سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

فهرست مطالب

سکسومنیا پاراسمونیای پیچیده، غیرمعمول و کم‌گزارش‌شده‌ای است که مشخصه آن بروز رفتار جنسی در هنگام خواب است. برخلاف پاراسمونیاهای دیگری مانند اختلال رفتار خواب حرکت سریع چشم (RBD) و فلج خواب (که در خواب REM هم پیش می‌آید)؛ سکسومنیا تنها در خواب آرام (حرکت‌های غیرسریع چشم) رخ می‌دهد.شخص پس از بیدار شدن، از آن‌چه اتفاق افتاده؛ هیچ چیز به خاطر نمی‌آورد.

سکسومنیا برای افراد مبتلا به این اختلال پیامدهای بالینی، میان‌فردی و حتی قانونی به بار آورده است. در ادامه با چگونگی تاثیر این بیماری بر افراد و روش تشخیص و درمان آن آشنا شوید.

پاراسومنیا چیست؟

پاراسومنیاها اختلال‌های خوابی هستند که مشخصه آن‌ها بروز رفتارهای غیرمعمول یا اتفاق‌های مختلفی است که در طول خواب رخ می‌دهند.

این رفتارها، هیجان‌ها، ادراک‌ها یا رویاها ناآگاهانه رخ می‌دهند اما ممکن است به صورت نیمه‌هدفمند و هدف‌گرا نیز اتفاق بیفتد یا این که امکان دارد برای فردی که این موارد را تجربه می‌کند؛ معنا یا اهمیت داشته باشد.

پاراسومنیاها می‌توانند در هر مرحله‌ از خواب اتفاق بیفتند. اعمال و پرگویی‌های رخ‌داده در پاراسومنیاهایی که در طول خواب REM پیش می‌آیند؛ می‌توانند بر رویای فرد اثر بگذارند و در نهایت او را از خواب بیدار کنند. معمولا فرد می‌تواند رویا و رفتارها را به خاطر آورد اما سکسومنیا در طول خواب آرام (غیر REM) رخ می‌دهد.

معمولا در طول پاراسومنیاهای خواب آرام و پس از پیشامد یک رویداد، فردی که خواب است دوباره می‌خوابد و هیچ کدام از این رویدادها را به خاطر نمی‌آورد. از دیگر پاراسومنیاهای خواب آرام می‌توان به راه رفتن در خواب، رانندگی در خواب و اختلال‌های خوردن مرتبط با خواب اشاره کرد.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

علائم و نشانه‌های سکسومنیا

سکسومنیا برای افراد مختلف، نشانه‌های متفاوتی دارد. رفتارهای شایع این اختلال شامل موارد زیر است:

پس از بروز یک رویداد، فرد دوباره به خواب می‌رود و پس از بیدار شدن رویداد پیش‌آمده را به طور کلی از یاد می‌برد.

رویدادهای پیش‌آمده در سکسومنیا می‌تواند منجر به پیشامد پیامدهای فیزیکی مختلفی مانند کبودی ناحیه تناسلی یا ایجاد زخم در این ناحیه شود (چه برای خود شخص و چه برای همسر یا شریک جنسی او). البته سکسومنیا عواقب روانی-اجتماعی دیگری هم دارد؛ مواردی مانند احساس شرم، احساس گناه و افسردگی. برخی از موارد این اختلال منجر به جدایی یا فاصله گرفتن دو نفر درگیر در رابطه شده است.

دلیل رابطه جنسی در خواب (سکسومنیا)

هنوز دلایل دقیق ابتلا به سکسومنیا شناسایی نشده است. احتمالا یکی از دلایل معما بودن این اختلال این است که موارد تشریح و گزارش زیادی در مورد این اختلال وجود ندارد. هم‌چنین ممکن است سکسومنیا نوعی پاراسومنیای ناشناخته باشد که خودبه‌خود و بدون هیچ گونه اختلال عصبی مشخصی ایجاد می‌شود.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

سکسومنیا در گزارش‌های منتشرشده با مشخصه‌های زیر همراه بوده است:

 • سابقه ابتلا به پاراسومنیا: تعدادی از افرادی که مبتلا به سکسومنیا هستند، گزارش کرده‌اند که سابقه ابتلا به پاراسومنیاهای دیگری هم داشته‌اند. رایج‌ترین پاراسومنیای گزارش‌شده، راه رفتن در خواب است.
 • خواب منقطع: برخی از بیماران مبتلا به سکسومنیا گفته‌‌اند که دچار اختلال‌های خواب دیگری مانند آپنه خواب انسدادی و سندرم پای بی‌قرار بوده‌اند. این اختلال‌ها می‌توانند منجر به تحریک جنسی فرد در خلال خواب آرام شوند و کاری کنند که شخص در برهه‌های مختلف از خواب بیدار شود و رفتارهای غیرارادی انجام دهد.
 • محرومیت خواب
 • سابقه سوء مصرف مواد
 • سابقه ضربه روحی یا تجاوز
 • سابقه افسردگی
 • مصرف قرص خواب: برخی افراد گزارش کرده‌اند که با مصرف قرص‌های خوابی مانند «اَمبیِن»؛ رفتارهای غیرمعمولی در حین خواب انجام داده‌اند که از جمله این رفتارها سکسومنیا بوده است.

تشخیص اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب چیست؟

در نهایت با بررسی خواب شبانه فرد در یک مرکز تحقیقات اختلالات خواب، روند تشخیص سکسومنیا تکمیل می‌شود. در روند بررسی، از الکتروانسفالوگرام (EEG) برای آزمایش فعالیت مغز و جلوگیری از پیشامد تشنج احتمالی استفاده می‌شود  و اقدامات باقی‌مانده پلی‌سومنوگرافی شبانه (PSG) بر تحریک‌های ناگهانی و غیر ارادی در هنگام خواب موج آهسته نظارت می‌کند و از پیشامد اختلالات صرع جلوگیری می‌کند. رفتار فرد با دقت مشاهده و ثبت می‌شود.

هم‌چنین توصیف‌های شفاف رفتارهای خواب همسر فرد هم می‌تواند به تشخیص بهتر کمک کند.

از آن‌جایی که سکسومنیا با سایر اختلالات خواب مرتبط است؛ پرداختن به علت اصلی ایجاد این اختلال می‌تواند منجر به بهبود قابل‌توجهی شود. برخی افراد گزارش کرده‌اند که نتایج مثبتی از استفاده از فشار جریان هوای همواره مثبت (CPAP) یا دستگاه داخل دهانی برای درمان آپنه انسدادی خواب گرفته‌اند.

مصرف داروهای ضدافسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (که باعث افزایش سطح سروتونین مغز می‌شوند) و کلونازپام نیز برای درمان سکسومنیا تجویز می‌شود. هم‌چنین مدیریت استرس برای افراد مبتلا به افسردگی، رعایت بهداشت بهتر خواب و کاهش مصرف مواد (الکل و داروها) نیز در کاهش بروز علائم مفید بوده است. این موارد می‌توانند منجر به بدتر شدن وضعیت افراد مبتلا به سکسومنیا شوند.

سکسومنیا ؛ رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

موارد خطر سکسومنیا

از آن‌جایی که سکسومنیا تنها خود فرد را درگیر نمی‌کند و منجر به درگیر شدن همسر، شریک جنسی یا فرد نزدیک به شخص مبتلا هم می‌شود؛ ممکن است ابتلا به این اختلال پیامدهای قانونی هم به همراه داشته باشد.

ممکن است لازم باشد پس از متهم شدن فرد به انجام رفتارهای وحشیانه؛ با ارزیابی خواب رسمی و انجام روش‌هایی مانند پلی‌سونوگرافی تشخیصی نقش اختلال خواب در این حادثه دقیق‌تر بررسی شود. مشاوره با متخصصان پزشکی قانونی که در شهادت در موارد پزشکی قانونی خواب مهارت دارند هم می‌تواند روشی مفید باشد. دفاع قانونی از سکسومنیا می‌تواند دشوار باشد.

شدیدا توصیه می‎کنیم اقدامات احتیاطی ایمنی را رعایت کنید؛ به‌خصوص اگر از قبل مستعد بروز رفتارهای مربوط به خواب بوده‌اید. اگر اطرافتان شخصی است که مشکلات جنسی حل‌نشده دارد؛ سعی کنید از او دوری کنید و در اتاقی دیگر یا با فاصله از او بخوابید.

توصیه می‌کنیم مانند هر پاراسومنیای دیگری؛ وسایل خطرناکی مانند اشیای تیز و سلاح‌های مختلف را از محیط خواب خود دور کنید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۲۹ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 139 مشاهده پرسش
  سلام ، من 29 ساله هستم ، دچار ریزش مو شدم ، فرق سر و اطرافش همیشه دو ، سه تا جوش میزنه و نوهای اون قسمت هم کم شده ، شامپو کتاکنازول تاثیر چندانی نداشت لسیون کلوبتازول رو باید چطوری مصرف کرد ؟ فقط روی جوشها یا کل سر مالید ؟ و تا چند وقت باید مصرفش کرد ؟ سیگار و استرس و بد خوابی چقدر رو این موارد مو و جوشهای سر مثر هست ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۹ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   ریزش مو در آقایان علل متعددی دارد که برای درمان باید آنها را شناسایی و تا حد امکان رفع نمود
   شایعترین علل عبارتند از مشکلات هورمونی، کم خونی ، کمبود ریز مغذی های و استرس و آلودگی های قارچی و انگلی
   بهتره صبور باشی و طبق دستور پزشک معالج داروها را ادامه دهی
   موفق
 • تصویر کاربر غلامرضا دوشنبه ۲۹ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 188 مشاهده پرسش
  قسمتی از سرم به اندازه یک سکه ی کوچک بر اثر ضربه دچار ریزش مو شده و متورم است. و حدود یک ماه است که تورمش کم شده اما کاملا خوب نشده برای ریزش چکار کنم؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۹ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   صبور باش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر سولماز چهارشنبه ۲۴ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 112 مشاهده پرسش
  سلام ممنون از اینکه سوال قبلیمو جواب دادید.من دختر بیست و یک ساله هستم سوالم اینه که رویش مو در ناحیه زیر بغل و شرمگاهی به خاطر هورمون مردانه است یا هورمون زنانه؟ من به علت زیاد بودن موهای اون قسمت شروع به لیزر درمانی برای زیر بغل کرده ام و بعد از دوبار حدود 70 درصد بهبودی حاصل شده.سوال من اینه که آیا دوباره موها شروع به رشد مزود هنگام میکنه؟ یا اینکه طبق روال عادی لیزر هر سه ماه یک بار باید لیزر رو ادامه داد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۴ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   حداقل 4 تا 6 حلسه باید جلسات لیزر را ادامه داد
   در غیر اینصورت موها مجدد رشد خواهند نمود
   موفق
 • تصویر کاربر مصطفی پنجشنبه ۴ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 116 مشاهده پرسش
  سلام .حدود ده ماهی هست ک انتهای الت تناسلیم یعنی بین الت و مثانم ی گوشت اضافه دراومده و الان کمی بزرگتر شده الانم چن تا نقطه گوشتی رو التم دراومده خواستم بپرسم چکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۴ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورتی که زگیل تناسلی مطرح باشد بهتره در اولین فرصت برای درمان اقدام گردد
   لیزر بهترین روش درمانی است
   موفق
 • تصویر کاربر میلاد سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 347 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر دکتر
  من 17 سالمه متولده 78 هستم وارد 18 سالگی شدم یعنی، دکتر از سال گزشته شاید هم سال قبلش یعنی دو سال پیش این جوش هارو رو پوست آلت تناسلیم درومدن اما یه چند وقتیه که افتضاح زیاد شدن.. راستش هم من خجالت میکشم به خانواده بگم یا حتی یه دوبار دکتر پوست رفتم اما از شانس بد هر دوبار پزشک خانوم بودن و روم نشده که بگم و خجالت میکشم، همین الان هم سوال از شما میکنم روم نمیشه شرمنده... خجالت میکشم اما جدا کلافه شده ام و میترسم آینده مشکل ساز بشن همین الان هم میدونم دیر شده یکم... عکس جوش هارو هم گرفتم میفرستم.. شرمنده..چیز دیگه هم اینکه چرا دروغ بگم چند وقت یکبار مدت های طولانی با فاصله زیاد خودارضایی میکردم...
  اما واقعا دیگه نگران شده بودم اگر کاری باید بکنم بگید یه روز مطب مراجعه کنم تا دارو و... رو برام تجویز کنید.. بازم معزرت میخوام بی ادبی اگر کردم. عکس هارو هم ضمیمه میکنم براتون دکتر.
  شرمنده وقتتون رو گرفتم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ شهریور ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   عکس ارسالی نشان دهنده فوردایس آلت است که یک پدیده طبیعی است
   اصلا نیازی به هیچگونه درمانی نیست
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر sepidehhb یکشنبه ۳۱ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 107 مشاهده پرسش
  سلام من دختری23ساله عقدکردم چندماهیه دچارزگیل تناسلی شدم یک جلسه لیزر انجام دادم بهم گفتن ده روزدیگه برای قسمت باقی مانده برم دوباره.سوالم اینه که عادت ماهانه نشم بهتره و قرص بخورم در طول دوره درمان؟واینکه حدودا چندروز این درد و زخمهای وحشتناک ازبین میرن.ممنون ازآقای دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۱ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا عوارض لیزر بسیار ناچیز بوده و طی 3 تا 5 روز مشکل بر طرف خواهد شد
   حتما با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر مهدی یکشنبه ۳۱ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 142 مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر
  من سایتون را مزالعه کردم و با توجه به مطالبتون در باره کیست اپیدرمال دارم و خیلی هم زیادن ....ازتون میخام چطور اینو رو برداشت و پوست بدون این جوش ها داشته باشم با تشکر از شمت
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳۱ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   چنانچه کیست اپیدرمال مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد
   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. هزینه آن قابل پیش بینی نیست
   امکان از بین بردن آن با دارو وجود ندارد.
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   در صورتی که به هر دلیل امکان مراجعه حضوری به پزشک را نداری می توانی از را دور و به صورت آنلاین با بهره مندی از برنامه Skype از طریق گوشی تلفن همراه مورد معاینه قرار بگیری تا در صورت امکان توصیه های دقیقتر و در صورت لزوم دارو نیز تجویز گردد
   کافی است از طریق لینک زیر نسبت به دریافت کد رهگیری نوبت ویزیت آنلاین اقدام شود
   لینک ثبت نوبت برای ویزیت از راده دور و آنلاین: http://online.drentezari.com
   آدرس مطب : تهران، خیابان ولیعصر، بالاتر از پارک ملت، روبروی باشگاه خبرنگاران جوان، برج جم، طبقه 2، واحد 3
   تلفن : 22023107

   موفق
 • تصویر کاربر مینا جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 180 مشاهده پرسش
  با سلام. بنده اپراطور لیزر هستم. در کارم بسیار بهداشت رو رعایت میکنم. یکی از بیماران برای لیزر بیکینی مراجعه داشته حالا مدعی هستن که میتلا به زگیل تناسلی شدن از مرکز ما. بنا به گفته ی خودشون به چندین متخصص پوست مراجعه کردن و خودشون و شوهرشون مشکلی نداشتن و کاملا مطمئنا که از مرکز ما بوده. این مسئله که به واسطه ی کار من یک انسان دچار مشکل شده شدیدا ازرده خاطر کرده بنده رو میخواستم ببینم ایا واقعا بنده مقصرم؟ و اینکه ایا این خانم بیماریش غیر قابل درمانه؟ با تشکر از عنایت شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۹ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا شانس انتقال زگیل تناسلی در کلینیک، در صورتی که رعایت اصول استرلیزاسیون انجام شود بسیار کم است
   اما لیزر می توان ویروس نهفته در فرد را فعال سازد. در صورتی که به آلودگی ویروسی در فرد شک وجود داشته باشد بهتره از لیزر پرهیز گردد
   نگران نباش
 • تصویر کاربر Minoo سه شنبه ۲۶ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 179 مشاهده پرسش
  سلام

  ببخشید، آیا مزوتراپی روش خوب و موثری برای خانم هایی ست که تراکم مویشان کم هست(بدون مشکل هورمونی)؟

  تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۶ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   اثرات ثابت شده درمانی برای این روش هنوز شناسایی نشده است
   البته در برخی از افراد موثر است
   موفق
 • تصویر کاربر افشاری شنبه ۲۳ مرداد ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 119 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید. ببخشید ایا لیزر موی زیر بغل برای غدد لنفاوی و کیست های داخل پستان ضرر دارد یا نه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ مرداد ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   لیزر موهای زائد هیچگونه عارضه دراز مدتی روی غدد لنفاوی و کیست های پستان ندارد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر