آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

زگیل تناسلی در دختر باکره و راه های پیشگیری و درمان آن

زگیل تناسلی در دختر مجرد یک بیماری ویروسی است که ممکن است به دنبال رابطه جنسی ناکامل و حتی باز های جنسی در دختران ایجاد شود. البته امکان دارد از طریق استخر، توالت فرنگی، اشتراک لباس های زیر، اشتراک بازیجه های جنسی نیز ایجاد شود. این بیماری ضایعات پوستی به شکل برآمدگیهای توپر یا شبیه خال های گوشتی کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد میکند که فاقد درد یا خارش هستند.

علت زگیل تناسلی در دختر باکره چیست؟

برخی رفتارهای جنسی که باعث زگیل تناسلی در دختر باکره می شود و جزء رفتارهای پرخطر محسوب می شوند:

 1. روابط جنسی مقعدی
 2. آمیزش جنسی زن با زن
 3. آمیزش جنسی به زور و فشار و تجاوز جنسی
 4. اشتراک بازیچه های جنسی
 5. روابط جنسی دهانی بدون کاندوم

سایر عوامل خطر برای انتقال بیماری زگیل تناسلی در دختر باکره عبارتند از: آغاز رابطه جنسی از سنین پایین، روابط جنسی پرخطر نظیر رابطه جنسی دهانی و رابطه جنسی مقعدی، شرکای جنسی متعدد، داشتن شریک جنسی که شرکای جنسی متعدد دارد، عفونت کلامیدیایی یا انگلی همزمان، سیگار، مشروبات الکلی، شرایط نامناسب اقتصادی-اجتماعی و بهداشتی، نقص سیستم ایمنی نظیر آلودگی به HIV یا مصرف طولانی مدت داروهای کورتیکواستروئیدی یا آنابولیک (داروهای بدنسازی)

انتقال ویروس از طریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی صورت می گیرد که حاوی ویروس است که عموما از طریق ارتباط جنسی می باشد. همچنین تماس با ترشحات تناسلی و لباس آلوده و همچنین از طریق مادر به نوزاد در هنگام تولد منتقل شود.

تا قبل از این تنها روش شناخته‌شده انتقال این ویروس، روش تماس جنسی بود، اما مطالعات جدید نشان داده است که تماس پوست با پوست نیز می‌تواند زگیل تناسلی در دختر باکره را منتقل کند. کارهایی مانند اپیلاسیون، رفتن به اماکن عمومی مثل استخر، توالت فرنگی مشترک، سونا و جکوزی و استفاده از تیغ مشترک که در آن دستگاه تناسلی ممکن است ارتباط مستقیم با ویروس پیدا کند، می‌تواند باعث ابتلا به زگیل تناسلی شود.

زگیل تناسلی در دختر باکره

زگیل تناسلی معمولا علامت بالینی‌ به صورت درد، سوزش و ترشح ندارد و معمولا وارد خون نمی‌شود و به صورت موضعی رشد می‌کند. این زگیل می‌تواند روی هر بافت مخاطی و پوستی که خراشیده شده باشد، بنشیند و وارد سلول و هسته آن شده و تکثیر شود

بسیاری از مبتلایان از ظهور ضایعاتی شبیه خال روی آلت (خال گوشتی در ناحیه تناسلی) که ناگهانی ایجاد شده و روز به روز نیز بر تعداد و اندازه آنها افزوده می شود شکایت دارند. همانگونه که اشاره شد این بیماری در دختران معمولاً بدون علامت است و بیماری خود به خود و بدون اینکه مشکل جدی ازنظر سلامتی ایجاد کند، خوب میشود. به همین دلیل امکان دارد فرد آلوده به این ویروس شده باشد، ولی خود به خود بهبود یابد. یا بدون اینکه از وجود آن خبر داشته باشد، باعث آلوده شدن شریک جنسی یا نامزد خود شود. البته به وجود آمدن گوشت اضافه در ناحیه تناسلی یا اطراف مقعد می تواند از علائم اولیه ابتلا به زگیل تناسلی در دختر باکره باشد.

آیا ممکن است زگیل تناسلی در دختر مجرد در نواحی دیگری نیز مشاهده شود؟

بله. این امکان وجود دارد که زگیل تناسلی باعث آلوده کردن سایر نواحی نظیر دهان و زیر زبان نیز گردد و ضایعاتی شبیه زیگیل در دهان ایجاد کند. معمولا اینگونه موارد نیازمند بررسی بیشتر می باشد. این افراد معمولا در معرض خطرات بدخیمی های دهان، حلق و حنجره می باشند.

زگیل تناسلی در دختر باکره

زگیل تناسلی در دختر باکره

عموما زگیل تناسلی در دختر باکره در کشاله ران، آلت تناسلی خارجی و یا در اطراف مقعد به وجود می آیند. این زائده های پوستی می توانند از لحاظ اندازه و شکل با هم متفاوت باشند. برخی از آنها شبیه به لکه های صاف سفید رنگ هستند و برخی دیگر به شکل برآمدگی هایی شبیه به خوشه های کوچک گل کلم ظاهر می شوند. زگیل تناسلی در دختر باکره می توانند از چند هفته تا چند ماه بعد از تماس با فرد آلوده ایجاد شوند.

در برخی موارد زگیل تناسلی اصلا با چشم دیده نمی شود.

خطرات زگیل تناسلی در دختر مجرد چیست؟

در نوع پرخطر این بیماری، احتمال تبدیل شدن آن به سرطان گردن رحم یا سرطان های دیگر آلت تناسلی وجود دارد. البته این احتمال در صورتی که رابطه جنسی کامل وجود نداشته باشد بسیار ضعیف خواهد بود ولی در صورت بروز ضایعات مقعدی احتمال بروز عواقب جدی تر زیاد خواهد بود. چنانچه زگیل تناسلی در دختر باکره به شکل خال گوشتی روی آلت باشد معمولا زندگی را به مخاطره نمی اندازد و در صورتی که سیستم ایمنی فردد عملکرد مناسبی داشته باشد حتی بدون درمان نیز در 10 تا 15 درصد موارد ممکن است خود به خود از بین برود.

در بسیاری از موارد زگیل تناسلی در دختر باکره و یا زگیل تناسلی در مردان ممکن است آنقدر کوچک باشد که اصلا فرد متوجه آن نشود اما اگر ضایعه باقی بماند یا از نظر تعداد و سایز رشد کند و زیاد شود باید حتما نمونه برداری و بررسی شود و فقط در موارد کمی ممکن است به سمت تغییرات بدخیمی پیشرفت کند. بنابراین بهتر است بررسی های دقیقتر برای ارزیابی ضایعات مشکوک به عمل آید.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان

محل های شایع ضایعات دختران عبارتند از: دستگاه تناسلی خارجی، زگیل مقعد، کشاله ران ها و دهان است. این ضایعات ممکن است اشکال متعدد، رنگ های متفاوت داشته باشد. گاهی افراد از گوشت اضافه در ناحیه تناسلی به دنبال تیغ زدن موهای این ناحیه شکایت دارند. در بسیاری از موارد این بیماری فاقد علامت ظاهری است. این درحالی است که حتی در موارد بدون علامت نیز شانس انتقال و آلوده کردن شرکای جنسی وجود دارد.

ما چند عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل در زنان را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی عکس زگیل تناسلی در زنان کلیک کنید.

درمان زگیل تناسلی در دختر باکره چیست؟

زگیل تناسلی در دختر باکره اگر خیلی کوچک باشد و سیستم ایمنی فرد نیز عملکرد خوبی داشته باشد، بدون درمان نیز پس از مدتی خود به خود از بین خواهند رفت اما از آنجا که این بیماری می تواند زمینه ساز بدخیمی باشد باید در پی درمان و پیگیری بود. احتمال عود بیماری نیز زیاد است.

متاسفانه هنوز درمان قطعی زگیل تناسلی در دختر باکره شناسایی نشده است و برای از بین بردن ویروس HPV  هیچ راه قطعی و دائمی وجود ندارد. اما اکثر عفونت‌های HPV در واقع به مرور زمان و توسط سیستم دفاعی بدن برطرف می‌شوند یا به اندازه‌ای ضعیف می‌شوند که بر بدن تأثیری نمی‌گذارند. عفونتی که فعال نمی‌باشد ممکن است، هنگامی‌که دستگاه ایمنی شخص به دلیل درمان بیماری‌های دیگر مانند: سرطان ضعیف می‌شود، به صورت فعال درآید.

زگیل تناسلی در دختر باکره - واکسن ضروری است

زگیل تناسلی در دختر باکره – واکسن ضروری است

روش درمان زگیل تناسلی در دختر باکره توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود. بسته به نظر پزشک ممکن است از داروهای موضعی مثل پودوفیلین یا سایر روشها مانند لیزر، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید ‌باشد. میزان عود ضایعات بالاست.

1- کرایوتراپی (منجمد کردن)

این روش معمولا دردناک بوده و میزان عود ضایعه زگیل تناسلی نسبتا بالاتر نیز دارد و در ضایعات کوچک کاربرد دارد. این روش معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و ابتدایی ترین روش درمانی است. میزان عود بیماری پس از فریز کردن حدود 60 درصد است.

2- درمان خانگی زگیل تناسلی در دختر باکره

– محلول موضعی پودوفیلین

این محلول برای ضایعات کوچک و با تعداد کم به صورت سرپایی تجویز می شود و معمولا میزان عود آن کمتر از فریز کردن است. این روش به دلیل اینکه دردناکه بوده و امکان آسیب به بافت های سالم پوست نیز وجود دارد. معمولا در ضایعات کوچک و به تعداد کم کاربرد دارد.

-کرم ایمی کیمود یا آلدرا

کرم با تقویت سیستم دفاعی به صورت موضعی عمل می کند. برای اثر بخشی حداقل باید 30 هفته از این دارو استفاده گردد. آلدرا معمولا برای درمان اولیه استفاده نمی شود مگر ضایعات بسیار منتشر و بسیار ریز باشند یا امکان انجام لیزر وجود نداشته باشد. اما معمولا برای دوره هایی پس از درمان لیزر کاربرد دارد.

3- لیزر CO2 در درمان زگیل تناسلی دختران

لیزر سریعترین و کارآمدترین روش درمانی است. لیزر برای تمای ضایعات زگیل تناسلی در دختر باکره قابل استفاده است. حتی ضایعات بسیار بزرگ نیز با لیزر قابل درمان هستند. میزان درد و خونریزی بعد از لیزر بسیار پائینن است و میزان عود ضایعه زگیل تناسلی در دختر باکره نیز بسیار کم است و هیچگونه اسکار یا عوارضی ایجاد نمی کند.

در ویدئو زیر روند درمان زگیل تناسلی با لیزر نشان داده شده است.

4- کوتر یا الکتروسرجری

زگیل تناسلی که به درمان مقاوم بوده یا بزرگ باشد را باید با یکی از روش‏ های جراحی نظیر الکتروسرجری (کوتر) یا رادیوسرجری (آر اف جراحی) یا لیزر درمان کرد. کوتر با استفاده از جریان برق زگیل تناسلی را سوزانده و از بین می برد اما اسکار بسیار زیادی برجای می گذارد. لذا امروزه کمتر از این روش استفاده می گردد. خونریزی بسیار کم بوده ولی میزان درد نسبتا بالا است.

5- آر اف در درمان زگیل تناسلی

آر اف برای زگیل تناسلی  که بزرگ و با تعداد کم باشد قابل استفاده است. معمولا اسکار خیلی کمی برجای می گذارد و درد یا خونریزی بسیار کمی دارد.

جوش تناسلی در دختر مجرد

جوش تناسلی در دختر مجرد می تواند در اثر اصلاح، اپیلاسیون، استفاده از شستشوی شدید یا بعد از تجمع عرق در ناحیه تناسلی ایجاد شود. مواد شستشوی بدن که از مواد قوی  استفاده می کنند و pH نامناسبی دارند نیز می توانند باعث واکنش پوستی و ایجاد جوش تناسلی شوند. pH  مناسب واژن بین 3/5 تا 4/5 است و بهترین درمان این است که به دنبال محصولی در همان محدوده باشید.

درمان جوش تناسلی در دختر باکره

بهترین روش برای درمان جوش تناسلی در دختر مجرد این است که بدانید علت آن چیست و از آن پیشگیری کنید. تفاوت بین یک جوش واژن در مقابل موهای زائد، کیست سباسه یا زگیل تناسلی می تواند بسیار کم  و چالش برانگیز باشد. استفاده از آینه می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید واقعا جوش زده‌اید و یا مشکل دیگری وجود دارد اما ممکن است این کار دشوار باشد. بنابراین وقتی که شک دارید، حتما با یک متخصص مشورت کنید.

✅ اگر به مواد شوینده ی خاصی حساسیت دارید، از آنها استفاده نکنید.

✅ جوش های خود را به هیچ عنوان فشار ندهید. این همان قانون احتیاطی است که شما به طور مداوم در مورد جوش های عادی در صورت می شنوید. اما هنگامی که ناحیه واژن شما جوش می‌زند، این نکته حتی مهمتر است. فشار دادن جوش واژن می تواند منجر به عفونت در این ناحیه شده و مشکلات جدی تری را برای شما ایجاد کند.

✅ واژن خود را خشک نگه دارید. عرق، یکی از دلایل اصلی ایجاد جوش در ناحیه واژن است؛ بنابراین حتماً از پوشیدن هرگونه لباس مرطوب یا پلاستیکی که منجر به عرق کردن می شود، خودداری کنید و محل را تا حد ممکن خشک نگه دارید.

✅ بعد از دستشویی به کمک دستمال کاغذی، ناحیه تناسلی خود را خشک کنید تا از مرطوب نگه داشتن این ناحیه جلوگیری کرده باشید.

راه های کاهش شانس ابتلا به زگیل تناسلی در دختر باکره چیست؟

1- تا زمان بهبودی، از ارتباط جنسی خودداری شود.

2- استفاده از کاندوم در سایر مواقع احتمال ابتلا را کاهش می دهد اما پیشگیری کامل نیست؛ چون نمیتواند تمام ناحیه آلت مردانه را پوشش دهد.

3- از خراشیدن و دستکاری ضایعات که موجب انتقال بیشتر آلودگی می شود، خودداری کنید.

4- تمیز وخشک نگه داشتن محل ضایعات به بهبودی کمک می کند.

5- از رابطه ی جنسی با افرادی که علائم بیماری های مقاربتی را دارند، اکیدا خودداری گردد.

دکتر عباس انتظاری متخصص زگیل تناسلی

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

برای درخواست نوبت فوری با تلگرام : 

برای دریافت نوبت فوری، نام خود را ارسال کنیدشماره 09039789682 را به نام مطب دکتر انتظاری در گوشی خود ذخیره نمائید یا اینجا را کلیک کنید سپس نام خود را از طریق تلگرام  ارسال کنید تا اولین نوبت آزاد توسط منشی مطب برای شما اختصاص یابد 

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر پگاه یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام. دکتر جان من یه سال و ۳ ماه پیش یه رابطه سطحی با کسی که زگیل داشت داشتم که زگیل نزدم پیش دکتر هم رفتم معاینه خارجی شدم ‌و پاپ اسمیر هم چون باکرم نمی تونم بدم سوالم اینه احتمال داره من نوع پرخطر داشته باشم که علامت نداره؟ پر خطرا باعث زگیل نمیشن؟دارم کلافه میشم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۴ اسفند ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با شرح حالی که ذکر کردی احتمال آلودگی زیاد نیست

   در موارد مشکوک تست HPV PCR با سواب از سطح پوست نیز کمک کننده است

   نگران نباش و معاینات ادواری را پیگیری کن

   واکسن کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر قبادی چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام من مجرد هستم و به هیچ وجه هیچ نوع فعالیت جنسی حتی بصورت مصنوعی نداشتم دو سال پیش متوجه یک عدد زیگیل در ناحیه تناسلی شدم که با لیرز از بین بردم . اما یک ماه قبل مجدد یک عدد در ناحیه تناسلی ایجاد شده. با توجه به اینکه من باکره هستم و هیچگونه فعالیت جنسی به هر نحوی نداشتم چطور به این ویروس مبتلا شدم. ؟ و آیا راهی برای از بین بردن این ویروس هست؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۳ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام جانم 

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس شرح حالی که ذکر کردی احتمالا زگیل تناسلی مطرح نباشد 

   بهتره برای اطمینان بیشتر تست HPV PCR  را انجام داد 

   در صورت مثبت بودن پاسخ تست می توان بهتر تصمیم گیری نمود. 

   موفق

 • تصویر کاربر پگاه یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اینا زگیل هستن ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۳ بهمن ۹۸( 8 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در عکس های ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشاهده نمی شود

   موفق

 • تصویر کاربر پگاه سه شنبه ۳ دی ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان اینا زگیلن؟ جواب نمونه برداری من لنتیگو بود ودکتر پوست و زنان بهم گفت در حال حاضر چیزی نداری بعد از ازدواج پاپ اسمیر بده خیالت راحت بشه .ولی می خوام بدونم میشه جوابه نمونه برداری اشتباه باشه؟ یا اگه اینا نیستن الان که یه سال گذشته در اینده زگیل بزنم بزنم؟ من یه دوره پاورفیت خوردم.الان دارم ایموبلند و زینک میخورم ایا قرص ایموبلند تاثیری داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳ دی ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی و شرح حالی که ذکر کردی زگیل تناسلی مطرح نیست

   احتمال بروز زگیل در همین شرایط در آینده نیز وجود نخواهد داشت

   داروهایی که مصرف کردی بد نیست

   نگران نباش و مطابق فرمایشات پزشک معالجت اقدام کن

   موفق

 • تصویر کاربر پگاه شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان.این حالته دونه دونه داخل واژن وستیبولار پاپیلوماتوز هس ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳۰ آذر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی وستیبولار پاپولوزیس مطرح است

   موفق

 • تصویر کاربر ستاره دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 10 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من ٢٤ سالمه،ازدواج نكردم و باكره ام،ولي براي اولين بار ٤ ماه پيش رابطه رو تجره كردم اما نه كامل،ولي از وقتي متوجه اين بيماري شدم وسواس شديد پيدا كردم،و همش در حال چك كردن خودمم،از طرفي چون به خانوادم نميتونم چيزي بگم نميتونم به دكتر برم و حتي اگر هم برم ترس اين كه اگر جواب مثبت باشه و هزينه ي درمانش رو نتونم بدم چون خانوادم نميدونن داره از لحاظ روحي شديدا مريضم،تا امروز كه تصميم گرفتم از شما راهنمايي بگيرم كه آيا من دچار اين بيماري هستم يا نه؟!ممنون ميشم كمكم كنيد،و اين كه بگم هيچ گونه بر جستگي در اطراف ناحيه تناسلي و كشاله رون ندارم،داخل زبانمم از بچگي چند تا برجسنگي دارم كه به خاطر دندان پزشكي بوده،و طرف مقابلم هم هيچ گونه علايم طاهري نداره،ولي خوب من وسواس شديد دارم براي همين ازتون راهنمايي ميخواستم.
  1. تصویر کاربر ستاره دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 10 ماه پیش)
   ببخشید میخواستم ببینم عکسی هم که فرستادم اومده یا نه؟
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۱ آذر ۹۸( 10 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس شرح حالی که ذکر کردی و عکس ارسالی شواهدی از زگیل تناسلی مشاهده نمی شود

   نگران نباش و تزریق واکسن گارداسیل را پیگیری کن

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر ra دوشنبه ۴ آذر ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من حدودا ۲،۳ ماه هست که خال هایی رو اطراف مقعدم‌دیدم و بعد اون بالای آلت تناسلی ۲ تا دیدم اما بعد حدودا ۱ ماه لکه های تیره بالای کلیتوریسم به وجود اومدن ۲ تا دکتر زنان رفتم گفتن که زگیل نیس اما یه دکتر پوست رفتم گفت که زگیله من خارج از کشور زندگی میکنم واقعا نمیدونم چیکار کنم حدودا ۲ ماه بعد میرم ایران حتما دکتر میرم ولی الان خیلی استرس دارم،باکره هستن ولی اطراف پرده بکارتم هم یه سری چیزا دیدم که نمیدونم چی هستن اگه میشه کمکم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۴ آذر ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس های ارسالی ممکنه سبوریک کراتوزیس یا زگیل تناسلی یا بونوئید پاپولوزیس مطرح باشه.

   مورد اول خطری نداشته و نیازی به درمان ندارد ولی دو مورد بعدی حتما باید تحت درمان قرار گیرد

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   علی الحساب به هیج عنوان از تیغ استفاده نکن و لباس گشاد نخی بپوش

   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر پگاه چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 11 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان اگر دست به ناحیه تناسلی بخور تو دستشوی موقع شستن بعد یه قطره اب از دست بخوره به صورت باعث میشه صورت الوده بشه؟و انتقال پیدا کنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۸ آبان ۹۸( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمال انتقال آلودگی در این شرایطی که ذکر کردی وجود ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر Nili دوشنبه ۲۲ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر من ٢٥سالمه مجردم خيلى ميترسم حدود ٥ سال ناحيه بيرونى يه خال گوشتي مانند زده بود من نميدونستم چيه ولي احساس ميكنم بزرگتر شده خواهش ميكنم بگيد چيكار كنم من خيلى ميترسم خوب ميشه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی ممکنه اسکین تگ یا بونوئید پاپولوزیس یا زگیل تناسلی مطرح باشه.

   مورد اول خطری ندارد ولی در دو مورد بعدی ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد.

   همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر پگاه پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکنر جان من یک سال پیش یک بار به صورت مالشی با یک نفر رابطه سطحی داشتم توی این یکسال هیچ زگیلی نزدم هیچ رابطه دیگه ای هم نداشتم پیش دکتر پوست و زنان رفتم معاینه شدم با زره بین و از جای مشکوک هم نمونه برداشتن و منفی بود. سه مرحله واکسن زدم ۶ ماه پاورفیت خوردم روزانه زینک و ویتامین c میخورم .الان دارم ازدواج میکنم میترسم ناقل باشم و انتقال بدم. به نظرتون چقد احتمال داره که من مبتلا باشم و چقد احتمال انتقال وجود داره؟چه کار باید بکنم
  1. تصویر کاربر پگاه پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش)
   اینم بگم که اون اقا مبتلا بودن و دو تا زگیل داشتن ولی من نزدم و توی این یک سال واسه من هر روز پر از استرس بوده
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۸ مهر ۹۸( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   با توجه به شرایطی که ذکر کردی عملا شانس ابتلا و انتقال بیماری بسیار بسیار ناچیز است

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر