آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

زگیل تناسلی در دختر باکره و راه های پیشگیری و درمان آن

زگیل تناسلی در دختر مجرد یک بیماری ویروسی است که ممکن است به دنبال رابطه جنسی ناکامل و حتی باز های جنسی در دختران ایجاد شود. البته امکان دارد از طریق استخر، توالت فرنگی، اشتراک لباس های زیر، اشتراک بازیجه های جنسی نیز ایجاد شود. این بیماری ضایعات پوستی به شکل برآمدگیهای توپر یا شبیه خال های گوشتی کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد میکند که فاقد درد یا خارش هستند.

علت زگیل تناسلی در دختر باکره چیست؟

برخی رفتارهای جنسی که باعث زگیل تناسلی در دختر باکره می شود و جزء رفتارهای پرخطر محسوب می شوند:

 1. روابط جنسی مقعدی
 2. آمیزش جنسی زن با زن
 3. آمیزش جنسی به زور و فشار و تجاوز جنسی
 4. اشتراک بازیچه های جنسی
 5. روابط جنسی دهانی بدون کاندوم

سایر عوامل خطر برای انتقال بیماری زگیل تناسلی در دختر باکره عبارتند از: آغاز رابطه جنسی از سنین پایین، روابط جنسی پرخطر نظیر رابطه جنسی دهانی و رابطه جنسی مقعدی، شرکای جنسی متعدد، داشتن شریک جنسی که شرکای جنسی متعدد دارد، عفونت کلامیدیایی یا انگلی همزمان، سیگار، مشروبات الکلی، شرایط نامناسب اقتصادی-اجتماعی و بهداشتی، نقص سیستم ایمنی نظیر آلودگی به HIV یا مصرف طولانی مدت داروهای کورتیکواستروئیدی یا آنابولیک (داروهای بدنسازی)

انتقال ویروس از طریق تماس مستقیم با زگیل تناسلی صورت می گیرد که حاوی ویروس است که عموما از طریق ارتباط جنسی می باشد. همچنین تماس با ترشحات تناسلی و لباس آلوده و همچنین از طریق مادر به نوزاد در هنگام تولد منتقل شود.

تا قبل از این تنها روش شناخته‌شده انتقال این ویروس، روش تماس جنسی بود، اما مطالعات جدید نشان داده است که تماس پوست با پوست نیز می‌تواند زگیل تناسلی در دختر باکره را منتقل کند. کارهایی مانند اپیلاسیون، رفتن به اماکن عمومی مثل استخر، توالت فرنگی مشترک، سونا و جکوزی و استفاده از تیغ مشترک که در آن دستگاه تناسلی ممکن است ارتباط مستقیم با ویروس پیدا کند، می‌تواند باعث ابتلا به زگیل تناسلی شود.

زگیل تناسلی در دختر باکره

زگیل تناسلی معمولا علامت بالینی‌ به صورت درد، سوزش و ترشح ندارد و معمولا وارد خون نمی‌شود و به صورت موضعی رشد می‌کند. این زگیل می‌تواند روی هر بافت مخاطی و پوستی که خراشیده شده باشد، بنشیند و وارد سلول و هسته آن شده و تکثیر شود

بسیاری از مبتلایان از ظهور ضایعاتی شبیه خال روی آلت (خال گوشتی در ناحیه تناسلی) که ناگهانی ایجاد شده و روز به روز نیز بر تعداد و اندازه آنها افزوده می شود شکایت دارند. همانگونه که اشاره شد این بیماری در دختران معمولاً بدون علامت است و بیماری خود به خود و بدون اینکه مشکل جدی ازنظر سلامتی ایجاد کند، خوب میشود. به همین دلیل امکان دارد فرد آلوده به این ویروس شده باشد، ولی خود به خود بهبود یابد. یا بدون اینکه از وجود آن خبر داشته باشد، باعث آلوده شدن شریک جنسی یا نامزد خود شود. البته به وجود آمدن گوشت اضافه در ناحیه تناسلی یا اطراف مقعد می تواند از علائم اولیه ابتلا به زگیل تناسلی در دختر باکره باشد.

آیا ممکن است زگیل تناسلی در دختر مجرد در نواحی دیگری نیز مشاهده شود؟

بله. این امکان وجود دارد که زگیل تناسلی باعث آلوده کردن سایر نواحی نظیر دهان و زیر زبان نیز گردد و ضایعاتی شبیه زیگیل در دهان ایجاد کند. معمولا اینگونه موارد نیازمند بررسی بیشتر می باشد. این افراد معمولا در معرض خطرات بدخیمی های دهان، حلق و حنجره می باشند.

زگیل تناسلی در دختر باکره

زگیل تناسلی در دختر باکره

عموما زگیل تناسلی در دختر باکره در کشاله ران، آلت تناسلی خارجی و یا در اطراف مقعد به وجود می آیند. این زائده های پوستی می توانند از لحاظ اندازه و شکل با هم متفاوت باشند. برخی از آنها شبیه به لکه های صاف سفید رنگ هستند و برخی دیگر به شکل برآمدگی هایی شبیه به خوشه های کوچک گل کلم ظاهر می شوند. زگیل تناسلی در دختر باکره می توانند از چند هفته تا چند ماه بعد از تماس با فرد آلوده ایجاد شوند.

در برخی موارد زگیل تناسلی اصلا با چشم دیده نمی شود.

خطرات زگیل تناسلی در دختر مجرد چیست؟

در نوع پرخطر این بیماری، احتمال تبدیل شدن آن به سرطان گردن رحم یا سرطان های دیگر آلت تناسلی وجود دارد. البته این احتمال در صورتی که رابطه جنسی کامل وجود نداشته باشد بسیار ضعیف خواهد بود ولی در صورت بروز ضایعات مقعدی احتمال بروز عواقب جدی تر زیاد خواهد بود. چنانچه زگیل تناسلی در دختر باکره به شکل خال گوشتی روی آلت باشد معمولا زندگی را به مخاطره نمی اندازد و در صورتی که سیستم ایمنی فردد عملکرد مناسبی داشته باشد حتی بدون درمان نیز در 10 تا 15 درصد موارد ممکن است خود به خود از بین برود.

در بسیاری از موارد زگیل تناسلی در دختر باکره و یا زگیل تناسلی در مردان ممکن است آنقدر کوچک باشد که اصلا فرد متوجه آن نشود اما اگر ضایعه باقی بماند یا از نظر تعداد و سایز رشد کند و زیاد شود باید حتما نمونه برداری و بررسی شود و فقط در موارد کمی ممکن است به سمت تغییرات بدخیمی پیشرفت کند. بنابراین بهتر است بررسی های دقیقتر برای ارزیابی ضایعات مشکوک به عمل آید.

تشخیص زگیل تناسلی در زنان

محل های شایع ضایعات دختران عبارتند از: دستگاه تناسلی خارجی، زگیل مقعد، کشاله ران ها و دهان است. این ضایعات ممکن است اشکال متعدد، رنگ های متفاوت داشته باشد. گاهی افراد از گوشت اضافه در ناحیه تناسلی به دنبال تیغ زدن موهای این ناحیه شکایت دارند. در بسیاری از موارد این بیماری فاقد علامت ظاهری است. این درحالی است که حتی در موارد بدون علامت نیز شانس انتقال و آلوده کردن شرکای جنسی وجود دارد.

ما چند عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل در زنان را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی عکس زگیل تناسلی در زنان کلیک کنید.

درمان زگیل تناسلی در دختر باکره چیست؟

زگیل تناسلی در دختر باکره اگر خیلی کوچک باشد و سیستم ایمنی فرد نیز عملکرد خوبی داشته باشد، بدون درمان نیز پس از مدتی خود به خود از بین خواهند رفت اما از آنجا که این بیماری می تواند زمینه ساز بدخیمی باشد باید در پی درمان و پیگیری بود. احتمال عود بیماری نیز زیاد است.

متاسفانه هنوز درمان قطعی زگیل تناسلی در دختر باکره شناسایی نشده است و برای از بین بردن ویروس HPV  هیچ راه قطعی و دائمی وجود ندارد. اما اکثر عفونت‌های HPV در واقع به مرور زمان و توسط سیستم دفاعی بدن برطرف می‌شوند یا به اندازه‌ای ضعیف می‌شوند که بر بدن تأثیری نمی‌گذارند. عفونتی که فعال نمی‌باشد ممکن است، هنگامی‌که دستگاه ایمنی شخص به دلیل درمان بیماری‌های دیگر مانند: سرطان ضعیف می‌شود، به صورت فعال درآید.

زگیل تناسلی در دختر باکره - واکسن ضروری است

زگیل تناسلی در دختر باکره – واکسن ضروری است

روش درمان زگیل تناسلی در دختر باکره توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود. بسته به نظر پزشک ممکن است از داروهای موضعی مثل پودوفیلین یا سایر روشها مانند لیزر، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید ‌باشد. میزان عود ضایعات بالاست.

1- کرایوتراپی (منجمد کردن)

این روش معمولا دردناک بوده و میزان عود ضایعه زگیل تناسلی نسبتا بالاتر نیز دارد و در ضایعات کوچک کاربرد دارد. این روش معمولا به صورت سرپایی انجام می شود و ابتدایی ترین روش درمانی است. میزان عود بیماری پس از فریز کردن حدود 60 درصد است.

2- درمان خانگی زگیل تناسلی در دختر باکره

– محلول موضعی پودوفیلین

این محلول برای ضایعات کوچک و با تعداد کم به صورت سرپایی تجویز می شود و معمولا میزان عود آن کمتر از فریز کردن است. این روش به دلیل اینکه دردناکه بوده و امکان آسیب به بافت های سالم پوست نیز وجود دارد. معمولا در ضایعات کوچک و به تعداد کم کاربرد دارد.

-کرم ایمی کیمود یا آلدرا

کرم با تقویت سیستم دفاعی به صورت موضعی عمل می کند. برای اثر بخشی حداقل باید 30 هفته از این دارو استفاده گردد. آلدرا معمولا برای درمان اولیه استفاده نمی شود مگر ضایعات بسیار منتشر و بسیار ریز باشند یا امکان انجام لیزر وجود نداشته باشد. اما معمولا برای دوره هایی پس از درمان لیزر کاربرد دارد.

3- لیزر CO2 در درمان زگیل تناسلی دختران

لیزر سریعترین و کارآمدترین روش درمانی است. لیزر برای تمای ضایعات زگیل تناسلی در دختر باکره قابل استفاده است. حتی ضایعات بسیار بزرگ نیز با لیزر قابل درمان هستند. میزان درد و خونریزی بعد از لیزر بسیار پائینن است و میزان عود ضایعه زگیل تناسلی در دختر باکره نیز بسیار کم است و هیچگونه اسکار یا عوارضی ایجاد نمی کند.

در ویدئو زیر روند درمان زگیل تناسلی با لیزر نشان داده شده است.

4- کوتر یا الکتروسرجری

زگیل تناسلی که به درمان مقاوم بوده یا بزرگ باشد را باید با یکی از روش‏ های جراحی نظیر الکتروسرجری (کوتر) یا رادیوسرجری (آر اف جراحی) یا لیزر درمان کرد. کوتر با استفاده از جریان برق زگیل تناسلی را سوزانده و از بین می برد اما اسکار بسیار زیادی برجای می گذارد. لذا امروزه کمتر از این روش استفاده می گردد. خونریزی بسیار کم بوده ولی میزان درد نسبتا بالا است.

5- آر اف در درمان زگیل تناسلی

آر اف برای زگیل تناسلی  که بزرگ و با تعداد کم باشد قابل استفاده است. معمولا اسکار خیلی کمی برجای می گذارد و درد یا خونریزی بسیار کمی دارد.

جوش تناسلی در دختر مجرد

جوش تناسلی در دختر مجرد می تواند در اثر اصلاح، اپیلاسیون، استفاده از شستشوی شدید یا بعد از تجمع عرق در ناحیه تناسلی ایجاد شود. مواد شستشوی بدن که از مواد قوی  استفاده می کنند و pH نامناسبی دارند نیز می توانند باعث واکنش پوستی و ایجاد جوش تناسلی شوند. pH  مناسب واژن بین 3/5 تا 4/5 است و بهترین درمان این است که به دنبال محصولی در همان محدوده باشید.

درمان جوش تناسلی در دختر باکره

بهترین روش برای درمان جوش تناسلی در دختر مجرد این است که بدانید علت آن چیست و از آن پیشگیری کنید. تفاوت بین یک جوش واژن در مقابل موهای زائد، کیست سباسه یا زگیل تناسلی می تواند بسیار کم  و چالش برانگیز باشد. استفاده از آینه می تواند به شما کمک کند تا تشخیص دهید واقعا جوش زده‌اید و یا مشکل دیگری وجود دارد اما ممکن است این کار دشوار باشد. بنابراین وقتی که شک دارید، حتما با یک متخصص مشورت کنید.

✅ اگر به مواد شوینده ی خاصی حساسیت دارید، از آنها استفاده نکنید.

✅ جوش های خود را به هیچ عنوان فشار ندهید. این همان قانون احتیاطی است که شما به طور مداوم در مورد جوش های عادی در صورت می شنوید. اما هنگامی که ناحیه واژن شما جوش می‌زند، این نکته حتی مهمتر است. فشار دادن جوش واژن می تواند منجر به عفونت در این ناحیه شده و مشکلات جدی تری را برای شما ایجاد کند.

✅ واژن خود را خشک نگه دارید. عرق، یکی از دلایل اصلی ایجاد جوش در ناحیه واژن است؛ بنابراین حتماً از پوشیدن هرگونه لباس مرطوب یا پلاستیکی که منجر به عرق کردن می شود، خودداری کنید و محل را تا حد ممکن خشک نگه دارید.

✅ بعد از دستشویی به کمک دستمال کاغذی، ناحیه تناسلی خود را خشک کنید تا از مرطوب نگه داشتن این ناحیه جلوگیری کرده باشید.

راه های کاهش شانس ابتلا به زگیل تناسلی در دختر باکره چیست؟

1- تا زمان بهبودی، از ارتباط جنسی خودداری شود.

2- استفاده از کاندوم در سایر مواقع احتمال ابتلا را کاهش می دهد اما پیشگیری کامل نیست؛ چون نمیتواند تمام ناحیه آلت مردانه را پوشش دهد.

3- از خراشیدن و دستکاری ضایعات که موجب انتقال بیشتر آلودگی می شود، خودداری کنید.

4- تمیز وخشک نگه داشتن محل ضایعات به بهبودی کمک می کند.

5- از رابطه ی جنسی با افرادی که علائم بیماری های مقاربتی را دارند، اکیدا خودداری گردد.

دکتر عباس انتظاری متخصص زگیل تناسلی

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

برای درخواست نوبت فوری با تلگرام : 

برای دریافت نوبت فوری، نام خود را ارسال کنیدشماره 09039789682 را به نام مطب دکتر انتظاری در گوشی خود ذخیره نمائید یا اینجا را کلیک کنید سپس نام خود را از طریق تلگرام  ارسال کنید تا اولین نوبت آزاد توسط منشی مطب برای شما اختصاص یابد 

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر صبا چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 6 ساعت پیش) مشاهده پرسش
  سلام‌ آقای دکتر خسته نباشید من باکره ام ۲۷ سالمه
  ۲ماه پیش رابطه سطحی داشتم بدون هیچ دخولی
  من مدت ۲هفته ای هست جوشی کنار واژنم زدم که چند روز قبل دکتر زنان رفتم و گفتن چون یه دونس و درد و سوزش نداره احتمال اینکه تبخال تناسلی باشه خیلی کمه اما بهم پماد آسکیلوویر دادن منم استفاده کردم اما بعد استفاده کمی فرق کرده
  میخواستم بدونم تبخال تناسلی؟

  این عکسایی که ارسال کردم برای روزای پی در پی هستن
  عکس اخری که سیاه شده جوش پوسته پوسته شده برای امروزه

  خیلی نگرانم که تبخال بوده باش
  ممنونم ازتون 🌹
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۷ آبان ۹۹( 6 ساعت پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی شواهدی از تبخال تناسلی مشاهده نمی شود

   فعلا روزانه یک با با بتادین ضد عفونی کن 

   روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   نگران نباش و معاینات ادواری را پیگیری کن

   موفق

 • تصویر کاربر پگاه شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 2 هفته پیش) مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید اینا زگیله؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۹ مهر ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   خیر

 • تصویر کاربر لیلا شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  تورو خدااااا اقای دکتر زود جوابمو بدین اینا زگیلن دارم میمیرم مثل تموم عکسای زگلیه ولی امید دارم که شما بگید نه من مجردم یعنی دیگه نمیتونم ازدواج کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۹ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی ناچیز است

   نگران نباش ولی برای اطمینان و تست HPV PCR به پزشک مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر Sahar شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  دوماه قبل بعد ار دوره پریودیم متوجه شدم ی جوش لبه ناحیه واژنم هست
  فکر کردم بخاطر نوار بهداشتی و گرماست، چون بدن من خیلی حساسه به گرما ،اما این دفعه ک پریود شدم دیدم بزرگتر شده ، نگاه ک کردم دیدم سفید رنگه ،خیلی ترسیدم من مجردم ۳۰ سالمه و رابطه جنسی اصلا نداشتم
  بنظرتون مراجعه کنم پزشک ؟ هرچند خجالت می کشم از معاینه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی با توجه به شرح حالی که ذکر کردی احتمالا کیست بارتولن یا گرانولوم زیر جلدی مطرح باشد که خطری ندارد ولی به هر حال بهتره تحت کنترل و درمان قرار گیرد

   توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   نگران نباش

 • تصویر کاربر Az سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من بین دو لبه الت تناسلیم یه سری زائده ها دراومده خیلی میترسم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی احتمالا وستیبولار پاپولوزیس مطرح باشد

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن

   موفق

 • تصویر کاربر دریا چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام ببخشید من حدود یک ساله ناحیه تناسلیم جوش هایی در اومده که با استفاده از سید یه عده از بین رفتن ولی یه عده جدید به وجود اومدن که وقتی می ترکن ترشحات و خون زیادی خارج میشه ازشون و همرنگ پوستن و ریزن ولی وقتی از محلولی چیزی استفاده می کنی بزرگ میشن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۵ مرداد ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمالا ژنیتال آکنه یا مولوسکوم مطرح باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

    

 • تصویر کاربر Deni سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  میشه با ازمایش خون AntiHsv l-ll logG,lGM
  تشخیص داده باشه که از راه دستگاه لیزر بوده یا خیر؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۴ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   خیز با آزمایش مشخص نمی شود

 • تصویر کاربر عسل پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر.خسته نباشید.من چندباری با همسرم که عقد بودم رابطه مقعدی داشتیم.اسفند رفتم دکتر زنان برای عفونتی که داشتم و معاینم کردن و گفتن در ناحیه مقعدت یک ضایعاتی هست و قبلا بوده؟؟؟و من نه متوجه شده بودم و نه دیده بودم.بعد گفتن بعد سه چهارماه دوباره بیا.چندروز پیش رفتم گفتن بیشتر شده و خطرناکه.گفتن باید نمونه برداری کنم و....تا مشخص بشه.من باکره ام.خیلی استرس دارم.هنوز مطمین نشدن که چی هست بیماری و علتش چیه ولی گفتن احتمالا از رابطه مقعدی هست.حالا سوال من اینه که برای نمونه برداری که مشخص بشه چه بیماری ای هست و باید چیکارکنن پرده بکارتم آسیب میبینه؟؟؟؟نمونه برداری برای دختران باکره جوری نیست که آسیب نبینه؟؟؟چون من جداشدم و دلم نمیخواد پرده بکارتم آسیب ببینه.خیلی نگرانم.تروخدا کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۲ تیر ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   معمولا نمونه برداری از مقعد آسیبی به پرده بکارت نخواهد زد

   در صورتیکه زگیل مقعدی مطرح باشد بهتره هر چه سریعتر تحت درمان قرار گیرد

   نگران نباش. احتمالا واکسن گارداسیل نیز کمک کننده باشد

   موفق

 • تصویر کاربر سحر شنبه ۷ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دكتر من ٢٣سالمه باكره هستم داخل دو لابياي كوچكم يه سري زائده دروردم ايا اينا زگيل تناسلي هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۷ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام دخترم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی براساس شرح حال و شرایطی که ذکر کردی و عکس ارسالی احتمال وستیبولار پاپولوزیس مطرح باشد

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

 • تصویر کاربر Asal دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 4 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 1 ماهی هست که یک جوش برجسته سفید رنگ روی ورودی ناحیه تناسلیم زده ب مدت ی هفته خوب شد ولی باز برگشت و 3 تا جوش کوچیک دبگ هم در اطرافش زد بنظرتون زیگیل تناسلیه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲ تیر ۹۹( 4 ماه پیش)

   سلام جانم

   با شرایطی که ذکر کردی احتمال زگیل تناسلی ناچیز است 

   بهتره برای ارزیابی HPV PCR اقدام شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر