سوزاک در مردان چیست و چگونه درمان می شود؟

سوزاک در مردان چیست و چگونه درمان می شود؟

فهرست مطالب

سوزاک یک بیماری مقاربتی  (STD) است که شما آن را از رابطه جنسی با شخصی که به آن آلوده است دریافت می کنید. شاید شنیده باشید که مردم آن را “the clap” هم می نامند. زنان و مردان هر دو می توانند به آن مبتلا شوند، اگرچه مردان بیشتر از زنان به آن مبتلا می شوند.

علائم سوزاک

علائم سوزاک چه زمانی ظاهر می شوند؟

علائم سوزاک معمولاً حدود 2 هفته پس از آلوده شدن ایجاد می شوند، اگرچه گاهی اوقات تا چند ماه بعد ظاهر نمی شوند.

تقریباً از هر 10 مرد آلوده 1 نفر، و از هر 10 زن آلوده 5 نفر علائم واضحی را تجربه نمی کنند، به این معنی که این بیماری می تواند برای مدتی درمان نشود.

علائم سوزاک در مردان معمولاً شامل موارد زیر است:

علائم عفونت سوزاک در رکتوم یا قسمت انتهایی آن:

سوزاک همچنین می تواند چشم، گلو یا مفاصل شما را آلوده کند. ممکن است شما به این بیماری آلوده شوید اما هیچ علائمی نداشته باشید.

علائم سوزاک

عوارض

در مردان، سوزاک می تواند منجر به اپیدیدیمیت  شود، که می تواند باعث مشکلات باروری شود. در همه افراد، سوزاک درمان نشده می تواند منجر به انتشار عفونت گنوکوکی شود که خود می تواند خطر مرگ را به همراه داشته باشد. برخی از علائم و نشانه ها عبارتند از:

 • درماتیت، که معمولاً شامل پوسته پوسته شدن ، خارش، و خشکی پوست است.
 • تب
 • آرتروز
 • التهاب و تورم در اطراف تاندون ها

 

افراد مبتلا به سوزاک نیز احتمال بیشتری برای ابتلا به HIV یا انتقال آن دارند. یکی از دلایل آن این است که هر یک از عفونت ها می تواند باعث ایجاد زخم های باز شود که می تواند باعث تسهیل ورود ویروس ها و باکتری ها به بدن شود.

علل سوزاک

این STD از باکتری هایی به نام Neisseria gonorrhoeae ناشی می شود. انتشار STD از طریق رابطه جنسی صورت میگیرد، ولی یک مرد مجبور نیست که انزال کند تا آن را به شریک زندگی خود منتقل کند.

از هر نوع تماس جنسی می توانید به سوزاک مبتلا شوید، از جمله:

⛔ مقاربت مقعدی

⛔ رابطه دهانی

⛔ مقاربت واژینال

همانند سایر میکروب ها، می توانید باکتری هایی که باعث سوزاک می شوند را فقط با لمس یک منطقه آلوده از شخص دیگر دریافت کنید. در صورت تماس با آلت تناسلی، واژن، دهان، یا مقعد فرد مبتلا به سوزاک، می توانید به آن مبتلا شوید.

زنانی که مبتلا به سوزاک هستند می توانند آن را در حین زایمان واژینال به کودک خود منتقل کنند. نوزادانی که با سزارین متولد می شوند نمی توانند آن را از مادر خود دریافت کنند.

این میکروب ها نمی توانند به مدت طولانی خارج از بدن  زندگی کنند ، بنابراین با لمس اشیایی مانند صندلی توالت یا لباس نمی توانید به سوزاک مبتلا شوید.

مطمئن ترین راه برای جلوگیری از ابتلا به سوزاک، نداشتن رابطه جنسی است. اگر در یک رابطه جنسی طولانی مدت با یک نفر باشید و تنها شریک زندگی او باشید، خطر کمتری دارید.

خطر ابتلا به سوزاک بیشتر است اگر:

 • جوان هستید
 • با یک شریک جدید رابطه برقرار کنید.
 • با کسی که با دیگران رابطه برقرار می کند رابطه برقرار کنید.
 • چندین شریک جنسی داشته باشید.
 • قبلاً سوزاک داشته اید.
در این مقاله گالری عکس زگیل تناسلی مردان شامل: عکس زگیل تناسلی خفیف، عکس زگیل مقعدی، عکس واضح از زگیل آلت تناسلی مردان و زگیل تناسلی کودکان آمده است.

تست تشخیص سوزاک

تنها راه تشخیص سوزاک، آزمایش است. اگر به سوزاک یا هرگونه عفونت مقاربتی (STI) دیگر مشکوک هستید، هرگز دادن آزمایش را به تأخیر نیندازید.

امکان آزمایش تا چند روز پس از رابطه جنسی وجود دارد، اما توصیه می شود تا یک هفته بعد از رابطه جنسی صبر کرده سپس آزمایش دهید. در صورت نبود علائم نیز می توان آزمایش داد.

تشخیص و درمان به موقع سوزاک خطر بروز عوارضی مانند بیماری التهابی لگن (PID) یا عفونت در بیضه ها را کاهش می دهد. درمان عوارض ناشی از عفونت طولانی مدت بسیار دشوارتر است.

چه کسانی باید آزمایش دهند:

 • شما یا شریک زندگی خود فکر می کنید علائم سوزاک دارید.
 • شما با یک شریک جدید رابطه محافظت نشده داشته اید.
 • شما یا شریک زندگی خود با افراد دیگر رابطه محافظت نشده داشته اید.
 • شما یک STI دیگری دارید.
 • یک شریک جنسی به شما می گوید STI دارید.
 • در حین معاینه واژینال، پرستار یا پزشک به شما می گویند سلولهای دهانه رحم ملتهب هستند یا ترشح دارند.
 • شما باردار هستید یا قصد بارداری دارید.

آزمایش مردان

به طور معمول از مردان خواسته می شود که نمونه ادرار تهیه کنند و یا از سواب برای برداشتن نمونه ای از ترشحات انتهای آلت تناسلی استفاده کنند

در شرایط زیر لازم است آزمایش سوزاک سالانه یک بار انجام شود:

⛔ مردی که با مردان رابطه جنسی دارد.

⛔ یک زن فعال جنسی زیر 25 سال.

⛔ زنی که یک شریک جنسی جدید، یا چندین شریک زندگی، یا یک شریک زندگی با یک بیماری مقاربتی دارد.

پیشگیری از سوزاک

برای محافظت از خود در برابر سوزاک این مراحل را انجام دهید:

1- از کاندوم استفاده کنید. کاندوم ها به شما در جلوگیری از ابتلا به بیماریهای مقاربتی کمک می کنند. آنها به عنوان یک مانع عمل می کنند و باعث ورود باکتری ها به شما نمی شوند. اسپرم کش از ابتلا به سوزاک جلوگیری نمی کند.

2- از شرکای جنسی خود بخواهید آزمایش شوند. از آنها بپرسید آیا از نظر سوزاک بررسی شده اند یا خیر. اگر این کار را نکرده اند، در مورد آزمایش با آنها صحبت کنید.

3- با کسی که علائم سوزاک دارد رابطه برقرار نکنید. آیا همسرتان از احساس سوزش به هنگام ادرار یا زخم در ناحیه تناسلی خود شکایت کرده است؟ از فعالیت جنسی تا زمانی که علائم آنها بررسی نشود اجتناب کنید

4- غربالگری منظم داشته باشید.

جلوگیری از سوزاک

درمان سوزاک

درمان سوزاک چند روز طول میکشد؟ با یک درمان مناسب، سوزاک قابل درمان است. اما یک درمان موفقیت آمیز شما را برای زندگی سالم محافظت نمی کند. شما باید رابطه جنسی ایمن را ادامه دهید تا دیگر از ابتلا به آن دور بمانبد.

#آنتی بیوتیک:

پزشک برای از بین بردن باکتری ها به شما آنتی بیوتیک تجویز می کند.برخی از گونه های این بیماری از برخی آنتی بیوتیک ها در امان هستند، بنابراین احتمالاً دو نوع دارو دریافت خواهید کرد: تزریق و قرص. حتما تمام داروهای خود را مصرف کنید، حتی اگر به سرعت احساس بهبودی می کنید.

#آزیترومایسین برای سوزاک:

یک دوز 2 گرمی آزیترومایسین به طور موثری عفونت های ادراری دستگاه ادراری را درمان می کند و برای درمان سوزاک نه چندان پیشرفته در افراد مبتلا به آلرژی سفالوسپورین استفاده می شود. با این حال، آزیترومایسین به دلیل نگرانی از بروز مقاومت، به عنوان مونوتراپی توصیه نمی شود. در عوض، دوز 1 گرمی آزیترومایسین به عنوان جزیی از درمان دوگانه برای سوزاک، همراه با سفالوسپورین (به عنوان مثال، 250 میلی گرم سفتریاکسون یا 400 میلی گرم سفیکسیم برای سوزاک، اگر سفتریاکسون گزینه ای نیست) توصیه می شود.

#مترونیدازول برای سوزاک:

برای کسانی که بیماری التهابی لگن دارند، سفتریاکسون 500 میلی گرم IM تجویز می شود و به دنبال آن داکسی سایکلین خوراکی 100 میلی گرم دو بار در روز به همراه مترونیدازول 400 میلی گرم دو بار در روز و به مدت 14 روز تجویز می شود.

 

 

متخصص طب پیشگیری و سوزاک

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر Fh چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام سوال بنده اینه من ۲۵ سالمه و ۱/۵ساله ازدواج کردم رابطه جنسی خوبی داشتم اما الان آخرین بار رابطه داشتم دچار نمی دونم زگیل هست جوش هست در ناحیه اطراف مقعد شدم (رابطه مقعدی نداشتم)و اینکه لای لب داخلی واژنم زخم باز هست یه حالت مثل آبسه دهانی میسوزه زیاد ممکنه راهنمایی کنید تستپاپ اسمیر دادم اما زخم بود خوب شدم اما این چیه الان من خیلی نگرانم هر دو زگیل هم نداریم اینا چی میتونن باشن جناب دکتر ؟!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۲ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در صورتیکه زگیل مطرح باشد معمولا پاپ اسمیر طبیعی است ولی بهتره تست HPV PCR انجام شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Roozbeh یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  سلام.ایا این جوشی که زده زگیل تناسبی است؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمالا نه ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر gh چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام دکتر خسته نباشین
  من۸ماه پیش مبتلا به دو تایپ تقریبا های ریسک زگیل تناسلی شدم و از همون موقع شروع کردم واکسنامو زدم دوز اخر واکسنم دی ماه هستش چند روز پیش دوباره تست دادم و نوع۱۸ ۵۲ و۵۶،۵۳،۴۴.۶۱ تو ازمایشم بود و تیپ هایی که۸ماه پیش مثبت بود الان تو ازمایشم نبودالان یعنی با وجود اینکه من دو دوره واکسن زدم باز نوع۱۸رو گرفتم؟چطور ممکنه؟احتمالش هست دلیل مثبت شدنش به خاطر خوده واکسن باشه؟چون واکسن نوع ضعیف شده ی ویروس هست دیگه ینی الان نوع۱۸ امکان داره با واکسن وارد بدنم شده باشه؟درضمن دفعه ی قبل پاپ اسمیرم مثبت بود و کلپوسکوپی انجام دادم وتغیرات دهانه رحم نشون دادcin1اینبار پاپ اسمیرم کاملاسالم بود اما با تیپ های جدید زگیل تناسلی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش . احتمالا یک عفونت گذرا Transient Infection مطرح باشد

   در این شرایط با تقویت سیستم ایمنی شانس مهار ویروس ها وجود دارد

   مطابق فرمایشات پزشک معالج اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام دکتر اینکه من ۱۲ ماه هست که سکس نداشتم ولی از سه ماه پیش متوجه زگیل روی پوست آلت تناسلی خود شدم که اصلا درد و خارش نداره و ظاهرا کوچکتر هم شده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۴ آذر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است

   سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن

   ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   موفق

 • تصویر کاربر حسام چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  عکس ارسالی زگیل تناسلی است یاخیر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۸ آبان ۹۹( 2 ماه پیش)

   علیکم السلام

   احتمالا بله

 • تصویر کاربر ندا یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام و احترام این ضایعات را اخیرا بعد از شیو پرینه دیده ام.پوست روی آن سالم و گرد و بدون پایه بدون درد و خارش یا ترشح است شبیه توده زیرپوستی است.شبیه آنرا بصورت جوشهای چربی زیرپوستی اطراف چشمم دارم.لطفا راهنمایی فرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۴ مرداد ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس های ارسالی ( عکس ها واضح نیستند) ممکنه مولوسکوم یا فولیکولیت یا کیست اپیدرمال و یا زگیل مطرح باشه.
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند
   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن
   از تیغ استفاده نکن
   ناحیه را خشک نگه دار و لباس گشاد نخی بپوش
   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر فائزه شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  من مجرد 22سالمه
  میخواستم ببینم من که هیچ رابطه ای نداشتم چطور جوش های تناسلی لبه های کوچیک ایجاد شده مگه میشه ؟؟؟
  شکلشم تقریبا شبیه اونایی هست که سرچ کردم و دیدم
  میشه با ژل بهداشتی دوشیزگان برطرف کرد یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۲ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه فولیکولیت یا اگزما مطرح باشه.
   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند
   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن
   ژل بهداشتی دوشیزگان هم شاید کمک کننده باشد
   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد
   موفق
 • تصویر کاربر علی پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقا دکترمن پسر 19 ساله ام در ناحیه تناسلی یه زیگیل دارم ممکن هست من خوب بشم اگ الان شروع کنم و یه چهار ماه پیش من آبله مرغان گرفتم ربطی به این نداره که از طریق دست دادن یا ماچ بوس کردن گرفته باشم اگر بیام پیش شما امکان ش هست خوب بشم یا درمان قطعی داشته باشم ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۰ اردیبهشت ۹۷( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   با توجه به طرح ناقص سوال لطفا صفحه زیر را با دقت مطالعه کن
   امیدوارم مطالب زیر کمک کننده باشد
   http://yon.ir/nq2bl
   موفق
 • تصویر کاربر فرزاد یکشنبه ۳ دی ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر من حدود یک ماه دچار ضایعات در ناحیه ژنیتال شدم به ارولوژی مراجعه گروم گفت التهاب به متخصص عفونی مراجعه کردم گفتند احتمالا زگیله ولی نوعش نمی دانم متخصص پوست شهرستان گفت زگیل آبکی حالا من نمی دانم چکار کنم آخه شهرستان هستم امکانات کمه حتی کسی نیست نمونه برداری کنه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۳ دی ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی عکس ارسالی نشان دهنده بیماری مولوسکوم است
   مقاله زیر را در مورد این بیماری با دقت مطالعه کن
   https://goo.gl/mMwkno
   برای درمان ممکن است با کرایوتراپی یا لیزر بتوان نتایج مناسبی را شاهد بود
   همچنین همواره احتمال عود وجود دارد
   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر فرهاد دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 3 سال پیش) تعداد بازدید: 17 مشاهده پرسش
  ?✨ferhan✨?:
  سلام من پودر پودوفیلین رو گرفتم ولی زیاد زدم رویه بیصه هام رو سوزونده شدید به طوری که نمیتونم راه برم خواهش میکنم راهنمایی کنید چه کاری باید بکنم و از کدام پمادها استفاده کنم من کارمندم نمیتونم مرخصی بگیرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۷ آذر ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   پدوفیلین باید با احتیاط فراوان استفاده شود
   یکی از عوارض ناخوشایند پدوفیلین درد شدید و سوختگی پوست است
   علی الحساب روزانه 6 بار کرم زینک اکساید بزن
   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود
   ممکنه نیاز به آنتی بیوتیک خوراکی یا موضعی نیز باشد
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر