علت زگیل تناسلی خفیف و نحوه درمان آن

علت زگیل تناسلی خفیف و نحوه درمان آن

فهرست مطالب

زگیل‌های تناسلی ضایعاتی هستند که بر روی پوست نواحی تناسلی ایجاد می‌شوند. این زگیل‌ها توسط ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) ایجاد می‌شوند، این ویروس ها از همان خانواده ویروس‌هایی هستند که زگیل‌ها را در نواحی دیگری از بدن نیز ایجاد می‌کنند. از نظر شدت می‌توان زگیل‌های تناسلی را به زگیل تناسلی خفیف و شدید طبقه بندی کرد. زگیل‌های تناسلی از طریق روابط جنسی منتقل می‌شوند، بنابرین زگیل‌های تناسلی را در دسته بندی بیماری‌های مقاربتی قرار می‌دهند.

زگیل‌های تناسلی می‌توانند مردان و زنان را مبتلا کنند. زگیل‌های تناسلی با عناوین کوندیلوما آکومیناتا یا زگیل‌های ونیر نیز شناخته می‌شوند. حتی اگر زگیل تناسلی خفیف باشد، می‌توانند در هر جایی از اطراف واژن، دهانه رحم، ناحیه تناسلی یا مقعد ایجاد شوند

عکسهایی از زگیل تناسلی زنان – در اکثر موارد بدون علامت است

علائم زگیل های تناسلی خفیف

زگیل‌های تناسلی بر روی سطوح مرطوب ایجاد می‌شوند. این مشکل خصوصا در ابتدای واژن و مقعد زنان ایجاد می‌شود. در مردان و زنان، زگیل‌های تناسلی می‌توانند در هر جایی از نواحی جنسی و مقعدی ظاهر شوند. زگیل‌های تناسلی ممکن است ضایعاتی به رنگ پوست، کوچک و صاف یا ضایعاتی گل کلم مانند کوچک ایجاد کنند.

شکل زگیل تناسلی خفیف

زگیل تناسلی خفیف معمولا کمتر از یک تا دو میلی متر قطر دارد (چیزی بسیار کوچک تر از قطر مداد)، با این حال خوشه‌های زگیل‌های می‌توانند بسیار بزرگتر باشند. در بعضی موارد، زگیل‌ها می‌توانند به اندازه ای کوچک باشند که با چشمان غیر مسلح قابل دیدن نباشند. زگیل‌های تناسلی ممکن است هیچ علائمی ایجاد نکنند یا می‌توانند موجب خارش، تحریک پذیری یا درد شوند.

زگیل‌های تناسلی برای چه مدتی باقی می‌مانند؟

بیشتر عفونت‌های ویروس پاپیلومای انسانی که باعث ایجاد زگیل تناسلی خفیف می‌شوند، خود به خود برطرف می‌شوند، این موضوع می‌تواند بین چند ماه تا دو سال طول بکشد. اما اگر زگیل‌های تناسلی بدون درمان نیز رفع شوند، فرد ممکن است همچنان به ویروس آلوده باشد. زمانی که فرد برای ویروس پاپیلومای انسانی درمان نشود، زگیل‌های تناسلی می‌توانند بیش از اندازه بزرگ شوند و خوشه‌های بزرگی را ایجاد کنند.

تشخیص زگیل های تناسلی

آزمایش hpv برای چیست

پزشک از بیمار در مورد سوابق پزشکی و عادات جنسی سوال می‌کند همچنین ممکن است سوابق ابتلای فرد به دیگر بیماری‌های مقاربتی را جویا شود. در ادامه پزشک فرد را معاینه می‌کند تا شواهدی از زگیل‌هایی تناسلی را پیدا کند. ظاهر زگیل‌های تناسلی بسیار متمایز هستند و در بیشتر موارد تشخیص زگیل‌ها به انجام آزمایش‌های بعدی نیازی ندارد.

در صورتی که تشخیص دشوار باشد، در بعضی موارد پزشک از محلولی سرکه مانند استفاده می‌کند، وی محلول را بر روی سطح مشکوک به ابتلا به زگیل تناسلی می‌ریزد، این موضوع باعث می‌شود زگیل‌ها سفید شوند و تشخیص نهایی ساده تر شود.

آزمایش‌های زگیل تناسلی دیگری که برای تشخیص زگیل تناسلی خفیف پیشنهاد می‌شود عبارتند از:

۱- آنوسکوپی

ابزاری با نام آنوسکوپ در مقعد فرد قرار داده می‌شود، تا زگیل‌های دور از سطح پوست قابل تشخیص شوند.

۲- نمونه برداری از بافت

تکه کوچکی از بافت برداشته می‌شود و در آزمایشگاه مورد بررسی قرار می‌گیرد.

۳- کولپوسکوپی

در این روش ابزاری به نام کولپوسکوپ برای بزرگ نمایی و بررسی زگیل‌های احتمالی درون واژن و دهانه رحم مورد استفاده قرار می‌گیرد.

۴- آزمایش پاپ اسمیر

آزمایش پاپ اسمیر نیز می تواند به تشخیص زگیل تناسلی خفیف کمک کند.

در صورت مشاهده شواهد ابتلا به زگیل تناسلی، تمامی شرکای جنسی فرد نیز باید برای بررسی ابتلا به عفونت مورد بررسی قرار گیرند.

 

درمان زگیل تناسلی خفیف

هر چقدر زگیل‌های تناسلی زودتر درمان شوند، رهایی از آنها ساده تر خواهد بود. در حال حاضر دو نوع اصلی از درمان برای زگیل‌های تناسلی وجود دارد. نوع درمانی که فرد دریافت می‌کند به نوع زگیلی که به آن مبتلا شده است و محل قرار گیری زگیل بستگی دارد. درمان‌های موجود برای زگیل‌های تناسلی از جمله زگیل های تناسلی خفیف عبارتند از:

این درمان‌ها می‌توانند به چندین هفته زمان نیاز داشته باشند. در این دوره، ممکن است به فرد توصیه شود از صابون‌ها، کرم‌ها یا پمادهایی که می‌توانند پوست را حساس کنند، پرهیز نماید. ممکن است از فرد خواسته شود که تا پایان درمان خود و یا شریک جنسی خود و یا محو کامل زگیل‌ها از انجام روابط جنسی پرهیز کند.

اگر چه این درمان‌ها می‌توانند زگیل‌ها را محو کنند، هیچ درمانی برای از بین بردن ویروس عامل بیماری زگیل‌های تناسلی وجود ندارد. بدن بعضی افراد، با گذر زمان می‌تواند زگیل‌ها را از درون خود حذف کند.

فرد باید پیش از استفاده از درمان‌های زگیل‌های تناسلی با پزشک خود مشورت نماید. بسیاری از درمان‌ها برای سطوح اختصاصی نظیر دست‌ها و پاها طراحی شده اند و افراد نباید از این درمان‌ها بر روی نواحی جنسی خود استفاده کنند.

زگیل‌های تناسلی خفیف در بارداری

خطرات زگیل تناسلی در بارداری برای نوزاد

زگیل تناسلی در بارداری مسئله مهمی است هر چند این زگیل خفیف باشد. زنان باردار می‌توانند در زمان زایمان زگیل‌های تناسلی را به فرزندان خود منتقل کنند، با این حال این روش انتقال موضوع نادری محسوب می‌شود. در این رابطه بهتر است مادری که فکر می‌کند به زگیل‌های تناسلی مبتلا است، در مورد این مسئله با پزشک خود مشورت نماید.

پزشک در مورد روش‌های درمانی مورد نیاز فرد را راهنمایی می‌کند. مشورت زنان باردار با پزشک اهمیت زیادی دارد، زیرا تمامی درمان‌های موجود برای زنان باردار مناسب نیستند.

پیشگیری از زگیل‌های تناسلی

بهترین راه برای پیشگیری از ابتلا به زگیل‌های تناسلی، پرهیز از سکس یا کاستن از شرکای جنسی است. استفاده از کاندوم نیز می‌تواند به کاهش احتمال ابتلا کمک کند. با این حال، کاندوم‌ها نمی‌توانند در همه موارد تمامی سطوح آسیب دیده را پوشش دهند. عواملی که می‌توانند  خطر ابتلای افراد به عفونت ویروس پاپیلومای انسانی را افزایش دهند عبارتند از:

 

دکتر عباس انتظاری، متخصص طب پیشگیری

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و کد رهگیری دریافت فرمائید. طی 3تا 5 روز آینده دکتر به سوال شما پاسخ خواهند داد 

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر مریم پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر ایا این زیگیل هستش؟ ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۷ مرداد ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی بر اساس عکس ارسالی ممکنه زگیل مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر نگار جمعه ۲۸ مرداد ۱( 1 ماه پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من مدتی هست که ضایعاتی روی پوست ناحیه تناسلیم مشاهده کردم که خیلی شدید نیست..ولی الان مشکل من در دهانم هست که لوزم ورم کرده و ضایعه ی سفید رنگی هم روی اون ایجاد شده همراه با درد مطمئن هستم زیگیل دهانیه ولی نمیدونم به چه دکتری مراجعه کنم برای درمان و ساکن اهواز هستم خواهش میکنم راهنماییم کنید خیلی میترسم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۲۸ مرداد ۱( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   در ادامه سوال عکس از ضایعه ارسال گردد

   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر نگین یکشنبه ۲۶ تیر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 32 مشاهده پرسش
  سلام و روز بخیر میخووستم بپرسم ک آیا این زوائد زگیل هستند؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ تیر ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   عکس ارسالی زگیل تناسلی نیست

   موفق

 • تصویر کاربر حسین یکشنبه ۲۶ تیر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 25 مشاهده پرسش
  سلام دکتر
  یه چند وقتی میشه که پاپول مروارید گرفتم و از زمانی که در امده زود ارضا میشم کلا تحریکم‌میکنه
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۲۶ تیر ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   چنانچه پاپول مرواریدی آلت مطرح باشد معمولا نیاز به درمان ندارد ولی در صورتی که از نظر ظاهری آزار دهنده باشد لیزر بهترین روش درمانی است. امکان از بین بردن این حالت با دارو وجود ندارد. بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی موفق

 • تصویر کاربر مسعود چهارشنبه ۱۵ تیر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 51 مشاهده پرسش
  سلام
  خسته نباشید
  آقای دکتر من امروز ۲ تا زائده شبیه زگیل روی بدنه آلتم دیدم
  مدت ۲ ساله رابطه جنسی نداشتم ۳۴ ساله هستم
  میخواستم لطف کنید ببینید این تصاویر زیگیل نشون میدن یا نه
  اگر لازمه حضوری مراجعه کنم
  مرسی
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۱۵ تیر ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه زگیل تناسلی نیز مطرح باشه. در ویدئو زیر سعی کردم این موضوع را برات بیان کنم

   ممکن است نیاز به درمان های طولانی مدت باشد. همچنین در برخی از موارد ممکن است ضایعات پس از بهبودی مجددا عود کند بهتره برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری یا ارزیابی های تکمیلی باشد موفق

 • تصویر کاربر محمد شنبه ۱۱ تیر ۱( 2 ماه پیش) تعداد بازدید: 35 مشاهده پرسش
  با سلام ،بعد از استفاده از محلول برای از بین بردن زگیل تناسلی احتمالی و محو شدن آن
  این ویروس از بدن قابل انتقال به شخص دیگری میباشد ؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۱ تیر ۱( 2 ماه پیش)

   سلام جانم

   پس از حذف ظاهری ضایعات شانس انتقال بیماری بسیار کاهش می یابد ولی کاملا از بین نخواهد رفت

   موفق

 • تصویر کاربر صباا پنجشنبه ۲ تیر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 39 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخیر من حدودا ۶ ماه هست که دچار زگیل شدم و متاسفانه بدلیل آگاهی نداشتن از وجود این بیماری دیرمتوجه شدم که این ضایعه زگیل تناسلیست و_ شاید بدلایل روانی از رفتن به دکتر طفره رفتم_ زگیل قابل مشاهده هست و مقعدی یک عدد هست
  آخرین بار که سکس داشتم یکسال پیش بود و زگیل حدودا ۶ ماهه من خانم هستم ۳۳ سالمه و چون رابطه ی جنسی زیاد ندارم تقریبا سالی یکبار و شاید کمتر خیلی الان تو شُک هستم و ناامید حتی از شیو کردن دیگه میترسم ولی یسری مقاله خوندم و چیزی که فهمیدم این بود که زگیل ها نشونه ی اچ پی وی خفیف هستند
  بهرحال سوالم اینه که باتوجه به اینکه من میدونم زگیل تناسلی دارم به چه نوع دکتری باید مراجعه کنم؟آیا زگیل ها همیشه نشونه ی hpvخفیف هستند؟ و اینکه آیا حتما باید برای درمان مراجعه کنم یا اینکه خود بخود هم درمان میشن؟اینکه چه نوع ویروسی دارم باید تست پاپ اسمیر بدم یا hpv?و اگر مبتلا به نوع خفیف بودم آیا تزریق واکسن برای نوع های دیگه موثر هست؟و اگر امکانش هست مرکز شهر کلینیکی بمن معرفی کنید برای انجام درست درمان . با تشکر فراوان(باعرض پورش شماره موبایل را رندوم وارد کردم)
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲ تیر ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی معمولا مهمترین اقدام در اینگونه موارد تقویت سیستم ایمنی بدن است واکسن گارداسیل ممکن است کمک کننده باشد سعی کن از سیگار و الکل و استرس پرهیز کنی از مصرف غذاهای چرب پرهیز کن میوه و سبزیجات تازه مصرف کن ویدئو زیر را با دقت ببین چون به صورت خلاصه روند بیماری و درمان را توضیح دادم

   معاینات ادواری و ارزیابی های مکرر سالانه بسیار کمک کننده است بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی. ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد بهترین و سریعترین روش درمانی که کمترین میزان عود را دارد لیزر است که فیلم لیزر را هم برات گذاشتم تا ببینی موفق

 • تصویر کاربر فائزه شنبه ۴ تیر ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 34 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  من ۲۵ اردیبهشت ماه خال صورتم رو لیزر کردم
  از ترمیم کننده و ضد آفتاب استفاده میکنم
  الان جاش قهوه ایی و لک هست
  چه کرمی استفاده کنم تا جاش از بین بره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۴ تیر ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   کرم های حاوی ویتامین سی ممکنه کمک کننده باشد

   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

 • تصویر کاربر m.i.s شنبه ۲۸ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 41 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر خوب هستید؟
  من چند سال پیش متوجه شدم یه دونه ی کوچیک به بیضه ی راستم چسیبده.ولی دردی نداشت.بعد از چند مدت بزرگتر شد ولی دردی نداشت.یه روز با دوستان رفتیم فوتبال بازی کردیم ضربه خورد به بیضه و اون دونه ترکید.3 الی 4 روز درد داشتم در ناحیه بیضه راستم بعد اون مدت درد از بین رفت ولی اون دونه دوباره تشکیل شد ولی این دفعه بزرگتر شده ولی دردی نداره.خواستم ببینم علتش چیه.
  ممنون میشم توضیح بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۸ خرداد ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   بهتره در اولین فرصت برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر حسن سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 3 ماه پیش) تعداد بازدید: 38 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید من چند تا زگیل داشتم اطراف الت تناسلی ام که با لیزر برداشت دکتر پوست و الان گاها یه دردی خفیف و لحظه در روز یا یه روز در میان دارم در الت چیکار کنم آقای دکتر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۰ خرداد ۱( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   لیزر معمولا دردناک نخواهد بود

   نگران نباش ولی بهتره با پزشک معالج نیز مشورت شود

   موفق

درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر