سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

فهرست مطالب

سکسومنیا پاراسمونیای پیچیده، غیرمعمول و کم‌گزارش‌شده‌ای است که مشخصه آن بروز رفتار جنسی در هنگام خواب است. برخلاف پاراسمونیاهای دیگری مانند اختلال رفتار خواب حرکت سریع چشم (RBD) و فلج خواب (که در خواب REM هم پیش می‌آید)؛ سکسومنیا تنها در خواب آرام (حرکت‌های غیرسریع چشم) رخ می‌دهد.شخص پس از بیدار شدن، از آن‌چه اتفاق افتاده؛ هیچ چیز به خاطر نمی‌آورد.

سکسومنیا برای افراد مبتلا به این اختلال پیامدهای بالینی، میان‌فردی و حتی قانونی به بار آورده است. در ادامه با چگونگی تاثیر این بیماری بر افراد و روش تشخیص و درمان آن آشنا شوید.

پاراسومنیا چیست؟

پاراسومنیاها اختلال‌های خوابی هستند که مشخصه آن‌ها بروز رفتارهای غیرمعمول یا اتفاق‌های مختلفی است که در طول خواب رخ می‌دهند.

این رفتارها، هیجان‌ها، ادراک‌ها یا رویاها ناآگاهانه رخ می‌دهند اما ممکن است به صورت نیمه‌هدفمند و هدف‌گرا نیز اتفاق بیفتد یا این که امکان دارد برای فردی که این موارد را تجربه می‌کند؛ معنا یا اهمیت داشته باشد.

پاراسومنیاها می‌توانند در هر مرحله‌ از خواب اتفاق بیفتند. اعمال و پرگویی‌های رخ‌داده در پاراسومنیاهایی که در طول خواب REM پیش می‌آیند؛ می‌توانند بر رویای فرد اثر بگذارند و در نهایت او را از خواب بیدار کنند. معمولا فرد می‌تواند رویا و رفتارها را به خاطر آورد اما سکسومنیا در طول خواب آرام (غیر REM) رخ می‌دهد.

معمولا در طول پاراسومنیاهای خواب آرام و پس از پیشامد یک رویداد، فردی که خواب است دوباره می‌خوابد و هیچ کدام از این رویدادها را به خاطر نمی‌آورد. از دیگر پاراسومنیاهای خواب آرام می‌توان به راه رفتن در خواب، رانندگی در خواب و اختلال‌های خوردن مرتبط با خواب اشاره کرد.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

علائم و نشانه‌های سکسومنیا

سکسومنیا برای افراد مختلف، نشانه‌های متفاوتی دارد. رفتارهای شایع این اختلال شامل موارد زیر است:

پس از بروز یک رویداد، فرد دوباره به خواب می‌رود و پس از بیدار شدن رویداد پیش‌آمده را به طور کلی از یاد می‌برد.

رویدادهای پیش‌آمده در سکسومنیا می‌تواند منجر به پیشامد پیامدهای فیزیکی مختلفی مانند کبودی ناحیه تناسلی یا ایجاد زخم در این ناحیه شود (چه برای خود شخص و چه برای همسر یا شریک جنسی او). البته سکسومنیا عواقب روانی-اجتماعی دیگری هم دارد؛ مواردی مانند احساس شرم، احساس گناه و افسردگی. برخی از موارد این اختلال منجر به جدایی یا فاصله گرفتن دو نفر درگیر در رابطه شده است.

دلیل رابطه جنسی در خواب (سکسومنیا)

هنوز دلایل دقیق ابتلا به سکسومنیا شناسایی نشده است. احتمالا یکی از دلایل معما بودن این اختلال این است که موارد تشریح و گزارش زیادی در مورد این اختلال وجود ندارد. هم‌چنین ممکن است سکسومنیا نوعی پاراسومنیای ناشناخته باشد که خودبه‌خود و بدون هیچ گونه اختلال عصبی مشخصی ایجاد می‌شود.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

سکسومنیا در گزارش‌های منتشرشده با مشخصه‌های زیر همراه بوده است:

 • سابقه ابتلا به پاراسومنیا: تعدادی از افرادی که مبتلا به سکسومنیا هستند، گزارش کرده‌اند که سابقه ابتلا به پاراسومنیاهای دیگری هم داشته‌اند. رایج‌ترین پاراسومنیای گزارش‌شده، راه رفتن در خواب است.
 • خواب منقطع: برخی از بیماران مبتلا به سکسومنیا گفته‌‌اند که دچار اختلال‌های خواب دیگری مانند آپنه خواب انسدادی و سندرم پای بی‌قرار بوده‌اند. این اختلال‌ها می‌توانند منجر به تحریک جنسی فرد در خلال خواب آرام شوند و کاری کنند که شخص در برهه‌های مختلف از خواب بیدار شود و رفتارهای غیرارادی انجام دهد.
 • محرومیت خواب
 • سابقه سوء مصرف مواد
 • سابقه ضربه روحی یا تجاوز
 • سابقه افسردگی
 • مصرف قرص خواب: برخی افراد گزارش کرده‌اند که با مصرف قرص‌های خوابی مانند «اَمبیِن»؛ رفتارهای غیرمعمولی در حین خواب انجام داده‌اند که از جمله این رفتارها سکسومنیا بوده است.

تشخیص اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب چیست؟

در نهایت با بررسی خواب شبانه فرد در یک مرکز تحقیقات اختلالات خواب، روند تشخیص سکسومنیا تکمیل می‌شود. در روند بررسی، از الکتروانسفالوگرام (EEG) برای آزمایش فعالیت مغز و جلوگیری از پیشامد تشنج احتمالی استفاده می‌شود  و اقدامات باقی‌مانده پلی‌سومنوگرافی شبانه (PSG) بر تحریک‌های ناگهانی و غیر ارادی در هنگام خواب موج آهسته نظارت می‌کند و از پیشامد اختلالات صرع جلوگیری می‌کند. رفتار فرد با دقت مشاهده و ثبت می‌شود.

هم‌چنین توصیف‌های شفاف رفتارهای خواب همسر فرد هم می‌تواند به تشخیص بهتر کمک کند.

از آن‌جایی که سکسومنیا با سایر اختلالات خواب مرتبط است؛ پرداختن به علت اصلی ایجاد این اختلال می‌تواند منجر به بهبود قابل‌توجهی شود. برخی افراد گزارش کرده‌اند که نتایج مثبتی از استفاده از فشار جریان هوای همواره مثبت (CPAP) یا دستگاه داخل دهانی برای درمان آپنه انسدادی خواب گرفته‌اند.

مصرف داروهای ضدافسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (که باعث افزایش سطح سروتونین مغز می‌شوند) و کلونازپام نیز برای درمان سکسومنیا تجویز می‌شود. هم‌چنین مدیریت استرس برای افراد مبتلا به افسردگی، رعایت بهداشت بهتر خواب و کاهش مصرف مواد (الکل و داروها) نیز در کاهش بروز علائم مفید بوده است. این موارد می‌توانند منجر به بدتر شدن وضعیت افراد مبتلا به سکسومنیا شوند.

سکسومنیا ؛ رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

موارد خطر سکسومنیا

از آن‌جایی که سکسومنیا تنها خود فرد را درگیر نمی‌کند و منجر به درگیر شدن همسر، شریک جنسی یا فرد نزدیک به شخص مبتلا هم می‌شود؛ ممکن است ابتلا به این اختلال پیامدهای قانونی هم به همراه داشته باشد.

ممکن است لازم باشد پس از متهم شدن فرد به انجام رفتارهای وحشیانه؛ با ارزیابی خواب رسمی و انجام روش‌هایی مانند پلی‌سونوگرافی تشخیصی نقش اختلال خواب در این حادثه دقیق‌تر بررسی شود. مشاوره با متخصصان پزشکی قانونی که در شهادت در موارد پزشکی قانونی خواب مهارت دارند هم می‌تواند روشی مفید باشد. دفاع قانونی از سکسومنیا می‌تواند دشوار باشد.

شدیدا توصیه می‎کنیم اقدامات احتیاطی ایمنی را رعایت کنید؛ به‌خصوص اگر از قبل مستعد بروز رفتارهای مربوط به خواب بوده‌اید. اگر اطرافتان شخصی است که مشکلات جنسی حل‌نشده دارد؛ سعی کنید از او دوری کنید و در اتاقی دیگر یا با فاصله از او بخوابید.

توصیه می‌کنیم مانند هر پاراسومنیای دیگری؛ وسایل خطرناکی مانند اشیای تیز و سلاح‌های مختلف را از محیط خواب خود دور کنید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مه پنجشنبه ۲۰ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 243 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر. بار پنجم ک سوالمو میفرستم متاسفانه جوابی دریافت نمیکنم. واسه لیزر دکتر لیزرم بهم گفته ک اسپیرونولاکتون .روکین. فلوتامید بخورم من در یکی از مقاله هاتون خوندم ک فلوتامید رو نفی کرده بودین من درشهری هستم ک فقط همین دکتر لیزر انجام میدن بهشون گفتم فلوتامید خطرناکه باتوجه ب کبد چربم ایشون فرمود پس جلسات لیزرت بیشتر میشه من الان هفت جلسه رفتم جلسه ای دویستوهفتاد تومن واقعا هزینش زیاده واسم . لطفا بگین بجلی فلوتامید چی بخورم؟؟؟ دجار اضافه وزن هم هستم و در حال کاهش. بنظر شما لاغر بشم مشکل پرمویی صورتم حل میشه یا خیر؟ اقای انتظاری لطفا بهم بگید بجای فلوتامید چی بخورم؟؟؟؟ نگین از دکترت بپرس ک ایشون گفتن پس نهور جلسات بیشتر بیا ک امکانپذیر نیست بخاطر هزینه بالا
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   حتما با یکی از همکاران غدد و متابولیسم مشورت کن
   در ضمن با این ای میل فقط یک سوال دیگر در سیستم ثبت شده است که پاسخ نیز داده شده است: ( کد رهگیری: b28k08521 )
   لینک پاسخ قبلی را برات می فرستم
   https://drentezari.com/%D9%BE%D8%B1%D8%B3%D8%B4-%D9%88-%D9%BE%D8%A7%D8%B3%D8%AE-%D8%A7%D8%B2-%D8%AF%DA%A9%D8%AA%D8%B1/?read=b28k08521
   ممکنه ای میل هات قبلا اشتباه نوشتی
 • تصویر کاربر واحدی سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 216 مشاهده پرسش
  سلام. من امروز برای لیزر با دستگاه الکساندرایت مراجعه کردم برای ناحیه بیکینی . خانمی که انجام دادن گفتن چون پوستم تیرس باید با دستگاه کاندلا از دفعه بعد انجام بدم . من در موردش اطلاعی ندارم ممکنه راهنمایی فرمایین؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   این دستگاه هم خوبه
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر راضیه دوشنبه ۱۰ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 254 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترخسته نباشید۰ من ده تا خال توی صورتم دارم که میخواستم همه رو توی یک جلسه لیزر کنم وخواستم بدونم که اشکالی نداره؟ ودیگه اینکه خیلی هم استرس دارم که یه موقع جای خال بمونه روی صورتم چون چندتا از خالها عمقی هستندممنون میشم کمکم کنید که ایا واقعا شما لیزر را تایید میکنید یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۰ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی اصولا لیزر یک روش بسیار خوب و راحت است
   بهتره یک تست هم برات انجام شود
   موفق
 • تصویر کاربر علي جمعه ۷ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 108 مشاهده پرسش
  سلام. چند روزه روي پوست بيضه ٨ نقطه قرمز در نقاط مختلف ميبينم. نقاط خيلي ريز هستند و شبيه به خال. قبلا بعضي اوقات بعد از اصلاح نقاطي شبيه در اثر خوني شدن از محل مو ديده ميشد. اما الان هيچ اصلاحي نبوده. البته هيچ دردي و خارشي ندارند.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۷ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   آنژیوکراتوم هیچگونه خطری ندارد و معمولا نیازی به درمان ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر امیر جمعه ۷ آبان ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 154 مشاهده پرسش
  باسلام.آقای دکتر سوالی ذهن منو مشغول کرده و اونم این هست که اگه یه اقا یک رابطه با یه خانوم داشته باشه.واون خانوم آدم سالمی وشریک جنسی متعدد نداشته باشه باشه وتوی چهار سال اخیر هرسال تست پاپ اسمیر داده باشه ومنفی باشه ومشکلی نداشته باشه..حالا اگه اون آقا بخواد از سلامت خودش بعد از تنها یک رابطه با اون خانوم مطمئن بشه و هیچ علامتی از زگیل تناسلی هم نداشته باشه چجور باید مطمئن بشه که سالم هست وآلوده به ویروس نیس؟ینی میخوام بدونم که اون آقا که هیچ علائمی هم نداره ازچه چیزی باید نمونه برداری بکنه یا اینکه تست پاپ اسمیر بده یا آزمایش دیگه ای باید انجام بده؟؟؟یه سوال دیگه هم دارم که اینه:اگه به فرض کسی آلوده به ویروس باشه ولی هیچ زگیل و علائم بالینی نداشته باشه نشانه چی هست؟آیا نشانه اینه که این ویروس که تو بدنشه از نوع بی خطر هست یا کم خطر وپر خطر بودن ویروس ربطی به ظاهر شدن یا نشدن زگیل روی پوست ویا اطراف آلت نداره؟؟؟با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۷ آبان ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه تست HPV PCR کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر سمن سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 131 مشاهده پرسش
  بإسلام.من حدود ٤ ماه است كه بدنم درصورت تحريك با هر چيز يا جاانداختن چيزي در بدنم بلافاصله در اون نقاط كهير ميزنم .من حدود ٦ ماه پيش واكسن mmrو آنفولانزا زدم .باتوجه به اينكه بدن حساسيت پذيري دارم.ميخواستم علتشو بدونم؟امكانش هست به خاطر واكسن سيستم اليمني بدنم پايين اومده باشه؟باتشكر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   علل متعددی از جمله واکسن مطرح است
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر هلدا سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 161 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  بنده سوالی از شما پرسیدم که آیا در آزمایش ازدواج معلوم میشه که بنده زگیل دارم یا خیر؟
  پاسخ دادید که آزمایش خون و ادرار ازدواج منعی است.
  منظورتان از منعی یعنی چه؟
  منتظر پاسخ هستم
  سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   مشخص نمی شود
   موفق
 • تصویر کاربر زینب سه شنبه ۲۰ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 118 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام
  مدتی پیش بخاطر سهل انگاری در اپیلاسیون با موم پوست زیربغلم کنده شد و پس از بهبود جای زخم تیره مانده است. برای رفع تیرگی چه پیشنهادی دارید؟
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۰ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   سلام جانم
   معمولا استفاده از کرم های موضعی و لیزر کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر زهرا یکشنبه ۴ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 101 مشاهده پرسش
  صورتم به خاطردستکاری جوش پرازمنافذ بازشده ایا به غیراز لیزر راه درمانی وجود دارد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۴ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   ممکنه کرم موضعی کمک کننده باشد
   موفق
 • تصویر کاربر یوسف پنجشنبه ۱ مهر ۹۵( 5 سال پیش) تعداد بازدید: 191 مشاهده پرسش
  من یک پسر 16 ساله ام می توانم از التم عکس بزارم ببینید این زیگیل است یانه ممنون میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱ مهر ۹۵( 5 سال پیش)
   علیک سلام
   بهتره به پزشک مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر