منو

سوزاک در زنان چه عوارضی به دنبال دارد؟

سوزاک در زنان چه عوارضی به دنبال دارد؟

فهرست مطالب

سوزاک در زنان یک عفونت مقاربتی است که توسط باکتری Neisseria gonorrhoeae ایجاد می شود. سوزاک اغلب بدون علامت است، به این معنی که بسیاری از زنان نمی دانند که به آن مبتلا هستند. بدون درمان، می تواند منجر به بیماری التهاب لگن، درد مزمن لگن، حاملگی خارج رحمی ویا ناباروری در زنان شودعفونت های سوزاک با داروهای آنتی بیوتیک درمان می شود.

سوزاک چیست؟

سوزاک بعد از کلامیدیا، دومین عفونت شایع بیماری مقاربتی است. عفونت های سوزاک توسط باکتری Neisseria gonorrhoeae ایجاد می شود و از طریق تماس جنسی گسترش می یابد.

فرد می تواند از طریق غشاهای مخاطی که در دستگاه تناسلی زنان، مقعد، قسمت داخلی پلک ها، مجرای ادرار و گلو وجود دارد(جایی که پوست خارجی شما با بافت داخلی نرم و مرطوب تماس داشته باشد) به عفونت سوزاک مبتلا شود.

علائم سوزاک در زنان

همانند عفونت های کلامیدیا، سوزاک می تواند افراد را از هر جنسیت آلوده کند. سوزاک غالباً در زنان بدون علامت است. این بدان معناست که خانم ها معمولاً هیچ گونه ناراحتی را تجربه نمی کنند یا تغییراتی را پس از آلوده شدن مشاهده نمی کنند.

بدون هیچ علامتی، خانم ها ممکن است به داشتن STI شک نکنند.برخی از خانم ها ممکن است علائم بسیار خفیف یا مبهمی داشته باشند که می تواند با عفونت ادراری یا عفونت واژن اشتباه گرفته شود.

علائم سوزاک در زنان

علائم خفیف سوزاک در خانم ها:

دلیل مبتلا شدن خانم ها به سوزاک

سوزاک از طریق تماس جنسی با یک شریک آلوده منتشر می شود. این بیماری می تواند از طریق هر نوع رابطه جنسی محافظت نشده از جمله آلت تناسلی مرد در رابطه جنسی واژنی، رابطه ی مقعدی، و رابطه جنسی دهانی منتشر شود. عفونت سوزاک می تواند در دستگاه تناسلی، مقعد و مجرای ادرار ایجاد شود. داشتن رابطه جنسی دهانی می تواند عفونت سوزاک را از اندام تناسلی به گلو منتقل کند.

همچنین فرد می تواند پس از معالجه قبلی مجدداً به سوزاک آلوده شود. افراد بعد از یکبار ابتلا به سوزاک، دیگر در امان نخواهند ماند.

عوارض سوزاک برای خانم ها

عفونت مقاربتی سوزاک می تواند باعث ایجاد عفونت در دهانه رحم، مجرای ادرار و لوله های رحمی در زنان شود. همانند عفونت کلامیدیا درمان نشده، عفونت سوزاک درمان نشده می تواند منجر به ایجاد بیماری التهابی لگن (PID) شود.

PID می تواند منجر به عواقب برگشت ناپذیر و جدی در زنان و افرادی که دارای دستگاه تناسلی زنان هستند، از جمله بارداری خارج رحمی، ناباروری یا درد مزمن لگن شود.

. باکتری های سوزاک خود را از دستگاه تناسلی به واژن و از طریق واژن به دهانه رحم و از رحم به تخمدان ها و لوله های رحمی می رسانند و باعث التهاب و عفونت می شوند. پس از ورود، باکتری ها به لوله های رحمی آسیب می رسانند و می توانند باعث ایجاد زخم شوند. که می تواند اثرات طولانی مدتی از جمله ناباروری به همراه داشته باشد، زیرا بافت اسکار می تواند لوله های رحمی را مسدود کند و از باروری تخمک توسط اسپرم جلوگیری کند.حاملگی های خارج رحمی (که در آن لانه گزینی حاملگی در خارج از رحم انجام می شود) نیز شایع می باشد، زیرا تخمک بارور شده ممکن است در لوله رحمی آسیب دیده گیر کند، که حتی می تواند منجر به مرگ شود.

درد مزمن لگن نیز ممکن است نتیجه طولانی مدت عفونت های سوزاک درمان نشده باشد و از علائم PID است.

سوزاک در زنان چقدر شایع است؟

در سال 2016 در ایالات متحده، سوزاک به عنوان دومین عفونت مقاربتی شایع به مراکز کنترل بیماری (CDC) گزارش شد. در آن سال، تقریباً نیم میلیون مورد سوزاک در ایالات متحده گزارش شد. مانند کلامیدیا، سیفلیس و بسیاری از STI های دیگر، میزان سوزاک در ایالات متحده به ویژه در چند سال گذشته، افزایش یافته است.طبق آمار گزارش شده مبتلایان مرد به سوزاک در ایالات متحده بیشتر از زنان است. این تفاوت در آمار، احتمالاً باعث بروز ابتلا به سوزاک در مردانی می شود که با مردان رابطه جنسی دارند (MSM). در میان زنان، آمار مبتلایان به عفونت سوزاک،افراد جوان نسبت به افراد مسن بالاتر بود، در حالی که جوانان 19 ساله بیشترین میزان عفونت سوزاک را داشتند.

تخمین زدن مبتلایان به عفونت های سوزاک در کل دنیا دشوار است، زیرا ممکن است در بسیاری از مناطق، خدمات بهداشتی و درمانی قادر به تشخیص و گزارش موارد سوزاک و سایر STI های دیگر نباشد. سازمان بهداشت جهانی  تخمین زده است که تعداد کل موارد در سال 2008 در سراسر جهان، 106.1 میلیون عفونت سوزاک بوده است.این برآورد تقریباً 20 میلیون بالاتر از سال 2005 است، که آنها فکر می کنند می تواند به دلیل بسیاری از عوامل اجتماعی و بهداشتی ناشی از شیوع STI باشد، از جمله تعداد بیشتری از جوانان که بخشی از جمعیت فعال جنسی هستند.

جلوگیری از سوزاک برای زنان

فعالیت جنسی فعال شما را در معرض بیشتر ابتلا به بیماری STI قرار می دهد. استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی می تواند خطر ابتلا به سوزاک (و بسیاری از سایر STI های دیگر) را کاهش دهد. کاندوم باید نه فقط در هنگام انزال، بلکه قبل از شروع هرگونه تماس تناسلی یا جنسی مورد استفاده قرار گیرد.قبل از شروع تماس جنسی، از شریک زندگی خود سوال کنید که آیا اخیراً از نظر STI مورد آزمایش قرار گرفته است یا خیر. اگر یک شریک زندگی با چند نفر رابطه جنسی برقرار می کند، از وضعیت STI سایر شرکای آنها سوال کنید و آنها را تشویق کنید تا آزمایش دهند. محدود کردن تعداد شرکای جنسی نیز خطر ابتلا به سوزاک را کاهش می دهد.

اگر پزشک شما تأیید کرده است که جوش تناسلی دارید، برای درمان چند گزینه در اختیار دارید. از همه مهم‌تر باید روی بهداشت و تمیز نگه داشتن پوست تمرکز کنید.

درمان سوزاک با آنتی بیوتیک

برای از بین بردن باکتری ها می توان سوزاک را با آنتی بیوتیک درمان کرد. هر فردی برای از بین بردن عفونت سوزاک به دو داروی آنتی بیوتیک جداگانه نیاز دارد.از دلایل نیاز به این دو آنتی بیوتیک، افزایش مشکل مقاومت میکروبی در بین عفونت های سوزاک است.

پس از تشخیص، توصیه می شود هر شریکی که در 60 روز گذشته با او رابطه جنسی داشته اید و/یا آخرین شریک جنسی خود را وادار به آزمایش دادن کنید.

انتقال سوزاک حتی در حین درمان با آنتی بیوتیک امکان پذیر است. تا هفت روز پس از اتمام دوره کامل داروهای آنتی بیوتیکی – حتی اگر علائم از بین رفته باشد – از تماس جنسی خودداری کنید. سه ماه پس از درمان، باید آزمایش مجدد سوزاک را انجام دهید.

سوزاک در بارداری

سوزاک نیز مانند کلامیدیا در حین زایمان از مادر به کودک منتقل می شود. نوزادانی که از مادران مبتلا به عفونت های سوزاک درمان نشده متولد می شوند ممکن است به conjunctivities سوزاک (عفونت در چشم) مبتلا شوند، هرچند که این مورد خیلی شایع نیست. به همین دلیل، آزمایش سوزاک باید جزو روتین غربالگری دوران بارداری  قرار گیرد.

تاثیر سوزاک بر HIV

اگر در معرض ویروس HIV باشید، داشتن یک STI مانند سوزاک، احتمال ابتلا به ویروس را افزایش می دهد، یا اگر قبلا به ویروس HIV  مبتلا شده اید، احتمال انتشار آن افزایش می یابد.اگر فکر می کنید به بیماری سوزاک یا هر STI ی دیگری  مبتلا هستید، خیلی مهم است که بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 5 تا 10 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر طلا چهارشنبه ۱۹ مهر ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  اگر رابطه دهانی داشته باشیم و سوزاک انتقال پیدا کنه به گلو
  امکانش هست که از گلو به ناحیه تناسلی هم منتقل شه؟
  (تاکید بر اینکه فقط رابطه دهانی داشتم)
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۹ مهر ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Elahe سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام دکتر یک ماهی میشه که تعداد زیادی دونه اطراف واژن و دهانه واژنم مشاهده میکنم که قبلاً نبودن و خارش و چیزی هم ندارن و شبیه جوش هستن همچنین لابیا ها و دهانه واژنم خیلی دون دون های سفید زده به نظر شما این ها زگیل هستند یا چیز دیگه؟ علاوه بر این پارتنر من بعد از آخرین رابطه سوزاک گرفته بود آیا این دونه ها ربطی به سوزاک دارن؟
  همچنین چند روز پیش دکتر زنان رفتم و ضایعات رو مشاهده کردن اما گفتن به نظر من زگیل نیست برای اطمینان تست بده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ شهریور ۲( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر سپیده چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 37 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر اقلی دکتر خواهر من زگیل تناسلی داره و من اشتباهی شورت شسته نشده خواهرم و پوشیدم البته شورت اصلا مرطوب نبوده و من بلافاصله ک فهمیدم دز اول گارداسیل و زدم البته خواهرم نمیدونه تو این دوران زگیل فعال داره یا ن حال ممکنه من زگیل تناسلی بگیرم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۵ مرداد ۲( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد جای نگرانی نیست ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مونا یکشنبه ۸ مرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر وقت بخیر من متوجه دانه های ریز اطراف مقعدم شدم موقع شستشوی ان ، مئترسم زگیل باشن ، دو ماه پیش با پارتنرم رابطه مقعدی داشتم ، ولی امروز متوجه اینا شدم خارش یا هیچ علایم دیگری ندارن تو رو خدا راهنمایب کنید زگیلن یا ن خیلی استرس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۸ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل مطرح نیست 

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر هدیه یکشنبه ۸ مرداد ۲( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 40 مشاهده پرسش
  سلام و درود.
  من پارسال یک بار رابطه ی ناخواسته داشتم.
  با همسرم که اشنا شدیم برای اطمینان خودم ازمایش بیماری های مقاربتی دادم و همه منفی.
  نامزد هستیم و رابطه داریم.
  چند وقت پیش متوجه یه خال تیره رنگ روی بدنم شدم ک قبلا نبود و الان بزرگ شده حس میکنم و حدودا دو هفته ای میشه که ناحیه ی کولیکوریس به شدت خارش دارم و حس میکنم یه چیز سفت زده که وقتی دیدم حالت جوش بود.
  ایشون قبلا به گفته ی خودشون روابط زیادی داشتن.
  ولی هیچ زائده ای ندارن.
  میشه من رو راهنمایی کنید ک الان چی کار کنم به مشکل هم برخوردیم.
  بگم ازمایش اگر برای ایشون منفی بود برای من مثبت چی کار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۸ مرداد ۲( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر لیدا چهارشنبه ۷ تیر ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر،شما در بعضی از صحبتاتون میفرمایید که ۹۰ درصد زگیلها مورد خاصی نیست خواهشا یه چیزی بفرمایید که ترس از دل همه بره مخصوصا کسانی که دچار وسواس فکری هستند و ترس داشتن زگیل مدام خودشونو چک میکنند یا هر دقیقه باید برند دکتر زنان،نمونه ش منم اینجوری ام در هفته ها ی اخیر سه بار دکتر زنان رفتم هزینه یه طرف ،اون ترس داشتن زگیل یه طرف دیگه ،به نظر شما من چیکار کنم این ترس از دل من بره یه جایی تو اینترنت خوندم که اگر که شما و همسرتون ارتباط سالمی دارید و با کسی دیگر در ارتباط جنسی نیستید ۹۳ درصد در امان هستید درسته؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ تیر ۲( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   دقیقا درسته نگران نباش

   موفق

 • تصویر کاربر فا دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 54 مشاهده پرسش
  ذهنم خیلی مشغوله لطف میکنید کامل جوابمو بدید.واقعا میشه زگیل تناسلی داشته باشیم ولی آزمایش دهانه رحم منفی بشه؟مگه ویروسش به دهانه رحم نمیرسه در هر صورتی؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 5 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

    

   الزما ویروس به دهانه رحم نخواهد رسید

  2. تصویر کاربر فا دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 5 ماه پیش)
   تروخدا ببخشید که زیاد سؤال میپرسم خدا خیرتون بده ولی وقتی زگیل رو پوست بوده ومن با همسرم رابطه جنسی داشتم قطعا همسرم از من گرفته و دخول داشتیم.مگه با دخول ویروس تو دهانه رحم نمیشینه؟در این صورت چطور ممکنه دهانه رحم منفی شه؟
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ خرداد ۲( 5 ماه پیش)

   این احتمال وجود دارد

   مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام شود

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  سلام من قبلا زگیل تناسلی داشتم و درمان کردم اما شک دارم کامل از بین رفته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی بهتره برای ادامه درمان به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۱۵ فروردین ۲( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 69 مشاهده پرسش
  سلام من بخاطر داشتن رابطه جنسی فعال دچار سوزش ادرار و علائم سوزاک شدم مطمئنم که دستگاه تناسلیم دچار باکتری شده چه نوع آنتی بیوتیکی مصرف کنم ک از بین بره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۵ فروردین ۲( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان خسته نباشید. آیا این عکسا زگیل هستن که در قسمت سقف دهان و روی زبان من زدند و درمان چیست؟
  و سوال دوم اینکه تست دهانی معتبره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی از زگیل دهانی دیده نمی شود

   نگران نباش 

درحال دریافت اطلاعات

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر