کیفیت زندگی در سندرم تخمدان پلی کیستیک

کیفیت زندگی در سندرم تخمدان پلی کیستیک

فهرست مطالب

سندروم تخمدان پلی کیستیک (Poly Cystic Ovarian Syndrome-PCOS)، یکی از اختلالات شایع غدد درون ریز در زنان است که حدود 15-10 درصد از آنان را در سنین باروری مبتلا میسازد. این سـندرم بـا تظـاهرات بالینی متنوعی از قبیل قطع خونریزی قاعدگی (آمنـوره)، خـونریزی غیرعملکردی رحم، عدم تخمک گذاری و چاقی و آکنه و هیرسوتیسم یا پرموئی آشکار میشـود. pcos

تخمدان پلی کیستیک و جوش صورت

یکی از تظاهرات بسیار آزار دهنده سندروم تخمدان پلی کیستیک، جوش صورت و بدن است. آکنه ناشی از تداخل عملکرد هورمون ها و دیگر مواد روی غدد چربی پوست (غدد سباسه) و فولیکول مو است. این عوامل منجر به بسته شدن منافذ شده و منجر به بروز ضایعه می شود.

ضایعات آکنه معمولاً روی صورت، گردن، پشت، سینه و شانه ها ایجاد می شود. اگرچه آکنه معمولاً به طور جدی سلامتی را تهدید نمی کند، ولی می تواند باعث بروز هیجانات عاطفی شود. در آکنه شدید ممکن است جوشگاه (جای ترمیم زخم، اسکار) برای همیشه باقی بماند.

آکنه و پرموئی (هیرسوتیسم) در یک دختر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک PCO
آکنه و پرموئی (هیرسوتیسم) در یک دختر مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک PCO

از جمله پیامدهای روانـی ایـن سـندرم نیـز میتوان بـه اضـطراب وافسردگی اشاره نمود. تحقیقات نشان  داده اند کیفیت زنـدگی زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک در مقایسه با افراد سالم و حتی در مقایسه با مبتلایان به دیگر بیماری هـای زنـان، پـایین تـر است.

آیا سندرم تخمدان پلی کیستیک سبب بروز جوش می شود؟

بدن بر اساس پیام هایی که از غده هیپوفیز دریافت می کند، مقادیری از هورمون های استروژن، پروژسترون و تستوسترون را تولید می کند. سندرم تخمدان پلی کیستیک چنین پیام هایی را مختل می کند. در صورتی که پیام های مناسبی از غده هیپوفیز دریافت نشود، مقدار استروژن و پروژسترون کاهش و مقدار تستوسترون افزایش می یابد. این وضعیت می تواند از تخمک گذاری جلوگیری کرده و علائمی از جمله آکنه یا جوش را ایجاد کند.

درمان جوش ناشی از کیست تخمدان چیست؟

دارو های بدون نسخه ای که جهت درمان جوش مصرف می شوند، اغلب شامل بنزویل پروکسید، سالیسیلیک اسید و گوگرد هستند. با اینکه این عناصر می توانند به درمان جوش ها با شدت خفیف کمک کنند اما معمولا جهت درمان جوش های ناشی از تغییرات هورمونی کافی نیستند. تنها راه از بین بردن جوش های ناشی از سندرم تخمدان پلی کیستیک درمان عدم تعادل هورمونی است. در صورت ابتلا به این نوع جوش ها باید به یک پزشک متخصص جوش مراجعه شود. او یک یا بیش از یکی از دارو های زیر را تجویز خواهد کرد:

1- دارو های خوراکی پیشگیری از بارداری

گاهی اوقات این دارو ها جهت درمان جوش های ناشی از عدم تعادل هورمونی استفاده می شوند. با این حال همه این دارو ها چنین اثری نخواهند داشت.

2- دارو های ضد آندروژن

درمان جوش صورت در زنان

این دارو های تجویزی مقدار هورمون تستوسترون را کاهش می دهند. با اینکه تستوسترون هورمونی مردانه است اما زنان نیز مقدار کمی از آن را در بدن خود دارند. گاهی اوقات سندرم تخمدان پلی کیستیک یا دیگر اختلالات هورمونی سبب تولید بیش از حد این هورمون در بدن می شوند. این وضعیت سبب افزایش تولید سلول های پوستی و سیبوم شده که آن نیز به بروز جوش یا آکنه منجر می گردد.

رتینوئیدها انواع بدون نسخه دارو های رتینوئید اغلب برای رفع چروک ها و کمک به یکنواختی رنگ پوست مصرف می شوند. با این حال، در صورت ابتلا به جوش های ناشی از این سندرم باید از مصرف انواع بدون نسخه این دارو ها صرف نظر کرده و جهت دریافت انواع قوی تر به یک متخصص مراجعه کرد.

کنترل جوش ها با رژیم غذایی

برخی تحقیقات نشان داده اند که مواد غذایی ناسالم همچون سیب زمینی سرخ شده و شکلات به تنهایی نمی توانند به بروز جوش منجر شوند. در حال حاضر تحقیقات بیشتر بر روی چگونگی التهاب زایی مواد غذایی تمرکز دارند. التهاب مخصوصا در صورتی که با عوامل خطر دیگری از جمله سندرم تخمدان پلی کیستیک همراه باشد، می تواند منجر به بروز جوش شود. برخی مواد غذایی خواص ضد التهابی دارند که در پایین به تعدادی از آن ها اشاره شده است:

✅ گوجه

✅ کلم

✅ اسفناج

✅ بادام زمینی

✅ گردو

✅ روغن زیتون

✅ زرد چوبه

از طرف دیگر برخی مواد غذایی التهاب زا هستند که شامل موارد زیر می شوند:

⛔ گوشت های قرمز

⛔ آرد سفید

⛔ دسر های شیرین

هر چند که به نظر  میرسد نقش عوامل بیوشیمیایی و متابولیک و همچنین مسائل جسمی نظیـر نابـاروری و بی نظمـی قاعدگی در افت کیفیت زندگی مبتلایان به این سـندرم مؤثر باشـد؛ اما مسائل دیگـری نظیـر خطـرات مـرتبط بـا سـلامتی و تظـاهرات جسمی نظیر تغییرات ظاهر فـرد و بـه ویژه چـاقی و هیرسوتیسـم، آکنه، ریزش مو و یـا تظـاهرات روانـی شـایعی همچـون اضـطراب وافسردگی، می تواند سبب کاهش معنـی دار در سـلامت جسـمانی و روانی و حتی رضایت جنسی این افراد شود.

دانشمندان در مطالعات گوناگون دریافته اند که ضایعات پوستی در سندرم تخمدان پلی کیستیک نظیر آکنه و پرموئی می تواند سبب کـاهش قابـل توجـه کیفیت زندگی و رضایت جنسی گردد. از آنجا کـه ایـن بیمـاری زنـان را در سنین باروری یعنی زمانی که ایشان درسنین ازدواج و همسـر یـابی هستند، درگیر می نماید بنابراین می تواند منجر به ایجـاد اخـتلالات روانی متعددی در زنان مبتلا شود.

کاهش کیفیت زنـدگی ایـن زنان با ایجاد اختلال در زمینه هایی نظیر سلامت عمومی ،محدودیت های ناشی از سلامت روانـی، عملکـرد اجتمـاعی، کـاهش سطح انرژی و احساس سلامت روانی نیز مرتبط است.

جوش صورت و سندروم پلی کیستیک

همچنین وجود جوش های چرکی در صورت و بدن و پرمویی در اکثر زنان باعث ایجاد احساس ترس و نا امنی و عدم اعتماد به نفس می گردد. در گروهی از زنان این علائم باعث انزوای اجتماعی یا افسردگی شدید می گردد.

مطالعات نشان داده است که متاسفانه اکثر مواقع به کیفیت زندگی زنان مبتلا به این بیماری در نظر گرفته نمی شود که خود این پدیده مسبب تشدید بیماری و یا علائم آن نظیر آکنه و جوش های چرکی صورت و بدن، پرموئی و آزار و اذیت مظاعف برای بیمار می شود.

انجمن طب پیشگیری آمریکا پیشنهاد کرده است، تمامی زنان مبتلا به PCOS بایستی از نظر اختلالات قنـد و چربـی غربالگری شوند. شیوع بالای افسردگی در این زنان ایجاب می نمایـد که تمامی این بیماران باید مورد ارزیابی های اولیه از نظـر اخـتلالات روانی نیز قرارگیرند و درصورت لـزوم بـه مورد مشاوره روانپزشکی نیز قرار گیرند.

با توجه به شیوع بالا و پیامدهای جدی روانـی ایـن بیمـاری و بـاتوجه به این که در صورت تشخیص مناسـب، گزینـه های درمـانی مؤثری جهت درمان این بیماران در دسترس است، پزشـکان و ارائـه دهندگان مراقبت های بهداشتی، باید به منظور ارائه مراقبتهای جامع تر به زنان مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک، ابعاد روانی ـ اجتماعی این بیماری را بدون توجه به شدت علائم و یا پاسخ بـه درمان مورد توجه قرار داده و درک بهتر و آگاهی بیشتری نسبت به آن داشته باشند. این مسئله سبب خواهد شـد کـه بیمـاران مبتلا به این سندرم نیز بتوانند از کیفیت زندگی بالاتری سود برند.

مطالعات نشان داده است اگرچه تمامی نشانه های بالینی PCOS شامل قطع قاعدگی(آمنوره)، طولانی شدن فواصل قاعدگی(الیگومنـوره)، هیرسوتیسـم، چاقی، کاهش قدرت باروری و آکنه و جوش های صورت و بدن در کاهش سطح کیفیت زنـدگی افراد مبتلا مؤثرند.

اما نقش هـر یـک از علایـم و بـه ویـژه چـاقی و درگیری های پوستی نظیر آکنه و پرموئی ( هیرسوتیسم ) درکیفیت زندگی این افراد، بسیار متغیر و پیچیده تر بوده و نیاز به مداخلات گسترده تری دارد. همچنین  به نظر می رسد تفاوت های نژادی و فرهنگی نیز روی این بخش بسیار تاثیر گذار باشد.

در اکثر مطالعات پس از درمان جوش و کنترل یا درمان پرموئی زنان، کیفیت زندگی به میزان قابل توجهی بهبود می یابد.

 

در صورتی که خود یا یکی از بستگانتان مبتلا به آکنه یا جوش های زیر پوستی یا جای جوش روی صورت و بدن یا پرمویی و یا بی نظمی قاعدگی هستید:

 • حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید.
 • به هیچ عنوان جوش ها فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد . 
 • بهداشت پوست خود را رعایت کنید.
 • الزما شستشوی مداوم با صابون کمک کننده نیست.
 • از میوه و سبزیجات تازه به صورت منظم در رژیم غذایی استفاده کنید.
 • به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید .
 • حتما برای تشخیص و شناسایی عامل زمینه ساز جوش ها و آکنه به پزشک مراجعه کنید.
 • ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد .
 • در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید.

  درخواست نوبت

  از دکتر بپرسید درخواست نوبت با واتساپ

  درخواست نوبت با تلگرام

دکتر عباس انتظاری


متخصص جوش در تهران

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۲۱ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام چه دارویی واسه درمان جوش های سرخ وسفیدسیاخوب است
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۱ فروردین ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار صابون کلیندا بزن

   روزانه 3 بار پل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رقیه سه شنبه ۱۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید من ۱۷ سالمه و پوسته صورتم چربه جوشم زیاد میزنم و نمیدونم دلیلش چیه چیزیم برا صورتم استفاده نمیکنم لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۵ فروردین ۲( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه 2 بار پماد کلیندامایسین بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Sh چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من بدنم و صورتم خیلی جوش میزنه نمیدونم چکار کنم کیست تخمدان دارم ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۰ اسفند ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   محلول کلیندامایسین یک درصد کمک کننده است

   ژل موضعی مترونیدازول کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر رضا شنبه ۶ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام اقا دکتر روزتون بخیر
  من حدودا یک سال درگیر فولیکولیت مو پشت گردنم بودم ک داروهای مختلف و دکتر های مختلف جواب نداد و توفیقی نداشت
  تا اینکه حدود ۶ ماه پیش ی دکتری برام کلیندامایسین تجویز کردن ک من هم ۶ ماهه استفادش میکنم
  نسبت به قبل پشت گردنم جوش های چرکی و خونی نمیزنه ولی بعضی از جااهاش بصورت نقطه به نقطه سفت شدن و کلا این حالت قرمزی پشت گردنم از بین نمیره .چیکار کنم بنظرتون دلیلش چیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ اسفند ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر Darya چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ۲۳ سالمه زیاد جوش میزنم خانم هیتم ک جمرد ولی هر چتد ماه ب ندرت ی جوش زیر پوستی بزرگ در میاد ک حدود ۱ماهی طول میکشه ک تبدیل ب چرک میشه ولی در کل جوش میزنم چرکین هستن ازمایش کامل دادم مشکلی ندارم ورو شونه هام و کمرمم دونه میزنه رنگشونم زرده میشه کمک کتید چی استفاده کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳ اسفند ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر زهرا دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام و عرض ادب
  دکتر من صورتم جوشای متورم و قرمز خیلی بزرگی میزنه که چند روز این التهاب وجود داره و بعد از چند روز که به مرحله تخلیه میرسه مقدار زیادی مایع حالت چرکی خارج میشه.مبتلا به pco هستم با تشخیص سونوگرافی اما پرید منظم دارم تنها مشکلم این‌جوشاس که بیشتر سمت راست صورتم هست.الان مجدد شروع کردم به راکوتان‌خوردم هرکاری بگین کردم ۲۷ سالمه و‌واقعا خیلی خسته شدم ازینکه همیشه درگیر این موضوع هستم .ممنون میشم راهنماییم کنین و حضوری برسم خدمتتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۴ بهمن ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر الهان شنبه ۱۴ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  ببخشید من صورتم خیلی جوش داره و قاعدگی نامنظم هم دارم و قرص متفورمین مصرف می کنم حالا باید برای رفع جوش ها چه کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۴ آبان ۱( 6 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر بابک چهارشنبه ۱۱ آبان ۱( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 56 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من همه ی راه هایی که برای جلوگیری از جوش صورت و بدن بود را امتحان کردم ولی باز هم جوش میزنم جوش های چرکی سر سفید میزنم و روانم را بهم ریخته
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۱ آبان ۱( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر Rad پنجشنبه ۲۸ مهر ۱( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 55 مشاهده پرسش
  باسلام و احترام
  جناب دکتر خانم ۳۴ ساله هستم
  در سن ۲۳ سالگی بخاطر حواشی تحصیلی دچار اکنه شدید شدم که تمامی پزشکان استانم دارو روآکوتان تجویز کردند و بنده به ناچار استفاده کردم؛
  نتیجه حدود ۹ سال پوست سالم بود
  اما حالا باوجود داشتن یک فرزند ۷ ساله یک سالی با جوش‌های شدید روی گونه ها دست و پنجه نرم می‌کنم
  شدیدا آسیب روحی دیدم و با وجود انجام آزمایشات هورمونی و تایید سلامت کامل از پزشکان متخصص، مجددا داروی راکونان به بنده تجویز شد و همسرم رضایت به مصرف این دارو نمیدهند؛
  ممنون میشم بنده رو راهنمایی بفرمایید
  ماهی چند میلیون تومان هزینه کرم های برند خارجی می‌کنم تا بلکه نتیجه ببینم اما بیتاثیرند
  یک ماه داروی داکسی سلین
  و یک ماه هم داروی ماینوکسیلین مصرف کردم
  اما به محض تمام شدن دوره‌ی درمان بازگشت مجدد آکنه ها را دارم
  خواهش میکنم کمکم کنید آقای دکتر
  از استان گیلان مزاحمتون میشم 🙏🏼🌱
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۸ مهر ۱( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۲۸ شهریور ۱( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 70 مشاهده پرسش
  من ۱۹ سالمه و سونا دادم تنبلی تخمدان نداشتم ولی فعالم نبوده اما قاعدگی نامنظم دارم و جوش صورتم خیلی زیاده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۸ شهریور ۱( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر