زگیل دست : بررسی علائم، راهکارهای درمان و پیشگیری از آن

زگیل دست : بررسی علائم، راهکارهای درمان و پیشگیری از آن

فهرست مطالب

زگیل دست یک بیماری ویروسی و به شدت مسری است . زگیل‌ها ضایعاتی پوستی هستند که اندکی ضخیم تر از ضایعات پوستی دیگر به نظر می‌رسند. نام علمی زگیل، وروکا ولگاریس است. زگیل‌ها در بخش‌هایی از پوست ظاهر می‌شوند که سلول‌ها به واسطه عفونت به ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) با سرعت بیشتری رشد می‌کنند و ضایعاتی را ایجاد می‌کنند. به جز زگیل تناسلی در مردان، از جمله رایج‌ترین نوع زگیل‌ها، زگیل دست است که در این مطلب بیشتر به بررسی آن می پردازیم.

زگیل‌ها ممکن است به دیگران انتقال داده شوند و بعضی افراد به سادگی بیشتری به این بیماری مبتلا می‌شوند. هیچ درمانی برای ویروس پاپیلومای انسانی وجود ندارد. بدن بیشتر افراد ظرف مدت دو تا سه سال از زمان ابتلا بر ویروس غلبه می‌کند. با این حال، این ویروس توانایی بازگشت و عود مجدد را دارد. زگیل‌های ایجاد شده بر روی دست‌ها می‌توانند حس ناخوشایندی ایجاد کنند و البته خجالت آور باشند، با این حال این زگیل‌ها معمولا حاکی از وجود سلول‌های سرطانی نیستند.

علائم و نشانه‌های زگیل دست – عکس زگیل دست

علائم زگیل دست

ضایعات ناشی از زگیل‌ها معمولا بسیار خارش دار هستند، در صورت تحریک می‌توانند خون ریزی کنند و پوست اطراف آنها می‌تواند احساس ناراحتی ایجاد کند. زگیل‌های ایجاد شده بر روی دست‌ها و انگشتان ممکن است با مشکلات دیگری نظیر کیست‌های پر از آب یا ضایعات استخوانی ناشی از آرتروز اشتباه گرفته شوند.
زگیل‌های دست نسبت به انواع دیگر زگیل‌ها نظیر زگیل‌های تناسلی، پلانتار و فیلی فرم به سادگی قابل تشخیص و متمایز ساختن هستند. این زگیل‌ها معمولا بر روی دست‌ها و انگشتان ظاهر می‌شوند، هر چند امکان ایجاد این زگیل‌ها بر روی نواحی غیر تناسلی دیگر نظیر زانوها، مچ‌ها و دستان و پاها وجود دارد.
زگیل‌های دست معمولا به شکل زیر هستند:

بهتر است بدانید، نقطه‌های کوچک سیاه یا لکه‌های موجود در زیگل‌ها توسط بعضی افراد دانه‌های زگیل خوانده می‌شود. با این حال دقت داشته باشید که این لکه‌ها دانه نیستند و در حقیقت رگ‌های خونی بسیار کوچکی هستند که این ظاهر را ایجاد می‌کنند.

از بین بردن زگیل معمولی در دست (قبل و سه هفته پس از درمان با لیزر) پاسخ درمانی عالی است

تشخیص زگیل دست

در بیشتر موارد، پزشک می‌تواند با معاینه این زگیل‌ها را تشخیص دهد. اگر پزشک به مشکلات دیگری مشکوک باشد، نمونه برداری از پوست را پیشنهاد می‌کند. برای انجام نمونه برداری از پوست، لایه فوقانی زگیل برداشته می‌شود و برای آزمایش به آزمایشگاه ارسال می‌شود. این آزمایش بسیار ساده است و یک روال درمانی غیرتهاجمی محسوب می‌شود

درمان زگیل‌های دست

پزشکان اولین کسانی هستند که برای درمان زگیل‌های دست اقدامات لازم را به بیماران پیشنهاد می‌کنند. برای درمان این زگیل‌ها، گزینه‌های درمانی متفاوتی وجود دارند.

دقت شود که باید به زگیل‌های دست نیز توجه لازم صورت گیرد، زیرا ضایعاتی که به درمان معمولی پاسخ نمی‌دهند می‌توانند نشانه ای از گسترش ضایعات ناشی از سرطان پوست باشند.

درمان می‌تواند شامل راه حل‌های ساده ای نظیر بستن ضایعات بعد از مالیدن با سنگ پا باشد.

روش‌های دیگر می‌تواند شامل استفاده از سالیسیلیک اسید یا نیتروژن مایع برای منجمد کردن ضایعات باشند.

استفاده از روش کرایوتراپی با نیتروژن مایع معمولا نیاز به جلسات متعدد دارد و اولین روش درمانی است. شانس عود بیماری یا گسترش ضایعات پس از روش انجماد حدود 60 درصد است

اگر این روش‌ها بر روی بدن فرد پاسخ مناسبی ایجاد نکنند، ممکن است از ماده شیمیایی ای به نام کانتاریدین استفاده شود.

در نهایت حذف با کمک جراحی یا بافت برداری می‌توانند برای ضایعاتی به کار روند که به راحتی از بین نمی‌روند یا در نواحی ای قرار دارند که درمان آنها با روش‌های دیگر دشوار است. این روش معمولا زیر بیهوشی عمومی باید انجام شود و شانس عود بیماری حدود 10 درصد است

لیزر زگیل دست

امروزه تبخیر ضایعات با استفاده از لیزر در موارد مقاوم به درمان کاربرد دارد و معمولا طی یک جلسه درمان قابل انجام است. در حال حاضر شانس عود ضایعه بعد از لیزر بسیار پایین است

درمان زگیل دست با لیزر
درمان زگیل دست با لیزر

شاید مهم ترین نکته برای درمان انواع زگیل، صبور بودن باشد. روش‌های واقعی و امتحان شده معمولا به خوبی عمل می‌کنند، منتها این روش‌ها به زمان نیاز دارند.

درمان خانگی زگیل روی دست

درمان خانگی زگیل روی دست

با توجه به این موضوع که زگیل‌های دست معمولا مشکل حادی محسوب نمی‌شوند، بعضی افراد تلاش می‌کنند این مشکل را با راه حل‌های خانگی برطرف کنند. برای این کار بسیاری از افراد ابتدا به داروخانه مراجعه می‌کنند. این راهکارها اصولا برای درمان خانگی زگیل دست کودکان، زگیل انگشت و زگیل کف دست موثر هستند.

تکنیک‌های خانگی برای درمان زگیل دست که معمولا در اختیار این افراد قرار می‌گیرند عبارتند از:

– محصولات حاوی سالیسیلیک اسید

 محصولات بدون نسخه حاوی سالیسیلیک اسید نظیر پودرها، ژل‌ها و پمادها در بیشتر داروخانه‌ها در دسترس هستند. این محصولات به همان شکلی عمل می‌کنند که انواع تجویز شده عمل می‌کنند، با این حال معمولا قدرت این محصولات از نمونه‌های تجویزی کمتر است. برای اثرگذاری این داروها، استفاده مکرر از آنها ضرورت دارد.

– نیتروژن مایع

محصولات حاوی نیتروژن مایع که بدون نسخه در اختیار افراد قرار می‌گیرند معمولا به صورت ژل یا مایع به افراد فروخته می‌شوند.

– سرکه سیب

یکی از درمان‌های ممکن برای زگیل‌ها استفاده از ترکیبی به نسبت دو به یک از سرکه سیب و آب است. افراد می‌توانند این محلول را با استفاده از پارچه کتان بر روی محل زگیل قرار دهند و اجازه دهنده زگیل به مدت بیست دقیقه در این محلول خیس بخورد. این فرآیند باید تا زمان محو زگیل ادامه داده شود. در صورتی که فرد با حساسیت پوستی یا درد شدید مواجه شود، بهتر است این کار را متوقف و یا با پزشک معالج خود مشورت کند.

 پیشگیری از زگیل دست

عدم تماس با زگیل‌های دست کار دشواری محسوب می‌شود و بیشتر افراد در نقطه ای از زندگی خود با این زگیل‌ها مواجه می‌شوند. با این حال، اقدامات پیشگیرانه مشخصی می‌توانند به کاهش خطر این زگیل‌ها کمک کنند. این اقدامات عبارتند از:

اگر فردی تا کنون به زگیل‌ها مبتلا شده باشد، باید اقدامات زیر را برای پیشگری از انتقال ویروس به دیگر بخش‌های بدن خود یا افراد دیگر انجام دهد. این افراد می‌توانند:

دکتر عباس انتظاری، متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر غلام چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 11 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من ۲۶ سالمه واکسن گارداسیل برای تیپ ۱۶ خوبه و ایا برای اقایان موجب سرطان میشه و اینکه بزرگتر میشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۷ شهریور ۰( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهترین سن تزریق واکسن گارداسیل تا 26 سالگی است

   موفق

 • تصویر کاربر kimia دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام من متاهل هستم و تازه متوجه این دانه های ریز در ناحیه تناسلیم شدم میخواستم بدونم آیا اینها زگیل تناسلی هست یا خیر. در ضمن همسرم هم اطراف ناحیه تناسلیشون یک هفته پیش یک ورم اندازه یک بند انگشت مشاهده کردند و چند روز بعد انگار شبیه جوش شده و بعد ترکیده و خون اومده ایا این تبخال تناسلیست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی ناچیز است ولی بهتره یک تست HPV PCR برای اطمینان بیشتر انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر آرزو شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  وقتتون بخیر .من ۳ سال هست روی دستم زگیل در اومده توجهی بهش نداشتم بعد یکی دیگه در اومد کوچیک بود رفتم دکتر بهم یه محلول داد استفاده کردم کوچیکه از بین رفت، بزرگه سطحش برداشته شده اما دوباره که محلول رو بهش میزنم مایع آب مانند ازش ترشح میشه لطفا" بهم بگید اشکالی داره یا نَ ؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۶ اسفند ۹۹( 7 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر حسین سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش) تعداد بازدید: 73 مشاهده پرسش
  سلام آیا زگیل تناسلی باید جراحی شود یا با درمان خوب میشود
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۷ بهمن ۹۹( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر حمید سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 93 مشاهده پرسش
  سلام ۳سال میشه که زیر آلت تناسلیم چندتا ضایع گوشتی ریز پیدا شده ک همان اندازه موندن و هیچ تغیری نکردن یکبار دکتر پوست رفتم گفتن ک ممکنه زیگیل باشه و بهم دارو داد خوردم ولی هیچ اثری نداشت.و الان ۳سال ک همونجور موندن میخام بدونم درمانش چیه آیا زیگیلن یا نه ممنون از کمکتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۵ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشاهده نمی شود

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد

   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است.

   امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد.

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر سیسی جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 95 مشاهده پرسش
  دکتر سلام من یه دونه روی لابیا مینورم زده که اول میسوخت و‌میخوارید بعدا با سرکه سیب که شستمش خارشش افتاد ولی هنوز هست میترسم زگیل باشه عکسشو میفرستم شما ببینید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۴ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی دیده نمی شود

   ممکنه نوعی تبخال مطرح باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش) تعداد بازدید: 79 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  اقای دکتر من زگیل تناسلی دارم و به تازگی ازدواج کردم
  آقای دکتر زگیل ها رو درمان کردم فعلا زائده ای ندارم
  با این حساب آقای دکتر با کاندوم رابطه برقرار کردم حین رابطه کاندوم پاره شد الان خیلی میترسم که نکنه خانمم چیزیش بشه الان هیچ‌زائده ای ندارم
  لطفا راهنماییم کنید ممنون از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳ آذر ۹۹( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش واکسن گارداسیل برای همسرت کمک کننده است

   پاپ اسمیر و تست HPV PCR سالانه انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر خدیجه سه شنبه ۲۹ مهر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  من چند وقتی هست که روی واژنم یک برجستگی دیدم ولی نه زیاد شده نه از بین رفته
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۹ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه اسکین تگ یا زگیل تناسلی مطرح باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر محمد جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 91 مشاهده پرسش
  سلام جناب دکتر.وقت بخیر.کیست اپیدرمال پوست بیضه چقدر میتونه بزرگ بشه؟ایا امکان داره خودش سر باز کنه و محتواش تخلیه بشه؟اگر کیست اندازه یک فندوق بزرگ یا بند انگشت هم باشه با لیزر میشه برداشت؟ ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۱ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی امکان بزرگ شدن کیست وجود دارد . 

   امکان تخلیه کیست اپیدرمال به صورت خود به خودی نیز وجود دارد ولی معمولا مجددا در همان ناحیه ایجاد خواهد شد

   معمولا لیزر بسیار موثر است

   موفق

 • تصویر کاربر Rts_mina شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 109 مشاهده پرسش
  اقای دکتر برای پوست چرب چه شوینده ای بهتره هم برای زیر پوستی خوب باشه هم جوش قرمز کم بشه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۵ مهر ۹۹( 1 سال پیش)

   علیک سلام

   صابون نوباکتر بد نیست

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر