرد می‌تواند رویا و رفتارها را به خاطر آورد اما سکسومنیا در طول خواب آرام (غیر REM) رخ می‌دهد.

معمولا در طول پاراسومنیاهای خواب آرام و پس از پیشامد یک رویداد، فردی که خواب است دوباره می‌خوابد و هیچ کدام از این رویدادها را به خاطر نمی‌آورد. از دیگر پاراسومنیاهای خواب آرام می‌توان به راه رفتن در خواب، رانندگی در خواب و اختلال‌های خوردن مرتبط با خواب اشاره کرد.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

علائم و نشانه‌های سکسومنیا

سکسومنیا برای افراد مختلف، نشانه‌های متفاوتی دارد. رفتارهای شایع این اختلال شامل موارد زیر است:

پس از بروز یک رویداد، فرد دوباره به خواب می‌رود و پس از بیدار شدن رویداد پیش‌آمده را به طور کلی از یاد می‌برد.

رویدادهای پیش‌آمده در سکسومنیا می‌تواند منجر به پیشامد پیامدهای فیزیکی مختلفی مانند کبودی ناحیه تناسلی یا ایجاد زخم در این ناحیه شود (چه برای خود شخص و چه برای همسر یا شریک جنسی او). البته سکسومنیا عواقب روانی-اجتماعی دیگری هم دارد؛ مواردی مانند احساس شرم، احساس گناه و افسردگی. برخی از موارد این اختلال منجر به جدایی یا فاصله گرفتن دو نفر درگیر در رابطه شده است.

دلیل رابطه جنسی در خواب (سکسومنیا)

هنوز دلایل دقیق ابتلا به سکسومنیا شناسایی نشده است. احتمالا یکی از دلایل معما بودن این اختلال این است که موارد تشریح و گزارش زیادی در مورد این اختلال وجود ندارد. هم‌چنین ممکن است سکسومنیا نوعی پاراسومنیای ناشناخته باشد که خودبه‌خود و بدون هیچ گونه اختلال عصبی مشخصی ایجاد می‌شود.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

سکسومنیا در گزارش‌های منتشرشده با مشخصه‌های زیر همراه بوده است:

 • سابقه ابتلا به پاراسومنیا: تعدادی از افرادی که مبتلا به سکسومنیا هستند، گزارش کرده‌اند که سابقه ابتلا به پاراسومنیاهای دیگری هم داشته‌اند. رایج‌ترین پاراسومنیای گزارش‌شده، راه رفتن در خواب است.
 • خواب منقطع: برخی از بیماران مبتلا به سکسومنیا گفته‌‌اند که دچار اختلال‌های خواب دیگری مانند آپنه خواب انسدادی و سندرم پای بی‌قرار بوده‌اند. این اختلال‌ها می‌توانند منجر به تحریک جنسی فرد در خلال خواب آرام شوند و کاری کنند که شخص در برهه‌های مختلف از خواب بیدار شود و رفتارهای غیرارادی انجام دهد.
 • محرومیت خواب
 • سابقه سوء مصرف مواد
 • سابقه ضربه روحی یا تجاوز
 • سابقه افسردگی
 • مصرف قرص خواب: برخی افراد گزارش کرده‌اند که با مصرف قرص‌های خوابی مانند «اَمبیِن»؛ رفتارهای غیرمعمولی در حین خواب انجام داده‌اند که از جمله این رفتارها سکسومنیا بوده است.

تشخیص اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب چیست؟

در نهایت با بررسی خواب شبانه فرد در یک مرکز تحقیقات اختلالات خواب، روند تشخیص سکسومنیا تکمیل می‌شود. در روند بررسی، از الکتروانسفالوگرام (EEG) برای آزمایش فعالیت مغز و جلوگیری از پیشامد تشنج احتمالی استفاده می‌شود  و اقدامات باقی‌مانده پلی‌سومنوگرافی شبانه (PSG) بر تحریک‌های ناگهانی و غیر ارادی در هنگام خواب موج آهسته نظارت می‌کند و از پیشامد اختلالات صرع جلوگیری می‌کند. رفتار فرد با دقت مشاهده و ثبت می‌شود.

هم‌چنین توصیف‌های شفاف رفتارهای خواب همسر فرد هم می‌تواند به تشخیص بهتر کمک کند.

از آن‌جایی که سکسومنیا با سایر اختلالات خواب مرتبط است؛ پرداختن به علت اصلی ایجاد این اختلال می‌تواند منجر به بهبود قابل‌توجهی شود. برخی افراد گزارش کرده‌اند که نتایج مثبتی از استفاده از فشار جریان هوای همواره مثبت (CPAP) یا دستگاه داخل دهانی برای درمان آپنه انسدادی خواب گرفته‌اند.

مصرف داروهای ضدافسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (که باعث افزایش سطح سروتونین مغز می‌شوند) و کلونازپام نیز برای درمان سکسومنیا تجویز می‌شود. هم‌چنین مدیریت استرس برای افراد مبتلا به افسردگی، رعایت بهداشت بهتر خواب و کاهش مصرف مواد (الکل و داروها) نیز در کاهش بروز علائم مفید بوده است. این موارد می‌توانند منجر به بدتر شدن وضعیت افراد مبتلا به سکسومنیا شوند.

سکسومنیا ؛ رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

موارد خطر سکسومنیا

از آن‌جایی که سکسومنیا تنها خود فرد را درگیر نمی‌کند و منجر به درگیر شدن همسر، شریک جنسی یا فرد نزدیک به شخص مبتلا هم می‌شود؛ ممکن است ابتلا به این اختلال پیامدهای قانونی هم به همراه داشته باشد.

ممکن است لازم باشد پس از متهم شدن فرد به انجام رفتارهای وحشیانه؛ با ارزیابی خواب رسمی و انجام روش‌هایی مانند پلی‌سونوگرافی تشخیصی نقش اختلال خواب در این حادثه دقیق‌تر بررسی شود. مشاوره با متخصصان پزشکی قانونی که در شهادت در موارد پزشکی قانونی خواب مهارت دارند هم می‌تواند روشی مفید باشد. دفاع قانونی از سکسومنیا می‌تواند دشوار باشد.

شدیدا توصیه می‎کنیم اقدامات احتیاطی ایمنی را رعایت کنید؛ به‌خصوص اگر از قبل مستعد بروز رفتارهای مربوط به خواب بوده‌اید. اگر اطرافتان شخصی است که مشکلات جنسی حل‌نشده دارد؛ سعی کنید از او دوری کنید و در اتاقی دیگر یا با فاصله از او بخوابید.

توصیه می‌کنیم مانند هر پاراسومنیای دیگری؛ وسایل خطرناکی مانند اشیای تیز و سلاح‌های مختلف را از محیط خواب خود دور کنید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علیرضا جمعه ۲۸ خرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من 34 ساله هست. 5 سال پیش رابطه داشتم از کاندم استفاده کردم ولی کاندمش از تاریخ گذشته بود بعد از دو روز روی الت تناسلی ام سه تا لکه قهوه ای کم رنگ شبیه خال 5 سال هست درد وخارش هم ندارد تغییر سایز هم نداد ظاهر شده دکترم نرفتم؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ خرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بهتره از نظر زگیل تناسلی بررسی های لازم به عمل بیاید
   توصیه می کنم در اولین فرصت به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر آزاده چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  با سلام دکتر انتظاری عزیز با توجه به اینکه درمان کرایو تراپی و پودوفیلین 25% در درمان زگیل من موثر نبود و شما ذکر کردید ممکن است استفاده از آنها حتی منجر به عود زگیل شده باشد و گفتید آلدرا استفاده کنم با مشورت پزشک خودم ایشان هم تجویز کردند لطف می کنید روش استفاده از کرم آلدرا را به من توضیح دهید؟ آیا من می توانم آلدرا را برای زگیل های داخل مقعد هم استفاده کنم چون هم اطراف بیرونی مقعد هم داخل مقعدم زگیل وجود دارد ؟ ضمن تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۶ خرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   البته در این مورد بهتره با پزشک معالجت بیشتر مشورت کنی ولی آلدرا باید 2 بار در هفته به موضع مالیده شود
   موفق
 • تصویر کاربر نازی سه شنبه ۲۵ خرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 206 مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من زیر بغلم لک سفید ویتلیگو دارم آیا لیزر موهای زیر بغل برای من باعث افزایش لک سفید ویتلیگو ام نمیشود؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۵ خرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا لیزر اثری روی ویتیلیگو ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر دانیال دوشنبه ۲۴ خرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خواهش می کنم جواب بدین ...من تا به حال رابطه جنسی نداشتم اما خود ارضایی داشتم و از کودکی یک خال سیاه رنگ در کشاله ران داشتم که خیلی شبیه به عکس های شما اما نه خیلی به آن صورت می خواستم بدونم آیا من دچار زگیل تناسلی شدم خواهش می کنم جواب بدین ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ خرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   احتمال بروز زگیل تناسلی در کودکان فقط در شرایط خاص وجود دارد
   در صورتی که به زگیل تناسلی مشکوک باشیم بهترین اقدام HPV PCR است
   موفق
 • تصویر کاربر دانیال یکشنبه ۲۳ خرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 186 مشاهده پرسش
  با سلام و تشکراز شما
  من تقرییا دو ماهه ی ضایعاتی مانند زیگیل اطاف آلتم زده این ضایعات بعد از اینکه پوست آلتم به علت کشیده شدن زیاد زخم شده بود ب وجود امد تقریبا از اخرین باری ک سکس داشتم 9 ماه گذشته تست پاپ اسیمر این خانم ک دو روز پیش جوابش اومده هیچ مشکلی نداشته خواهش میکنم ب دو سوالم جواب بدین
  آیا علت زیگیل زدن من همان زخم شدن پوست و کشیده شدن آلتم بوده چون دقیقا همان جاها زیگیل زده
  2-با وجود مشکل نداشتن تست پاپ اسیمر خانم ایا امکان این هست ک ایشون دچار این عارضه نشده باشد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ خرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   ویروسHPV ممکن است تا مدتها بدون علامت باشد. خوشبختانه اکثر موارد بیماری در اثر ویروس های کم خطر است ولی همواره ممکن است مشکلاتی برای هر دو نفر مطرح باشد
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر انجام گردد
   موفق
 • تصویر کاربر Sh.v پنجشنبه ۲۰ خرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 228 مشاهده پرسش
  یک جوش وجود داشت که بزرگ میشود و با فشار عفونت خارج میشود اما نکته نگران کننده این است که یه گوشت سفید داخل جوش است و مقدلری از ان بیرون می اید با فشار .. به پزشک زنان باید مراجعه شود یا دکتر پوست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ خرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   علیک سلام
   به نزدیکترین پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر محمدرضا سه شنبه ۱۸ خرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 218 مشاهده پرسش
  سلام دكتر خسته نباشيد من حدود يك سال از داروي ايزو ترتينوعين استفاده كردم وطي مدت استفاده كاملا جوش ها از بين رفته بودند والان سه ماهه كه ان دارو رو قطع كردم بازم جوش ميزنم به نظر شما دوره ي جديدي رو شروع كنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ خرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   هرگونه تغییر در داروی ایزوترتینوئین باید با نظر پزشک معالج باشد
   حتما با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر سینا جمعه ۱۴ خرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 164 مشاهده پرسش
  نزدیک زانو خال گوشتی به وجود اومده و کل بدنم درد و خارش داره و آلت تناسلیم ورم کرده . روی
  پوست بدنم هم خالهای ریز صورتی زده مشکل عصبی هم دارم . آیا احتمال زگیل تناسلی در من وجود داره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ خرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   علیک سلام.
   در صورت شک به زگیل تناسلی بهترین اقدام نمونه برداری و HPV PCR از ضایعات می باشد
   موفق
 • تصویر کاربر راحله پنجشنبه ۱۳ خرداد ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 287 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشید,دکتر چند وقتیست که سمت چپ پوستم شروع کرده به لک شدن و بیشتر هم سمت چپ پوستم هست,پوستم چرب و مختطله.میخاستم علتشو بدونم و اینکه چیکار کنم که دیگه لک نزنه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۳ خرداد ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   مهمترین علت ایجاد لک های پوستی تماس با اشعه ماوراء بنفش است و کرم ضد آفتاب بهترین اثربخشی را برای پیشگیری از بروز آنها دارد
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۵( 7 سال پیش) تعداد بازدید: 292 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من چند ماه پیش بیرون ناحیه تناسلیم ی برامدگی زیر پوستش ایجاد شد من فکر کردم جوشه دستکاری کردمش الان بزرگتر شده وسفته درمواقع عادی درد نداره ولی دست میزنم ی کم دردداره به ماما مراجعه کردم گفت مشکلی نیس ولی برای احتیاط ب متخصص مراجعه کن میخاستم بدونم ایا مشکلیه؟نگرانم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۸ اردیبهشت ۹۵( 7 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که کیست بارتولن مطرح باشد جای نگرانی نیست
   ولی بهتر برای معاینه به پزشک مراجعه شود
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر