سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

فهرست مطالب

سکسومنیا پاراسمونیای پیچیده، غیرمعمول و کم‌گزارش‌شده‌ای است که مشخصه آن بروز رفتار جنسی در هنگام خواب است. برخلاف پاراسمونیاهای دیگری مانند اختلال رفتار خواب حرکت سریع چشم (RBD) و فلج خواب (که در خواب REM هم پیش می‌آید)؛ سکسومنیا تنها در خواب آرام (حرکت‌های غیرسریع چشم) رخ می‌دهد.شخص پس از بیدار شدن، از آن‌چه اتفاق افتاده؛ هیچ چیز به خاطر نمی‌آورد.

سکسومنیا برای افراد مبتلا به این اختلال پیامدهای بالینی، میان‌فردی و حتی قانونی به بار آورده است. در ادامه با چگونگی تاثیر این بیماری بر افراد و روش تشخیص و درمان آن آشنا شوید.

پاراسومنیا چیست؟

پاراسومنیاها اختلال‌های خوابی هستند که مشخصه آن‌ها بروز رفتارهای غیرمعمول یا اتفاق‌های مختلفی است که در طول خواب رخ می‌دهند.

این رفتارها، هیجان‌ها، ادراک‌ها یا رویاها ناآگاهانه رخ می‌دهند اما ممکن است به صورت نیمه‌هدفمند و هدف‌گرا نیز اتفاق بیفتد یا این که امکان دارد برای فردی که این موارد را تجربه می‌کند؛ معنا یا اهمیت داشته باشد.

پاراسومنیاها می‌توانند در هر مرحله‌ از خواب اتفاق بیفتند. اعمال و پرگویی‌های رخ‌داده در پاراسومنیاهایی که در طول خواب REM پیش می‌آیند؛ می‌توانند بر رویای فرد اثر بگذارند و در نهایت او را از خواب بیدار کنند. معمولا فرد می‌تواند رویا و رفتارها را به خاطر آورد اما سکسومنیا در طول خواب آرام (غیر REM) رخ می‌دهد.

معمولا در طول پاراسومنیاهای خواب آرام و پس از پیشامد یک رویداد، فردی که خواب است دوباره می‌خوابد و هیچ کدام از این رویدادها را به خاطر نمی‌آورد. از دیگر پاراسومنیاهای خواب آرام می‌توان به راه رفتن در خواب، رانندگی در خواب و اختلال‌های خوردن مرتبط با خواب اشاره کرد.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

علائم و نشانه‌های سکسومنیا

سکسومنیا برای افراد مختلف، نشانه‌های متفاوتی دارد. رفتارهای شایع این اختلال شامل موارد زیر است:

پس از بروز یک رویداد، فرد دوباره به خواب می‌رود و پس از بیدار شدن رویداد پیش‌آمده را به طور کلی از یاد می‌برد.

رویدادهای پیش‌آمده در سکسومنیا می‌تواند منجر به پیشامد پیامدهای فیزیکی مختلفی مانند کبودی ناحیه تناسلی یا ایجاد زخم در این ناحیه شود (چه برای خود شخص و چه برای همسر یا شریک جنسی او). البته سکسومنیا عواقب روانی-اجتماعی دیگری هم دارد؛ مواردی مانند احساس شرم، احساس گناه و افسردگی. برخی از موارد این اختلال منجر به جدایی یا فاصله گرفتن دو نفر درگیر در رابطه شده است.

دلیل رابطه جنسی در خواب (سکسومنیا)

هنوز دلایل دقیق ابتلا به سکسومنیا شناسایی نشده است. احتمالا یکی از دلایل معما بودن این اختلال این است که موارد تشریح و گزارش زیادی در مورد این اختلال وجود ندارد. هم‌چنین ممکن است سکسومنیا نوعی پاراسومنیای ناشناخته باشد که خودبه‌خود و بدون هیچ گونه اختلال عصبی مشخصی ایجاد می‌شود.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

سکسومنیا در گزارش‌های منتشرشده با مشخصه‌های زیر همراه بوده است:

 • سابقه ابتلا به پاراسومنیا: تعدادی از افرادی که مبتلا به سکسومنیا هستند، گزارش کرده‌اند که سابقه ابتلا به پاراسومنیاهای دیگری هم داشته‌اند. رایج‌ترین پاراسومنیای گزارش‌شده، راه رفتن در خواب است.
 • خواب منقطع: برخی از بیماران مبتلا به سکسومنیا گفته‌‌اند که دچار اختلال‌های خواب دیگری مانند آپنه خواب انسدادی و سندرم پای بی‌قرار بوده‌اند. این اختلال‌ها می‌توانند منجر به تحریک جنسی فرد در خلال خواب آرام شوند و کاری کنند که شخص در برهه‌های مختلف از خواب بیدار شود و رفتارهای غیرارادی انجام دهد.
 • محرومیت خواب
 • سابقه سوء مصرف مواد
 • سابقه ضربه روحی یا تجاوز
 • سابقه افسردگی
 • مصرف قرص خواب: برخی افراد گزارش کرده‌اند که با مصرف قرص‌های خوابی مانند «اَمبیِن»؛ رفتارهای غیرمعمولی در حین خواب انجام داده‌اند که از جمله این رفتارها سکسومنیا بوده است.

تشخیص اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب چیست؟

در نهایت با بررسی خواب شبانه فرد در یک مرکز تحقیقات اختلالات خواب، روند تشخیص سکسومنیا تکمیل می‌شود. در روند بررسی، از الکتروانسفالوگرام (EEG) برای آزمایش فعالیت مغز و جلوگیری از پیشامد تشنج احتمالی استفاده می‌شود  و اقدامات باقی‌مانده پلی‌سومنوگرافی شبانه (PSG) بر تحریک‌های ناگهانی و غیر ارادی در هنگام خواب موج آهسته نظارت می‌کند و از پیشامد اختلالات صرع جلوگیری می‌کند. رفتار فرد با دقت مشاهده و ثبت می‌شود.

هم‌چنین توصیف‌های شفاف رفتارهای خواب همسر فرد هم می‌تواند به تشخیص بهتر کمک کند.

از آن‌جایی که سکسومنیا با سایر اختلالات خواب مرتبط است؛ پرداختن به علت اصلی ایجاد این اختلال می‌تواند منجر به بهبود قابل‌توجهی شود. برخی افراد گزارش کرده‌اند که نتایج مثبتی از استفاده از فشار جریان هوای همواره مثبت (CPAP) یا دستگاه داخل دهانی برای درمان آپنه انسدادی خواب گرفته‌اند.

مصرف داروهای ضدافسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (که باعث افزایش سطح سروتونین مغز می‌شوند) و کلونازپام نیز برای درمان سکسومنیا تجویز می‌شود. هم‌چنین مدیریت استرس برای افراد مبتلا به افسردگی، رعایت بهداشت بهتر خواب و کاهش مصرف مواد (الکل و داروها) نیز در کاهش بروز علائم مفید بوده است. این موارد می‌توانند منجر به بدتر شدن وضعیت افراد مبتلا به سکسومنیا شوند.

سکسومنیا ؛ رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

موارد خطر سکسومنیا

از آن‌جایی که سکسومنیا تنها خود فرد را درگیر نمی‌کند و منجر به درگیر شدن همسر، شریک جنسی یا فرد نزدیک به شخص مبتلا هم می‌شود؛ ممکن است ابتلا به این اختلال پیامدهای قانونی هم به همراه داشته باشد.

ممکن است لازم باشد پس از متهم شدن فرد به انجام رفتارهای وحشیانه؛ با ارزیابی خواب رسمی و انجام روش‌هایی مانند پلی‌سونوگرافی تشخیصی نقش اختلال خواب در این حادثه دقیق‌تر بررسی شود. مشاوره با متخصصان پزشکی قانونی که در شهادت در موارد پزشکی قانونی خواب مهارت دارند هم می‌تواند روشی مفید باشد. دفاع قانونی از سکسومنیا می‌تواند دشوار باشد.

شدیدا توصیه می‎کنیم اقدامات احتیاطی ایمنی را رعایت کنید؛ به‌خصوص اگر از قبل مستعد بروز رفتارهای مربوط به خواب بوده‌اید. اگر اطرافتان شخصی است که مشکلات جنسی حل‌نشده دارد؛ سعی کنید از او دوری کنید و در اتاقی دیگر یا با فاصله از او بخوابید.

توصیه می‌کنیم مانند هر پاراسومنیای دیگری؛ وسایل خطرناکی مانند اشیای تیز و سلاح‌های مختلف را از محیط خواب خود دور کنید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر رضا شنبه ۲۳ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 169 مشاهده پرسش
  مرسی دکتر.درمان داره؟اخه هی بیشتر میشن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   احتمالا با لیزر قابل درمان باشد
   موفق
 • تصویر کاربر سمیرا شنبه ۲۳ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 246 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر انتظاری خسته نباشید من راجع به عوارض پماد های کورتونی که روی صورتم مصرف میکردم سوال پرسیدم تو سوال قبلی یادم رفت سلام کنم معذرت میخوام میخواستم بدونم به نظر شما تا چند ماه این عوارض طول میکشه الان 3 ماهه که دیگه اون پمادا رو مصرف نمیکنم تا چند ماه دیگه باید صبر کنم تا عوارضش از بین بره ؟ و میخواستم بدونم به نظر شما درمان با طب سنتی و رژیم های طب سنتی تاثیری تو بهبودی زودتر داره یا بی تاثیره؟ جناب دکتر من پوستم بدجو ر نازک شده دوباره مثل اول میشه یا این نازکیش دائمیه ؟ خدا خیرتون بده موفق و موید باشید?
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   مصرف پماد حاوی کورتون صرفا برای کوتاه مدت و زیر نظر پزشک مجاز است
   عوارض متعددی ممکن است ایجاد گردد
   در مورد طب سنتی من هیچگونه اطلاعاتی ندارم
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر میناکوهستانی دوشنبه ۱۸ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  باسلام ووقت بخیر خدمت شما
  بنده دارای پوستی سفید وموهای تقریبا روشن در ناحیه تناسلی دارم و حدود ده جلسه نزد دکتری برای لیرز رفتم که متاسفانه نام دستگاهشون و نمیدونم تراکم موهام خیلی کم شده ولی از بین نرفتن تا آنجایی که وقتی شروع به رشد می کنه ریشه موهای سیاه هتند و کاملا از زیر پوست مشخص می باشد
  لطف کنید راهنمایی کنید که آیا دستگاه دکتر مربوطه مناسب نبوده که این مدن زمان و هزینه را کرده و جواب مطلوب نگرفته با این حال این دکتر کماکان برای بنده نوبت های بعدی را هم زدند
  بند در این دوره هرماه به ماه به مطب ایشان سرمیزدم
  ممنون اگه راهنمایی کنید که به نتیجه مطلوب برسم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا نتایج با دستگاه های مختلف یکسان است
   در برخی از موارد تعداد جلسات کمتری لازم است و در برخی موارد تعداد جلسات بیشتری مورد نیاز است
   در ضمن به هیچ عنوان امکان از بین بردن کامل موها با لیزر وجود ندارد
   نگران نباش و با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا جمعه ۲۵ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 230 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  من 15 سالمه و جوش زیر پوستی و سرسیاه زیاد دارم و دنبال راه درمان هستم...بهترین درمان چیه؟..
  هزینه لیزر درمانی چقدر میشه؟..
  ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۵ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام دخترم
   شستشوی منظم صورت و استفاده از کرم های لایه بردار کمک کننده است
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر ملینا سه شنبه ۲۲ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 323 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من دختری۲۲ سالمه و گاهی وقتا ناحیه تناسلی جوش میزنه اکثرا اپلاسیون ک میکردم جوش میزد حتی بعضی وقتا جوش های چرکی بزرگ میزنه ک برامدگی داره و درد داره یبار ک جوش بزرگ زد من فشارش دادم ک بعد اون جاش ب صورت یه برامدگی کدچک گوشتی مونده چیکار کنم جاش و لکه های جوش از بین بره ممنون میشم جوابمو بدین و صورتم هم بعد اصلاح جوش میزنه ازتون ممنونم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۲ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه فولیکولیت مطرح باشد
   در اینگونه موارد معمولا استفاده از آنتی بیوتیک موضعی کمک کننده است
   فعلا از محلول کلینداماسین استفاده کن
   در اولین فرصت به پزشک مراجعه کن
   موفق
  2. تصویر کاربر ملینا سه شنبه ۲۲ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   ممنونم اقای دکتر کلینداماسین یه پماد بی رنگه درسته بازم تشکر
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مریم دوشنبه ۲۱ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر انتظاری.2روزه که از مسافرت شمال برگشتم.آنجا که بودم هیچگونه حشره ای اذیتم نکرد ولی الان که برگشتم هر روز چند دانه مثل پشه زدگی روی دستها و پاهایم میزند که همراه با خارش شدید است.میخواستم ببینم علتش چیه و چکار کنم تا از این وضعیت خلاص بشم؟ با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی چنانچه گال مطرح باشد ممکن است شامپو لیندان کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر نسرین چهارشنبه ۹ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 111 مشاهده پرسش
  با سلام و خسته نباشید من چند وقتیه که میخوام دستگاه لیزر خانگی بخرم فقط یه کمی سردرگم شدم بین مدل هاش. پوست من سفیده و کوهام هم قهوه ای تیره اس. بین سه برند رمینگتون و فیلیپس و تریا موندم. فقط دوتای اولی ipl هستند و سومی لیزر دایوده که قیمتش کمی بالاتره ولی اهمیتی نداره. حالا نمیدونم کدوم رو بخرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۹ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته دستگاه های خانگی معمولا توان کمی دارند
   راستش شناخت دقیقی از برندهای مذکور ندارم
   موفق
 • تصویر کاربر مرتضی دوشنبه ۷ تیر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 153 مشاهده پرسش
  باعرض سلام وخسته نباشیداینجانب کارگرمیباشم و وان سی و یک ساله هستم وازداشتن زگیل مدت زیادی است به سطوح امده ام وپنج جلسه ماهی یکبار برای فریز کردن رفته ام ولی مشکل برطرف نشد لذا خواهشا درمورد درمان این مورد مرا یاری کنید باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۷ تیر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نظر دقیقی داد ولی ممکنه لیزر نتایج بهتری داشته باشد
   بهتره یک ارزیابی دقیقتری برات انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۳۱ خرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 168 مشاهده پرسش
  با سلام
  میرم سر اصل مطلب...
  من 2سالی میشه ریزش مو دارم مورد شدیدش از 2سال پیش که من به اشتباهی از سوپرمارکت شامپو کلیر خریدم بعدا متوجه شدم نرم کننده بود موهامو بشدت چرب میکرد که کم پشتی اومد سراغم بعدش یه مدت شامپو صحت استفاده کردم درست شد ولی اینبار خارشو شوره سرم زیاد شد.
  تازگیا رفتم دکتر لوسیون سریتا و قرص زینگو ویتامین دی رو برام نوشت وفعلا استفاده میکنم ولی تغییری تو این دوماه احساس نمیکنم ،از وقتی محلول رو استفاده میکنم ریزش موهام 3برابر شده مخصوصا موقع شستن موها که کلی مو میریزه...
  اگه راهنمایی کنید که بتونه موثر بشه ممنون میشم
  با احترام
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳۱ خرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   ریزش مو در مردان علل متعددی دارد که برای درمان باید آنها را شناسایی و تا حد امکان رفع نمود
   شایعترین علل عبارتند از علل ژنتیکی، مشکلات هورمونی، کم خونی ، کمبود ریز مغذی های و آلودگی های انگلی و قارچی سر
   بهتره یک ارزیابی دقیقتر برات انجام بشه
   موفق
 • تصویر کاربر مژده یکشنبه ۳۰ خرداد ۹۵( 6 سال پیش) تعداد بازدید: 129 مشاهده پرسش
  با سلام،من بر روی خط لبم یه خال دارم که به مرور بزرگتر شده، الان سایزش حدودا دو سه میلیمتر میباشد البته به صورت برجسته است،من خیلی نگرانم چون دقیقا روی خط لبم قرار داره،اگه این خال وردارم جاش میمونه؟؟و یه سوال دیگه اینکه واسه برداشتن این خال از چه روشی استفاده میشه؟؟ اگه نیازی هست برا پاسخ گویی دقیقتر من تصویر خال رو لبم بفرستم،،،با تشکر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۰ خرداد ۹۵( 6 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه با لیزر بتوان بدون عارضه این ضایعه را درمان نمود
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر