علت زگیل تناسلی خفیف و نحوه درمان آن

علت زگیل تناسلی خفیف و نحوه درمان آن

فهرست مطالب

زگیل‌های تناسلی ضایعاتی هستند که بر روی پوست نواحی تناسلی ایجاد می‌شوند. این زگیل‌ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند، این ویروس ها از همان خانواده ویروس‌هایی هستند که زگیل‌ها را در نواحی دیگری از بدن نیز ایجاد می‌کنند. از نظر شدت می‌توان زگیل‌های تناسلی را به زگیل تناسلی خفیف و شدید طبقه بندی کرد. زگیل‌های تناسلی از طریق روابط جنسی منتقل می‌شوند، بنابرین زگیل‌های تناسلی را در دسته بندی بیماری‌های مقاربتی قرار می‌دهند.

زگیل‌های تناسلی می‌توانند مردان و زنان را مبتلا کنند. زگیل‌های تناسلی با عناوین کوندیلوما آکومیناتا یا زگیل‌های ونیر نیز شناخته می‌شوند. حتی اگر زگیل تناسلی خفیف باشد، می‌توانند در هر جایی از اطراف واژن، دهانه رحم، ناحیه تناسلی یا مقعد ایجاد شوند

عکسهایی از زگیل تناسلی زنان – در اکثر موارد بدون علامت است

علائم زگیل های تناسلی خفیف

 

زگیل‌های تناسلی بر روی سطوح مرطوب ایجاد می‌شوند. این مشکل خصوصا در ابتدای واژن و مقعد زنان ایجاد می‌شود. در مردان و زنان، زگیل‌های تناسلی می‌توانند در هر جایی از نواحی جنسی و مقعدی ظاهر شوند. زگیل‌های تناسلی ممکن است ضایعاتی به رنگ پوست، کوچک و صاف یا ضایعاتی گل کلم مانند کوچک ایجاد کنند.

هر زگیل معمولا یک تا دو میلی متر قطر دارد (چیزی بسیار کوچک تر از قطر مداد)، با این حال خوشه‌های زگیل‌های می‌توانند بسیار بزرگتر باشند. در بعضی موارد، زگیل‌ها می‌توانند به اندازه ای کوچک باشند که با چشمان غیر مسلح قابل دیدن نباشند. زگیل‌های تناسلی ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکنند یا می‌توانند موجب خارش، تحریک پذیری یا درد شوند.

زگیل‌های تناسلی برای چه مدتی باقی می‌مانند؟

بیشتر عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی که باعث ایجاد زگیل تناسلی خفیف می‌شوند، خود به خود برطرف می‌شوند، این موضوع می‌تواند بین چند ماه تا دو سال طول بکشد. اما اگر زگیل‌های تناسلی بدون درمان نیز رفع شوند، فرد ممکن است همچنان به ویروس آلوده باشد. زمانی که فرد برای ویروس پاپیلومای انسانی درمان نشود، زگیل‌های تناسلی می‌توانند بیش از اندازه بزرگ شوند و خوشه‌های بزرگی را ایجاد کنند.

تشخیص زگیل های تناسلی

آزمایش hpv برای چیست

پزشک از بیمار در مورد سوابق پزشکی و عادات جنسی سوال می‌کند همچنین ممکن است سوابق ابتلای فرد به دیگر بیماری‌های مقاربتی را جویا شود. در ادامه پزشک فرد را معاینه می‌کند تا شواهدی از زگیل‌هایی تناسلی را پیدا کند. ظاهر زگیل‌های تناسلی بسیار متمایز هستند و در بیشتر موارد تشخیص زگیل‌ها به انجام آزمایش‌های بعدی نیازی ندارد.

در صورتی که تشخیص دشوار باشد، در بعضی موارد پزشک از محلولی سرکه مانند استفاده می‌کند، وی محلول را بر روی سطح مشکوک به ابتلا به زگیل تناسلی می‌ریزد، این موضوع باعث می‌شود زگیل‌ها سفید شوند و تشخیص نهایی ساده تر شود.

آزمایش‌های زگیل تناسلی دیگری که برای تشخیص زگیل تناسلی خفیف پیشنهاد می‌شود عبارتند از:

۱- آنوسکوپی

ابزاری با نام آنوسکوپ در مقعد فرد قرار داده می‌شود، تا زگیل‌های دور از سطح پوست قابل تشخیص شوند.

۲- نمونه برداری از بافت

تکه کوچکی از بافت برداشته می‌شود و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۳- کولپوسکوپی

در این روش ابزاری به نام کولپوسکوپ برای بزرگ نمایی و بررسی زگیل‌های احتمالی درون واژن و دهانه رحم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۴- آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر نیز می تواند به تشخیص زگیل تناسلی خفیف کمک کند.

در صورت مشاهده شواهد ابتلا به زگیل تناسلی، تمامی شرکای جنسی فرد نیز باید برای بررسی ابتلا به عفونت مورد بررسی قرار گیرند.

 

درمان زگیل تناسلی خفیف

هر چقدر زگیل‌های تناسلی زودتر درمان شوند، رهایی از آنها ساده تر خواهد بود. در حال حاضر دو نوع اصلی از درمان برای زگیل‌های تناسلی وجود دارد. نوع درمانی که فرد دریافت می‌کند به نوع زگیلی که به آن مبتلا شده است و محل قرار گیری زگیل بستگی دارد. درمان‌های موجود برای زگیل‌های تناسلی از جمله زگیل های تناسلی خفیف عبارتند از:

این درمان‌ها می‌توانند به چندین هفته زمان نیاز داشته باشند. در این دوره، ممکن است به فرد توصیه شود از صابون‌ها، کرم‌ها یا پمادهایی که می‌توانند پوست را حساس کنند، پرهیز نماید. ممکن است از فرد خواسته شود که تا پایان درمان خود و یا شریک جنسی خود و یا محو کامل زگیل‌ها از انجام روابط جنسی پرهیز کند.

اگر چه این درمان‌ها می‌توانند زگیل‌ها را محو کنند، هیچ درمانی برای از بین بردن ویروس عامل بیماری زگیل‌های تناسلی وجود ندارد. بدن بعضی افراد، با گذر زمان می‌تواند زگیل‌ها را از درون خود حذف کند.

فرد باید پیش از استفاده از درمان‌های زگیل‌های تناسلی با پزشک خود مشورت نماید. بسیاری از درمان‌ها برای سطوح اختصاصی نظیر دست‌ها و پاها طراحی شده اند و افراد نباید از این درمان‌ها بر روی نواحی جنسی خود استفاده کنند.

زگیل‌های تناسلی خفیف در بارداری

خطرات زگیل تناسلی در بارداری برای نوزاد

زگیل تناسلی در بارداری مسئله مهمی است هر چند این زگیل خفیف باشد. زنان باردار می‌توانند در زمان زایمان زگیل‌های تناسلی را به فرزندان خود منتقل کنند، با این حال این روش انتقال موضوع نادری محسوب می‌شود. در این رابطه بهتر است مادری که فکر می‌کند به زگیل‌های تناسلی مبتلا است، در مورد این مسئله با پزشک خود مشورت نماید.

پزشک در مورد روش‌های درمانی مورد نیاز فرد را راهنمایی می‌کند. مشورت زنان باردار با پزشک اهمیت زیادی دارد، زیرا تمامی درمان‌های موجود برای زنان باردار مناسب نیستند.

پیشگیری از زگیل‌های تناسلی

بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به زگیل‌های تناسلی، پرهیز از سکس یا کاستن از شرکای جنسی است. استفاده از کاندوم نیز می‌تواند به کاهش احتمال ابتلا کمک کند. با این حال، کاندوم‌ها نمی‌توانند در همه موارد تمامی سطوح آسیب دیده را پوشش دهند. عواملی که می‌توانند  خطر ابتلای افراد به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی را افزایش دهند عبارتند از:

 

دکتر عباس انتظاری، متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (حداکثر تا 7 روز آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر راضیه یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام ممنون از وقتی که میگذارید،منگوله های گوشتی که در گردن و زیر بغل شایع هستن آیا زگیل محسوب میشوند؟واینکه اگر همونا در ناحیه تناسلی هم باشه خطرناکه؟ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۵ اردیبهشت ۱( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر محمدی سه شنبه ۳۰ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام خواستم بپرسم آیا این زیگیل تناسلی هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۳۰ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در موارد مشکوک تست HPV PCR توصیه می شود

   موفق

 • تصویر کاربر بهنام دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام این زائده ها زیر و بالای التم زده ایا زگیل تناسلی هست اگر نیست با چ پمادی بر طرف میشه و متاهل هستم هنگام رابطه یچیزی سفید رنگی بدور التم میاد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۲ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من خانمم بدون اینکه به من بگه کُلی قرص با پماد مصرف میکرده الان که همشو پیدا کردم زدم اینترنت اسم قرص هارو انگار که سرطان داره ولی میکه هیچیم نیست
  نمی یاد بریم دکتر چه‌جور بفهمم زیگیل تناسلی داره ممنون میشم راهنماییم کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۵ فروردین ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   برای تائید تشخیص آلودگی به ویروس زگیل تناسلی تست پاپ اسمیر و HPV PCR کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر امید سه شنبه ۲ فروردین ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 27 مشاهده پرسش
  سلام‌اقای دکتر
  ایا نیاز هست در صورت مبتلا شدن به مولوسکوم درمانی انجام دادا خودش خوب میشه ایا
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ فروردین ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر HRZ چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  با سلام خدمت دکتر
  دکتر کلاهک الت تناسلی بنده به مدت سه ماه است که حالت خشکی متمایل به قرمز پیدا کرده است و حالتی درد مانند پیدا میکند که البته پوست ناحیه ختنه گاه هم با شدت کمتری همین حالت را دارد به همین دلیل چند بار به متخصص اورولوژی مراجعه کردم گفتن که مشکلی نیست و این درد منشأ عصبی دارد و بنابه تجویز پزشک به مدت بیست روز پماد های کلوتریمازول و هیدروکورتیزون مصرف کردم اما بهبودی حاصل نشد ممنون میشم نظرتان رابفرمایید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۵ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر مهسا چهارشنبه ۱۸ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید.
  آقای دکتر سوالم این هست که این واکسن گارداسیل رو توی مرکز خاصی باید تزریق کنم، یا همین کلینیک های شبانه روزی هم اگه برم اکی هست؟
  یعنی دانش خاصی نیاز نداره تزریقش؟

  و اینکه اگه توی پروسه ی تکمیل سه دوز واکسنم یعنی توی اون ۶ ماه، رابطه جنسی و دخول داشته باشم، تو تاثیر گذاری واکسن اختلالی ایجاد میکنه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۸ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   واکسن باید داخل عضله بازو تزریق شود

   در مراکزی که بخش تزریقات دارند قابل انجام است

   رابطه جنسی در موارد بدون علامت بیماری مشکلی ندارد

   موفق

 • تصویر کاربر محمدی چهارشنبه ۱۱ اسفند ۰( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 29 مشاهده پرسش
  سلام وقتتون بخیر جناب دکتر برای جای جوشی که هنوز قرمز است چه درمانی بهتره از ترمیم کننده استفاده کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۱ اسفند ۰( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   کرم ویتامین سی کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر الهه یکشنبه ۱ اسفند ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید
  جای جوش دارم میکرو انجام دادم دوبار ولی خیلی سطحی انجام دادن و نتیجه نگرفتم
  میخواستم بدونم چیکار کنم برای جای جوش هام راهنمایی می‌فرمایید
  و اینکه میکرو انجام میدید شما ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱ اسفند ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر س یکشنبه ۱ اسفند ۰( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 36 مشاهده پرسش
  سلام خسته نباشید

  با توجه به عکسی که ارسال کردم ، آیا زگیل تناسلی هستش یا ن؟

  اگر هست چیکار کنم؟
  اگر نیست چیکار کنم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۱ اسفند ۰( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی احتمال زگیل تناسلی ناچیز است . چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر