آدرس : ولیعصر بالاتر از زعفرانیه برج فردوس طبقه 2 واحد 12
02122704076
drentezari@

راههای از بین بردن جوش صورت یا کاهش آن چیست

شاید هیچ کس نتواند در سالهای جوانی از لکه های جوش صورت در امان بماند و به همین دلیل مداوم به دنبال پیدا کردن راههای از بین بردن جوش صورت یا کاهش آنها می باشد . تخمین زده شده است که 70 درصد جوانان در هر زمان به میزان قابل توجهی دچار جوش جوانی می شوند.

زمان پایان جوش جوانی

جوش دوران بلوغ، به قدری متداول است که برخی از مردم تصور می کنند این یک حالت طبیعی در روند زندگی می باشد. این نوع از جوش ها معمولاً از سنین 13 الی 27 سالگی در جوانان ظهور می کند و تا سی سالگی ادامه دارد.

جوش صورت ﯾﮑﯽ از ﺷﺎﯾﻌﺘﺮﯾﻦ اﺧﺘﻼﻻت ﭘﻮﺳﺘﯽ اﺳﺖ و تقریبا اکثر افراد نیاز به دانستن راههای از بین بردن جوش صورت یا کاهش آن می باشند.  برای شناسایی راههای از بین بردن جوش صورت ابتدا باید انواع جوش صورت ، عوامل زمینه ساز و ریسک فاکتورهای آن شناسایی شود.

ﺷﯿﻮع جوش صورت و بدن ﺑﻪ ﺣﺪی اﺳﺖ ﮐﻪ ﺑﺮﺧﯽ اﻓﺮاد آﻧﺮا ﻧﻮﻋﯽ ﺣﺎﻟﺖ ﻓﯿﺰﯾﻮﻟﻮژﯾﮏ در دوران ﻧﻮﺟﻮاﻧﯽ و ﺑﻠﻮغ ‫ﻧﺎﻣﯿﺪه اﻧﺪ. اﯾﻦ ﺑﯿﻤﺎری اﺣﺘﻤﺎﻻً ﺑﻪ دﻟﯿﻞ ﭘﺎﯾﯿﻦ ﺗﺮ ﺑﻮدن ﺳﻦ ﺑﻠﻮغ، در دﺧﺘﺮﻫﺎ زودﺗﺮ از ﭘﺴﺮﻫﺎ ﺑﺮوز ﻣﯽﮐﻨﺪ. آﮐﻨﻪ در04 % دﺧﺘﺮان 17ﺳﺎﻟﻪ و 52% ‫ﭘﺴﺮان 18ﺳﺎﻟﻪ دﯾﺪه ﻣﯽ ﺷﻮد. ﭘﺲ از اﯾﻦ ﺳﻦ، درﺻﺪ ﺷﯿﻮع آن ﮐﺎﻫﺶ ﯾﺎﻓﺘﻪ، ﺑﯿﻤﺎری ﺑه طﺮف ﺑﻬﺒﻮد ﭘﯿﺶ ﻣﯽ رود.

انواع جوش جوانی

جوش خفیف - یکی از راههای از بین بردن جوش صورت در این نوع استفاده از صابون یا لایه برداری است

جوش خفیف

1- آکنه خفیف  (جوش صورت خفیف )

این نوع متداول ترین نوع جوش است و در حقیقت بیشتر افراد در طی دوران جوانی مبتلا به این نوع جوش صورت می شوند به همین دلیل است که نام جوش جوانی یا جوش غرور به آن داده اند.

معمولاً تعداد زیادی جوشهای متورم، جوش چرکی و جوش سرسیاه روی پوستهای چرب ظاهر می شوند بیشترین محل جوش ها روی پیشانی، چانه و آرواره پائین است. این نوع بیماری هیچگونه ناراحتی یا مداخله ای در کار افراد نخواهد داشت.

تشکیل جوشگاه (اسکار) هم همیشگی نیست و فقط گاهی ممکن است پس از ناپدید شدن جوش چند فرو رفتگی باقی بماند . یکی از راههای از بین بردن جوش صورت خفیف استفاده منظم از صابون مناسب یا کرم های لایه بردار است. در این نوع ممکن است از میکرودرم ابریزژن یا لیزر نیز به عنوانی یکی از سریعترین راههای از بین بردن جوش صورت استفاده گردد. البته همواره باید این مسئله مورد توجه باشد که درمان جوش صورت و بدن نیازمند صبر و حوصله و پیگیری فراوان می باشد.

برطرف کردن جوش صورت و درمان آکنه

2- آکنه یا جوش متوسط 

حدود 10% افراد دچار آکنه متوسط ( جوش صورت متوسط) می شوند در این نوع از بیماری  تعداد جوشهای متورم بیشتر از جوشهای سطحی است که تمایل به بزرگ شدن دارند و گاهی این جوشهای متورم و غیر چرکی به جوشهای متورم و چرکی تبدیل می شوند.

آکنه متوسط- در صورت دستکاری جای این جوش ها باقی می ماند

آکنه متوسط- در صورت دستکاری جای این جوش ها باقی می ماند

آکنه متوسط مانند انواع دیگر آن در زمستان ها شدت می گیرد و در تابستان از شدت آن کاسته می شود که عمدتاً به خاطر تغییر ها و شاید استفاده از لباسهای سبک تر باشد و معمولا در سنین 18 تا 20 سالگی گسترش می یابد و عمدتاً جوشگاه یا اسکار زیادی بر جای نمی گذارد و اگر جوشها را فشار ندهیم یا آنها را از جا نکنیم پوست کاملاً سالم و طبیعی می ماند.

از راههای از بین بردن جوش صورت متوسط استفاده از کرم های موضعی، صابون، داروی خوراکی حتی لایه برداری نظیر میکرودرم ابریژن و یا لیزر  را می توان نام برد. انتخاب یکی از راههای از بین بردن جوش صورت با صلاحدید پزشک و شرایط بیماری انجام می شود. درمان این نوع از جوش صورت باید سریعتر انجام شود. در گروهی از بیماران ممکن است مدت طولانی تری نیاز به مراقبت از پوست داشته باشند.

3- آکنه یا جوش شدید

درصد بسیار کمی از افراد دچار آکنه یا جوش صورت و بدن شدید می شوند و تعداد آنها از 2 تا 3 درصد تجاوز نمی کند و معمولا جوشها زیادتر و مقاومتر و به نواحی بیشتر بدن از قبیل وسط و حتی پائین پشت تا بالای بازوها گسترش می یابند.

آکنه شدید- باید سریعا درمان گردد و مستعد ایجای اسکار است

آکنه شدید- باید سریعا درمان گردد و مستعد ایجای اسکار است

مردان جوان بیشتر از زنان دچار جوشهای شدید می شوند برای جوانانی که در مشاغل سخت فعالیت می کنند به خاطر فعالیتهای سنگین بدنی و عرق فراوان مشکلات بیشتری فراهم می آید.

جوشها معمولا در فصل تابستان بهبود می یابد تعداد جوشگاهها (اسکارها ) که بر جای می ماند کاملاً به نوع درمان، کندن جوشها، فشار دادن و خاراندن آن بستگی دارد .راههای از بین بردن جوش صورت و بدن در این نوع بسیار زیاد است. معمولا علاوه بر شناسایی عوامل زمینه ساز و کنترل آنها باید از داروهای خوراکی (نظیر داکسی سیکلین و حتی راکوتان) کرم های موضعی استفاده شود. در گروهی از بیماران استفاده از لیزر به عنوان یکی از راههای از بین بردن جوش صورت کاربرد دارد ولی برای همه افراد قابل استفاده نیست.

 عوامل ایجاد جوش

از جمله عوامل ایجاد کننده ی جوش صورت می توان به سن، نژاد، ارث، تغذیه، عوامل هورمونی، مشکلات روحی روانی، بهداشت فردی، آب و هوا و شرایط شغلی به عنوان نمونه کار کردن در هوای گرم اشاره کرد.

reduce acnea

ر وش های از بین بردن جوش جوانی

جوشها را فشار ندهید و نترکانید زیرا در غیر این صورت باکتریهای درون جوشها به بافت های مجاور رانده می شوند و در نتیجه آکنه به اطراف پراکنده می گردد و تعداد جوشها زیاد می شود . جوشهایی که روی بینی و اطراف لب بالایی هستند خطرناکتر از جوشهای سایر نقاط هستند زیرا اعصاب این نواحی مستقیماً به مغز می روند پس هرگز جوشهای این قسمت از صورت را فشار ندهید زیرا امکان دارد به مغزتان صدمه ای وارد شود . در مواردی که جوش های چرکی زیادی در صورت وجود دارد استفاده از آنتی بیوتیک های موضعی یا خوراکی یکی از بهترین راههای از بین بردن جوش صورت می باشد.

2- صورت را مرتب با آب و صابون طبی با نظر پزشک معالج بشوئید. شستشوی صورت باید به نرمی انجام شود هنگام شستشو کمی هم پوست را ماساژ دهید تا جریان خون در پوست شما بهتر انجام شود پس از آب کشیدن پوست آن را با حوله آبگیری کنید و هرگز حوله را روی پوست نکشید.

3- بهتر است که نقاط جوش دار صورت و بدن را از تحریکات پارچه های پشمی زبر یا پارچه هایی که مواد ترکیبی خشن دارند دور نگه داشته شوند و اگر کسی مستعد جوش باشد باید از پوشیدن لباسهای تنگ و همچنین دارای یقه های تنگ و تحریک کننده اجتناب نماید.

4- به اندازه کافی استراحت کنید . ورزش را فراموش نکنید بکوشید تا از آرامش کافی برخوردار باشید و حتی الامکان از نگرانی و اضطراب پرهیز نمایید.

5- گرما و فضای روغنی و بخار دار نظیر کار در رستوران ها و آشپزخانه ها جوش صورت و بدن را بدتر می کند لذا باید تا جایی که ممکن است از کار کردن در چنین محیط هایی اجتناب ورزید. چنانچه مجبور به فعالیت یا کار در چنین محیط هایی هستید ممکن است استفاده طولانی مدت از داروی خوراکی یکی از بهترینراههای از بین بردن جوش صورت یا بدن برای شما باشد.

5- اگر جوش می ترکد اطراف آن را با آب گرم و صابون بشوئید و به خوبی خشک کنید سپس با الکل محل مزبور را ضد عفونی کنید.

6- استفاده از ویتامین آ برای درمان آکنه اثرات بسیار خوبی دارد این ویتامین در جگر ، گل کلم ، هویج ، گوجه فرنگی ، طالبی ، زردآلو و سبزیها به وفور یافت می شود.

7- هر روز یک یا دو لیوان آب سیب با آب هویج بخورید و مصرف سبزیهایی مانند کاهو ، کرفس ، شاهی ، ریواس ، کنگر و میوه هایی همچون آلو ، پرتقال در طراوت و شادابی و لطافت پوست تاثیر داشته و در رفع عارضه جوش صورت بسیار موثر است. استفاده مداوم از سبزیجات تازه علاوه بر نقش پیشگیری کننده جوش صورت و بدن، در اکثر مواقع به عنوان یکی از راههای از بین بردن جوش صورت و بدن مطرح است.

8- تراشیدن ریش مخصوصاً در نواحی چانه آکنه را بدتر و پوست صورت حساس تر می کند هر گاه جوشهای جوانی بسیار شدید ، زیاد باشند باید از تراشیدن ریش جداً خودداری کرد تا وقتی جوشها بهبود یابند در تراشیدن ریش تفاوت چندانی بین خودتراش معمولی و ماشین برقی وجود ندارد ولی در صورت لزوم چون پوست در اثر آکنه متورم است از ماشین برقی استفاده شود.

9- لوازم آرایش و کرمهای مرطوب کننده آکنه را شدیدتر می کد به خصوص اگر پوست با کرمهای چرب و سنگینی پوشانده شود حتی الامکان سعی کنید از این مواد کمتر استفاده کنید.

10- کاملاً مراقب رژیم غذایی خود باشید و از خوردن انواع شیرینی و ادویه تا حد امکان خودداری نمائید.

 

در صورتی که خود یا یکی از بستگانتان مبتلا به آکنه یا جوش های زیر پوستی یا جای جوش روی صورت و بدن هستید:

 • حتما با تیم درمانی خود مشورت کنید
 • به هیچ عنوان جوش ها فشار ندهید یا نترکانید زیرا این اقدام باعث تشدید آسیب به بافت های مجاور و گسترش عفونت می گردد  
 • بهداشت پوست خود را رعایت کنید
 • الزما شستشوی مداوم با صابون کمک کننده نیست
 • از میوه و سبزیجات تازه به صورت منظم در رژیم غذایی استفاده کنید
 • به هیچ عنوان خودسرانه اقدام به درمان یا کندن جوش ها نکنید 
 • حتما برای تشخیص و شناسایی عامل زمینه ساز جوش ها و آکنه به پزشک مراجعه کنید
 • ممکن است نیاز به نمونه برداری و ارزیابی آزمایشگاهی باشد 
 • در صورتی که مایل به طرح سوال و مشاوره با دکتر و یا مراجعه به مطب هستید از طریق زیر اقدام فرمائید

دکتر عباس انتظاری


دکتر متخصص جوش صورت در تهران

آخرین پرسش ها

سیستم پرسش و پاسخ

ثبت سوال جدید

سوال خود را در اینجا ثبت کنید و از سیستم کد رهگیری دریافت نمائید. کد رهگیری خود را یادداشت کنید یا از آن عکس بگیرید

پیگیری سوال قبل

برای پیگیری پاسخ سوال قبلی ، کد رهگیری خود را در این قسمت وارد کنید تا پاسخ دکتر را مشاهده فرمائید
تصاویر پیوست امکان انتخاب تا ۵ تصویر وجود دارد. جهت انتخاب چندگانه کلید Ctrl را نگه دارید. (فرمت های مجاز شامل png, gif و jpg می باشد و حداکثر حجم هر تصویر ۸ مگابایت است.)
© همیارسیستم
 • تصویر کاربر سوگند شنبه ۵ مهر ۹۹( 5 روز پیش) مشاهده پرسش
  آقای دکترپیروسوالی که داشتم من درروی صورت لکه ای هم دارم ازکرم کترال وکرم لایه بردارضدچروک سی گل هم استفاده کردم اما تاثیری درازبین بردن لک صورتم نداشته و جوش های صورتم دوباره ظاهرشدن
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۵ مهر ۹۹( 5 روز پیش)

   علیک سلام

   بهتره برای معاینه و ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه کنی

    

 • تصویر کاربر صدا سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش) مشاهده پرسش
  درمان خانگی یا دارویی جوش صورت که یکباره ظاهر می شود چیست
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری سه شنبه ۱۸ شهریور ۹۹( 3 هفته پیش)

   علیک سلام

   معمولا محلول کلیندامایسین کمک کننده است

 • تصویر کاربر Rts_mina یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام آقای دکتر خسته نباشیدمن 21سالمه هم جوشای زیرپوستی دارم هم جوش کوچیک میزنم که بعد مدتی جاشون میمونه قهوه ای میشه نمیدونم چیکار کنم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری یکشنبه ۹ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است. برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد

   موفق

 • تصویر کاربر ماه شنبه ۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  باسلام و احترام دکتر جان
  دخترم ۸ساله هست و روی پیشانی و بینیش جوش میزنه علت چیست و آیا داروای تجویز میکنید ؟؟؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۱ شهریور ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   محلول کلیندامایسین یک درصد کمک کننده است

   موفق

 • تصویر کاربر سعید چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با سلام خدمت شما.
  بنده در ناحیه زیر انگشتان هر دو پا میخچه زیر پوستی دارم.
  هم از دارو وجراحی و لیزر هم استفاده کردم ولی بعد از مدتی دوباره در میاد.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۲۹ مرداد ۹۹( 1 ماه پیش)

   سلام جانم

   ممکنه یک اشکال در الگوی پوشیدن کفش مطرح باشد

   در اینگونه موارد کفش مناسب توصیه می شود

   کمپرس گرم و ماساژ کمک کننده است

   برخی پمادهای کراتولیتیک نیز ممکنه کمک کننده باشد

   موفق

    

 • تصویر کاربر hani شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  صورتم خیلی جوش میزنه تاحالا کلی راهکار انجام دادم اما هیچ کدوم باعث نشده که جوشام برطرف بشن ۲۶سالمه از جوش صورت دارم رنج میبرم
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری شنبه ۳۱ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   علیک سلام

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی مهمترین اقدام شناسایی و تا حد امکان حذف یا کنترل عامل زمینه ساز است.

   برای درمان علاوه بر کنترل عوامل زمینه ساز ممکن است نیاز به مصرف داروهای خوراکی یا موضعی و حتی لیزر باشد

   ممکن است دوره درمان طولانی باشد. در اینگونه موارد باید صبور بود

   نگران نباش و برای معاینه دقیقتر به پزشک مراجعه کن ممکنه نیاز به بررسی های تکمیلی باشد 

 • تصویر کاربر بهاره پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش) مشاهده پرسش
  سلام و احترام
  دختر 14 ساله ای دارم که دچار جوش های درشت و قرمز شده و بیشتر در نواحی اطراف بینی چانه و اندکی روی گونه و کمی هم خارش دارن
  شما چه تجویزی میفرمایید؟ آیا حتما نیاز به مصرف قرص دارن ؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۱۵ خرداد ۹۹( 3 ماه پیش)

   سلام جانم

   صابون کلیندا در این مرحله کمک کننده خواهد بود

   موفق

 • تصویر کاربر لیانا دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش) مشاهده پرسش
  با عرض سلام و احترام . دختر ۴ ساله ام روی پیشانی جوشهای ریز و چرکی میزند .البته در مواقع خوردن شیرینی جات . خودم هم در نوجوانی سابقه جوش های چرکی داشتم .آیا لازم هست پیگیری برای جوشهای صورت دخترم انجام بدم یا نه . با تشکر
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری دوشنبه ۲۵ فروردین ۹۹( 5 ماه پیش)

   سلام جانم

   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی فعلا روزانه 3 بار ژل موضعی مترونیدازول بزن

   در صورت عدم بهبودی طی 10 روز تا 2 هفته آینده بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود

   موفق

 • تصویر کاربر الینا چهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام جناب آقای دکتر. روزتون به خیر.ممنون از وقتی که برای پاسخگویی میگذارید.
  پیرو سوالی که دیروز مطرح کردم،چند سوال دیگه دارم.
  اینکه من قم هستم. برای بررسیهای مقدماتی مشکل دخترم، کدوم پزشک رو معرفی می کنید؟ (نام پزشک و تخصصشون). و بعد از بررسیهای مقدماتی اگر عمل نیاز باشه، حتما به تهران مراجعه میکنم . اگر ممکنه بهترین پزشکی در تهران، که مشابه مشکل دختر من رو عمل کردند به من معرفی کنید.ودر آخر اگر عمل لازم باشه ، عملش عمل خطرناکی هست؟من خیلی نگرانم. یک نکته دیگه اینکه من زایده دخترم رو با عکسهای نت که برای کیست برانکیال بود مقایسه کردم ،کاملا شبیه بود. ولی من دیروز دخترم رو پیش دکتری بردم که متخصص گوش و حلق و بینی و فوق تخصص جراحی پلاستیک هستند. ایشون با معاینه گفتند یک زائده هست که با یک جراحی کوچک بر می دارم. چرا ایشون تشخیص ندادند؟ البته من قبل از مشورت و تشخیص شما پیش ایشان رفته بودم.
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری چهارشنبه ۸ آذر ۹۶( 2 سال پیش)
   سلام جانم
   البته بدون معاینه نمی توان نظر دقیقی داد ولی در صورتی که Branchial cleft cysts مطرح باشد باید عرض کنم که یک بیماری مادرزادی نسبتا نادر است
   معمولا این بیماری یک کیست اپی تلیال است که ناشی از نقص در فرایند تکامل در دوران جنینی است و در اکثر مواقع کاملا بدون علامت است و ممکن است حتی تا زمان بلوغ خود را نشان ندهد
   با توجه به اینکه یک نقص تکامل جنینی وجود دارد لذا ممکن است بخش های دیگر با همان منشا جنینی نیز دچار اشکال باشند ولی خوشبختانه در اکثر موارد اینگونه نیست و کیست محدود به نواحی جلوی عضله SCM است
   برای ارزیابی دقیقتر معمولا نیاز به سونوگرافی یا CT-Scan نیز می باشد در برخی موارد ممکن است نیاز به MRI نیز باشد
   انتخاب پروتوکل درمانی بر اساس گسترش کیست در سایر ارگان ها خواهد بود. چنانچه درگیری در سایر نواحی وجود نداشته باشد معمولا در یک جراحی نسبتا سبک و زیر بیهوشی یا بی حسی می توان انرا درمان نمود اما چنانچه درگیری در سایر ارگان های مجاور دیده شود معمولا نیاز به جراحی گسترده تر خواهد بود
   در صورت خروج کامل کیست امکان عود یا عارضه بعدی وجود نخواهد داشت
   این بیماری با بیماریهایی مثل Capillary hemangioma یا Lymphatic malformation - cystic hygroma یا Ectopic thyroid tissue یا Ectopic salivary tissue نیز ممکن است شباهت ظاهری زیادی داشته باشد و باید حتما بررسی های لازم نیز انجام شود
   راستش من دقیقا نمی دانم کدامیک از همکاران در تهران می توانند در این زمینه کمک کننده باشند ولی یکی از بهترین مراکز کشور در این زمینه بیمارستان مرکز طبی اطفال (گروه جراحی اطفال) وابسته به دانشگاه علوم پزشکی تهران می باشد توصیه می کنم برای ارزیابی دقیقتر با همکاران این گروه نیز مشورت کنی
   در مجموع خیلی نگران نباش ولی پیگیری های تشخیصی و درمانی را انجام بده
   موفق
 • تصویر کاربر اميرحسين پنجشنبه ۲۳ شهریور ۹۶( 3 سال پیش) مشاهده پرسش
  سلام اقاي دكتر
  خواستم ببينم ايا اين ضايعه اي ك ب رنگ مشكي روي پوست آلت من هست ايا خطري داره يا عقيم ميكنه؟

  ميخواستم بدونم اگه با سوزن ضد عفوني شده تحريكش كنم ك از بين بره ايراد داره؟
  1. تصویر کاربر دکتر عباس انتظاری پنجشنبه ۲۳ شهریور ۹۶( 3 سال پیش)
   سلام جانم
   این ضایعه آنژیوکراتوم است و هیچگونه خطری ندارد و نیازی به درمان ندارد
   ولی بهتره برای ارزیابی دقیقتر به پزشک مراجعه شود
درحال دریافت اطلاعات
پرسش از دکتر