آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

هر آنچه در مورد زگیل تناسلی در بارداری باید بدانید

زگیل‌های تناسلی مشکلی خجالت آور و ناخوشایند محسوب می‌شوند. با این حال این بیماری برای زنان باردار می‌تواند مشکلاتی جدی به همراه داشته باشد. در این مطلب درباره علائم زگیل تناسلی در بارداری و نحوه درمان آن خواهید آموخت.

علائم زگیل تناسلی در بارداری

رایج ترین نشانه این زگیل‌های تناسلی، ایجاد توده‌هایی تیره و یا هم رنگ بر روی پوست است، که بافت نرمی دارند و معمولا در اطراف واژن، دهانه رهم، مقعد و یا راست روده ایجاد می‌شوند. ابعاد و شکل زگیل‌های تناسلی می‌توانند متفاوت باشند. بیشتر زگیل‌های تناسلی دردی ایجاد نمی‌کنند اما ایجاد حس خارش و سوزش در این زگیل‌ها امری شایع است.

زگیل‌های تناسلی در بارداری چگونه تشخیص داده می‌شوند؟

سریع ترین و رایج ترین روش تشخیص زگیل های تناسلی در بارداری ، استفاده از مجموعه ای از آزمایش‌ها شامل آزمایش خون، معاینه بالینی و آزمایشی با نام پاپ اسمیر می‌باشد. پاپ اسمیر برای تشخیص تغییرات غیرعادی سلول‌های پوستی در دهانه رحم انجام می‌شود و معمولا این آزمایش برای یافتن سلول‌های سرطانی پیش از این که قادر به ایجاد خطر باشند و با چشم غیرمسلح قابل دیدن باشند انجام می‌شود.

با وجود این که آزمایش پاپ اسمیر تنها برای شناسایی ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) انجام نمی‌گیرد، این روش یکی از مهم ترین روش‌های شناسایی تغییرات سلولی دهانه رحم به واسطه این ویروس می‌باشد. اگر زگیل تناسلی زنان به وسیله روش‌های سنتی قابل تشخیص نباشند، پزشکان ممکن است برای نهایی کردن تشخیص خود انجام نمونه برداری جهت شناسایی زگیل‌های تناسلی را تجویز کنند. این موضوع می‌تواند برای تایید تشخیص اولیه پیشنهاد شود.

درمان زگیل تناسلی در بارداری

برای درمان زگیل‌های تناسلی در زمان بارداری، درک روش‌های ایمن و مناسب پیش از شروع فرآیند درمان اهمیت زیادی دارد.

هیچ درمان صد در صد زگیل تناسلی در زنان بارداری وجود ندارد. در واقع زگیل‌های تناسلی ناشی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) غیرقابل درمان هستند، اما این زگیل‌ها قابل مدیریت هستند. در این جا فهرستی از درمان‌های ایمن برای زگیل‌های تناسلی ارائه شده است:

۱. کرم‌های موضعی

در اغلب موارد و پیش از دوران بارداری، پزشکان کرم‌های موضعی را برای درمان این بیماری تجویز می‌کنند، با این حال در زمان بارداری مراجعه مجدد به پزشک اهمیت دارد، دلیل این موضوع این است که بعضی از این کرم‌ها حاوی استروئیدهایی هستند که می‌توانند برای بارداری مشکل ساز شوند. پزشکان در زمان بارداری ممکن است کرم‌های موضعی ویژه ای را برای کمک به مدیریت و کاهش اندازه این زگیل‌ها تجویز کنند.

۲. منجمد کردن زگیل‌های تناسلی

فریز کردن زگیل تناسلی در بارداری

اگر نظر پزشک بر این باشد که زگیل‌های تناسلی بیش از حد بزرگ شده اند و می‌توانند مشکلاتی برای بارداری فرد ایجاد کنند، ممکن است از نیتروژن مایع برای منجمد کردن زگیل‌ها و حذف ایمن آنها استفاده شود. با این حال این روش معمولا زمانی استفاده می‌شود که زگیل‌ها بیش از حد بزرگ شده اند و مدیریت آنها دشوار شده است. این روش در واقع آخرین درمان پیشنهادی پزشکان محسوب می‌شود و نباید بدون حضور و تجویز پزشک انجام شود.

۳. جراحی

 مشابه منجمد کردن زگیل‌های تناسلی، این روش نیز راه حلی افراطی است که پزشکان تنها زمانی آن را تجویز می‌کنند که زگیل‌ها به فرد یا به تولد کودک صدمه وارد کنند. معمولا در زمان بارداری برداشتن زگیل‌ها با جراحی پس از سه ماهه اول یا در موارد نادر سه ماهه دوم انجام نمی‌شود، زیرا هر جراحی می‌تواند فشار زیادی به بدن مادر وارد کند و به توانایی وضع حمل مادر صدمه وارد کند. اگر پزشک برای بیمار جراحی را تجویز کرد، این معمولا بدین دلیل است که زگیل‌ها می‌توانند به زایمان کودک صدمه وارد کنند.

۴. رها کردن

در بیشتر موارد، زگیل‌های تناسلی خود به خود ظاهر و محو می‌شوند. می‌توان زگیل‌ها را به حال خود رها کرد تا خود به خود اندازه آنها کاهش پیدا کند، بدون این که نگرانی‌های دیگری وجود داشته باشد. البته این اقدام برای زگیل‌های بیش از حد بزرگ یا زگیل‌هایی که رشد سریعی دارند توصیه نمی‌شود.

بیشتر پزشکان احتمالا به حال خود رها کردن زگیل‌ها را برای زنان باردار پیشنهاد می‌کنند. با این حال پزشک مراقبت بر رشد زگیل را ادامه می‌دهد. این روش یکی از بهترین درمان‌های خانگی زگیل‌های تناسلی در زمان بارداری محسوب می‌شود، زیرا هیچ فشاری بر روی بدن مادر وارد نمی‌کند و از هیچ روش درمانی استفاده نمی‌شود.

 

۵. استفاده از لیزر

درمان زگیل تناسلی با لیزر

یکی از روش‌های درمانی که به طور معمول برای رهایی از زگیل‌های تناسلی استفاده می‌شود، جراحی لیزر است. این روش با سوزاندن زگیل‌های بیش از حد بزرگ به درمان بیماران کمک می‌کند. مشابه روش‌های درمانی دیگر، این روش نیز ریسک‌هایی را به همراه دارد، با این حال این ریسک‌ها چندان زیاد نیستند. پزشکان تنها زمانی استفاده از این روش را توصیه می‌کنند که زگیل‌ها ناراحتی بیش از حدی را ایجاد کنند و بیمار بدون برداشتن زگیل‌ها قادر به ادامه شرایط معمول زندگی خود نباشد.

۶. درمان‌های دارویی

در حال حاضر، داروهای کمی وجود دارند که می‌توانند به درمان زگیل‌ها در دوران بارداری کمک کنند. بیشتر داروهای مورد استفاده برای درمان زگیل‌ها پیش یا پس از دوران بارداری تجویز می‌شوند. اگر برای بیمار تشخیص زگیل‌های تناسلی داده شده و داروهایی تجویز شده اند و فرد قصد بارداری دارد، بهتر است پیش از باردار شدن در مورد مصرف داروهای خود با پزشک معالج مشورت نماید.

بیشتر داروهایی که پیش و پس از بارداری برای درمان زگیل‌های تناسلی تجویز می‌شوند حاوی استروئیدها هستند، عواملی که می‌توانند به بارداری فرد صدمه وارد کنند. داروهای کمی برای درمان ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) وجود دارند که برای دوران بارداری ایمن هستند، با این حال تعداد کمی از این داروها برای این دوره تهیه شده اند و با مراجعه به پزشک می‌توان بسته به شدت زگیل‌ها از داروهای مناسب بهره مند شد.

مشکلات ناشی از زگیل‌های تناسلی در دوران بارداری

طبیعی است زنانی که در دوران بارداری با زگیل‌های تناسلی روبرو می‌شوند، در مورد تاثیر این زگیل‌ها بر روی وضعیت سلامت کودکان خود نگران شوند، بنابرین در این جا فهرستی از مشکلات احتمالی برای مادران و فرزندان در دوران بارداری ارائه شده است:

# خطراتی که مادر را تهدید می‌کند

متاسفانه زگیل‌های تناسلی می‌توانند بر روی بارداری زنان تاثیراتی داشته باشند. خوشبختانه مشکلات جدی تنها در موارد نادری رخ می‌دهند. در این بخش تاثیرات احتمالی زگیل‌های تناسلی برای مادران بررسی شده اند:

# خطراتی که کودک را تهدید می‌کنند

خطرات زگیل تناسلی در بارداری برای نوزاد

در موارد نادر، ریسک‌هایی برای کودک نیز ایجاد می‌شوند، در این جا این ریسک‌ها فهرست شده اند:

دکتر عباس انتظاری،  متخصص طب پیشگیری

برچسب ها :
پرسیدن سوال از دکتر

در صورت نیاز به مشاوره آنلاین با کلیک بر روی دکمه “از دکتر بپرسید” سوالات خود را مطرح کنید

دریافت نوبت اینترنتی

برای مشاوره و معاینه بالینی در مطب دکتر، با کلیک روی دکمه “نوبت دهی اینترنتی” وقت خود را برای مراجعه حضوری رزرو کنید

مشاوره آنلاین و از راه دور

اگر امکان مراجعه حضوری به مطب را ندارید و مایل به مشاوره از راه دور به صورت تصویری با گوشی موبایل خودبا دکتر انتظاری هستید، می توانید زمان مورد نظر خود را هم اکنون تائید فرمائید

متاسفانه چیزی پیدا نشد
دکتر عباس انتظاری

دکتر عباس انتظاری پس از قریب 20 سال طبابت خدمات علمی و آموزشی و پژوهشی متعددی در سطح ملی و بین المللی انجام داده است

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر عباسی سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر وقتتون بخیر.نمیدونم جزو تخصصتون هست یا نه ولی گفتن شما برای همه راهنمایی دارین
  معده من همه غذاهارو یه مدت طولانی بطور شدید پس میزد. از معدم نمونه برداری شد. رنگ نمونه از سبز به صورتی تغییر کرد و وقتی از پزشک پرسیدم که خیلی معنی بدی داره فقط نگاهم کرد و جواب نداد.
  دارو تجویز شد،مصرف کردم ولی متاسفانه خوب نشدم
  زمانی که استرس یا ناراحتی دارم، این استفراغ شدید بدتر میشه... نمونه رو براتون ارسال میکنم و ممنونم میشم اگه نظرتون رو بگید... اصلا نمیدونم تو چه وضعیتی هستم و چون از سرطان میترسم از اینکه بازم برم دکتر خییییلی وحشت دارم...
  یه دنیا ممنونم از اینکه راهنمایی میکنین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۰ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   نگران نباش و پیگیر نتایج آزمایشات باش

   موفق

 • تصویر کاربر هانا یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  چند روزه به خاطره کرونا نتونستم وقت دکتر زنان بگیرم
  ی زائده دردناک روی لب کوچیک دستگاه تناسلیم زده البته قبلا هم بود دردناک بود و من خیلی به دردش اهمیت ندادم الان دوباره بعد از چندین ماه خیلی درد ناک شده نمیدونم چیه ذهنم‌ و بهم ریخته شبیه کیسته .
  1. تصویر کاربر هانا پنجشنبه ۱۵ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)
   آقای دکتر خیلی نگرانم ممنون میشم جواب بدید 😔
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱۸ آبان ۹۹( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی احتمالا آبسه زیر جلدی یا پیوژنیک گرانولوم مطرح باشد

   علی الحساب روزانه 2 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   روزانه یک بار با بتادین ضد عفونی کن

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر دل سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام وقت به خیر
  دکتر جان،دخترم ۹ سالشه به تازگی روی پیشانی و بینیش جوش های ریزی زده که خودش خیلی بابت این موضوع ناراحته درمان خاصی داره و اساسا علت این جوش ها در این سن چیه آیا نیاز هس نزد متخصص ببرمش ممنون میشم راهنمایی بفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۳ آبان ۹۹( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   علی الحساب روزانه یک بار محلول کلیندامایسین 1 درصد بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  با سلام
  حدود ۵ سال پیش در حد خفیف مبتلا به Hpv و بروز ضایعات گوشتی در ناحیه کشاله ران شدم که بعد از یک سال با تقویت سیستم ایمنی کاملا از بین رفت . جدیدا دو ضایعه که بحالت جوش است و کاملا شکل متفاوتی دارد ایجاد شده خواستم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۷ مهر ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   پیشنهاد می کنم برای اطمینان بیشتر تست HPV PCR برات انجام شود

   موفق

 • تصویر کاربر سحر یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 10 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکترمن ی چیز جوش مانندی کنار واژنم دراومده که مدتی زیادیه هستو همینجوری اولش چرک داشت و در اوردم ولی مونده ی چیزی توش ی ضایعه طور نمیدونم زیگیله یا نه،درد و سوزش و خارش ندارم ولی ترشحاتم زیاده و بد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۳ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   توصیه می کنم یک تست پاپ اسمیر و HPV PCR انجام بدی

   موفق

 • تصویر کاربر امیر شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام
  وقت بخیر
  بنده مدتی هست که داخل ران پام یه گوشت اضافه در اومده.
  به دکتر مراجعه نکردم
  خواستم بیینم تشخیص شما راجع به این عکس ارسالی چه نوع بیماری هست.
  یا اینکه اصلا بیماری هست؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی احتمالا اسکین تگ مطرح باشد

   ولی به هرحال باید یک ارزیابی دقیقتر در خصوص زگیل نیز انجام شود

   بهتره برای معاینه دقیقتر و درمان به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Atiye سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید
  آقای دکتر من (دختری۱۸ساله)دوساله که جوش های های زیر پوستی سفیدی در ناحیه‌ی کتف و بازوهام دارم و ب مرور زمان این جوش ها ب ناحیه‌ی گردنم هم رسیده و داره وارد صورتم هم میشه
  این جوش های ب طوری هستن ک با فشار دادن هیچ ماده ای ازشون خارج نمیشه
  و هیچی منفذی ندارن
  ب دکتر هم ک مراجعه کردم قرص اسپیرونولاکتون رو برام تجویز کردن ک عوارض جانبی بسیاری داره
  حالا ب نظر شما باید این دارو رو مصرف کنم
  یا راه دیگه ای هم برای درمان این جوش ها هست؟
  لطفا راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۱ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.

   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد

   اسپیرونولاکتون یکی از داروهایی است که کاربرد دارد ولی احتمالا نیاز به سایر داروها نیز باشد

   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود

   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر ساجد یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  لکه سیاه انتهای آلت روی بیضه آیا خطرناکه باسوزن یکم سوراخ کردم خون بره ازبین نرفت
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   علیکم السلام

   بر اساس عکس ارسالی زگیل تناسلی مطرح است

   هر گونه دستکاری و کندن ضایعه باعث گسترش آن خواهد شد

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

    

 • تصویر کاربر آذین یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 7 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من ضایعه ها ک عکسشون رو ارسال کردم دارم درد نداره تغییر سایز و رنگ نداره زیاد نشده ۷ عدده الان دوماهه ک دارمش و حدود بیست روز بعد از رابطه جنسی دیدمش ک اون اقا هم هیچ ضایعی نداشتند و با شخص دیگه ای هم طی یک سال گذشتش رابطه نداشتم.ولی اون اقا داشته. حالا جواب تستم مثبته باید چ اقدامی انجام بدم؟ چقدر خطرناکه؟ چقدر احتمال داره من از طریق شریک جنسیم مبتلا شده باشم با توجه ب زمان کمی ک گذشته؟ اگه من از طریق رابطه جنسی مبتلا نشده باشم پارتنرم چقدر در خطر هستش؟ ممنون میشم راهنماییم کنید.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر پدرام شنبه ۱ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  باعرض سلام و خشته نباشید آقای دکتر من دو ماه پیش تنه ی الت تناسلیم جوش بنفش رنگی زد ک ریز بود بعد من اهمییت ندادم و گفتم جوش زیر پوستیه تا چند روز پیش متوجه شدم که هم بزرگتر شد و اندازه تقریبا خارک چوب کبریت شده یکم کوچیکتر و لی زیر پوسته وبیرون از پوست نیست ولی پوستمو وقتی ک با دست میچرخونم ولمس میکنم احساسش میکنم و سفت و خشک هستش خارشم نداره نزدیکی هم چهارسال هست که نداشتم ولی اورال داشتم حالا نگرانم بدونم چیه سرشم حالت خشکی داره و سفیدک داره خیلی کم خیلی نگرانم میخگاستم بدونمم واگیردارنیست؟ قبلا بخاطر بقییه جوشا رفتم گفت بخاطرغددسبابس ولی بخاطر این ازترس کرونانمیرم دکتر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ شهریور ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه.

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند

   علی الحساب روزانه یک بار پماد تریامسینولون ان ان بزن

   در صورت عدم بهبودی طی 2 هفته آینده بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر