علت زگیل تناسلی خفیف و نحوه درمان آن

علت زگیل تناسلی خفیف و نحوه درمان آن

فهرست مطالب

زگیل‌های تناسلی زگیل‌هایی هستند که بر روی پوست نواحی تناسلی ایجاد می‌شوند. این زگیل‌ها به واسطه زیر گونه‌هایی از ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند، این زیرگونه‌ها همان ویروس‌هایی هستند که زگیل‌ها را در نواحی دیگری از بدن نیز ایجاد می‌کنند. از نظر شدت می‌توان زگیل‌های تناسلی را به زگیل تناسلی خفیف و شدید طبقه بندی کرد. زگیل‌های تناسلی از طریق روابط جنسی منتقل می‌شوند، بنابرین زگیل‌های تناسلی را در دسته بندی بیماری‌های مقاربتی قرار می‌دهند.

زگیل‌های تناسلی می‌توانند مردان و زنان را مبتلا کنند. زگیل‌های تناسلی با عناوین کوندیلوما آکومیناتا یا زگیل‌های ونیر نیز شناخته می‌شوند. حتی اگر زگیل تناسلی خفیف باشد، می‌توانند در هر جایی از اطراف واژن، دهانه رحم، ناحیه تناسلی یا مقعد ایجاد شوند.

عکسهایی از زگیل تناسلی زنان – در اکثر موارد بدون علامت است

علائم زگیل های تناسلی خفیف

گالری عکس زگیل تناسلی

زگیل‌های تناسلی بر روی سطوح مرطوب ایجاد می‌شوند. این مشکل خصوصا در ابتدای واژن و مقعد زنان ایجاد می‌شود. در مردان و زنان، زگیل‌های تناسلی می‌توانند در هر جایی از نواحی جنسی و مقعدی ظاهر شوند. زگیل‌های تناسلی ممکن است ضایعاتی به رنگ پوست، کوچک و صاف یا ضایعاتی گل کلم مانند کوچک ایجاد کنند.

هر زگیل معمولا یک تا دو میلی متر قطر دارد (چیزی بسیار کوچک تر از قطر مداد)، با این حال خوشه‌های زگیل‌های می‌توانند بسیار بزرگتر باشند. در بعضی موارد، زگیل‌ها می‌توانند به اندازه ای کوچک باشند که با چشمان غیر مسلح قابل دیدن نباشند. زگیل‌های تناسلی ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکنند یا می‌توانند موجب خارش، تحریک پذیری یا درد شوند.

زگیل‌های تناسلی برای چه مدتی باقی می‌مانند؟

بیشتر عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی که باعث ایجاد زگیل تناسلی خفیف می‌شوند، خود به خود برطرف می‌شوند، این موضوع می‌تواند بین چند ماه تا دو سال طول بکشد. اما اگر زگیل‌های تناسلی بدون درمان نیز رفع شوند، فرد ممکن است همچنان به ویروس آلوده باشد. زمانی که فرد برای ویروس پاپیلومای انسانی درمان نشود، زگیل‌های تناسلی می‌توانند بیش از اندازه بزرگ شوند و خوشه‌های بزرگی را ایجاد کنند.

تشخیص زگیل های تناسلی

آزمایش hpv برای چیست

پزشک از بیمار در مورد سوابق پزشکی و عادات جنسی سوال می‌کند همچنین ممکن است سوابق ابتلای فرد به دیگر بیماری‌های مقاربتی را جویا شود. در ادامه پزشک فرد را معاینه می‌کند تا شواهدی از زگیل‌هایی تناسلی را پیدا کند. ظاهر زگیل‌های تناسلی بسیار متمایز هستند و در بیشتر موارد تشخیص زگیل‌ها به انجام آزمایش‌های بعدی نیازی ندارد.

در صورتی که تشخیص دشوار باشد، در بعضی موارد پزشک از محلولی سرکه مانند استفاده می‌کند، وی محلول را بر روی سطح مشکوک به ابتلا به زگیل تناسلی می‌ریزد، این موضوع باعث می‌شود زگیل‌ها سفید شوند و تشخیص نهایی ساده تر شود.

آزمایش‌های زگیل تناسلی دیگری که برای تشخیص زگیل تناسلی خفیف پیشنهاد می‌شود عبارتند از:

۱- آنوسکوپی

ابزاری با نام آنوسکوپ در مقعد فرد قرار داده می‌شود، تا زگیل‌های دور از سطح پوست قابل تشخیص شوند.

۲- نمونه برداری از بافت

تکه کوچکی از بافت برداشته می‌شود و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۳- کولپوسکوپی

در این روش ابزاری به نام کولپوسکوپ برای بزرگ نمایی و بررسی زگیل‌های احتمالی درون واژن و دهانه رحم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۴- آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر نیز می تواند به تشخیص زگیل تناسلی خفیف کمک کند.

در صورت مشاهده شواهد ابتلا به زگیل تناسلی، تمامی شرکای جنسی فرد نیز باید برای بررسی ابتلا به عفونت مورد بررسی قرار گیرند.

 

درمان زگیل تناسلی خفیف

هر چقدر زگیل‌های تناسلی زودتر درمان شوند، رهایی از آنها ساده تر خواهد بود. در حال حاضر دو نوع اصلی از درمان برای زگیل‌های تناسلی وجود دارد. نوع درمانی که فرد دریافت می‌کند به نوع زگیلی که به آن مبتلا شده است و محل قرار گیری زگیل بستگی دارد. درمان‌های موجود برای زگیل‌های تناسلی از جمله زگیل های تناسلی خفیف عبارتند از:

این درمان‌ها می‌توانند به چندین هفته زمان نیاز داشته باشند. در این دوره، ممکن است به فرد توصیه شود از صابون‌ها، کرم‌ها یا پمادهایی که می‌توانند پوست را حساس کنند، پرهیز نماید. ممکن است از فرد خواسته شود که تا پایان درمان خود و یا شریک جنسی خود و یا محو کامل زگیل‌ها از انجام روابط جنسی پرهیز کند.

اگر چه این درمان‌ها می‌توانند زگیل‌ها را محو کنند، هیچ درمانی برای از بین بردن ویروس عامل بیماری زگیل‌های تناسلی وجود ندارد. بدن بعضی افراد، با گذر زمان می‌تواند زگیل‌ها را از درون خود حذف کند.

فرد باید پیش از استفاده از درمان‌های زگیل‌های تناسلی با پزشک خود مشورت نماید. بسیاری از درمان‌ها برای سطوح اختصاصی نظیر دست‌ها و پاها طراحی شده اند و افراد نباید از این درمان‌ها بر روی نواحی جنسی خود استفاده کنند.

زگیل‌های تناسلی خفیف در بارداری

خطرات زگیل تناسلی در بارداری برای نوزاد

زگیل تناسلی در بارداری مسئله مهمی است هر چند این زگیل خفیف باشد. زنان باردار می‌توانند در زمان زایمان زگیل‌های تناسلی را به فرزندان خود منتقل کنند، با این حال این روش انتقال موضوع نادری محسوب می‌شود. در این رابطه بهتر است مادری که فکر می‌کند به زگیل‌های تناسلی مبتلا است، در مورد این مسئله با پزشک خود مشورت نماید.

پزشک یا متخصص زنان در مورد روش‌های درمانی مورد نیاز فرد را راهنمایی می‌کند. مشورت زنان باردار با پزشک اهمیت زیادی دارد، زیرا تمامی درمان‌های موجود برای زنان باردار مناسب نیستند.

پیشگیری از زگیل‌های تناسلی

بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به زگیل‌های تناسلی، پرهیز از سکس یا کاستن از شرکای جنسی است. استفاده از کاندوم نیز می‌تواند به کاهش احتمال ابتلا کمک کند. با این حال، کاندوم‌ها نمی‌توانند در همه موارد تمامی سطوح آسیب دیده را پوشش دهند. عواملی که می‌توانند  خطر ابتلای افراد به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی را افزایش دهند عبارتند از:

دکتر عباس انتظاری، متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 6 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر من حدودا دو سالی هست که روی الت تناسلیم لکه هایی به وجود اومدن و اصلا رشدی نداشتن طی این زمان میخواستم بدونم که ایا زگیله چون خیلی فکرم رو درگیر کرده و اگه زگیل نیست چی میتونه باشه چون رفتم دکتر کانازول نوشتن برام ایا با کانازول از بین میرن ممنون میشم جواب بدین
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۷ آبان ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی علل متعددی ممکنه مطرح باشد. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر ندا چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر،من امروز متوجه ی سری زوائد شدم،نرم هست بافت سخت نداره،ولی ترسیدم زگیل باشه اگر امکانش هست کمکم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۲ آبان ۰( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی زیاد نیست

   در موارد مشکوک تست HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر بهنام شنبه ۸ آبان ۰( 4 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  با سلام ببخشید این زائده ها کنار التم زده و زیر دست حس میشه ایا زگیل هستش
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۸ آبان ۰( 4 هفته پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی ناچیز است

   در موارد مشکوک تست HPV PCR توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر Sh.f سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 28 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر
  من امشب متوجه چیزی روی پوست بیضه‌ام شدم که نمیدونم چیه رابطه نا امنی نداشتم میشه لطفا برسی کنید متشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   ممکنه اسکین تگ یا زگیل تناسلی مطرح باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر Nima دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام‌اقایه دکتر من یک سال هست دور التم چنتا زیگیل در اومده چیکار کنم‌
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ شهریور ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد در صورتیکه زگیل تناسلی مطرح باشد باید هرچه سریعتر درمان آغاز شود

   در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر Elham شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر، وقت بخیر
  تورو خدا جواب بدین خیلی نگرانم
  ۲۴ سالمه و مجردم،هیچ رابطه ای نداشتم و استخر و ... هم نرفتم. یه ماه قبل لیزر موهای زائد در یک مطب متخصص پوست انجام دادم، بعد از دو هفته در قسمت خارج ناحیه تناسلی خارش و بعد از آن عرق سوز شدیدی ایجاد شد که البته از گرمای شدید هوا بود. یک هفته بعد از خارش متوجه یک زائده ی گوشتی نرم انگشت مانند که چند عدد کنار هم بودند شدم، براتون عکس فرستادم لطفا بگین این زائده چی میتونه باشه😔 دو روز قبل برای مرحله ی بعدی لیزر رفتم مطب و این زائده رو نشون دادم دکتر با شک گفت شبیه زگیل هست و برام کرایو انجام داد
  لطفا شما نظرتون رو بگید، ممنونم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   با توجه به عکس ارسالی احتمال زگیل مطرح است

   مطابق فرمایش پزشک معالج اقدام شود

   موفق

  2. تصویر کاربر Elham شنبه ۲۰ شهریور ۰( 2 ماه پیش)
   خیلی ممنونم آقای دکتر
  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر Ar سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  حدود یک سال پیش یک جوش کوچک در ناحیه کشاله ران من بوجود امده بود خیلی اهمیت ندادم ولی یکی دو مهه پیش دو تا جوش کوچک کنار هم شبیه به او در ناحیه زیر شکم سمت راست حدود ۵ سانتیمتر فاصله با الت تناسلی بوجود امد که ترس دارم‌که زگیل یا تبخال تناسلی باشه لطفا راهنمایی کنید .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۶ مرداد ۰( 3 ماه پیش)

   علیک سلام

   در عکس ارسالی شواهدی به نفع زگیل یا تبخال دیده نمی شود

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 52 مشاهده پرسش
  سلام دکتر جان
  ،من حدودا دو سال پیش زگیل تناسلی داشتم و خیلی کم با خانمم رابطه دهانی داشتیم،
  الان یک ضایعه خیلی کوچک نوک زبانش هست که عکسش رو دیدید و گفتید ازمایش بدید،
  ما خب نزدیک یکسال وخورده ایه رابطه دهانی نداریم،
  دکتر گوش حلق بینی گفت فیبرومه و اگر خیلی وقته روی زبان هست و شما دقت نکردید قطعا زگیل نیست چون باید رشد میکرده،
  اگر به تازگی هم زده بازم احتمالا نمیتونه زگیل باشه چون شما یکسال خورده ایه رابطه اورال ندارید و باید زودتر زگیل میزده در دهان، ولی بازم باید صبر کنید ببینید بزرگ میشه یا تغییر شکلی میده یا خیر،
  ایشون گفتن ازمایش های hpv اکثرا نتیجه مثبت میدن و نتیجه قابل اعتماد نیست،
  نظر شخصی شما چی هست؟
  بجز ازمایش
  خانمم خیلی نگرانه
  1. تصویر کاربر فاطمه دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 3 ماه پیش)
   البته سه سال پیش ازمایش دادیم نوع ۱۶ و ۳۵ داشتیم،
   که شما در مقاله تان گفتید باعث زگیل نمیشوند.
   ممنون میشم دقیق تر راهنمایی کنید
  2. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۸ مرداد ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   در اینگونه موارد نمونه برداری از ضایعه ضروری است

   موفق

  3. نمایش سایر 1 پاسخ
 • تصویر کاربر سارا دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 63 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر من ی زائده خیلی ریز تو دهانه رحمم دارم و آزمایش پاپ اسمیر دادم و atypical squamous cells of undetermined significance (asc-us) برام تیک خورده و همچنین ی آزمایش هم برام نوشته result:genotype16 .این یعنی چی؟ آقای دکتر یعنی من ۵ تا۱۰ سال دیگه سرطان میگیرم؟ یعنی درمان نداره این اتفاق نیفته؟ همسرم چی؟ ایشون چجوری بفهمه مبتلاست یا نه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۱ مرداد ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   کولپوسکوپی ضروری است

   برای همسرت ممکنه نیاز به تست HPV PCR باشد

   موفق

 • تصویر کاربر ندا دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 4 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  آقای دکتر من دور واژن ام تکه های هس خیلی کوچیکن گاهی میرن گاهی میان
  باید چیکار کنم سوزش ادرار هم دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۸ تیر ۰( 4 ماه پیش)

   علیک سلام

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر