زگیل الت تناسلی | عکس زگیل خوشه ای

زگیل الت تناسلی | عکس زگیل خوشه ای

فهرست مطالب

زگیل الت تناسلی در اثر عفونت با ویروس پاپیلومای انسانی به وجود می‌آید (ویروس HPV از ویروس‌های DNAدار). ضایعات شبیه خال گوشتی روی دستگاه تناسلی که خوش‌خیم هستند به رنگ صورتی مایل به گوشتی.

زگیل آلت تناسلی - ضایعات متعدد و کوچک در قاعده آلت تناسلی
زگیل تناسلی مردان – ضایعات متعدد و کوچک در قاعده آلت تناسلی

 زگیل آلت تناسلی عموما یک بیماری ویروسی منتقله از طریق جنسی است که هر دو جنس را مبتلا می کند. این بیماری ضایعات پوستی به شکل بر آمدگی های تو پر و کوچک در پوست یا مخاط ناحیه تناسلی ایجاد می کند که فاقد درد یا خارش می باشند. بسیاری از مبتلایان به زگیل تناسلی از ظهور ضایعاتی شبیه خال روی بیضه و آلت که ناگهانی ایجاد شده و روز به روز نیز بر تعداد و اندازه آنها افزوده می شود شکایت دارند.

در اکثر موارد ویروس های مسبب بیماری از انواع کم خطر می باشد اما در 10 درصد موارد ویروس از نوع پرخطر بوده و شانس سرطان ها را به شدت افزایش خواهد داد لذا پیگیری و درمان به موقع شانس سرطان ها به خصوص سرطان دهانه رحم را در صورت وجود زگیل تناسلی در زنان کاهش خواهد داد

زگیل خوشه ای چیست؟

زگیل آلت عموما به شکل  برآمدگی های پوستی‌ توپری‌ به ابعاد حدود ٢ تا چند میلیمتر هستند که‌ ممکن است به صورت متعدد و حتی خوشه‌ای باشند. گاهی مواقع نیز ضایعاتی شبیه قارچ یا گل کلم و بسیار بزرگ رشد می کنند. اگر خوشه ای از زگیل ها با هم ادغام شوند، می توانند کمتر از 1 میلی متر تا چند سانتی متر قطر داشته باشند. عموما زگیل تناسلی فاقد درد، سوزش و خارش بوده و مسری تر از زگیل معمولی سایر نواحی بدن هستند.

– عکس زگیل تناسلی خوشه ای

عکس زگیل تناسلی خوشه ای

علت ایجاد زگیل الت تناسلی چیست؟

عامل زگیل تناسلی مردان ویروسی به نام ویروس پاپیلومای انسانی یا HPV  است. این ویروس می تواند از طریق تماس پوستی منتقل شود و گسترش پیدا کند. HPV در اکثر موارد خود محدود شونده است ولی در درصد اندکی از موارد نیز ممکن است به سمت ضایعات سرطانی پیشرفت کند لذا بررسی افراد از این نظر ضروری است

انتقال بیماری زگیل تناسلی

زگیل های متعدد در کشاله ران، اطراف مقعد و آلت تناسلی
زگیل های متعدد در کشاله ران، اطراف مقعد و آلت تناسلی

زیگیل الت تناسلی وقتی قابل رویت می شود، عفونت ویروسی در حالت فعال قرار دارد اما انتقال ویروس، ارتباطی با فعال و یا غیر فعال بودن عفونت ندارد و حتی در زمانی که عفونت غیر فعال است نیز می تواند از فرد مبتلا به ویروس زگیل تناسلی به فرد سالم منتقل شود.

انتقال ویروس از طریق تماس مستقیم با ضایعه، صورت می گیرد که حاوی ویروس است که عموما  از طریق ارتباط جنسی می باشد. همچنین تماس با ترشحات تناسلی و لباس آلوده و همچنین از طریق مادر به نوزاد در هنگام تولد منتقل شود.

علایم  آلودگی به ویروس پاپیلوم

اکثر افراد آلوده به HPV هیچ علائمی ندارند. اما اگر علائمی نیز داشته باشند، ممکن است بسیار خفیف باشد و حتی خود فرد مبتلا نیز متوجه وجود این ویروس و علائم آن نشود. علائم ممکن است شامل درد، خارش و خونریزی باشد و در برخی موارد ممکن است زگیل اندام تناسلی توسعه پیدا کند، به گونه ای که با چشم دیده شود و یا به شکل گوشت اضافه در ناحیه تناسلی باشد.

اگر علائم بالا را مشاهده کردید بدانید که 2 تا 3 ماه از تماس جنسی خطر ساز و ابتلای شما به ویروس روی آلت گذشته است. البته در برخی موارد این بازه ی زمانی می تواند کمتر (تا 3 هفته بعد از مواجهه با عفونت) یا بیشتر (سال ها بعد از مواجهه با عفونت) نیز باشد.

خال گوشتی (زگیل تناسلی) اطراف مقعد
خال گوشتی (زگیل تناسلی) اطراف مقعد یا زگیل مقعدی

اگرچه زگیل های کوچک بدون درمان نیز پس از مدتی خود به خود از بین خواهند رفت اما از آنجا که این بیماری می تواند زمینه ساز بدخیمی باشد باید در پی درمان و پیگیری بود. احتمال عود بیماری نیز زیاد است.

زگیل آلات تناسلی ممکن است در مردان منجر به انسداد ادراری و یا در زنان موجب ایجاد سرطان گردن رحم گردد.

تشخیص زیگیل الت

پزشک با معاینه بالینی و مشاهده ناحیه تناسلی و اطراف مقعد، اغلب می تواند زگیل آلت تناسلی  را تشخیص دهد. ممکن است پزشک در مورد علائم شما و همچنین عوامل خطر سازی مانند رابطه جنسی محافظت نشده و یا هر چیز دیگری که خطر ابتلا به خال گوشتی روی آلت را افزایش دهد، سوالاتی بپرسد.

در بسیاری از موارد، پزشک جهت انجام آزمایش سیتوپاتولوژی و PCR جهت بررسی نوع ویروس، از بافت خال گوشتی روی آلت نمونه برداری می کند.

Wart PCR

ما 47 عکس مختلف از انواع زگیل تناسلی را برای شما گردآوری کرده ایم تا شکل زگیل را از نزدیک ببینید. برای مشاهده عکس های زگیل بر روی زگیل تناسلی مردان کلیک کنید.

پیشگیری از زیگیل آلتWart G prevention

1-تا زمان بهبودی کامل ضایعات باید از ارتباط جنسی خودداری شود زیرا احتمال انتقال زیاد است.

2- استفاده از کاندوم در سایر مواقع احتمال ابتلا را کاهش می دهد. ممکن است کاندوم بتواند خطر انتقال و انتشار ویروس زیگیل الت تناسلی را کم کند اما به یاد داشته باشید که در حین رابطه جنسی پوست سایر نقاط آلوده به ویروس نیز ممکن است با هم تماس داشته باشند و منجر به بروز بیماری خال گوشتی روی آلت شوند.

3- از خراشیدن و دستکاری ضایعات باید پرهیز نمود چرا که موجب انتقال آلودگی شده و یا ممکن است عفونت ثانویه باکتریایی روی دهد.

4- رعایت بهداشت و تمیز وخشک نگه داشتن محل ضایعات به بهبودی کمک می کند.

5- همچون سایر بیماریهای جنسی بهترین راه پشگیری، ارتباط جنسی معقول ومطمئن است. داشتن بیش از یک شریک جنسی می تواند خطر ابتلا به خال گوشتی روی آلت را افزایش دهد.

6- از رابطه ی جنسی با افرادی که علائم بیماری های مقاربتی را دارند و یا ممکن است در معرض بیماری های مقاربتی باشند اکیدا باید خودداری گردد.

7- از داشتن روابط جنسی آزاد و پر خطر باید پرهیز نمود اما در صورت داشتن اینگونه روابط حتما در مورد بیماری های مقاربتی باید اطمینان حاصل نمود. اما باید به یاد داشته باشیم در بسیاری از موارد فرد آلوده به ویروس هیچگونه اطلاعی از آلودگی و یا بیماری خود ندارد.

       8- تزریق واکسن زگیل تناسلی در سنین خاصی توصیه می شود.

درمان زگیل اندام تناسلی چیست؟

درمان قطعی برای از بین بردن ویروس HPV وجود ندارد؛ اما ضایعات فعال و خال های گوشتی باید تحت درمان قرار گیرد. اکثر عفونت‌هایی HPV در واقع به مرور زمان برطرف می‌شوند یا به اندازه‌ای ضعیف می‌شوند که بر بدن تأثیری نمی‌گذارند. عفونتی که فعال نمی‌باشد، ممکن است، هنگامی‌ که دستگاه ایمنی شخص به دلیل درمان بیماری‌های دیگر مانند سرطان ضعیف می‌شود، به صورت فعال درآید.

روش درمان توسط پزشک و با توجه به محل درگیری و اندازه ضایعات تعیین می شود. بسته به نظر پزشک ممکن است از داروهای موضعی مثل پودوفیلین یا سایر روشها مانند لیزر، نیتروژن مایع و فتودینامیک تراپی با آمینولولونیک اسید ‌باشد. میزان عود ضایعات بالاست. بنا بر گزارش دانشگاه علوم پزشکی اصفهان کمترین میزان عود با لیزر دیده می شود. لیزر برای زگیل آلت تناسلی  گسترده یا عودکننده با استفاده از یک بی حسی موضعی استفاده می شود.

داروهای موضعی (مانند کرم‌هایی که مستقیماً روی پوست مالیده می‌شوند) را هم می‌توان برای درمان زگیل‌های تناسلی تجویز نمود. اما برطرف کردن زگیل‌های تناسلی به این معنی نمی‌باشد که شخص دیگر بهHPV آلوده نیست. بنابراین امکان دارد زگیل آلت تناسلی بعداً برگشت کند، زیرا ممکن است ویروس هنوز در سلول‌ها زنده مانده باشد. شخص آلوده به HPV که هیچ زگیل آشکاری نداشته باشد هم می‌تواند شریک جنسی خود را به این ویروس آلوده سازد.

درمانهای موجود برای  HVP فقط جهت از بین بردن خال های گوشتی روی آلت است (زگیل تناسلی قابل مشاهده) و متاسفانه ویروس را نمی توان از بین برد و معمولا ویروس در بدن باقی می ماند.

دکتر عباس انتظاری

در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید:

برای درخواست نوبت فوری با تلگرام : 

برای دریافت نوبت فوری، نام خود را ارسال کنیدشماره 09039789682 را به نام مطب دکتر انتظاری در گوشی خود ذخیره نمائید یا اینجا را کلیک کنید سپس نام خود را از طریق تلگرام  ارسال کنید تا اولین نوبت آزاد توسط منشی مطب برای شما اختصاص یابد 

 

درمان زگیل تناسلی اولین گام پیشگیری از سرطان است

دسته بندی

آیا این مطلب مفید بود؟ به اشتراک بگذارید

دکتر عباس انتظاری

از دکتر سوال دارید؟

دکتر عباس انتظاری

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید (طی 48 تا 72 ساعت آینده منتظر پاسخ دکتر باشید)

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر احمد سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام و خسته نباشید. 
  اقای دکتر من حدودا 2 هفته هستش که یک برامدگی خیلی کوچک روی ختنه گاهم دیدم که شبیه سوراخ شده وقتی پوستشو کنار میدم یک چیزی مثل داخل عکس دیده میشود. 
  همچنین یک جوش خیلی کوچک سفید رنگ که نمیتوان ان را ترکاند در نزدیک ان قرار دارد.  من چکار باید انجام دهم.  
  باید به دکتر مراجعه کنم یا مشکلی نیست؟  
  اصلا خارشی و...  نداره 
  در ضمن تا کنون رابطه ای هم نداشتم و به نظافت خودم هم میرسم
  نمیدونم این چی هست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۵ بهمن ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی ممکنه کیست های زیر جلدی یا فیستول مطرح باشد
   بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی
   ممکنه نیاز به نمونه برداری باشد
   لیزر بهترین روش درمانی است
   موفق
 • تصویر کاربر فاطیما یکشنبه ۵ دی ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 18 مشاهده پرسش
  چند مدتی است که گوشت های اضافی در ورودی مقعد خود می بینم و مشکوک به زگیل تناسلی شدم میخواهم ببینم درست است یا خیر.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۵ دی ۹۵( 4 سال پیش)
   علیک سلام
   عکس ارسالی بیشتر نشان دهنده زگیل های تناسلی مقعدی است
   بهتره هرچه سریعتر برای درمان و نمونه برداری اقدام کنی
   موفق
 • تصویر کاربر فهیمه سه شنبه ۱۶ آذر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  با عرض سلام و خسته نباشید .من چند روز پیش خال های صورتم را لیزر کردم .ولی متاسفانه تقریبا سه ساعت پس از لیزر صورتم را شستم . حالا جای لیزر قرمز هست ولی میترسم زخم ها نیفتد تقریبا هم سطح پوست میباشد آیا ممکن است با شستم من مشکلی پیش بیاید
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۶ آذر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش. این حالت طبیعی است
   حتما با پزشک معالجت هم مشورت کن
   موفق
 • تصویر کاربر فرزاد جمعه ۱۲ آذر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر
  وقت بخیر
  قبلا هم از جناب عالی سوال پرسیدم این مساله رو ولی قانع نشدم
  بنده می خواهم با خانم 25 ساله ای ازدواج کنم که قبلا زیگیل تناسلی داشتن و درمان شدن ایا بنده واکسن گاردسیل بزنم به زیگیل مبتلا می شم؟ من تازه وارد سن 29 سال شدم. سیگاری نیستم مشروب نمیخورم از میوه و سبزی جات هم استفاده میکنم. تصمصیم بنده برای ازدواج با این خانم منوط به اینه که اگر این واکسن رو بزنم مبتلا نشم اگر مبتلا شم که باهاش ازدواج نمیکنم
  خواهشا با سن 29 سال(آبان 67) ایا این واکسن برای من ایمنی ایجاد میکند؟ چون قبلا فرمودین زیر 26
  سن نرمالش تزریق واکسن هست
  خیلی ممنون
  با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری جمعه ۱۲ آذر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   بهتره به نزدیکترین پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر رها شنبه ۶ آذر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 24 مشاهده پرسش
  سلام.من بیست سال سن دارم.یکسال هست ازدواج کردم و الان هفت ماهه باردار هستم.
  من سینه هام خود به خود بزرگ شدن و یک خطهای تیره به صورت عمودی در سینه هام ایجاد شده.از نوک پستان هایم هم گاهی اوقات خیلی کم یک ماده بی رنگ بیرون میاد.در ضمن سینه هام هم یک کمی بزرگ شدن.میخام ببینم اینا در زمان بارداری طبیعی هستن یا بیماری؟ممنون میشم اگه زودتر جواب بدین.
  خیلی استرس و ترس دارم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۶ آذر ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش
   این تغییرات در بارداری، کاملا طبیعی است و به مرور زمان پس از زایمان اصلاح خواهد شد
   موفق
 • تصویر کاربر النازرحمانيان سه شنبه ۲ آذر ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 20 مشاهده پرسش
  man ye khal roye pahlom hodan chand mahe daram ke ye dafe mahf mishe bad baz dobare hamonja hamon shekl hastesh dardam mikone mitonin rahnamaie konid?
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۲ آذر ۹۵( 4 سال پیش)
   علیک سلام
   بهتره هرچه سریعتر برای نمونه برداری از ضایعه به پزشک مراجعه کنی
   موفق
 • تصویر کاربر دختر شنبه ۲۲ آبان ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 26 مشاهده پرسش
  ای دکتر مرسی از جوابتون ،من دختر ۲۵شهرستانم ،زگیل تناسلی در مقعد
  آقای دکتر من سوال دارم ،شبا بیشتر داخل سوراخ مقعدم میخاره،این یعنی احتمال زیگیل،من پیش چ متخصصیو دکتر برم ک بشه معاینه کنه مطمن شیم،
  واینکه چجوری ازبین میبره اونجارو؟
  اطرافو ک با فریز بسوزونه دکتر پوست.
  انتهای زبونم چی پیش چ دکتری برم؟بگید توروخدا،
  داغونم ناامیده ناامیدد،
  تو ی سایت خوندم ک ۱۵٪احتمال پاک شدن از کل خون وجود داره .من باید چیکاذ کنم کلا رفع شه،توروخدا بگید
  چیکار کنم همسر آیندم نگیره،نمیتونم بگم بهش،چیکار کنم؟
  بزاقم الان ویروسیو خظرناکه عامل انتقاله؟
  لطفا جواب تک تک سوالامو بدین.
  اجرتون با خدا باشه انشاالله:-(
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۲ آبان ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   ضایعات زبان به احتمال زیاد پرزهای چشایی طبیعی است
   ولی برای اطمینان بیشتر به نزدیکترین پزشک مراجعه کن
   نگران نباش
   واکسن ممکنه کمک کننده باشد
   تقویت سیستم ایمنی بسیار کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر مهسا شنبه ۲۲ آبان ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 31 مشاهده پرسش
  سلام من میخواستم بدونم کجا میتونم واکسن گارداسیل رو بزنم؟آیا شما این کار را انجام میدید؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۲۲ آبان ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   واکسن با نسخه پزشک در داروخانه (13 آبان) قابل تهیه است
   موفق
 • تصویر کاربر حجت شنبه ۱۵ آبان ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 23 مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر:
  دخترم 8 سال دارد و چند ماهی است که ناخ های دست و پایش دوپوست و پولکی شده و همچنین استحکام زیادی ندارند و گاهی اوقات کنده و یا از ته بلند می شوند.این موضوع در یکی از ناخن های دست و پا مشاهده می شود. همچنین رگه های سفید در زیر ناخن ها قابل مشاهده است.پس از مراجعه به پزشک برایش شربت زینک (روی) تجویز کرده اند..البته حدس قارچ ناخن را هم زده اند..ولی هنوز آزمایشات مربوطه انجام نشده است.
  اگر رژیم درمانی خاص و یا دارویی مد نظر شما هست را دستور بفرمایید.
  با سپاس از حُسن نظر شما
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱۵ آبان ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   نگران نباش
   مصرف زینک کمک کننده است
   میوه و سبزیجات تازه نیز کمک کننده است
   موفق
 • تصویر کاربر علی یکشنبه ۹ آبان ۹۵( 4 سال پیش) تعداد بازدید: 22 مشاهده پرسش
  سلام دکتر من 19 سالمه . و رابطه حنسی نداشتم ولی متوجه چند تا خال سیاه روی التم شدم . که عکسش رو براتون میفرستم که ببینید ایا مبتلا شدم به زگیل تناسلی ؟؟ خال ها برجسته و گوشتی نیستن و کاملا مسطح هستن تعدادشون 4 تا هست ولی احساس میکنم زیاد شدن خیلی ساله این خال هارو دارم در ضمن صورتم هم زیاد خال های ریز میزنه و کبدم هم چرب نوع2 است ایا ببینید مبتلا شدم به زگیل یا نه؟؟ باتشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ آبان ۹۵( 4 سال پیش)
   سلام جانم
   عکس ارسالی طبیعی است و جای نگرانی ندارد
   موفق
درحال دریافت اطلاعات

مقالات مرتبط

با ما در تماس باشید

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

آدرس مطب

ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه ۲ واحد ۱۲

شماره تماس

در این مقاله مطالعه می‌کنید:

پرسش از دکتر