علت زگیل تناسلی خفیف و نحوه درمان آن

علت زگیل تناسلی خفیف و نحوه درمان آن

فهرست مطالب

زگیل‌های تناسلی ضایعاتی هستند که بر روی پوست نواحی تناسلی ایجاد می‌شوند. این زگیل‌ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند، این ویروس ها از همان خانواده ویروس‌هایی هستند که زگیل‌ها را در نواحی دیگری از بدن نیز ایجاد می‌کنند. از نظر شدت می‌توان زگیل‌های تناسلی را به زگیل تناسلی خفیف و شدید طبقه بندی کرد. زگیل‌های تناسلی از طریق روابط جنسی منتقل می‌شوند، بنابرین زگیل‌های تناسلی را در دسته بندی بیماری‌های مقاربتی قرار می‌دهند.

زگیل‌های تناسلی می‌توانند مردان و زنان را مبتلا کنند. زگیل‌های تناسلی با عناوین کوندیلوما آکومیناتا یا زگیل‌های ونیر نیز شناخته می‌شوند. حتی اگر زگیل تناسلی خفیف باشد، می‌توانند در هر جایی از اطراف واژن، دهانه رحم، ناحیه تناسلی یا مقعد ایجاد شوند

عکسهایی از زگیل تناسلی زنان – در اکثر موارد بدون علامت است

علائم زگیل های تناسلی خفیف

زگیل‌های تناسلی بر روی سطوح مرطوب ایجاد می‌شوند. این مشکل خصوصا در ابتدای واژن و مقعد زنان ایجاد می‌شود. در مردان و زنان، زگیل‌های تناسلی می‌توانند در هر جایی از نواحی جنسی و مقعدی ظاهر شوند. زگیل‌های تناسلی ممکن است ضایعاتی به رنگ پوست، کوچک و صاف یا ضایعاتی گل کلم مانند کوچک ایجاد کنند.

شکل زگیل تناسلی خفیف

زگیل تناسلی خفیف معمولا کمتر از یک تا دو میلی متر قطر دارد (چیزی بسیار کوچک تر از قطر مداد)، با این حال خوشه‌های زگیل‌های می‌توانند بسیار بزرگتر باشند. در بعضی موارد، زگیل‌ها می‌توانند به اندازه ای کوچک باشند که با چشمان غیر مسلح قابل دیدن نباشند. زگیل‌های تناسلی ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکنند یا می‌توانند موجب خارش، تحریک پذیری یا درد شوند.

زگیل‌های تناسلی برای چه مدتی باقی می‌مانند؟

بیشتر عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی که باعث ایجاد زگیل تناسلی خفیف می‌شوند، خود به خود برطرف می‌شوند، این موضوع می‌تواند بین چند ماه تا دو سال طول بکشد. اما اگر زگیل‌های تناسلی بدون درمان نیز رفع شوند، فرد ممکن است همچنان به ویروس آلوده باشد. زمانی که فرد برای ویروس پاپیلومای انسانی درمان نشود، زگیل‌های تناسلی می‌توانند بیش از اندازه بزرگ شوند و خوشه‌های بزرگی را ایجاد کنند.

تشخیص زگیل های تناسلی

آزمایش hpv برای چیست

پزشک از بیمار در مورد سوابق پزشکی و عادات جنسی سوال می‌کند همچنین ممکن است سوابق ابتلای فرد به دیگر بیماری‌های مقاربتی را جویا شود. در ادامه پزشک فرد را معاینه می‌کند تا شواهدی از زگیل‌هایی تناسلی را پیدا کند. ظاهر زگیل‌های تناسلی بسیار متمایز هستند و در بیشتر موارد تشخیص زگیل‌ها به انجام آزمایش‌های بعدی نیازی ندارد.

در صورتی که تشخیص دشوار باشد، در بعضی موارد پزشک از محلولی سرکه مانند استفاده می‌کند، وی محلول را بر روی سطح مشکوک به ابتلا به زگیل تناسلی می‌ریزد، این موضوع باعث می‌شود زگیل‌ها سفید شوند و تشخیص نهایی ساده تر شود.

آزمایش‌های زگیل تناسلی دیگری که برای تشخیص زگیل تناسلی خفیف پیشنهاد می‌شود عبارتند از:

۱- آنوسکوپی

ابزاری با نام آنوسکوپ در مقعد فرد قرار داده می‌شود، تا زگیل‌های دور از سطح پوست قابل تشخیص شوند.

۲- نمونه برداری از بافت

تکه کوچکی از بافت برداشته می‌شود و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۳- کولپوسکوپی

در این روش ابزاری به نام کولپوسکوپ برای بزرگ نمایی و بررسی زگیل‌های احتمالی درون واژن و دهانه رحم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۴- آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر نیز می تواند به تشخیص زگیل تناسلی خفیف کمک کند.

در صورت مشاهده شواهد ابتلا به زگیل تناسلی، تمامی شرکای جنسی فرد نیز باید برای بررسی ابتلا به عفونت مورد بررسی قرار گیرند.

 

درمان زگیل تناسلی خفیف

هر چقدر زگیل‌های تناسلی زودتر درمان شوند، رهایی از آنها ساده تر خواهد بود. در حال حاضر دو نوع اصلی از درمان برای زگیل‌های تناسلی وجود دارد. نوع درمانی که فرد دریافت می‌کند به نوع زگیلی که به آن مبتلا شده است و محل قرار گیری زگیل بستگی دارد. درمان‌های موجود برای زگیل‌های تناسلی از جمله زگیل های تناسلی خفیف عبارتند از:

این درمان‌ها می‌توانند به چندین هفته زمان نیاز داشته باشند. در این دوره، ممکن است به فرد توصیه شود از صابون‌ها، کرم‌ها یا پمادهایی که می‌توانند پوست را حساس کنند، پرهیز نماید. ممکن است از فرد خواسته شود که تا پایان درمان خود و یا شریک جنسی خود و یا محو کامل زگیل‌ها از انجام روابط جنسی پرهیز کند.

اگر چه این درمان‌ها می‌توانند زگیل‌ها را محو کنند، هیچ درمانی برای از بین بردن ویروس عامل بیماری زگیل‌های تناسلی وجود ندارد. بدن بعضی افراد، با گذر زمان می‌تواند زگیل‌ها را از درون خود حذف کند.

فرد باید پیش از استفاده از درمان‌های زگیل‌های تناسلی با پزشک خود مشورت نماید. بسیاری از درمان‌ها برای سطوح اختصاصی نظیر دست‌ها و پاها طراحی شده اند و افراد نباید از این درمان‌ها بر روی نواحی جنسی خود استفاده کنند.

زگیل‌های تناسلی خفیف در بارداری

خطرات زگیل تناسلی در بارداری برای نوزاد

زگیل تناسلی در بارداری مسئله مهمی است هر چند این زگیل خفیف باشد. زنان باردار می‌توانند در زمان زایمان زگیل‌های تناسلی را به فرزندان خود منتقل کنند، با این حال این روش انتقال موضوع نادری محسوب می‌شود. در این رابطه بهتر است مادری که فکر می‌کند به زگیل‌های تناسلی مبتلا است، در مورد این مسئله با پزشک خود مشورت نماید.

پزشک در مورد روش‌های درمانی مورد نیاز فرد را راهنمایی می‌کند. مشورت زنان باردار با پزشک اهمیت زیادی دارد، زیرا تمامی درمان‌های موجود برای زنان باردار مناسب نیستند.

پیشگیری از زگیل‌های تناسلی

بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به زگیل‌های تناسلی، پرهیز از سکس یا کاستن از شرکای جنسی است. استفاده از کاندوم نیز می‌تواند به کاهش احتمال ابتلا کمک کند. با این حال، کاندوم‌ها نمی‌توانند در همه موارد تمامی سطوح آسیب دیده را پوشش دهند. عواملی که می‌توانند  خطر ابتلای افراد به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی را افزایش دهند عبارتند از:

 

دکتر عباس انتظاری، متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید.  سوالات طی 3 تا 7 روز آینده پاسخ داده خواهند شد

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر حمید دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 2 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید ممنون بابت وقت گزاری
  دکترجان بنده ۲۵ سالمه
  تقریبا تو چندسال اخیر دچار قارچ پوستی از نقاطی از بدن شده بودم
  ولی متاسفانه پارسال کلاهک الت تناسلی بنده دچار ی بیمار پوستی شد ک حقیقتا از خجالت نتونستم ب پزشک مراجعه کنم و با ی دکتر مجازی صحبت کردم ک با تجویز دارویی تقریبا از بین رفت
  ولی دوباره یه سه قسمت از کلاهک دایره کوچیک زده ک روش خشک میشه و پوست میده بعضی وقتا
  پارسال پوسته کلاهکو خشک کرده بود ی قسمتیش رو
  اون از بین رفت ولی دوباره اینشکلی شده
  و گاهن زیر کلاهک خارش میگیره
  ممنون میشم راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه پسوریازیس یا لیکن پلان یا اگزما مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر تنها دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر شوهرم چندهفته ای میشه که در ناحیه کشاله ران واطراف بیضه خارش شدید داره اوایل هیچ جوش یا لکه ای دیده نمیشد فقط خارش داشت بعد لکه های کوچیک قرمز رنگ به شکل دایره دیده شد ومتاسفانه منم ازش گرفتم ولی خیلی خارش نداره وفقط شبها کمی خارش داره که البته بعد کوتریموکسازول زدن بهتر میشه شوهرم میگه قارچه ولی من بهش مشکوک شدم چون مسریه پس اونم از کسی گرفته ولی ایشون میگن که برادرش گرفته بوده وایشون احتمالا از اون گرفتن ولی در چند روزی که من با ایشون رابطه نداشتم ازش نگرفتم پس با نزدیکی منتقل میشه میخواستم ازتون خواهش کنم راهنماییم کنید ایا میشه قارچ کشاله ران بدون نزدیکی از راه های دیگه منتقل بشه ؟ من کلا بهش مشکوک شدم احتمال میدم بهم خیانت کرده باشه لطفا کمکم کنید چون سلامتی من در خطره و ممکنه ویروسهای خطرناکی مثل اچ آی وی یا زگیل تناسلی هم بگیرن و به من هم سرایت بدن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعات ارسال گردد 

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر محمد دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  سلام من چهار ماه پیش رابطه جنسی پر خطر داشتم.البته کاندوم استفاده کردم،اما الان اطراف ساق آلتم سه تا برامدگی ریز سفید رنگ در اومده،که دو ماهی میشه به همین شکله،و درد و خارشم اصلا نداره،آیا زگیل تناسلیه؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱ خرداد ۲( 5 روز پیش)

   سلام جانم

   بر اساس عکس ارسالی زگیل مطرح نیست

   نگران نباش ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر فرشاد شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  بنده اقای ۳۴ ساله هستم ی چندماهی متوجه چنتا زیگیل ریز زیر شکم نزدیک آلتم شدم اخرین رابطم یکسال پیش بوده .. ازمایش اچ پی وی دادم گویا در ازمایش زده اچ پی وی نوع ۶ و خفیف است میخواستم بدونم برای درمان چ دارویی بگیرم و اینکه ایا نیاز هست واکسن بزنم یا خیر ممنون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر پویا شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام‌آقای دکتر خسته نباشید یه دونه‌ سیاه روی آلت درآمده می خواستم ببینم زگیل هست؟ هیچ خارش دردی احساس نمی‌کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳۰ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر Abolfazl یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 8 مشاهده پرسش
  سلام،
  بنده تا حالا رابطه جنسی نداشتم،
  ولی این علائم روی آلت منو خیلی نگران کرده،
  لطفاً راهنمایی کنید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر ارسلان یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش) تعداد بازدید: 5 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید ایا امکانش هست به صورت مجازی عکس ارسال بشه چون من تو یه شهر دیگم
  که اگر تشخیص دادید من برای درمان حضوری خدمتتون برسم؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۴ اردیبهشت ۲( 1 هفته پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر آرین سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر ببخشید
  نزدیک ۲ ساله این ترک روی پوست التم افتاده یه ماهی بود پماد هیدرو کورتیزون مصرف کردم تاثیری نداشت فقط ی سری دون های قرمز کوچک بودن با پماد کمتر شد
  خارش و سوزش اینا هم ندارم اگ میشه لطف کنید بگید چ کار کنم
  و ببخشید اون قسمتی ک دورش خط کشیدم مشکل پوستی چیزیه ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۹ اردیبهشت ۲( 2 هفته پیش)

   سلام جانم

   پماد کالندولا کمک کننده است

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر علی شنبه ۱۶ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 9 مشاهده پرسش
  سلام
  دکتر من بهمن ۱۴۰۱ متوجه شدم که دوتا زائده پوستی در زیر ناف در ناحیه تناسلیم دارم نوک سفیدی داشتن که من فک کردم جوشه و توجهی نکردم. الان بعد از ۴ ماه هنوز وجود دارن و منو نگران کرده این موضوع
  امکانش هست از روی عکسها بهم بگید که زگیل تناسلی هستند یا خیر؟
  آخرین رابطه جنسی که داشتم به صورت محافظت شده و حدود ۱۴ ماه از قبل از بهمن ماه ۱۴۰۱ بوده .
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۶ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر Susn شنبه ۱۶ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  بیشتر از یه ساله هستن ولی تعدادش انگار زیاذ شده ن سوزش ن خارش ن درد دارن اینا زگیل هستن؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۶ اردیبهشت ۲( 3 هفته پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر