هر آنچه در مورد زگیل تناسلی در بارداری باید بدانید

هر آنچه در مورد زگیل تناسلی در بارداری باید بدانید

فهرست مطالب

زگیل‌های تناسلی مشکلی خجالت آور و ناخوشایند محسوب می‌شوند. با این حال این بیماری برای زنان باردار می‌تواند مشکلاتی جدی به همراه داشته باشد. در این مطلب درباره علائم زگیل تناسلی در بارداری و نحوه درمان آن خواهید آموخت.

علائم زگیل تناسلی در بارداری

رایج ترین نشانه این زگیل‌های تناسلی، ایجاد توده‌هایی تیره و یا هم رنگ بر روی پوست است، که بافت نرمی دارند و معمولا در اطراف واژن، دهانه رهم، مقعد و یا راست روده ایجاد می‌شوند. ابعاد و شکل زگیل‌های تناسلی می‌توانند متفاوت باشند. بیشتر زگیل‌های تناسلی دردی ایجاد نمی‌کنند اما ایجاد حس خارش و سوزش در این زگیل‌ها امری شایع است.

زگیل‌های تناسلی در بارداری چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

سریع ترین و رایج ترین روش تشخیص زگیل های تناسلی در بارداری ، استفاده از مجموعه ای از آزمایش‌ها شامل آزمایش خون، معاینه بالینی و آزمایشی با نام پاپ اسمیر می‌باشد. پاپ اسمیر برای تشخیص تغییرات غیرعادی سلول‌های پوستی در دهانه رحم انجام می‌شود و معمولا این آزمایش برای یافتن سلول‌های سرطانی پیش از این که قادر به ایجاد خطر باشند و با چشم غیرمسلح قابل دیدن باشند انجام می‌شود.

با وجود این که آزمایش پاپ اسمیر تنها برای شناسایی ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انجام نمی‌گیرد، این روش یکی از مهم ترین روش‌های شناسایی تغییرات سلولی دهانه رحم به واسطه این ویروس می‌باشد. اگر زگیل تناسلی زنان به وسیله روش‌های سنتی قابل تشخیص نباشند، پزشکان ممکن است برای نهایی کردن تشخیص خود انجام نمونه برداری جهت شناسایی زگیل‌های تناسلی را تجویز کنند. این موضوع می‌تواند برای تایید تشخیص اولیه پیشنهاد شود.

درمان زگیل تناسلی در بارداری

برای درمان زگیل‌های تناسلی در زمان بارداری، درک روش‌های ایمن و مناسب پیش از شروع فرآیند درمان اهمیت زیادی دارد.

هیچ درمان صد در صد زگیل تناسلی در زنان بارداری وجود ندارد. در واقع زگیل‌های تناسلی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) غیرقابل درمان هستند، اما این زگیل‌ها قابل مدیریت هستند. در این جا فهرستی از درمان‌های ایمن برای زگیل‌های تناسلی ارائه شده است:

۱. کرم‌های موضعی

در اغلب موارد و پیش از دوران بارداری، پزشکان کرم‌های موضعی را برای درمان این بیماری تجویز می‌کنند، با این حال در زمان بارداری مراجعه مجدد به پزشک اهمیت دارد، دلیل این موضوع این است که بعضی از این کرم‌ها حاوی استروئیدهایی هستند که می‌توانند برای بارداری مشکل ساز شوند. پزشکان در زمان بارداری ممکن است کرم‌های موضعی ویژه ای را برای کمک به مدیریت و کاهش اندازه این زگیل‌ها تجویز کنند.

۲. منجمد کردن زگیل‌های تناسلی

فریز کردن زگیل تناسلی در بارداری

اگر نظر پزشک بر این باشد که زگیل‌های تناسلی بیش از حد بزرگ شده اند و می‌توانند مشکلاتی برای بارداری فرد ایجاد کنند، ممکن است از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل‌ها و حذف ایمن آنها استفاده شود. با این حال این روش معمولا زمانی استفاده می‌شود که زگیل‌ها بیش از حد بزرگ شده اند و مدیریت آنها دشوار شده است. این روش در واقع آخرین درمان پیشنهادی پزشکان محسوب می‌شود و نباید بدون حضور و تجویز پزشک انجام شود.

۳. جراحی

 مشابه منجمد کردن زگیل‌های تناسلی، این روش نیز راه حلی افراطی است که پزشکان تنها زمانی آن را تجویز می‌کنند که زگیل‌ها به فرد یا به تولد کودک صدمه وارد کنند. معمولا در زمان بارداری برداشتن زگیل‌ها با جراحی پس از سه ماهه اول یا در موارد نادر سه ماهه دوم انجام نمی‌شود، زیرا هر جراحی می‌تواند فشار زیادی به بدن مادر وارد کند و به توانایی وضع حمل مادر صدمه وارد کند. اگر پزشک برای بیمار جراحی را تجویز کرد، این معمولا بدین دلیل است که زگیل‌ها می‌توانند به زایمان کودک صدمه وارد کنند.

۴. رها کردن

در بیشتر موارد، زگیل‌های تناسلی خود به خود ظاهر و محو می‌شوند. می‌توان زگیل‌ها را به حال خود رها کرد تا خود به خود اندازه آنها کاهش پیدا کند، بدون این که نگرانی‌های دیگری وجود داشته باشد. البته این اقدام برای زگیل‌های بیش از حد بزرگ یا زگیل‌هایی که رشد سریعی دارند توصیه نمی‌شود.

بیشتر پزشکان احتمالا به حال خود رها کردن زگیل‌ها را برای زنان باردار پیشنهاد می‌کنند. با این حال پزشک مراقبت بر رشد زگیل را ادامه می‌دهد. این روش یکی از بهترین درمان‌های خانگی زگیل‌های تناسلی در زمان بارداری محسوب می‌شود، زیرا هیچ فشاری بر روی بدن مادر وارد نمی‌کند و از هیچ روش درمانی استفاده نمی‌شود.

 

۵. استفاده از لیزر

درمان زگیل تناسلی با لیزر

یکی از روش‌های درمانی که به طور معمول برای رهایی از زگیل‌های تناسلی استفاده می‌شود، جراحی لیزر است. این روش با سوزاندن زگیل‌های بیش از حد بزرگ به درمان بیماران کمک می‌کند. مشابه روش‌های درمانی دیگر، این روش نیز ریسک‌هایی را به همراه دارد، با این حال این ریسک‌ها چندان زیاد نیستند. پزشکان تنها زمانی استفاده از این روش را توصیه می‌کنند که زگیل‌ها ناراحتی بیش از حدی را ایجاد کنند و بیمار بدون برداشتن زگیل‌ها قادر به ادامه شرایط معمول زندگی خود نباشد.

۶. درمان‌های دارویی

در حال حاضر، داروهای کمی وجود دارند که می‌توانند به درمان زگیل‌ها در دوران بارداری کمک کنند. بیشتر داروهای مورد استفاده برای درمان زگیل‌ها پیش یا پس از دوران بارداری تجویز می‌شوند. اگر برای بیمار تشخیص زگیل‌های تناسلی داده شده و داروهایی تجویز شده اند و فرد قصد بارداری دارد، بهتر است پیش از باردار شدن در مورد مصرف داروهای خود با پزشک معالج مشورت نماید.

بیشتر داروهایی که پیش و پس از بارداری برای درمان زگیل‌های تناسلی تجویز می‌شوند حاوی استروئیدها هستند، عواملی که می‌توانند به بارداری فرد صدمه وارد کنند. داروهای کمی برای درمان ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارند که برای دوران بارداری ایمن هستند، با این حال تعداد کمی از این داروها برای این دوره تهیه شده اند و با مراجعه به پزشک می‌توان بسته به شدت زگیل‌ها از داروهای مناسب بهره مند شد.

مشکلات ناشی از زگیل‌های تناسلی در دوران بارداری

طبیعی است زنانی که در دوران بارداری با زگیل‌های تناسلی روبرو می‌شوند، در مورد تاثیر این زگیل‌ها بر روی وضعیت سلامت کودکان خود نگران شوند، بنابرین در این جا فهرستی از مشکلات احتمالی برای مادران و فرزندان در دوران بارداری ارائه شده است:

# خطراتی که مادر را تهدید می‌کند

متاسفانه زگیل‌های تناسلی می‌توانند بر روی بارداری زنان تاثیراتی داشته باشند. خوشبختانه مشکلات جدی تنها در موارد نادری رخ می‌دهند. در این بخش تاثیرات احتمالی زگیل‌های تناسلی برای مادران بررسی شده اند:

# خطراتی که کودک را تهدید می‌کنند

خطرات زگیل تناسلی در بارداری برای نوزاد

در موارد نادر، ریسک‌هایی برای کودک نیز ایجاد می‌شوند، در این جا این ریسک‌ها فهرست شده اند:

دکتر عباس انتظاری،  متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سحر دوشنبه ۴ مرداد ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام
  من حدود یکساله عقد کردم ولی ازدواج نکردم. سه هفته قبل موهای زاید قسمت بیکینی رو لیزر کردم و تقریبا ی هفته بعد از لیزر زایدهای گوشتی کوچیک در لب های داخلی مشاهده کردم. به دکتر زنان با سابقه مراجعه کردم ایشون گفتن زگیل تناسلی نیست و ممکنه دچار سوختگی شده باشی و پماد زینک تجویز کردن ولی با گذشت ی هفته بهبودی حاصل نشده. به نظرتون ممکنه اشتباه تشخیص داده باشن و زگیل تناسلی باشه؟!!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۴ مرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بهتره در موارد مشکوک HPV PCR انجام شود
   نگران نباش و با پزشک معالجت بیشتر مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر شهروز سه شنبه ۲۹ تیر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 33 مشاهده پرسش
  سلام خدمت شما خسته نباشید.آقای دکتر من در ناحیه تناسلی روی پوست بیضه و اطراف آن جوش زیر پوستی دارم که تقریبا بزرگ هستن.البته من مجردم و تا الان هیچ رابطه ی جنسی نداشتم.لطفا برای درمان یا از بین بردن این جوش ها راهنمایی کنید که باید چیکار کنم.متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۹ تیر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه کیست اپیدرمال مطرح باشد که معمولا نیاز به درمان ندارد
   ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است
   امکان از بین بردن آن با دارو وجود ندارد
   موفق
 • تصویر کاربر فرو پنجشنبه ۲۴ تیر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام دكتر جان
  چه لبخند مليحي
  صورتم خيلي جوش ميزنه مخصوصا جوش هاي زير پوستي
  خسته شدددددددددددددددددددم
  چيكار كنم كه خوب بشم 22 سالمه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۴ تیر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود
   نگران نباش و برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کن
   موفق
 • تصویر کاربر سید جمعه ۱۸ تیر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت جناب دکتر انتظاری
  من پسر ۱۷ ساله ای هستم که دچار این جوش شدم
  اندازه ی این جوش چرکی تقریبا به اندازه سر انگشت کوچیک دست است
  اطلاع نداشتم و اون رو ترکوندم و چرک خارج شد
  بعدشم خون اومد
  حسابی فاشرش دادم
  بعدشم شستمش و خشکش کردم و چسبش زدم
  ایا الان خطری هست یا خیر
  با تشکر فراوان
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ تیر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۸ تیر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۱۶ تیر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشید
  صورتم پر از جوش های چرکی سرسفید و زیر پوستیه همچنین جای این جوش ها روی صورتم مونده دکتر میرم کلیندومایسین و یه صابون تی سی سی میده همراه با قرص تتراسایکلین.
  نمیدونم چیکار کنم از شر این جوش ها خلاص شم .
  یه بار دیگه ازتون سوال کرده بودم اما عکس صورتمو نفرستاده بودم .
  دکتر کمک کنید شهر ما دکتراش کاری نمیتونن بکنن فقط یه کلیندومایسین تجویز میکنن که اونم کارایی نداره .
  خواهشم اینه که حداقل شما دارو یا راهکاری پیشنهاد کنید که از شر این جوش ها و جای جوش ها خلاص شم
  ممنونتون میشم دکتر یه راهکاریی بهم بدید .
  نمیتونم تهران بیام مسافت خیلی زیاده .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۶ تیر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   همانگونه که قبلا هم اشاره کردم بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی عامل زمینه ساز است.
   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد
   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود. ممکنه نیاز به راکوتان باشد
   فعلا روزی 3 بار ژل موضعی مترونیدازول برن
   مصرف میوه و سبزیجات را بیشتر کن
   از نوشابه های گازدار سیگار و غذاهای چرب پرهیز کن
   نگران نباش
   موفق
 • تصویر کاربر ابوالفضل پنجشنبه ۱۰ تیر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام آیا کسی که زیگیل تناسلی را دست زده و تا کنون هیچ علامت و ضایعه ای روی بدنش ایجاد نشده اگر واکسینه شود درمان میشود؟مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۰ تیر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   واکسن کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۹ تیر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  با سلام پوستم بر امده گی های کوچکی مثل جوش داره که هر وقت فشار میدم چربی خشک شده مثل یک تکه نخ صفت میاد بیرون روزنه های پوستیمم خیلی باز شده با توجه به اینکه تو شهرستان متخصص پوست نداریم لطفا راهنمایی کنید ضمنا رنگ پوستم روشنه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۹ تیر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه یک کیست زیر جلدی مطرح باشد
   در اینگونه موارد بهترین اقدام تخلیه ضایعه با روش جراحی است
   موفق
 • تصویر کاربر حسین شنبه ۵ تیر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  من از موقعی که ۹صالم فود یک چیزی شبیه همین برامدگی ها روی پای چپم حدود۱۰سانت با التم فاصله داره . بوجود اومد که تا الانم هست منطفه الوده حدودا یک سانت هست و از اون موقع تا الان پیشرت نکرده ضخامتشم خیلی کمه سخت میشه لمسش کرد اگه بخواین میتونم عکس بگیرم براتون تو ایمیل بفرستم ولی الان با دیدن این نوشته ها دلم شور میزنه من ۲۳سالمه میشه محبت کنین تو ایمیل جوابمو بدید تا پیگیرش باشم یک دنیا ازتون سپاس گزارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۵ تیر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   در صورتی که از کودکی این ضایعات وجود داشته است معمولا جای نگرانی نیست
   ولی به هرحال بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر ati جمعه ۴ تیر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام روز بخیر،طاعاتتون قبول
  قرص متفورمین مصرف میکنم برای انجام لیزر موهای زائد قرص را باید قطع کنم یا نیازی نیست؟
  متشکرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۴ تیر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   نیازی به قطع دارو نیست
   موفق
 • تصویر کاربر غزال دوشنبه ۳۱ خرداد ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  با سلام،آقاي دكتر من ٣ ماه پيش به دليل جاي جوش درم ابريژن يا سايش كرده ام ٢ بار اين كار را انجام داده ام كه الان ٣ ماه از اين موضوع مي گذرد و هنوز پوست من قرمز است مدام از ضد آفتاب استفاده مي كنم ولي قرمزي صورتم نرفته،سوال من اين است دليل نرفتن قرمزي چيست و شما چه راه حلي را پيشنهاد مي كنيد براي رفتن قرمزي صورتم؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۳۱ خرداد ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه با یک دوره درمان دارویی موضعی و حتی لیزر اوضاع بهبود یابد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر