سوزاک در زنان چه عوارضی به دنبال دارد؟

سوزاک در زنان چه عوارضی به دنبال دارد؟

فهرست مطالب

سوزاک در زنان یک عفونت مقاربتی است که توسط باکتری Neisseria gonorrhoeae ایجاد می شود. سوزاک اغلب بدون علامت است، به این معنی که بسیاری از زنان نمی دانند که به آن مبتلا هستند. بدون درمان، می تواند منجر به بیماری التهاب لگن، درد مزمن لگن، حاملگی خارج رحمی ویا ناباروری در زنان شودعفونت های سوزاک با داروهای آنتی بیوتیک درمان می شود.

سوزاک چیست؟

سوزاک بعد از کلامیدیا، دومین عفونت شایع بیماری مقاربتی است. عفونت های سوزاک توسط باکتری Neisseria gonorrhoeae ایجاد می شود و از طریق تماس جنسی گسترش می یابد.

فرد می تواند از طریق غشاهای مخاطی که در دستگاه تناسلی زنان، مقعد، قسمت داخلی پلک ها، مجرای ادرار و گلو وجود دارد(جایی که پوست خارجی شما با بافت داخلی نرم و مرطوب تماس داشته باشد) به عفونت سوزاک مبتلا شود.

علائم سوزاک در زنان

همانند عفونت های کلامیدیا، سوزاک می تواند افراد را از هر جنسیت آلوده کند. سوزاک غالباً در زنان بدون علامت است. این بدان معناست که خانم ها معمولاً هیچ گونه ناراحتی را تجربه نمی کنند یا تغییراتی را پس از آلوده شدن مشاهده نمی کنند.

بدون هیچ علامتی، خانم ها ممکن است به داشتن STI شک نکنند.برخی از خانم ها ممکن است علائم بسیار خفیف یا مبهمی داشته باشند که می تواند با عفونت ادراری یا عفونت واژن اشتباه گرفته شود.

علائم سوزاک در زنان

علائم خفیف سوزاک در خانم ها:

دلیل مبتلا شدن خانم ها به سوزاک

سوزاک از طریق تماس جنسی با یک شریک آلوده منتشر می شود. این بیماری می تواند از طریق هر نوع رابطه جنسی محافظت نشده از جمله آلت تناسلی مرد در رابطه جنسی واژنی، رابطه ی مقعدی، و رابطه جنسی دهانی منتشر شود. عفونت سوزاک می تواند در دستگاه تناسلی، مقعد و مجرای ادرار ایجاد شود. داشتن رابطه جنسی دهانی می تواند عفونت سوزاک را از اندام تناسلی به گلو منتقل کند.

همچنین فرد می تواند پس از معالجه قبلی مجدداً به سوزاک آلوده شود. افراد بعد از یکبار ابتلا به سوزاک، دیگر در امان نخواهند ماند.

عوارض سوزاک برای خانم ها

عفونت مقاربتی سوزاک می تواند باعث ایجاد عفونت در دهانه رحم، مجرای ادرار و لوله های رحمی در زنان شود. همانند عفونت کلامیدیا درمان نشده، عفونت سوزاک درمان نشده می تواند منجر به ایجاد بیماری التهابی لگن (PID) شود.

PID می تواند منجر به عواقب برگشت ناپذیر و جدی در زنان و افرادی که دارای دستگاه تناسلی زنان هستند، از جمله بارداری خارج رحمی، ناباروری یا درد مزمن لگن شود.

. باکتری های سوزاک خود را از دستگاه تناسلی به واژن و از طریق واژن به دهانه رحم و از رحم به تخمدان ها و لوله های رحمی می رسانند و باعث التهاب و عفونت می شوند. پس از ورود، باکتری ها به لوله های رحمی آسیب می رسانند و می توانند باعث ایجاد زخم شوند. که می تواند اثرات طولانی مدتی از جمله ناباروری به همراه داشته باشد، زیرا بافت اسکار می تواند لوله های رحمی را مسدود کند و از باروری تخمک توسط اسپرم جلوگیری کند.حاملگی های خارج رحمی (که در آن لانه گزینی حاملگی در خارج از رحم انجام می شود) نیز شایع می باشد، زیرا تخمک بارور شده ممکن است در لوله رحمی آسیب دیده گیر کند، که حتی می تواند منجر به مرگ شود.

درد مزمن لگن نیز ممکن است نتیجه طولانی مدت عفونت های سوزاک درمان نشده باشد و از علائم PID است.

سوزاک در زنان چقدر شایع است؟

در سال 2016 در ایالات متحده، سوزاک به عنوان دومین عفونت مقاربتی شایع به مراکز کنترل بیماری (CDC) گزارش شد. در آن سال، تقریباً نیم میلیون مورد سوزاک در ایالات متحده گزارش شد. مانند کلامیدیا، سیفلیس و بسیاری از STI های دیگر، میزان سوزاک در ایالات متحده به ویژه در چند سال گذشته، افزایش یافته است.طبق آمار گزارش شده مبتلایان مرد به سوزاک در ایالات متحده بیشتر از زنان است. این تفاوت در آمار، احتمالاً باعث بروز ابتلا به سوزاک در مردانی می شود که با مردان رابطه جنسی دارند (MSM). در میان زنان، آمار مبتلایان به عفونت سوزاک،افراد جوان نسبت به افراد مسن بالاتر بود، در حالی که جوانان 19 ساله بیشترین میزان عفونت سوزاک را داشتند.

تخمین زدن مبتلایان به عفونت های سوزاک در کل دنیا دشوار است، زیرا ممکن است در بسیاری از مناطق، خدمات بهداشتی و درمانی قادر به تشخیص و گزارش موارد سوزاک و سایر STI های دیگر نباشد. سازمان بهداشت جهانی  تخمین زده است که تعداد کل موارد در سال 2008 در سراسر جهان، 106.1 میلیون عفونت سوزاک بوده است.این برآورد تقریباً 20 میلیون بالاتر از سال 2005 است، که آنها فکر می کنند می تواند به دلیل بسیاری از عوامل اجتماعی و بهداشتی ناشی از شیوع STI باشد، از جمله تعداد بیشتری از جوانان که بخشی از جمعیت فعال جنسی هستند.

جلوگیری از سوزاک برای زنان

فعالیت جنسی فعال شما را در معرض بیشتر ابتلا به بیماری STI قرار می دهد. استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی می تواند خطر ابتلا به سوزاک (و بسیاری از سایر STI های دیگر) را کاهش دهد. کاندوم باید نه فقط در هنگام انزال، بلکه قبل از شروع هرگونه تماس تناسلی یا جنسی مورد استفاده قرار گیرد.قبل از شروع تماس جنسی، از شریک زندگی خود سوال کنید که آیا اخیراً از نظر STI مورد آزمایش قرار گرفته است یا خیر. اگر یک شریک زندگی با چند نفر رابطه جنسی برقرار می کند، از وضعیت STI سایر شرکای آنها سوال کنید و آنها را تشویق کنید تا آزمایش دهند. محدود کردن تعداد شرکای جنسی نیز خطر ابتلا به سوزاک را کاهش می دهد.

اگر پزشک شما تأیید کرده است که جوش تناسلی دارید، برای درمان چند گزینه در اختیار دارید. از همه مهم‌تر باید روی بهداشت و تمیز نگه داشتن پوست تمرکز کنید.

درمان سوزاک با آنتی بیوتیک

برای از بین بردن باکتری ها می توان سوزاک را با آنتی بیوتیک درمان کرد. هر فردی برای از بین بردن عفونت سوزاک به دو داروی آنتی بیوتیک جداگانه نیاز دارد.از دلایل نیاز به این دو آنتی بیوتیک، افزایش مشکل مقاومت میکروبی در بین عفونت های سوزاک است.

پس از تشخیص، توصیه می شود هر شریکی که در 60 روز گذشته با او رابطه جنسی داشته اید و/یا آخرین شریک جنسی خود را وادار به آزمایش دادن کنید.

انتقال سوزاک حتی در حین درمان با آنتی بیوتیک امکان پذیر است. تا هفت روز پس از اتمام دوره کامل داروهای آنتی بیوتیکی – حتی اگر علائم از بین رفته باشد – از تماس جنسی خودداری کنید. سه ماه پس از درمان، باید آزمایش مجدد سوزاک را انجام دهید.

سوزاک در بارداری

سوزاک نیز مانند کلامیدیا در حین زایمان از مادر به کودک منتقل می شود. نوزادانی که از مادران مبتلا به عفونت های سوزاک درمان نشده متولد می شوند ممکن است به conjunctivities سوزاک (عفونت در چشم) مبتلا شوند، هرچند که این مورد خیلی شایع نیست. به همین دلیل، آزمایش سوزاک باید جزو روتین غربالگری دوران بارداری  قرار گیرد.

تاثیر سوزاک بر HIV

اگر در معرض ویروس HIV باشید، داشتن یک STI مانند سوزاک، احتمال ابتلا به ویروس را افزایش می دهد، یا اگر قبلا به ویروس HIV  مبتلا شده اید، احتمال انتشار آن افزایش می یابد.اگر فکر می کنید به بیماری سوزاک یا هر STI ی دیگری  مبتلا هستید، خیلی مهم است که بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید.

متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر نیلوفر جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 12 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر. رو واژنم ی چیزی شبیه جوش هست ممکنه زیگیل باشع
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۲ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال شود

   موفق

 • تصویر کاربر مجید دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  نمونه برداری از رحم جواب پاتولوژی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۴ تیر ۰( 3 ماه پیش)

   علیک سلام

   هر گونه تفسیر نتایج ازمایش به عهده پزشک معالج می باشد

   ولی با توجه به نتیجه گزارش شده مهمترین اقدام تقویت سیستم ایمنی است

   تکرار پاپ اسمیر و کولپوسکوپی 6 ماه بعد ضروری است

   در اکثر موارد این مسئله برطرف خواهد شد

 • تصویر کاربر ترنم یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 67 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر پودر موبر و آب رو قاطی کردم و به اعضای تناسلیم که زگیل داره زدم.اون قسمت بدنم یکم خیس بود که باعث شد این موارد مثل رود روی ران پام جاری بشه و بعد خشک شد.ابکشی کردم بدون صابون و اومدم بیرون.الان ران پام و ساق پام زگیل تناسلی میزنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   خیر

 • تصویر کاربر Hb یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 78 مشاهده پرسش
  سلام یک برامدگی در قسمت پایه الت که به اندازه یک نخود کوچک است و درد ندارد وبعضی وقتها ترشحات چرکی دارد نشانه چیست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۲ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   ممکنه کیست اپیدرمال یا کیست ساده مطرح باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ایمان چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید ببخشید میخاستم ببینم عکس زگیل تناسلی هستش یا جوش؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل تناسلی یا مولوسکوم مطرح باشه.

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر مرد شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  با سلام ،جناب دکتر بنده در ناحیه تناسلی دچار یک نوع عارضه شدم که نمیدانم زگیل است یا جوش ،بدین صورت که دانه به وجود آمده قرمز است و وقتی لمس شود دچار درد می شود ،میخواستم بدانم که آیا این عارضه خطرناک است یا خیر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۷ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اکثر موارد با توجه به عکس ارسالی خطری وجود ندارد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر هادی دوشنبه ۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 62 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض ادب
  ضمن سپاسگزاری در ابتدای عرایض، بنده چند سالیست که مبتلا به زگیل صورت و انگشت پا می باشم که درمان لیزر در سریعترین زمان و بصورت مداوم (برخی زگیل ها 13 مرتبه لیزر شده اند) توسط دانشیار یکی از دانشگاه های علوم پزشکی کشور انجام گرفته است. اما باز در همان نواحی یا اطراف آن ها زگیل هایی رشد میکند. اخیرا در دو سانتی متری ناحیه مقعد برجستگی احساس کردم که رنگ گوشت دارد. لازم بذکر است که مجرد بوده و ارتباط نامشروع نیز به هیچ وجه نداشته ام. بدلیل اقتضای شغل مجبور به نشستن زیاد هستم. یک ماه است که روزانه یک قرص ایموستیم هم مصرف میکنم و در یکسال اخیر هفته ای سه عدد زینک پلاس ده میلی گرمی هم مصرف کرده ام. مزید امتنان است اگر با توجه به تصاویر حقیر را برای درمان راهنمایی فرمایید و اینکه ایا برجستگی که در دو تصویر پایین شکل می باشد، زگیل است؟
  با سپاس فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به دو تصویر پائینی که ارسال کردی احتمال زگیل مقعدی ناچیز است

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر سینا سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 104 مشاهده پرسش
  سلام دکتر عزیز. یک عدد زائده در قسمت داخلی ران وجود داره و دوعدد لکه سیاه در قسمت بیضه دیده میشه . آیا نشان دهنده زگیل تناسلی یا بیماری خاصی هس؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی زگیل تناسلی واضح قابل مشاهده نیست

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 85 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر زگیل تناسلی در بینی اتفاق میوفته؟ابجی و شوهرش زگیل دارن و پسرشون سرماخورده بود.براش اسپری سدیم کلرید۶۵درصد خریده بودن بزنن تو بینیش.بعد من بچمو بردم خونشون دیدم در این اسپری باز هست و افتاده رو تختشون که لباس زیرای زن و شوهر هنوز روش بود.و اسپری قشنگ باهاشون برخورد داشت.به ابجیم اطلاع دادم ازش گرفت قایم کرد.بعد از چند دقیقه دیدیم بچه اسپری رو برداشته و جلوی روی خودم زد تو بینی بچه یکسالم.سه بار پشت سر هم زد و قشنگ لوله رو فرو کرده بود تو بینیش.الان دستام داره میلرزه چون تو اینترنت خوندم زگیل تناسلی تو بینی هم ایجاد میشه.اخه سر اسپری قشنگ مرطوب هست دیگه و وقتی میزنه مرطوب تر.این صحنه که رو لباس زیرای ابجی بی فکرم بود همچین وسیله بهداشتی و درمانی تا مغز استخونم میسوزه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۱ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمال به وجود آمدن زگیل در بینی نیز وجود دارد ولی با شرایطی که ذکر کردی احتمال انتقال آلودگی زگیل تناسلی ناچیز است

   موفق

 • تصویر کاربر مهدی سه شنبه ۱۴ شهریور ۹۶( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 143 مشاهده پرسش
  سلام مرسی از وقتی که برای من گذاشتین سیکل استفاده واکسن به چه مقدار هست در چند روز وایا شما اسفاده کرم condylox یا aldara یا acyclovir تجویز مینماید ایا قرص acyclovir استفاده کنم یا خیر god bless you
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۴ شهریور ۹۶( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   واکسن در ماه های ۰ - ۲ و ۶ تزریق می شود
   اسیکلوویر لازم نیست
   کندیلکس کمک کننده است
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر