آیا سرطان سارکوم بافت درمان می شود؟

آیا سرطان سارکوم بافت درمان می شود؟

فهرست مطالب

سارکوم بافت نرم نوعی سرطان نادر است که در بافت همبند بروز می دهد. بافت همبند بافتی است که دیگر ساختار های بدن را احاطه، حمایت و به هم متصل می کند.

این ساختار ها شامل عضله، چربی، عروق خونی، اعصاب، تاندون ها و پوشش مفاصل می شوند. بیش از 50 زیر شاخه از سارکوم بافت نرم وجود دارد. در حالی که برخی انواع بیشتر کودکان را مبتلا می کنند، برخی دیگر در بزرگسالان شیوع بیشتری دارند.

از آنجایی که این تومور ها ممکن است با دیگر انواع زوائد اشتباه گرفته شوند، تشخیص آن ها می تواند دشوار باشد. سارکوم بافت نرم می تواند در هر جایی از بدن بروز داده اما بیشتر در دست ها، پا ها و شکم دیده می شود. با اینکه برداشت جراحی رایج ترین درمان است، امکان دارد بسته به نوع، اندازه، محل و میزان تهاجم تومور انجام پرتو درمانی و شیمی درمانی نیز به بیمار توصیه شوند.

علائم سارکوم بافت نرم

سارکوم بافت نرم می تواند در مراحل اولیه هیچ علامت و نشانه ای نداشته باشد. همگام با رشد تومور، بروز موارد زیر امکان پذیر است:

بروز تورم یا توده قابل توجه

درد، در صورتی که تومور بر اعصاب یا عضلات فشار وارد کند

زمان مراجعه به پزشک

در صورت بروز موارد زیر باید با پزشک خود یک قرار ملاقات برنامه ریزی کرد:

 • دردناک شدن یا رشد اندازه توده
 • توده با هر اندازه ای در عمق یک عضله قرار گرفته باشد
 • بازگشت توده ای که برداشته شده است
سرطان سارکوم بافت نرم

علت سرطانی شدن بیماری سارکوم بافت نرم

در اغلب موارد، علت بروز سارکوم بافت نرم مشخص نیست. به طور کلی، سرطان هنگامی رخ می دهد که سلول ها در DNA خود دچار خطا (جهش) می شوند. این خطا ها سبب رشد و تقسیم بیش از حد سلول ها می شوند. تجمع سلول های غیر طبیعی توموری را تشکیل می دهد که می تواند به ساختار های مجاور حمله ور شود.

سلول های غیر طبیعی می توانند به دیگر بخش های بدن انتشار یابند. نوع سلول جهش یافته تعیین کننده نوع سارکوم بافت نرم خواهد بود. برای مثال، آنژیوسارکوم در پوشش عروق خونی و لیپو سارکوم در سلول های بافت چربی شروع می شود. برخی انواع سارکوم بافت نرم شامل موارد زیر می شوند:

??آنژیوسارکوم

??درماتو فیبرو سارکوم پروتو برنس

??سارکوم اپی تلوئید

??تومور استرومای گوارشی

??سارکوم کاپوسی

??لیو میو سارکوم

??لیپو سارکوم

??تومور بدخیم غلاف اعصاب محیطی

??میکسو فیبرو سارکوم

??رابدو میو سارکوم

??سارکوم سینوویال

آیا سرطان سارکوم کشنده است

عواملی که می توانند خطر ابتلا به سارکوم را افزایش دهند شامل موارد زیر هستند:

سندرم های وراثتی: خطر ابتلا به سارکوم بافت نرم می تواند از والدین به فرزندان به ارث برسد. سندرم های ژنتیکی که این خطر را افزایش می دهند شامل رتینو بلاستوما، سندرم لی فرامنی، پولیپوز آدنوماتوز خانوادگی، نورو فیبروماتوز، توبروز اسکلروزیس و سندرم ورنر می شوند.

قرار گیری در معرض مواد شیمیایی: قرار گیری در معرض مواد شیمیایی همچون علف کش ها، آرسنیک و دیوکسین می تواند خطر ابتلا به سارکوم های بافت نرم را افزایش دهد.

قرار گیری در معرض تشعشعات: پرتو درمانی هایی که برای درمان دیگر سرطان ها انجام شده اند می توانند خطر ابتلا به سارکوم های بافت نرم را افزایش دهند.

سرطان سارکوم بافت نرم

تشخیص سارکوم بافت نرم

از آنجایی که انواع مختلفی از سارکوم بافت نرم وجود دارد، تعیین دقیق نوع تومور برای انتخاب بهترین روش های درمانی مناسب است.

آزمایش های تصویر برداری

برای ارزیابی محل مبتلا پزشک می تواند انجام آزمایش های تصویر برداری زیر را برای بیمار تجویز کند:

 1. تصویر برداری با اشعه ایکس
 2. سی تی اسکن
 3. تصویر برداری با تشدید مغناطیسی
 4. توموگرافی با گسیل پوزیترون

 

نمونه برداری (بیوپسی)

در صورت مشکوک بودن ابتلا به سارکوم بافت نرم بهتر است به مراکز درمانی مراجعه شود که در درمان این بیماران مهارت و تجربه دارند. پزشکان با تجربه، برای اطمینان از درمان جراحی مناسب و برنامه ریزی بهترین تکنیک های نمونه برداری را انتخاب می کنند. از جمله این تکنیک ها می توان موارد زیر را نام برد:

سرطان سارکوم بافت نرم

درمان سرطان سارکوم بافت نرم

گزینه های درمانی سارکوم بافت نرم به اندازه، نوع و محل تومور بستگی دارند.

جراحی یک درمان رایج برای سرطان سارکوم بافت نرم است

جراحی یک درمان رایج برای سارکوم بافت نرم است. جراحی معمولا شامل برداشت سرطان و بافت های سالم اطراف آن می شود.

هنگامی که سارکوم بافت نرم دست ها و پا ها را تحت تاثیر قرار می دهد، جهت کوچک کردن اندازه تومور و پیشگیری از قطع عضو پرتو درمانی و شیمی درمانی در نظر گرفته می شوند.

پرتو درمانی برای درمان سرطان سارکوم بافت نرم

پرتو درمانی شامل درمان سرطان با پرتو های پر قدرت انرژی می شود. انواع پرتو درمانی به شرح زیر هستند:

قبل از جراحی: پرتو درمانی قبل از جراحی می تواند تومور را کوچک تر و برداشت آن را آسان تر کند.

حین جراحی: پرتو درمانی حین جراحی امکان به کار گیری مقادیر بیشتری از انرژی به صورت مستقیم بر روی ناحیه هدف و همچنین محافظت از بافت های اطراف را فراهم می کند.

پس از جراحی: پرتو درمانی پس از جراحی می تواند به از بین بردن سلول های سرطانی باقی مانده کمک کند.

سرطان سارکوم بافت نرم

شیمی درمانی و جوابدهی برای سرطان سارکوم بافت نرم

شیمی درمانی یک درمان دارویی است که در آن با استفاده از مواد شیمیایی سلول های سرطانی از بین می روند.

شیمی درمانی می تواند از طریق دارو های خوراکی یا درون وریدی انجام شود. برخی انواع سارکوم های بافت نرم نسبت به دیگر انواع پاسخ بهتری به شیمی درمانی می دهند. برای مثال، شیمی درمانی اغلب برای درمان رابدو میو سارکوما انجام می شود.

درمان دارویی سرطان سارکوم

برخی انواع سارکوم های بافت نرم دارای ویژگی های مشخصی در سلول های خود بوده که می توانند از طریق درمان های دارویی هدفمند درمان شوند.

این دارو ها عملکردی بهتر از شیمی درمانی داشته و به اندازه آن مسموم کننده نیستند. درمان های هدفمند در تومور های استرومای دستگاه گوارش به طور ویژه ای موفق هستند.

حمایت از بیمار سرطان سارکوم بافت نرم و خوش خیم

دریافت تشخیص ابتلا به سرطان می تواند شوکه کننده و دشوار باشد. با گذشت زمان، بیمار روش هایی برای مقابله با ناراحتی و عدم قطعیت سرطان خواهد یافت. تا آن زمان، توجه به روش های زیر می تواند مفید باشد:

با دوستان و خانواده خود ارتباط صمیمی داشته باشید: قوی نگه داشتن روابط خود می تواند به مقابله با سارکوم بافت نرم کمک کند. دوستان و خانواده می توانند حمایتی مناسب و مورد نیاز را به بیمار ارائه دهند. برای مثال، می توان به مراقبت از خانه در هنگام بستری شدن در بیمارستان اشاره کرد. همچنین، حمایت عاطفی در هنگام احساس شکست در برابر سرطان از دیگر انواع حمایت های آن هاست.

یک هم صحبت بیابید. فردی را بیابید که شنونده خوبی بوده و به امید ها و ترس های شما گوش دهد. این فرد می تواند یک دوست یا عضوی از خانواده باشد. دانش و توجه یک مشاور، کارکنان اجتماعی بیمارستان، اعضای گروه های حمایتی سرطان و موارد دیگر نیز می توانند مفید باشند.

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 72تا 96 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حسام شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید،تقریبا یک هفته ای میشه که روی الت تناسلیم زایده ای بوجود امده،می خواستم ببینم ممکنه زگیل تناسلی باشه؟ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۳ آذر ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر پریناز چهارشنبه ۵ آبان ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 30 مشاهده پرسش
  سلام من امروز ویزیت آنلاین داشتم من داروهای شما رو استفاده میکنم کرم aha رو که میزنم صبحش پوستم ملتهب میشه و چرب و جوش جدید میزنم تو اینترنت سرچ کردم زده بود لایه بردار aha برای پوست خشک هست، آقای دکتر میشه به جاش کرم bha بگیرم؟ من پوستم چرب هست و با داروهای شما خشک نشده و من آبرسان هم استفاده میکنم احساس میکنم برای این کرم هست که جوشام هنوز بهتر نشدن.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۵ آبان ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   AHA مناسب است

   نگران نباش و مطابق روشی که گفته شد استفاده شود

   موفق

 • تصویر کاربر محمد یکشنبه ۴ مهر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 46 مشاهده پرسش
  همه جای صورتم جوش زده و کندم و لکه های سیاه روی صورتم مونده
  نمیدونم چکار کنم تا جای جوش روی صورتم بره
  و صورتم و کمر و بازوم زیاد جوش میزنن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۴ مهر ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر عباسی یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  با سلام اقای دکتر من چند ماه پیش نمونه برداری بیوپسی انجام دادم توده ای که در ساق پای راستم بودش میکسوم بودش و جواب های پاتولوژی رو میفرستم و الان بعد جراحی جوابش میسکو فیبروسارکوما هستش لطفا بفرماین احتما متاستاز وجود دارد؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۴ شهریور ۰( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش و مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر نیلوفر سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 47 مشاهده پرسش
  چگونه جای جوش را از روی صورت از بین ببرم؟ توروخدا راهنمایی کنید از هرچی درمان خانگی هست استفاده کردم ولی هیچ نتیجه ای نمیده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

 • تصویر کاربر فاطمه جمعه ۸ مرداد ۰( 5 ماه پیش) تعداد بازدید: 45 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر آیا اسپندل سل تومر در بچه ۳ساله و نیمه به شیمی درمانی پاسخ میده.پیش آگهی بیماری خیلی خوب بوده
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۸ مرداد ۰( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   توکل بر خدا

   حتما مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام گردد

   موفق

 • تصویر کاربر شقایق شنبه ۲۶ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 49 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر من ۸ ماه ازدواج کردم و متوجه شدم همسرم زگیل تناسلی داشته و تحت درمان بوده ایا ممکنه منم گرفته باشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۶ تیر ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   واکسن گارداسیل توصیه می شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر تست HPV PCR انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر بهار سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 6 ماه پیش) تعداد بازدید: 42 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اگر ،سارکوم بافت نرم فقط درساق پا باشد با قطع عضو امکان باز گشت آن هست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۲ تیر ۰( 6 ماه پیش)

   سلام جانم

   انتخاب روش درمانی و پیش آگهی با توجه به شدت ضایعه توسط پزشک انجام خواهد گردید

   حتما با پزشک معالج مشورت کن

   موفق

 • تصویر کاربر ز.س جمعه ۲۷ فروردین ۰( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 77 مشاهده پرسش
  سلام چند وقته چندتا برآمدگی های گوشتی رو بدنم هست میخاستم بدونم آیا زیگیل یا نه؟ همرنگ پوست بدنمه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۷ فروردین ۰( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال از ضایعات عکس ارسال کن

   موفق

 • تصویر کاربر Omid چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 83 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید برای درمان زگیل تناسلی باید چکار کنم و آیا عوارضی داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۰ اسفند ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی

   معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد 

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر