سوزاک در زنان چه عوارضی به دنبال دارد؟

سوزاک در زنان چه عوارضی به دنبال دارد؟

فهرست مطالب

سوزاک در زنان یک عفونت مقاربتی است که توسط باکتری Neisseria gonorrhoeae ایجاد می شود. سوزاک اغلب بدون علامت است، به این معنی که بسیاری از زنان نمی دانند که به آن مبتلا هستند. بدون درمان، می تواند منجر به بیماری التهاب لگن، درد مزمن لگن، حاملگی خارج رحمی ویا ناباروری در زنان شودعفونت های سوزاک با داروهای آنتی بیوتیک درمان می شود.

سوزاک چیست؟

سوزاک بعد از کلامیدیا، دومین عفونت شایع بیماری مقاربتی است. عفونت های سوزاک توسط باکتری Neisseria gonorrhoeae ایجاد می شود و از طریق تماس جنسی گسترش می یابد.

فرد می تواند از طریق غشاهای مخاطی که در دستگاه تناسلی زنان، مقعد، قسمت داخلی پلک ها، مجرای ادرار و گلو وجود دارد(جایی که پوست خارجی شما با بافت داخلی نرم و مرطوب تماس داشته باشد) به عفونت سوزاک مبتلا شود.

علائم سوزاک در زنان

همانند عفونت های کلامیدیا، سوزاک می تواند افراد را از هر جنسیت آلوده کند. سوزاک غالباً در زنان بدون علامت است. این بدان معناست که خانم ها معمولاً هیچ گونه ناراحتی را تجربه نمی کنند یا تغییراتی را پس از آلوده شدن مشاهده نمی کنند.

بدون هیچ علامتی، خانم ها ممکن است به داشتن STI شک نکنند.برخی از خانم ها ممکن است علائم بسیار خفیف یا مبهمی داشته باشند که می تواند با عفونت ادراری یا عفونت واژن اشتباه گرفته شود.

علائم سوزاک در زنان

علائم خفیف سوزاک در خانم ها:

دلیل مبتلا شدن خانم ها به سوزاک

سوزاک از طریق تماس جنسی با یک شریک آلوده منتشر می شود. این بیماری می تواند از طریق هر نوع رابطه جنسی محافظت نشده از جمله آلت تناسلی مرد در رابطه جنسی واژنی، رابطه ی مقعدی، و رابطه جنسی دهانی منتشر شود. عفونت سوزاک می تواند در دستگاه تناسلی، مقعد و مجرای ادرار ایجاد شود. داشتن رابطه جنسی دهانی می تواند عفونت سوزاک را از اندام تناسلی به گلو منتقل کند.

همچنین فرد می تواند پس از معالجه قبلی مجدداً به سوزاک آلوده شود. افراد بعد از یکبار ابتلا به سوزاک، دیگر در امان نخواهند ماند.

عوارض سوزاک برای خانم ها

عفونت مقاربتی سوزاک می تواند باعث ایجاد عفونت در دهانه رحم، مجرای ادرار و لوله های رحمی در زنان شود. همانند عفونت کلامیدیا درمان نشده، عفونت سوزاک درمان نشده می تواند منجر به ایجاد بیماری التهابی لگن (PID) شود.

PID می تواند منجر به عواقب برگشت ناپذیر و جدی در زنان و افرادی که دارای دستگاه تناسلی زنان هستند، از جمله بارداری خارج رحمی، ناباروری یا درد مزمن لگن شود.

. باکتری های سوزاک خود را از دستگاه تناسلی به واژن و از طریق واژن به دهانه رحم و از رحم به تخمدان ها و لوله های رحمی می رسانند و باعث التهاب و عفونت می شوند. پس از ورود، باکتری ها به لوله های رحمی آسیب می رسانند و می توانند باعث ایجاد زخم شوند. که می تواند اثرات طولانی مدتی از جمله ناباروری به همراه داشته باشد، زیرا بافت اسکار می تواند لوله های رحمی را مسدود کند و از باروری تخمک توسط اسپرم جلوگیری کند.حاملگی های خارج رحمی (که در آن لانه گزینی حاملگی در خارج از رحم انجام می شود) نیز شایع می باشد، زیرا تخمک بارور شده ممکن است در لوله رحمی آسیب دیده گیر کند، که حتی می تواند منجر به مرگ شود.

درد مزمن لگن نیز ممکن است نتیجه طولانی مدت عفونت های سوزاک درمان نشده باشد و از علائم PID است.

سوزاک در زنان چقدر شایع است؟

در سال 2016 در ایالات متحده، سوزاک به عنوان دومین عفونت مقاربتی شایع به مراکز کنترل بیماری (CDC) گزارش شد. در آن سال، تقریباً نیم میلیون مورد سوزاک در ایالات متحده گزارش شد. مانند کلامیدیا، سیفلیس و بسیاری از STI های دیگر، میزان سوزاک در ایالات متحده به ویژه در چند سال گذشته، افزایش یافته است.طبق آمار گزارش شده مبتلایان مرد به سوزاک در ایالات متحده بیشتر از زنان است. این تفاوت در آمار، احتمالاً باعث بروز ابتلا به سوزاک در مردانی می شود که با مردان رابطه جنسی دارند (MSM). در میان زنان، آمار مبتلایان به عفونت سوزاک،افراد جوان نسبت به افراد مسن بالاتر بود، در حالی که جوانان 19 ساله بیشترین میزان عفونت سوزاک را داشتند.

تخمین زدن مبتلایان به عفونت های سوزاک در کل دنیا دشوار است، زیرا ممکن است در بسیاری از مناطق، خدمات بهداشتی و درمانی قادر به تشخیص و گزارش موارد سوزاک و سایر STI های دیگر نباشد. سازمان بهداشت جهانی  تخمین زده است که تعداد کل موارد در سال 2008 در سراسر جهان، 106.1 میلیون عفونت سوزاک بوده است.این برآورد تقریباً 20 میلیون بالاتر از سال 2005 است، که آنها فکر می کنند می تواند به دلیل بسیاری از عوامل اجتماعی و بهداشتی ناشی از شیوع STI باشد، از جمله تعداد بیشتری از جوانان که بخشی از جمعیت فعال جنسی هستند.

جلوگیری از سوزاک برای زنان

فعالیت جنسی فعال شما را در معرض بیشتر ابتلا به بیماری STI قرار می دهد. استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی می تواند خطر ابتلا به سوزاک (و بسیاری از سایر STI های دیگر) را کاهش دهد. کاندوم باید نه فقط در هنگام انزال، بلکه قبل از شروع هرگونه تماس تناسلی یا جنسی مورد استفاده قرار گیرد.قبل از شروع تماس جنسی، از شریک زندگی خود سوال کنید که آیا اخیراً از نظر STI مورد آزمایش قرار گرفته است یا خیر. اگر یک شریک زندگی با چند نفر رابطه جنسی برقرار می کند، از وضعیت STI سایر شرکای آنها سوال کنید و آنها را تشویق کنید تا آزمایش دهند. محدود کردن تعداد شرکای جنسی نیز خطر ابتلا به سوزاک را کاهش می دهد.

اگر پزشک شما تأیید کرده است که جوش تناسلی دارید، برای درمان چند گزینه در اختیار دارید. از همه مهم‌تر باید روی بهداشت و تمیز نگه داشتن پوست تمرکز کنید.

درمان سوزاک با آنتی بیوتیک

برای از بین بردن باکتری ها می توان سوزاک را با آنتی بیوتیک درمان کرد. هر فردی برای از بین بردن عفونت سوزاک به دو داروی آنتی بیوتیک جداگانه نیاز دارد.از دلایل نیاز به این دو آنتی بیوتیک، افزایش مشکل مقاومت میکروبی در بین عفونت های سوزاک است.

پس از تشخیص، توصیه می شود هر شریکی که در 60 روز گذشته با او رابطه جنسی داشته اید و/یا آخرین شریک جنسی خود را وادار به آزمایش دادن کنید.

انتقال سوزاک حتی در حین درمان با آنتی بیوتیک امکان پذیر است. تا هفت روز پس از اتمام دوره کامل داروهای آنتی بیوتیکی – حتی اگر علائم از بین رفته باشد – از تماس جنسی خودداری کنید. سه ماه پس از درمان، باید آزمایش مجدد سوزاک را انجام دهید.

سوزاک در بارداری

سوزاک نیز مانند کلامیدیا در حین زایمان از مادر به کودک منتقل می شود. نوزادانی که از مادران مبتلا به عفونت های سوزاک درمان نشده متولد می شوند ممکن است به conjunctivities سوزاک (عفونت در چشم) مبتلا شوند، هرچند که این مورد خیلی شایع نیست. به همین دلیل، آزمایش سوزاک باید جزو روتین غربالگری دوران بارداری  قرار گیرد.

تاثیر سوزاک بر HIV

اگر در معرض ویروس HIV باشید، داشتن یک STI مانند سوزاک، احتمال ابتلا به ویروس را افزایش می دهد، یا اگر قبلا به ویروس HIV  مبتلا شده اید، احتمال انتشار آن افزایش می یابد.اگر فکر می کنید به بیماری سوزاک یا هر STI ی دیگری  مبتلا هستید، خیلی مهم است که بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر علی شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام من قبلا زگیل تناسلی داشتم و درمان کردم اما شک دارم کامل از بین رفته باشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۳ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی بهتره برای ادامه درمان به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۱۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  سلام من بخاطر داشتن رابطه جنسی فعال دچار سوزش ادرار و علائم سوزاک شدم مطمئنم که دستگاه تناسلیم دچار باکتری شده چه نوع آنتی بیوتیکی مصرف کنم ک از بین بره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام دکترجان خسته نباشید. آیا این عکسا زگیل هستن که در قسمت سقف دهان و روی زبان من زدند و درمان چیست؟
  و سوال دوم اینکه تست دهانی معتبره ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس ارسالی شواهدی از زگیل دهانی دیده نمی شود

   نگران نباش 

 • تصویر کاربر Sh دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر
  دکتر من آزمایش دادم hpv تایپ ۶ دارم با توجه به اینکه رابطه دهانی داشتم و الان زیر زبونم چن تا برجستگی ریز هست آیا مهم هست پیش دکتر برم یا آزمایش دهانی بدم؟ چقد خطرناک هست؟ و آیا دارویی برای رفع اینها هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۹ اسفند ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر مهدی شنبه ۱۴ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 68 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  این ضایعه رو که حالت نازک شدن و پوسته پوسته شدن پوست هست رو امروز زیر بیضه هام دیدم و موقع لمس به واسطه نازکی پوست سوزش احساس میشد ولی برجستگی و دردی نداشت. از لوسیون ترمیم کننده پوست استفاده کردم روز بعد دیدم کمرنگ تر شده و کم کم محو شد. بنظر شما تبخال تناسلی یا از علائمش بوده؟ اصلا تبخال تناسلی این شکلیه؟ چیزه نگران کننده ای هستش آقای دکتر؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۴ آبان ۱( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   در عکس های ارسالی شواهدی از تبخال مشاهده نمی شود

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ثمین یکشنبه ۱۷ مهر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 74 مشاهده پرسش
  سلام د‌کتر نشد ادامه سوال قبلیمو بزارم‌به دلیل محدودیت پاسخ
  دکتر خیلی استرس گرفتم یعنی ممکنه زگیل تناسلی باشه ؟ بازم براتون عکس گذاشتم ازش
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۶ مهر ۱( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی بسیار ناچیز است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

  2. تصویر کاربر ثمین یکشنبه ۱۷ مهر ۱( 7 ماه پیش)
   دکتر در چه صورتی به زگیل تناسلی شک کنم؟ اگر با این اقداما که گفتید از بین نرفت؟
   ناحیه تناسلیم چند روزه درد دارم بعداز این ژل مترونیدازول ک میزنم
   البته نمیدونم این درد برای چیه یک درد کلی هست ک حتا به پاهام و کف پام هام انتشار پیدا میکنه
   این چن روز خیلی چک کردم و واقعا مضطرب هستم دکتر هربار چک میکنم انگار یچیز جدید کشف میکنم (اختلال وسواس دارم)
  3. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۷ مهر ۱( 7 ماه پیش)

   نگران نباش

   صبور باش ولی بهتره برای اطمینان بیشتر به پزشک مراجعه شود

    

  4. نمایش سایر 2 پاسخ
 • تصویر کاربر حمید یکشنبه ۶ شهریور ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر و خسته نباشید
  مردی ۴۰ ساله هستم
  حدود ۱۵ روز ۲ عدد جوش روی پایین آلت من زده و با فشار کم مقداری مایع سفید رنگ بیرون میزنه و درد نداره ولی بعضی از شبا یه کمی خارش داره
  قبلن یک بار زده بود و زود خوب شد ولی این بار بیشتر از ۱۵ روز که خوب نمیشه
  لطفن علت رو بفرمایید و راه درمان را هم اگر لطف کنید بهم بگید
  ممنون از شما و سایت خوبتون
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۶ شهریور ۱( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر وفایی دوشنبه ۲۰ تیر ۱( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 98 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقت بخیر
  دکتر داروهایی که به من تجویز کردید رو مصرف کردم قسمتی که پماد استفاده کردم خیلی ریز شدن،اما قسمت بالاتر ۴تا یا بیشتر زیگیل نمایان شده،باید بیام خدمتتون یا پمادlMIQUlMOD CREAM استفاده کنم؟ در ضمن آزمایشی که تجویز کردید رو فعلا انجام ندادم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۰ تیر ۱( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   تا زمان ویزیت مجدد، داروها با روال قبلی ادامه یابد

   معاینات دوره ای فراموش نشود

   موفق

 • تصویر کاربر الهه شنبه ۲۸ خرداد ۱( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 184 مشاهده پرسش
  سلام دکتر ببخشید من دو بار رابطه اورال داشتم لبم و گلوم دونه های سفید زده گاهی گلوم درد میگیره خواستم بدونم مشکلی هست آیا سوزاک دارم بعد فقط رابطه دهانی داشتم ممکنه که به ناحیه تناسلی هم سرایت کنه ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ خرداد ۱( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۱۲ دی ۰( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر 38 سالم هست مجرد از یه مدت پیش گاهی احساس سوزش سمت راست مثانه داشتم زیاد توجه نمیکردم هفته پیش رابطه با کاندوم داشتم بعد از اون این درد بین سر الت و بیضه هام جابجا میشه ترشح هم ملاحظه نکردم فقط پریروز با فشار زیاد در حد مرطوب شدن ترشح شفاف دیدم بعد از اون هم چیزی ندیدم نگران شدم شاید سوزاک باشه سوال من از حضورتون این هست که ایا این مورد سوزاک هست؟لطفا راهنمایی بفرمایید. متشکرم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ دی ۰( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   معمولا سوزاک به این صورت تظاهر نمی کند

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر