منو

Search
Close this search box.

سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

سکسومنیا، رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

فهرست مطالب

سکسومنیا پاراسمونیای پیچیده، غیرمعمول و کم‌گزارش‌شده‌ای است که مشخصه آن بروز رفتار جنسی در هنگام خواب است. برخلاف پاراسمونیاهای دیگری مانند اختلال رفتار خواب حرکت سریع چشم (RBD) و فلج خواب (که در خواب REM هم پیش می‌آید)؛ سکسومنیا تنها در خواب آرام (حرکت‌های غیرسریع چشم) رخ می‌دهد.شخص پس از بیدار شدن، از آن‌چه اتفاق افتاده؛ هیچ چیز به خاطر نمی‌آورد.

سکسومنیا برای افراد مبتلا به این اختلال پیامدهای بالینی، میان‌فردی و حتی قانونی به بار آورده است. در ادامه با چگونگی تاثیر این بیماری بر افراد و روش تشخیص و درمان آن آشنا شوید.

پاراسومنیا چیست؟

پاراسومنیاها اختلال‌های خوابی هستند که مشخصه آن‌ها بروز رفتارهای غیرمعمول یا اتفاق‌های مختلفی است که در طول خواب رخ می‌دهند.

این رفتارها، هیجان‌ها، ادراک‌ها یا رویاها ناآگاهانه رخ می‌دهند اما ممکن است به صورت نیمه‌هدفمند و هدف‌گرا نیز اتفاق بیفتد یا این که امکان دارد برای فردی که این موارد را تجربه می‌کند؛ معنا یا اهمیت داشته باشد.

پاراسومنیاها می‌توانند در هر مرحله‌ از خواب اتفاق بیفتند. اعمال و پرگویی‌های رخ‌داده در پاراسومنیاهایی که در طول خواب REM پیش می‌آیند؛ می‌توانند بر رویای فرد اثر بگذارند و در نهایت او را از خواب بیدار کنند. معمولا فرد می‌تواند رویا و رفتارها را به خاطر آورد اما سکسومنیا در طول خواب آرام (غیر REM) رخ می‌دهد.

معمولا در طول پاراسومنیاهای خواب آرام و پس از پیشامد یک رویداد، فردی که خواب است دوباره می‌خوابد و هیچ کدام از این رویدادها را به خاطر نمی‌آورد. از دیگر پاراسومنیاهای خواب آرام می‌توان به راه رفتن در خواب، رانندگی در خواب و اختلال‌های خوردن مرتبط با خواب اشاره کرد.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

علائم و نشانه‌های سکسومنیا

سکسومنیا برای افراد مختلف، نشانه‌های متفاوتی دارد. رفتارهای شایع این اختلال شامل موارد زیر است:

پس از بروز یک رویداد، فرد دوباره به خواب می‌رود و پس از بیدار شدن رویداد پیش‌آمده را به طور کلی از یاد می‌برد.

رویدادهای پیش‌آمده در سکسومنیا می‌تواند منجر به پیشامد پیامدهای فیزیکی مختلفی مانند کبودی ناحیه تناسلی یا ایجاد زخم در این ناحیه شود (چه برای خود شخص و چه برای همسر یا شریک جنسی او). البته سکسومنیا عواقب روانی-اجتماعی دیگری هم دارد؛ مواردی مانند احساس شرم، احساس گناه و افسردگی. برخی از موارد این اختلال منجر به جدایی یا فاصله گرفتن دو نفر درگیر در رابطه شده است.

دلیل رابطه جنسی در خواب (سکسومنیا)

هنوز دلایل دقیق ابتلا به سکسومنیا شناسایی نشده است. احتمالا یکی از دلایل معما بودن این اختلال این است که موارد تشریح و گزارش زیادی در مورد این اختلال وجود ندارد. هم‌چنین ممکن است سکسومنیا نوعی پاراسومنیای ناشناخته باشد که خودبه‌خود و بدون هیچ گونه اختلال عصبی مشخصی ایجاد می‌شود.

اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب

سکسومنیا در گزارش‌های منتشرشده با مشخصه‌های زیر همراه بوده است:

 • سابقه ابتلا به پاراسومنیا: تعدادی از افرادی که مبتلا به سکسومنیا هستند، گزارش کرده‌اند که سابقه ابتلا به پاراسومنیاهای دیگری هم داشته‌اند. رایج‌ترین پاراسومنیای گزارش‌شده، راه رفتن در خواب است.
 • خواب منقطع: برخی از بیماران مبتلا به سکسومنیا گفته‌‌اند که دچار اختلال‌های خواب دیگری مانند آپنه خواب انسدادی و سندرم پای بی‌قرار بوده‌اند. این اختلال‌ها می‌توانند منجر به تحریک جنسی فرد در خلال خواب آرام شوند و کاری کنند که شخص در برهه‌های مختلف از خواب بیدار شود و رفتارهای غیرارادی انجام دهد.
 • محرومیت خواب
 • سابقه سوء مصرف مواد
 • سابقه ضربه روحی یا تجاوز
 • سابقه افسردگی
 • مصرف قرص خواب: برخی افراد گزارش کرده‌اند که با مصرف قرص‌های خوابی مانند «اَمبیِن»؛ رفتارهای غیرمعمولی در حین خواب انجام داده‌اند که از جمله این رفتارها سکسومنیا بوده است.

تشخیص اختلال سکسومنیا یا سکس در خواب چیست؟

در نهایت با بررسی خواب شبانه فرد در یک مرکز تحقیقات اختلالات خواب، روند تشخیص سکسومنیا تکمیل می‌شود. در روند بررسی، از الکتروانسفالوگرام (EEG) برای آزمایش فعالیت مغز و جلوگیری از پیشامد تشنج احتمالی استفاده می‌شود  و اقدامات باقی‌مانده پلی‌سومنوگرافی شبانه (PSG) بر تحریک‌های ناگهانی و غیر ارادی در هنگام خواب موج آهسته نظارت می‌کند و از پیشامد اختلالات صرع جلوگیری می‌کند. رفتار فرد با دقت مشاهده و ثبت می‌شود.

هم‌چنین توصیف‌های شفاف رفتارهای خواب همسر فرد هم می‌تواند به تشخیص بهتر کمک کند.

از آن‌جایی که سکسومنیا با سایر اختلالات خواب مرتبط است؛ پرداختن به علت اصلی ایجاد این اختلال می‌تواند منجر به بهبود قابل‌توجهی شود. برخی افراد گزارش کرده‌اند که نتایج مثبتی از استفاده از فشار جریان هوای همواره مثبت (CPAP) یا دستگاه داخل دهانی برای درمان آپنه انسدادی خواب گرفته‌اند.

مصرف داروهای ضدافسردگی مانند مهارکننده‌های انتخابی بازجذب سروتونین (که باعث افزایش سطح سروتونین مغز می‌شوند) و کلونازپام نیز برای درمان سکسومنیا تجویز می‌شود. هم‌چنین مدیریت استرس برای افراد مبتلا به افسردگی، رعایت بهداشت بهتر خواب و کاهش مصرف مواد (الکل و داروها) نیز در کاهش بروز علائم مفید بوده است. این موارد می‌توانند منجر به بدتر شدن وضعیت افراد مبتلا به سکسومنیا شوند.

سکسومنیا ؛ رابطه جنسی یا خودارضایی در خواب

موارد خطر سکسومنیا

از آن‌جایی که سکسومنیا تنها خود فرد را درگیر نمی‌کند و منجر به درگیر شدن همسر، شریک جنسی یا فرد نزدیک به شخص مبتلا هم می‌شود؛ ممکن است ابتلا به این اختلال پیامدهای قانونی هم به همراه داشته باشد.

ممکن است لازم باشد پس از متهم شدن فرد به انجام رفتارهای وحشیانه؛ با ارزیابی خواب رسمی و انجام روش‌هایی مانند پلی‌سونوگرافی تشخیصی نقش اختلال خواب در این حادثه دقیق‌تر بررسی شود. مشاوره با متخصصان پزشکی قانونی که در شهادت در موارد پزشکی قانونی خواب مهارت دارند هم می‌تواند روشی مفید باشد. دفاع قانونی از سکسومنیا می‌تواند دشوار باشد.

شدیدا توصیه می‎کنیم اقدامات احتیاطی ایمنی را رعایت کنید؛ به‌خصوص اگر از قبل مستعد بروز رفتارهای مربوط به خواب بوده‌اید. اگر اطرافتان شخصی است که مشکلات جنسی حل‌نشده دارد؛ سعی کنید از او دوری کنید و در اتاقی دیگر یا با فاصله از او بخوابید.

توصیه می‌کنیم مانند هر پاراسومنیای دیگری؛ وسایل خطرناکی مانند اشیای تیز و سلاح‌های مختلف را از محیط خواب خود دور کنید.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر شیما یکشنبه ۱۹ آذر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اقای دکتر سوالی داشتم ممنون میشم راهنمایی کنید ،من یه دختر دو ساله دارم حدود سه هفته پیش به رستورانی رفتیم که چندنفر قبل ما بودن و از نخ دندون استفاده کرده بودن ،دختر من این نخو کرد تو دهنش وقتی دیدم نخ خونی بود و خون تازه خیلی نگران شدم بابت بیماری hiv ،باید دخترم ازمایش بده ؟ الان ازمایش بده جوابش قطعی ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۹ آذر ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱ آبان ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  عرض سلام و ادب
  چند روز قبل با چسبیدن لباس زیر به زخم کوچکی روی آلت تناسلی خودم زیر کلاهک متوجه حالتی شبیه خراش پوستی شدم.بعد از دو روز شستشوی جای زخم با آب نمک به یکباره حجم و عمق زخم زیاد شد.درد و ترشح خاصی نداره اما هنوز در کنار لبه زخم با لمس دست احساس میکنم یک توده در زیر پوست وجود داره.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ آبان ۲( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فرهاد پنجشنبه ۵ اسفند ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 207 مشاهده پرسش
  سلام روز خوش بنده یک مدتی به تبخال تناسلی درگیر این بیماری شدم و این تبخال به بیماری عفونی دیگه ای تبدیل نمیشه یاامراض دیگه برای کسانی که درگیر این نوع از تبخال تناسلی هستن بیماری یا ویروس دیگه نمیگیره- یا باید چیکار کنن بحز مصرف داروهای ضد ویروس برای اینکه سیستم دفاعی بدن بالا بره باید چه داروهای استفاده کنم که زیاد درگیرش نشم-ایا واکسن گارد اسیل می‌تونه کمک به بهبود این نوع تبخال بشه که درگیرش هستم-این تبخال به زگیل تناسلی یا ایدز تبدل نشه/ممنون راهنمایی جامع کنید-برای مراقبت دوراه ای باید چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۵ اسفند ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   تبخال تناسلی درمان قطعی ندارد ولی در فاز علامت دار با داروهای ضد ویروس کنترل می گردد

   واکسن گارداسیل هیچ تاثیری روی تبخال تناسلی ندارد

   تبخال به زگیل یا ایدز تبدیل نمی شود ولی ممکنه همزمان با هم در یک فرد وجود داشته باشد

   موفق

 • تصویر کاربر وخید دوشنبه ۸ آذر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 223 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر کلاهک آلت تناسلی من مثل حالت سوختگی زخم شده است. از چند روز قبل که این اتفاق میخواد بیافته کلاهک آلت تناسلی اول یکم زرد رنگ میشه بعد حالت خارش پیدا می‌کنه بعد از چند روز به زخمی که سوخته باشه تبدیل میشه این برای بار دوم یا سومه که این اتفاق می‌افته. سریهای قبل از زینک اکساید استفاده کردم خوب شد. بنده ۴۵ ساله هستم . ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۸ آذر ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی یک حساسیت ثابت دارویی مطرح است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر م شنبه ۱۵ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 241 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر ببخشید باز مزاحم میشم
  میخواستم ببینم اینا زگیلن یا چیز دیگس
  رو لابیای مینورم هستش نه سوزش و نه خارش هیچی هم نداره
  یه بارم رفتم متخصص زنان برام برش داشته و گفت زگیل نیست ولی باز اومده 🥺
  ممنونم پیشاپیش بابت پاسخگویی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به شرایطی که ذکر کردی بهتره نمونه برداری و HPV PCR انجام شود

   موفق

  2. تصویر کاربر م جمعه ۱۴ آبان ۰( 2 سال پیش)
   مچکرم دکتر ببخشید تشخیص شما زگیله؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آبان ۰( 2 سال پیش)

   احتمالش زیاد نیست ولی بهتره ارزیابی بشه

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر Zahra یکشنبه ۲ آبان ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 225 مشاهده پرسش
  چن روزی در ناحیه واژن و بیکینه جوش های بزرگ درونی ودردناک زده و بریدگی در ناحیه بالا بکینه و واژن زده ک در هنگام ادرار سوزش و درد بدی که انگار فشارم افتاده و هر روز جراحت بدتر میشه چی استفاده کنم چون نمیتونم به پزشک مراجعه کنم لطفا کمک کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲ آبان ۰( 2 سال پیش)

   علیک سلام

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر راضی جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 304 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من حدود ۴ ماه ازدواج کردم و هیچ مشکلی نداشتم تا اینکه چندوقت پیش از کاندوم لاتکس خاردار دو دفعه استفاده کردیم و من احساس سوزش و درد داشتم
  تا اینکه شوهرم چک کرد و دید لب های دهانه رحمم حالت خیلی های کوچک کنار هم ایجاد شده و هر دو طرف هم بود این حباب ها کوچیک رنگ بی رنگی داشت یکم شاید مایل به کرم یا صورتی بود ولی تعدادش بالا بود و بعد دو روز التهاب خابید و همچنان هنوز هر دو طرف هست
  میخاستم ببینم علتش چیه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۱ تیر ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال وستیبولار پاپولوزیس مظرح است که خطری ندارد

   برای خارش پماد کالندولا کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مسعود دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 245 مشاهده پرسش
  باسلام مجدد اقای دکتر
  یعنی در اولین عفونت هرپس تناسلی علاوه بر تاولهای دردناک روی الت تناسلی، غدد لنفاوی کشاله ران و زیر بغل متورم و دردناک میشوند؟
  باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ خرداد ۰( 2 سال پیش)

   سلام جانم

   هرپس تناسلی با تورم غدد لنفاوی زیر بغل همراه نیست

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سهیل جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 265 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر وقتتون بخیر
  من روی آلتم زخمی داشتم که به توصیه شما آزمایش تبخال تناسلی دادم. تایپ۲ منفی بود ولی آنتی بادی تایپ۱ چند برابر نرمال یعنی ۵۱ بود. این یعنی زخم من ناشی از تایپ۱ بوده؟
  بعضی از پزشکان معتقدند این آزمایش دقیق نیست
  1. تصویر کاربر سهیل چهارشنبه ۱۵ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)
   عکس زخم تناسلی
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۷ اردیبهشت ۰( 3 سال پیش)

   سلام جانم

   ضایعات تناسلی ممکنه با منشاء ویروس های دهانی باشد

   آزمایش دقیق است

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۳ دی ۹۹( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 290 مشاهده پرسش
  سلام
  اقای دکتر یک ماهی هست خال گوشتی نرمی در ناحیه پایین کلاهک تناسلی رشد کرده که درد و سوزش و علائم دیگری نداره و یکم رنگ تیره تری داره میتونه خطر ناک باشه؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ دی ۹۹( 3 سال پیش)

   سلام جانم

   احتمال زگیل تناسلی یا درماتوفیبروما وجود دارد

   معمولا جای نگرانی زیادی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر