هر آنچه در مورد زگیل تناسلی در بارداری باید بدانید

هر آنچه در مورد زگیل تناسلی در بارداری باید بدانید

فهرست مطالب

زگیل‌های تناسلی مشکلی خجالت آور و ناخوشایند محسوب می‌شوند. با این حال این بیماری برای زنان باردار می‌تواند مشکلاتی جدی به همراه داشته باشد. در این مطلب درباره علائم زگیل تناسلی در بارداری و نحوه درمان آن خواهید آموخت.

علائم زگیل تناسلی در بارداری

رایج ترین نشانه این زگیل‌های تناسلی، ایجاد توده‌هایی تیره و یا هم رنگ بر روی پوست است، که بافت نرمی دارند و معمولا در اطراف واژن، دهانه رهم، مقعد و یا راست روده ایجاد می‌شوند. ابعاد و شکل زگیل‌های تناسلی می‌توانند متفاوت باشند. بیشتر زگیل‌های تناسلی دردی ایجاد نمی‌کنند اما ایجاد حس خارش و سوزش در این زگیل‌ها امری شایع است. البته ممکنه در گروهی از افراد هیچگونه حس خارش یا سوزش وجود نداشته باشد

زگیل‌های تناسلی در بارداری چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

سریع ترین و رایج ترین روش تشخیص زگیل های تناسلی در بارداری ، استفاده از مجموعه ای از آزمایش‌ها شامل آزمایش خون، معاینه بالینی و آزمایشی با نام پاپ اسمیر می‌باشد. پاپ اسمیر برای تشخیص تغییرات غیرعادی سلول‌های پوستی در دهانه رحم انجام می‌شود و معمولا این آزمایش برای یافتن سلول‌های سرطانی پیش از این که قادر به ایجاد خطر باشند و با چشم غیرمسلح قابل دیدن باشند انجام می‌شود.

با وجود این که آزمایش پاپ اسمیر تنها برای شناسایی ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انجام نمی‌گیرد، این روش یکی از مهم ترین روش‌های شناسایی تغییرات سلولی دهانه رحم به واسطه این ویروس می‌باشد. اگر زگیل تناسلی زنان به وسیله روش‌های سنتی قابل تشخیص نباشند، پزشکان ممکن است برای نهایی کردن تشخیص خود انجام نمونه برداری جهت شناسایی زگیل‌های تناسلی را تجویز کنند. این موضوع می‌تواند برای تایید تشخیص اولیه پیشنهاد شود.

درمان زگیل تناسلی در بارداری

برای درمان زگیل‌های تناسلی در زمان بارداری، درک روش‌های ایمن و مناسب پیش از شروع فرآیند درمان اهمیت زیادی دارد.

هیچ درمان صد در صد زگیل تناسلی در زنان بارداری وجود ندارد. در واقع زگیل‌های تناسلی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) غیرقابل درمان هستند، اما این زگیل‌ها قابل مدیریت هستند. در این جا فهرستی از درمان‌های ایمن برای زگیل‌های تناسلی ارائه شده است:

۱. کرم‌های موضعی

در اغلب موارد و پیش از دوران بارداری، پزشکان کرم‌های موضعی را برای درمان این بیماری تجویز می‌کنند، با این حال در زمان بارداری مراجعه مجدد به پزشک اهمیت دارد، دلیل این موضوع این است که بعضی از این کرم‌ها حاوی استروئیدهایی هستند که می‌توانند برای بارداری مشکل ساز شوند. پزشکان در زمان بارداری ممکن است کرم‌های موضعی ویژه ای را برای کمک به مدیریت و کاهش اندازه این زگیل‌ها تجویز کنند.

۲. منجمد کردن زگیل‌های تناسلی

فریز کردن زگیل تناسلی در بارداری

اگر نظر پزشک بر این باشد که زگیل‌های تناسلی بیش از حد بزرگ شده اند و می‌توانند مشکلاتی برای بارداری فرد ایجاد کنند، ممکن است از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل‌ها و حذف ایمن آنها استفاده شود. با این حال این روش معمولا زمانی استفاده می‌شود که زگیل‌ها بیش از حد بزرگ شده اند و مدیریت آنها دشوار شده است. این روش در واقع آخرین درمان پیشنهادی پزشکان محسوب می‌شود و نباید بدون حضور و تجویز پزشک انجام شود.

۳. جراحی

 مشابه منجمد کردن زگیل‌های تناسلی، این روش نیز راه حلی افراطی است که پزشکان تنها زمانی آن را تجویز می‌کنند که زگیل‌ها به فرد یا به تولد کودک صدمه وارد کنند. معمولا در زمان بارداری برداشتن زگیل‌ها با جراحی پس از سه ماهه اول یا در موارد نادر سه ماهه دوم انجام نمی‌شود، زیرا هر جراحی می‌تواند فشار زیادی به بدن مادر وارد کند و به توانایی وضع حمل مادر صدمه وارد کند. اگر پزشک برای بیمار جراحی را تجویز کرد، این معمولا بدین دلیل است که زگیل‌ها می‌توانند به زایمان کودک صدمه وارد کنند.

۴. رها کردن

در بیشتر موارد، زگیل‌های تناسلی خود به خود ظاهر و محو می‌شوند. می‌توان زگیل‌ها را به حال خود رها کرد تا خود به خود اندازه آنها کاهش پیدا کند، بدون این که نگرانی‌های دیگری وجود داشته باشد. البته این اقدام برای زگیل‌های بیش از حد بزرگ یا زگیل‌هایی که رشد سریعی دارند توصیه نمی‌شود.

بیشتر پزشکان احتمالا به حال خود رها کردن زگیل‌ها را برای زنان باردار پیشنهاد می‌کنند. با این حال پزشک مراقبت بر رشد زگیل را ادامه می‌دهد. این روش یکی از بهترین درمان‌های خانگی زگیل‌های تناسلی در زمان بارداری محسوب می‌شود، زیرا هیچ فشاری بر روی بدن مادر وارد نمی‌کند و از هیچ روش درمانی استفاده نمی‌شود.

 

۵. استفاده از لیزر

درمان زگیل تناسلی با لیزر

یکی از روش‌های درمانی که به طور معمول برای رهایی از زگیل‌های تناسلی استفاده می‌شود، جراحی لیزر است. این روش با سوزاندن زگیل‌های بیش از حد بزرگ به درمان بیماران کمک می‌کند. مشابه روش‌های درمانی دیگر، این روش نیز ریسک‌هایی را به همراه دارد، با این حال این ریسک‌ها چندان زیاد نیستند. پزشکان تنها زمانی استفاده از این روش را توصیه می‌کنند که زگیل‌ها ناراحتی بیش از حدی را ایجاد کنند و بیمار بدون برداشتن زگیل‌ها قادر به ادامه شرایط معمول زندگی خود نباشد.

 

۶. درمان‌های دارویی

در حال حاضر، داروهای کمی وجود دارند که می‌توانند به درمان زگیل‌ها در دوران بارداری کمک کنند. بیشتر داروهای مورد استفاده برای درمان زگیل‌ها پیش یا پس از دوران بارداری تجویز می‌شوند. اگر برای بیمار تشخیص زگیل‌های تناسلی داده شده و داروهایی تجویز شده اند و فرد قصد بارداری دارد، بهتر است پیش از باردار شدن در مورد مصرف داروهای خود با پزشک معالج مشورت نماید.

بیشتر داروهایی که پیش و پس از بارداری برای درمان زگیل‌های تناسلی تجویز می‌شوند حاوی استروئیدها هستند، عواملی که می‌توانند به بارداری فرد صدمه وارد کنند. داروهای کمی برای درمان ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارند که برای دوران بارداری ایمن هستند، با این حال تعداد کمی از این داروها برای این دوره تهیه شده اند و با مراجعه به پزشک می‌توان بسته به شدت زگیل‌ها از داروهای مناسب بهره مند شد.

مشکلات ناشی از زگیل‌های تناسلی در دوران بارداری

طبیعی است زنانی که در دوران بارداری با زگیل‌های تناسلی روبرو می‌شوند، در مورد تاثیر این زگیل‌ها بر روی وضعیت سلامت کودکان خود نگران شوند، بنابرین در این جا فهرستی از مشکلات احتمالی برای مادران و فرزندان در دوران بارداری ارائه شده است:

# خطراتی که مادر را تهدید می‌کند

متاسفانه زگیل‌های تناسلی می‌توانند بر روی بارداری زنان تاثیراتی داشته باشند. خوشبختانه مشکلات جدی تنها در موارد نادری رخ می‌دهند. در این بخش تاثیرات احتمالی زگیل‌های تناسلی برای مادران بررسی شده اند:

# خطراتی که کودک را تهدید می‌کنند

خطرات زگیل تناسلی در بارداری برای نوزاد

در موارد نادر، ریسک‌هایی برای کودک نیز ایجاد می‌شوند، در این جا این ریسک‌ها فهرست شده اند:

دکتر عباس انتظاری،  متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر تينا چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 90 مشاهده پرسش
  سلام آقاي دكتر
  دختري مجرد هستم و درگير تخمدان پلي كيستيك، ريزش موي شديد دارم روزانه حدود ٤٠٠تا٥٠٠ تار مو از دست ميدم، بدليل بالا بودن دهيدروتستوسترون، پزشك زنان داروي فيناسترايد رو براي من تجويز كردن، از شما ميخواستم بپرسم اين دارو به تنهايي كافيه يا بايد سريعا به متخصص پوست مراجعه كنم، ضمن اينكه استرس بسيار زيادي به من وارد شده به دليل اين بيماري و حدودا ده شب هستش كه مصرف فيناسترايد رو شروع كردم، و اينكه مصرف ويتامين ها و مكمل ها ميتونه به من كمك كنه؟
  سپاسگزارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۴ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   ویتامین ها ممکنه تا حدودی کمک کننده باشد

   موفق

 • تصویر کاربر نیلوفر دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 64 مشاهده پرسش
  سلام دکتر وقت بخیر من چند وقتی هست این دونه رو در ناحیه تناسلی خودم دیدم به یک دکتر دیگه هم نشون دادم گفتن که زگیل نیست و احتمالا کیسته ولی من باز هم مشکوک هستم چون مدت زیادیه که مونده نه کوچیک شدهع نه بزرگ و درد و خارش و سوزش هم نداره شبیه دانه فوردایس هست ولی میشه شما بفرمایید به نظرتون چی هستش ؟ و اینکه کش میاد پوست این دونه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس ارسال کن تا بررسی دقیقتر انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر لونا چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام روز شما بخیر
  من خانومی ۳۵ ساله و مجرد هستم، شریک جنسی ندارم چه برسه به متعددش. آخرین رابطه ای که داشتم ۸ ماه پیش بوده، و همیشه مراعات مسایل بهداشتی و دیگه بوده.
  ولی ۲-۳ ماهه اطراف واژنم برجستگی هایی ایجاد شده که سرچ میکنم شبیه زگیل تناسلی هست،
  ولی خودم فکر میکردم بخاطر لیزر این ناحیه باشه و سوختگی باشه، چون من خودم دستگاه لیزر دارم و لیزر این ناحیه رو انجام میدم و همیشه درد و التهاب داشته لیزر این ناحیه ولی من انجام دادم، ۳ ماه پیش فقط یک یا دوتانقطه کوچیک برجسته شده بود که فک کردم خودش خوب میشه از ۳ هفته پیش که آخرین لیزرم رو انجام دادم خیلی زیاد شدن و نمیدونم چیکار کنم، ژل آلوورا زدم بدتر شد وسوزش گرفت. خیلی نگرانم که چی میتونه باشه، چون دلایلی که برای زگیل و تبخال تناسلی هست رو نداشتم من... نگرانم😔
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۳ دی ۹۹( 9 ماه پیش)

   سلام جانم

   احتمال انتقال زگیل تناسلی از سایر راه غیر از تماس جنسی نیز وجود دارد ولی شایعترین راه انتقال بیماری تماس جنسی با فرد آلوده است

   بیماری ممکن است برای مدتها بدون علامت باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر و تست HPV PCR به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر عباسی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر.نمیدونم جزو تخصصتون هست یا نه ولی گفتن شما برای همه راهنمایی دارین
  معده من همه غذاهارو یه مدت طولانی بطور شدید پس میزد. از معدم نمونه برداری شد. رنگ نمونه از سبز به صورتی تغییر کرد و وقتی از پزشک پرسیدم که خیلی معنی بدی داره فقط نگاهم کرد و جواب نداد.
  دارو تجویز شد،مصرف کردم ولی متاسفانه خوب نشدم
  زمانی که استرس یا ناراحتی دارم، این استفراغ شدید بدتر میشه... نمونه رو براتون ارسال میکنم و ممنونم میشم اگه نظرتون رو بگید... اصلا نمیدونم تو چه وضعیتی هستم و چون از سرطان میترسم از اینکه بازم برم دکتر خییییلی وحشت دارم...
  یه دنیا ممنونم از اینکه راهنمایی میکنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش و پیگیر نتایج آزمایشات باش

   موفق

 • تصویر کاربر هانا یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 137 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  چند روزه به خاطره کرونا نتونستم وقت دکتر زنان بگیرم
  ی زائده دردناک روی لب کوچیک دستگاه تناسلیم زده البته قبلا هم بود دردناک بود و من خیلی به دردش اهمیت ندادم الان دوباره بعد از چندین ماه خیلی درد ناک شده نمیدونم چیه ذهنم‌ و بهم ریخته شبیه کیسته .
  1. تصویر کاربر هانا پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)
   آقای دکتر خیلی نگرانم ممنون میشم جواب بدید 😔
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی احتمالا آبسه زیر جلدی یا پیوژنیک گرانولوم مطرح باشد

   علی الحساب روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر دل سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر
  دکتر جان،دخترم ۹ سالشه به تازگی روی پیشانی و بینیش جوش های ریزی زده که خودش خیلی بابت این موضوع ناراحته درمان خاصی داره و اساسا علت این جوش ها در این سن چیه آیا نیاز هس نزد متخصص ببرمش ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار محلول کلیندامایسین 1 درصد بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 11 ماه پیش) تعداد بازدید: 72 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود ۵ سال پیش در حد خفیف مبتلا به Hpv و بروز ضایعات گوشتی در ناحیه کشاله ران شدم که بعد از یک سال با تقویت سیستم ایمنی کاملا از بین رفت . جدیدا دو ضایعه که بحالت جوش است و کاملا شکل متفاوتی دارد ایجاد شده خواستم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 11 ماه پیش)

   سلام جانم

   پیشنهاد می کنم برای اطمینان بیشتر تست HPV PCR برات انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر سحر یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 96 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن ی چیز جوش مانندی کنار واژنم دراومده که مدتی زیادیه هستو همینجوری اولش چرک داشت و در اوردم ولی مونده ی چیزی توش ی ضایعه طور نمیدونم زیگیله یا نه،درد و سوزش و خارش ندارم ولی ترشحاتم زیاده و بد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   توصیه می کنم یک تست پاپ اسمیر و HPV PCR انجام بدی

   موفق

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 82 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  بنده مدتی هست که داخل ران پام یه گوشت اضافه در اومده.
  به دکتر مراجعه نکردم
  خواستم بیینم تشخیص شما راجع به این عکس ارسالی چه نوع بیماری هست.
  یا اینکه اصلا بیماری هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمالا اسکین تگ مطرح باشد

   ولی به هرحال باید یک ارزیابی دقیقتر در خصوص زگیل نیز انجام شود

   بهتره برای معاینه دقیقتر و درمان به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Atiye سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش) تعداد بازدید: 76 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من (دختری۱۸ساله)دوساله که جوش های های زیر پوستی سفیدی در ناحیه‌ی کتف و بازوهام دارم و ب مرور زمان این جوش ها ب ناحیه‌ی گردنم هم رسیده و داره وارد صورتم هم میشه
  این جوش های ب طوری هستن ک با فشار دادن هیچ ماده ای ازشون خارج نمیشه
  و هیچی منفذی ندارن
  ب دکتر هم ک مراجعه کردم قرص اسپیرونولاکتون رو برام تجویز کردن ک عوارض جانبی بسیاری داره
  حالا ب نظر شما باید این دارو رو مصرف کنم
  یا راه دیگه ای هم برای درمان این جوش ها هست؟
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 1 سال پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.

   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد

   اسپیرونولاکتون یکی از داروهایی است که کاربرد دارد ولی احتمالا نیاز به سایر داروها نیز باشد

   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود

   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر