زگیل الت تناسلی | عکس زگیل خوشه ای

زگیل الت تناسلی | عکس زگیل خوشه ای

فهرست مطالب

زگیل الت تناسلی در اثر عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می‌آید (ویروس HPV از ویروس‌های DNAدار). ضایعات شبیه خال گوشتی روی دستگاه تناسلی که خوش‌خیم هستند به رنگ صورتی مایل به گوشتی.

زگیل آلت تناسلی - ضایعات متعدد و کوچک در قاعده آلت تناسلی
زگیل تناسلی مردان – ضایعات متعدد و کوچک در قاعده آلت تناسلی

 زگیل آلت تناسلی عموما یک بیماری ویروسی منتقله از طریق جنسی است که هر دو جنس را مبتلا می کند. این بیماری ضایعات پوستی به شکل بر آمدگی های تو پر و کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد می کند که فاقد درد یا خارش می باشند. بسیاری از مبتلایان به زگیل تناسلی از ظهور ضایعاتی شبیه خال روی بیضه و آلت که ناگهانی ایجاد شده و روز به روز نیز بر تعداد و اندازه آنها افزوده می شود شکایت دارند.

در اکثر موارد ویروس های مسبب بیماری از انواع کم خطر می باشد اما در 10 درصد موارد ویروس از نوع پرخطر بوده و شانس سرطان ها را به شدت افزایش خواهد داد لذا پیگیری و درمان به موقع شانس سرطان ها به خصوص سرطان دهانه رحم را در صورت وجود زگیل تناسلی در زنان کاهش خواهد داد

زگیل خوشه ای چیست؟

زگیل آلت عموما به شکل  برآمدگی های پوستی‌ توپری‌ به ابعاد حدود ٢ تا چند میلیمتر هستند که‌ ممکن است به صورت متعدد و حتی خوشه‌ای باشند. گاهی مواقع نیز ضایعاتی شبیه قارچ یا گل کلم و بسیار بزرگ رشد می کنند. اگر خوشه ای از زگیل ها با هم ادغام شوند، می توانند کمتر از 1 میلی متر تا چند سانتی متر قطر داشته باشند. عموما زگیل تناسلی فاقد درد، سوزش و خارش بوده و مسری تر از زگیل معمولی سایر نواحی بدن هستند.

– عکس زگیل تناسلی خوشه ای

عکس زگیل تناسلی خوشه ای

علت ایجاد زگیل الت تناسلی چیست؟

عامل زگیل تناسلی مردان ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV  است. این ویروس می تواند از طریق تماس پوستی منتقل شود و گسترش پیدا کند. HPV در اکثر موارد خود محدود شونده است ولی در درصد اندکی از موارد نیز ممکن است به سمت ضایعات سرطانی پیشرفت کند لذا بررسی افراد از این نظر ضروری است

انتقال بیماری زگیل تناسلی

زگیل های متعدد در کشاله ران، اطراف مقعد و آلت تناسلی
زگیل های متعدد در کشاله ران، اطراف مقعد و آلت تناسلی

زیگیل الت تناسلی وقتی قابل رویت می شود، عفونت ویروسی در حالت فعال قرار دارد اما انتقال ویروس، ارتباطی با فعال و یا غیر فعال بودن عفونت ندارد و حتی در زمانی که عفونت غیر فعال است نیز می تواند از فرد مبتلا به ویروس زگیل تناسلی به فرد سالم منتقل شود.

انتقال ویروس از طریق تماس مستقیم با ضایعه، صورت می گیرد که حاوی ویروس است که عموما  از طریق ارتباط جنسی می باشد. همچنین تماس با ترشحات تناسلی و لباس آلوده و همچنین از طریق مادر به نوزاد در هنگام تولد منتقل شود.

علایم  آلودگی به ویروس پاپیلوم

اکثر افراد آلوده به HPV هیچ علائمی ندارند. اما اگر علائمی نیز داشته باشند، ممکن است بسیار خفیف باشد و حتی خود فرد مبتلا نیز متوجه وجود این ویروس و علائم آن نشود. علائم ممکن است شامل درد، خارش و خونریزی باشد و در برخی موارد ممکن است زگیل اندام تناسلی توسعه پیدا کند، به گونه ای که با چشم دیده شود و یا به شکل گوشت اضافه در ناحیه تناسلی باشد.

اگر علائم بالا را مشاهده کردید بدانید که 2 تا 3 ماه از تماس جنسی خطر ساز و ابتلای شما به ویروس روی آلت گذشته است. البته در برخی موارد این بازه ی زمانی می تواند کمتر (تا 3 هفته بعد از مواجهه با عفونت) یا بیشتر (سال ها بعد از مواجهه با عفونت) نیز باشد.

خال گوشتی (زگیل تناسلی) اطراف مقعد
خال گوشتی (زگیل تناسلی) اطراف مقعد یا زگیل مقعدی

اگرچه زگیل های کوچک بدون درمان نیز پس از مدتی خود به خود از بین خواهند رفت اما از آنجا که این بیماری می تواند زمینه ساز بدخیمی باشد باید در پی درمان و پیگیری بود. احتمال عود بیماری نیز زیاد است.

زگیل آلات تناسلی ممکن است در مردان منجر به انسداد ادراری و یا در زنان موجب ایجاد سرطان گردن رحم گردد.

تشخیص زیگیل الت

پزشک با معاینه بالینی و مشاهده ناحیه تناسلی و اطراف مقعد، اغلب می تواند زگیل آلت تناسلی  را تشخیص دهد. ممکن است پزشک در مورد علائم شما و همچنین عوامل خطر سازی مانند رابطه جنسی محافظت نشده و یا هر چیز دیگری که خطر ابتلا به خال گوشتی روی آلت را افزایش دهد، سوالاتی بپرسد.

در بسیاری از موارد، پزشک جهت انجام آزمایش سیتوپاتولوژی و PCR جهت بررسی نوع ویروس، از بافت خال گوشتی روی آلت نمونه برداری می کند.

Wart PCR

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

پیشگیری از زیگیل آلتWart G prevention

1-تا زمان بهبودی کامل ضایعات باید از ارتباط جنسی خودداری شود زیرا احتمال انتقال زیاد است.

2- استفاده از کاندوم در سایر مواقع احتمال ابتلا را کاهش می دهد. ممکن است کاندوم بتواند خطر انتقال و انتشار ویروس زیگیل الت تناسلی را کم کند اما به یاد داشته باشید که در حین رابطه جنسی پوست سایر نقاط آلوده به ویروس نیز ممکن است با هم تماس داشته باشند و منجر به بروز بیماری خال گوشتی روی آلت شوند.

3- از خراشیدن و دستکاری ضایعات باید پرهیز نمود چرا که موجب انتقال آلودگی شده و یا ممکن است عفونت ثانویه باکتریایی روی دهد.

4- رعایت بهداشت و تمیز وخشک نگه داشتن محل ضایعات به بهبودی کمک می کند.

5- همچون سایر بیماریهای جنسی بهترین راه پشگیری، ارتباط جنسی معقول ومطمئن است. داشتن بیش از یک شریک جنسی می تواند خطر ابتلا به خال گوشتی روی آلت را افزایش دهد.

6- از رابطه ی جنسی با افرادی که علائم بیماری های مقاربتی را دارند و یا ممکن است در معرض بیماری های مقاربتی باشند اکیدا باید خودداری گردد.

7- از داشتن روابط جنسی آزاد و پر خطر باید پرهیز نمود اما در صورت داشتن اینگونه روابط حتما در مورد بیماری های مقاربتی باید اطمینان حاصل نمود. اما باید به یاد داشته باشیم در بسیاری از موارد فرد آلوده به ویروس هیچگونه اطلاعی از آلودگی و یا بیماری خود ندارد.

       8- تزریق واکسن زگیل تناسلی در سنین خاصی توصیه می شود.

درمان زگیل اندام تناسلی چیست؟

درمان قطعی برای از بین بردن ویروس HPV وجود ندارد؛ اما ضایعات فعال و خال های گوشتی باید تحت درمان قرار گیرد. اکثر عفونت‌هایی HPV در واقع به مرور زمان برطرف می‌شوند یا به اندازه‌ای ضعیف می‌شوند که بر بدن تأثیری نمی‌گذارند. عفونتی که فعال نمی‌باشد، ممکن است، هنگامی‌ که دستگاه ایمنی شخص به دلیل درمان بیماری‌های دیگر مانند سرطان ضعیف می‌شود، به صورت فعال درآید.

روش درمان توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود. بسته به نظر پزشک ممکن است از داروهای موضعی مثل پودوفیلین یا سایر روشها مانند لیزر، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید ‌باشد. میزان عود ضایعات بالاست. بنا بر گزارش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کمترین میزان عود با لیزر دیده می شود. لیزر برای زگیل آلت تناسلی  گسترده یا عودکننده با استفاده از یک بی حسی موضعی استفاده می شود.

داروهای موضعی (مانند کرم‌هایی که مستقیماً روی پوست مالیده می‌شوند) را هم می‌توان برای درمان زگیل‌های تناسلی تجویز نمود. اما برطرف کردن زگیل‌های تناسلی به این معنی نمی‌باشد که شخص دیگر بهHPV آلوده نیست. بنابراین امکان دارد زگیل آلت تناسلی بعداً برگشت کند، زیرا ممکن است ویروس هنوز در سلول‌ها زنده مانده باشد. شخص آلوده به HPV که هیچ زگیل آشکاری نداشته باشد هم می‌تواند شریک جنسی خود را به این ویروس آلوده سازد.

درمانهای موجود برای  HVP فقط جهت از بین بردن خال های گوشتی روی آلت است (زگیل تناسلی قابل مشاهده) و متاسفانه ویروس را نمی توان از بین برد و معمولا ویروس در بدن باقی می ماند.

دکتر عباس انتظاری

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید:

برای درخواست نوبت فوری با تلگرام : 

برای دریافت نوبت فوری، نام خود را ارسال کنیدشماره 09039789682 را به نام مطب دکتر انتظاری در گوشی خود ذخیره نمائید یا اینجا را کلیک کنید سپس نام خود را از طریق تلگرام  ارسال کنید تا اولین نوبت آزاد توسط منشی مطب برای شما اختصاص یابد 

 

درمان زگیل تناسلی اولین گام پیشگیری از سرطان است

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سعید جمعه ۷ آبان ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 15 مشاهده پرسش
  جناب آقای دکتر انتظاری ، با سلام چند ماهی است که روی سر آلت تناسلیم ( ختنه گاه ) چیزی شبیه به خال (حدود یک میلی متر ) پیدا شده که زیر آن خون جمع شده و انگار قصد خوب شدن ندارد . هیچ دردی ندارد . می خواستم راهنماییم کنید . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۷ آبان ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره در اولین فرصت برای معاینه و نمونه برداری احتمالی به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر کیخسرو شنبه ۱ آبان ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  با سلام و عرض احترام خدمت حضرتعالی.

  این خال که در تصویر ملاحظه می کنید خال مادرزاد است. برای برداشت آن چه روشی را پیشنهاد می کنید و هزینه آن چقدر می شود؟
  با سپاس
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ آبان ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره برای نمونه برداری و ارزیابی های دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه نیاز به جراحی یا لیزر باشد
   هزینه ها قابل پیش بینی نیست
   موفق
 • تصویر کاربر درنا سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 19 مشاهده پرسش
  دخترم ١٦سال دارد و مدت دو الي سه سال است بر اثر دست كشيدن مكرر به دو گوشه لب لك قهوه اي رنگ پديدار شده كه به دكتر مراجعه و كرم اليدل تجويز كردن كه يك شب درميان به مدت دو هفته كشيد اما اللن پر رنگتر شده
  به نظر شما چكار كنم؟!!!!
  ايا بطور كامل برطرف ميشود؟!!
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 4 سال پیش)
   علیک سلام
   احتمالا آلرژی مطرح باشد
   دوره درمان طولانی است و اقدامات متعددی ممکن است لازم باشد
   موفق
 • تصویر کاربر Arezo سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر من ازمايش hpv pcr انجام دادم ويروس هاي ١٦ و ١٨ نداشتم .ولي ٣١،٣٣،٣٥،٣٩،٤٥،٥١،٥٢،٥٦،٥٨،٥٩،٦٦ بود.دكتر خودم جواب درستي ندادن ميشه شما كمكم كنيد؟؟ايا باعث سرطان ميشه؟اصلا چي باعث به وجود اومدن اين ويروس ها شده؟ممنون ميشم از پاسختون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲۷ مهر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   هرگونه تفسیر نتیجه آزمایش بر عهده پزشک معالج است
   موفق
 • تصویر کاربر امیر دوشنبه ۱۹ مهر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  با سلام .اینجانب به تازگی چند روزی است وارد سن 20 سالگی شده ام و هیچ روند رشدی در خود ندیده ام نه موهای صورتم و نه مو های پایین تنم هم کامل نشده و قدم هم 170 است باوجودی است که پدرم 10 سانت و برادرم 15 سانت از من قد بلند تر است و یکم هم سینه دارم وزنم 165 است وتستسترون خونم 2 است می خواستم بدانم علتش این است که مدتی در سن بلوغ ام دچار بیماری خود ارضایی بودم یا استرس زیادی که داشتم آیا با وجود این که این بیماری را ترک کردم روند بهتری در رشد خود دارم یا اصلا دیگر تغییری در خود نمیبینم آیا با ورزش کردن میتوانم قد خود را افزایش ده ام ممنون میشم جواب بدید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۹ مهر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   با یکی از همکاران غدد و متابولیسم مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر سحر دوشنبه ۱۹ مهر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 14 مشاهده پرسش
  ببخشید در اطراف خط شورت در کناره های تناسلی کیسه های چرکی ایجاد شده که محتوای سفید رنگ یا خونی دارد به چه دلیل است؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۱۹ مهر ۹۵( 4 سال پیش)
   علیک سلام
   احتمالا آکنه ژنیتال مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر مونا شنبه ۱۷ مهر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام وقت بخير
  جناب دكتر من مدام دچار عفونت واژن ميشم و هر روز اگه قرص سيتريزين نخورم يكى دو تا كهير ميزنم كه بعد يك ساعت ميره
  هفت ماه هر روز يك فرص داكسى ساكلين براى مشكل پوستم كه روزاسه هست مى خوردم هروقتم كه عفونت واژن ميگيرم مجبورم دوباره انتى بيوتيك مصرف كنم
  در ضمن الان دوماه هست كه متوجه شدم نامزدم زگيل تناسلى دارن به شما مراجعه كردن
  سوال اينجانب با توجه به شرح وضيعيتم اينكه ممكنه اين عفونتاى مكرر به خوردن مدام انتى بيوتيك ربط داشته باشه خوب اگرم نخورم عفونت واژنم خوب نميشه وقتى هم مى خورم هى عفونت بر مى گرده الان من بايد چكار كنم ممنون ميشم راهنمايى بفرماييد
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ مهر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   اصولا مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک می تواند باعث مقاومت دارویی و بروز عفونت های مکرر گردد
   حتما با پزشک معالجت مشورت کن
   ممکنه نیاز به کشت و آنتی بیوگرام باشد
   موفق
 • تصویر کاربر سعيده شنبه ۱۷ مهر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام.و خسته نباشيد
  ببخشيد اقاي دكتر ميخواستم راجع به درمان لك وخال ازتون بپرسم كه قرمزي پوست و زخم شدن هم وجود داره؟؟ و حد قرمز شدن پوست چقدر هست؟؟ و اينكه بعد هر جلسه چند روز اين حالت باقي ميمونه ؟؟
  من رو پوستم 6 تا خال كوچيك و روي گونم لك هاي كم و خيلي كم رنگ دارم ميخواستم درمان كنم ، ممنون ميشم سريع جواب بدين .
  ممنون از لطفتون
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۷ مهر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   متاسفانه نمی توان پاسخ دقیقی به سوالات مطرح شده از سوی تو داد زیرا افراد مختلف پاسخ های مختلفی به درمان می دهند
   مدت زمان قرمزی بعد از لیزر از 2 هفته تا 8 ماه در نوسان است
   موفق
 • تصویر کاربر مریم سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 13 مشاهده پرسش
  راه درمان سیاهی وچروک زیر چشم چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 4 سال پیش)
   علیک سلام
   مراجعه به پزشک
 • تصویر کاربر saeed سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 16 مشاهده پرسش
  سلام اقای دکتر
  من مردی 27 ساله هستم که مدت کوتاهی است دچار مشکل رویش مو بر بروی بدنه التتناسلی شدم
  راه درمانش چیست؟
  ایا پزشکان متخصص پوست این ناحیه را معاینه یا لیزر میکنند؟اگر میکنند شما سراغ دارید؟؟ما که پیدا نکردیم
  راه افزایش پیدا نکردن تعداد مو ها چیست؟
  سپاس فراوان از شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۳ مهر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   ممکنه لیزر کمک کننده باشد
   به بیمارستان رازی تهران مراجعه کن
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر